علائم تصلب شرایین ( آترواسکلروز ) چیست؟

تصلب شرایین یا آترواسکلروز یک بیماری است که در آن به علت تشکیل پلاک در دیواره شریان، شریان ها تنگ و سخت می شود. این مقاله چگونگی، علائم و درمان های این بیماری را توضیح خواهد داد. تیر کشیدن قلب یکی از نشانه های اصلی این بیماری است.

بیماری آترواسکلروز که به نام بیماری عروقی آرتریواسکلروتیک نیز شناخته می شود. تصلب شرایین، جریان خون را در سراسر بدن مختل کرده و بدن را در معرض خطر ابتلا به عوارض جدی قرار می دهد.

شریان ها خون پمپاژ شده توسط قلب را حمل می کنند. آسیب به سلول های پوشاننده این شریان ها سبب ایجاد تصلب شرایین می شود. این بیماری، تنگی شریان ها در اثر تشکیل پلاک بر روی دیواره های شریان است.

گرفتگی عروق چگونه تشکیل می شود؟

شریان ها خون را از قلب به دیگر نواحی بدن می برند. این عروق توسط یک لایه نازک سلولی پوشیده می شوند که این لایه آن ها را نرم نگه داشته و به خون اجازه می دهد تا به آسانی جریان یابد. این لایه، اندوتلیوم نامیده می شود.

تصلب شرایین هنگامی شروع می شود که اندوتلیوم آسیب دیده و به نوع مضری از کلسترول اجازه می دهد تا بر روی دیواره شریان تشکیل شود.

بدن نوعی از سلول های خونی سفید را می فرستد تا این کلسترول را پاک کنند اما گاهی اوقات، سلول ها در محل تحت تاثیر به دام می افتند.

عوارض تصلب شرایین چیست؟

با گذشت زمان، یک پلاک حاوی کلسترول، ماکروفاژها، کلسیم و دیگر مواد خونی ساخته می شود. گاهی اوقات، هنگامی که پلاک به اندازه معینی می رسد، رشد آن متوقف شده و هیچ مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند.

با این حال، گاهی اوقات نیز پلاک سبب گرفتگی شریان شده و جریان خون را در بدن مختل می کند. این وضعیت احتمال تشکیل لخته های خونی را افزایش می دهد که می تواند به شرایطی مرگ آور منجر شود.

در برخی موارد، در نهایت پلاک شکسته می شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد، پلاکت ها در آن ناحیه جمع شده، به یکدیگر چسبیده و لخته های خونی را تشکیل می دهند.

این وضعیت می تواند سبب مسدود شدن شریان شده و به عارضه ای کشنده مانند سکته مغزی و حمله قلبی منجر شود. این بیماری می تواند تمامی شاخه های شریانی را تحت تاثیر قرار دهد اما به طور کلی شریان های بزرگ تر و با فشار خون بیشتر را درگیر می کند.

علائم آترواسکلروز

اولین نشانه های تصلب شرایین می توانند در دوره نوجوانی تشکیل شوند. در این هنگام خطوطی از سلول های سفید خون بر روی دیواره شریان دیده می شود.

اغلب اوقات، تا زمانی که پلاک پاره نشده و یا جریان خون بسیار محدود نشده باشد علائمی وجود ندارند. معمولا، بروز این شرایط سال ها به طول می انجامد. علائم به شریانی بستگی دارند که تحت تاثیر قرار گرفته است.

علائم تنگی در شریان های کاروتید

شریان های کاروتید به مغز خون رسانی می کنند. محدود شدن جریان خون می تواند به سکته مغزی منجر شود. همچنین ممکن است، در نتیجه وجود تصلب شرایین در این ناحیه فرد طیفی از علائم را تجربه کند. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعف
 • سختی در تنفس
 • سردرد
 • بی حسی صورت
 • فلجی
 • تیر کشیدن قلب

درد قفسه سینه

علائم تنگی در شریان های کرونری

درد قفسه سینه می تواند نشانه تصلب شرایینی باشد که شریان های کرونری را تحت تاثیر قرار می دهد. شریان های کرونری به قلب خون رسانی می کنند. هنگامی که جریان خون به قلب محدود می شود، این وضعیت می تواند سبب ایجاد آنژین و حمله قلبی شود. علائم این وضعیت شامل موارد زیر می شوند:

 • استفراغ
 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • احساس غش
 • تیر کشیدن قلب

علائم تنگی در شریان های کلیوی

شریان های کلیوی به کلیه ها خون رسانی می کنند. در صورتی که جریان خون به کلیه محدود شود، خطری جدی در ارتباط با ابتلا به بیماری کلیوی مزمن به وجود خواهد آمد. فردی مبتلا به انسداد شریان کلیوی ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

 • از دست دادن اشتها
 • تورم در دست و پا
 • سختی در تمرکز کردن

تشخیص تصلب شرایین

افرادی که در معرض خطر ابتلا به تصلب شرایین قرار دارند باید آزمایش شوند زیرا تا زمانی که بیماری قلبی عروقی به وجود نیامده است، علائم نمایان نخواهند شد. تشخیص بر اساس سابقه پزشکی، نتایج آزمایش ها و یک معاینه فیزیکی انجام خواهد گرفت. دیگر آزمایش ها شامل موارد زیر می شوند:

آزمایش های خون

این آزمایش ها مقدار قند، چربی و پروتئین موجود در خون را بررسی می کنند. در صورتی که مقادیر بالایی از این موارد در خون وجود داشته باشند، این وضعیت می تواند بیانگر وجود خطر بالای ابتلا به تصلب شرایین باشد.

معاینه فیزیکی

بیمار معمولا با تیر کشیدن قلب و یا سوزش قلب و درد قفسه سینه به پزشک مراجعه می کند.

پزشک با استفاده از یک استتوسکوپ (گوشی پزشکی) به شریان های فرد گوش می دهد تا در صورت وجود یک صدای غیر طبیعی و ((وووش)) مانند آن را تشخیص دهد. این صدا در نتیجه جریان خون نابرابر به وجود می آید. در صورتی که این صدا شنیده شود، می تواند بیانگر وجود پلاکی باشد که جریان خون را مسدود کرده است.

همچنین، احتمال دارد یک ضریان بسیار ضعیف در محلی که شریان تنگ شده است وجود داشته باشد. گاهی اوقات، هیچ ضربان قابل تشخیصی وجود ندارد.

یک عضو که تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است می تواند فشار خونی داشته باشد که به طور غیر عادی پایین است. ممکن است در پشت زانو یا در شکم توده ای ضربان دار وجود داشته باشد که بیانگر وجود آنوریسم است.

در جایی که جریان خون محدود می شود، ممکن است زخم ها به خوبی التیام نیابند. ممکن است پزشک چنین زخم هایی را در بدن بیمار جستجو کند.

نظر دکتر یزدانخواه در مورد تیر کشیدن قلب

در سوالات بسیاری از ایشان در مورد تیر کشیدن قلب و عوارض آن سوال شده است. ایشان اینگونه پاسخ دادند:

تیر کشیدن قلب
تیر کشیدن قلب

با وجود این که علل بسیاری در مورد درد قفسه سینه و تیر کشیدن قلب وجود دارد، دو دلیل عمده آن را می توان، به مشکلات مربوط به قلب و علل غیرقلبی تقسیم بندی کرد. تیر کشیدن قلب گاهی ممکن است ناشی از اختلاف بین میزان خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب باشد.

درد و تیر کشیدن قفسه سینه قلبی بیشتر به علت آترواسکلروز (منجر به تنگ شدن ثابت شریان های عروق کرونر)، ایجاد شده و یا ناشی از اسپاسم های کرونری است که به طور متناوب شریان ها را محدود می کنند. شما بهتر است هر چه سریعتر به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

سونوگرافی (فراصوت)

یک اسکن فراصوت می تواند فشار خون بخش های مجزای بدن را بررسی کند. تغییر در فشار خون بیانگر محلی است که جریان خون در آن جا مسدود شده است.

سی تی اسکن

این مورد می تواند برای یافتن شریان هایی استفاده شود که سخت و تنگ شده اند. معمولا پزشک به کسانی که در معرض ابتلا به تصلب شرایین قرار دارند توصیه می کند تا سبک زندگی خود را تغییر داده و وزنی مناسب داشته باشند. در برخی موارد، درمان می تواند شامل مصرف دارو یا جراحی شود.

قرص سوتالول 40

درمان آترواسکلروز چیست

درمان تصلب شرایین برای جلوگیری از بروز عوارض آن ضروری است. گزینه های درمانی می توانند شامل تغییرات در سبک زندگی، دارو های مختلف و مداخلات جراحی شوند.

با این حال ضروری است، پزشک تصلب شرایین را به درستی تشخیص دهد تا از بازگشت شریان ها به حداکثر توانایی خود اطمینان حاصل شود.

طیف روش های درمانی تصلب شرایین شامل موارد زیر می شوند:

داروی ضد انعقاد عروق

دارو های ضد پلاکت می توانند از تشکیل پلاک پیشگیری کرده و یا به جلوگیری از تشکیل لخته های خونی کمک کنند. دیگر دارو ها مانند استاتین ها، می توانند برای کاهش کلسترول تجویز شوند. همچنین، دارو های مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند.

جراحی

موارد شدید تصلب شرایین می توانند توسط فرایند های جراحی مانند آنژیوپلاستی یا پیوند بای پس عروق کرونر درمان شوند.

آنژیوپلاستی شامل منبسط کردن شریان و باز کردن انسداد می شود تا به این ترتیب خون بتواند دوباره به طور مناسب جریان داشته باشد.

پیوند بای پس عروق کرونر یک نوع دیگر از جراحی است که می تواند با استفاده از شریان هایی در دیگر نواحی بدن و پیوند آن ها برای دور زدن شریان های قلب، جریان خون را به قلب افزایش بخشد.

معجون سیر و لیمو درمان گرفتگی عروق ؟!

توصیه های سلامتی زیادی در مورد نوع تغذیه و فعالیت روزانه برای پیشگیری و درمان گرفتگی عروق وجود دارد، اما هیچ کدام به اندازه معجون سیر و لیمو برای درمان گرفتگی عروق قلب معروف نیست.

کاربران بسیاری نیز سوال مشابهی را از دکتر یزدانخواه در این مورد پرسیده اند، پاسخ دکتر را با هم بخوانیم:

پرسش بیمار:

سلام شوهرم یه هفته پیش انزیو انجام داد گفتن سه رگ بسته س ولی یکی رو که اصلی بوده باز کردن دوتای دیگه رو گفتن هنوز اورزانسی نیس و باید یه ماه دیگه اتجام بده
میخواستم ببینم بازم از دست میشه انجام بشه از دست دیگه ش و اینکه ایا امکانش نیس با دارو باز بشه ؟ البته یه معجون سیر لیمو هم گفتن که باز میکنه میخواستم ببینم اثر داره؟

پاسخ دکتر:

سلام و عرض ادب

بله امکان آنژیوپلاستی مجدد از طریق رگ دست وجود دارد در مورد نیاز و ضرورت آنژیوپلاستی و یا کفایت درمان دارویی با توضیحات ارائه شده پاسخی نمی توان داد و نیاز به دیدن سی دی دارم
معجون سیر و لیمو کاملاً بی اثر است و جایگزین دارو و یا اقدامات تهاجمی نظیر تعبیه استنت نخواهد بود

جلوگیری از تصلب شرایین

پیشگیری از ابتلا به تصلب شرایین یکی از بهترین راه های درمان این بیماری است. اقدامات محدود کننده خطر تشکیل پلاک شامل موارد زیر می شوند:

رژیم غذایی

باید از مصرف چربی های اشباع اجتناب شود، زیرا این مواد می توانند سبب افزایش میزان کلسترول بد شوند. مواد غذایی که در پایین آمده اند سرشار از چربی های غیر اشباع بوده و می توانند به پایین نگه داشتن میزان کلسترول بد کمک کنند:

 • روغن زیتون
 • آووکادو
 • گردو
 • ماهی روغنی
 • آجیل ها
 • دانه ها

ورزش کردن

ورزش کردن میزان تناسب اندام بدن را بهبود بخشیده، فشار خون را کاهش داده و به کاهش وزن کمک می کند.

عدم مصرف سیگار

سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر اصلی برای تصلب شرایین بوده و سبب افزایش فشار خون می شود. افراد سیگاری باید هر چه سریع تر سیگار را ترک کرده و قرار ملاقاتی با پزشک خود ترتیب دهند تا در ارتباط با روش های ترک سیگار و مدیریت علائم ناشی از عدم مصرف آن با او مشورت کنند.

عوامل گرفتگی عروق

عوامل مشخصی می توانند سبب آسیب به ناحیه داخلی شریان شده و منجر به تصلب شرایین شوند، این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • فشار خون بالا
 • سطوح بالای کلسترول
 • مصرف سیگار
 • مقادیر بالای قند در خون

تصلب شریان

تفاوت آترواسکلروز با آرتریواسکلروز

آرتریواسکلروز و آترواسکلروز بیماری های متفاوتی هستند. آرتریواسکلروز به سختی یا سفت شدن دیواره شریان ها گفته می شود. آترواسکلروز به تنگی شریان ها در اثر تشکیل پلاک گفته می شود. آترواسکلروز یک نوع خاص از آرتریواسکلروز می باشد.

تمامی افرادی که به آترواسکلروز مبتلا هستند به آرتریواسکلروز نیز دچار اند اما آن هایی که به آرتریواسکلروز مبتلا هستند الزاما به آترواسکلروز ابتلا ندارند. با این وجود، هر دوی این اصطلاحات به صورت متداول با معنایی یکسان استفاده می شوند.

عوارض گرفتگی عروق چیست؟

آترواسکلروز یا همان پرفتگی عروق کرونری، می تواند به عوارضی جدی و بلند مدت منجر شود. این بیماری می تواند به صورت مستقیم در بیماری های شریان های کرونری، کاروتید و محیطی نقش داشته باشد. در این بیماری شریان های قلبی، شریان های نزدیک به قلب تنگ می شوند.

بیماری شریان های کاروتید و بیماری شریان های محیطی به ترتیب شریان های نزدیک به مغز و شریان های خون رسان به اعضای بدن را به همان گونه تحت تاثیر قرار می دهند.

این بیماری ها می توانند به طیفی از عوارض خطرناک از جمله موارد زیر منجر شوند:

۱) بیماری و نارسایی قلب

در این موارد، ممکن است قلب قادر به پمپاژ خون کافی به سرتاسر بدن نبوده و یا به مقدار لازم از خون پر نشود.

۲) حمله قلبی

این مورد یک وضعیت پزشکی اورژانسی است که در آن جریان خون مسدود می شود. این وضعیت می تواند زندگی فرد را تهدید کند.

مطلب مرتبط: برای جلوگیری از سکته قلبی چه کنیم؟

۳) نارسایی کلیوی

در صورتی که کلیه ها مقادیری کافی از خون دریافت نکنند، ممکن است عملکرد آن ها متوقف شود.

۴) آنوریسم

این یک بیماری جدی است که در آن دیواره های یک شریان متورم شده و گاهی اوقات پاره می شوند که در این صورت می توانند یک خونریزی داخلی و کشنده را رقم بزنند.

۵) سکته مغزی

سکته مغزی یک وضعیت پزشکی اورژانسی است که در آن جریان خون رونده به مغز مسدود شده و مغز اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. چنین وضعیتی می توانند سبب مرگ سلول های مغزی شود.

۶) آریتمی

آترواسکلروز می تواند به تپش قلب و ریتم های غیر عادی قلبی منجر شود.

عوامل خطر زا گرفتگی عروق قلب

برخی افراد احتمال بالاتری برای ابتلای به این بیماری دارند. این افراد دارای عواملی مانند موارد زیر هستند:

۱) دیابت

افرادی که به دیابتی کنترل نشده مبتلا بوده و میزان قند (گلوکز) خون آن ها به دفعات زیادی بالا می رود، احتمال بیشتری برای ابتلا به تصلب شرایین دارند.

۲) ژنتیک

افرادی که یکی از والدین، خواهر یا برادر آن ها به بیماری قلبی عروقی یا تصلب شرایین مبتلاست نسبت به دیگران احتمال بسیار بالاتری جهت ابتلا به تصلب شرایین دارند.

۳) آلودگی هوا

به نظر می رسد، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خطر تشکیل توده های کلسترول در شریان های کرونری را بیشتر می کند.

نکته: افرادی که در معرض این عوامل خطر قرار دارند، باید به طور ویژه ای در ارتباط با داشتن یک رژیم غذایی کم چرب و کم نمک و همچنین اجتناب از مصرف تنباکو مراقب باشند.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهديس شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 156 مشاهده پرسش
  من همسرم چند روز پيش حالش بد شده بردنش بيمارستان گفتن قلبت مشكل داره بايد بياي مجدد كه بهت سرم وصل كنيم و دارو بديم و پيش متخصص هم بريي.همسرم دقيق متوجه نشده ولي ميگه فك كنم گفتن يه رگت تنگه يا بستس يه همچين چيزي!خاستم نظر شمارو در اين مورد بدونم خيلي نگرانيم .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه توضیحات شما بقدری کلی و عاری از جزئیات است که نمی‌توان اظهار نظر کرد. لطفاً در مورد علایم و نوار قلب ایشان و وجود یا عدم وجود ریسک فاکتورهای قلبی توضیح بیشتری دهید
 • تصویر کاربر عرفان جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  دکتر من بعد از فوت مادربزرگم سوزش جناغ و سینه چپ و معده و سوزش دست چپ دارم و جدیدا وز وز قلب دارم ولی منشا درد سینه راست است مشکل چیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً در مورد سن، وجود و یا عدم وجود ریسک فاکتورهای قبلی، ارتباط درد با فعالیت فیزیکی، غذا خوردن، استرس و تنفس عمیق و سابقه ترش کردن توضیح بیشتری دهید
  2. تصویر کاربر عرفان پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سنم ۱۶ سال است نوار قلب هم دادم گفتن نرماله بعضی مواقع با حرکت جناغ یه درد کم وجود داره بعضی مواقع در ته گلو سوزش دارم سابقه بیماری قلبی در خانواده وجود ندارد با حرکت کردن و دویدن هم هیچی مشکلی ندارم
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   درد شما ارتباطی با مشکلات قلبی ندارد میتواند از مشکلات گوارشی و یا استرس روحی باشد
  4. تصویر کاربر عرفان جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   دکتر بعضی مواقع ضربان در کمر پ پا و دست دارم و قفل شدن فک هم در مواقعی کم هم دارم با تشکر
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   توصیه می‌کنم که با یکی از همکاران محترم روانپزشک مشورت بفرمایید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده درد سینه چپ داشتم و عرق میکردم رفتم دکتر قلب و تست ورزش ودیگر کارهای قلب رو انجام دادم که در نتیجه تست ورزش مثبت شد و دکتر سی تی انژیو گرفت که انجام دادم که تصویر انرا برایتان ارسال میکنم ایا گرفتگی دارد یا خیر ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۸ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه تصویری ارسال نشده است لطفاً در صورت امکان گزارش را تایپ کرده و بفرستید
 • تصویر کاربر الی جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 159 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من فشارم چهارده هشت یا نه هست.. فردی هستم با استرس بالا. چند ماه قبل حالم بد شد رفتم دکتر فشارم شانزده ده شده بود نوار قلب دادم و مشکلی نبود
  از اون به بعد قرص فشار خون لوزارتان مصرف میکنم
  از اون موقع ب اینور همش تصور میکنم نکنه حالم مثل اونروز بد بشه و تصورش اضطراب شدیدی بهم وارد میکنه
  و توو موقعیت های تنش زا اضطرابم خیلی شدید میشه
  آیا ممکنه دچار گرفتگی عروق کرونر شده باشم؟
  34سالمه
  نوار قلبم هم سالم بود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۹ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر جای نگرانی نیست. نیاز به درمان اظطراب دارید
 • تصویر کاربر نفس سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 144 مشاهده پرسش
  از صبح قفسه سینه سمت راست و گاهی چب درد میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۶ خرداد ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب با عرض پوزش اطلاعات ارائه شده برای پاسخگویی دقیق کافی نیست
 • تصویر کاربر فردین سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  با سلام مادرم 55سال سن دارد وسابقه فشارخون-چربی وقند خفیف دارند حدود یک سالی هست که حدود سه الی 5مرتبه این حالت به ایشون دست میده درد به وسط سینه میزنه حالت نفخ شدید میگیرن درد به پشت شانه میزنه ودچار تنگی نفس در گلو میشوندوکه حدود 20ال 40 دقیفه طول میکشدلطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   ایشان نیاز به بررسی از نظر احتمال گرفتگی عروق قلب و همچنین مشکلات گوارشی و به ویژه ریفلاکس مری دارند

 • تصویر کاربر مژده شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  ضمن آرزوی سلامتی وموفقیت برای حضرتعالی
  حدود یکسال است پسر 9 ساله ام گاه وبیگاه از ضربان تند قلب که به گفته خودش دردناک است شکایت می کند که با کمی ماساژدادن خوب می شود که این درد وتپش حدود دوسه دقیقه طول می کشد بعضی وقتها پشت ر هم میگیره یعنی هفته ای دوسه بار اتفاق می افته خیلی نگرانم نمیدونم چکار باید بکنم.

  در مدرسه هم زنگ ورزش بهش گفتن زیاد ندود چون درهنگام دویدن وفعالیت شدید نفس کم می آورد .
  از لحاظ جثه بدنی لاغراندام است و کم غذا است البته عادتهای بد غذایی دارد وهله وهوله و... زیاد دوست دارد.

  لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم خدا خیرتون بده .

  کرمانی هستیم ودکتر خوب در این زمینه نمیشناسیم اگر راهنمایی بفرمایید یک دنیا ممنونتون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   نباید مسئله نگران کننده و جدی وجود داشته باشد پیشنهاد می کنم که یک اکو توسط پزشک قلب اطفال انجام شود

 • تصویر کاربر سبحان دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.مرد و33 ساله هستم.معمولا استرس واضطراب شدید دارم.چند وقتی درد قفسه سینه داشتم پیش متخصص قلب رفتم اکو و تست ورزش گرفتن و گفتن همه چیز نرماله فقط افتادگی دریچه میترال دارم وبخاطر اضطراب هست.بخاطر شغلم روزی چند ساعت پیاده روی دارم و معمولا روزانه 45 دقیقه ورزش به همراه دویدن دارم که هیچ مشکلی ندارم.مشکل رفلاکس معده هم دارم.ولی روزانه موقع استراحت یه درد خفیف چرخشی سمت چپ قفسه سینه و دست چپ وپشت کتف و گردنم دارم که همراه با استرس و ترس از اینه که شاید مشکل قلبی باشه.به نظرتون به قلبم ربطی داره/ببخشید که طولانی شد و ممنون از اینکه وقت میذارید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر درد شما منشأ قلبی ندارد پیشنهاد می کنم که علاوه بر مصرف پنتوپرازول از پروپرانولول و آلپرازولام نیز استفاده بفرمایید

 • تصویر کاربر سما چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 165 مشاهده پرسش
  با سلام.پسری دارم نه ساله .الان دوماه هست در قرنطینه هستیم.حدود دوهفته پیش پسرم ناگهان درد فراوان در قفسه داشت خیلی هم ترسیده بود چون مصرانه اخبار کرونا رو دنبال میکنه میگفت تنگی نفس دارم .بعد از اون روزی یک تا دوبار وگاها با فاصله دوروز این درد رو حس میکنه علائم دیگه نداره جز عرق مختصر در پیشانی وزیربغل تا یکساعت بعد از اینکه به خواب میره.ولی جنب وجوش وسرحالی قبل رو داره.اما استرسش بالا رفته بهونه گیر شده.کلا بچه استرسی هست.اونقدر نگرانم که ببخشید آشفته سوال میکنم به خاطر کرونا جرات نکردم برای معاینه مطب ببرمش خواهشا بنده رو راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که قرنطینه را بطور کامل رعایت کرده باشید و هیچ یک از افراد منزل از جمله پسر شما از منزل خارج نشده باشند احتمال ابتلا به بیماری کرونا منتفی است و در غیر این صورت به ویژه در صورت وجود بی اشتهایی و تب احتمال ابتلا به این بیماری وجود دارد و نیاز به انجام تست های تشخیصی بیماری دارید

 • تصویر کاربر سحر سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من حدود 25روزه که درد قفسه سینه در سمت چپ دارم،احساس سنگینی و تنگی نفس دارم و شبا بیشتر میشه وقتی میخوابم دردش کم میشه و صبحا که از خواب بیدار میشم اصلا درد ندارم ولی صبحانه که بخورم شروع میشه و عصرا دیگه بدتر میشه،با دراز کشیدن بهتر میشم،کمی هم سرگیجه و سردرد دارم،
  ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۶ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به توضیحات اشاره شده احتمالاً درد شما منشا قلبی ندارد ولی در صورتی که سن بالای ۵۰ سال دارید و یا هر یک از ریسک فاکتورهای بیماریهای قلبی نظیر فشار خون بالا، دیابت ،چربی خون بالا، سابقه خانوادگی بیماری‌های گرفتگی عروق در سن پایین و یا سابقه مصرف دخانیات دارید پیشنهاد می کنم که از نظر گرفتگی عروق قلبی نیز بررسی لازم انجام شود

درحال دریافت اطلاعات