علائم تصلب شرایین ( آترواسکلروز ) چیست؟

تصلب شرایین یا آترواسکلروز یک بیماری است که در آن به علت تشکیل پلاک در دیواره شریان، شریان ها تنگ و سخت می شود. این مقاله چگونگی، علائم و درمان های این بیماری را توضیح خواهد داد. تیر کشیدن قلب یکی از نشانه های اصلی این بیماری است.

بیماری آترواسکلروز که به نام بیماری عروقی آرتریواسکلروتیک نیز شناخته می شود. تصلب شرایین، جریان خون را در سراسر بدن مختل کرده و بدن را در معرض خطر ابتلا به عوارض جدی قرار می دهد.

شریان ها خون پمپاژ شده توسط قلب را حمل می کنند. آسیب به سلول های پوشاننده این شریان ها سبب ایجاد تصلب شرایین می شود. این بیماری، تنگی شریان ها در اثر تشکیل پلاک بر روی دیواره های شریان است.

گرفتگی عروق چگونه تشکیل می شود؟

شریان ها خون را از قلب به دیگر نواحی بدن می برند. این عروق توسط یک لایه نازک سلولی پوشیده می شوند که این لایه آن ها را نرم نگه داشته و به خون اجازه می دهد تا به آسانی جریان یابد. این لایه، اندوتلیوم نامیده می شود.

تصلب شرایین هنگامی شروع می شود که اندوتلیوم آسیب دیده و به نوع مضری از کلسترول اجازه می دهد تا بر روی دیواره شریان تشکیل شود.

بدن نوعی از سلول های خونی سفید را می فرستد تا این کلسترول را پاک کنند اما گاهی اوقات، سلول ها در محل تحت تاثیر به دام می افتند.

عوارض تصلب شرایین چیست؟

با گذشت زمان، یک پلاک حاوی کلسترول، ماکروفاژها، کلسیم و دیگر مواد خونی ساخته می شود. گاهی اوقات، هنگامی که پلاک به اندازه معینی می رسد، رشد آن متوقف شده و هیچ مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند.

با این حال، گاهی اوقات نیز پلاک سبب گرفتگی شریان شده و جریان خون را در بدن مختل می کند. این وضعیت احتمال تشکیل لخته های خونی را افزایش می دهد که می تواند به شرایطی مرگ آور منجر شود.

در برخی موارد، در نهایت پلاک شکسته می شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد، پلاکت ها در آن ناحیه جمع شده، به یکدیگر چسبیده و لخته های خونی را تشکیل می دهند.

این وضعیت می تواند سبب مسدود شدن شریان شده و به عارضه ای کشنده مانند سکته مغزی و حمله قلبی منجر شود. این بیماری می تواند تمامی شاخه های شریانی را تحت تاثیر قرار دهد اما به طور کلی شریان های بزرگ تر و با فشار خون بیشتر را درگیر می کند.

علائم آترواسکلروز

اولین نشانه های تصلب شرایین می توانند در دوره نوجوانی تشکیل شوند. در این هنگام خطوطی از سلول های سفید خون بر روی دیواره شریان دیده می شود.

اغلب اوقات، تا زمانی که پلاک پاره نشده و یا جریان خون بسیار محدود نشده باشد علائمی وجود ندارند. معمولا، بروز این شرایط سال ها به طول می انجامد. علائم به شریانی بستگی دارند که تحت تاثیر قرار گرفته است.

علائم تنگی در شریان های کاروتید

شریان های کاروتید به مغز خون رسانی می کنند. محدود شدن جریان خون می تواند به سکته مغزی منجر شود. همچنین ممکن است، در نتیجه وجود تصلب شرایین در این ناحیه فرد طیفی از علائم را تجربه کند. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعف
 • سختی در تنفس
 • سردرد
 • بی حسی صورت
 • فلجی
 • تیر کشیدن قلب

درد قفسه سینه

علائم تنگی در شریان های کرونری

درد قفسه سینه می تواند نشانه تصلب شرایینی باشد که شریان های کرونری را تحت تاثیر قرار می دهد. شریان های کرونری به قلب خون رسانی می کنند. هنگامی که جریان خون به قلب محدود می شود، این وضعیت می تواند سبب ایجاد آنژین و حمله قلبی شود. علائم این وضعیت شامل موارد زیر می شوند:

 • استفراغ
 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • احساس غش
 • تیر کشیدن قلب

علائم تنگی در شریان های کلیوی

شریان های کلیوی به کلیه ها خون رسانی می کنند. در صورتی که جریان خون به کلیه محدود شود، خطری جدی در ارتباط با ابتلا به بیماری کلیوی مزمن به وجود خواهد آمد. فردی مبتلا به انسداد شریان کلیوی ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

 • از دست دادن اشتها
 • تورم در دست و پا
 • سختی در تمرکز کردن

تشخیص تصلب شرایین

افرادی که در معرض خطر ابتلا به تصلب شرایین قرار دارند باید آزمایش شوند زیرا تا زمانی که بیماری قلبی عروقی به وجود نیامده است، علائم نمایان نخواهند شد. تشخیص بر اساس سابقه پزشکی، نتایج آزمایش ها و یک معاینه فیزیکی انجام خواهد گرفت. دیگر آزمایش ها شامل موارد زیر می شوند:

آزمایش های خون

این آزمایش ها مقدار قند، چربی و پروتئین موجود در خون را بررسی می کنند. در صورتی که مقادیر بالایی از این موارد در خون وجود داشته باشند، این وضعیت می تواند بیانگر وجود خطر بالای ابتلا به تصلب شرایین باشد.

معاینه فیزیکی

بیمار معمولا با تیر کشیدن قلب و یا سوزش قلب و درد قفسه سینه به پزشک مراجعه می کند.

پزشک با استفاده از یک استتوسکوپ (گوشی پزشکی) به شریان های فرد گوش می دهد تا در صورت وجود یک صدای غیر طبیعی و ((وووش)) مانند آن را تشخیص دهد. این صدا در نتیجه جریان خون نابرابر به وجود می آید. در صورتی که این صدا شنیده شود، می تواند بیانگر وجود پلاکی باشد که جریان خون را مسدود کرده است.

همچنین، احتمال دارد یک ضریان بسیار ضعیف در محلی که شریان تنگ شده است وجود داشته باشد. گاهی اوقات، هیچ ضربان قابل تشخیصی وجود ندارد.

یک عضو که تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است می تواند فشار خونی داشته باشد که به طور غیر عادی پایین است. ممکن است در پشت زانو یا در شکم توده ای ضربان دار وجود داشته باشد که بیانگر وجود آنوریسم است.

در جایی که جریان خون محدود می شود، ممکن است زخم ها به خوبی التیام نیابند. ممکن است پزشک چنین زخم هایی را در بدن بیمار جستجو کند.

نظر دکتر یزدانخواه در مورد تیر کشیدن قلب

در سوالات بسیاری از ایشان در مورد تیر کشیدن قلب و عوارض آن سوال شده است. ایشان اینگونه پاسخ دادند:

تیر کشیدن قلب
تیر کشیدن قلب

با وجود این که علل بسیاری در مورد درد قفسه سینه و تیر کشیدن قلب وجود دارد، دو دلیل عمده آن را می توان، به مشکلات مربوط به قلب و علل غیرقلبی تقسیم بندی کرد. تیر کشیدن قلب گاهی ممکن است ناشی از اختلاف بین میزان خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب باشد.

درد و تیر کشیدن قفسه سینه قلبی بیشتر به علت آترواسکلروز (منجر به تنگ شدن ثابت شریان های عروق کرونر)، ایجاد شده و یا ناشی از اسپاسم های کرونری است که به طور متناوب شریان ها را محدود می کنند. شما بهتر است هر چه سریعتر به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

سونوگرافی (فراصوت)

یک اسکن فراصوت می تواند فشار خون بخش های مجزای بدن را بررسی کند. تغییر در فشار خون بیانگر محلی است که جریان خون در آن جا مسدود شده است.

سی تی اسکن

این مورد می تواند برای یافتن شریان هایی استفاده شود که سخت و تنگ شده اند. معمولا پزشک به کسانی که در معرض ابتلا به تصلب شرایین قرار دارند توصیه می کند تا سبک زندگی خود را تغییر داده و وزنی مناسب داشته باشند. در برخی موارد، درمان می تواند شامل مصرف دارو یا جراحی شود.

قرص سوتالول 40

درمان آترواسکلروز چیست

درمان تصلب شرایین برای جلوگیری از بروز عوارض آن ضروری است. گزینه های درمانی می توانند شامل تغییرات در سبک زندگی، دارو های مختلف و مداخلات جراحی شوند.

با این حال ضروری است، پزشک تصلب شرایین را به درستی تشخیص دهد تا از بازگشت شریان ها به حداکثر توانایی خود اطمینان حاصل شود.

طیف روش های درمانی تصلب شرایین شامل موارد زیر می شوند:

داروی ضد انعقاد عروق

دارو های ضد پلاکت می توانند از تشکیل پلاک پیشگیری کرده و یا به جلوگیری از تشکیل لخته های خونی کمک کنند. دیگر دارو ها مانند استاتین ها، می توانند برای کاهش کلسترول تجویز شوند. همچنین، دارو های مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند.

جراحی

موارد شدید تصلب شرایین می توانند توسط فرایند های جراحی مانند آنژیوپلاستی یا پیوند بای پس عروق کرونر درمان شوند.

آنژیوپلاستی شامل منبسط کردن شریان و باز کردن انسداد می شود تا به این ترتیب خون بتواند دوباره به طور مناسب جریان داشته باشد.

پیوند بای پس عروق کرونر یک نوع دیگر از جراحی است که می تواند با استفاده از شریان هایی در دیگر نواحی بدن و پیوند آن ها برای دور زدن شریان های قلب، جریان خون را به قلب افزایش بخشد.

معجون سیر و لیمو درمان گرفتگی عروق ؟!

توصیه های سلامتی زیادی در مورد نوع تغذیه و فعالیت روزانه برای پیشگیری و درمان گرفتگی عروق وجود دارد، اما هیچ کدام به اندازه معجون سیر و لیمو برای درمان گرفتگی عروق قلب معروف نیست.

کاربران بسیاری نیز سوال مشابهی را از دکتر یزدانخواه در این مورد پرسیده اند، پاسخ دکتر را با هم بخوانیم:

پرسش بیمار:

سلام شوهرم یه هفته پیش انزیو انجام داد گفتن سه رگ بسته س ولی یکی رو که اصلی بوده باز کردن دوتای دیگه رو گفتن هنوز اورزانسی نیس و باید یه ماه دیگه اتجام بده
میخواستم ببینم بازم از دست میشه انجام بشه از دست دیگه ش و اینکه ایا امکانش نیس با دارو باز بشه ؟ البته یه معجون سیر لیمو هم گفتن که باز میکنه میخواستم ببینم اثر داره؟

پاسخ دکتر:

سلام و عرض ادب

بله امکان آنژیوپلاستی مجدد از طریق رگ دست وجود دارد در مورد نیاز و ضرورت آنژیوپلاستی و یا کفایت درمان دارویی با توضیحات ارائه شده پاسخی نمی توان داد و نیاز به دیدن سی دی دارم
معجون سیر و لیمو کاملاً بی اثر است و جایگزین دارو و یا اقدامات تهاجمی نظیر تعبیه استنت نخواهد بود

جلوگیری از تصلب شرایین

پیشگیری از ابتلا به تصلب شرایین یکی از بهترین راه های درمان این بیماری است. اقدامات محدود کننده خطر تشکیل پلاک شامل موارد زیر می شوند:

رژیم غذایی

باید از مصرف چربی های اشباع اجتناب شود، زیرا این مواد می توانند سبب افزایش میزان کلسترول بد شوند. مواد غذایی که در پایین آمده اند سرشار از چربی های غیر اشباع بوده و می توانند به پایین نگه داشتن میزان کلسترول بد کمک کنند:

 • روغن زیتون
 • آووکادو
 • گردو
 • ماهی روغنی
 • آجیل ها
 • دانه ها

ورزش کردن

ورزش کردن میزان تناسب اندام بدن را بهبود بخشیده، فشار خون را کاهش داده و به کاهش وزن کمک می کند.

عدم مصرف سیگار

سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر اصلی برای تصلب شرایین بوده و سبب افزایش فشار خون می شود. افراد سیگاری باید هر چه سریع تر سیگار را ترک کرده و قرار ملاقاتی با پزشک خود ترتیب دهند تا در ارتباط با روش های ترک سیگار و مدیریت علائم ناشی از عدم مصرف آن با او مشورت کنند.

عوامل گرفتگی عروق

عوامل مشخصی می توانند سبب آسیب به ناحیه داخلی شریان شده و منجر به تصلب شرایین شوند، این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • فشار خون بالا
 • سطوح بالای کلسترول
 • مصرف سیگار
 • مقادیر بالای قند در خون

تصلب شریان

تفاوت آترواسکلروز با آرتریواسکلروز

آرتریواسکلروز و آترواسکلروز بیماری های متفاوتی هستند. آرتریواسکلروز به سختی یا سفت شدن دیواره شریان ها گفته می شود. آترواسکلروز به تنگی شریان ها در اثر تشکیل پلاک گفته می شود. آترواسکلروز یک نوع خاص از آرتریواسکلروز می باشد.

تمامی افرادی که به آترواسکلروز مبتلا هستند به آرتریواسکلروز نیز دچار اند اما آن هایی که به آرتریواسکلروز مبتلا هستند الزاما به آترواسکلروز ابتلا ندارند. با این وجود، هر دوی این اصطلاحات به صورت متداول با معنایی یکسان استفاده می شوند.

عوارض گرفتگی عروق چیست؟

آترواسکلروز یا همان پرفتگی عروق کرونری، می تواند به عوارضی جدی و بلند مدت منجر شود. این بیماری می تواند به صورت مستقیم در بیماری های شریان های کرونری، کاروتید و محیطی نقش داشته باشد. در این بیماری شریان های قلبی، شریان های نزدیک به قلب تنگ می شوند.

بیماری شریان های کاروتید و بیماری شریان های محیطی به ترتیب شریان های نزدیک به مغز و شریان های خون رسان به اعضای بدن را به همان گونه تحت تاثیر قرار می دهند.

این بیماری ها می توانند به طیفی از عوارض خطرناک از جمله موارد زیر منجر شوند:

۱) بیماری و نارسایی قلب

در این موارد، ممکن است قلب قادر به پمپاژ خون کافی به سرتاسر بدن نبوده و یا به مقدار لازم از خون پر نشود.

۲) حمله قلبی

این مورد یک وضعیت پزشکی اورژانسی است که در آن جریان خون مسدود می شود. این وضعیت می تواند زندگی فرد را تهدید کند.

مطلب مرتبط: برای جلوگیری از سکته قلبی چه کنیم؟

۳) نارسایی کلیوی

در صورتی که کلیه ها مقادیری کافی از خون دریافت نکنند، ممکن است عملکرد آن ها متوقف شود.

۴) آنوریسم

این یک بیماری جدی است که در آن دیواره های یک شریان متورم شده و گاهی اوقات پاره می شوند که در این صورت می توانند یک خونریزی داخلی و کشنده را رقم بزنند.

۵) سکته مغزی

سکته مغزی یک وضعیت پزشکی اورژانسی است که در آن جریان خون رونده به مغز مسدود شده و مغز اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. چنین وضعیتی می توانند سبب مرگ سلول های مغزی شود.

۶) آریتمی

آترواسکلروز می تواند به تپش قلب و ریتم های غیر عادی قلبی منجر شود.

عوامل خطر زا گرفتگی عروق قلب

برخی افراد احتمال بالاتری برای ابتلای به این بیماری دارند. این افراد دارای عواملی مانند موارد زیر هستند:

۱) دیابت

افرادی که به دیابتی کنترل نشده مبتلا بوده و میزان قند (گلوکز) خون آن ها به دفعات زیادی بالا می رود، احتمال بیشتری برای ابتلا به تصلب شرایین دارند.

۲) ژنتیک

افرادی که یکی از والدین، خواهر یا برادر آن ها به بیماری قلبی عروقی یا تصلب شرایین مبتلاست نسبت به دیگران احتمال بسیار بالاتری جهت ابتلا به تصلب شرایین دارند.

۳) آلودگی هوا

به نظر می رسد، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خطر تشکیل توده های کلسترول در شریان های کرونری را بیشتر می کند.

نکته: افرادی که در معرض این عوامل خطر قرار دارند، باید به طور ویژه ای در ارتباط با داشتن یک رژیم غذایی کم چرب و کم نمک و همچنین اجتناب از مصرف تنباکو مراقب باشند.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب من دو هفته هست درد سر معده دارم موقع خواب و راه رفتن شدید میشه ممکن از قلب باشد،تنگی نفس و عرق کردن ندارم فقط سر معده شدید درد میکنه پزشک قلب گفت اکو سالم هست چیکار کنم ممکن از قلبم باش در ضمن من یک ماه پروپرانول ۲۰ مصرف میکردم الان قطع کردم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً در مورد سن، وجود ریسک فاکتورهای قلبی و ارتباط درد با فعالیت، غذا خوردن، استرس، و تشدید درد با نفس کشیدن عمیق و انتشار به سایر نقاط توضیح بیشتری دهید.
  2. تصویر کاربر امیر جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   ۲۹ سال دارم با فعالیت شدید میشه و موقع خوابیدن هم بیشتر میشه،استرس شدید دارم دکتر پروپرانول تجویز کرد تنگی نفس ندارم تعداد تنفس ۱۴ در دقیقه هست تپش قلب ندارم موقع درد سر معده،نفس عمیق میکشم درد ندارم،فقط سر معده ام شدید درد میکنه درد فشار اورنده هست و سایر نقاط بدنم درد نمیکنه
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 سال پیش)
   لطفاً از پنتوپرازول ۴۰ میلی گرم هر صبح استفاده بفرمایید و همچنین یک نوار قلب و تست ورزش انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فا،مخ شنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خانم ۶۷ ساله با درد قفسه ی سینه هنگام حرکت ، بعد غذا خوردن ، خم شدن ، در سن ۵۷ سالگی گرفتگی یک رگ داشتم ، که با فنر بر طرف شد ، فشار خون بالا هم دارم ، داروی معده صبح ناشتا مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
 • تصویر کاربر ماهتاب سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید این داروها چند میلی گرم بگیریم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   بستگی به تعداد ضربان قلب، فشارخون و علایم بیمار باید تنظیم شود
 • تصویر کاربر ماهتاب یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 160 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یک سوال داشتم آیا لازم هست برای تنگی دریچه میترال قلب پیش یک متخصص قلب دیگر برود یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب همانگونه که در پاسخ سوال قبلی شما عرض کردم بهتر است که اکوکاردیوگرافی را توسط یکی از همکاران محترم فلوشیپ اکوکاردیوگرافی تکرار کنند
 • تصویر کاربر احمد پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 213 مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشید
  مدت زیادی است که احساس میکنم لوب چپ سرم حالت گرفتگی داره وگاهی احساس پر بودن گوش در گوش چپ میکنمومقداری فشارخون خفیف دارم وهمیشه درآزمایش های خون مقدار چربی وکلسترول اندکی از حد نرمال بلاتر بودند
  دارای وزن اضافه هستم تقریبا ده کیلو وزن زیادی دارم تصور میکنم که مشکل عروقی داشته باشم لطفا بفرمایید که چه نوع آزمایش باید انجام بدم مشخص بشه عروق مغزم دچار تنگی شده یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۱ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب برای این منظور میتوانید از TCD عروق مغزی و یا سی تی آنژیوگرافی عروق مغزی بهره بگیرید
 • تصویر کاربر هانیه چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 162 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، به گوشیم پیام اومد که شما پاسخ دادین سوالم رو ولی هرچی کد رهگیری رو میزنم مینویسه یافت نشد!
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب می‌توانند داروها را قطع کنند و یک هفته بعد از قطع دارو یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهند تا در مورد نیاز به مصرف دارو تصمیم گیری شود
 • تصویر کاربر عباسی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 361 مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر من خانم و۳۲ساله هستم الان حدود۸ماهی ه دچارتپش قلب هستم که بعضی وقتاحال ناخوشایندی دارم باعلائم سبکی سر،دردکتف چپ،جاافتادن ضربان قلب.اکو ونوارقلبم نرمال بوده فقط شلی خفیف دریچه میترا دارم.تپش قلب دائمی دارم.البته باردارهستم ولی قبلاهم دچارتپش قلب بودم.تستای دیگه ای انجام ندادم.خسته شدم ازاین وضعیت.لطفاراهنماییم کنید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً بفرمایید که در هفته چند بارداری هستید و توصیه می‌کنم که یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید.
  2. تصویر کاربر عباسی شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   من الان هفته ۳۱بارداری هستم آقای دکتر فقط من قبل باردارشدنم تپش قلب داشتم.ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۵ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   هولتر را انجام دهید در صورتی که طبیعی بود جای نگرانی نیست و باید منتظر پایان بارداری باشید.
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سهیلا چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 208 مشاهده پرسش
  با سلام. عرض احترام و ادب جناب دکتر عزیز خیلی خیلی بزرگوارین.اولین پزشکی هستین که تا به حال در تمام عمرم دیدم اینقدر مودب و محترم به مشکلات بیماران بدون هیچ توقع مالی وقت میزاره تنها کاری که از دستم بر میاد. سر نماز فقط دعاتون میکنم.اقای دکتر فرمودین تصویرنوار قلب مادرم را خدمتتون ارسال کنم. شماره واتساب یا ادرس الکترونیکی نمیدونم چطوری بفرستم.فرمودین نیاز به مطلوب شدن درمان دارویی دارن اگه لازم باشه اولین فرصت با تمامی مستندات حضوری خدمت برسم.شهر سکونت ما استان اردبیل هست. نمیخوام وقت از دستم بره و هیچ کاری نتونم به مادرم انجام بدم.قلب مادرم 20تا کار میکنه .لطفا راهنمایی ام بفرمائید خدا خیرتون بده.سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   شما میتوانید از طریق همین سایت نیز تصویر نوار قلب را آپلود بفرمایید. نیازی به مراجعه به من بصورت حضوری نیست و میتوانید در اردبیل توسط سرکار خانم دکتر امیر عجم ویزیت شوند و در صورت صلاحدید ایشان به بنده مراجعه بفرمایید.
  2. تصویر کاربر سهیلا سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   با سلام
   تصویر نوار قلب خدمتتان ارسال می گردد
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   با توجه به نوار قلب تعبیه باطری کمکی به بهبود عملکرد قلب و افزایش و بهبود عملکرد قلب نخواهد کرد. لطفاً داروهای اسپیرین، کاپتوپریل اسپیرونولاکتون و دیگوکسین، هیدرالازین و ایزوسو باید را با صلاحدید پزشک معالج ایشان ( جهت رویت آزمایش ها و تایید بلامانع بودن شروع دارو ها با توجه به نتیجه آزمایش و اندازه گیری فشار خون) شروع کرده و سوستاک و کارودیلول را قطع کنید. و سایر داروها ادامه یابند. در صورت عدم پاسخ درمانی مناسب متولا زون نصف قرص سه روز در هفته به داروهای ایشان اضافه شود.
  4. تصویر کاربر سهیلا چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   خیلی سپاسگزارم .جناب دکترایا امکان بهبودی زیادبا مصرف قرص هایی که فرمودین برای مادرم هست و طول عمر اینگونه بیماران معمولا چگونه است.با توجه به اینکه فرمودین برای ایشان امکان تعبیه باتری نیست مادرم. الان سکته مغزی کرده و در حال درمان است. .
  5. تصویر کاربر سهیلا چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   تصویر اکو ی قلبی ایشان را خدمتتان ارسال کردم.
  6. تصویر کاربر سهیلا چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   اکوی قلب مادرم را نیز جهت استحضار خدمتتان ارسال کردم
  7. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   با تغییرات دارویی علایم ایشان بهبود خواهد یافت. طبیعتاً این بیماران در مقایسه با همسالان بدون بیماری طول عمر کوتاهتری خواهند داشت ولی تخمین طول عمر هر فرد بطور مجزا امکان ندارد. بله تعبیه باطری کمکی نخواهد کرد.
  8. تصویر کاربر سهیلا چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   ممنون. سپاسگزارم.خیلی خیلی بزرگوارین
  9. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   خواهش میکنم امیدوارم که توانسته باشم کمکی کرده باشم
  10. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   لطفاً پس از پایان مشاوره و دریافت کامل پاسخ خود با شرکت در نظر سنجی زیر و با استفاده از لینک ارائه شده به بهبود کیفیت سایت و کمک به دیگر دوستان در یافتن پاسخ سوالات آنها کمک کنید http://bit.ly/drReview
  11. نمایش سایر 9 پاسخ
 • تصویر کاربر احمد جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 428 مشاهده پرسش
  عرض ادب و ارادت خدمت جناب دکتر
  دو سوال دارم آقای دکتر،یکی خواستم بپرسم که قبل از عمل زیبایی بینی چرا وقتی دکتر بیهوشی آزمایش خون و نوار قلب را بررسی می‌کنه و از سلامت نوار و آزمایش مطمئن می‌شه دیگه فشار خون در افراد جوان رو چک نمیکنن؟دوم اینکه من ۲۲سالمه ورزشکار هستم و میخوام عمل زیبایی بینی انجام بدم فشارم سه ماه پیش ۱۲۶روی۶۸یا۱۲۴رو۶۷یا ۱۳۰روی۷۰هست ،مشکلی نداره برام؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۳ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب اندازه گیری فشار خون در هر ویزیت و یا مشاوره از الزامات اولیه است و باید انجام شود. فشارخون خون شما در محدوده طبیعی و یا حداکثر طبیعی است.
 • تصویر کاربر الهام جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادرم حدود 53سالشه چند روزیه درد قفسه سینه دارن اورژانس قلب بردیمش نوار و اکو گرفتن سالم بود بردیمش متخصص گوارش گفت سرمعدش گشاده دارو داده باز میگه سینم درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۹ آبان ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به بررسی بیشتری از نظر احتمال گرفتگی عروق قلبی (نظیر تست ورزش یا اسکن هسته‌ای) دارند به ویژه اگر ریسک فاکتورهای قلبی را داشته باشند
درحال دریافت اطلاعات