خطرات سوزاندن رگ قلب [ ابلیشن قلبی ]

ابلیشن قلبی فرآیندی است که می تواند مشکلات ریتم قلبی (آریتمی) را تصحیح کند. در این مقاله به بررسی روش انجام عمل ابلیشن قلبی و همچنین عوارض آن می پردازیم. 

ابلیشن قلبی با از بین بردن بافتی که در قلب شما عامل ایجاد ریتم غیر طبیعی قلب است، کار می کند. در بعضی موارد، ابلیشن قلبی از ورود پیام های الکتریکی غیر طبیعی به قلب شما جلوگیری کرده و اینگونه آریتمی را متوقف می کند.

معمولا در آریتمی قلبی از یک لوله ی دراز و انعطاف پذیر (کاتتر) استفاده می شود. پزشک کاتتر را به ورید یا شریانی در کشاله ی ران شما وارد  می کند و به سمت قلب شما آن را می فرستند تا انرژی را به صورت گرما یا سرمای شدید برای اصلاح بافت قلبی که باعث آریتمی شده است به آن بافت انتقال بدهد.

بعضی اوقات ابلیشن قلبی تحت جراحی باز انجام می شود، اما معمولا با استفاده از کاتتر انجام می شود، که این فرآیند را به فرآیندی با تهاجم کمتر و مدت زمان بهودی کوتاه تر تبدیل می کند.

انواع ابلیشن رگ های قلب

 • Atrial flutter ablation
 • Pulmonary vein isolation
 • ablation SVT
 • Ventricular tachycardia ablation

علت انجام عمل ابلیشن قلبی

ابلیشن قلبی فرآیندی است که برای تصحیح مشکلات ریتم قلبی انجام می شود. زمانی که قلب شما می تپد، ایمپالس های الکتریکی که آن را ایجاد می کنند باید مسیر دقیقی را درون قلب شما دنبال کنند.

هر گوه وقفه در این ایمپالس های می تواند باعث تپش قلب غیر طبیعی (آریتمی) شود، چیزی که بعضی اوقات توسط ابلیشن قلبی درمان می شود. معمولا ابلیشن اولین گزینه ی درمانی شما نیست. ابلیشن گزینه ی درمانی مناسبی برای افرادی است که:

 • برای درمان آریتمی از داروهایی استفاده کرده باشند، اما موفقیتی بدست نیامده باشد.
 • فرد در اثر داروهایی که برای درمان آریتمی استفاده کرده، به عوارض شدیدی دچار شده باشد.
 • نوع خاصی آریتمی را داشته باشد که پاسخ خوبی به ابلیشن می دهد، مانند سندرم ولف پارکینسون وایت و تاکیکاردی فوق بطنی
 • دچار عوارض خیلی خطرناک در اثر آریتمی شود، مانند ایست قلبی ناگهانی

با انواع آریتمی قلبی و درمان های آن آشنا شوید : آریتمی قلبی

خطرات عمل ابلیشن

ابلیشن قلبی خطر عوارضی نیز دارد، که شامل موارد زیر می شود:

 • خون ریزی یا عفونت در محلی که کاتتر از آن جا وارد شده است.
 • آسیب به عروق خونی، جایی که کاتتر ممکن است در هنگام عبور از رگ، باعث آسیب و خراشیدن آن شود.
 • ایجاد سوراخ در قلب
 •  آسیب به سیستم الکتریکی قلب، چیزی که می تواند آریتمی شما را بدتر کرده و برای تصحیح آن نیاز به ضربان ساز (پیس میکر) باشد.
 • ایجاد لخته ی خون در پاها یا ریه های شما (ترومبوآمبولی وریدی)
 • سکته ی مغزی یا حمله ی قلبی
 • تنگ شدن وریدی که خون را بین ریه ها و قلب شما حمل می کند (تنگی ورید پولموناری).
 • رنگی که در این فرآیند از آن استفاده می شود ممکن است به کلیه های شما آسیب برساند.
 • در موراد نادر ممکن است عمل ابلیشن قلبی منجر به مرگ شود.

برای تشخیص آن که آیا این فرآیند برای شما مفید است یا خیر، درمورد فواید و ضررهای آن با پزشک خود مشورت کنید.

زمان مراجعه به پزشک

آماده شدن برای عمل ابلیشن قلبی

پزشک شما ممکن است شما را ارزیابی کند و ممکن است چند آزمایش برای ارزیابی شرایط قلب شما درخواست کند. پزشک شما در مورد خطرات و فواید ابلیشن قلبی با شما صحبت خواهد کرد.

نیاز است شب قبل از فرآیند چیزی نخورید و ننوشید. اگر دارویی مصرف می کنید، پیش از مصرف آن قبل از عمل باید در مورد آن از پزشک خود بپرسید. در بعضی موارد، شما باید مصرف داروهای آریتمی قلبی خود را چند روز قبل از این فرآیند متوقف کنید.

اگر شما دستگاهی در قلب خود دارید، مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی، در مورد هرگونه اقدامات مراقبی با پزشک خود صحبت کنید.

مراحل ابلیشن قلبی

ابلیشین کاتتری در بیمارستان انجام می شود. قبل از شروع فرآیند، یک کارشناس، آنژیوکتی وارد دست یا بازوی شما می کند و برای کمک به آرامش شما به شما آرامبخش می دهند. در بعضی موقعیت ها، ممکن است به جای اینکه شما را به حالتی شبیه به خواب ببرند، از بیهوشی عمومی استفاده کنند. این که چه نوع بیهوشی استفاده شود، بستگی به موقعیت خاص شما دارد.

بعد از اینکه آرامبخش شما تاثیراتش را گذاشت، پزشک یا کارشناس دیگری یک ناحیه ی کوچک نزدیک به وریدی روی کشاله ی ران، گردن یا ساعدتان را بی حس می کند. پزشک سوزنی وارد ورید کرده و از طریق آن غلاف را وارد می کند.

پزشک شما کاتتر را از طریق غلاف به قسمت مشخصی از قلب شما خواهد رساند. پزشکتان ممکن است رنگ را به درون کاتتر تزریق کند، چیزی که به تیم پزشکی شما کمک می کند عروق خونی شما و قلبتان را با استفاده از عکس برداری اشعه ی ایکس مشاهده کنند.

کاتتر، الکترودی در راس خود دارد که می تواند برای فرستادن ایمپالس های الکتریکی به قلب شما و ضبط فعالیت الکتریکی قلب شما استفاده کند.

این فرآیند که با استفاده از عکس برداری و دیگر آزمایش ها برای تشخیص علت آریتمی انجام می شود، مطالعه ی الکتروفیزیولوژی خوانده می شود. این مطالعه معمولا قبل از ابلیشن قلبی برای تشخیص موثرترین راه برای درمان آریتمی انجام می شود.

زمانی که بافت قلبی که باعث آریتمی شده است را شناسایی کردند، پزشک شما توسط راس کاتتر بافت غیر طبیعی قلب را هدف قرار می دهد. انرژی از طریق راس کاتتر برای ایجاد بافت زخم یا نابود کردن بافت عامل آریتمی به قلب شما منتقل می شود.

 در بعضی موراد، ابلیشن پیام های الکتریکی ای که از طریق قلب شما منتقل می شوند را متوقف می کند تا ریتم غیر طبیعی متوقف شود و به پیام ها اجازه می دهد تا به جای آن در مسیر طبیعی طی مسیر کنند. این انرژی که در این فرآیند استفاده می شود می تواند از موارد زیر بدست آید:

 • سرمای شدید (ابلیشن کریو)
 • گرما (رادیوفرکوئنسی)
 • لیزر

مدت زمان عمل ابلیشن

 معمولا ۳ تا ۶ ساعت زمان می برد تا ابلیشن قلبی به پایان برسد، اما فرآیندهای پیچیده تر ممکن است طولانی تر شوند.

در هنگام فرآیند، ممکن است در هنگامی که کاتتر در قلب شما حرکت میکند یا زمانی که انرژی منتقل می شود احساس ناراحتی کوچکی داشته باشید. اگر دچار هرگونه درد شدید یا تنگی نفس شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از ابلیشن قلبی

درپی فرآیند، شما را به اتاق بهبودی می برند تا به مدت ۴ تا ۶ ساعت استراحت کنید و از خونریزی در محل ورود کاتتر پیشگیری شود. ضربان قلب و فشار خون شما به صورت پیوسته پایش می شوند تا هرگونه عارضه ی فرآیند ارزیابی شود.

براساس شرایط شما، ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید یا ممکن است نیاز باشد در بیمارستان بمانید. اگر همان روز به خانه می روید، برنامه ریزی کنید که شخص دیگری همراه شما باشد تا شما را به خانه برساند.

ممکن است بعد از فرآیند مقداری احساس درد داشته باشید، اما این احساس نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولا شما می توانید چند روز بعد از ابلیشن قلبی به فعالیت های طبیعی خود بازگردید.

ابلیشن قلبی

نتایج عمل ابلیشن قلبی

گرچه ابلیشن قلبی می تواند موفق باشد، اما بعضی از افراد نیاز به تکرار آن دارند. همچنین ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشید، حتی بعد از انجام ابلیشن.

برای حفظ سلامتی قلبتان، ممکن است نیاز داشته باشید که تغییراتی در شیوه ی زندگی خود ایجاد کنید که سلامت عمومی قلبی شما را بهبود دهند، به خصوص برای پیشگیری یا درمان مشکلی که می تواند باعث آریتمی یا بدتر شدن آریتمی شود، مانند فشار خون بالا. ممکن است پزشک شما موارد زیر را برای شما توصیه کند:

 • مصرف نمک کمتر، چیزی که می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند.
 • افزایش فعالیت فیزیکی
 • ترک سیگار و مصرف دخانیات
 • پرهیز از نوشیدن الکل
 • خوردن غذاهای سالم
 • حفظ وزن ایده آل
 • مدیریت و کنترل احساسات مانند خشم

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترکسیکه ده روز ه واکسن کرونا نوبت اول رازده می‌تواند عمل سوزاندن رگ انجام بده مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 3 روز پیش)
   سلام و عرض ادب بله منعی ندارد
 • تصویر کاربر ستار جمعه ۲۶ شهریور ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  با سلام،همسرم طی چند سال گذشته با مراجعه به متخصصین قلب و گرفتن اکو و اکو تخصصی مشخص شده که ضربان قلب نامنظم دارد که این عارضه با افزایش وزن پس از بارداری عارضه حادتر شده ،آیا نیاز به عمل eps دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۶ شهریور ۰( 4 روز پیش)
   سلام و عرض ادب با مدارک ارسالی نمی توان در مورد نیاز به EPS اظهار نظر کرد
 • تصویر کاربر ناهید شنبه ۲۷ شهریور ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشد
  52 سالمه و ۱۳ ساله که هرزگاهی با تپش ناگهانی و شدید طوری که کل بدنم رو تکون میده روبرو هستم ولی این اتفاق چند ساله که فاصله اش بیشتر شده و مدت زمان تپش هم طولانی تر میشه مثلا قبلا شاید چند دقیقه بود ولی الان تا چهل دقیقه هم شده. اکو کردم هیچ مشکلی نداشتم ولی دکتر تشخیص داد که باید رگ اضافه توی قلبم سوزانده بشه(عمل EPS). میخواستم نظر شما رو در این باره و اینکه آیا چه عوارضی داره و آیا بطور کامل بهبود پیدا خواهم کرد بدونم.با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۷ شهریور ۰( 4 روز پیش)
   سلام و عرض ادب من هم ابلیشن را توصیه میکنم احتمال موفقیت ۹۵ درصد و احتمال عوارض ناچیز است
 • تصویر کاربر خانم سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام بنده خانم 38ساله هستم 1ساله فهمیدم ریتم قلبی دارم رفتم بیش پزشک دارو متوال یک سال مصرف کردم دکتر متخصص میگه باید با لیزر عمل به تشخیص شما چیست ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر نوار قلب حین طپش قلب و یا هولتر ریتم خود را بفرستید
  2. تصویر کاربر خانم دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   ممنون لطفا میکند
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   این نوار قلب مربوط به حمله آریتمی و طپش قلب نیست لطفاً تصویر نوار قلب حین طپش قلب خود را بفرستید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سهیلا شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام زنی ۴۵ ساله هستم نزدیک به یک ماه میشه که تپش قلب گرفتم دکتر رفتم نوار قلبی گرفتن و تشخیص دادن که پی وی سی قلب دارم ودارونوشتن ولی بهتر نشدم به نظرتون چیکار کنم این تپش باعث شده که احساس میکنم کل بدنم می لرزه .ممنون میشم بفرمایید که چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  سلام میخواستم بپرسم پی وی سی قلب کلا مادرزادی هست یا از استرس واضطراب میاد
  1. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   بنده سی سالمه قبلاً تپش قلب داشتم تست ورزش اکو ونوارقلبم سالم بود الان چند روزی هست قلبم یهو می‌ریزه رفتم دکتر گفت پی وی سی هست پروپرانول 10و ویتامین ب300وکلردیازپکساید 5دادن گفتن تا ده روز بخور خوب میشی و اکو گرفتن گفتن همه چی سالمه سوالم اینه آقای دکتر پی وی سی قلب خیلی آزار دهنده هست منشأ این پی وی سی چی هست مادر زادی یا اضطرابه وآیا کلا درمان میشه یا نه .تست اکو هم فرستادم .ممنونم از راهنمایی تون.
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب پی وی سی علل بسیار متنوعی از جمله اظطراب دارد. لطفاً تصویر نوار قلب خود را بفرستید
  3. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   خدمت شما
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   تصویر نوار قلب نه بخشی از هولتر
  5. تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   خدمت شما
  6. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   در صورتی که این پی وی سی ها خیلی آزارنده هستند از متورال یا پروپرانولول استفاده بفرمائید و در غیر اینصورت نیاز به درمان ندارند. جای نگرانی نیست
  7. تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۱۸ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   ببخشید دکتر یعنی خودش خوب میشه یا نه؟ یا استرسم از بین بره این پی وی سی هم می‌ره کلا .
  8. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   عموماً گذرا هستند و جای نگرانی نیست
  9. نمایش سایر 7 پاسخ
 • تصویر کاربر نسیم دوشنبه ۱ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  درود بر جناب دکتر عزیز بنده ۴۳ساله ام حدود 6ماه هست اختلال ضربان قلب پیدا کردم وقتی از پله بالا میرم تپش شروع میشه اکثر دکتر آریتمی رفتم در استان ولی استرس دارم برای عمل به گفته دکتر رگ اضافه قلب رو بسوز بنده از قبل هیچ گونه علایم نداشتم کرونا ندارم دوز اول واکسنم رو زدم باید چکار کنم سپاس از راهنمایتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ شهریور ۰( 4 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر نوار قلب حین طپش قلب خود را بفرستید
 • تصویر کاربر میلاد یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده مرد هستم و 30ساله نزدیک به دو سال درد خفیف در قفسه سینه و بازو و شانه سمت چپ دارم
  امروز با مراجعه به متخصص و با گرفتن نوار قلب و اکو تشخیص دادن که یک سوراخ ریز در و یک راه اضافی در قلبم وجود داره
  با توجه به عکسی نوار قلب و اکو لطفا بفرمایید که تشخیص درست بوده
  و اینکه چه نوع سوراخ و راه اضافی ای بنده دارم
  و راه حل چیست؟
  دکتر برای بنده قرص بیسوتا۵ولوکسیم ۲۰ دادن
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در مورد سوراخ بین دو دهلیز بعلت ناخوانا بودن نمی توانم اظهار نظر کنم در مورد راه عصبی اضافه نیز درست است ولی در صورتی که طپش قلب ندارید نیازی به اقدام خاصی نیست. توصیه میکنم که یک کنتراست اکوکاردیوگرافی نزد یکی از همکاران محترم فلوشیپ اکوکاردیوگرافی انجام دهید
 • تصویر کاربر خسین شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  باسلام به شماانسا ن شریف من تاکی کارتی دارم وفشارخون متخصص قرص بیزوپرولول ۲/۵راروزی یک عددتحویز کردهوگفته اگر تپش قلب رفت بالا به بیمارستان مراجعه کنم وفوق تخصص قلب مراجعه کردم قرص وارمپایل را تجویز کردن حالا سوالم این است کدام قرص رامصرف کنم که طولانی مدت ضرر کمتری داشته باشد وبگویید چه تفاوتی باهم دارند.متشکرم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۹ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب دو دارو هر یک از یک خانواده جداگانه هستند وراپامیل مهار کننده کانال های کلسیمی و بیزوپرولول مهار کننده گیرنده بتا است و عوارض دراز مدت زیادی ندارند هر چند که این عوارض متفاوت هستند. داروی مناسب برای شما تابع نوع آریتمی است با توضیحات شما حدس میزنم که آریتمی شما PSVT است. لطفاً تصویر نوار قلب حین طپش قلب خود را بفرستید
  2. تصویر کاربر خسین شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   عکس
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   بله آریتمی شما PSVT است و توصیه بنده ابلیشن است. در صورت عدم تمایل به ابلیشن از وراپامیل ۴۰ میلی گرم روزانه دو بار استفاده بفرمائید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر آزاده پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من اسفند ماه عمل رگ اضافه داشتم که به گفته دکتر عملم موفقیت آمیز بوده بعد از پنج ماه من الان چند روزه احساس درد در قفسه سینه و دست چپم وپشت قلبم احساس میکنم و تنگه نفس هم دارم حتی نفس عمیقم میکشم قفسه سینه ام درد داره گاها از دست چپم که کار میکشم احساس میکنم رگ های دستم دارن کشیده میشن میخواستم بدونم این دردها ربطی به قلبم و رگ اضافه ام دارن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۸ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر ارتباطی با عمل قبلی شما ندارد. لطفاً از عدم ابتلا به کرونا اطمینان حاصل فرمائید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر