خطرات سوزاندن رگ قلب [ ابلیشن قلبی ]

ابلیشن قلبی فرآیندی است که می تواند مشکلات ریتم قلبی (آریتمی) را تصحیح کند. در این مقاله به بررسی روش انجام عمل ابلیشن قلبی و همچنین عوارض آن می پردازیم. 

ابلیشن قلبی با از بین بردن بافتی که در قلب شما عامل ایجاد ریتم غیر طبیعی قلب است، کار می کند. در بعضی موارد، ابلیشن قلبی از ورود پیام های الکتریکی غیر طبیعی به قلب شما جلوگیری کرده و اینگونه آریتمی را متوقف می کند.

معمولا در آریتمی قلبی از یک لوله ی دراز و انعطاف پذیر (کاتتر) استفاده می شود. پزشک کاتتر را به ورید یا شریانی در کشاله ی ران شما وارد  می کند و به سمت قلب شما آن را می فرستند تا انرژی را به صورت گرما یا سرمای شدید برای اصلاح بافت قلبی که باعث آریتمی شده است به آن بافت انتقال بدهد.

بعضی اوقات ابلیشن قلبی تحت جراحی باز انجام می شود، اما معمولا با استفاده از کاتتر انجام می شود، که این فرآیند را به فرآیندی با تهاجم کمتر و مدت زمان بهودی کوتاه تر تبدیل می کند.

انواع ابلیشن رگ های قلب

 • Atrial flutter ablation
 • Pulmonary vein isolation
 • ablation SVT
 • Ventricular tachycardia ablation

علت انجام عمل ابلیشن قلبی

ابلیشن قلبی فرآیندی است که برای تصحیح مشکلات ریتم قلبی انجام می شود. زمانی که قلب شما می تپد، ایمپالس های الکتریکی که آن را ایجاد می کنند باید مسیر دقیقی را درون قلب شما دنبال کنند.

هر گوه وقفه در این ایمپالس های می تواند باعث تپش قلب غیر طبیعی (آریتمی) شود، چیزی که بعضی اوقات توسط ابلیشن قلبی درمان می شود. معمولا ابلیشن اولین گزینه ی درمانی شما نیست. ابلیشن گزینه ی درمانی مناسبی برای افرادی است که:

 • برای درمان آریتمی از داروهایی استفاده کرده باشند، اما موفقیتی بدست نیامده باشد.
 • فرد در اثر داروهایی که برای درمان آریتمی استفاده کرده، به عوارض شدیدی دچار شده باشد.
 • نوع خاصی آریتمی را داشته باشد که پاسخ خوبی به ابلیشن می دهد، مانند سندرم ولف پارکینسون وایت و تاکیکاردی فوق بطنی
 • دچار عوارض خیلی خطرناک در اثر آریتمی شود، مانند ایست قلبی ناگهانی

با انواع آریتمی قلبی و درمان های آن آشنا شوید : آریتمی قلبی

خطرات عمل ابلیشن

ابلیشن قلبی خطر عوارضی نیز دارد، که شامل موارد زیر می شود:

 • خون ریزی یا عفونت در محلی که کاتتر از آن جا وارد شده است.
 • آسیب به عروق خونی، جایی که کاتتر ممکن است در هنگام عبور از رگ، باعث آسیب و خراشیدن آن شود.
 • ایجاد سوراخ در قلب
 •  آسیب به سیستم الکتریکی قلب، چیزی که می تواند آریتمی شما را بدتر کرده و برای تصحیح آن نیاز به ضربان ساز (پیس میکر) باشد.
 • ایجاد لخته ی خون در پاها یا ریه های شما (ترومبوآمبولی وریدی)
 • سکته ی مغزی یا حمله ی قلبی
 • تنگ شدن وریدی که خون را بین ریه ها و قلب شما حمل می کند (تنگی ورید پولموناری).
 • رنگی که در این فرآیند از آن استفاده می شود ممکن است به کلیه های شما آسیب برساند.
 • در موراد نادر ممکن است عمل ابلیشن قلبی منجر به مرگ شود.

برای تشخیص آن که آیا این فرآیند برای شما مفید است یا خیر، درمورد فواید و ضررهای آن با پزشک خود مشورت کنید.

زمان مراجعه به پزشک

آماده شدن برای عمل ابلیشن قلبی

پزشک شما ممکن است شما را ارزیابی کند و ممکن است چند آزمایش برای ارزیابی شرایط قلب شما درخواست کند. پزشک شما در مورد خطرات و فواید ابلیشن قلبی با شما صحبت خواهد کرد.

نیاز است شب قبل از فرآیند چیزی نخورید و ننوشید. اگر دارویی مصرف می کنید، پیش از مصرف آن قبل از عمل باید در مورد آن از پزشک خود بپرسید. در بعضی موارد، شما باید مصرف داروهای آریتمی قلبی خود را چند روز قبل از این فرآیند متوقف کنید.

اگر شما دستگاهی در قلب خود دارید، مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی، در مورد هرگونه اقدامات مراقبی با پزشک خود صحبت کنید.

مراحل ابلیشن قلبی

ابلیشین کاتتری در بیمارستان انجام می شود. قبل از شروع فرآیند، یک کارشناس، آنژیوکتی وارد دست یا بازوی شما می کند و برای کمک به آرامش شما به شما آرامبخش می دهند. در بعضی موقعیت ها، ممکن است به جای اینکه شما را به حالتی شبیه به خواب ببرند، از بیهوشی عمومی استفاده کنند. این که چه نوع بیهوشی استفاده شود، بستگی به موقعیت خاص شما دارد.

بعد از اینکه آرامبخش شما تاثیراتش را گذاشت، پزشک یا کارشناس دیگری یک ناحیه ی کوچک نزدیک به وریدی روی کشاله ی ران، گردن یا ساعدتان را بی حس می کند. پزشک سوزنی وارد ورید کرده و از طریق آن غلاف را وارد می کند.

پزشک شما کاتتر را از طریق غلاف به قسمت مشخصی از قلب شما خواهد رساند. پزشکتان ممکن است رنگ را به درون کاتتر تزریق کند، چیزی که به تیم پزشکی شما کمک می کند عروق خونی شما و قلبتان را با استفاده از عکس برداری اشعه ی ایکس مشاهده کنند.

کاتتر، الکترودی در راس خود دارد که می تواند برای فرستادن ایمپالس های الکتریکی به قلب شما و ضبط فعالیت الکتریکی قلب شما استفاده کند.

این فرآیند که با استفاده از عکس برداری و دیگر آزمایش ها برای تشخیص علت آریتمی انجام می شود، مطالعه ی الکتروفیزیولوژی خوانده می شود. این مطالعه معمولا قبل از ابلیشن قلبی برای تشخیص موثرترین راه برای درمان آریتمی انجام می شود.

زمانی که بافت قلبی که باعث آریتمی شده است را شناسایی کردند، پزشک شما توسط راس کاتتر بافت غیر طبیعی قلب را هدف قرار می دهد. انرژی از طریق راس کاتتر برای ایجاد بافت زخم یا نابود کردن بافت عامل آریتمی به قلب شما منتقل می شود.

 در بعضی موراد، ابلیشن پیام های الکتریکی ای که از طریق قلب شما منتقل می شوند را متوقف می کند تا ریتم غیر طبیعی متوقف شود و به پیام ها اجازه می دهد تا به جای آن در مسیر طبیعی طی مسیر کنند. این انرژی که در این فرآیند استفاده می شود می تواند از موارد زیر بدست آید:

 • سرمای شدید (ابلیشن کریو)
 • گرما (رادیوفرکوئنسی)
 • لیزر

مدت زمان عمل ابلیشن

 معمولا 3 تا 6 ساعت زمان می برد تا ابلیشن قلبی به پایان برسد، اما فرآیندهای پیچیده تر ممکن است طولانی تر شوند.

در هنگام فرآیند، ممکن است در هنگامی که کاتتر در قلب شما حرکت میکند یا زمانی که انرژی منتقل می شود احساس ناراحتی کوچکی داشته باشید. اگر دچار هرگونه درد شدید یا تنگی نفس شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از ابلیشن قلبی

درپی فرآیند، شما را به اتاق بهبودی می برند تا به مدت 4 تا 6 ساعت استراحت کنید و از خونریزی در محل ورود کاتتر پیشگیری شود. ضربان قلب و فشار خون شما به صورت پیوسته پایش می شوند تا هرگونه عارضه ی فرآیند ارزیابی شود.

براساس شرایط شما، ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید یا ممکن است نیاز باشد در بیمارستان بمانید. اگر همان روز به خانه می روید، برنامه ریزی کنید که شخص دیگری همراه شما باشد تا شما را به خانه برساند.

ممکن است بعد از فرآیند مقداری احساس درد داشته باشید، اما این احساس نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولا شما می توانید چند روز بعد از ابلیشن قلبی به فعالیت های طبیعی خود بازگردید.

ابلیشن قلبی

نتایج عمل ابلیشن قلبی

گرچه ابلیشن قلبی می تواند موفق باشد، اما بعضی از افراد نیاز به تکرار آن دارند. همچنین ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشید، حتی بعد از انجام ابلیشن.

برای حفظ سلامتی قلبتان، ممکن است نیاز داشته باشید که تغییراتی در شیوه ی زندگی خود ایجاد کنید که سلامت عمومی قلبی شما را بهبود دهند، به خصوص برای پیشگیری یا درمان مشکلی که می تواند باعث آریتمی یا بدتر شدن آریتمی شود، مانند فشار خون بالا. ممکن است پزشک شما موارد زیر را برای شما توصیه کند:

 • مصرف نمک کمتر، چیزی که می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند.
 • افزایش فعالیت فیزیکی
 • ترک سیگار و مصرف دخانیات
 • پرهیز از نوشیدن الکل
 • خوردن غذاهای سالم
 • حفظ وزن ایده آل
 • مدیریت و کنترل احساسات مانند خشم

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیرحسین شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید دکتر من چند وقت پیش سرما خورده بودم که گفتم بزار نوار قلبم بگیرم دکتره گفت تپش قلب داری برو پیش متخصص که اومدم بیمارستان شهید رجایی و گفتن باید رگ اضافتو بسوزونیم میخاستم ببینم این کاتتر ها از داخل رگهای قلب رد میشن؟ واگه رگ های قلب گرفته باشه چطوری این کاتتر هارو رد میکنن که اون رگ اضافرو بسوزونن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر به ندرت کتتر ها را از داخل رگ عبور می‌دهند و در بیش از ۹۰% موارد نیاز به عبور کاتتر از رگهای قلبی نیست

 • تصویر کاربر Gandom سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  پسربچه ی چهار سال و هشت ماه پزشک گفته یه رگ اضافه تو قلبش هست یک ماه دیگه نوبت زده واسه عمل خواستم ببینم این عمل مشکلی نداره و بعدش خوب میشه ؟ لطف بفرمایید در مورد این مشکل توضیح بدین خیلی نگران هستیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱ بهمن ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً تصویر اکوکاردیوگرافی فرزند خود را بفرستید

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید . من چند وقت پیش بخاطر ضربان قلبم ک نامنظم میزد رفتم اکو و نوار قلب گرفتم گفت ضربان svtداری باید سوزونده شه تو مرکز قلب تهران دکتر علی بزرگی ایا انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۹ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله ایشان یکی از پزشکان متبحر و خوشنام در این زمینه می باشند

 • تصویر کاربر حسن چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 38 ساله هستم یه بار psvt شدم وبادارو ضربانم کنترل شدوبا مراجعه با پزشک یه رگ اضافه دارم.متورال نصف میخورم ولی ضربان بعضی وقتها بالاس.آیا نیاز به سوزاندن زگ دارم.من شهرستان محروم هستم ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت تکرار حملات بیش از دو بار در سال توصیه می‌کنم که ابلیشن را انجام دهید و در غیر این صورت مصرف دارو کافی است

 • تصویر کاربر هاجر چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  مادرم آریتمی خطرناک داره و پس فردا میخاد ابلیشن کنه ولی از دیروز میگه بازوی چپم درد داره آیا این خطرناکه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۱ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   این درد پس از ابلیشن موفق رفع خواهد شد.

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  من درسال 1380 رفتم دکتر منو معاینه کرد گفت قلب شما نامنظم کار می‌کنه رفتم تهران من هم اصلأ احساس دردی قلب نمی کردم رفتم پیش دکتر منو معالجه کرد چند سری آزمایش ها ازمن گرفتن وبعدیه دستگاه 24 ساعته وصل من کردن هیچی از من پیدا نکرد وبعدن از ران پام یه سیم وصل من کردن ااخرش گفتن شما تو ی رگ شما خال داره باید بسوزنوش پدر من هم قبول نکرد آقا دکتر باسه من داروی ضد آریتمی نوشت و الان گاگا هی احساس یه حمله قلبی میشم سن من هم الا 34سال دارم الان چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۰ دی ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۸ دی ۹۸( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  تصویر کاربرعلی دوشنبه ۲ دی ۹۸ سایر بیماری های قلب
  48 ساله هستم .هولتر می بندم 40%پی وی سی دارم. البته ازسال92 دچاراین عارضه هستم . از 7% شروع شده تا حالا که به 40% رسیده است. از انواع دارو ها استفاده شده ، مدتی امیودارون استفاده میکردم که دچار تیروئید شدم. به مدت یکسال زیر نظر متخصص دارو استفاده کردم و درمان شدم. پزشک توصیه به ابلیشن نموده است اما ایشان معتقد هستند که در بطن چپ دچار این عارضه هستم و محل پیدا کردن ان مشکل است و اطمینان ندارند که با این عمل، پی وی سی درمان خواهد شد یا نه. لازم به ذکر هست که EF قلب از همان ابتدا 45-50 بوده و هیچ تغییری در کارکرد قلب ایجاد نشده است. هیچ گونه علائم ظاهری ندارم. توصیه شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۸ دی ۹۸( 4 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   ابلیشن به روش کارتو

 • تصویر کاربر E شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۱۷ سالمه تپش قلب خیلی بالایی دارم که میزنه به دست چپم و اینکه سرگیجه ام میگیرم و بعضی وقتا حس میکنم میخوام بیهوش شم دکترم قرص پرانول ۱۰ برام تجویز کردن روزی دوتا میخورم گفتن اگه اذیت کرد باید بسوزونم بعد اینکه افتادگی دریچه قلب دارم ودکترم گفتن فشار ریه هام بالاس میخواستم بدونم اگه نسوزونم امکانش هست رفع بشه با دارو یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر این بیماری به صورت خود به خود و یا با دارو برطرف شدنی نیست و نیاز به سوزاندن یا ابلیشن هست

 • تصویر کاربر nazi شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من ۳۵ سالم از حدود ۱۰ سال پیش بطور ناگهانی psvt کردم تا الان حدود ۱۰ باز کزدم زیتامم همیشه بالای ۲۴۰ هست با ادنوزین و وراپامیل کنترل شده الانم روزی دوتا متوهگزال ۴۷ میخورم یکسال که نگرقتم ولی با استرس این حمله بهم دست میده دکترها همگی گفتند ابلیشن کنم وقت عملم دارم ماه اینده فقط خیلی میترسم نکنه بعد عمل برگزده و تو کامنتهم خوندم همه میگن برمیگرده وتا چند ماه درد داری اطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بنده هم ابلیشن را توصیه می کنم در صورتی که این کار توسط پزشک متبحری انجام شود احتمال عود فقط ۵ درصد است

 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۲۵ سالمه و این اواخر چند بار حالم بد شد سرگیجه حالت تهوع نفس تنگی و تپش قلب شدید که میرفتم بیمارستان فقط سرم میزدم و میومدم یه هفته ای هست پیگیری کردم از متخصص قلب و روی نوار قلب تشخیص مث اینکه LGL داشتند و ایا نیاز به عمل هست و چون مدام نفس تنگی و تپش رو دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   این اشکال در صورت عدم ایجاد آریتمی نیاز به درمان خاصی ندارد و موجب مشکلی از جمله تنگ نفس نخواهد شد.
   ممکن است که علائم شما ناشی از بیماری دیگری باشد.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر