هر آنچه که باید درباره سوراخ قلب نوزاد بدانید

سوراخ قلب نوزاد یک بیماری مادرزادی است که شامل انواع VSD و ASD می باشد. این نقص، به صورت یک حفره در دهلیز یا بطن قلب بروز پیدا کرده و ممکن است به مرور زمان خود به خود برطرف شده و یا نیاز به دارو، جراحی و … داشته باشد.

نقص دیواره بین دهلیزی

بیماری نقص دیواره ی بین دهلیزی، نقصی مادرزادی در قلب است که به آن سوراخ قلب نوزاد نیز گویند؛ به صورتی که درون دیواره ای (سپتوم) که حفره های بالایی قلب (دهلیزها) را از هم جدا می کند، یک سوراخ به وجود می آید. سوراخ ممکن است اندازه های مختلفی داشته باشد که یا خود به خود بسته می شود و یا نیاز به جراحی پیدا می کند.

مطلب مرتبط

در مورد علت تیر کشیدن قلب کودکان و نشانه های قلب درد در کودکان را در لینک زیر می‌توانید بخوانید:

کلیک کنید

علت ایجاد نقص دیواره بین دهلیزی

علت نقص های مادرزادیِ مربوط به قلب، مثل نقص دیواره ی بین دهلیزی در بیشتر بچه ها مشخص نیست. بعضی از بچه ها به دلیل تغییراتی در ژن ها یا تغییراتی در کروموزوم ها دچار نقص قلبی می شوند. این دسته از نواقص قلبی همچنین احتمال می رود که از ترکیب ژن ها و یا دیگر عوامل خطرآفرین به وجود بیایند؛ عواملی مثل برخورد یا تماس مادر با چیزهایی در محیط یا غذاها، نوشیدنی ها و داروهایی که مادر استفاده می کند.

علائم نقص دیواره بین دهلیزی

بیماری نقص دیواره ی بین دهلیزی ممکن است در طول دوران بارداری و یا بعد از تولد نوزاد تشخیص داده شود. در بسیاری از افراد هم ممکن است تا زمان بزرگسالی آن را تشخیص ندهند.

علائم نقص دیواره بین دهلیزی در جنین

در طول دوران بارداری آزمایش هایی هست به نام غربال گری که نواقص مادرزادی و دیگر مشکلات جنین را بررسی می کند. ممکن است بیماری سوراخ قلب نوزاد در سونوگرافی دیده شود؛ اما این بستگی به اندازه ی سوراخ و محل قرارگیری آن دارد. اگر به نقص دیواره ی بین دهلیزی مظنون شدند، باید سونوگرافی را به یک متخصص نشان دهند تا آن را تأیید کند.

علائم نقص دیواره بین دهلیزی در نوزاد

سوراخ قلب در نوزادان از بدو تولد همراه نوزاد است، ولی ممکن است هیچ نشانه و علامتی در نوزاد دیده نشود. علایم و نشانه های وجود سوراخ بزرگ و نقص دیواره ی بین دهلیزی که تا زمان تولد نوزاد درمان نشده است، این ها هستند:

 • عفونت مستمر شش ها و دستگاه تنفسی
 • خسته شدن نوزاد حین شیر خوردن
 • ضربان نامنظم قلب یا حس کردن تپش قلب
 • سوفل قلبی یا صداهای باد مانند و فوت مانند که با گوشی پزشک شنیده می شوند.
 • ورم کردن مچ پا، ساق و ران و یا شکم
 • سکته ی مغزی
 • تنگی نفس
 • تنگی نفس هنگام فعالیت یا ورزش

👈مطلب مرتبط: برای درمان خانگی تنگی نفس با ۹ راهکار طلایی برروی لینک زیر کلیک کنید.

تنگی نفس

امکان این وجود دارد که بیماری نقص دیواره ی بین دهلیزی تا بزرگسالی تشخیص داده نشود. یکی از راه های معمول تشخیص این بیماری گوش دادن با گوشی پزشک و شنیدن سوفل قلبی یا صدای فوت مانند از قلب است. اگر چنین صدایی از قلب شنیده شد، یا بیمار، دیگر علایم و نشانه ها را داشت، احتمالاً پزشک یک یا چند آزمایش دیگر هم از بیمار بگیرد تا از تشخیص خود مطمئن شود. رایج ترین آزمایش، اکوکاردیوگرام یا همان اکو یا سونوگرافی قلب است.

درمان نقص دیواره بین دهلیزی

درمان نقص دیواره ی بین دهلیزی بستگی به زمان تشخیص بیماری، تعداد علایم و حاد بودن یا نبودن علایم، اندازه ی سوراخ و دیگر شرایط موجود دارد. گاهی برای ترمیم سوراخ، جراحی لازم است. گاهی هم داروهایی تجویز می شود تا علایم و نشانه ها را بهبود بخشند. هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند حفره را ترمیم کند.

اگر بیماری نقص دیواره ی بین دهلیزی در کودکی تشخیش داده شود، امکان دارد پزشک بخواهد برای مدتی فعالیت قلب را زیر نظر بگیرد تا ببیند آیا حفره خود به خود بسته می شود یا نه. در طول این مدت هم ممکن است علایم و نشانه ها را با دادن دارو درمان کند. احتمال این هست که پزشک برای کودکی که حفره ی بزرگی در دیواره ی بین دهلیزی اش دیده شده است پیشنهاد دهد صبر کنند تا به مرور زمان بسته شود؛ حتی اگر تضمین زیادی نباشد که بعدها مشکلاتی در زندگی کودک پیش نیاید.

پیشنهاد بستن حفره ممکن است به یک فرد بزرگسال هم داده شود؛ فرد بزرگسالی که علایم بیماری در او زیاد و حاد هستند. بستن حفره ممکن است با کاتترگذاری انجام شود و یا با عمل قلب باز. بعد از هرکدام از این درمان ها، مراقبت ها و معالجات بعد از درمان، بستگی به اندازه ی حفره و سن فرد دارد و همین طور بستگی به اینکه فرد نقص مادرزادی دیگری دارد یا نه.

بیماری نقص دیواره بین بطنی ( VSD )

نقص دیواره ی بین بطنی که گاهی به آن سوراخ در قلب هم می گویند، یکی دیگر از انواع نواقص مادرزادی قلب به شمار می رود. در این بیماری دریچه ای غیرطبیعی درون دیواره ی بین حفره های اصلی پمپاژ خون (بطن ها) دیده می شود. این نقص در بیشتر مواقع تشخیص داده می شود و با کم ترین یا بدون هیچ گونه عوارضی با موفقیت درمان می شود.

بطن چپ و راست قلب با دیواره ی مشترکی از هم جدا می شود که به آن دیواره ی بین بطنی می گویند. کودکانی که دچار این بیماری هستند، دریچه ای درون این دیواره ی مشترک دارند. درنتیجه، وقتی قلب می زند، مقداری از خون موجود در بطن چپ، (که با اکسیژن شش ها غنی شده است) از دریچه ی دیواره ی مشترک می گذرد و به بطن سمت راست می رود. درون بطن راست، این خون غنی شده با اکسیژن با خون بدون اکسیژن مخلوط می شود و به شش ها برمی گردد.

خونی که در دریچه جریان پیدا می کند، صدایی تولید می کند که به آن سوفل قلبی می گویند. سوفل قلبی وقتی شنیده می شود که پزشک گوشی اش را روی قلب شما بگذارد. محل قرار گرفتن دریچه های دیواره ی مشترک و  اندازه ی آن ها، از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد.

همان طور که قلب بچه در طول دوران بارداری رشد می کند، به طور معمول چندین دریچه درون دیواره ای که حفره های بالایی قلب (دهلیزها) را از هم جدا می کند وجود دارد. که معمولاً این دریچه ها در طول دوران بارداری و یا اندکی بعد از تولد بسته می شوند.

اگر یکی از این دریچه ها بسته نشود، سوراخی بر دیواره باقی می گذارد که به آن همان نقص دیواره ی بین دهلیزی می گویند. سوراخ درون دیواره مقدار خونی که درون شش ها به حرکت در می آید را افزایش می دهد و به مرور زمان ممکن است به رگ های خونی شش ها آسیب بزند. آسیب به رگ های خونی شش ها ممکن است باعث مشکلاتی در بزرگسالی شود؛ مشکلاتی از قبیل فشار خون بالا در شش ها، نارسایی قلب و مشکلات دیگری مثل ضربان نامنظم قلب و بالا رفتن خطر سکته ی مغزی.

علت ایجاد نقص دیواره بین بطنی

نقص دیواره ی بین بطنی هنگام رشد قلب جنین ایجاد می شود و تا زمان تولد همراه نوزاد است. قلب جنین ابتدا یک لوله ی بزرگ است که درنتیجه ی رشد به چند قسمت تقسیم می شود و همان دیواره ها و حفره ها را تشکیل می دهد. اگر در روند رشد اختلالی پیش بیاید، درون دیواره ی مشترک بین بطنی سوراخی درست می شود.

در بعضی از بیمارها، پیش آمدن و رشد کردن این بیماری ممکن است به دسته ای از سندروم های ژنتیکی برگردد که باعث کم یا زیاد شدن کروموزوم ها می شود. هرچند در بیشتر مواقع، نقص دیواره ی بین بطنی دلیل روشنی ندارد.

علائم بیماری نقص دیواره بین بطنی

بیماری نقص دیواره ی بین بطنی بسته به اندازه و محل دریچه ی درون دیواره ممکن است علایمی داشته باشد؛ با این حال، یک بیمار با دریچه ی کوچک تر هیچ علامتی ندارد و احتمال می رود دریچه ی قلبش خود به خود بسته شود.

بچه های بزرگ تر یا نوجوان هایی که دریچه های کوچکی درون قلبشان دارند و هنوز دریچه هایشان بسته نشده است، معمولاً غیر از سوفل قلبی، علایم دیگری ندارند. آن­ها احتمالاً باید چندوقت یک بار به پزشک مراجعه کنند تا مطمئن شوند این نقص مادرزادی مشکلی برایشان پیش نمی آورد.

دریچه های متوسط و بزرگی که در کودکی درمان نشده اند، ممکن است باعث ایجاد شدن علایمی جدی شوند. امکان دارد تنفس کودک تندتر شود و در حین شیر خوردن زود احساس خستگی کند. از علایم دیگر اینکه کودک شروع به عرق کردن می کند، هنگام شیر خوردن گریه می کند و یا خیلی آهسته وزن زیاد می کند.

وجود این علایم به تدریج  نشان می دهد که دریچه، دیگر خود به خود بسته نخواهد شد و احتمالاً قلب باید جراحی شود. برای پیشگیری از عوارض دیگر، جراحی را معمولاً در طول سه ماهگی نوزاد انجام می دهند. متخصص قلب هم برای تسکین علایم سوراخ قلب نوزاد، داروهایی را قبل از عمل برای نوزاد تجویز می کند.

معمولاً پزشکان در معاینه های معمولی نوزادان در همان هفته های اول تولد به نقص دیواره ی بین بطنی در قلب نوزادان پی می برند. آن­ها با گوش دادن به صدای قلب نوزاد، همان طور که خون بین بطن های چپ و راست نوزاد حرکت می کند، سوفل قلبی را می شنوند. سوفل قلبی که از نقص در دیواره ی بین بطنی ناشی می شود، مشخصه های معینی دارد که به پزشک کمک می کند گمراه نشود و سراغ علت های دیگر نرود.

اگر کودک شما سوفل قلبی داشت، احتمالاً دکترتان شما را به یک متخصص قلب کودک ارجاع می دهد؛ متخصص قلب کودک، پزشکی است که تخصص اش تشخیص و درمان مشکلات قلبی کودک است.

 

متخصص قلب، از کودک یک آزمایش می گیرد و درباره ی سوابق پزشکی کودک سؤال می پرسد. اگر به نقص دیواره ی بین بطنی مظنون شد، احتمال دارد از شما بخواهد یک یا چند آزمایش زیر را از کودکتان بگیرید:

عکس از قفسه ی سینه

عکسی از قلب و عضوهای اطرافش

نوار قلب

نواری از فعالیت الکتریکی قلب. نوار قلب اغلب اصلی ترین ابزار برای تشخیص نقص دیواره ی بین بطنی است.

کاتترگذاری قلب

که اطلاعاتی درباره ی کارکرد قلب، فشار خون و سطح اکسیژن خون درون حفره ها به پزشک می دهد. این آزمایش فقط وقتی بر روی بیماران نقص دیواره ی بین بطنی انجام می شود که به اطلاعاتی بیشتر از آنچه دیگر آزمایش ها می دهند نیاز باشد. (گاهی وقت ها هم برای بستن دریچه ی نوع خاصی از بیماری نقص دیواره ی بین بطنی کاتتر گذاری انجام می شود.)

👈 مطلب مرتبط: برای آشنایی بیشتر با روش انجام کاتترگذاری قلبی و عوارض و خطرات آن برروی لینک زیر کلیک کنید.

آنژیوگرافی قلب

درمان نقص دیواره بین بطنی

درمان سوراخ قلب نوزاد به سن کودک، اندازه ی دریچه، محل دریچه و حاد بودن بیماری بستگی دارد. کودکی با دریچه ای کوچک و بدون هیچ گونه علامتی از بیماری ممکن است همین برایش کافی باشد که چندوقت یک بار او را پیش متخصص قلب ببرند تا خیالشان راحت شود که مشکلات دیگری او را تهدید نمی کند.

در بیشتر کودکان دریچه، بدون نیاز به عمل، خود به خود بسته می شود. در بعضی دیگر بسته نمی شود، ولی بزرگتر هم نمی شود. نیازی نیست  فعالیت های کودکانی که دریچه ی کوچکی دارند محدود شود.

کودکانی که دریچه هایشان از نوع متوسط یا بزرگ است، احتمالاً برای اینکه قلبشان بهتر کار کند و بهتر خون را درون بدن به گردش دربیاورد، پزشک برای آن ها داروهای کمکی تجویز کند. اما تجویزهای دارویی به تنهایی دریچه را نمی بندند و در این گونه موارد متخصص قلب پیشنهاد می دهد که یا با کاتتر گذاری یا با جراحی قلب، دریچه را همان طور که هست ثابت نگه دارند.

جراحی سوراخ قلب نوزاد

عمل قلب معمولا وقتی انجام می شود که نوزاد چند هفته یا چند ماه دارد. جراح، برشی روی قفسه ی سینه ی نوزاد می زند و دستگاهی به نوزاد وصل می کند که کار قلب و شش ها را در طول عمل انجام دهد تا جراح دریچه را ببندد. جراح، هم می تواند دریچه را به طور مستقیم بخیه کند و هم می تواند تکه ای مخصوص جراحی روی دریچه وصله کند. که نوع دوم مرسوم تر است. در نهایت بافت قلب روی بخیه ها یا روی تکه ی وصله شده ترمیم پیدا می کند و بعد از شش ماه دریچه به طور کامل با بافت خودِ قلب پوشانده می شود.

ممکن است برای بعضی از بچه­ های مبتلا به نقص دیواره ی بین بطنی داروهایی تجویز شود تا قبل از عمل علایم ناشی از بیماری را تسکین دهند. بچه هایی که دریچه ی بزرگ تری در قلبشان بود، معمولا ۴ یا ۵ روز بعد از عمل، در صورت نبودن مشکل، از بیمارستان مرخص می شوند.

کاتتر گذاری قلب

نوعی از دریچه های دیواره ی بین بطنی ممکن است با کاتتر گذاری بسته شوند. به این صورت که یک لوله ی (کاتتر) نازک و انعطاف پذیر را وارد یکی از رگ های خونی پا می کنند که مستقیم به قلب می رسد. متخصص قلب لوله را تا قلب می فرستد تا آنجا جریان خون، فشار و سطح اکسیژن موجود در حفره های قلب را اندازه گیری کند.

بعد قطعه ای خاص که به شکل دو تا صفحه ی سیمی مشبک و انعطاف پذیر در آمده است، درون دریچه ی دیواره قرار می دهد. آن قطعه ی خاص طوری طراحی شده که از دو طرف روی دیواره پهن می شود و برای همیشه دریچه را می بندند و مهر و موم می کند. بعد از عمل جراحی ای که به منظور ترمیم دریچه انجام می شود، کودک، دیگر نباید هیچ گونه علامت ناشی از بیماری یا مشکلی داشته باشد.

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سلمان چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  پسر من دو هفتگی اکو شده قلبش دوتا سوراخ داره
  جواب اکو
  Medium size perimembranous VSD
  Large ASD secundum
  Moderate Pulmonary Hypertension
  Tiny or closingPDA
  Mild PR
  Mild TR
  Mild Valvular Pulmonary Stenosis
  Mild to moderate MR


  VSD 4,5
  ASD9
  دارو فروزماید ، کپتو ، شربت دگوکسین رو مصرف میکنه
  وزن اضافه نمیکنه و اشتها هم ندارد
  لطفا راهنمایی کنید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳۰ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
 • تصویر کاربر معصومه دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  بچه من 40 روزگی اکو شده و asd سایز 9 داره نظر شما چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی نوزاد خود را بفرستید
 • تصویر کاربر گل چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام .دخترم ۲۳ ماهشه.وقتی دنیا اومد سوراخ بین بطنی سه میل داشت.تو مراجعات بعدی کوچکتر شد .تا الان که به دو میل رسیده اما کاملا بسته نشده.همه چییش عالیه فقط وزن گیریش کند .ریاد میشه اما آهسته.الان ۸ کیلو.در حالی که باید ۱۱ کیلو باشه.نظر شما چیه آنژیو بشه یا هنوز زوده؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی آخر فرزند خود را بفرستید
 • تصویر کاربر کریمی سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  پسرم ۳ و نیم سالشه سوراخ قلب یا همان Vsd دارد ک مادر زادی میباشد ب نظرتون عمل کنیم یا خودش بسته میشود . هیچ علایمی هم ندارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب فعلاً اقدامی لازم نیست
 • تصویر کاربر سپیده شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  آقای دکتر خسته نباشین
  میبخشین اگه نوزاد یک ماهه قلبش به اندازه ۷میل سوراخ باشه
  وداروی فورووزماید۴۰ و شربت لانوکسین به مدت ۲ هفته س شروع کردیم
  ولی از زمان مصرف تپش نوزاد بیشتر شده
  علتشو میخاستم بدونم
  چیکار کنم؟؟
  التماس میکنم خوب راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی و نوار قلب پیش و پس از شروع دارو را بفرستید
  2. تصویر کاربر سپیده جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   اینم عکس
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   با توجه به گزارش اکوکاردیوگرافی بهتر است که اقدام لازم جهت جلوگیری از بالاتر رفتن فشار شریان ریوی ( بستن سوراخ بین دو بطن بدون جراحی و یا PA banding با جراحی) انجام شود
  4. تصویر کاربر سپیده جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   یعنی با دارو فرمازویید وشربت لانوکسین بسته نمیشه؟
   الان یک ماهشه
   منظورتون از بدون جراحی چی هست
   وتو چه سنی انجام بشه
   سپاسگزارم
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۲ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   این احتمال وجود دارد ولی در نوزاد شما موجب افزایش فشار شریان ریوی شده است لطفاً در این مورد با آقای دکتر حجت مرتضائیان در بیمارستان شهید رجایی مشورت بفرمایید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام،برادر من تریاک و شیشه مصرف میکنه همیشه تپش قلب بالا و فشار ۱۳ رو ۱۰ داره یک بارم اسکن کرد گفتن باید آنژیو کنی بعد از انجام آنژیو گفتن مشکلی نداری فقط آسپرین بخور العان هرزگاهی میگه قفسه سینم درد میکنه و همون لحظه میریم بیمارستان بعد از انجام آزمایش آنزیم و نوار قلب میگن مشکلی نداری در ضمن مشکل معده هم داره و قرص نکسیوم ۴ و نصف قرص آسنترا ۵۰ میخوره تست ورزشم مشکلی نداشت سنشم ۴۰ سالست یه راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش آنژیوگرافی ایشان را بفرستید
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر می خواستم بپرسم قرص پروپرانول ۱۰ چون وسطش خط دار نیست نصف کردن آن برای قطع قرص اشکالی ندارد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر Zeinab دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر خانمی هستم ۲۲ ساله مدتهاست دچار تپش قلب میشم نمیدونم طبیعی هست یا نه همیشه هم احساس میکنم ضربان قلبم نامرتب میزنه یکی دوبار هم خیلی عصبی بودم حالم بد شد و مثل خستگی زیاد و احساس میکردم فَکم ودستم درد میکنه
  به نظرتون طبیعیه؟(البته من نمیتونم به پزشک مراجعه کنم)
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب هم می تواند عصبی باشد و هم می تواند ناشی از آریتمی باشد. نیاز به هولتر نوار قلب دارید
  2. تصویر کاربر Zeinab یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   ببخشید امکانش نیست برم دکتر از کجا متوجه بشم کدومه و اینکه اگه آریتمی باشه چیز مهمیه؟
  3. تصویر کاربر Zeinab یکشنبه ۱۶ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   راستی پسرم ۷ ماهشه از اول پزشک اطفال گفت یه صدای اضافه داره قلبش ولی گفت ممکنه خودش خوب بشه و طبیعیه اما هنوز هست
   چیکار باید بکنم؟
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   با انجام هولتر این دو از هم افتراق داده می شوند. میزان اهمیت آریتمی بستگی به نوع آن دارد که فعلا چیزی از آن نمی دانیم.
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی فرزند خود را بفرستید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر شکوفه پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.آیا تست سیگنال اوریج یا saecg همان نوار قلب معمولی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
  2. تصویر کاربر شکوفه چهارشنبه ۵ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   ببخشید آقای دکتر مختصری درباره‌اش توضیح میدید؟شیوه انجامش و مدت زمانش؟چون جستجو کردم اطلاعاتی به دست نیاوردم
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۶ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   در این روش سیگنالهای میانگین فعالیت های الکتریکی متعددی را اندازه گیری کرده تا تفاوت های جزئی کمپلکی QRS که به آن late potential گفته می‌شود مشخص شود. این تفاوت های جزئی می تواند بیمار را مستعد به ابتلا به آریتمی های بطنی خطرناک کند. این کار به وسیله گرفتن یک نوار قلب به وسیله دستگاهی که نرم افزار ویژه این اندازه گیری را دارد انجام می شود و مانند گرفتن نوار قلب طبیعی است و روش مجزایی ندارد ولی برخلاف نوار قلب معمولی که چند ثانیه طول می کشد گرفتن این نوار قلب نیاز به زمان طولانی تری (معمولاً ۷:۱۰ دقیقه) دارد تا سیگنالهای بیشتری گرفته شده و فرصت کافی برای آنالیز و جدا کردن تداخلات ناشی از فعالیت الکتریکی عضلات قفسه سینه انجام گیرد.
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Myna شنبه ۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  باسلام و ادب دکتر بیماری که سکته کرده و فنر شده با اسکن فقط مشخص میشود چقدر نارسایی پیدا کرده؟یا با اکو هم میشود وتغییرات ای اف نشان دهنده است؟!یا بیمار چه علایمی بعد از سکته پیدا کند معلوم میشود چقدر سکته تاثیرگذار بر بافت قلبی بوده است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱ خرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب اکوکاردیوگرافی کافی است. علایم در افراد مختلف با EF یکسان و کم متفاوت خواهد بود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر