علائم تصلب شرایین ( آترواسکلروز ) چیست؟

تصلب شرایین یا آترواسکلروز یک بیماری است که در آن به علت تشکیل پلاک در دیواره شریان، شریان ها تنگ و سخت می شود. این مقاله چگونگی، علائم و درمان های این بیماری را توضیح خواهد داد. تیر کشیدن قلب یکی از نشانه های اصلی این بیماری است.

بیماری آترواسکلروز که به نام بیماری عروقی آرتریواسکلروتیک نیز شناخته می شود. تصلب شرایین، جریان خون را در سراسر بدن مختل کرده و بدن را در معرض خطر ابتلا به عوارض جدی قرار می دهد.

شریان ها خون پمپاژ شده توسط قلب را حمل می کنند. آسیب به سلول های پوشاننده این شریان ها سبب ایجاد تصلب شرایین می شود. این بیماری، تنگی شریان ها در اثر تشکیل پلاک بر روی دیواره های شریان است.

گرفتگی عروق چگونه تشکیل می شود؟

شریان ها خون را از قلب به دیگر نواحی بدن می برند. این عروق توسط یک لایه نازک سلولی پوشیده می شوند که این لایه آن ها را نرم نگه داشته و به خون اجازه می دهد تا به آسانی جریان یابد. این لایه، اندوتلیوم نامیده می شود.

تصلب شرایین هنگامی شروع می شود که اندوتلیوم آسیب دیده و به نوع مضری از کلسترول اجازه می دهد تا بر روی دیواره شریان تشکیل شود.

بدن نوعی از سلول های خونی سفید را می فرستد تا این کلسترول را پاک کنند اما گاهی اوقات، سلول ها در محل تحت تاثیر به دام می افتند.

عوارض تصلب شرایین چیست؟

با گذشت زمان، یک پلاک حاوی کلسترول، ماکروفاژها، کلسیم و دیگر مواد خونی ساخته می شود. گاهی اوقات، هنگامی که پلاک به اندازه معینی می رسد، رشد آن متوقف شده و هیچ مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند.

با این حال، گاهی اوقات نیز پلاک سبب گرفتگی شریان شده و جریان خون را در بدن مختل می کند. این وضعیت احتمال تشکیل لخته های خونی را افزایش می دهد که می تواند به شرایطی مرگ آور منجر شود.

در برخی موارد، در نهایت پلاک شکسته می شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد، پلاکت ها در آن ناحیه جمع شده، به یکدیگر چسبیده و لخته های خونی را تشکیل می دهند.

این وضعیت می تواند سبب مسدود شدن شریان شده و به عارضه ای کشنده مانند سکته مغزی و حمله قلبی منجر شود. این بیماری می تواند تمامی شاخه های شریانی را تحت تاثیر قرار دهد اما به طور کلی شریان های بزرگ تر و با فشار خون بیشتر را درگیر می کند.

علائم آترواسکلروز

اولین نشانه های تصلب شرایین می توانند در دوره نوجوانی تشکیل شوند. در این هنگام خطوطی از سلول های سفید خون بر روی دیواره شریان دیده می شود.

اغلب اوقات، تا زمانی که پلاک پاره نشده و یا جریان خون بسیار محدود نشده باشد علائمی وجود ندارند. معمولا، بروز این شرایط سال ها به طول می انجامد. علائم به شریانی بستگی دارند که تحت تاثیر قرار گرفته است.

علائم تنگی در شریان های کاروتید

شریان های کاروتید به مغز خون رسانی می کنند. محدود شدن جریان خون می تواند به سکته مغزی منجر شود. همچنین ممکن است، در نتیجه وجود تصلب شرایین در این ناحیه فرد طیفی از علائم را تجربه کند. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعف
 • سختی در تنفس
 • سردرد
 • بی حسی صورت
 • فلجی
 • تیر کشیدن قلب

درد قفسه سینه

علائم تنگی در شریان های کرونری

درد قفسه سینه می تواند نشانه تصلب شرایینی باشد که شریان های کرونری را تحت تاثیر قرار می دهد. شریان های کرونری به قلب خون رسانی می کنند. هنگامی که جریان خون به قلب محدود می شود، این وضعیت می تواند سبب ایجاد آنژین و حمله قلبی شود. علائم این وضعیت شامل موارد زیر می شوند:

 • استفراغ
 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • احساس غش
 • تیر کشیدن قلب

علائم تنگی در شریان های کلیوی

شریان های کلیوی به کلیه ها خون رسانی می کنند. در صورتی که جریان خون به کلیه محدود شود، خطری جدی در ارتباط با ابتلا به بیماری کلیوی مزمن به وجود خواهد آمد. فردی مبتلا به انسداد شریان کلیوی ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

 • از دست دادن اشتها
 • تورم در دست و پا
 • سختی در تمرکز کردن

تشخیص تصلب شرایین

افرادی که در معرض خطر ابتلا به تصلب شرایین قرار دارند باید آزمایش شوند زیرا تا زمانی که بیماری قلبی عروقی به وجود نیامده است، علائم نمایان نخواهند شد. تشخیص بر اساس سابقه پزشکی، نتایج آزمایش ها و یک معاینه فیزیکی انجام خواهد گرفت. دیگر آزمایش ها شامل موارد زیر می شوند:

آزمایش های خون

این آزمایش ها مقدار قند، چربی و پروتئین موجود در خون را بررسی می کنند. در صورتی که مقادیر بالایی از این موارد در خون وجود داشته باشند، این وضعیت می تواند بیانگر وجود خطر بالای ابتلا به تصلب شرایین باشد.

معاینه فیزیکی

بیمار معمولا با تیر کشیدن قلب و یا سوزش قلب و درد قفسه سینه به پزشک مراجعه می کند.

پزشک با استفاده از یک استتوسکوپ (گوشی پزشکی) به شریان های فرد گوش می دهد تا در صورت وجود یک صدای غیر طبیعی و ((وووش)) مانند آن را تشخیص دهد. این صدا در نتیجه جریان خون نابرابر به وجود می آید. در صورتی که این صدا شنیده شود، می تواند بیانگر وجود پلاکی باشد که جریان خون را مسدود کرده است.

همچنین، احتمال دارد یک ضریان بسیار ضعیف در محلی که شریان تنگ شده است وجود داشته باشد. گاهی اوقات، هیچ ضربان قابل تشخیصی وجود ندارد.

یک عضو که تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است می تواند فشار خونی داشته باشد که به طور غیر عادی پایین است. ممکن است در پشت زانو یا در شکم توده ای ضربان دار وجود داشته باشد که بیانگر وجود آنوریسم است.

در جایی که جریان خون محدود می شود، ممکن است زخم ها به خوبی التیام نیابند. ممکن است پزشک چنین زخم هایی را در بدن بیمار جستجو کند.

نظر دکتر یزدانخواه در مورد تیر کشیدن قلب

در سوالات بسیاری از ایشان در مورد تیر کشیدن قلب و عوارض آن سوال شده است. ایشان اینگونه پاسخ دادند:

تیر کشیدن قلب
تیر کشیدن قلب

با وجود این که علل بسیاری در مورد درد قفسه سینه و تیر کشیدن قلب وجود دارد، دو دلیل عمده آن را می توان، به مشکلات مربوط به قلب و علل غیرقلبی تقسیم بندی کرد. تیر کشیدن قلب گاهی ممکن است ناشی از اختلاف بین میزان خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب باشد.

درد و تیر کشیدن قفسه سینه قلبی بیشتر به علت آترواسکلروز (منجر به تنگ شدن ثابت شریان های عروق کرونر)، ایجاد شده و یا ناشی از اسپاسم های کرونری است که به طور متناوب شریان ها را محدود می کنند. شما بهتر است هر چه سریعتر به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

سونوگرافی (فراصوت)

یک اسکن فراصوت می تواند فشار خون بخش های مجزای بدن را بررسی کند. تغییر در فشار خون بیانگر محلی است که جریان خون در آن جا مسدود شده است.

سی تی اسکن

این مورد می تواند برای یافتن شریان هایی استفاده شود که سخت و تنگ شده اند. معمولا پزشک به کسانی که در معرض ابتلا به تصلب شرایین قرار دارند توصیه می کند تا سبک زندگی خود را تغییر داده و وزنی مناسب داشته باشند. در برخی موارد، درمان می تواند شامل مصرف دارو یا جراحی شود.

قرص سوتالول 40

درمان آترواسکلروز چیست

درمان تصلب شرایین برای جلوگیری از بروز عوارض آن ضروری است. گزینه های درمانی می توانند شامل تغییرات در سبک زندگی، دارو های مختلف و مداخلات جراحی شوند.

با این حال ضروری است، پزشک تصلب شرایین را به درستی تشخیص دهد تا از بازگشت شریان ها به حداکثر توانایی خود اطمینان حاصل شود.

طیف روش های درمانی تصلب شرایین شامل موارد زیر می شوند:

داروی ضد انعقاد عروق

دارو های ضد پلاکت می توانند از تشکیل پلاک پیشگیری کرده و یا به جلوگیری از تشکیل لخته های خونی کمک کنند. دیگر دارو ها مانند استاتین ها، می توانند برای کاهش کلسترول تجویز شوند. همچنین، دارو های مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند.

جراحی

موارد شدید تصلب شرایین می توانند توسط فرایند های جراحی مانند آنژیوپلاستی یا پیوند بای پس عروق کرونر درمان شوند.

آنژیوپلاستی شامل منبسط کردن شریان و باز کردن انسداد می شود تا به این ترتیب خون بتواند دوباره به طور مناسب جریان داشته باشد.

پیوند بای پس عروق کرونر یک نوع دیگر از جراحی است که می تواند با استفاده از شریان هایی در دیگر نواحی بدن و پیوند آن ها برای دور زدن شریان های قلب، جریان خون را به قلب افزایش بخشد.

معجون سیر و لیمو درمان گرفتگی عروق ؟!

توصیه های سلامتی زیادی در مورد نوع تغذیه و فعالیت روزانه برای پیشگیری و درمان گرفتگی عروق وجود دارد، اما هیچ کدام به اندازه معجون سیر و لیمو برای درمان گرفتگی عروق قلب معروف نیست.

کاربران بسیاری نیز سوال مشابهی را از دکتر یزدانخواه در این مورد پرسیده اند، پاسخ دکتر را با هم بخوانیم:

پرسش بیمار:

سلام شوهرم یه هفته پیش انزیو انجام داد گفتن سه رگ بسته س ولی یکی رو که اصلی بوده باز کردن دوتای دیگه رو گفتن هنوز اورزانسی نیس و باید یه ماه دیگه اتجام بده
میخواستم ببینم بازم از دست میشه انجام بشه از دست دیگه ش و اینکه ایا امکانش نیس با دارو باز بشه ؟ البته یه معجون سیر لیمو هم گفتن که باز میکنه میخواستم ببینم اثر داره؟

پاسخ دکتر:

سلام و عرض ادب

بله امکان آنژیوپلاستی مجدد از طریق رگ دست وجود دارد در مورد نیاز و ضرورت آنژیوپلاستی و یا کفایت درمان دارویی با توضیحات ارائه شده پاسخی نمی توان داد و نیاز به دیدن سی دی دارم
معجون سیر و لیمو کاملاً بی اثر است و جایگزین دارو و یا اقدامات تهاجمی نظیر تعبیه استنت نخواهد بود

جلوگیری از تصلب شرایین

پیشگیری از ابتلا به تصلب شرایین یکی از بهترین راه های درمان این بیماری است. اقدامات محدود کننده خطر تشکیل پلاک شامل موارد زیر می شوند:

رژیم غذایی

باید از مصرف چربی های اشباع اجتناب شود، زیرا این مواد می توانند سبب افزایش میزان کلسترول بد شوند. مواد غذایی که در پایین آمده اند سرشار از چربی های غیر اشباع بوده و می توانند به پایین نگه داشتن میزان کلسترول بد کمک کنند:

 • روغن زیتون
 • آووکادو
 • گردو
 • ماهی روغنی
 • آجیل ها
 • دانه ها

ورزش کردن

ورزش کردن میزان تناسب اندام بدن را بهبود بخشیده، فشار خون را کاهش داده و به کاهش وزن کمک می کند.

عدم مصرف سیگار

سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر اصلی برای تصلب شرایین بوده و سبب افزایش فشار خون می شود. افراد سیگاری باید هر چه سریع تر سیگار را ترک کرده و قرار ملاقاتی با پزشک خود ترتیب دهند تا در ارتباط با روش های ترک سیگار و مدیریت علائم ناشی از عدم مصرف آن با او مشورت کنند.

عوامل گرفتگی عروق

عوامل مشخصی می توانند سبب آسیب به ناحیه داخلی شریان شده و منجر به تصلب شرایین شوند، این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • فشار خون بالا
 • سطوح بالای کلسترول
 • مصرف سیگار
 • مقادیر بالای قند در خون

تصلب شریان

تفاوت آترواسکلروز با آرتریواسکلروز

آرتریواسکلروز و آترواسکلروز بیماری های متفاوتی هستند. آرتریواسکلروز به سختی یا سفت شدن دیواره شریان ها گفته می شود. آترواسکلروز به تنگی شریان ها در اثر تشکیل پلاک گفته می شود. آترواسکلروز یک نوع خاص از آرتریواسکلروز می باشد.

تمامی افرادی که به آترواسکلروز مبتلا هستند به آرتریواسکلروز نیز دچار اند اما آن هایی که به آرتریواسکلروز مبتلا هستند الزاما به آترواسکلروز ابتلا ندارند. با این وجود، هر دوی این اصطلاحات به صورت متداول با معنایی یکسان استفاده می شوند.

عوارض گرفتگی عروق چیست؟

آترواسکلروز یا همان پرفتگی عروق کرونری، می تواند به عوارضی جدی و بلند مدت منجر شود. این بیماری می تواند به صورت مستقیم در بیماری های شریان های کرونری، کاروتید و محیطی نقش داشته باشد. در این بیماری شریان های قلبی، شریان های نزدیک به قلب تنگ می شوند.

بیماری شریان های کاروتید و بیماری شریان های محیطی به ترتیب شریان های نزدیک به مغز و شریان های خون رسان به اعضای بدن را به همان گونه تحت تاثیر قرار می دهند.

این بیماری ها می توانند به طیفی از عوارض خطرناک از جمله موارد زیر منجر شوند:

۱) بیماری و نارسایی قلب

در این موارد، ممکن است قلب قادر به پمپاژ خون کافی به سرتاسر بدن نبوده و یا به مقدار لازم از خون پر نشود.

۲) حمله قلبی

این مورد یک وضعیت پزشکی اورژانسی است که در آن جریان خون مسدود می شود. این وضعیت می تواند زندگی فرد را تهدید کند.

مطلب مرتبط: برای جلوگیری از سکته قلبی چه کنیم؟

۳) نارسایی کلیوی

در صورتی که کلیه ها مقادیری کافی از خون دریافت نکنند، ممکن است عملکرد آن ها متوقف شود.

۴) آنوریسم

این یک بیماری جدی است که در آن دیواره های یک شریان متورم شده و گاهی اوقات پاره می شوند که در این صورت می توانند یک خونریزی داخلی و کشنده را رقم بزنند.

۵) سکته مغزی

سکته مغزی یک وضعیت پزشکی اورژانسی است که در آن جریان خون رونده به مغز مسدود شده و مغز اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. چنین وضعیتی می توانند سبب مرگ سلول های مغزی شود.

۶) آریتمی

آترواسکلروز می تواند به تپش قلب و ریتم های غیر عادی قلبی منجر شود.

عوامل خطر زا گرفتگی عروق قلب

برخی افراد احتمال بالاتری برای ابتلای به این بیماری دارند. این افراد دارای عواملی مانند موارد زیر هستند:

۱) دیابت

افرادی که به دیابتی کنترل نشده مبتلا بوده و میزان قند (گلوکز) خون آن ها به دفعات زیادی بالا می رود، احتمال بیشتری برای ابتلا به تصلب شرایین دارند.

۲) ژنتیک

افرادی که یکی از والدین، خواهر یا برادر آن ها به بیماری قلبی عروقی یا تصلب شرایین مبتلاست نسبت به دیگران احتمال بسیار بالاتری جهت ابتلا به تصلب شرایین دارند.

۳) آلودگی هوا

به نظر می رسد، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خطر تشکیل توده های کلسترول در شریان های کرونری را بیشتر می کند.

نکته: افرادی که در معرض این عوامل خطر قرار دارند، باید به طور ویژه ای در ارتباط با داشتن یک رژیم غذایی کم چرب و کم نمک و همچنین اجتناب از مصرف تنباکو مراقب باشند.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامیار چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  با تشکر آقای دکتر. این قرص را همراه با ژلوفن مصرف کنم؟آیا سوزش هم از علایم درد عضلانیست؟البته که تا الان این سوزش همراه با درد نبوده اگر درد داشت چه دارویی مصرف کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳۰ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   خیر این دارو را بطور مرتب حداقل برای سه ماه استفاده کنید ولی ژلوفن را فقط در هنگام درد استفاده بفرمایید. احتمالاً سوزش بعلت ریفلاکس مری است
 • تصویر کاربر سيد یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 349 مشاهده پرسش
  درد قفسه سينه دارم دكتر اسپرين 325 داد وقتي مي خورم معده اذيت مي شود بخورم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه اطلاعات ارائه شده برای پاسخگویی دقیق کافی نیست لطفاً در مورد ویژگی های درد توضیح بیشتری ارائه دهید. در مورد مصرف آسپرین نیز در صورتی که نیازی به مصرف آسپرین نباشد آن را قطع کنید و در صورت ضرورت مصرف میزان دوز آسپرین را به ۸۰ میلی گرم کاهش داده و هم زمان از پنتوپرازول نیز استفاده کنید
 • تصویر کاربر سامیار سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  پس آقای دکتر صدای مورمور قلب هم تا آخر عمر خواهد بود و مشکلی ایجاد نخواهد کرد درست است؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۸ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   بله باقی خواهد ماند و مشکل جدی نخواهد داشت
 • تصویر کاربر سامیار یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  آقای دکتر یعنی مورمور قلب نشانه مشکل قلبی نیست؟؟؟
  من استامینوفن خوردم آقای دکتر ولی درد آنقدر کم نشد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   خیر نشانه بیماری قلبی نیست. از مسکن‌های قویتر استفاده کنید
 • تصویر کاربر سامیار جمعه ۴ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  آقای دکتر نزدیک ۴ سال است که این دردها هست چگونه موقتی است؟
  آقای دکتر چرا در این سه ماه دردش بیشتر شده است؟؟؟
  علت ایجادش چیست؟؟؟؟ آقای دکتر بعضی مواقع(۷۰ درصد مواقع)دقیقا در محل قلب اتفاق میوفتد و من خیلی میترسم.
  ۴ سال درد موقتی است؟؟؟؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۴ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   در صورتی که بیش از حد حساس شده اید یک عکس سینه بگیرید
 • تصویر کاربر سامیار سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  یعنی آقای دکتر میفرمایید لزوما سوراخ قلب باعث بززگ شدن قلب نمیشود؟؟؟؟؟؟
  آقای دکتر این چکاب ها تا چل زمان باید ادامه پیدا کند؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   تا مدت‌های طولانی و احتمالا مادام العمر
 • تصویر کاربر سامیار سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 175 مشاهده پرسش
  آقتی دکتر ممکن است این درد بدلیل رشد عضلانی باشد؟؟؟؟؟؟
  بنده هیچ تنگی نفسی ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱ مهر ۹۹( 2 سال پیش)
   بله
 • تصویر کاربر گلنار سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 163 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر چند وقتی هست که شکم درد داشتم و به پزشک مراجعه کردم که مشکل رفع شد ولی الان چند روزه که قفسه سینم درد میکنه وسط سینم تیر میکشه و بیشتر سمت چپم و بعضی وقتی نفس کشیدن اذیتم میکنه به دکتر مراجعه کردم گفتن که مشکل گوارشه ،دارو داد گفت که تا ۵روز استفاده کن اگه بهتر نشدی باید آندوسکوپی بشی ،آقای دکتر احتمالش هست درد قفسه سینم که بیشتر سمت چپه مشکل قلبم باشه ؟تروخدا کمکم کنید ،درد قفسه سینه اذیتم میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۸ مرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب دچ درد سینه علل متفاوتی دارد از جمله مشکلات قلبی، گوارشی، عصبی، اسکلتی عضلانی، ریوی و بافتهای اطراف ریه و قلب، رگ آئورت و ..‌.ولی متاسفانه در مورد ویژگی های درد که به افتراق این علل کمک بسیاری می‌کند هیچ توضیحی ارائه نشده است
 • تصویر کاربر پری دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشید الان حدود ۷ روزه نفس عمیق نمیتونم راحت بکشم از ۵ تا ۳ رو راحتم همین اذیتم میکنه سابقه هم نداشتم اصلا .حدود دوماهه اضطراب زیادی داشتم .بای دکتر عمومی ک صحبت کردم گفت برای رفلاکس معدمه لطفا راهنمایم کنید چی بخورم ک نفسم خوب بشه ی دنیا ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۳ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که تنگی نفس شما ارتباطی با فعالیت ندارد مشکل جسمی نیست و عصبی است ولی در صورتی که با فعالیت دچار تنگی نفس میشوید نیاز به بررسی بیشتری دارید. در صورتی که علائمی نظیر سرفه، خلط، تب و لرز و یا درد سینه هنگام تنفس عمیق دارید مشکل ریوی است و در صورتی که با خوابیدن تنگی نفس تشدید می‌شود ممکن است بعلت ریفلاکس و یا مشکلات قلبی باشد لذا توصیه می‌کنم که با توجه به این توضیحات به پزشک مناسب مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر سیده یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 172 مشاهده پرسش
  سلام اقایدکتر من 19 سال دارم و تا حا لا هیج بار قفسه سینه ام درد نگرفته بود و سابقه هم نداشتم و مریضی هم نداشتم اما الان دو روزه قفسه سینه ام درد میکنه و نمیتونم چیزی بخورم و میخوام چیزی بخورم و لی اصلا نمیتونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که درد
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سینه شما با تنفس عمیق تشدید می شود و همراه با سرفه با خلط می باشد جهت ویزیت یکی از همکاران محترم متخصص بیماری های داخلی یا ریه مراجعه بفرمایید. در صورتی که درد سینه شما با غذا خوردن ارتباط دارد و یا سابقه ترش کردن دارید از پنتو پرازول ۴۰ میلی گرم هر صبح نیم ساعت قبل از صبحانه استفاده کنید و در صورتی که درد شما دائمی است و به پشت تیر میکشد یک نوار قلب گرفته و به یکی از همکاران محترم و متخصص بیماری های قلب و عروق مراجعه کنید
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات