همه چیز درباره ی مصرف قرص پروپرانولول

نکاتی مهم در ارتباط با پروپرانولول

۱- قرص پروپرانولول فقط به صورت دارویی ژنریک در دسترس بوده و نسخه ای با نام تجاری ندارد.

۲- پروپرانولول به صورت چهار نوع وجود دارد که عبارتند از: قرص خوراکی، کپسول خوراکی با رهایش طولانی، محلول خوراکی مایع و داروی تزریقی

۳- قرص پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک می کند. این دارو برای درمان فشار خون بالا، آنژین، فیبریلاسیون دهلیزی و رعشه استفاده می شود. همچنین، این دارو برای جلوگیری از میگرن ها و کمک به کنترل تومور های غد آدرنال و تیروئید بکار گرفته می شود.

پروپرانولول چیست؟

پروپرانولول یک داروی تجویزی است که در انواع قرص خوراکی، کپسول خوراکی با رهایش طولانی، محلول خوراکی و داروی تزریقی وجود دارد.

قرص پروپرانولول تنها به صورت ژنریک در دسترس است. دارو های ژنریک معمولا هزینه کمتری نسبت به انواع تجاری خود دارند. قرص پروپرانولول می تواند در ترکیب با دیگر دارو ها مصرف شود.

دارو

موارد استفاده از پروپرانولول 

پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک می کند. این دارو در موارد زیر استفاده می شود:

 • درمان فشار خون بالا
 • کنترل ریتم قلبی در فیبریلاسیون دهلیزی
 • تسکین آنژین (درد قفسه سینه)
 • جلوگیری از میگرن ها
 • کاهش لرزش یا رعشه های ذاتی
 • کمک به درمان یا کنترل بیماری ها از جمله موارد مرتبط با غده های آدرنال و تیروئید
 • حمایت از عملکرد قلب پس از یک حمله قلبی

نحوه عملکرد پروپرانولول

پروپرانولول به دسته ای از داروها به نام بتابلاکرها تعلق دارد. دسته دارویی، گروهی از داروها می باشند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان بیماری های یکسانی استفاده می شوند. پروپرانولول یک مسدود کننده غیر انتخابی گیرنده های بتا می باشد. این یعنی پروپرانولول به یک روش بر روی قلب، ریه ها و دیگر نواحی بدن تاثیر می گذارد. روش اثر این دارو در کاهش فشار خون به درستی شناخته نشده است. این دارو حجم کاری قلب را کاهش داده و رهایش ماده ای به نام رنین را از کلیه ها مسدود می کند.

خصوصیات این دارو در ارتباط با مسدود کردن گیرنده های بتا به کنترل ریتم قلب، تاخیر در شروع درد قفسه سینه، جلوگیری از میگرن ها و کاهش رعشه مفید می باشند. نحوه عملکرد این دارو در درمان مشکلات ذکر شده به طور کامل شناخته نشده است.

عوارض جانبی قرص پروپرانولول

قرص پروپرانولول می تواند سبب ایجاد خواب آلودگی شود. تا زمانی که فرد از نحوه تاثیر گذاری این دارو بر روی خود اطلاع نداشته باشد باید از رانندگی، کار با ماشین آلات و انجام هر گونه فعالیتی که نیازمند هوشیاری ذهنی می باشد اجتناب کند. پروپرانولول می تواند عوارض جانبی دیگری را نیز به وجود آورد.

عوارض جانبی رایج تر

عوارض جانبی پروپرانولول که شیوع بیشتری دارند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • ضربان قلب آهسته
 • اسهال
 • خشکی چشم ها
 • ریزش مو
 • حالت تهوع
 • خستگی یا ضعف

در صورتی که این عوارض خفیف باشند، می توانند ظرف چند روز تا چند هفته برطرف شوند. در صورتی که شدت بیشتری داشته و یا برطرف نمی شوند، فرد باید با پزشک یا داروساز خود صحبت کند.

حساسیت به دارو

عوارض جانبی جدی

در صورت ابتلا به عوارض جانبی جدی باید فورا با پزشک تماس گرفته شود. در صورت تجربه علائمی تهدید کننده حیات یا تصور بر داشتن یک اورژانس پزشکی، با ۱۱۵ تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • واکنش های حساسیتی که علائم آن عبارتند از:
  • راش پوستی
  • خارش
  • کهیر
  • تورم صورت، لب ها یا زبان
 • مشکلات تنفسی
 • تغییرات قند خون
 • سردی دست یا پا
 • کابوس یا مشکل در خواب
 • خشکی و پوسته پوسته شدن پوست
 • توهم
 • ضعف یا کرامپ های عضلانی
 • ضربان قلب آهسته
 • تورم پا یا مچ آن
 • افزایش وزن ناگهانی
 • استفراغ

هشدارهای مرتبط با قرص پروپرانولول

چندین هشدار در ارتباط با این دارو وجود دارند.

هشدار در ارتباط با حساسیت

پروپرانولول می تواند سبب ایجاد یک واکنش حساسیتی شدید شود. علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • راش
 • کهیر
 • ویزینگ (نوعی صدای ریوی)
 • مشکل در تنفس
 • تورم دهان، صورت، لب ها، زبان یا حلق

در صورت ابتلا به این علائم با ۱۱۵ تماس گرفته و یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه نمایید.

در صورت داشتن سابقه حساسیت نسبت به پروپرانولول، باید از مصرف مجدد آن خودداری شود. مصرف مجدد این دارو می تواند کشنده باشد.

در صورت داشتن سابقه بروز واکنش حساسیتی شدید به دیگر عوامل ایجاد کننده شوک آنافیلاکسی، حساسیت های فرد می توانند پس از مصرف پروپرانولول دوباره فعال شوند. امکان دارد پس از مصرف پروپرانولول مقدار مصرف عادی داروی ضد حساسیت، اپی نفرین، کافی نباشد. امکان دارد پروپرانولول برخی اثرات اپی نفرین را خنثی کند.

هشدار درباره تداخل با الکل

الکل می تواند سطوح پروپرانولول در بدن فرد را افزایش دهد. این پدیده می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی بیشتری شود. در هنگام مصرف این دارو باید از مصرف الکل خودداری شود.

دارو

هشدار برای افراد مبتلا به بیماری های مشخص

افراد مبتلا به شوک کاردیوژنیک: این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند بیماری این افراد را بسیار بدتر کند.

افراد دارای ضربان قلب آهسته تر از حد عادی: این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب کاهش بیش از پیش ضربان قلب شده که این مورد خطرناک می باشد.

افراد مبتلا به انسداد قلبی با درجه بالاتر از یک: این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند انسداد قلبی این افراد را بدتر کند.

افراد مبتلا به آسم: این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب تشدید آسم شود.

افراد مبتلا به درد شدید قفسه سینه: قطع ناگهانی پروپرانولول می تواند سبب بدتر شدن درد قفسه سینه شود.

افراد مبتلا به نارسایی قلبی: این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش داده که این پدیده می تواند نارسایی قلبی را بدتر کند. در صورت داشتن سابقه نارسایی قلبی، مصرف داروهای مرتبط با نارسایی قلبی یا پایش دقیق توسط پزشک مصرف پروپرانولول می تواند مفید باشد.

افراد مبتلا به سندرم وُلف – پارکینسون – وایت: این دارو می تواند سبب کاهش تپش قلب در میزانی کمتر از حالت عادی شود. درمان با پروپرانولول می تواند سبب کاهش بیش از حد ضربان قلب شود.

افراد مبتلا به دیابت: پروپرانولول می تواند سبب هیپوگلایسمی یا افت قند خون شود. علاوه بر آن، این دارو می تواند علائم افت قند خون را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب بیش از حد عادی، تعریق و لرز اشاره کرد. افراد مبتلا به دیابت مخصوصا در صورتی که از انسولین یا دیگر دارو های دیابتی کاهنده قند خون استفاده می کنند، باید پروپرانولول را با احتیاط مصرف کنند.

افراد مبتلا پر کاری تیروئید: پروپرانولول می تواند علائم پر کاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب سریع تر از میزان عادی اشاره کرد. در صورت قطع ناگهانی مصرف پروپرانولول و ابتلا به پرکاری تیروئید، علائم فرد می توانند بدتر شده و یا فرد به یک وضعیت جدی به نام طوفان تیروئیدی مبتلا شود.

افراد مبتلا به آمفیزم یا برونشیت مزمن: به طور کلی، در صورت ابتلا به مشکلات تنفسی، فرد باید از مصرف پروپرانولول خودداری کند. این دارو می تواند وضعیت ریوی فرد را بدتر کند.

افرادی که قصد انجام یک جراحی بزرگ را دارند: این افراد باید مصرف پروپرانولول خود را به پزشک اطلاع دهند. این دارو می تواند نحوه واکنش قلب به بیهوشی عمومی یا جراحی را تغییر دهد.

افراد مبتلا به گلوکوم: پروپرانولول می تواند فشار درون چشم ها را کاهش دهد. این کار ارزیابی تاثیر گذاری داروهای مصرفی جهت درمان گلوکوم را دشوار می سازد. در صورت قطع مصرف پروپرانولول، امکان دارد فشار درون چشم ها افزایش یابد.

افراد مبتلا به حساسیت: در صورت داشتن سابقه واکنش حساسیتی شدید و ایجاد کننده شوک آنافیلاکسی، حساسیت های فرد می توانند با مصرف پروپرانولول افزایش یابند. امکان دارد مقادیر مصرف معمول داروی ضد حساسیت یا اپی نفرین عملکرد کافی را نداشته باشند. پروپرانولول می تواند برخی از اثرات اپی نفرین را خنثی کند.

افراد مبتلا به شوک یا خونریزی کنترل نشده: در صورت ابتلا به خونریزی، شوک یا یک مشکل جدی که در آن اعضای بدن خون کافی دریافت نمی کنند، مصرف پروپرانولول می تواند عملکرد داروهای درمان کننده این بیماری ها را مختل کند. این مورد هنگامی درستی بیشتری می یابد که فرد برای درمان فئوکروموسیتوما، قرص پروپرانولول مصرف کند. فئوکروموسیتوما یک تومور در غده آدرنال است.

پروپرانولول

هشدارهایی برای گروه های دیگر

هشدار در ارتباط با زنان باردار: پروپرانولول دارویی متعلق به دسته C داروهای بارداری است. این جمله موارد زیر را می رساند:

۱- تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است هنگامی که مادر این دارو را مصرف می کند، جنین به عوارض نامطلوبی دچار می شود.

۲- جهت اطمینان از نحوه تاثیرگذاری این دارو بر روی جنین، تحقیقات کافی بر روی انسان ها صورت نگرفته است.

فرد باید در صورت بارداری یا داشتن قصد آن به پزشک خود اطلاع دهد. پروپرانولول تنها در صورتی در دوران بارداری استفاده می شود که مزایای احتمالی آن بر خطرات احتمالی آن ارجحیت داشته باشند.

در صورت باردار شدن در حین مصرف این دارو باید فورا به پزشک اطلاع داده شود.

هشدار در ارتباط با زنان شیرده: پروپرانولول از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. این دارو می تواند در دوره شیردهی مصرف شود اما نوزاد باید پایش شود. امکان دارد، پروپرانولول در کودک سبب کاهش ضربان قلب و افت قند خون شود. همچنین، این دارو می تواند به کاهش یافتن اکسیژن در خون و در نتیجه آن سیانوز منجر شود. این وضعیت سبب آبی رنگ شدن پوست، لب ها یا ناخن های نوزاد می شود.

هشدار های مرتبط با سالمندان: امکان دارد، سالمندان به کاهش عملکرد کلیه، کبد، قلب و دیگر بیماری ها ابتلا داشته باشند. پزشک در هنگام تجویز قرص پروپرانولول این عوامل و داروهای مصرفی فرد را در نظر می گیرد.

هشدارهای مرتبط با کودکان: ایمنی و تاثیرگذاری مصرف این دارو در افراد جوان تر از ۱۸ سال بررسی نشده است. در کودکانی که این دارو را مصرف کرده اند گزارش هایی مبنی بر نارسایی قلبی و اسپاسم های مجاری هوایی ارائه شده اند.

در صورت عدم مصرف یک وعده قرص پروپرانولول چه اتفاقی رخ می دهد؟

پروپرانولول عادی (کوتاه اثر): وعده فراموش شده باید به محض یادآوری مصرف شود. در صورتی که تا وعده مصرف بعدی کمتر از ۴ ساعت زمان باقی مانده است باید وعده فراموش شده نادیده گرفته شود.

پروپرانولول طولانی اثر (ایندرال LA، اینوپران XL و …): باید به محض یادآوری، وعده فراموش شده مصرف شود. در صورتی که تا وعده مصرف بعدی کمتر از ۸ ساعت زمان باقی مانده است باید وعده فراموش شده نادیده گرفته شود.

نباید جهت جبران وعده از دست رفته مقداری اضافی از دارو مصرف شود.

در صورت مصرف بیش از حد قرص پروپرانولول چه اتفاقی رخ میدهد؟

در صورت مصرف بیش از حد باید فورا با اورژانس تماس گرفته شود. علائم مصرف بیش از حد می توانند شامل ضربان قلب آهسته یا نامنظم، گیجی، ضعف یا غش کردن شوند.

چه داروهای دیگری بر پروپرانولول تاثیر گذار هستند؟

فرد باید تمامی دارو های مصرفی خود را علاوه بر مواردی که مصرف آن ها را در حین درمان با پروپرانولول قطع یا شروع کرده است به پزشک خود اطلاع دهد. از جمله چنین داروهایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین، کومادین و جانتوون
 • دارو های ضد افسردگی مانند آمیتریپتیلین، کلومیپرامین، دسی پرامین، ایمی پرامین و…
 • دارو های مصرفی جهت درمان فشار خون یا اختلال پروستات مانند دوکسازوسین، پرازوسین و ترازوسین
 • داروهای قلبی یا فشار خون مانند آمیودارون، دیلتیازیم، پروپافنون، کوینیدین، وراپامیل و…
 • داروهای NSAID (ضد التهاب های غیر استروئیدی) مانند آسپرین، ایبوپروفن (آدویل، موترین)، ناپروکسن (آلیو)، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملکوسیکام و…
 • دارو های استروئیدی مانند پردنیزون و…

این لیست کامل نیست. امکان دارد داروهای دیگری از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی با قرص پروپرانولول تداخل داشته باشند. تمامی تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی لیست نشده اند.

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  هنگام سخنرانى در جمع و يا جلسه با لكنت زبان ، استرس ، رنگ پريدگى و تپش قلب گرفتار ميشوم .لطفا اگر دارويى بايد استفاده كنم راهنمايى بفرماييد. با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   پروپرانولول رو امتحان بفرمائید.

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز
  بنده ۱۸ سال سن دارم و به دلیل استرسی که دارم فشارخونم بالا میره به همین دلیل من هم به بهترین متخصص قلب تو شهر خودمون رفتم و از بنده نوار و اکو گرفت و من چون فرد مضطربی هستم در مطب دکتر ضربان قلبم افزایش پیدا میکنه و همچنین در اکو نارسایی خفیف دریچه میترال داشتم و آقای دکتر گفتن هیچ وقت فشارخون نگیرم چون فرد مضطربیم و برام قرص پروپرانول نوشتند بعد از یک هفته مصرف اضطرابم نه تنها کاهش نیافته بلکه افزایش نیز یافته است همچنین میزان خوابم نیز خیلی کاهش یافته و بعضی مواقع احساس درد کوچک تو سمت قلبم میکنم انگار یک سوزن وارد میشه و خارج میشه و همچنین به نفس نفس افتاده ام آیا با این عوارض این قرصرو مصرف کنم یا نه و اگر نه چطوری قطعش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا پروپرانولول رو ادامه بدید و از الپرازولام هم استفاده کنید و در صورت ادامه درد با یکی از همکاران روانپزشک مشورت بفرمائید.

 • تصویر کاربر Aa سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من به نسبت خیلی کم قند و چربی مشاهده شده
  بنده امروز در مطب پزشکی داروهایی رو دریافت کردم که نسبت به آنها شک دارم و میخوم بدونم نظر شما راجع به این داروها به چربی و قند چطور است؟؟؟
  با تشکر از پاسخگوبی شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سوال ناقص است. نام داروها؟ نتیجه آزمایشات؟

  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   سوال ناقص است. نام داروها؟ نتیجه آزمایشات؟تصویر کامل نیست ولی در صورت ابتلا به فشار خون میتونه ناشی از آن باشه

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر o_o سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۱ سالمه بخاطر مشکل هضم ضعیف معدم به پزشک متخصص معده مراجعه کردم و ایشون در کنار مابقی داروها پروپرانولول ۲۰ هم تجویز کرد. اولا میخوام بدونم این دارو چه ربطی به معده داره؟ دوما با تمام شدن این دارو مشکلی برای قلب یا عروقم ایجاد نمیکنه؟
  اگه توضیح بدین ممنون میشم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   علت تجویز رو با این توضیحات نمیدونم ولی ممکنه برای کاهش اضطراب باشه
   مصرف موقت دارو مشکلی ایجاد نخواهد کرد

 • تصویر کاربر باران چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر اقای دکتر بنده طبق نظر روانپزشک قرص سرترالین وقرص پراپرانول مصرف میکردم سرترالین بنابه دلایلی که دیگه تاثیری رو خلق خوی من نداشت قطع کردم اماقرص پراپرانول مصرف میکنم نمیدونم چرا قرصهای ارامبخش رو من تاثیرش بسیارکمه.باپزشکم حرف زدم اونم راه حلی نداد بهم گفت طولانی مدت استفاده کنم.شما میشه بهم دارویی معرفی کنیدکه تاثیرش زودگذر نباشه ومن کلا بیخیال محیط اطراف ومشکلات دوربرم بشم تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۹ تیر ۹۸( 6 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا سوالات در زمینه بیماریهای قلبی مطرح بفرمائید

 • تصویر کاربر رز دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ببخشید من مشکل قلبی ندارم ولی استرس شدید دارم ایا با مصرف پروپرانول مشکل قلبی برام پیش نمیاد ، ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت عدم وجود مشکل قلبی مصرف پروپرانولول مشکلی ایجاد نخواهد کرد

 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  ‌با سلام من داری فشار خون و استرس می باشم برای فشار خون قرص لوزارتان و آملودیپین مصرف می کنم آیا برایرفع استرس می توانم پروپرانولول مصرف کنم ؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله پروپرانولول داروی مناسبی برای اظطراب هم هست و مصرف آن در شما بلامانع هست

 • تصویر کاربر سامان یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.ممنون اززحماتتون.استادعزیزدرموردگزاشتن تی پی ام موقت برای حالت برادی کاردی چه خطرجدی هست واین چگونه هست.اگردرطول یکسال دوبار برای بیمار به صورت موقت استفاده بشه هرچندکه بعدازان پی پی ام دایم کار گزاشتن چه عوارضی ممکن بوده داشته باشه.واقعن لطف میکنیدتوصیح بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   اگر در زمان تعبیه پیس میکر موقت عارضه ای ایجاد نشده باشه الان دیگه عوارضی نخواهد داشت.

 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۲۷ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 13سالگی روماتیسم قلبی داشتم به مدت 2سال پنیسیلین 1200000 زدم وتعطیل کردم بعدازظهر چند قتل باکوچکترین سرما مریض میشم، وخارش گلو ورمونت بینی چرک حلق میگیرم دوباره ادامه بدم؟ 28سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۷ بهمن ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   باید تا ۴۰ سالگی تزریق پنی سیلین رو هر ۳ تا ۴ هفته یکبار ادامه بدید صرف نظر از اینکه سرما خوردگی داشته باشید یا خیر

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر