روش قطع قرص پروپرانول ۱۰ چگونه است؟

پروپرانولول جز دسته ای از داروها بنام بتابلاکرها است. قرص پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک میکند. اما عوارض این دارو چیست؟

نکاتی مهم در ارتباط با پروپرانولول

۱. قرص پروپرانولول فقط به صورت دارویی ژنریک در دسترس بوده و نسخه ای با نام تجاری ندارد.

۲  پروپرانولول به صورت چهار نوع وجود دارد که عبارتند از: قرص خوراکی، کپسول خوراکی با رهایش طولانی، محلول خوراکی مایع و داروی تزریقی

۳. قرص پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک می کند. این دارو برای درمان فشار خون بالا، آنژین قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و رعشه استفاده می شود. همچنین، این دارو برای جلوگیری از میگرن ها و کمک به کنترل تومور های غدد آدرنال و تیروئید بکار گرفته می شود.

پروپرانولول چیست

پروپرانولول یک داروی تجویزی است که در انواع قرص خوراکی، کپسول خوراکی با رهایش طولانی، محلول خوراکی و داروی تزریقی وجود دارد.

قرص پروپرانولول تنها به صورت ژنریک در دسترس است. دارو های ژنریک معمولا هزینه کمتری نسبت به انواع تجاری خود دارند. قرص پروپرانولول می تواند در ترکیب با دیگر دارو ها مصرف شود.

نام های دیگری که در میان مردم برای این دارو رایج است : پرانول ، پروپرانول ، قرص پروپرانول ۱۰ ، قرص پرانولول ۲۰ و …
که همگی به یک دارو اشاره دارند.

دارو

موارد استفاده از پروپرانولول

پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک می کند. این دارو در موارد زیر استفاده می شود:

 • درمان فشار خون بالا
 • کنترل ریتم قلبی در فیبریلاسیون دهلیزی
 • تسکین آنژین (درد قفسه سینه)
 • جلوگیری از میگرن ها
 • کاهش لرزش یا رعشه های ذاتی
 • کمک به درمان یا کنترل بیماری ها از جمله موارد مرتبط با غده های آدرنال و تیروئید
 • حمایت از عملکرد قلب پس از یک حمله قلبی

نحوه مصرف قرص پروپرانول

نحوه مصرف قرص پروپرانول

این دارو در دوز های قرص پروپرانولول ۱۰ و قرص پروپرانولول ۲۰ در دسترس است. از آنجایی که نیمه عمر این دارو کمتر از ۲۴ ساعت است، مصرف کمتر از دو قرص در روز توصیه نمی شود.

مقدار مصرف روزانه پروپرانول

به طور معمول پزشک شما با توجه به شرایط و علائم، مصرف دو قرص پروپرانول ۱۰ را در دو نوبت صبح و عصر توصیه می کند.

زمان مصرف پروپرانول

همانطور که در بالا نیز گفتیم، معمولاً پزشک مصرف قرص پروپرانول ۱۰ را در دو نوبت صبح و عصر توصیه می‌کند.

از آنجایی که این قرص ممکن است موجب خواب آلودگی شود، توصیه می شود در هنگام مصرف دارو کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارند انجام ندهید.

روش قطع قرص پروپرانول ۱۰

اگر می خواهید مصرف پروپرانولول را متوقف کنید ، باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر از عوارض جانبی رنج برده باشید ، ممکن است پزشک شما به جای آن بتواند داروی دیگری تجویز کند. قطع ناگهانی پروپرانولول ممکن است مشکل سلامتی شما را بدتر کند.

روش قطع قرص پروپرانول ۲۰

قطع سریع این دارو یا کاهش بیش از حد دوز مصرفی ممکن است باعث علائم ترک شود که برای قلب شما خطرناک است. برای اینکه دچار عوارض قطع پروپرانول نشوید بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک متخصص طی دو هفته و متناسب با شرایط شما، کمک می‌کند که این قرص را قطع کنید.

دقت کنید که در صورتی که علائم بیماری قلبی داشته باشید، برای قطع مصرف پروپرانول حتماً باید به متخصص قلب مراجعه کنید.

عوارض قطع پروپرانول

این علائم شامل موارد زیر است:

در صورت بروز این علائم ، باید به بیمارستان بروید ، زیرا ممکن است قلب شما دچار مشکل جدی شود.

اگر برای قطع قرص پروپرانول به پزشک خود مراجعه کنید ، آنها حدود دو هفته به آرامی و با خیال راحت دوز شما را کاهش می دهند.

در صورت عدم مصرف یک وعده قرص پروپرانولول چه اتفاقی رخ می دهد؟

پروپرانولول عادی (کوتاه اثر): وعده فراموش شده باید به محض یادآوری مصرف شود. در صورتی که تا وعده مصرف بعدی کمتر از ۴ ساعت زمان باقی مانده است باید وعده فراموش شده نادیده گرفته شود.

پروپرانولول طولانی اثر (ایندرال LA، اینوپران XL و …): باید به محض یادآوری، وعده فراموش شده مصرف شود. در صورتی که تا وعده مصرف بعدی کمتر از ۸ ساعت زمان باقی مانده است باید وعده فراموش شده نادیده گرفته شود.

نباید جهت جبران وعده از دست رفته مقداری اضافی از دارو مصرف شود.

در صورت مصرف بیش از حد قرص پروپرانولول چه اتفاقی رخ میدهد؟

در صورت مصرف بیش از حد باید فورا با اورژانس تماس گرفته شود. علائم مصرف بیش از حد می توانند شامل ضربان قلب آهسته یا نامنظم، گیجی، ضعف یا غش کردن شوند.

نحوه عملکرد داروی پروپرانولول

پروپرانولول به دسته ای از داروها به نام بتابلاکرها تعلق دارد. دسته دارویی، گروهی از داروها می باشند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان بیماری های یکسانی استفاده می شوند.

پروپرانولول یک مسدود کننده غیر انتخابی گیرنده های بتا می باشد. این یعنی پروپرانولول به یک روش بر روی قلب، ریه ها و دیگر نواحی بدن تاثیر می گذارد. روش اثر این دارو در کاهش فشار خون به درستی شناخته نشده است. این دارو حجم کاری قلب را کاهش داده و رهایش ماده ای به نام رنین را از کلیه ها مسدود می کند.

خصوصیات این دارو در ارتباط با مسدود کردن گیرنده های بتا به کنترل ریتم قلب، تاخیر در شروع درد قفسه سینه، جلوگیری از میگرن ها و کاهش رعشه مفید است.

نحوه عملکرد این دارو در درمان مشکلات ذکر شده به طور کامل شناخته نشده است.

در صورت ادامه مشکل تپش قلب

شما نیاز به مراجعه به پزشک دارید. در صورت مراجعه به پزشک در گام اول آزمون های اولیه مانند نوار قلبی و اکوکاردیوگرافی برای شما انجام خواهد شد.

در صورت تشخیص یا شک به گرفتگی عروق، پزشک برای تشخیص از آنژیوگرافی و در صورت لزوم برای درمان از آنژیوپلاستی استفاده خواهد کرد.

عوارض قرص پروپرانول

قرص پروپرانولول می تواند سبب ایجاد خواب آلودگی شود.

تا زمانی که فرد از نحوه تاثیر گذاری این دارو بر روی خود اطلاع نداشته باشد باید از رانندگی، کار با ماشین آلات و انجام هر گونه فعالیتی که نیازمند هوشیاری ذهنی می باشد اجتناب کند. پروپرانولول می تواند عوارض جانبی دیگری را نیز به وجود آورد.

عوارض جانبی رایج تر پروپرانولول

عوارض جانبی پروپرانولول که شیوع بیشتری دارند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • ضربان قلب آهسته
 • اسهال
 • خشکی چشم ها
 • ریزش مو
 • حالت تهوع
 • خستگی یا ضعف

در صورتی که این عوارض خفیف باشند، می توانند ظرف چند روز تا چند هفته برطرف شوند. در صورتی که شدت بیشتری داشته و یا برطرف نمی شوند، فرد باید با پزشک یا داروساز خود صحبت کند.

حساسیت به دارو

عوارض جانبی جدی پروپرانول

در صورت ابتلا به عوارض جانبی جدی باید فورا با پزشک تماس گرفته شود. در صورت تجربه علائمی تهدید کننده حیات یا تصور بر داشتن یک اورژانس پزشکی، با ۱۱۵ تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

واکنش های حساسیتی

 • واکنش های حساسیتی که علائم آن عبارتند از:
  • راش پوستی
  • خارش
  • کهیر
  • تورم صورت، لب ها یا زبان
 • مشکلات تنفسی
 • تغییرات قند خون
 • سردی دست یا پا
 • کابوس یا مشکل در خواب
 • خشکی و پوسته پوسته شدن پوست
 • توهم
 • ضعف یا کرامپ های عضلانی
 • ضربان قلب آهسته
 • تورم پا یا مچ آن
 • افزایش وزن ناگهانی
 • استفراغ

هشدارهای مرتبط با قرص پروپرانولول

چندین هشدار در ارتباط با این دارو وجود دارند و بیمار در صورت دیدن مشکلات زیر باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

هشدار در ارتباط با حساسیت

پروپرانولول می تواند سبب ایجاد یک واکنش حساسیتی شدید شود. علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • راش
 • کهیر
 • ویزینگ (نوعی صدای ریوی)
 • مشکل در تنفس
 • تورم دهان، صورت، لب ها، زبان یا حلق

در صورت ابتلا به این علائم با ۱۱۵ تماس گرفته و یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه نمایید.

در صورت داشتن سابقه حساسیت نسبت به پروپرانولول، باید از مصرف مجدد آن خودداری شود. مصرف مجدد این دارو می تواند کشنده باشد.

در صورت داشتن سابقه بروز واکنش حساسیتی شدید به دیگر عوامل ایجاد کننده شوک آنافیلاکسی، حساسیت های فرد می توانند پس از مصرف پروپرانول دوباره فعال شوند.

امکان دارد پس از مصرف پروپرانولول مقدار مصرف عادی داروی ضد حساسیت، اپی نفرین، کافی نباشد. امکان دارد پروپرانولول برخی اثرات اپی نفرین را خنثی کند.

تداخل پروپرانولول با الکل

الکل می تواند سطوح پروپرانولول در بدن فرد را افزایش دهد. این پدیده می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی بیشتری شود. در هنگام مصرف این دارو باید از مصرف الکل خودداری شود.

دارو

موارد منع مصرف قرص پروپرانولول

موارد منع مصرف قرص پروپرانولول عبارتند از:

۱- افراد مبتلا به شوک کاردیوژنیک

این افراد باید از مصرف قرص پرانول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند بیماری این افراد را بسیار بدتر کند.

۲- افراد دارای ضربان قلب آهسته تر از حد عادی

این افراد باید از مصرف قرص پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب کاهش بیش از پیش ضربان قلب شده که این مورد خطرناک می باشد.

۳- افراد مبتلا به انسداد قلبی با درجه بالاتر از یک

این افراد باید از مصرف داروی پروپرانولول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند انسداد قلبی این افراد را بدتر کند.

۴- افراد مبتلا به آسم

این افراد باید از مصرفقرص پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب تشدید آسم شود.

۵- افراد مبتلا به درد شدید قفسه سینه

قطع ناگهانی پروپرانول می تواند سبب بدتر شدن درد قفسه سینه شود.

۶- افراد مبتلا به نارسایی قلبی

این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش داده که این پدیده می تواند نارسایی قلبی را بدتر کند. در صورت داشتن سابقه نارسایی قلبی، مصرف داروهای مرتبط با نارسایی قلبی یا پایش دقیق توسط پزشک مصرف پروپرانولول می تواند مفید باشد.

۷- افراد مبتلا به سندرم وُلف – پارکینسون – وایت

 این دارو می تواند سبب کاهش تپش قلب در میزانی کمتر از حالت عادی شود. درمان با پروپرانول ۱۰ می تواند سبب کاهش بیش از حد ضربان قلب شود.

ممنوعیت پروپرانولول برای بیمارن مبتلا به سندرم ولف-پارکینسون-وایت

۸- افراد مبتلا به دیابت

داروی پروپرانولول می تواند سبب هیپوگلایسمی یا افت قند خون شود. علاوه بر آن، این دارو می تواند علائم افت قند خون را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب بیش از حد عادی، تعریق و لرز اشاره کرد.

افراد مبتلا به دیابت مخصوصا در صورتی که از انسولین یا دیگر دارو های دیابتی کاهنده قند خون استفاده می کنند، باید پروپرانولول را با احتیاط مصرف کنند.

۹- افراد مبتلا پر کاری تیروئید

پروپرانولول می تواند علائم پر کاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب سریع تر از میزان عادی اشاره کرد. در صورت قطع ناگهانی مصرف پروپرانولول و ابتلا به پرکاری تیروئید، علائم فرد می توانند بدتر شده و یا فرد به یک وضعیت جدی به نام طوفان تیروئیدی مبتلا شود.

۱۰- افراد مبتلا به آمفیزم یا برونشیت مزمن

به طور کلی، در صورت ابتلا به مشکلات تنفسی، فرد باید از مصرف پروپرانولول خودداری کند. این دارو می تواند وضعیت ریوی فرد را بدتر کند.

۱۱- افرادی که قصد انجام یک جراحی بزرگ را دارند

 این افراد باید مصرف پروپرانولول خود را به پزشک اطلاع دهند. این دارو می تواند نحوه واکنش قلب به بیهوشی عمومی یا جراحی را تغییر دهد.

۱۲- افراد مبتلا به گلوکوما

گلوکوما آسیب های عصبی و مویرگی است که موجب افزایش فشار در چشم، کم شدن بینایی و حتی نابینایی می شود.

پروپرانولول می تواند فشار درون چشم ها را کاهش دهد. این کار ارزیابی تاثیر گذاری داروهای مصرفی جهت درمان گلوکوم را دشوار می سازد. در صورت قطع مصرف پروپرانولول، امکان دارد فشار درون چشم ها افزایش یابد.

منع مصرف پروپرانولول برای بیماران گلوکوما - فشار چشم

 

۱۳- افراد مبتلا به حساسیت

در صورت داشتن سابقه واکنش حساسیتی شدید و ایجاد کننده شوک آنافیلاکسی، حساسیت های فرد می توانند با مصرف پروپرانولول افزایش یابند. امکان دارد مقادیر مصرف معمول داروی ضد حساسیت یا اپی نفرین عملکرد کافی را نداشته باشند. پروپرانولول می تواند برخی از اثرات اپی نفرین را خنثی کند.

۱۴- افراد مبتلا به شوک یا خونریزی کنترل نشده

در صورت ابتلا به خونریزی، شوک یا یک مشکل جدی که در آن اعضای بدن خون کافی دریافت نمی کنند، مصرف پروپرانولول می تواند عملکرد داروهای درمان کننده این بیماری ها را مختل کند. این مورد هنگامی درستی بیشتری می یابد که فرد برای درمان فئوکروموسیتوما، قرص پروپرانولول مصرف کند. فئوکروموسیتوما یک تومور در غده آدرنال است.

پروپرانولول

مصرف قرص پروپرانولول در بارداری

هشدار در ارتباط با زنان باردار: پروپرانولول دارویی متعلق به دسته C داروهای بارداری است.

این جمله موارد زیر را می رساند:

 • تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است هنگامی که مادر این دارو را مصرف می کند، جنین به عوارض نامطلوبی دچار می شود.
 •  جهت اطمینان از نحوه تاثیرگذاری این دارو بر روی جنین، تحقیقات کافی بر روی انسان ها صورت نگرفته است.

فرد باید در صورت بارداری یا داشتن قصد آن به پزشک خود اطلاع دهد. پروپرانولول تنها در صورتی در دوران بارداری استفاده می شود که مزایای احتمالی آن بر خطرات احتمالی آن ارجحیت داشته باشند.

در صورت باردار شدن در حین مصرف این دارو باید فورا به پزشک اطلاع داده شود.

مصرف پروپرانول در دوره شیردهی

پروپرانول از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. این دارو می تواند در دوره شیردهی مصرف شود اما نوزاد باید پایش شود. امکان دارد، پروپرانولول در کودک سبب کاهش ضربان قلب و افت قند خون شود.

همچنین، این دارو می تواند به کاهش یافتن اکسیژن در خون و در نتیجه آن سیانوز منجر شود. این وضعیت سبب آبی رنگ شدن پوست، لب ها یا ناخن های نوزاد می شود.

هشدار های مرتبط با سالمندان

امکان دارد، سالمندان به کاهش عملکرد کلیه، کبد، قلب و دیگر بیماری ها ابتلا داشته باشند. پزشک در هنگام تجویز قرص پروپرانولول این عوامل و داروهای مصرفی فرد را در نظر می گیرد.

هشدارهای مرتبط با کودکان

 ایمنی و تاثیرگذاری مصرف این دارو در افراد جوان تر از ۱۸ سال بررسی نشده است. در کودکانی که این دارو را مصرف کرده اند گزارش هایی مبنی بر نارسایی قلبی و اسپاسم های مجاری هوایی ارائه شده اند.

تداخل دارویی پروپرانول

فرد باید تمامی دارو های مصرفی خود را علاوه بر مواردی که مصرف آن ها را در حین درمان با پروپرانولول قطع یا شروع کرده است به پزشک خود اطلاع دهد. از جمله چنین داروهایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین، کومادین و جانتوون
 • دارو های ضد افسردگی مانند آمیتریپتیلین، کلومیپرامین، دسی پرامین، ایمی پرامین و…
 • دارو های مصرفی جهت درمان فشار خون یا اختلال پروستات مانند دوکسازوسین، پرازوسین و ترازوسین
 • داروهای قلبی یا فشار خون مانند آمیودارون، دیلتیازیم، پروپافنون، کوینیدین، وراپامیل و…
 • داروهای NSAID (ضد التهاب های غیر استروئیدی) مانند آسپرین، ایبوپروفن (آدویل، موترین)، ناپروکسن (آلیو)، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملکوسیکام و…
 • دارو های استروئیدی مانند پردنیزون و…
این لیست کامل نیست. امکان دارد داروهای دیگری از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی با قرص پروپرانولول تداخل داشته باشند. تمامی تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی لیست نشده اند.

تاثیر پروپرانولول بر فشار خون

این دارو در حالت عمومی باعث کاهش فشار خون می شود. ولی مصرف آن بدون توصیه پزشک ممنوع بوده و یا مصرف هم زمان آن با دیگر دارو های کاهنده فشار خون منوط به نظر پزشک است.

برای اطلاعات بیشتر راجع به درمان فشار خون بالا و درمان فشار خون پایین بر دکمه های زیر کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : نشانه های فشارخون بالا چیست و چه عوارضی دارد؟ راه های درمان آن را بخوانید فشار خون بالا

بیشتر بخوانید : نشانه های فشارخون پایین چیست و چه عوارضی دارد؟ راه های درمان آن را بخوانید فشار خون پایین

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیلو سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من اعصابم که بهم میریزه قبلا صورتم ورم میکرد اما امروز از استرس زیاد و عصبانیت زیاد قلبم درد میکنه و کل بدنم انگار الان درد میکنه ۱۰روز هم هست دارم قرص ال دی مصرف میکنم و تو این دوره دوبار قرص پیشگیری بارداری خوردم سنم هم ۲۴
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۵ اسفند ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که دچار بدن درد شده آید ابتدا تست کرونا دهید
 • تصویر کاربر نسیم شنبه ۲ اسفند ۹۹( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام ۲۶ سالمه من از مرداد دارم به خاطر تپش قلب ناشی از اضطراب پروپرانول مصرف میکنم ، اوایلش ۱۰ میلی صبح و ۲۰ میل بعد از ظهر میخوردم ولی بعدش ۱۰ میل صبح رو قطع کردم و فقط ۲۰ میل بعد از ظهر می خورم ، چند وقتی هست که دچار بد خوابی شدم که امروز متوجه شدم که یکی از عوارض پروپرانول بی خوابی هستش ، میخواستم بدونم صحت داره ؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲ اسفند ۹۹( 5 روز پیش)
   سلام و عرض ادب با مصرف روزانه یک بار دچار عارضه نخواهید شد
 • تصویر کاربر امیررضا یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  عزیز من ۶۷ سالشه،نزدیک چهل ساله آسم داره،حساسیت زیاد داره هربویی بهش میره عطسه میکنه،بیست سال هم هست ۴تاقرص تشنج میخوره،راهم که میره نفسش میگره وپشتش میسوزه،دکتر بهش گفته باید آنجی کنی ولی میترسه؛قرص متورال ۵۰ و نیتروگلیترین هم میخوره براقلبش نظرشماچیه باقرص ادامه بده یا عمل کنه آقای دکتر
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲ اسفند ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که تمایل به انجام انژیوگرافی ندارند می‌توانند سی تی آنژیوگرافی انجام دهند
  2. تصویر کاربر امیررضا شنبه ۲ اسفند ۹۹( 6 روز پیش)
   آقای دکتر سی تی آنژیوگرافی چجوریه
   مشکلی ایجاد نمیکنه
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲ اسفند ۹۹( 6 روز پیش)
   نظیر سی تی اسکن از سایر نقاط بدن است و غیر تهاجمی است
  4. تصویر کاربر امیررضا یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 4 روز پیش)
   ممنون آقای دکتر
   من خودم ۱۷ سالمه چندین بار نوار قلب گرفتم،تپش قلب داشتم ۱۲۰ بود یک هفته قرص پراپرانول مصرف می کردم دکتر گفته بود که حمله پانیک داری الان ضربان قلبم بین ۶۰تا۱۰۰ هست بالا و پایین میشه یه بار ۸۰و ۹۰ و ۷۲ ثابت نیست،دچار آریتمی قلبی نیستم
   چگونه درمان کنم الان حالم خوبه خدارو شکر
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 4 روز پیش)
   خیر مشکلی نیست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر Reza یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین من به دلیل این که تپش قلب بالا داشتم و ناشی از استرس و اصطراب بود سن من هم ۱۶ هست دکتر برای من یک ورق قرص پراپرانول ۱۰ نوشت روزی یک وعده ناشتا قبل صبحانه ۶ عدد را مصرف کردم،۴عدد باقی مانده میخوام قطع کنم
  چجوری با این ۴عدد قرص باقی مانده تدریجی قطع کنم ممنون میشم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب با این روش مصرف نیازی به کم کردن دارو نیست و میتوانید دارو را قطع کنید
  2. تصویر کاربر Reza جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   آقای دکتر خمیازه زیاد میکشم ربطی به قلب نداره
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   خیر
  4. تصویر کاربر Reza شنبه ۲۵ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   آقای دکتر شرمنده میگم من سنم ۱۶ هست میتونم برم رشته بدنسازی برای قلب و عروق مشکلی ایجاد نمیکنه
   به نظر شما چه رشته ای برم بهتره
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۶ بهمن ۹۹( 1 هفته پیش)
   رشته بدنسازی برای قلب مناسب نیست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من فردی ۲۲ ساله هستم و به خاطر اضطراب دکتر برای من ایندرنال ۱۰ تجویز کرد بنده تقریبا دوماه از این قرص استفاده کردم روزی دو نوبت هر ۱۲ ساعت و الان دوهفته هست من این قرص رو به روزی یه نوبت کاهش دادم
  میخواستم که لطفا شما به من بگید چگونه به طور کامل مصرف این قرص رو قطع کنم
  با سپاس فراوان.
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت میتوانید دارو را به نصف قرص روزانه کاهش داده و پس از یک هفته قطع بفرمایید
  2. تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   جناب دکتر متاسفانه قرص بنده خطی ندارد جهت نصف کردن به همین خاطر قادر به نصف کردن مساوی نیستم
   لطفا راهنمایی کنید ممنونم از محبت شما.
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   می توانید از ابزار ویژه نصف کردن قرص که در همه داروخانه‌ها موجود است استفاده کنید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر همتا جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  باسلام دخترم ۸سالشه وبه مدت ۱۱ماه قرص پرو پرانول ۱۰ صبح وشب مصرف میکنه دکتر مغزو اعصاب بعلت لرزش دست چپ و اضطراب داده الان خوبه، میخام دارو رو کمکم قطع کنم باید چیکار کنم وتا چه مدت دارو رو بدم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۷ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً دارو را به ۵ میلی گرم ( نصف قرص) روزانه دو بار کاهش داده داده و یک هفته بعد به ۵ میلی گرم کاهش دهید و یک هفته بعد دارو را قطع کنید
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام .من ۱۸سالمه وقتی شبا می‌خوابم احساس میکنم قلبم خیلی تند میزنم یا کار نمیکنه نا منظم میزنه الان حدود یک ماه روز دوتا پرپرانول ۱۰میحورم الان بهترم ولی می‌خوام ترک کنم الان دو روزع یکی میخورم الان چگونه این قرص ترک کنم ؟؟؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۶ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب ابتدا روزانه دو نصف قرص مصرف کرده و پس از یک تا دو هفته دارو را قطع کنید
 • تصویر کاربر Keyana چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۳۵ساله اقاهستم در دست چپم چندین ماه درد داشتم وبعد از استرس وتنش وسختی دچار تپش قلب شدم تپش قلبم زیاد بود وخیلی اذیت میکرد به پزشک عمومی مراجعه کردم ونوارقلب گرفت وازمایش cbcوتیرویید وقندوچربی دادم وگفت تپس قلب دارم وقرص پروپرانول۱۰ دوبار در روزداد وبعداز مصرف بی حال میشدم وسه بسته قرص مصرف کردموالان یک ماه قطع کردم به یکباره.والان تپش قلبم زیا ویکم درد درسینه وکمی تنگی نفس وصدایی در معده وروده یا شکمم هم احساس میکنم وتک سرفه ودرد در دست چپ زیاد دارم وامروز یک قرص مصرف کردم ورزش ونرمش درخانه هم انجام میدم چکارکنم تست ورزش واکو ومتخصص نیاز هست؟قطع قرص یا مصرف دوباره قرص چگونه است خطرناک نیست ؟؟مشکل گوارشی چی؟تپش قلب ودرددست خیلی اذیتم میکند
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۵ بهمن ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب توصیه میکنم که جهت ویزیت و بررسی های لازم به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ۴۰ سالمه من قبلا بخاطره تپش قلب روزی دو تا قرص پرانول ۲۰مصرف میگردم چند سالی هست وضربان قلبم ۸۰تا ۹۰ بود تا یک شب حالم بد شد رفتم دکتر نوار قلب گرفت گفت استرس داری ولی بعداز اون شب ضربان قلبم کم شد رسید به ۶۰ تا۵۰ منم ترسیدم قرص رو همون ۲۰ مصرف کنم کردمش روزی دوتا ۱۰ بازم ضربانم همون بود حتی تا ۴۷ هم میرسه منم حدود دو هفته کمش کردم وقطع کردم ضزبانم به ۵۵تا ۶۵ در حالت استراحت رسید چند روز خوب بود ولی دوچار تپش قلب و درد قفسه سینه شدم دوباره شروع کردم به خوردن قرص ۱۰ روزی یک عدد نمیدونم باید چیکار کنم برای همین مورد بیمارستان رفتم ۲۴ ساعت تحت نظر متخصص قلب بودم آزمایش خون،ایکو و تست ورزش دادم که گفت همه چی نرماله دیگه قرص نیخوادبخوری دوباره بعد از یک هفته تپش قلبم شروع شده واز این طرفم هم ضربان قلبم کند شده باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۴ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً پروپرانولول را بمدت ۴۸ ساعت قطع کنید و ضربان قلب خود را بعد از ۴۸ ساعت اندازه‌گیری کرده و اطلاع دهید
 • تصویر کاربر حميدرضا پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشيد خدمت آقاي دكتر
  بنده ٣٤ سالمه حدوداً ٨ ماهه كه توي خونه ام و بيرون نميرم، حدوداً ٤ ماه پيش با فشار خون و اضطراب و تپش قلب و استرس زياد به دكتر مراجعه كردم كه با آزمايشات گفتن هم كمبود ويتامين دي دارم هم غلظت خون، هم حجامت و هم قرص ويتامين دي دادن، قرص پروپرانول ١٠ هم دادن كه روزي يك عدد مصرف كنم براي تپش قلب و كمي فشار خون، تقريباً ٣ ماه و نيمه هر روز مصرف كردم، الان دو هفته س كه يك روز در ميون مصرف ميكنم، چه موقع ميتونم كلاً قطع كنم و دچار عوارض نشم؟
  با تشكر از راهنماييتون
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲ بهمن ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب همین الان هم می توانید قطع بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر