همه چیز درباره ی مصرف قرص پروپرانولول

پروپرانولول جز دسته ای از داروها بنام بتابلاکرها است. قرص پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک میکند. اما عوارض این دارو چیست؟

نکاتی مهم در ارتباط با پروپرانولول

1- قرص پروپرانولول فقط به صورت دارویی ژنریک در دسترس بوده و نسخه ای با نام تجاری ندارد.

2- پروپرانولول به صورت چهار نوع وجود دارد که عبارتند از: قرص خوراکی، کپسول خوراکی با رهایش طولانی، محلول خوراکی مایع و داروی تزریقی

3- قرص پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک می کند. این دارو برای درمان فشار خون بالا، آنژین قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و رعشه استفاده می شود. همچنین، این دارو برای جلوگیری از میگرن ها و کمک به کنترل تومور های غدد آدرنال و تیروئید بکار گرفته می شود.

پروپرانولول چیست؟

پروپرانولول یک داروی تجویزی است که در انواع قرص خوراکی، کپسول خوراکی با رهایش طولانی، محلول خوراکی و داروی تزریقی وجود دارد.

قرص پروپرانولول تنها به صورت ژنریک در دسترس است. دارو های ژنریک معمولا هزینه کمتری نسبت به انواع تجاری خود دارند. قرص پروپرانولول می تواند در ترکیب با دیگر دارو ها مصرف شود.

نام های دیگری که در میان مردم برای این دارو رایج است : پرانول ، پروپرانول ، قرص پروپرانول 10 ، قرص پرانولول 20 و …
که همگی به یک دارو اشاره دارند.

دارو

موارد استفاده از پروپرانولول

پروپرانولول حجم کاری قلب را کاهش داده و به تپش منظم تر قلب کمک می کند. این دارو در موارد زیر استفاده می شود:

 • درمان فشار خون بالا
 • کنترل ریتم قلبی در فیبریلاسیون دهلیزی
 • تسکین آنژین (درد قفسه سینه)
 • جلوگیری از میگرن ها
 • کاهش لرزش یا رعشه های ذاتی
 • کمک به درمان یا کنترل بیماری ها از جمله موارد مرتبط با غده های آدرنال و تیروئید
 • حمایت از عملکرد قلب پس از یک حمله قلبی

نحوه مصرف قرص پروپرانولول

این دارو در دوز های قرص پروپرانولول 10 و قرص پروپرانولول 20 در دسترس است. از آنجایی که نیمه عمر این دارو کمتر از 24 ساعت است، مصرف کمتر از دو قرص در روز توصیه نمی شود.

به طور معمول پزشک شما با توجه به شرایط و علائم، مصرف دو قرص پروپرانول 10 را در دو نوبت صبح و عصر توصیه می کند.

از آنجایی که این قرص ممکن است موجب خواب آلودگی شود، توصیه می شود در هنگام مصرف دارو کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارند انجام ندهید.

در صورت عدم مصرف یک وعده قرص پروپرانولول چه اتفاقی رخ می دهد؟

پروپرانولول عادی (کوتاه اثر): وعده فراموش شده باید به محض یادآوری مصرف شود. در صورتی که تا وعده مصرف بعدی کمتر از 4 ساعت زمان باقی مانده است باید وعده فراموش شده نادیده گرفته شود.

پروپرانولول طولانی اثر (ایندرال LA، اینوپران XL و …): باید به محض یادآوری، وعده فراموش شده مصرف شود. در صورتی که تا وعده مصرف بعدی کمتر از 8 ساعت زمان باقی مانده است باید وعده فراموش شده نادیده گرفته شود.

نباید جهت جبران وعده از دست رفته مقداری اضافی از دارو مصرف شود.

در صورت مصرف بیش از حد قرص پروپرانولول چه اتفاقی رخ میدهد؟

در صورت مصرف بیش از حد باید فورا با اورژانس تماس گرفته شود. علائم مصرف بیش از حد می توانند شامل ضربان قلب آهسته یا نامنظم، گیجی، ضعف یا غش کردن شوند.

نحوه عملکرد داروی پروپرانولول

پروپرانولول به دسته ای از داروها به نام بتابلاکرها تعلق دارد. دسته دارویی، گروهی از داروها می باشند که به روشی مشابه عمل می کنند. این داروها اغلب برای درمان بیماری های یکسانی استفاده می شوند.

پروپرانولول یک مسدود کننده غیر انتخابی گیرنده های بتا می باشد. این یعنی پروپرانولول به یک روش بر روی قلب، ریه ها و دیگر نواحی بدن تاثیر می گذارد. روش اثر این دارو در کاهش فشار خون به درستی شناخته نشده است. این دارو حجم کاری قلب را کاهش داده و رهایش ماده ای به نام رنین را از کلیه ها مسدود می کند.

خصوصیات این دارو در ارتباط با مسدود کردن گیرنده های بتا به کنترل ریتم قلب، تاخیر در شروع درد قفسه سینه، جلوگیری از میگرن ها و کاهش رعشه مفید است.

نحوه عملکرد این دارو در درمان مشکلات ذکر شده به طور کامل شناخته نشده است.

در صورت ادامه مشکل تپش قلب

شما نیاز به مراجعه به پزشک دارید. در صورت مراجعه به پزشک در گام اول آزمون های اولیه مانند نوار قلبی و اکوکاردیوگرافی برای شما انجام خواهد شد.

در صورت تشخیص یا شک به گرفتگی عروق، پزشک برای تشخیص از آنژیوگرافی و در صورت لزوم برای درمان از آنژیوپلاستی استفاده خواهد کرد.

بیشتر بخوانید : آنژیوگرافی چیست و چه کسانی به آنژیوگرافی احتیاج دارند؟ آنژیوگرافی

بیشتر بخوانید : آنژیوپلاستی چیست و چه تفاوتی با آنژیوگرافی دارد؟ چه کسانی به بالن یا استنت نیاز داردند؟ آنژیوپلاستی

عوارض جانبی قرص پروپرانولول

قرص پروپرانولول می تواند سبب ایجاد خواب آلودگی شود. تا زمانی که فرد از نحوه تاثیر گذاری این دارو بر روی خود اطلاع نداشته باشد باید از رانندگی، کار با ماشین آلات و انجام هر گونه فعالیتی که نیازمند هوشیاری ذهنی می باشد اجتناب کند. پروپرانولول می تواند عوارض جانبی دیگری را نیز به وجود آورد.

عوارض جانبی رایج تر

عوارض جانبی پروپرانولول که شیوع بیشتری دارند، می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • ضربان قلب آهسته
 • اسهال
 • خشکی چشم ها
 • ریزش مو
 • حالت تهوع
 • خستگی یا ضعف

در صورتی که این عوارض خفیف باشند، می توانند ظرف چند روز تا چند هفته برطرف شوند. در صورتی که شدت بیشتری داشته و یا برطرف نمی شوند، فرد باید با پزشک یا داروساز خود صحبت کند.

حساسیت به دارو

عوارض جانبی پروپرانول

در صورت ابتلا به عوارض جانبی جدی باید فورا با پزشک تماس گرفته شود. در صورت تجربه علائمی تهدید کننده حیات یا تصور بر داشتن یک اورژانس پزشکی، با 115 تماس بگیرید. عوارض جانبی جدی و علائم آن ها می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • واکنش های حساسیتی که علائم آن عبارتند از:
  • راش پوستی
  • خارش
  • کهیر
  • تورم صورت، لب ها یا زبان
 • مشکلات تنفسی
 • تغییرات قند خون
 • سردی دست یا پا
 • کابوس یا مشکل در خواب
 • خشکی و پوسته پوسته شدن پوست
 • توهم
 • ضعف یا کرامپ های عضلانی
 • ضربان قلب آهسته
 • تورم پا یا مچ آن
 • افزایش وزن ناگهانی
 • استفراغ

هشدارهای مرتبط با قرص پروپرانولول

چندین هشدار در ارتباط با این دارو وجود دارند.

هشدار در ارتباط با حساسیت

پروپرانولول می تواند سبب ایجاد یک واکنش حساسیتی شدید شود. علائم می توانند شامل موارد زیر باشند:

 • راش
 • کهیر
 • ویزینگ (نوعی صدای ریوی)
 • مشکل در تنفس
 • تورم دهان، صورت، لب ها، زبان یا حلق

در صورت ابتلا به این علائم با 115 تماس گرفته و یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه نمایید.

در صورت داشتن سابقه حساسیت نسبت به پروپرانولول، باید از مصرف مجدد آن خودداری شود. مصرف مجدد این دارو می تواند کشنده باشد.

در صورت داشتن سابقه بروز واکنش حساسیتی شدید به دیگر عوامل ایجاد کننده شوک آنافیلاکسی، حساسیت های فرد می توانند پس از مصرف پروپرانول دوباره فعال شوند. امکان دارد پس از مصرف پروپرانولول مقدار مصرف عادی داروی ضد حساسیت، اپی نفرین، کافی نباشد. امکان دارد پروپرانولول برخی اثرات اپی نفرین را خنثی کند.

هشدار درباره تداخل با الکل

الکل می تواند سطوح پروپرانولول در بدن فرد را افزایش دهد. این پدیده می تواند سبب ایجاد عوارض جانبی بیشتری شود. در هنگام مصرف این دارو باید از مصرف الکل خودداری شود.

دارو

موارد منع مصرف قرص پروپرانولول

1) افراد مبتلا به شوک کاردیوژنیک:

این افراد باید از مصرف قرص پرانول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند بیماری این افراد را بسیار بدتر کند.

2) افراد دارای ضربان قلب آهسته تر از حد عادی:

این افراد باید از مصرف قرص پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب کاهش بیش از پیش ضربان قلب شده که این مورد خطرناک می باشد.

3) افراد مبتلا به انسداد قلبی با درجه بالاتر از یک:

این افراد باید از مصرف داروی پروپرانولول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش می دهد که این پدیده می تواند انسداد قلبی این افراد را بدتر کند.

4) افراد مبتلا به آسم:

این افراد باید از مصرفقرص پروپرانولول اجتناب کنند. این دارو می تواند سبب تشدید آسم شود.

5) افراد مبتلا به درد شدید قفسه سینه:

قطع ناگهانی پروپرانول می تواند سبب بدتر شدن درد قفسه سینه شود.

6) افراد مبتلا به نارسایی قلبی:

این افراد باید از مصرف پروپرانولول اجتناب کنند. پروپرانولول قدرت ضربان قلب را کاهش داده که این پدیده می تواند نارسایی قلبی را بدتر کند. در صورت داشتن سابقه نارسایی قلبی، مصرف داروهای مرتبط با نارسایی قلبی یا پایش دقیق توسط پزشک مصرف پروپرانولول می تواند مفید باشد.

7) افراد مبتلا به سندرم وُلف – پارکینسون – وایت:

 این دارو می تواند سبب کاهش تپش قلب در میزانی کمتر از حالت عادی شود. درمان با پروپرانول 10 می تواند سبب کاهش بیش از حد ضربان قلب شود.

8) افراد مبتلا به دیابت:

داروی پروپرانولول می تواند سبب هیپوگلایسمی یا افت قند خون شود. علاوه بر آن، این دارو می تواند علائم افت قند خون را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب بیش از حد عادی، تعریق و لرز اشاره کرد. افراد مبتلا به دیابت مخصوصا در صورتی که از انسولین یا دیگر دارو های دیابتی کاهنده قند خون استفاده می کنند، باید پروپرانولول را با احتیاط مصرف کنند.

9) افراد مبتلا پر کاری تیروئید:

پروپرانولول می تواند علائم پر کاری تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) را مخفی کند. از جمله این علائم می توان به ضربان قلب سریع تر از میزان عادی اشاره کرد. در صورت قطع ناگهانی مصرف پروپرانولول و ابتلا به پرکاری تیروئید، علائم فرد می توانند بدتر شده و یا فرد به یک وضعیت جدی به نام طوفان تیروئیدی مبتلا شود.

10) افراد مبتلا به آمفیزم یا برونشیت مزمن:

به طور کلی، در صورت ابتلا به مشکلات تنفسی، فرد باید از مصرف پروپرانولول خودداری کند. این دارو می تواند وضعیت ریوی فرد را بدتر کند.

11) افرادی که قصد انجام یک جراحی بزرگ را دارند:

 این افراد باید مصرف پروپرانولول خود را به پزشک اطلاع دهند. این دارو می تواند نحوه واکنش قلب به بیهوشی عمومی یا جراحی را تغییر دهد.

12) افراد مبتلا به گلوکوم:

پروپرانولول می تواند فشار درون چشم ها را کاهش دهد. این کار ارزیابی تاثیر گذاری داروهای مصرفی جهت درمان گلوکوم را دشوار می سازد. در صورت قطع مصرف پروپرانولول، امکان دارد فشار درون چشم ها افزایش یابد.

13) افراد مبتلا به حساسیت:

در صورت داشتن سابقه واکنش حساسیتی شدید و ایجاد کننده شوک آنافیلاکسی، حساسیت های فرد می توانند با مصرف پروپرانولول افزایش یابند. امکان دارد مقادیر مصرف معمول داروی ضد حساسیت یا اپی نفرین عملکرد کافی را نداشته باشند. پروپرانولول می تواند برخی از اثرات اپی نفرین را خنثی کند.

14) افراد مبتلا به شوک یا خونریزی کنترل نشده:

در صورت ابتلا به خونریزی، شوک یا یک مشکل جدی که در آن اعضای بدن خون کافی دریافت نمی کنند، مصرف پروپرانولول می تواند عملکرد داروهای درمان کننده این بیماری ها را مختل کند. این مورد هنگامی درستی بیشتری می یابد که فرد برای درمان فئوکروموسیتوما، قرص پروپرانولول مصرف کند. فئوکروموسیتوما یک تومور در غده آدرنال است.

پروپرانولول

مصرف قرص پروپرانولول در بارداری

هشدار در ارتباط با زنان باردار: پروپرانولول دارویی متعلق به دسته C داروهای بارداری است. این جمله موارد زیر را می رساند:

1- تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است هنگامی که مادر این دارو را مصرف می کند، جنین به عوارض نامطلوبی دچار می شود.

2- جهت اطمینان از نحوه تاثیرگذاری این دارو بر روی جنین، تحقیقات کافی بر روی انسان ها صورت نگرفته است.

فرد باید در صورت بارداری یا داشتن قصد آن به پزشک خود اطلاع دهد. پروپرانولول تنها در صورتی در دوران بارداری استفاده می شود که مزایای احتمالی آن بر خطرات احتمالی آن ارجحیت داشته باشند.

در صورت باردار شدن در حین مصرف این دارو باید فورا به پزشک اطلاع داده شود.

هشدار در ارتباط با زنان شیرده: پروپرانول از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می شود. این دارو می تواند در دوره شیردهی مصرف شود اما نوزاد باید پایش شود. امکان دارد، پروپرانولول در کودک سبب کاهش ضربان قلب و افت قند خون شود. همچنین، این دارو می تواند به کاهش یافتن اکسیژن در خون و در نتیجه آن سیانوز منجر شود. این وضعیت سبب آبی رنگ شدن پوست، لب ها یا ناخن های نوزاد می شود.

هشدار های مرتبط با سالمندان: امکان دارد، سالمندان به کاهش عملکرد کلیه، کبد، قلب و دیگر بیماری ها ابتلا داشته باشند. پزشک در هنگام تجویز قرص پروپرانولول این عوامل و داروهای مصرفی فرد را در نظر می گیرد.

هشدارهای مرتبط با کودکان: ایمنی و تاثیرگذاری مصرف این دارو در افراد جوان تر از 18 سال بررسی نشده است. در کودکانی که این دارو را مصرف کرده اند گزارش هایی مبنی بر نارسایی قلبی و اسپاسم های مجاری هوایی ارائه شده اند.

چه داروهای دیگری بر پروپرانولول تاثیر گذار هستند؟

فرد باید تمامی دارو های مصرفی خود را علاوه بر مواردی که مصرف آن ها را در حین درمان با پروپرانولول قطع یا شروع کرده است به پزشک خود اطلاع دهد. از جمله چنین داروهایی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دارو های رقیق کننده خون مانند وارفارین، کومادین و جانتوون
 • دارو های ضد افسردگی مانند آمیتریپتیلین، کلومیپرامین، دسی پرامین، ایمی پرامین و…
 • دارو های مصرفی جهت درمان فشار خون یا اختلال پروستات مانند دوکسازوسین، پرازوسین و ترازوسین
 • داروهای قلبی یا فشار خون مانند آمیودارون، دیلتیازیم، پروپافنون، کوینیدین، وراپامیل و…
 • داروهای NSAID (ضد التهاب های غیر استروئیدی) مانند آسپرین، ایبوپروفن (آدویل، موترین)، ناپروکسن (آلیو)، سلکوکسیب، دیکلوفناک، ایندومتاسین، ملکوسیکام و…
 • دارو های استروئیدی مانند پردنیزون و…

این لیست کامل نیست. امکان دارد داروهای دیگری از جمله داروهای تجویزی، بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی با قرص پروپرانولول تداخل داشته باشند. تمامی تداخلات احتمالی در این راهنمای دارویی لیست نشده اند.

تاثیر پروپرانولول بر فشار خون

این دارو در حالت عمومی باعث کاهش فشار خون می شود. ولی مصرف آن بدون توصیه پزشک ممنوع بوده و یا مصرف هم زمان آن با دیگر دارو های کاهنده فشار خون منوط به نظر پزشک است.

برای اطلاعات بیشتر راجع به درمان فشار خون بالا و درمان فشار خون پایین بر دکمه های زیر کلیک کنید.

بیشتر بخوانید : نشانه های فشارخون بالا چیست و چه عوارضی دارد؟ راه های درمان آن را بخوانید فشار خون بالا

بیشتر بخوانید : نشانه های فشارخون پایین چیست و چه عوارضی دارد؟ راه های درمان آن را بخوانید فشار خون پایین

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

3.7 (74%) 10 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سامان چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  باسلام.استادیزدان خواه.درمورد بزرگ شدگی دهلیزهای قلب درمورد مادرم که پزشک تشخیص داده واینکه درحال حاضر پیس میکر دارند وگاها سرفه هایی دارن که میگن زیاد مهم نیست وحتی بامتخصص ریه هم مشورت شده که ایشان هم میگن زیاد جای نگرانی نیست عکس های میفرستم خدمتتون وقبلن هم فرمودین حتمن بررسی بشن.الان چه نضری میفرمایید.اکو مال قبل ازپیس گزاری هست و عکس سینه بعد ازاینهاهست.ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱ آبان ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در گزارش اکو اشاره شده است که هر دو دهلیز بزرگ هستند ولی اعداد اندازه گیری شده نشانگر چنین چیزی نیست توصیه می‌کنم که اکو را توسط یکی از همکاران محترم فلوشیپ اکوکاردیوگرافی تکرار بفرمایید

 • تصویر کاربر عارف شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پروپرانول برای رفع استرس خوبه؟ متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   نشانه های جسمی  استرس را کاهش می دهد اما درمان بیماری استرس نیست. برای درمان این بیماری باید به متخصص روانشناس مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر غزال شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مصرف قرص پروپوانول با ورزش تداخلی ایجاد نمی کنه. من میخوام بدنسازی کارکنم میخواستم ببینم مشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   مشکلی ندارد، ولی پیش از فعالیت ورزشی پروپرانولول مصرف نکنید.

 • تصویر کاربر حسين چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آاق دكتر عزيز
  همسر بنده ٢٠ سالشونه و نجات غريق هم هستند، الان يه مدته كه تو ي سمت چپ بدنشون درد دادن كه به كتف ميزنه، چند باري دست چپشون مور مور شده، موقع راه رفتن سريع تپش قلب پيدا ميكنن، نصف شب از درد بيدار شدن هم داشتن، نزديك ازدواجمونن و يسري استرس ها هم دارن ولي نميدونم كه آيا اين همه علايم مال استرسه؟ به دكتر مراجعه كرديم نوار قلب و اكو گرفتن گفتن همه چي عاليه و فقط يكم افتادگي دريچه دارن كه مشكلي هم نيست
  حالا همين قرص پروپرانولول ١٠ رو براش تجويز كردن
  نظر شما چيه؟ بنظرتون با همين قرصه رفع ميشه يا مشكل چيز ديگه اي است؟ خيلي ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   جای نگرانی نیست. با برطرف شدن منشا استرس، وضعیت جسمی ایشان نیز بهبود خواهد یافت.

 • تصویر کاربر حسين چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آاق دكتر عزيز
  همسر بنده ٢٠ سالشونه و نجات غريق هم هستند، الان يه مدته كه تو ي سمت چپ بدنشون درد دادن كه به كتف ميزنه، چند باري دست چپشون مور مور شده، موقع راه رفتن سريع تپش قلب پيدا ميكنن، نصف شب از درد بيدار شدن هم داشتن، نزديك ازدواجمونن و يسري استرس ها هم دارن ولي نميدونم كه آيا اين همه علايم مال استرسه؟ به دكتر مراجعه كرديم نوار قلب و اكو گرفتن گفتن همه چي عاليه و فقط يكم افتادگي دريچه دارن كه مشكلي هم نيست
  حالا همين قرص پروپرانولول ١٠ رو براش تجويز كردن
  نظر شما چيه؟ بنظرتون با همين قرصه رفع ميشه يا مشكل چيز ديگه اي است؟ خيلي ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب

   جای نگرانی نیست. با برطرف شدن منشا استرس، وضعیت جسمی ایشان نیز بهبود خواهد یافت.

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترخسته نباشید آقاقرص پروپرانول10 من رفتم دکترگفت غلظت خون دارید گفت هفته ای دوبارآسپیرین بخوربعدمن قرص پروپرانول هم میخورم باهم تداخل دارویی ندارند ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   آسپرین با پروپرانولول تداخل دارویی ندارد ولی در مورد نیاز به مصرف آسپرین در شما تردید دارم

 • تصویر کاربر سمانه یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  جناب دکتر من از سمت چپ پشت و سینه سمت چپ و کمی دست چپ بیشتر از قسمت مچ و انگشتان خیلی درد دارم ، متخصص قلب نوار قلب و اکو انجام دادن و گفتن مشکلی ندارم
  اما به دلیل شرایط تحصیلی یکماهی هست استرس زیادی دارم ، و دکتر پروپرانولول ۱۰ روزی یک عدد تجویز کردن گفتن اگر درد کم نشد دوتا بخور
  سوالم از شما ؛ درد من از پشت شروع میشه انگار یه رگه میگیره از گردن تا چشمم میزنه
  درد قفسه سینه هم با فشاری که با دست وارد میکنم اروم‌ میشه ، اگر مشکل قلبی ندارم به چه متخصصی منو ارجاع میدید ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً با یکی از همکاران محترم طب فیزیکی و توانبخشی مشورت بفرمایید

 • تصویر کاربر آتنا یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.دکتر من حدودا یک هفته هست که حالت اضطراب شدید و عصبانیت دارم.از لحاظ روحی ظرفیت پایینی دارم.ایا خوردن این قرص برای من فایده ای داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله موثر است، ولی اضطراب شما را درمان نمی کند، برای درمان ریشه اضطراب خود توصیه میکنم به یکی از همکاران متخصص روانشناس مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ...
  من سنم ۲۲ ساله ۳ هفته پیش شب کابوس بدی دیدم قبلش هم استرس زیادی تجربه کردم قبلا هم سابقه بیماری قلبی نداشتم اصلا وقتی بیدار شدم احساس سرگیجه داشتم فورا به دکتر مراجعه کردم که فشارخونم بالا رفته بود و تپش قلب داشتم با قرص پرانول و زیر زبانی حالم خوب شد اما بعد از این قضیه احساس تنگی نفس دارم درد در قفسه سینه هم دارم اما فقط نقطه ای و سریع از بین میره میخاستم بدونم آیا این ربطی ب قلبم داره یا نه؟ پزشک عمومی برام پرانول ۱۰ تجویز کرد ک الان تموم شدن باید ادامه بدم یا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   اضطراب و استرس می تواند باعث بالا رفتن فشار خون شود، توصیه می شود برای درمان منشا اضطراب خود به یک متخصصص روانشناس مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر هاجر شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  عرض ادب
  مادر پیرم دیابت و فشار و چربی داره و قرصهای این موارد رو مصرف میکنه ایا پرانول با داروهایی چون لوزارتان و متفورمین و گلی بن کلامید و اسپرین و قرص چربی خون ...مشکلی ایجاد خواهد کرد یاخیر؟ درضمن همیشه هم از درد ناحیه سینه شکایت دارد.
  متشکراز لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به وجود دیابت پروپرانولول داروی مناسبی برای ایشان نیست و داروهای مناسب دیگری از همین خانواده می‌توانند مصرف کنند نظیر کارودیلول یا کانکور
   در ضمن توصیه می کنم که حتماً از نظر گرفتگی عروق بررسی دقیقی انجام شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر