همه چیز درباره ی مصرف قرص پروپرانولول

پروپرانولول جز دسته ای از داروها بنام بتابلاکرها است. قرص پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک میکند. اما عوارض این دارو چیست؟

نکاتی مهم در ارتباط با پروپرانولول

1- قرص پروپرانولول فقط به صورت دارویی ژنریک در دسترس بوده و نسخه ای با نام تجاری ندارد.

2- پروپرانولول به صورت چهار نوع وجود دارد که عبارتند از: قرص خوراکی، کپسول خوراکی با رهایش طولانی، محلول خوراکی مایع و داروی تزریقی

3- قرص پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک می کند. این دارو برای درمان فشار خون بالا، آنژین قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و رعشه استفاده می شود. همچنین، این دارو برای جلوگیری از میگرن ها و کمک به کنترل تومور های غدد آدرنال و تیروئید بکار گرفته می شود.

پروپرانولول چیست؟

پروپرانولول یک داروی تجویزی است که در انواع قرص خوراکی، کپسول خوراکی با رهایش طولانی، محلول خوراکی و داروی تزریقی وجود دارد.

قرص پروپرانولول تنها به صورت ژنریک در دسترس است. دارو های ژنریک معمولا هزینه کمتری نسبت به انواع تجاری خود دارند. قرص پروپرانولول می تواند در ترکیب با دیگر دارو ها مصرف شود.

نام های دیگری که در میان مردم برای این دارو رایج است : پرانول ، پروپرانول ، قرص پروپرانول 10 ، قرص پرانولول 20 و …
که همگی به یک دارو اشاره دارند.

دارو

موارد استفاده از پروپرانولول

پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک می کند. این دارو در موارد زیر استفاده می شود:

 • درمان فشار خون بالا
 • کنترل ریتم قلبی در فیبریلاسیون دهلیزی
 • تسکین آنژین (درد قفسه سینه)
 • جلوگیری از میگرن ها
 • کاهش لرزش یا رعشه های ذاتی
 • کمک به درمان یا کنترل بیماری ها از جمله موارد مرتبط با غده های آدرنال و تیروئید
 • حمایت از عملکرد قلب پس از یک حمله قلبی

نحوه مصرف قرص پروپرانولول

این دارو در دوز های قرص پروپرانولول 10 و قرص پروپرانولول 20 در دسترس است. از آنجایی که نیمه عمر این دارو کمتر از 24 ساعت است، مصرف کمتر از دو قرص در روز توصیه نمی شود.

به طور معمول پزشک شما با توجه به شرایط و علائم، مصرف دو قرص پروپرانول 10 را در دو نوبت صبح و عصر توصیه می کند.

از آنجایی که این قرص ممکن است موجب خواب آلودگی شود، توصیه می شود در هنگام مصرف دارو کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارند انجام ندهید.

در صورت عدم مصرف یک وعده قرص پروپرانولول چه اتفاقی رخ می دهد؟

پروپرانولول عادی (کوتاه اثر): وعده فراموش شده باید به محض یادآوری مصرف شود. در صورتی که تا وعده مصرف بعدی کمتر از 4 ساعت زمان باقی مانده است باید وعده فراموش شده نادیده گرفته شود.

پروپرانولول طولانی اثر (ایندرال LA، اینوپران XL و …): باید به محض یادآوری، وعده فراموش شده مصرف شود. در صورتی که تا وعده مصرف بعدی کمتر از 8 ساعت زمان باقی مانده است باید وعده فراموش شده نادیده گرفته شود.

نباید جهت جبران وعده از دست رفته مقداری اضافی از دارو مصرف شود.

در صورت مصرف بیش از حد قرص پروپرانولول چه اتفاقی رخ میدهد؟

در صورت مصرف بیش از حد باید فورا با اورژانس تماس گرفته شود. علائم مصرف بیش از حد می توانند شامل ضربان قلب آهسته یا نامنظم، گیجی، ضعف یا غش کردن شوند.

نحوه عملکرد داروی پروپرانولول

پروپرانولول به دسته ای از داروها به نام بتابلاکرها تعلق دارد. دسته دارویی، گروهی از داروها می باشند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان بیماری های یکسانی استفاده می شوند.

پروپرانولول یک مسدود کننده غیر انتخابی گیرنده های بتا می باشد. این یعنی پروپرانولول به یک روش بر روی قلب، ریه ها و دیگر نواحی بدن تاثیر می گذارد. روش اثر این دارو در کاهش فشار خون به درستی شناخته نشده است. این دارو حجم کاری قلب را کاهش داده و رهایش ماده ای به نام رنین را از کلیه ها مسدود می کند.

خصوصیات این دارو در ارتباط با مسدود کردن گیرنده های بتا به کنترل ریتم قلب، تاخیر در شروع درد قفسه سینه، جلوگیری از میگرن ها و کاهش رعشه مفید است.

نحوه عملکرد این دارو در درمان مشکلات ذکر شده به طور کامل شناخته نشده است.

در صورت ادامه مشکل تپش قلب

شما نیاز به مراجعه به پزشک دارید. در صورت مراجعه به پزشک در گام اول آزمون های اولیه مانند نوار قلبی و اکوکاردیوگرافی برای شما انجام خواهد شد.

در صورت تشخیص یا شک به گرفتگی عروق، پزشک برای تشخیص از آنژیوگرافی و در صورت لزوم برای درمان از آنژیوپلاستی استفاده خواهد کرد.

عوارض جانبی قرص پروپرانولول

قرص پروپرانولول می تواند سبب ایجاد خواب آلودگی شود.

تا زمانی که فرد از نحوه تاثیر گذاری این دارو بر روی خود اطلاع نداشته باشد باید از رانندگی، کار با ماشین آلات و انجام هر گونه فعالیتی که نیازمند هوشیاری ذهنی می باشد اجتناب کند. پروپرانولول می تواند عوارض جانبی دیگری را نیز به وجود آورد.

عوارض جانبی رایج تر

عوارض جانبی پروپرانولول که شیوع بیشتری دارند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • ضربان قلب آهسته
 • اسهال
 • خشکی چشم ها
 • ریزش مو
 • حالت تهوع
 • خستگی یا ضعف

در صورتی که این عوارض خفیف باشند، می توانند ظرف چند روز تا چند هفته برطرف شوند. در صورتی که شدت بیشتری داشته و یا برطرف نمی شوند، فرد باید با پزشک یا داروساز خود صحبت کند.

حساسیت به دارو

عوارض جانبی پروپرانول

در صورت ابتلا به عوارض جانبی جدی باید فورا با پزشک تماس گرفته شود. در صورت تجربه علائمی تهدید کننده حیات یا تصور بر داشتن یک اورژانس پزشکی، با 115 تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • واکنش های حساسیتی که علائم آن عبارتند از:
  • راش پوستی
  • خارش
  • کهیر
  • تورم صورت، لب ها یا زبان
 • مشکلات تنفسی
 • تغییرات قند خون
 • سردی دست یا پا
 • کابوس یا مشکل در خواب
 • خشکی و پوسته پوسته شدن پوست
 • توهم
 • ضعف یا کرامپ های عضلانی
 • ضربان قلب آهسته
 • تورم پا یا مچ آن
 • افزایش وزن ناگهانی
 • استفراغ

هشدارهای مرتبط با قرص پروپرانولول

چندین هشدار در ارتباط با این دارو وجود دارند و بیمار در صورت دیدن مشکلات زیر باید سریعا به پزشک مراجعه کند.

هشدار در ارتباط با حساسیت

پروپرانولول می تواند سبب ایجاد یک واکنش حساسیتی شدید شود. علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • راش
 • کهیر
 • ویزینگ (نوعی صدای ریوی)
 • مشکل در تنفس
 • تورم دهان، صورت، لب ها، زبان یا حلق

در صورت ابتلا به این علائم با 115 تماس گرفته و یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه نمایید.

در صورت داشتن سابقه حساسیت نسبت به پروپرانولول، باید از مصرف مجدد آن خودداری شود. مصرف مجدد این دارو می تواند کشنده باشد.

در صورت داشتن سابقه بروز واکنش حساسیتی شدید به دیگر عوامل ایجاد کننده شوک آنافیلاکسی، حساسیت های فرد می توانند پس از مصرف پروپرانول دوباره فعال شوند.

امکان دارد پس از مصرف پروپرانولول مقدار مصرف عادی داروی ضد حساسیت، اپی نفرین، کافی نباشد. امکان دارد پروپرانولول برخی اثرات اپی نفرین را خنثی کند.

هشدار درباره تداخل با الکل

الکل می تواند سطوح پروپرانولول در بدن فرد را افزایش دهد. این پدیده می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی بیشتری شود. در هنگام مصرف این دارو باید از مصرف الکل خودداری شود.

دارو

موارد منع مصرف قرص پروپرانولول

1) افراد مبتلا به شوک کاردیوژنیک:

این افراد باید از مصرف قرص پرانول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند بیماری این افراد را بسیار بدتر کند.

2) افراد دارای ضربان قلب آهسته تر از حد عادی:

این افراد باید از مصرف قرص پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب کاهش بیش از پیش ضربان قلب شده که این مورد خطرناک می باشد.

3) افراد مبتلا به انسداد قلبی با درجه بالاتر از یک:

این افراد باید از مصرف داروی پروپرانولول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند انسداد قلبی این افراد را بدتر کند.

4) افراد مبتلا به آسم:

این افراد باید از مصرفقرص پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب تشدید آسم شود.

5) افراد مبتلا به درد شدید قفسه سینه:

قطع ناگهانی پروپرانول می تواند سبب بدتر شدن درد قفسه سینه شود.

6) افراد مبتلا به نارسایی قلبی:

این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش داده که این پدیده می تواند نارسایی قلبی را بدتر کند. در صورت داشتن سابقه نارسایی قلبی، مصرف داروهای مرتبط با نارسایی قلبی یا پایش دقیق توسط پزشک مصرف پروپرانولول می تواند مفید باشد.

7) افراد مبتلا به سندرم وُلف – پارکینسون – وایت:

 این دارو می تواند سبب کاهش تپش قلب در میزانی کمتر از حالت عادی شود. درمان با پروپرانول 10 می تواند سبب کاهش بیش از حد ضربان قلب شود.

ممنوعیت پروپرانولول برای بیمارن مبتلا به سندرم ولف-پارکینسون-وایت

8) افراد مبتلا به دیابت:

داروی پروپرانولول می تواند سبب هیپوگلایسمی یا افت قند خون شود. علاوه بر آن، این دارو می تواند علائم افت قند خون را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب بیش از حد عادی، تعریق و لرز اشاره کرد.

افراد مبتلا به دیابت مخصوصا در صورتی که از انسولین یا دیگر دارو های دیابتی کاهنده قند خون استفاده می کنند، باید پروپرانولول را با احتیاط مصرف کنند.

9) افراد مبتلا پر کاری تیروئید:

پروپرانولول می تواند علائم پر کاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب سریع تر از میزان عادی اشاره کرد. در صورت قطع ناگهانی مصرف پروپرانولول و ابتلا به پرکاری تیروئید، علائم فرد می توانند بدتر شده و یا فرد به یک وضعیت جدی به نام طوفان تیروئیدی مبتلا شود.

10) افراد مبتلا به آمفیزم یا برونشیت مزمن:

به طور کلی، در صورت ابتلا به مشکلات تنفسی، فرد باید از مصرف پروپرانولول خودداری کند. این دارو می تواند وضعیت ریوی فرد را بدتر کند.

11) افرادی که قصد انجام یک جراحی بزرگ را دارند:

 این افراد باید مصرف پروپرانولول خود را به پزشک اطلاع دهند. این دارو می تواند نحوه واکنش قلب به بیهوشی عمومی یا جراحی را تغییر دهد.

12) افراد مبتلا به گلوکوما:

گلوکوما آسیب های عصبی و مویرگی است که موجب افزایش فشار در چشم، کم شدن بینایی و حتی نابینایی می شود.

پروپرانولول می تواند فشار درون چشم ها را کاهش دهد. این کار ارزیابی تاثیر گذاری داروهای مصرفی جهت درمان گلوکوم را دشوار می سازد. در صورت قطع مصرف پروپرانولول، امکان دارد فشار درون چشم ها افزایش یابد.

منع مصرف پروپرانولول برای بیماران گلوکوما - فشار چشم

 

13) افراد مبتلا به حساسیت:

در صورت داشتن سابقه واکنش حساسیتی شدید و ایجاد کننده شوک آنافیلاکسی، حساسیت های فرد می توانند با مصرف پروپرانولول افزایش یابند. امکان دارد مقادیر مصرف معمول داروی ضد حساسیت یا اپی نفرین عملکرد کافی را نداشته باشند. پروپرانولول می تواند برخی از اثرات اپی نفرین را خنثی کند.

14) افراد مبتلا به شوک یا خونریزی کنترل نشده:

در صورت ابتلا به خونریزی، شوک یا یک مشکل جدی که در آن اعضای بدن خون کافی دریافت نمی کنند، مصرف پروپرانولول می تواند عملکرد داروهای درمان کننده این بیماری ها را مختل کند. این مورد هنگامی درستی بیشتری می یابد که فرد برای درمان فئوکروموسیتوما، قرص پروپرانولول مصرف کند. فئوکروموسیتوما یک تومور در غده آدرنال است.

پروپرانولول

مصرف قرص پروپرانولول در بارداری

هشدار در ارتباط با زنان باردار: پروپرانولول دارویی متعلق به دسته C داروهای بارداری است.

این جمله موارد زیر را می رساند:

 • تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است هنگامی که مادر این دارو را مصرف می کند، جنین به عوارض نامطلوبی دچار می شود.
 •  جهت اطمینان از نحوه تاثیرگذاری این دارو بر روی جنین، تحقیقات کافی بر روی انسان ها صورت نگرفته است.

فرد باید در صورت بارداری یا داشتن قصد آن به پزشک خود اطلاع دهد. پروپرانولول تنها در صورتی در دوران بارداری استفاده می شود که مزایای احتمالی آن بر خطرات احتمالی آن ارجحیت داشته باشند.

در صورت باردار شدن در حین مصرف این دارو باید فورا به پزشک اطلاع داده شود.

مصرف پروپرانول در دوره شیردهی

پروپرانول از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. این دارو می تواند در دوره شیردهی مصرف شود اما نوزاد باید پایش شود. امکان دارد، پروپرانولول در کودک سبب کاهش ضربان قلب و افت قند خون شود.

همچنین، این دارو می تواند به کاهش یافتن اکسیژن در خون و در نتیجه آن سیانوز منجر شود. این وضعیت سبب آبی رنگ شدن پوست، لب ها یا ناخن های نوزاد می شود.

هشدار های مرتبط با سالمندان

امکان دارد، سالمندان به کاهش عملکرد کلیه، کبد، قلب و دیگر بیماری ها ابتلا داشته باشند. پزشک در هنگام تجویز قرص پروپرانولول این عوامل و داروهای مصرفی فرد را در نظر می گیرد.

هشدارهای مرتبط با کودکان

 ایمنی و تاثیرگذاری مصرف این دارو در افراد جوان تر از 18 سال بررسی نشده است. در کودکانی که این دارو را مصرف کرده اند گزارش هایی مبنی بر نارسایی قلبی و اسپاسم های مجاری هوایی ارائه شده اند.

تداخل های دارویی پروپرانولول چه هستند؟

فرد باید تمامی دارو های مصرفی خود را علاوه بر مواردی که مصرف آن ها را در حین درمان با پروپرانولول قطع یا شروع کرده است به پزشک خود اطلاع دهد. از جمله چنین داروهایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین، کومادین و جانتوون
 • دارو های ضد افسردگی مانند آمیتریپتیلین، کلومیپرامین، دسی پرامین، ایمی پرامین و…
 • دارو های مصرفی جهت درمان فشار خون یا اختلال پروستات مانند دوکسازوسین، پرازوسین و ترازوسین
 • داروهای قلبی یا فشار خون مانند آمیودارون، دیلتیازیم، پروپافنون، کوینیدین، وراپامیل و…
 • داروهای NSAID (ضد التهاب های غیر استروئیدی) مانند آسپرین، ایبوپروفن (آدویل، موترین)، ناپروکسن (آلیو)، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملکوسیکام و…
 • دارو های استروئیدی مانند پردنیزون و…
این لیست کامل نیست. امکان دارد داروهای دیگری از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی با قرص پروپرانولول تداخل داشته باشند. تمامی تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی لیست نشده اند.

تاثیر پروپرانولول بر فشار خون

این دارو در حالت عمومی باعث کاهش فشار خون می شود. ولی مصرف آن بدون توصیه پزشک ممنوع بوده و یا مصرف هم زمان آن با دیگر دارو های کاهنده فشار خون منوط به نظر پزشک است.

برای اطلاعات بیشتر راجع به درمان فشار خون بالا و درمان فشار خون پایین بر دکمه های زیر کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : نشانه های فشارخون بالا چیست و چه عوارضی دارد؟ راه های درمان آن را بخوانید فشار خون بالا

بیشتر بخوانید : نشانه های فشارخون پایین چیست و چه عوارضی دارد؟ راه های درمان آن را بخوانید فشار خون پایین

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

3+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تارا چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقلى دكتر با تشكر از شما من خيلى اضطرابم بالاس در روز قرص پرانول ١٠ دوبار بوسپيرون ٥ يكبارويتامين ب١٣٠٠و پوكسايد ٥ ميخورم اما آروم نميگيرم و سردرد هم دارم بايد چكار كنم ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۳ فروردین ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً با یکی از همکاران محترم روانپزشک مشورت بفرمایید

 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من از چند ماه پیش به توصیه دکترم با توجه به اینکه کنکوری ام فقط مواقعی که استرس بهم دست میداد یا ازمون داشتم مصرف پروپرانول رو شروع کردم ولی بعدش به صورت خود سر مصرف رو بیشتر کردم و رسید به دوروزی یک عدد پروپرانولول 10 الان با توجه به شیوع کرونا و در دسترس نبودن پزشک میشه شما راهنمایی کنید برای قطع پروپرانول به مرور از چه دستور عملی استفاده کنم و اینکه مصرف مقطعی پروپرانولول در صورت نیاز و مثلا به طور متوسط چند روز یکبار ضرر دارد یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به میزان مصرف همین الان هم میتوانید پروپرانولول را قطع کنید
   در مقاطع قبل از امتحانات و یا سایر موارد استرس زا هم میتوانید پروپرانولول را بصورت تک دوز 10 یا20 میلی گرم استفاده کنید

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر پدر من ۲ سال از بالون زدنشون میگذره و یکی از قرص های ایشون ایزوسورباید ۱۰ بوده که با مراجعه این سری به دکتر و نوبت اکو سالیانه گفتن مشکل کمی در بطن هم دارن حالا دکتر قرض دروکانتین ۲،۶ دادن میخواستم ببینم این جایگزین ایزوسورباید هست یا یادشون رفته اونو بنویسن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله این دارو جایگزین ایزوسورباید است

 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام در این اوقات که کرونا رایج شده خیلی ترس و اضطراب دارم به حدی که سر معده ام درد میگیره البته قبلا هم استرس کاری داشتم که با تجویز پرو پرانولول و کلر دیاز پوکساید ۵ برای مدتی که استفاده کردم خیلی خوب شدم الان با بحران دوباره همان حال بهم دست داده نمیدونم چه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب

   برای کنترل نشانه های اضطراب می توانید پروپرانولول استفاده نمایید اما برای درمان آن توصیه میکنم با یکی از همکاران محترم روانشناس مشاوره نمایید

 • تصویر کاربر رها یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آقاي دكتر سلام وقت بخير
  حدود دو ماه پيش در خواب با بي حس شدن سر از خواب پريدم بعد از ان هنگامي كه بلند شدم قلبم ضربان كوبنده اي رو شروع كرد طوري كه احساس ميكردم قلبم از جا كنده ميشه خيلي سريع و تند همراه با سرگيجه دو بار اكو انجام دادم خداروشكر سالم حتي هولتر وصل كردم دكتر فراهاني مركز قلب تهران گفتند قلب شما هيچ مشكلي ندارد يك ماه در در نوبت قرص پروپانول بيست و بعد از يكماه دو هفته فقط صبح ها
  دكتر كمو بيش برطرف شده ولي از وقتي قرصم يك نوبت شده احساس ميكنم علائم تپش سراغ مياد
  احساس سوزش خيلي كم در ناحيه سينه دارم لطفا راهنمايي بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب، دوز دارو را در روز بیشتر کنید تا سه ماه، سپس برای چک دوباره به پزشک خود مراجعه کنید.

 • تصویر کاربر Afshin یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام دکتر من ۱۹ سالمه یه مدتی درد تو قفسه سینه داشتم ک وقتی ناراحت میشدم شروع میشد رفتم پیش ی دکتر قلب با ازمایشاتو غیره گفت یه نارسایی قلبی مادرزادیی داری ک مشکلی برات ب وجود نمیاره بهم گفت باید نارحتیو استرستو درمان کنی بخاطر ناراحتیم رفتم پیش ی دکتر اعصاب بهم پروپرانول داد و گفت ۳ هفته مصرف کن بعد ۳ هفته کنار بزار میخوام بدونم قطع ناگهانی بعد ۳ هفته مشکلی پیش میاره یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۱ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   لطفا تصویر آزمایش های خود را از طریق پرسش و پاسخ ارسال نمایید

 • تصویر کاربر لیلا دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین. من 37 سالمه چند وقت پیش تپش قلب داشتم طوری صدای قلبم رو میشنیدم و قلبم یهوویی میریخت و این منو آزار میداد.. دکترها برام سرترالین و کونکور و پروپرانول و تریامترن نوشت.. حالا من باید پروپرانول و کونکور هردوش رو باید بخورم یا یکیش کافیه؟ در ضم پتاسیم خون من همیشه پایینه..ممنون میشم راهنماییم کنین.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ اسفند ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   مصرف یکی از این دو دارو کافی است و مصرف هم زمان هر دو را توصیه نمی‌کنم

 • تصویر کاربر عالیه شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر دکتر روانپزشک پروپرانول ۲۰ این دارو رو برای استرس و کنترل عصبانیت به من دادن نمیدونم الان با توضیحاتی که خوندم آیا واقعا مناسب هست برای برای این موارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بله، نشانه های اضطراب را کم می کند. از داروهای مشترک بین دو حوزه است.

 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من بعضی اوقات تپش قلب میگیرم واز قرص پراپرانول استفاده میکنم میخواستم بدونم آیا رو سیستم ایمنی بدن تاثیر میزاره ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   خیر تاثیری روی سیستم ایمنی ندارد.

 • تصویر کاربر مهدی دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  وقتی قرارهبرم سریک کاری استرس درحدتهوع دارم. خواهش میکنم راهنمایی بفرماییدایاپرانول20مفیداست یاخیرباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۵ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   بله مفید است، اما مصرف بلند مدت آن بدون تجویز پزشک توصیه نمی شود.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر