خطرات سوزاندن رگ قلب [ ابلیشن قلبی ]

ابلیشن قلبی فرآیندی است که می تواند مشکلات ریتم قلبی (آریتمی) را تصحیح کند. در این مقاله به بررسی روش انجام عمل ابلیشن قلبی و همچنین عوارض آن می پردازیم. 

ابلیشن قلبی با از بین بردن بافتی که در قلب شما عامل ایجاد ریتم غیر طبیعی قلب است، کار می کند. در بعضی موارد، ابلیشن قلبی از ورود پیام های الکتریکی غیر طبیعی به قلب شما جلوگیری کرده و اینگونه آریتمی را متوقف می کند.

معمولا در آریتمی قلبی از یک لوله ی دراز و انعطاف پذیر (کاتتر) استفاده می شود. پزشک کاتتر را به ورید یا شریانی در کشاله ی ران شما وارد  می کند و به سمت قلب شما آن را می فرستند تا انرژی را به صورت گرما یا سرمای شدید برای اصلاح بافت قلبی که باعث آریتمی شده است به آن بافت انتقال بدهد.

بعضی اوقات ابلیشن قلبی تحت جراحی باز انجام می شود، اما معمولا با استفاده از کاتتر انجام می شود، که این فرآیند را به فرآیندی با تهاجم کمتر و مدت زمان بهودی کوتاه تر تبدیل می کند.

انواع ابلیشن رگ های قلب

 • Atrial flutter ablation
 • Pulmonary vein isolation
 • ablation SVT
 • Ventricular tachycardia ablation

علت انجام عمل ابلیشن قلبی

ابلیشن قلبی فرآیندی است که برای تصحیح مشکلات ریتم قلبی انجام می شود. زمانی که قلب شما می تپد، ایمپالس های الکتریکی که آن را ایجاد می کنند باید مسیر دقیقی را درون قلب شما دنبال کنند.

هر گوه وقفه در این ایمپالس های می تواند باعث تپش قلب غیر طبیعی (آریتمی) شود، چیزی که بعضی اوقات توسط ابلیشن قلبی درمان می شود. معمولا ابلیشن اولین گزینه ی درمانی شما نیست. ابلیشن گزینه ی درمانی مناسبی برای افرادی است که:

 • برای درمان آریتمی از داروهایی استفاده کرده باشند، اما موفقیتی بدست نیامده باشد.
 • فرد در اثر داروهایی که برای درمان آریتمی استفاده کرده، به عوارض شدیدی دچار شده باشد.
 • نوع خاصی آریتمی را داشته باشد که پاسخ خوبی به ابلیشن می دهد، مانند سندرم ولف پارکینسون وایت و تاکیکاردی فوق بطنی
 • دچار عوارض خیلی خطرناک در اثر آریتمی شود، مانند ایست قلبی ناگهانی

با انواع آریتمی قلبی و درمان های آن آشنا شوید : آریتمی قلبی

خطرات عمل ابلیشن

ابلیشن قلبی خطر عوارضی نیز دارد، که شامل موارد زیر می شود:

 • خون ریزی یا عفونت در محلی که کاتتر از آن جا وارد شده است.
 • آسیب به عروق خونی، جایی که کاتتر ممکن است در هنگام عبور از رگ، باعث آسیب و خراشیدن آن شود.
 • ایجاد سوراخ در قلب
 •  آسیب به سیستم الکتریکی قلب، چیزی که می تواند آریتمی شما را بدتر کرده و برای تصحیح آن نیاز به ضربان ساز (پیس میکر) باشد.
 • ایجاد لخته ی خون در پاها یا ریه های شما (ترومبوآمبولی وریدی)
 • سکته ی مغزی یا حمله ی قلبی
 • تنگ شدن وریدی که خون را بین ریه ها و قلب شما حمل می کند (تنگی ورید پولموناری).
 • رنگی که در این فرآیند از آن استفاده می شود ممکن است به کلیه های شما آسیب برساند.
 • در موراد نادر ممکن است عمل ابلیشن قلبی منجر به مرگ شود.

برای تشخیص آن که آیا این فرآیند برای شما مفید است یا خیر، درمورد فواید و ضررهای آن با پزشک خود مشورت کنید.

زمان مراجعه به پزشک

آماده شدن برای عمل ابلیشن قلبی

پزشک شما ممکن است شما را ارزیابی کند و ممکن است چند آزمایش برای ارزیابی شرایط قلب شما درخواست کند. پزشک شما در مورد خطرات و فواید ابلیشن قلبی با شما صحبت خواهد کرد.

نیاز است شب قبل از فرآیند چیزی نخورید و ننوشید. اگر دارویی مصرف می کنید، پیش از مصرف آن قبل از عمل باید در مورد آن از پزشک خود بپرسید. در بعضی موارد، شما باید مصرف داروهای آریتمی قلبی خود را چند روز قبل از این فرآیند متوقف کنید.

اگر شما دستگاهی در قلب خود دارید، مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی، در مورد هرگونه اقدامات مراقبی با پزشک خود صحبت کنید.

مراحل ابلیشن قلبی

ابلیشین کاتتری در بیمارستان انجام می شود. قبل از شروع فرآیند، یک کارشناس، آنژیوکتی وارد دست یا بازوی شما می کند و برای کمک به آرامش شما به شما آرامبخش می دهند. در بعضی موقعیت ها، ممکن است به جای اینکه شما را به حالتی شبیه به خواب ببرند، از بیهوشی عمومی استفاده کنند. این که چه نوع بیهوشی استفاده شود، بستگی به موقعیت خاص شما دارد.

بعد از اینکه آرامبخش شما تاثیراتش را گذاشت، پزشک یا کارشناس دیگری یک ناحیه ی کوچک نزدیک به وریدی روی کشاله ی ران، گردن یا ساعدتان را بی حس می کند. پزشک سوزنی وارد ورید کرده و از طریق آن غلاف را وارد می کند.

پزشک شما کاتتر را از طریق غلاف به قسمت مشخصی از قلب شما خواهد رساند. پزشکتان ممکن است رنگ را به درون کاتتر تزریق کند، چیزی که به تیم پزشکی شما کمک می کند عروق خونی شما و قلبتان را با استفاده از عکس برداری اشعه ی ایکس مشاهده کنند.

کاتتر، الکترودی در راس خود دارد که می تواند برای فرستادن ایمپالس های الکتریکی به قلب شما و ضبط فعالیت الکتریکی قلب شما استفاده کند.

این فرآیند که با استفاده از عکس برداری و دیگر آزمایش ها برای تشخیص علت آریتمی انجام می شود، مطالعه ی الکتروفیزیولوژی خوانده می شود. این مطالعه معمولا قبل از ابلیشن قلبی برای تشخیص موثرترین راه برای درمان آریتمی انجام می شود.

زمانی که بافت قلبی که باعث آریتمی شده است را شناسایی کردند، پزشک شما توسط راس کاتتر بافت غیر طبیعی قلب را هدف قرار می دهد. انرژی از طریق راس کاتتر برای ایجاد بافت زخم یا نابود کردن بافت عامل آریتمی به قلب شما منتقل می شود.

 در بعضی موراد، ابلیشن پیام های الکتریکی ای که از طریق قلب شما منتقل می شوند را متوقف می کند تا ریتم غیر طبیعی متوقف شود و به پیام ها اجازه می دهد تا به جای آن در مسیر طبیعی طی مسیر کنند. این انرژی که در این فرآیند استفاده می شود می تواند از موارد زیر بدست آید:

 • سرمای شدید (ابلیشن کریو)
 • گرما (رادیوفرکوئنسی)
 • لیزر

مدت زمان عمل ابلیشن

 معمولا 3 تا 6 ساعت زمان می برد تا ابلیشن قلبی به پایان برسد، اما فرآیندهای پیچیده تر ممکن است طولانی تر شوند.

در هنگام فرآیند، ممکن است در هنگامی که کاتتر در قلب شما حرکت میکند یا زمانی که انرژی منتقل می شود احساس ناراحتی کوچکی داشته باشید. اگر دچار هرگونه درد شدید یا تنگی نفس شدید، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از ابلیشن قلبی

درپی فرآیند، شما را به اتاق بهبودی می برند تا به مدت 4 تا 6 ساعت استراحت کنید و از خونریزی در محل ورود کاتتر پیشگیری شود. ضربان قلب و فشار خون شما به صورت پیوسته پایش می شوند تا هرگونه عارضه ی فرآیند ارزیابی شود.

براساس شرایط شما، ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید یا ممکن است نیاز باشد در بیمارستان بمانید. اگر همان روز به خانه می روید، برنامه ریزی کنید که شخص دیگری همراه شما باشد تا شما را به خانه برساند.

ممکن است بعد از فرآیند مقداری احساس درد داشته باشید، اما این احساس نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولا شما می توانید چند روز بعد از ابلیشن قلبی به فعالیت های طبیعی خود بازگردید.

ابلیشن قلبی

نتایج عمل ابلیشن قلبی

گرچه ابلیشن قلبی می تواند موفق باشد، اما بعضی از افراد نیاز به تکرار آن دارند. همچنین ممکن است نیاز به مصرف دارو داشته باشید، حتی بعد از انجام ابلیشن.

برای حفظ سلامتی قلبتان، ممکن است نیاز داشته باشید که تغییراتی در شیوه ی زندگی خود ایجاد کنید که سلامت عمومی قلبی شما را بهبود دهند، به خصوص برای پیشگیری یا درمان مشکلی که می تواند باعث آریتمی یا بدتر شدن آریتمی شود، مانند فشار خون بالا. ممکن است پزشک شما موارد زیر را برای شما توصیه کند:

 • مصرف نمک کمتر، چیزی که می تواند به کاهش فشار خون شما کمک کند.
 • افزایش فعالیت فیزیکی
 • ترک سیگار و مصرف دخانیات
 • پرهیز از نوشیدن الکل
 • خوردن غذاهای سالم
 • حفظ وزن ایده آل
 • مدیریت و کنترل احساسات مانند خشم

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

1.5 (30%) 2 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرشید شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من ۴۲ سالمه و ۸ ماه پیش بعد تشخیص دادند آریتمی af دارم پس از اون یکبار شوک دادندن وبا داروی فلاکایین ۱۰۰ روزی یکی و کونکور ۲‌.۵ یدونه تا دو ماه خوب بودم و ریتم قلبم ۵۰ الی ۶۰ و سینوسی ولی الان چند ماهیه با اینکه داروهام همونه ریتمم اومده رو ۹۰ و af هستم به نظر دکتر گفتند ابلیشن بشم اما من نه حمله دارم و نه ریتم زیاد بالا معمولا ۸۵ الی ۹۵ بنظرتون ابلیشن نیازه با این خطراتی که فرمودید یا صبر کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 3 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به سن شما و عوارض داروهای ضد آریتمی در صورت صلاح دید همکاران محترم الکتروفیزیولوژیست ابلیشن را توصیه می کنم

 • تصویر کاربر عابد شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.۶روز پیش آنژیو وابلیشن کردم.آنژیو نرمال ولی در حال حاضر فشار در قفسه سینه توام با درد.وانتشار درد در کتف ها وپشت را دارم.آریتمی هم بدتر از قبل شده.درکل وضعیت خوبی ندارم. وآنزیمهای قلبم هم بالاست.لطفا راهنمایی بفرمایید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   لطفا گزارش آنژیو گرافی و نتیجه آزمایش خود را ارسال نمایید.

 • تصویر کاربر جاوید شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز. بنده را بخاطر تپیش قلب من زیر عمل بردند ولی عمل نکرد گفت که دیده نمیشه. بعد من‌گفتم قرص امیدورون یک هفته قبل استفاده کدم . آنها هم همان گپ را گرفته گفت به همان خاطر دیده نمیشه من برای یک‌ماه وقت داد گفت دارو نخور حال واقعا بخاطر خوردن دارو بوده یا پزشک من توانایی نداشته؟ ممنون میشم جواب بدهید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   تشخیص پزشک معالج شما صحیح است و عمل باید به تعویق بیفتد

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پسرم ۱۸ ساله است .از مدتی قلب پزشک تشخیص آریتمی داد و پس از برداشت هولتر ۲۴ ساعته داروی وراپامیل ۴۰ روزی دو عدد تجویز کرد و گفت پس از دوهفته اگر آریتمی برطرف شد با این دارو جواب میده و اگرنه باید اقدامات دیگری انجام داد .نتیجه هولتر پیوست شده.ضمنا ایشان دارای روحیه حساس و استرس درس و کنکور دارد.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب لطفاً تصاویر کامل هولتر را بفرستید

 • تصویر کاربر فریبا شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام عکس مدارک فرستادم خدمتتون جواب ندادین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   عکسی از معاینات و آزمایش های پزشکی شما به دست ما نرسیده است، لطفا از طریق همین سیستم پرسش و پاسخ، مدارک پزشکی خود را ارسال نمایید.

 • تصویر کاربر باران چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشد
  پدرم۵۷سالشونه ی مدت دوسه ماهه دچارتاکیکاری شدن،درحالت استراحت ضربان قلبشون تا۱۲۰تابالا میرفت بعدازمراجعه ب پزشک پزشکون نظرشون این بودک بادارو رفع میشه ونیاز ب انژیوگرافی نداره،تشخیصونAF55%بود امابعد
  ۳ماه ک تحت نظرشون بودن گفتن ک باید ابلیشن بشن،میخواستم نظرشما رو دراین مورد بدونم

  خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که ضربان قلب با دارو کنترل باشد نیازی به ابلیشن نیست

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر آیا خود ارضایی در این عمل ابلیشن معلوم میشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   ارتباطی ندارد.

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲ سال پیش عمل ابلیش انجام دادم و بعد از عمل فعالیت شدید زیاد نداشتم و در طول این دو سال چند باری تپش قلب ضعیف در حد چند ۴ ثانیه یا احساس گرفتگی داشتم الان برای معافیت سربازی میخوام اقدام کنم که در سایت نظام وظیفه خواندم که کسانیکه مشکل wpw دارند در صورت بهبود نیافتن بعد از عمل ابلیش معاف میشوند و من چگونه میتونم ثابت کنم که عمل موفقیت امیز نبوده آیا شما اطلاعاتی دارید اگر دارید ممنون میشوم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   وجود شواهد wpw در نوار قلب یا راه فرعی باقی مانده در EPS نشان دهنده باقی ماندن بیماریست و راه دیگری برای این کار وجود ندارد

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من ۲ سال پیش عمل ابلیش انجام دادم و بعد از عمل فعالیت شدید زیاد نداشتم و در طول این دو سال چند باری تپش قلب ضعیف در حد چند ۴ ثانیه یا احساس گرفتگی داشتم الان برای معافیت سربازی میخوام اقدام کنم که در سایت نظام وظیفه خواندم که کسانیکه مشکل wpw دارند در صورت بهبود نیافتن بعد از عمل ابلیش معاف میشوند و من چگونه میتونم ثابت کنم که عمل موفقیت امیز نبوده آیا شما اطلاعاتی دارید اگر دارید ممنون میشوم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۸ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   وجود شواهد wpw در نوار قلب یا راه فرعی باقی مانده در EPS نشان دهنده باقی ماندن بیماریست و راه دیگری برای این کار وجود ندارد

 • تصویر کاربر فریبا شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام استرس شدید دارم که ضربان قلبم رابالا میبره دکتربهم گفت رگ اضافی وباید سوزانده بشه لطفا راهنمایی بفرمایید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا نتیجه نوار قلبی و دیگر آزمایش ها و معاینات خود را ارسال نمایید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر