خطرات سوزاندن رگ قلب [ ابلیشن قلبی ]

ابلیشن قلبی فرآیندی است که می تواند مشکلات ریتم قلبی (آریتمی) را تصحیح کند. در این مقاله به بررسی روش انجام عمل ابلیشن قلبی و همچنین عوارض آن می پردازیم. 

ابلیشن قلبی با از بین بردن بافتی که در قلب شما عامل ایجاد ریتم غیر طبیعی قلب است، کار می کند. در بعضی موارد، ابلیشن قلبی از ورود پیام های الکتریکی غیر طبیعی به قلب شما جلوگیری کرده و اینگونه آریتمی را متوقف می کند.

معمولا در آریتمی قلبی از یک لوله ی دراز و انعطاف پذیر (کاتتر) استفاده می شود. پزشک کاتتر را به ورید یا شریانی در کشاله ی ران شما وارد  می کند و به سمت قلب شما آن را می فرستند تا انرژی را به صورت گرما یا سرمای شدید برای اصلاح بافت قلبی که باعث آریتمی شده است به آن بافت انتقال بدهد.

بعضی اوقات ابلیشن قلبی تحت جراحی باز انجام می شود، اما معمولا با استفاده از کاتتر انجام می شود، که این فرآیند را به فرآیندی با تهاجم کمتر و مدت زمان بهودی کوتاه تر تبدیل می کند.

انواع ابلیشن رگ های قلب

 • Atrial flutter ablation
 • Pulmonary vein isolation
 • ablation SVT
 • Ventricular tachycardia ablation

علت انجام عمل ابلیشن قلبی

ابلیشن قلبی فرآیندی است که برای تصحیح مشکلات ریتم قلبی انجام می شود. زمانی که قلب شما می تپد، ایمپالس های الکتریکی که آن را ایجاد می کنند باید مسیر دقیقی را درون قلب شما دنبال کنند.

هر گوه وقفه در این ایمپالس های می تواند باعث تپش قلب غیر طبیعی (آریتمی) شود، چیزی که بعضی اوقات توسط ابلیشن قلبی درمان می شود. معمولا ابلیشن اولین گزینه ی درمانی شما نیست. ابلیشن گزینه ی درمانی مناسبی برای افرادی است که:

 • برای درمان آریتمی از داروهایی استفاده کرده باشند، اما موفقیتی بدست نیامده باشد.
 • فرد در اثر داروهایی که برای درمان آریتمی استفاده کرده، به عوارض شدیدی دچار شده باشد.
 • نوع خاصی آریتمی را داشته باشد که پاسخ خوبی به ابلیشن می دهد، مانند سندرم ولف پارکینسون وایت و تاکیکاردی فوق بطنی
 • دچار عوارض خیلی خطرناک در اثر آریتمی شود، مانند ایست قلبی ناگهانی

با انواع آریتمی قلبی و درمان های آن آشنا شوید : آریتمی قلبی

خطرات عمل ابلیشن

ابلیشن قلبی خطر عوارضی نیز دارد، که شامل موارد زیر می شود:

 • خون ریزی یا عفونت در محلی که کاتتر از آن جا وارد شده است.
 • آسیب به عروق خونی، جایی که کاتتر ممکن است در هنگام عبور از رگ، باعث آسیب و خراشیدن آن شود.
 • ایجاد سوراخ در قلب
 •  آسیب به سیستم الکتریکی قلب، چیزی که می تواند آریتمی شما را بدتر کرده و برای تصحیح آن نیاز به ضربان ساز (پیس میکر) باشد.
 • ایجاد لخته ی خون در پاها یا ریه های شما (ترومبوآمبولی وریدی)
 • سکته ی مغزی یا حمله ی قلبی
 • تنگ شدن وریدی که خون را بین ریه ها و قلب شما حمل می کند (تنگی ورید پولموناری).
 • رنگی که در این فرآیند از آن استفاده می شود ممکن است به کلیه های شما آسیب برساند.
 • در موراد نادر ممکن است عمل ابلیشن قلبی منجر به مرگ شود.

برای تشخیص آن که آیا این فرآیند برای شما مفید است یا خیر، درمورد فواید و ضررهای آن با پزشک خود مشورت کنید.

زمان مراجعه به پزشک

آماده شدن برای عمل ابلیشن قلبی

پزشک شما ممکن است شما را ارزیابی کند و ممکن است چند آزمایش برای ارزیابی شرایط قلب شما درخواست کند. پزشک شما در مورد خطرات و فواید ابلیشن قلبی با شما صحبت خواهد کرد.

نیاز است شب قبل از فرآیند چیزی نخورید و ننوشید. اگر دارویی مصرف می کنید، پیش از مصرف آن قبل از عمل باید در مورد آن از پزشک خود بپرسید. در بعضی موارد، شما باید مصرف داروهای آریتمی قلبی خود را چند روز قبل از این فرآیند متوقف کنید.

اگر شما دستگاهی در قلب خود دارید، مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی، در مورد هرگونه اقدامات مراقبی با پزشک خود صحبت کنید.

مراحل ابلیشن قلبی

ابلیشین کاتتری در بیمارستان انجام می شود. قبل از شروع فرآیند، یک کارشناس، آنژیوکتی وارد دست یا بازوی شما می کند و برای کمک به آرامش شما به شما آرامبخش می دهند. در بعضی موقعیت ها، ممکن است به جای اینکه شما را به حالتی شبیه به خواب ببرند، از بیهوشی عمومی استفاده کنند. این که چه نوع بیهوشی استفاده شود، بستگی به موقعیت خاص شما دارد.

بعد از اینکه آرامبخش شما تاثیراتش را گذاشت، پزشک یا کارشناس دیگری یک ناحیه ی کوچک نزدیک به وریدی روی کشاله ی ران، گردن یا ساعدتان را بی حس می کند. پزشک سوزنی وارد ورید کرده و از طریق آن غلاف را وارد می کند.

پزشک شما کاتتر را از طریق غلاف به قسمت مشخصی از قلب شما خواهد رساند. پزشکتان ممکن است رنگ را به درون کاتتر تزریق کند، چیزی که به تیم پزشکی شما کمک می کند عروق خونی شما و قلبتان را با استفاده از عکس برداری اشعه ی ایکس مشاهده کنند.

کاتتر، الکترودی در راس خود دارد که می تواند برای فرستادن ایمپالس های الکتریکی به قلب شما و ضبط فعالیت الکتریکی قلب شما استفاده کند.

این فرآیند که با استفاده از عکس برداری و دیگر آزمایش ها برای تشخیص علت آریتمی انجام می شود، مطالعه ی الکتروفیزیولوژی خوانده می شود. این مطالعه معمولا قبل از ابلیشن قلبی برای تشخیص موثرترین راه برای درمان آریتمی انجام می شود.

زمانی که بافت قلبی که باعث آریتمی شده است را شناسایی کردند، پزشک شما توسط راس کاتتر بافت غیر طبیعی قلب را هدف قرار می دهد. انرژی از طریق راس کاتتر برای ایجاد بافت زخم یا نابود کردن بافت عامل آریتمی به قلب شما منتقل می شود.

 در بعضی موراد، ابلیشن پیام های الکتریکی ای که از طریق قلب شما منتقل می شوند را متوقف می کند تا ریتم غیر طبیعی متوقف شود و به پیام ها اجازه می دهد تا به جای آن در مسیر طبیعی طی مسیر کنند. این انرژی که در این فرآیند استفاده می شود می تواند از موارد زیر بدست آید:

 • سرمای شدید (ابلیشن کریو)
 • گرما (رادیوفرکوئنسی)
 • لیزر

مدت زمان عمل ابلیشن

 معمولا ۳ تا ۶ ساعت زمان می برد تا ابلیشن قلبی به پایان برسد، اما فرآیندهای پیچیده تر ممکن است طولانی تر شوند.

در هنگام فرآیند، ممکن است در هنگامی که کاتتر در قلب شما حرکت میکند یا زمانی که انرژی منتقل می شود احساس ناراحتی کوچکی داشته باشید. اگر دچار هرگونه درد شدید یا تنگی نفس شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از ابلیشن قلبی

درپی فرآیند، شما را به اتاق بهبودی می برند تا به مدت ۴ تا ۶ ساعت استراحت کنید و از خونریزی در محل ورود کاتتر پیشگیری شود. ضربان قلب و فشار خون شما به صورت پیوسته پایش می شوند تا هرگونه عارضه ی فرآیند ارزیابی شود.

براساس شرایط شما، ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید یا ممکن است نیاز باشد در بیمارستان بمانید. اگر همان روز به خانه می روید، برنامه ریزی کنید که شخص دیگری همراه شما باشد تا شما را به خانه برساند.

ممکن است بعد از فرآیند مقداری احساس درد داشته باشید، اما این احساس نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولا شما می توانید چند روز بعد از ابلیشن قلبی به فعالیت های طبیعی خود بازگردید.

ابلیشن قلبی

نتایج عمل ابلیشن قلبی

گرچه ابلیشن قلبی می تواند موفق باشد، اما بعضی از افراد نیاز به تکرار آن دارند. همچنین ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشید، حتی بعد از انجام ابلیشن.

برای حفظ سلامتی قلبتان، ممکن است نیاز داشته باشید که تغییراتی در شیوه ی زندگی خود ایجاد کنید که سلامت عمومی قلبی شما را بهبود دهند، به خصوص برای پیشگیری یا درمان مشکلی که می تواند باعث آریتمی یا بدتر شدن آریتمی شود، مانند فشار خون بالا. ممکن است پزشک شما موارد زیر را برای شما توصیه کند:

 • مصرف نمک کمتر، چیزی که می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند.
 • افزایش فعالیت فیزیکی
 • ترک سیگار و مصرف دخانیات
 • پرهیز از نوشیدن الکل
 • خوردن غذاهای سالم
 • حفظ وزن ایده آل
 • مدیریت و کنترل احساسات مانند خشم

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یاشار پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من ۴۰ سالمه.حدود ۲ سال پیش آریتمی قلبی گرفتم. ولی متاسفانه حدود ۴ ماه بعد از آن اقدام به درمان کردم.که به گفته دکترها این دیر اقدام کردن موجب کاهش ef من به حدود ۲۰ درصد شد. بعد از ان بهم شوک دادند و ضربان قلبم طبیعی شد و الا حدود ۱۸ ماه بود که با مصرف دارو و زیر نظر بودن زیر پزشک مشکلی برام پیش نیومده بود. حتی ef ام حدود ۵۰ درصد شد.ولی با توجه به استفاده نامنظم دارو ها در دو ماه اخیر الان ۴ روزه دوباره دچار آریتنی شده ام و دربیمارستان بستری هستم و احتمالا دوباره بهم شوک بدند. چون دکتر گفت مدت دوام شوک زیاد بوده و میشه دوباره شک داد.خواستم بپرسم آقای دکتر شوک جواب گو خواهد بود و یا باید در آینده ابلیشن بشم؟ البته الان رنج ضربانم که بیمارستان هستم بین ۸۰ الی ۱۱۰ هستش تقریبا. با تشکر
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 2 روز پیش)
   سلام و عرض ادب بله شوک موجب طبیعی شدن آریتمی خواهد شد و باید از داروهای ضد آریتمی و یا ابلیشن برای جلوگیری از عود آریتمی بهره بگیرید
 • تصویر کاربر shayan چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما جناب دکتر
  پسری ۳۴ساله هستم ۶ماه پیش یهویی ضربان قلبم بالارفت و چن روز بستری شدم بعد نزد متخصص رفتم گفتن رگ اضافه دارم و باید بسوزانم من هم فشار دارم و خیلی ها میگن این عمل خطرناکه و ممکنه منجر به سوراخ شدن قلب یا خطرات دیگه بشه دکتر من دکتر نادر عسگری از کرمانشاه هستن نمیدونم این عمل رو انجام بدم یانه ؟ ایا خطری داره جناب دکتر یانه؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر نوار قلب حین طپش قلب و آریتمی را بفرستید
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز جسارتا بنده سوالی داشتم پدربنده 69سال دارن و دچار تپش قلب شده و دکتر اکبرزاده فرمودند که باید ابلیشن بشه ایا خطر داره چون خودم مطالبی رو خوندم و نگرانم کرد جسارتا جنابعالی صلاح میدونید که ابلیشن بشن یا نه متشکرم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً نام آریتمی ایشان و یا نوار قلب حین آریتمی ایشان را بهمراه سایر مدارک مرتبط بفرستید
 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام دکتر گرامی 
  بنده ۴۰ سالمه از ۲۰ سالگی هر دو تا سه ماه یه بار تپش قلب شدید میگیرم از ۶۰ به ۱۵۰ همراه با عرق و تنگی نفس و … بعد ۵ تا ۳۰ دقیقه خوب میشه و کنترلش میکنم آیا نیاز به سوزاندن عصب قلب دارم؟ طبق اکو بخش مکانیکی قلبم سالمه یکبار دو سال پیش در زمان تپش نوار گرفتم که پیوست میکنم هر سه ماه وقتی یه حرکت آنی نیکنم مثلا یهو پاشم اینطور میشه هیچ دکتری جواب قاطع نمیده آیا درمان دارویی کامل داره؟ کمک کنید لطفا ممنون
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که این نوار قلب در زمان طپش قلب گرفته شده باشد و نه بافاصله کوتاهی بعد از از بین رفتن طپش قلب، نیاز به ابلیشن نیست و در غیر اینصورت نمی توان پاسخ دقیقی به سوال شما داد
 • تصویر کاربر عرفان پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب..
  جوانی هستم ۲۸ ساله حدودا ۱۰ ماه قبل با مصرف ترامادول و سیلدنافیل تپش گرفتم و بعد مراجعه ب بیمارستان با جواب ندادن آدنوزین بیهوش شدم و شوک گرفتم .. بعد شوک تاکیکارد بودم ک با مراجعه ب متخصص ایندرال ۲۰ تجویز شد بهتر شدم تا یک هفته پیش ک دوباره با مصرف ی کپسول تاخیری ب اصطلاح گیاهی همون ضربان بالا و درد در قفسه سینه و بی حسی فک و دست چپم مواجه شدم و بهد مراجعه ب پزشک قلبم ایشون ابلیشن رو آخرین راه پیشنهاد دادن ... ب نظر شما این عملو انجام بدم عوارضی نداره ؟؟ ممنون از شما
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب طبیعتاً هر پروسیجر عوارض خاص خود را نیز دارد
 • تصویر کاربر عرفان پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب..
  جوانی هستم ۲۸ ساله حدودا ۱۰ ماه قبل با مصرف ترامادول و سیلدنافیل تپش گرفتم و بعد مراجعه ب بیمارستان با جواب ندادن آدنوزین بیهوش شدم و شوک گرفتم .. بعد شوک تاکیکارد بودم ک با مراجعه ب متخصص ایندرال ۲۰ تجویز شد بهتر شدم تا یک هفته پیش ک دوباره با مصرف ی کپسول تاخیری ب اصطلاح گیاهی همون ضربان بالا و درد در قفسه سینه و بی حسی فک و دست چپم مواجه شدم و بهد مراجعه ب پزشک قلبم ایشون ابلیشن رو آخرین راه پیشنهاد دادن ... ب نظر شما این عملو انجام بدم عوارضی نداره ؟؟ ممنون از شما
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب بله نیاز به ابلیشن دارید
 • تصویر کاربر ایمان پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  باسلام خانمی ۳۵ساله هستم پلاکت خونم پایین هست هموفیلیم چندروز پیش دچار تپش شدیدشدم به بیمارستان مراجعه کردم پزشک گفت رگ اضافه دارم باید بسوزونم ولی دکتر خون گفت خطرناکه از اونجایی که خونم اصلا بندنمیاد گفتش امکان داره وسط کار خونریزی بیافتم الان نمیدونم چکار کنم یا دوتا دکتر قلب مشورت کردم یکی گفت خطرناک نیست بشرطی که تپش ها ماهی یکبار اتفاق بیافتن و نیاز نباشه بیمارستان برم ولی دکتر دیگه گفتش باید عمل سوزوندن انجام بشه لطفا راهنماییم کنید باسپاس.
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که ابلیشن فقط از طریق ورید انجام شود مشکل چندانی با خونریزی نخواهید داشت ولی در صورت نیاز به ابلیشن از طریق شریان احتمال خونریزی وجود خواهد داشت. در مورد نیاز به استفاده از شریان برای این منظور با پزشک محترم معالج خود مشورت بفرمایید
 • تصویر کاربر یوسفی جمعه ۵ دی ۹۹( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، خسته نباشید . جوانی ۲۱ ساله هستم چند شب پیش تپش قلب شدید داشتم رفتم بیمارستان واسم آمپول تزریق کردن بعد که گفتن برو پیش متخصص قلب و عروق به دکتر مراجعه کردم بهم قرص سوتاکیم ۸۰ دادن گفتن یه رگ اضافه در قلبتون وجود داره حالا آقای دکتر نیاز به عمل هست؟ با تشکر .
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۵ دی ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب بله نیاز به ابلیشن دارید
 • تصویر کاربر جلال یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  در سال 90 ابلیشن انجام دادم ولی دوباره تپش قلب داشتم. تا اینه در محل کار بیهوش شدم بعد 10 سال دوباره ابلیشن انجام دادم ولی ریتم قلبم بین 50 الی 60 میباشد که باعث شده شبه موقع خواب تنگی نفَس داشته باشم آیا عمل موفقیت آمیز نبوده یا بعد مدت زمان okمشود. ممنونم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً نصویر گزارش ابلیشن اول و دوم در صورت دسترسی و لیست داروهای مصرفی خود را بفرستید
 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده 30سالمه حدود 6سال قبل بعداز زایمان تپش پیدا کردم.اوایل چند ساعت طول میکشیدوبعدها حدود 20ساعت طول میکشید به دکتر مراجعه کردم گفتن که باید عمل ابلیشن انجام بدم .بعد چند سال به تازگی عمل رو انجام دادم که دوبار دچار تپش شدید شدم حدود200تا و بیشتر از 12ساعت.دوباره به فاصله ده روز عمل شدم.ولی همچنان تپش رو ده روز یک بار حدود 200رو دارم.دکترم میگه باید برا بار سوم عمل بشم.ایا شما صلاح میدونید.دارویی جز پروپرانول استفاده نمیکنم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال بسیار زیاد ابلیشن دو بار موفق نبوده است. لطفاً تصاویر گزارش ابلیشن هر دو نوبت را بفرستید.
  2. تصویر کاربر حسن دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   با سلام دکتر توی هر دو عمل گفتن موفقیت امیز بوده وسوزاندم.تشکر
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ابلیشن این آریتمی روش نسبتاً ساده ای است و علت عدم موفقیت آنرا نمیدانم گاهی چندین راه فرعی وجود دارد که همه آنها باید ابلیت شوند لذا پیشنهاد میکنم که با دیگر همکاران محترم الکتروفیزیولوژیست قلب نیز مشورت بفرمایید.
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر