روش قطع قرص پروپرانول ۱۰ چگونه است؟

پروپرانولول جز دسته ای از داروها بنام بتابلاکرها است. قرص پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک میکند. اما عوارض این دارو چیست؟

نکاتی مهم در ارتباط با پروپرانولول

۱. قرص پروپرانولول فقط به صورت دارویی ژنریک در دسترس بوده و نسخه ای با نام تجاری ندارد.

۲  پروپرانولول به صورت چهار نوع وجود دارد که عبارتند از: قرص خوراکی، کپسول خوراکی با رهایش طولانی، محلول خوراکی مایع و داروی تزریقی

۳. قرص پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک می کند. این دارو برای درمان فشار خون بالا، آنژین قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و رعشه استفاده می شود. همچنین، این دارو برای جلوگیری از میگرن ها و کمک به کنترل تومور های غدد آدرنال و تیروئید بکار گرفته می شود.

پروپرانولول چیست

پروپرانولول یک داروی تجویزی است که در انواع قرص خوراکی، کپسول خوراکی با رهایش طولانی، محلول خوراکی و داروی تزریقی وجود دارد.

قرص پروپرانولول تنها به صورت ژنریک در دسترس است. دارو های ژنریک معمولا هزینه کمتری نسبت به انواع تجاری خود دارند. قرص پروپرانولول می تواند در ترکیب با دیگر دارو ها مصرف شود.

نام های دیگری که در میان مردم برای این دارو رایج است : پرانول ، پروپرانول ، قرص پروپرانول ۱۰ ، قرص پرانولول ۲۰ و …
که همگی به یک دارو اشاره دارند.

دارو

موارد استفاده از پروپرانولول

پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک می کند. این دارو در موارد زیر استفاده می شود:

 • درمان فشار خون بالا
 • کنترل ریتم قلبی در فیبریلاسیون دهلیزی
 • تسکین آنژین (درد قفسه سینه)
 • جلوگیری از میگرن ها
 • کاهش لرزش یا رعشه های ذاتی
 • کمک به درمان یا کنترل بیماری ها از جمله موارد مرتبط با غده های آدرنال و تیروئید
 • حمایت از عملکرد قلب پس از یک حمله قلبی

نحوه مصرف قرص پروپرانول

نحوه مصرف قرص پروپرانول

این دارو در دوز های قرص پروپرانولول ۱۰ و قرص پروپرانولول ۲۰ در دسترس است. از آنجایی که نیمه عمر این دارو کمتر از ۲۴ ساعت است، مصرف کمتر از دو قرص در روز توصیه نمی شود.

مقدار مصرف روزانه پروپرانول

به طور معمول پزشک شما با توجه به شرایط و علائم، مصرف دو قرص پروپرانول ۱۰ را در دو نوبت صبح و عصر توصیه می کند.

زمان مصرف پروپرانول

همانطور که در بالا نیز گفتیم، معمولاً پزشک مصرف قرص پروپرانول ۱۰ را در دو نوبت صبح و عصر توصیه می‌کند.

از آنجایی که این قرص ممکن است موجب خواب آلودگی شود، توصیه می شود در هنگام مصرف دارو کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارند انجام ندهید.

روش قطع قرص پروپرانول ۱۰

اگر می خواهید مصرف پروپرانولول را متوقف کنید ، باید با پزشک خود مشورت کنید. اگر از عوارض جانبی رنج برده باشید ، ممکن است پزشک شما به جای آن بتواند داروی دیگری تجویز کند. قطع ناگهانی پروپرانولول ممکن است مشکل سلامتی شما را بدتر کند.

روش قطع قرص پروپرانول ۲۰

قطع سریع این دارو یا کاهش بیش از حد دوز مصرفی ممکن است باعث علائم ترک شود که برای قلب شما خطرناک است. برای اینکه دچار عوارض قطع پروپرانول نشوید بهتر است به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک متخصص طی دو هفته و متناسب با شرایط شما، کمک می‌کند که این قرص را قطع کنید.

دقت کنید که در صورتی که علائم بیماری قلبی داشته باشید، برای قطع مصرف پروپرانول حتماً باید به متخصص قلب مراجعه کنید.

عوارض قطع پروپرانول

این علائم شامل موارد زیر است:

در صورت بروز این علائم ، باید به بیمارستان بروید ، زیرا ممکن است قلب شما دچار مشکل جدی شود.

اگر برای قطع قرص پروپرانول به پزشک خود مراجعه کنید ، آنها حدود دو هفته به آرامی و با خیال راحت دوز شما را کاهش می دهند.

در صورت عدم مصرف یک وعده قرص پروپرانولول چه اتفاقی رخ می دهد؟

پروپرانولول عادی (کوتاه اثر): وعده فراموش شده باید به محض یادآوری مصرف شود. در صورتی که تا وعده مصرف بعدی کمتر از ۴ ساعت زمان باقی مانده است باید وعده فراموش شده نادیده گرفته شود.

پروپرانولول طولانی اثر (ایندرال LA، اینوپران XL و …): باید به محض یادآوری، وعده فراموش شده مصرف شود. در صورتی که تا وعده مصرف بعدی کمتر از ۸ ساعت زمان باقی مانده است باید وعده فراموش شده نادیده گرفته شود.

نباید جهت جبران وعده از دست رفته مقداری اضافی از دارو مصرف شود.

در صورت مصرف بیش از حد قرص پروپرانولول چه اتفاقی رخ میدهد؟

در صورت مصرف بیش از حد باید فورا با اورژانس تماس گرفته شود. علائم مصرف بیش از حد می توانند شامل ضربان قلب آهسته یا نامنظم، گیجی، ضعف یا غش کردن شوند.

نحوه عملکرد داروی پروپرانولول

پروپرانولول به دسته ای از داروها به نام بتابلاکرها تعلق دارد. دسته دارویی، گروهی از داروها می باشند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان بیماری های یکسانی استفاده می شوند.

پروپرانولول یک مسدود کننده غیر انتخابی گیرنده های بتا می باشد. این یعنی پروپرانولول به یک روش بر روی قلب، ریه ها و دیگر نواحی بدن تاثیر می گذارد. روش اثر این دارو در کاهش فشار خون به درستی شناخته نشده است. این دارو حجم کاری قلب را کاهش داده و رهایش ماده ای به نام رنین را از کلیه ها مسدود می کند.

خصوصیات این دارو در ارتباط با مسدود کردن گیرنده های بتا به کنترل ریتم قلب، تاخیر در شروع درد قفسه سینه، جلوگیری از میگرن ها و کاهش رعشه مفید است.

نحوه عملکرد این دارو در درمان مشکلات ذکر شده به طور کامل شناخته نشده است.

در صورت ادامه مشکل تپش قلب

شما نیاز به مراجعه به پزشک دارید. در صورت مراجعه به پزشک در گام اول آزمون های اولیه مانند نوار قلبی و اکوکاردیوگرافی برای شما انجام خواهد شد.

در صورت تشخیص یا شک به گرفتگی عروق، پزشک برای تشخیص از آنژیوگرافی و در صورت لزوم برای درمان از آنژیوپلاستی استفاده خواهد کرد.

عوارض قرص پروپرانول

قرص پروپرانولول می تواند سبب ایجاد خواب آلودگی شود.

تا زمانی که فرد از نحوه تاثیر گذاری این دارو بر روی خود اطلاع نداشته باشد باید از رانندگی، کار با ماشین آلات و انجام هر گونه فعالیتی که نیازمند هوشیاری ذهنی می باشد اجتناب کند. پروپرانولول می تواند عوارض جانبی دیگری را نیز به وجود آورد.

عوارض جانبی رایج تر پروپرانولول

عوارض جانبی پروپرانولول که شیوع بیشتری دارند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • ضربان قلب آهسته
 • اسهال
 • خشکی چشم ها
 • ریزش مو
 • حالت تهوع
 • خستگی یا ضعف

در صورتی که این عوارض خفیف باشند، می توانند ظرف چند روز تا چند هفته برطرف شوند. در صورتی که شدت بیشتری داشته و یا برطرف نمی شوند، فرد باید با پزشک یا داروساز خود صحبت کند.

حساسیت به دارو

عوارض جانبی جدی پروپرانول

در صورت ابتلا به عوارض جانبی جدی باید فورا با پزشک تماس گرفته شود. در صورت تجربه علائمی تهدید کننده حیات یا تصور بر داشتن یک اورژانس پزشکی، با ۱۱۵ تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

واکنش های حساسیتی

 • واکنش های حساسیتی که علائم آن عبارتند از:
  • راش پوستی
  • خارش
  • کهیر
  • تورم صورت، لب ها یا زبان
 • مشکلات تنفسی
 • تغییرات قند خون
 • سردی دست یا پا
 • کابوس یا مشکل در خواب
 • خشکی و پوسته پوسته شدن پوست
 • توهم
 • ضعف یا کرامپ های عضلانی
 • ضربان قلب آهسته
 • تورم پا یا مچ آن
 • افزایش وزن ناگهانی
 • استفراغ

هشدارهای مرتبط با قرص پروپرانولول

چندین هشدار در ارتباط با این دارو وجود دارند و بیمار در صورت دیدن مشکلات زیر باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

هشدار در ارتباط با حساسیت

پروپرانولول می تواند سبب ایجاد یک واکنش حساسیتی شدید شود. علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • راش
 • کهیر
 • ویزینگ (نوعی صدای ریوی)
 • مشکل در تنفس
 • تورم دهان، صورت، لب ها، زبان یا حلق

در صورت ابتلا به این علائم با ۱۱۵ تماس گرفته و یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه نمایید.

در صورت داشتن سابقه حساسیت نسبت به پروپرانولول، باید از مصرف مجدد آن خودداری شود. مصرف مجدد این دارو می تواند کشنده باشد.

در صورت داشتن سابقه بروز واکنش حساسیتی شدید به دیگر عوامل ایجاد کننده شوک آنافیلاکسی، حساسیت های فرد می توانند پس از مصرف پروپرانول دوباره فعال شوند.

امکان دارد پس از مصرف پروپرانولول مقدار مصرف عادی داروی ضد حساسیت، اپی نفرین، کافی نباشد. امکان دارد پروپرانولول برخی اثرات اپی نفرین را خنثی کند.

تداخل پروپرانولول با الکل

الکل می تواند سطوح پروپرانولول در بدن فرد را افزایش دهد. این پدیده می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی بیشتری شود. در هنگام مصرف این دارو باید از مصرف الکل خودداری شود.

دارو

موارد منع مصرف قرص پروپرانولول

موارد منع مصرف قرص پروپرانولول عبارتند از:

۱- افراد مبتلا به شوک کاردیوژنیک

این افراد باید از مصرف قرص پرانول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند بیماری این افراد را بسیار بدتر کند.

۲- افراد دارای ضربان قلب آهسته تر از حد عادی

این افراد باید از مصرف قرص پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب کاهش بیش از پیش ضربان قلب شده که این مورد خطرناک می باشد.

۳- افراد مبتلا به انسداد قلبی با درجه بالاتر از یک

این افراد باید از مصرف داروی پروپرانولول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند انسداد قلبی این افراد را بدتر کند.

۴- افراد مبتلا به آسم

این افراد باید از مصرفقرص پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب تشدید آسم شود.

۵- افراد مبتلا به درد شدید قفسه سینه

قطع ناگهانی پروپرانول می تواند سبب بدتر شدن درد قفسه سینه شود.

۶- افراد مبتلا به نارسایی قلبی

این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش داده که این پدیده می تواند نارسایی قلبی را بدتر کند. در صورت داشتن سابقه نارسایی قلبی، مصرف داروهای مرتبط با نارسایی قلبی یا پایش دقیق توسط پزشک مصرف پروپرانولول می تواند مفید باشد.

۷- افراد مبتلا به سندرم وُلف – پارکینسون – وایت

 این دارو می تواند سبب کاهش تپش قلب در میزانی کمتر از حالت عادی شود. درمان با پروپرانول ۱۰ می تواند سبب کاهش بیش از حد ضربان قلب شود.

ممنوعیت پروپرانولول برای بیمارن مبتلا به سندرم ولف-پارکینسون-وایت

۸- افراد مبتلا به دیابت

داروی پروپرانولول می تواند سبب هیپوگلایسمی یا افت قند خون شود. علاوه بر آن، این دارو می تواند علائم افت قند خون را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب بیش از حد عادی، تعریق و لرز اشاره کرد.

افراد مبتلا به دیابت مخصوصا در صورتی که از انسولین یا دیگر دارو های دیابتی کاهنده قند خون استفاده می کنند، باید پروپرانولول را با احتیاط مصرف کنند.

۹- افراد مبتلا پر کاری تیروئید

پروپرانولول می تواند علائم پر کاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب سریع تر از میزان عادی اشاره کرد. در صورت قطع ناگهانی مصرف پروپرانولول و ابتلا به پرکاری تیروئید، علائم فرد می توانند بدتر شده و یا فرد به یک وضعیت جدی به نام طوفان تیروئیدی مبتلا شود.

۱۰- افراد مبتلا به آمفیزم یا برونشیت مزمن

به طور کلی، در صورت ابتلا به مشکلات تنفسی، فرد باید از مصرف پروپرانولول خودداری کند. این دارو می تواند وضعیت ریوی فرد را بدتر کند.

۱۱- افرادی که قصد انجام یک جراحی بزرگ را دارند

 این افراد باید مصرف پروپرانولول خود را به پزشک اطلاع دهند. این دارو می تواند نحوه واکنش قلب به بیهوشی عمومی یا جراحی را تغییر دهد.

۱۲- افراد مبتلا به گلوکوما

گلوکوما آسیب های عصبی و مویرگی است که موجب افزایش فشار در چشم، کم شدن بینایی و حتی نابینایی می شود.

پروپرانولول می تواند فشار درون چشم ها را کاهش دهد. این کار ارزیابی تاثیر گذاری داروهای مصرفی جهت درمان گلوکوم را دشوار می سازد. در صورت قطع مصرف پروپرانولول، امکان دارد فشار درون چشم ها افزایش یابد.

منع مصرف پروپرانولول برای بیماران گلوکوما - فشار چشم

 

۱۳- افراد مبتلا به حساسیت

در صورت داشتن سابقه واکنش حساسیتی شدید و ایجاد کننده شوک آنافیلاکسی، حساسیت های فرد می توانند با مصرف پروپرانولول افزایش یابند. امکان دارد مقادیر مصرف معمول داروی ضد حساسیت یا اپی نفرین عملکرد کافی را نداشته باشند. پروپرانولول می تواند برخی از اثرات اپی نفرین را خنثی کند.

۱۴- افراد مبتلا به شوک یا خونریزی کنترل نشده

در صورت ابتلا به خونریزی، شوک یا یک مشکل جدی که در آن اعضای بدن خون کافی دریافت نمی کنند، مصرف پروپرانولول می تواند عملکرد داروهای درمان کننده این بیماری ها را مختل کند. این مورد هنگامی درستی بیشتری می یابد که فرد برای درمان فئوکروموسیتوما، قرص پروپرانولول مصرف کند. فئوکروموسیتوما یک تومور در غده آدرنال است.

پروپرانولول

مصرف قرص پروپرانولول در بارداری

هشدار در ارتباط با زنان باردار: پروپرانولول دارویی متعلق به دسته C داروهای بارداری است.

این جمله موارد زیر را می رساند:

 • تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است هنگامی که مادر این دارو را مصرف می کند، جنین به عوارض نامطلوبی دچار می شود.
 •  جهت اطمینان از نحوه تاثیرگذاری این دارو بر روی جنین، تحقیقات کافی بر روی انسان ها صورت نگرفته است.

فرد باید در صورت بارداری یا داشتن قصد آن به پزشک خود اطلاع دهد. پروپرانولول تنها در صورتی در دوران بارداری استفاده می شود که مزایای احتمالی آن بر خطرات احتمالی آن ارجحیت داشته باشند.

در صورت باردار شدن در حین مصرف این دارو باید فورا به پزشک اطلاع داده شود.

مصرف پروپرانول در دوره شیردهی

پروپرانول از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. این دارو می تواند در دوره شیردهی مصرف شود اما نوزاد باید پایش شود. امکان دارد، پروپرانولول در کودک سبب کاهش ضربان قلب و افت قند خون شود.

همچنین، این دارو می تواند به کاهش یافتن اکسیژن در خون و در نتیجه آن سیانوز منجر شود. این وضعیت سبب آبی رنگ شدن پوست، لب ها یا ناخن های نوزاد می شود.

هشدار های مرتبط با سالمندان

امکان دارد، سالمندان به کاهش عملکرد کلیه، کبد، قلب و دیگر بیماری ها ابتلا داشته باشند. پزشک در هنگام تجویز قرص پروپرانولول این عوامل و داروهای مصرفی فرد را در نظر می گیرد.

هشدارهای مرتبط با کودکان

 ایمنی و تاثیرگذاری مصرف این دارو در افراد جوان تر از ۱۸ سال بررسی نشده است. در کودکانی که این دارو را مصرف کرده اند گزارش هایی مبنی بر نارسایی قلبی و اسپاسم های مجاری هوایی ارائه شده اند.

تداخل دارویی پروپرانول

فرد باید تمامی دارو های مصرفی خود را علاوه بر مواردی که مصرف آن ها را در حین درمان با پروپرانولول قطع یا شروع کرده است به پزشک خود اطلاع دهد. از جمله چنین داروهایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین، کومادین و جانتوون
 • دارو های ضد افسردگی مانند آمیتریپتیلین، کلومیپرامین، دسی پرامین، ایمی پرامین و…
 • دارو های مصرفی جهت درمان فشار خون یا اختلال پروستات مانند دوکسازوسین، پرازوسین و ترازوسین
 • داروهای قلبی یا فشار خون مانند آمیودارون، دیلتیازیم، پروپافنون، کوینیدین، وراپامیل و…
 • داروهای NSAID (ضد التهاب های غیر استروئیدی) مانند آسپرین، ایبوپروفن (آدویل، موترین)، ناپروکسن (آلیو)، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملکوسیکام و…
 • دارو های استروئیدی مانند پردنیزون و…
این لیست کامل نیست. امکان دارد داروهای دیگری از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی با قرص پروپرانولول تداخل داشته باشند. تمامی تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی لیست نشده اند.

تاثیر پروپرانولول بر فشار خون

این دارو در حالت عمومی باعث کاهش فشار خون می شود. ولی مصرف آن بدون توصیه پزشک ممنوع بوده و یا مصرف هم زمان آن با دیگر دارو های کاهنده فشار خون منوط به نظر پزشک است.

برای اطلاعات بیشتر راجع به درمان فشار خون بالا و درمان فشار خون پایین بر دکمه های زیر کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : نشانه های فشارخون بالا چیست و چه عوارضی دارد؟ راه های درمان آن را بخوانید فشار خون بالا

بیشتر بخوانید : نشانه های فشارخون پایین چیست و چه عوارضی دارد؟ راه های درمان آن را بخوانید فشار خون پایین

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

۵
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام بزرگوار..از کجا میتونم پک کامل وارنیکیلین به صورت اینترنتی خرید کنم...و پنج ماهه که قرص پروپرانولول با تجویز مصرف کردم البته دو ماه اخیر شبی یک عدد 10 میلی مصرف میکنم..چگونه قطعش کنم که مشکلی نداشته باشه در ضمن قرض لوزارتان هر 12 ساعت 25 میلی مصرف میکنم و فشارم 11 شده .ولی چون ضربان قلبم خوب شده فقط میخوام پروپرانولول را قطع کنم...بسیار متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب با عرض پوزش پاسخی برای سوال اول شما ندارم. پروپرانولول را میتوانید قطع کنید
 • تصویر کاربر بهنام شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 27 سالمه و تقریبا 2 ماه پیش بخاطر استرس و اضطراب دچار تپش قلب شدم و رفتم دکتر وایشون اکو گرفتن و برای بررسی بیشتر برام هولتر 24 ساعته گذاشتن، بعد از بررسی گفتن قلبت مشکلی نداره و فقط برای این اضطراب و این مسائل آرتیمی داری و برام تا 4 ماه قرص پراپرانولول 10 رو دادن که صبح ها مصرف کنم تا دوباره برم پیششون و نتیجه رو ببینن، ولی چون من میخواستم وابسته به قرص نباشم بیشتر خواستم با ورزش و ریلکس کردن و دمنوش و.... مشکل رو حل کنم ولی گاهی ناچار به مصرف این قرص میشدم و حتی پیش اومده بود که چند روز مصرف میکردم و بعد قطع میکردم و در کل هر موقع که احساس میکردم تپش قلبم خیلی خوب نیس این قرص رو دوباره میخوردم ولی بعد مدتی به مدت 1ماه این قرص رو مرتب صبح ها خوردم و وقتی دیدم تپش قلبم بهتر شده و تا الان که 3 هفته گذشته مصرف نکردم....من در مورد روش قطع مصرف ناگهانی و عوارضش چیزی نمیدونستم، الان تقریبا حس میکنم بالاتر از گردنم به سمت سرم یه حالت قلقلک و حالات لرزش کمی بهم میده و در موقع استراحت و خواب مواقعی ناگهان دستم یا پام تکون میخورن بدون اینکه دست خودم باشه، میخواستم بدونم این از عوارض قطع این قرص هس و اینکه برای اصولی ترک کردن این قرص با اینکه 3 هفته از آخرین استفادم از این قرص گذشته باید دوباره مصرف کنم و بعد کم کنم و اینکه چطور این کارو انجام بدم یا.....
  البته هنوز اون حس تپش قلب رو دارم ولی میخوام اگه مشکلی نداشته باشه با ورزش و آرامش بیشتر و استرس نداشتن و مصرف نکردن مضرات و از این این موارد بهبود پیدا کنم بنظرتون این راه حلی مناسبی است یا حتما باید قرص هم مصرف کنم.....
  ببخشید طولانی شد
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب خیر علایم مورد اشاره ارتباطی با قطع پروپرانولول ندارد و در صورتی که علامتی ندارید نیاز به شروع مجدد دارو نیست. روشهای مورد اشاره برای کاهش اظطراب بهمراه آموزش ریلکسیشن relaxation training از روشهای خوب و موثر کاهش اظطراب هستند و گاهی در موارد شدید هم نیاز به کمک گرفتن از همکاران روانشناس هست
 • تصویر کاربر سیروان پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت دکتر ارجمند؛بنده هیجده ما داروی ایندرال ۱۰ بنابر روانپزشک وقت برای درمان دوقطبی استفاده میکردیم،الان بنابر روند بهتر درمان تصمیم به کاهش و سپس قطع این دارو دارم.لطف کنید روش کم کردن تا مرحله قطع را برای ما عنوان کنید واینکه پیشنهاد تان را بیان کنید.سپاس فراوان.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در فواصل یک هفته ای هر بار دوز دارو را به نصف کاهش داده و یک هفته پس از رسیدن به دوز پنج میلی گرم روزانه دارو را قطع کنید
 • تصویر کاربر امیرحسین پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من یک مدت در ناحیه قفسه سینه درد داشتم نوار قلب دادم دکتر بهم برای یک ماه پروپرانولول10دوبار در روز داد و گفت برای استرس هس از اون موقع وقتی شب مصرف میکنم تپش قلب دارم و اینکه میخوام بدونم بعد یک ماه مصرف که قرص تموم میشه یهو قطع کنم یا یک هفته قبل از تموم شدنش میزان مصرفش رو کم کنم،
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب پروپرانولول را بتدریج کم کرده و سپس قطع کنید و از قطع یکباره دارو اجتناب کنید
 • تصویر کاربر خانم چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من تپش قلب داشتم وفشارم کم بوده نوار قلب گرفتم دکتر گفت که از کم خونی واز اعصاب است من در مساعل زندگی استرس دارم درموقع نگرانی زیاد استرس همراه با لرزش بدن میباشد به من قرص پرانول 10 صبح یکی وعصریکی وقرص پوکساید5عصر یکی پانزدهروزه که میخورم تپش قلب رااحساس نمیکنم ولی درطول روز ضعف معده دارم به گرما تحمل ندارم کمی تحرک بدنم بیحال میشه وکمی کوتاهی نفس میگیرم البته شبها کپسول فیفول خارجی میخورم ازمایش تیروییددادم خوب بوده وزنم کمه ولاغر هستم سوالم اینه قرص پرانول 10راچطور قطع کنم میشه روزی یکی بخورم تاچه مدت؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۸ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً پروپرانولول را تا درمان کامل اظطراب ادامه دهید. با توجه به نیمه عمر کوتاه پروپرانولول مصرف روزانه یکبار آنرا توصیه نمی کنم
 • تصویر کاربر لیدا سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من تو یه شرایط خاص تپش قلب شدید میگیرم و دستام شروع به لرزیدن میکنه. طوریکه کاملا همه متوجه میشن. با خوردن قرص پروپرانول ده دیگه هیچ مشکلی ندارم و کارمو خیلی راحت انجام میدم. میخاستم بدونم خوردن دو قرص پروپرانول صبح و عصر برا من مشکلی ایجاد نمیکنه.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۷ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب خیر مشکلی ایجاد نخواهد کرد
 • تصویر کاربر غفاری سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام روزتون بخیر
  من چندین ساله که به خاطر اضطراب و تمش قلب با تجویز پزشک هر صبح پروپرانول ۱۰ مصرف میکنم .فسارم نرماله ولی ضربان قلبم خیلی پایینه .
  میخواستم از شما بپرسم که میشه قرثمو قطع کنم و اگه امکانش هست چطور باید قطعش کنم.
  ممنون از لطفتون
  من سیتالوپرام ۲۰ و روپیکسون و لووتیروکسین هم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که روزانه یک وعده از پروپرانولول استفاده می کنید میتوانید آنرا قطع کنید
 • تصویر کاربر ب یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر خدمت شما

  من قرص پروپرانولول ۲۰ را به دلیل عوارض جانبی که روی من داشته میخواهم ترک کنم .
  لطفا دستور و(روش) قطع آن را میفرمایید.امکان دسترسی به پزشکم را ندارم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب. ابتدا به مدت یک تا دو هفته ۱۰ میلی گرم روزانه دو بار و بعد از یک تا دو هفته دیگر ۵ میلی گرم روزانه دو بار مصرف کنید و پس از یک تا دو هفته بعد قطع کنید
 • تصویر کاربر محبوبه سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشید.. من 31سالمه.. شاغل هستم..شغلی پر از استرس دارم. توی محیط کار گاهی فشارخونم بالا میره.. شب کاری هم زیاد دارم اوایل وقتی از شب کاری میومدم همون ساعت اول که در منزل استراحت میکردم اگر سر و صدایی منو از خواب بیدار میکرد به شدت تپش قلب میگرفتم ولی فقط همون لحظه... الان یه مدت طولانی هست که مدام احساس لرزش میکنم.. یعنی واقعا وجود قلبمو خس میکنم.. دایما لرزششو حس میکنم... پیش متخصص قلب هم رفتم ایشون گفتن که نوار قلبت خوبه و مشکلی ایجاد نمیکنه.. قرص پروپرانولم دادن که روزی یدونه بخورم... فشارم 14بود که چون استرس داشتم گفتن توی منزل چک کنه اگر فشار میانگینت بالا بود قرص متورال بخور.. اگه اصلا فشار بالا خیلی کم داشتم.. هر بارم که تپش قلب داشتم فشارم 100بوده.. بلافاصله بعد خواب و غزا احساس لرزش قلب دارم.... حرکت خفیف متل لرزش نه اون طپش شدید... چای هم صبحانه و عصر مصرف میکنم چون چربی 285داشتم در حال رزیم گرفتن هستم ولی احساس میکنم با رزیم داره بیشتر میشه... مشکل تیروییدم ندارم.... اینهمه لرزش مداوم قلب اشکالی نداره؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب توصیه میکنم که یک هولتر نوار قلب و فشارخون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر محمدد سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چند ساعت قبل از تست ورزش نباید پرو پرانول خورد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب ۲۴ ساعت
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر