هولتر مانیتورینگ، نظارت ۲۴ ساعته بر فشار خون

هولتر مانیتورینگ فشار خون یک روش ادامه دار و مستمر است. تشخیص دقیق فشار خون بیماران می تواند در بررسی شرایط و انتخاب راهکار درمانی بهتر توسط پزشکان تاثیر ویژه داشته باشد.

هولتر مانیتورینگ فشار خون

از این روش مستمر و ۲۴ ساعته برای اندازه گیری و مدیریت مشکل فشار خون بالا (هایپرتنشن) استفاده می شود. هایپرتنشن یک روش اندازه گیری برای فشار خون در بدن است که در آن فشار خون سیستولیک (بالا) بر روی ۱۴۰ یا بالاتر بوده و فشار خون دیاستولیک (پایین) ۹۰ یا کمتر است.

اندازه گیری به روش هولتر فشار خون این امکان را فراهم می کند تا پروسه خواندن فشار خون در یک بازه ۲۴ ساعته اتفاق بیفتد و فرقی نمی کند که بیمار هوشیار بوده و یا خواب باشد. در داخل مطب یا درمانگاه، دستگاهی با نام اسفنج مغناطیسی جهت اندازه گیری فشار خون استفاده می شود. در هر جلسه معاینه توسط پزشک معمولا دو بار فشار خون اندازه گیری می شود. اما در اندازه گیری هولتر فشار خون این اتفاق در یک بازه طولانی و مستمر رخ می دهد.

در بیشتر موارد، خواندن میزان فشار هر ۲۰ الی ۳۰ دقیقه در طی روز انجام می شود. در طول شب نیز این اتفاق با فاصله زمانی یک ساعت رخ می دهد. امکان اندازه گیری ضربان قلب به صورت همزمان نیز وجود دارد.

در طول بازه ۲۴ ساعت، چندین بار فشار خون فرد اندازه گیری می شود تا بتوان میانگین آن را به دست آورد. امکان محاسبه تغییرات فشار خون و ضربان قلب، الگوی توزیع فشار خون و دیگر آمار و ارقام نیز در این روش فراهم است.

 

چرا از روش اندازه گیری هولتر فشار خون استفاده می شود؟

این روش اندازه گیری می تواند اطلاعات بیشتری در مورد تغییرات فشار خون ناشی از فعالیت روزانه و الگوی خواب ثبت کند. اتحادیه سرویس های پیشگیرانه ایالات متحده آمریکا (USPSTF) پیشنهاد می کند برای تشخیص نهایی مشکل فشار خون از همین روش هولتر استفاده شود.

برای بیشتر افراد، فشار خون سیستولیک در حین خواب بین ۱۰ الی ۲۰ درصد افت پیدا می کند. با این حال برای برخی افراد ممکن است فشار خون در حین خواب نه تنها کاهشی نداشته باشد، بلکه بیشتر شود.

اندازه گیری هولتر فشار خون می تواند تغییرات غیر طبیعی در این زمینه که معمولا در معاینات معمولی توسط پزشکان شناسایی نمی شود را مشخص کند. این روش اندازه گیری برای شناسایی مشکلاتی نظیر سندروم کت سفید فشار خون، فشار خون مخفی و فشار خون پایدار است.

فشار خون روپوش سفید

برخی افراد که از داروهای کاهش فشار خون استفاده نمی کنند، در حین معاینه پزشک در داخل مطب یا دیگر مراکز درمانی، فشار خون بالایی دارند. به این حالت، سندروم کت سفید (یا روپوش سفید) فشار خون گفته می شود.

این سندروم می تواند منجر به انجام تشخیص نادرست در افرادی باشد که فشار خون بدن آن ها طبیعی است. سندروم کت سفید فشار خون، در ۱۵ الی ۳۰ درصد از افرادی که تست فشار خون را پشت سر گذاشته بودند شناسایی شد.

در روش هولتر، فشار خون را در یک بازه طولانی و خارج از مطب پزشک اندازه گیری می کند و در نتیجه بیماران معمولا نیازی به مصرف داروهای کاهش فشار خون ندارند.

فشار خون مخفی

در این شرایط معمولا فشار خون مراجعه کننده در مطب پزشک نرمال بوده اما وقتی که به خانه برمی گردد فشار خون افزایش پیدا می کند. این اتفاق ممکن است در ۲۰ درصد از افرادی که برای مشکل فشار خون بالا تحت درمان هستند رخ دهد.

فشار خون پایدار

این مورد مربوط به شرایطی است که میزان فشار خون چه در مطب و چه در خانه برای مراجعه کننده بالا است. این شرایط به احتمال زیاد دلیل خاصی دارد و مرتبط با آسیب های قلبی یا کلیوی است.

کاربردهای هولتر مانیتورینگ

از این روش اندازه گیری به شکل فراگیر جهت تشخیص میزان تاثیر مثبت داروهای ضد افزایش فشار خون استفاده می شود. در برخی از موارد، داروهای ضد فشار خون بالا نمی توانند به شکل موثر فشار خون را در طول یک روز و شب کامل کنترل کنند.

پزشک متخصص با توجه به الگوی تغییرات فشار خون در بیمار می تواند میزان دز مصرفی دارو و فواصل زمانی استفاده از آن را تغییر دهد. در دیگر موارد ممکن است جهت ثابت نگه داشتن فشار خون به داروهای بیشتری نیاز باشد.

هولتر فشار خون هم چنین می تواند احتمال بروز بیماری های قلبی عروقی (رگ های خونی درون قلب) و مغز و اعصاب (رگ های خونی درون مغز) مرتبط با فشار خون بالا و آسیب ارگان های بدن را نیز تشخیص دهد.

این روش در شرایط دیگری نیز ممکن است کاربرد داشته باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • بیمارانی با مشکل فشار خون مرزی
 •  وجود مشکل در کنترل فشار خون به کمک دارو
 • تغییرات فشار خون در اثر مصرف دارو
 • تغییرات در دارو و نسخه بیماران که می تواند بر روی فشار خون تاثیر بگذارد.
 • غش کردن و یا هایپوتنشن (فشار خون پایین)
 •  بانوان باردار که مشکل فشار خون بالا دارند.

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با فشار خون بالا در بارداری و کنترل و درمان آن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون بالا در بارداری

مزایای کاربرد روش هولتر مانیتورینگ فشار خون

این روش اندازه گیری می تواند از مواردی نظیر سندروم روپوش سفید را جلوگیری نماید و در نتیجه به بیماران داروهای غیر ضروری جهت کاهش فشار خون بدن تجویز نخواهد شد.

همچنین این روش در تشخیص فشار خون پنهان بیماران کارایی خوبی دارد و در نتیجه داروهای مناسب و لازم جهت کنترل فشار خون توسط پزشکان تجویز می شوند.

احتمال بروز سکته، بیماری قلبی و آسیب به ارگان های بدن در نتیجه فشار خون را می توان به کمک این روش کاهش داد. همچنین این روش می تواند واکنش طولانی مدت بیماران به داروهای کاهنده فشار خون را مشخص کند.

معایب نظارت ۲۴ ساعته هولتر مانیتورینگ

ممکن است به دلیل ۲۴ ساعته بودن پروسه این روش، احساس ناراحتی و خستگی داشته باشید. فشار ناشی از باد شدن مکرر دست بند باعث ایجاد درد در بازو می شود. همچنین اندازه گیری فشار خون در شب می تواند در خواب شما تداخل ایجاد کند.

احتمال دارد که دست بند بادی منجر به حساسیت پوست شده و بر روی آن زخم به وجود آورد. البته این زخم ها به مرور زمان از بین می روند. برخی از طرح های بیمه استفاده از دستگاه های هولتر مانیتورینگ را تحت پشتیبانی خود قرار نمی دهند مگر اینکه احتمال وجود سندروم کت سفید در بیماران وجود داشته باشد.

فشار خون به چه شکل در روش هولتر ثبت می شود؟

اندازه گیری فشار خون معمولا به شکل مستمر در طول ۲۴ ساعت انجام می شود. در این مدت یک دستگاه به اندازه رادیو کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. این دستگاه متصل به بند یا کمربندی است که بر روی بدن فرد قرار می گیرد. اطلاعات و آمار در طول ۲۴ ساعت توسط این سیستم جمع آوری شده و سپس به یک رایانه انتقال داده می شود.

یک بند اندازه گیری فشار خون که به دستگاه متصل است در ناحیه بالای دست شما بسته می شود. ممکن است این بند در زیر لباس قرار گیرد و قابل رویت نباشد. این بند در بازه های زمانی خاص روز و شب باد می شود.

ممکن است به شما گفته شود تمامی فعالیت های روزانه خود را در یک دفترچه با ذکر زمان یادداشت کرده و نگه دارید. به کمک این کار می توان فعالیت های روزانه و یا استراحت را به تغییرات فشار خون ربط داد.

پس از ۲۴ ساعت، می توانید دستگاه مربوطه و بند فشار خون را خارج کرده و آن ها را به کلینیک یا مطب پزشک برگردانید. یک رایانه اطلاعات را جهت مشخص شدن نتایج آنالیز خواهد کرد.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  باوسلام و خسته نباشید
  من ۳۸ سالمه . الان سه روز هست که فشارم بین ‌۱۲.۵ روی ۹.۵ هستش . دوروز اول کمی سردرد و سنگینی سرم رو احساس میکردم. دیروز به دکتر مراجعه کردم و برام آزمایش کلی نوشت.( البته ldl خونم حدود ۱۵۰ هستش )و داروهای اگزودیان . پروپرانولول و کلرودیازپوکساید تجویز کردن بمدت یک هفته تا جواب آزایشات بیاد. الان هیچ علائمی ندارم نه سردرد نه تنگی نفس و.... ممنون میشم راهنماییم کنین. با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که علامتی ندارید میتوانید تا زمانی که هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید و همچنین تا زمان آماده شدن نتیجه آزمایش ها از دارویی استفاده نکنید
 • تصویر کاربر پروین دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  برای پایین‌آوردن فشار مینیمم که دو سه روز است روی ۹ است اقدامی باید انجام داد؟
  بیمار در تخت بستری هستند و هوشیاری زیادی ندارند . ده سال است به همین حال هستند. سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۰ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب باید دوز داروهای پایین آورنده فشارخون کمی افزایش یابد
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 561 مشاهده پرسش
  آیا قرص های میوکاردیت و متازیرو خارجی هستن؟ یا ایرانی؟ اگه خارجی هستن مال کدام کشور‌ هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۰ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   داروی کاردیومت ایرانی و داروی متازیرو از کشور استونی است
 • تصویر کاربر مهر پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام
  من چند وقتی فشار خون بالا و تنگی نفس دارم، خدا رو شکر کرونا نداشتم امشب قفسه سینم انگار جسمی سنگین روش بود درد گرفت که مدت زیاد نبود شاید ده دقیقه ولی باز بعد یک ساعت درد گرفت دلیلش چی؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب شما نیاز به ویزیت توسط یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق جهت بررسی از نظر گرفتگی عروق قلبی دارید
 • تصویر کاربر صالحی دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  صبح با ورم پاهاو سردر و سنگینی سر از خواب برخاستم .بیمارستان رفتم قرص زیر زبانی و دارو داخل سرم تجویز شد .دو روز است فشار مینیممم بالاست .کم کاری تیروِیید دارم روزی یک قرص لووتیروکسین و نصف آتنولول استفاده می کنم .دارویی که پزشک بیمارستان بهم دادند هیدروکلرونیازید شبی نصف و والزومیکس صبح ها یک عدد.راهنمایی کنید چه کنم وقتی فشار مینیممم بالا می رود نمی توانم فعال باشم .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بهتر است که در حال مصرف داروهای نامبرده هر صبح قبل از صبحانه و شب قبل از شام با مثانه خالی فشار خون خود را کنترل کنید و در صورت کنترل نبودن بعد از انجام هولتر فشار خون در مورد نوع دارو، دوز دارو و زمان مصرف دارو تصمیم گیری شود
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  سلام. مادر من چند سال قبل عمل قلب باز کرده و قرص های سوستاک ۲.۶ و متورال ۵۰ و لوزار ۲۵ روزی سه تا مصرف می کردند یک ماه پیش فشارش خیلی رفت بالا و رسید به ۱۹ به روی ۱۱ . بعد مراجعه به دکتر کردیم و بعد از گرفتن نوار قلب و اکو و استفاده از هولتر فشار قرص های بیزوپرولول ۱۰ و اینداپامید ۱.۵ روزی یه دونه تجویز کردند اما چند روزی آخر شب ها فشار مادرم میشه 10 رو 5 . بعد از تماس با دکتر ، گفتند قرص اینداپامید موقتا قطع کنید اما با قطع این قرص هم هیچ تغییری در فشار مادرم ایجاد نشد..و آخر شب ها همچنان فشار 10 رو 5 است ممنون میشم به سوالاتی پاسخ بدهید
  1. تو روز چند بار باید فشار رو گرفت ؟ ( فشار مادرم از صبح تا ۹ شب همیشه ۱۱ رو ۶ است اما آخر شب ها میشه ۱۰ رو ۵)
  ۲. آیا گرفتن فشار در حالت خوابیده با نشسته تفاوتی داره ؟ ( من آخر شب ها که فشار مادرم را خوابیده میگیرم ۱۰ رو ۴۵ است اما وقتی میشینه فشارش میشه ۱۰۳ رو ۵۵ و البته با دست چپ فشارش از این هم بالاتره الان کدوم فشار درسته )
  3. گرفتن فشار با کدوم دست بهتره من شنیدم هر دستی که فشارش بالاتر باشه اون فشار رو باید در نظر گرفت ؟ همیشه فشار دست چپ مادرم بالاتر از دست راست است الان من معیار رو فشار دست چپ بذارم ؟
  ۴. الان این فشار ۱۰ رو ۵ مادرم خطرناک یا ایرادی نداره ؟ چون معمولا توی طول روز فشارش خوبه فقط آخر شب ها فشارش ۱۰ رو ۵ است . نگرانی من اینه که شب ها تو خواب فشارش از این پایین تر نیاد.ممنون‌ میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب فشارخون را روزانه دوبار اندازه گیری کنید صبح قبل از صبحانه و شب قبل از شام هر دوبار با مثانه خالی فشارخون های اعلام شده هنوز در محدوده طبیعی هستند فشارخون را از دست راست اندازه گیری کنید افت فشار خون در هنگام خواب یک پدیده طبیعی است
 • تصویر کاربر جهانگير چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام حدود دو ساله كه قرص كنكور ٢.٥ميلى گرم صبح وشب مصرف ميكنم آذر ٩٨ با دردناگهانى قسمت بالاى شكم سمت راست مواجه شدم بعدازانجام سونو وسى تى اسكن مشخص شد كليه راست ، سنگ يك سانتى مترى مشاهده شد ، tul و سپس سنگ شكنى انجام دادم در سونوگرافى ديروزم هردو كليه سنگ دارند چپ٣.٥و١.٨ وكليه راست ٣.٥ . سوالم اينه كه آيا مصرف كنكور باعث ايجادسنگ دركليه ميشه يانه ؟ چون تاقبل ازمصزف اين قرص اصلا سابقه سنگ كليه نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر

 • تصویر کاربر حلیا شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت آقای دکتر ده روز بعد از سزارین دچار فشار خون بالا شدم 38ساله هستم اکو که دادم گفتن فشار ریه بالاست میشه لطف کنید دلیل فشار ریه چیه و خوب میشه یا نه ؟ ایا خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که این مشکل قبل از زایمان وجود نداشته باشد نیاز به بررسی دقیق از نظر احتمال آمبولی ریوی دارید

 • تصویر کاربر سعیده دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام
  من بیمار شما هستم که فشار خون دارم یک قرص کنکور 2.5شب ها و نصف قرص والساکور ۸۰ صبح ها میخورم
  ۶ ماه به این ترتیب مصرف کردم ولی مینیمم فشار خونم ۶_6.5می شود و حالم بد می شود.
  اگر امکان دارد من را راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   مینیمم فشار خون شما طبیعی است و جای نگرانی ندارد لطفاً در مورد بدحالی خود توضیح دقیق تری ارائه بفرمایید

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  عرض سلام و وقت بخیر
  آقایی 34 ساله هستم
  متأسفانه فشار مینیممم همیشه بالای 9 هستش و نهایتا تا 10.6 بالا رفته
  اتفاقی که اخیرا برام افتاده اینه که در ناحیه قفسه سینه تا گلو احساس فشار و سرفه دارم ولی اصلا سرفه نمیکنم و روزای اول تمام طول روز نبود
  الان در تمام روز این مشکل رو دارم که خیلی آزار دهنده هست
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید آیا این مشکل میتونه به فشار خونم مرتبط باشه؟
  سابقه فشار خون داشتم ولی با کاهش وزن و دارو برطرف شد،ولی متأسفانه با افزایش وزن دوباره این اتفاق برام افتاده
  داروی فشار هم مصرف نمیکنم در حال حاضر
  بیماری قبلی هم مشکل زخم معده شدید داشتم
  پیشاپیش از حسن نیت و پاسخگویی شما کمال تشکر را دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ اردیبهشت ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   احساس فشار در گلو و سرفه شما ناشی از فشار خون نیست

درحال دریافت اطلاعات