علائم تصلب شرایین ( آترواسکلروز ) چیست؟

تصلب شرایین یا آترواسکلروز یک بیماری است که در آن به علت تشکیل پلاک در دیواره شریان، شریان ها تنگ و سخت می شود. این مقاله چگونگی، علائم و درمان های این بیماری را توضیح خواهد داد. تیر کشیدن قلب یکی از نشانه های اصلی این بیماری است.

بیماری آترواسکلروز که به نام بیماری عروقی آرتریواسکلروتیک نیز شناخته می شود. تصلب شرایین، جریان خون را در سراسر بدن مختل کرده و بدن را در معرض خطر ابتلا به عوارض جدی قرار می دهد.

شریان ها خون پمپاژ شده توسط قلب را حمل می کنند. آسیب به سلول های پوشاننده این شریان ها سبب ایجاد تصلب شرایین می شود. این بیماری، تنگی شریان ها در اثر تشکیل پلاک بر روی دیواره های شریان است.

گرفتگی عروق چگونه تشکیل می شود؟

شریان ها خون را از قلب به دیگر نواحی بدن می برند. این عروق توسط یک لایه نازک سلولی پوشیده می شوند که این لایه آن ها را نرم نگه داشته و به خون اجازه می دهد تا به آسانی جریان یابد. این لایه، اندوتلیوم نامیده می شود.

تصلب شرایین هنگامی شروع می شود که اندوتلیوم آسیب دیده و به نوع مضری از کلسترول اجازه می دهد تا بر روی دیواره شریان تشکیل شود.

بدن نوعی از سلول های خونی سفید را می فرستد تا این کلسترول را پاک کنند اما گاهی اوقات، سلول ها در محل تحت تاثیر به دام می افتند.

عوارض تصلب شرایین چیست؟

با گذشت زمان، یک پلاک حاوی کلسترول، ماکروفاژها، کلسیم و دیگر مواد خونی ساخته می شود. گاهی اوقات، هنگامی که پلاک به اندازه معینی می رسد، رشد آن متوقف شده و هیچ مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند.

با این حال، گاهی اوقات نیز پلاک سبب گرفتگی شریان شده و جریان خون را در بدن مختل می کند. این وضعیت احتمال تشکیل لخته های خونی را افزایش می دهد که می تواند به شرایطی مرگ آور منجر شود.

در برخی موارد، در نهایت پلاک شکسته می شود. در صورتی که این اتفاق بیفتد، پلاکت ها در آن ناحیه جمع شده، به یکدیگر چسبیده و لخته های خونی را تشکیل می دهند.

این وضعیت می تواند سبب مسدود شدن شریان شده و به عارضه ای کشنده مانند سکته مغزی و حمله قلبی منجر شود. این بیماری می تواند تمامی شاخه های شریانی را تحت تاثیر قرار دهد اما به طور کلی شریان های بزرگ تر و با فشار خون بیشتر را درگیر می کند.

علائم آترواسکلروز

اولین نشانه های تصلب شرایین می توانند در دوره نوجوانی تشکیل شوند. در این هنگام خطوطی از سلول های سفید خون بر روی دیواره شریان دیده می شود.

اغلب اوقات، تا زمانی که پلاک پاره نشده و یا جریان خون بسیار محدود نشده باشد علائمی وجود ندارند. معمولا، بروز این شرایط سال ها به طول می انجامد. علائم به شریانی بستگی دارند که تحت تاثیر قرار گرفته است.

علائم تنگی در شریان های کاروتید

شریان های کاروتید به مغز خون رسانی می کنند. محدود شدن جریان خون می تواند به سکته مغزی منجر شود. همچنین ممکن است، در نتیجه وجود تصلب شرایین در این ناحیه فرد طیفی از علائم را تجربه کند. از جمله این علائم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضعف
 • سختی در تنفس
 • سردرد
 • بی حسی صورت
 • فلجی
 • تیر کشیدن قلب

درد قفسه سینه

علائم تنگی در شریان های کرونری

درد قفسه سینه می تواند نشانه تصلب شرایینی باشد که شریان های کرونری را تحت تاثیر قرار می دهد. شریان های کرونری به قلب خون رسانی می کنند. هنگامی که جریان خون به قلب محدود می شود، این وضعیت می تواند سبب ایجاد آنژین و حمله قلبی شود. علائم این وضعیت شامل موارد زیر می شوند:

 • استفراغ
 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • احساس غش
 • تیر کشیدن قلب

علائم تنگی در شریان های کلیوی

شریان های کلیوی به کلیه ها خون رسانی می کنند. در صورتی که جریان خون به کلیه محدود شود، خطری جدی در ارتباط با ابتلا به بیماری کلیوی مزمن به وجود خواهد آمد. فردی مبتلا به انسداد شریان کلیوی ممکن است موارد زیر را تجربه کند:

 • از دست دادن اشتها
 • تورم در دست و پا
 • سختی در تمرکز کردن

تشخیص تصلب شرایین

افرادی که در معرض خطر ابتلا به تصلب شرایین قرار دارند باید آزمایش شوند زیرا تا زمانی که بیماری قلبی عروقی به وجود نیامده است، علائم نمایان نخواهند شد. تشخیص بر اساس سابقه پزشکی، نتایج آزمایش ها و یک معاینه فیزیکی انجام خواهد گرفت. دیگر آزمایش ها شامل موارد زیر می شوند:

آزمایش های خون

این آزمایش ها مقدار قند، چربی و پروتئین موجود در خون را بررسی می کنند. در صورتی که مقادیر بالایی از این موارد در خون وجود داشته باشند، این وضعیت می تواند بیانگر وجود خطر بالای ابتلا به تصلب شرایین باشد.

معاینه فیزیکی

بیمار معمولا با تیر کشیدن قلب و یا سوزش قلب و درد قفسه سینه به پزشک مراجعه می کند.

پزشک با استفاده از یک استتوسکوپ (گوشی پزشکی) به شریان های فرد گوش می دهد تا در صورت وجود یک صدای غیر طبیعی و ((وووش)) مانند آن را تشخیص دهد. این صدا در نتیجه جریان خون نابرابر به وجود می آید. در صورتی که این صدا شنیده شود، می تواند بیانگر وجود پلاکی باشد که جریان خون را مسدود کرده است.

همچنین، احتمال دارد یک ضریان بسیار ضعیف در محلی که شریان تنگ شده است وجود داشته باشد. گاهی اوقات، هیچ ضربان قابل تشخیصی وجود ندارد.

یک عضو که تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته است می تواند فشار خونی داشته باشد که به طور غیر عادی پایین است. ممکن است در پشت زانو یا در شکم توده ای ضربان دار وجود داشته باشد که بیانگر وجود آنوریسم است.

در جایی که جریان خون محدود می شود، ممکن است زخم ها به خوبی التیام نیابند. ممکن است پزشک چنین زخم هایی را در بدن بیمار جستجو کند.

نظر دکتر یزدانخواه در مورد تیر کشیدن قلب

در سوالات بسیاری از ایشان در مورد تیر کشیدن قلب و عوارض آن سوال شده است. ایشان اینگونه پاسخ دادند:

تیر کشیدن قلب
تیر کشیدن قلب

با وجود این که علل بسیاری در مورد درد قفسه سینه و تیر کشیدن قلب وجود دارد، دو دلیل عمده آن را می توان، به مشکلات مربوط به قلب و علل غیرقلبی تقسیم بندی کرد. تیر کشیدن قلب گاهی ممکن است ناشی از اختلاف بین میزان خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب باشد.

درد و تیر کشیدن قفسه سینه قلبی بیشتر به علت آترواسکلروز (منجر به تنگ شدن ثابت شریان های عروق کرونر)، ایجاد شده و یا ناشی از اسپاسم های کرونری است که به طور متناوب شریان ها را محدود می کنند. شما بهتر است هر چه سریعتر به یک متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

سونوگرافی (فراصوت)

یک اسکن فراصوت می تواند فشار خون بخش های مجزای بدن را بررسی کند. تغییر در فشار خون بیانگر محلی است که جریان خون در آن جا مسدود شده است.

سی تی اسکن

این مورد می تواند برای یافتن شریان هایی استفاده شود که سخت و تنگ شده اند. معمولا پزشک به کسانی که در معرض ابتلا به تصلب شرایین قرار دارند توصیه می کند تا سبک زندگی خود را تغییر داده و وزنی مناسب داشته باشند. در برخی موارد، درمان می تواند شامل مصرف دارو یا جراحی شود.

قرص سوتالول 40

درمان آترواسکلروز چیست

درمان تصلب شرایین برای جلوگیری از بروز عوارض آن ضروری است. گزینه های درمانی می توانند شامل تغییرات در سبک زندگی، دارو های مختلف و مداخلات جراحی شوند.

با این حال ضروری است، پزشک تصلب شرایین را به درستی تشخیص دهد تا از بازگشت شریان ها به حداکثر توانایی خود اطمینان حاصل شود.

طیف روش های درمانی تصلب شرایین شامل موارد زیر می شوند:

داروی ضد انعقاد عروق

دارو های ضد پلاکت می توانند از تشکیل پلاک پیشگیری کرده و یا به جلوگیری از تشکیل لخته های خونی کمک کنند. دیگر دارو ها مانند استاتین ها، می توانند برای کاهش کلسترول تجویز شوند. همچنین، دارو های مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین می توانند به کاهش فشار خون کمک کنند.

جراحی

موارد شدید تصلب شرایین می توانند توسط فرایند های جراحی مانند آنژیوپلاستی یا پیوند بای پس عروق کرونر درمان شوند.

آنژیوپلاستی شامل منبسط کردن شریان و باز کردن انسداد می شود تا به این ترتیب خون بتواند دوباره به طور مناسب جریان داشته باشد.

پیوند بای پس عروق کرونر یک نوع دیگر از جراحی است که می تواند با استفاده از شریان هایی در دیگر نواحی بدن و پیوند آن ها برای دور زدن شریان های قلب، جریان خون را به قلب افزایش بخشد.

معجون سیر و لیمو درمان گرفتگی عروق ؟!

توصیه های سلامتی زیادی در مورد نوع تغذیه و فعالیت روزانه برای پیشگیری و درمان گرفتگی عروق وجود دارد، اما هیچ کدام به اندازه معجون سیر و لیمو برای درمان گرفتگی عروق قلب معروف نیست.

کاربران بسیاری نیز سوال مشابهی را از دکتر یزدانخواه در این مورد پرسیده اند، پاسخ دکتر را با هم بخوانیم:

پرسش بیمار:

سلام شوهرم یه هفته پیش انزیو انجام داد گفتن سه رگ بسته س ولی یکی رو که اصلی بوده باز کردن دوتای دیگه رو گفتن هنوز اورزانسی نیس و باید یه ماه دیگه اتجام بده
میخواستم ببینم بازم از دست میشه انجام بشه از دست دیگه ش و اینکه ایا امکانش نیس با دارو باز بشه ؟ البته یه معجون سیر لیمو هم گفتن که باز میکنه میخواستم ببینم اثر داره؟

پاسخ دکتر:

سلام و عرض ادب

بله امکان آنژیوپلاستی مجدد از طریق رگ دست وجود دارد در مورد نیاز و ضرورت آنژیوپلاستی و یا کفایت درمان دارویی با توضیحات ارائه شده پاسخی نمی توان داد و نیاز به دیدن سی دی دارم
معجون سیر و لیمو کاملاً بی اثر است و جایگزین دارو و یا اقدامات تهاجمی نظیر تعبیه استنت نخواهد بود

جلوگیری از تصلب شرایین

پیشگیری از ابتلا به تصلب شرایین یکی از بهترین راه های درمان این بیماری است. اقدامات محدود کننده خطر تشکیل پلاک شامل موارد زیر می شوند:

رژیم غذایی

باید از مصرف چربی های اشباع اجتناب شود، زیرا این مواد می توانند سبب افزایش میزان کلسترول بد شوند. مواد غذایی که در پایین آمده اند سرشار از چربی های غیر اشباع بوده و می توانند به پایین نگه داشتن میزان کلسترول بد کمک کنند:

 • روغن زیتون
 • آووکادو
 • گردو
 • ماهی روغنی
 • آجیل ها
 • دانه ها

ورزش کردن

ورزش کردن میزان تناسب اندام بدن را بهبود بخشیده، فشار خون را کاهش داده و به کاهش وزن کمک می کند.

عدم مصرف سیگار

سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر اصلی برای تصلب شرایین بوده و سبب افزایش فشار خون می شود. افراد سیگاری باید هر چه سریع تر سیگار را ترک کرده و قرار ملاقاتی با پزشک خود ترتیب دهند تا در ارتباط با روش های ترک سیگار و مدیریت علائم ناشی از عدم مصرف آن با او مشورت کنند.

عوامل گرفتگی عروق

عوامل مشخصی می توانند سبب آسیب به ناحیه داخلی شریان شده و منجر به تصلب شرایین شوند، این عوامل شامل موارد زیر می شوند:

 • فشار خون بالا
 • سطوح بالای کلسترول
 • مصرف سیگار
 • مقادیر بالای قند در خون

تصلب شریان

تفاوت آترواسکلروز با آرتریواسکلروز

آرتریواسکلروز و آترواسکلروز بیماری های متفاوتی هستند. آرتریواسکلروز به سختی یا سفت شدن دیواره شریان ها گفته می شود. آترواسکلروز به تنگی شریان ها در اثر تشکیل پلاک گفته می شود. آترواسکلروز یک نوع خاص از آرتریواسکلروز می باشد.

تمامی افرادی که به آترواسکلروز مبتلا هستند به آرتریواسکلروز نیز دچار اند اما آن هایی که به آرتریواسکلروز مبتلا هستند الزاما به آترواسکلروز ابتلا ندارند. با این وجود، هر دوی این اصطلاحات به صورت متداول با معنایی یکسان استفاده می شوند.

عوارض گرفتگی عروق چیست؟

آترواسکلروز یا همان پرفتگی عروق کرونری، می تواند به عوارضی جدی و بلند مدت منجر شود. این بیماری می تواند به صورت مستقیم در بیماری های شریان های کرونری، کاروتید و محیطی نقش داشته باشد. در این بیماری شریان های قلبی، شریان های نزدیک به قلب تنگ می شوند.

بیماری شریان های کاروتید و بیماری شریان های محیطی به ترتیب شریان های نزدیک به مغز و شریان های خون رسان به اعضای بدن را به همان گونه تحت تاثیر قرار می دهند.

این بیماری ها می توانند به طیفی از عوارض خطرناک از جمله موارد زیر منجر شوند:

۱) بیماری و نارسایی قلب

در این موارد، ممکن است قلب قادر به پمپاژ خون کافی به سرتاسر بدن نبوده و یا به مقدار لازم از خون پر نشود.

۲) حمله قلبی

این مورد یک وضعیت پزشکی اورژانسی است که در آن جریان خون مسدود می شود. این وضعیت می تواند زندگی فرد را تهدید کند.

مطلب مرتبط: برای جلوگیری از سکته قلبی چه کنیم؟

۳) نارسایی کلیوی

در صورتی که کلیه ها مقادیری کافی از خون دریافت نکنند، ممکن است عملکرد آن ها متوقف شود.

۴) آنوریسم

این یک بیماری جدی است که در آن دیواره های یک شریان متورم شده و گاهی اوقات پاره می شوند که در این صورت می توانند یک خونریزی داخلی و کشنده را رقم بزنند.

۵) سکته مغزی

سکته مغزی یک وضعیت پزشکی اورژانسی است که در آن جریان خون رونده به مغز مسدود شده و مغز اکسیژن مورد نیاز خود را دریافت نمی کند. چنین وضعیتی می توانند سبب مرگ سلول های مغزی شود.

۶) آریتمی

آترواسکلروز می تواند به تپش قلب و ریتم های غیر عادی قلبی منجر شود.

عوامل خطر زا گرفتگی عروق قلب

برخی افراد احتمال بالاتری برای ابتلای به این بیماری دارند. این افراد دارای عواملی مانند موارد زیر هستند:

۱) دیابت

افرادی که به دیابتی کنترل نشده مبتلا بوده و میزان قند (گلوکز) خون آن ها به دفعات زیادی بالا می رود، احتمال بیشتری برای ابتلا به تصلب شرایین دارند.

۲) ژنتیک

افرادی که یکی از والدین، خواهر یا برادر آن ها به بیماری قلبی عروقی یا تصلب شرایین مبتلاست نسبت به دیگران احتمال بسیار بالاتری جهت ابتلا به تصلب شرایین دارند.

۳) آلودگی هوا

به نظر می رسد، قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا خطر تشکیل توده های کلسترول در شریان های کرونری را بیشتر می کند.

نکته: افرادی که در معرض این عوامل خطر قرار دارند، باید به طور ویژه ای در ارتباط با داشتن یک رژیم غذایی کم چرب و کم نمک و همچنین اجتناب از مصرف تنباکو مراقب باشند.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ع دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام حدود دوسالپیش علایم سنگینی قفس سینه و دردخفیف داشتم با تست ورزش نوارقلب برام پانول۱۰و ارامبخش تجویز شدتادر برج ۱۰سال۹۸دوباره اون علایم رو پیداکردم واکو و نوار قلب وتست ورزش هم دادم وگفتن مشکلی ندارم چند شب پیش با حالت ناخواسته از خواب بیدارشدم حالت سبکی سر داشتم و درقفسه سینم کمی محسوس تر بود وصربان قلبم بین ۱۲۰تا۱۲۴بود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت عدم وجود ریسک فاکتور های قلبی پیشنهاد می کنم که از پنتوپرازول ۴۰ میلی گرم هر صبح نیم ساعت قبل از صبحانه استفاده بفرمایید

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  دکتر خسته نباشین 20 سالمه تقریبا هشت ماهه وقتی عصبی میشم یا استرس میگیرم قفسه سینم درد میگیره و الان تقریبا یه هفته اس علاوه بر درد قفسه سینم پشت بازوی چپم تپش احساس میکنم.میشه راهنماییم کنین؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   از پروپرانولول ۱۰ روزانه دو بار و آلپرازولام 0.5 میلی گرم هر شب استفاده کنید

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من چند ساله سمت چپ درد داره،برای همین به چندین دکتر هم مراجعه کردم هم نوار قلب،هم اکو هم تست ورزش دادم ولی همگی گفتند قلبت مشکلی نداره، ولی بعضی مواقع این درد شدید میشه و فشارم تا ۱۵ می ره، این حالت یه دفعه اتفاق میفته و مثلا ۱۰روز به لار هستش،ولی درد سمت چپ تقریبا چند روز همیشگی هستش،خیلی اذیتم،واز دکتر قلب هیچ نتیجه ای نگرفتم، آقای دکتر من آدم استرسی، اضطرابی هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که سن بالایی ندارید و عوامل و فاکتورهای خطر گرفتگی عروق را ندارید توصیه می کنم که از نظر سایر علل ایجادکننده درد سینه نظیر مشکلات گوارشی و اسکلتی- عضلانی بررسی شوید و در صورت تأیید عدم وجود این مشکلات با یکی از همکاران محترم روان پزشک مشورت بفرمایید

 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 395 مشاهده پرسش
  سلام من هفتاد سال دارم قسمت چپ سینه ام زیر دنده به شدت درد میگیره بالفرض زیر زبانی نیتروگلیسیرین خوب نمیشه ولی با مسکن ژولوفن تا حدودی خوب میشه آیا این به قلب مربوطه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   به نظر می رسد منشا درد شما بیماری های قلبی نباشد. 

    

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 155 مشاهده پرسش
  سلام
  من یه دختر6 ساله دارم که تو بازه های مختلف ازدرد قلبش شکایت میکنه
  یکبار هم پیش متخصص قلب کودکان رفتیم و اکو انجام داد
  و خیالمون رو راحت کرد که هیچیش نیست و همه چیز قلبش طبیعیه
  ولی بازهم این شکایتش ادامه داره
  هرچند وقت میگه قلبم درد میکنه

  لطفا راهنماییم کنید که چه طور این مشکل رو پیگیری کنم

  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   درد قفسه سینه در کودکان علل مختلفی می تواند داشته باشد، ابتدا از نبود بیماری های گوارشی، تنفسی و اسکلتی اطمینان حاصل کنید.

  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   نیاز به اقدام خاصی ندارند گاهی این دردها به علت رشد عضلات و استخوانها هستند

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حسنی یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  با سلام
  من دچار امبولی ریه شدم حالا قرص ریوارکسابان مصرف میکنم چطور بفهمم که لخته خون برطرف سده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   برای بررسی وضعیت لخته در پا میتوان از سونوگرافی داپلر و یا ام آر ونوگرافی پا و برای لخته ریه میتوان از سی تی آنژیوگرافی عروق ریه استفاده کرد
   مصرف ریواروکسابان و متادون تداخلی با یکدیگر ندارند

 • تصویر کاربر محمدی دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  آقای دکتر 10 ماهه که زایمان کردم 4 ماه بعد از زایمان درد قفسه سینم شروع شد دکتر قلب رفتم نوار و اکو گرفتن فقط کمی تپش داشتم که بهم قرص پرانول دادن گفتن مشکلی نداری، متخصص داخلی و گوارش هم رفتم رفلاکس معده داشتم البته از قبل این مشکل و دارم گفتن درد قفسه سینه شاید بخاطر اینه که بچه رو زیاد بغل میگیری میخواستم بدونم این درد از چی میتونه باشه گاهی اوقات با عطسه یا خم و راست شدن و انجام بعضی از حرکات هم درد دارم
  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۸ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توضیحات شما دردقفسه‌سینه منشاء قلبی عروقی نداشته و به علت مسائل اسکلتی-عضلانی است توصیه می کنم در صورت غبرقابل تحمل بودن درد از مسکن‌های نظیر ژلوفن استفاده بفرمایید در غیر اینصورت با اعمالی نظیر گرم نگه داشتن و ورزش و دوش آب گرم به کنترل درد کمک کنید

 • تصویر کاربر پریسا یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  سلام من یه مدت قفسه سینم برام سنگینی می‌کنه بعد گاهی اوقات میزنه به گردن و شانه ها وپشتم بعد اضطراب میگیره منو تبدیل میشه به تپش قلب و نفسم گاهی اوقات میگیره اکو دادم نوارقلب دادم مشکلی نداشتم یعنی مشکل من چیه خیلی استرس دارم کلا به افسردگی رسیدم اینقد به این مریضیم فکرکردم ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۷ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   گزارش اکو و نوار قلب خود را ارسال کنید. به نظر می رسد منشا مشکل شما ارتباطی با بیماری قلبی نداشته باشد. توصیه می کنم برای کنترل استرس به یکی از همکاران محترم روانشناس مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر نگین چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر می خواستم یک دکتر جراح خوب واسه تعویض دریچه بهم معرفی کنید من خودم دوتا دکتر به اسم محمد رضا رضایی تو بیمارستان محب تهران ودکتر سعید حسینی تو بیمارستان شهید رجایی خیلی ممنون ميشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر نگین دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)
   سلام آقای دکتر هزینه عمل تعویض دریچه اعورت با بیمه سلامت چقدر هست
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   آقای دکتر سعید حسینی در بیمارستان شهید رجایی را توصیه می کنم
   در مورد هزینه ها نیز باید با بیمارستان مربوطه صحبت بفرمایید

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علیرضا شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  بنده مشکل تیروئید دارم یعنی تیروئیدم کم کاره دوماه گذشته دیدم قلبم خیلی درد میکنه دست چپم کتفم گردنم احساس درد وگرفتگی داشتم رفتم پیش متخصص قلب نوار قلب وتست ورزش واکودادم گفتی افتادگی دریچه دارم وقلبم بزرگ شده برام دارو تجویز کرد الان بعد دوماه همیشه خسته هستم خوابم میاد اشتها به غذا ندارم تقریبا 7کیلو ورزن کم کردم ضمنا داروهارو که مصرف کردم بدنم میخواره وزخم شده می خواستم بدونم وضعییتم چه طوره ممنون میشم راهنمایی کنید.
  باتشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۹ بهمن ۹۸( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی خود را بفرستید

درحال دریافت اطلاعات