علائم فشار خون پایین که جدی گرفته نمی شوند!

هنگامی که فشار خون برای رساندن خون لازم به اندام های بدن کافی نیست، ارگان ها به درستی کار نمی کنند و ممکن است به طور موقت یا دائمی آسیب ببینند. در این مقاله به بررسی علادم فشار خون پایین و روش های درمان آن می پردازیم.

نشانه های فشار خون پایین ناشی از بیماری ها، به علت آن ها بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر خون کافی به مغز نرسد، سلول های مغزی اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی دریافت نمی کنند و فرد ممکن است سرگیجه، سبکی سر و یا حتی ضعف را احساس کند.

علائم فشار خون پایین

شایع ترین علائم فشار خون پایین عبارتند از:

 • سبکی سر
 • سرگیجه
 • غش کردن (سنکوپ)

نشانه های فشار خون پایین به علت بیماری خاص عبارتند از:

فشار خون پایین در حالت ایستاده

اغلب، بلند شدن از صندلی یا تخت با کاهش فشار خون همراه است، علت آن فرو ریختن خون به ورید های اندام تحتانی در حالت ایستادن است. اگر فشار خون فردی کم باشد، ایستادن می تواند فشار پایین را بدتر کند، تا نقطه شروع علائم آن باشد.

پیشرفت سرگیجه، سبکی سر یا غش کردن در هنگام ایستادن ناشی از فشار خون پایین، فشار خون پایین در حالت ایستاده نامیده می شود. در افراد عادی افت فشار سریع جبران می شود و منجر به فشار خون پایین در حلت ایستاده نمی شود.

بیماری قلبی

درد قفسه سینه یا حتی حمله قلبی ممکن است زمانی رخ دهد که فشار خون کافی برای انتقال خون به شریان های عروق کرونر وجود نداشته باشد (شریان هایی که خون را به عضله قلب می رسانند).

فشار خون پایین و کلیه

هنگامی که خون کافی به کلیه ها نرسد، کلیه ها در دفع مواد زائد از بدن، به عنوان مثال، اوره (BUN و کراتینین) ناکام می مانند و سطح آن ها در خون افزایش می یابد.

شوک

شوک یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که در آن فشار خون پایین باعث نارسایی اندام هایی نظیر کلیه، کبد، قلب، ریه و مغز می شود.

علت فشار خون پایین

فشار خون اندازه ی فشار موجود در شریان ها در طول مراحل فعالیت و استراحت هر ضربان قلب است.

 • فشار سیستولیک. عدد بالا در فشار خون، مقدار فشاری است که قلب هنگام فرستادن خون از شریان ها به بدن ایجاد می کند.
 • فشار دیاستولیک. عدد پایین در  فشار خون به مقدار فشار در شریان ها در زمان استراحت قلب اشاره می کند.

 فشارخون در طول روز متغیر است و به وضعیت بدن، ریتم تنفسی، سطح استرس، وضعیت فیزیکی، داروهای مصرفی، رژیم غذایی و زمان روز بستگی دارد.  فشار خون معمولا در شب کم تر است و هنگام بیدار شدن به شدت افزایش می یابد.

👈 نکته: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

جدول فشار خون

فشار خون پایین چند است؟

 فشار خون پایین در شما ممکن است در فرد دیگری عادی باشد.  اکثر پزشکان به علت وجود علائم، فشار خون پایین را تشخیص می دهند. برخی کارشناسان فشار خون پایین را با فشار سیستولیک کمتر از ۹۰ میلی متر جیوه یا دیاستولیک زیر ۶۰ میلی متر جیوه تعریف می کنند.

 کاهش ناگهانی فشار خون می تواند خطرناک باشد. تغییر ۲۰ میلی متر جیوه، به عنوان مثال افت فشار سیستولیک از  ۱۱۰ به ۹۰ میلی متر جیوه، می تواند باعث سرگیجه و غش کردن ناشی از عدم رسیدن خون کافی به مغز شود. افت شدید فشار خون مثلا در افراد با خونریزی غیر کنترل شده، عفونت های شدید و یا واکنش های آلرژیک، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

عوامل موثر در کاهش فشار خون

شرایط پزشکی که می تواند موجب فشار خون پایین شود عبارتند از:

بارداری و کاهش فشار خون

از آنجا که سیستم گردش خون به سرعت در دوران بارداری گسترش می یابد، فشار خون احتمالا کاهش پیدا می کند.  این روند طبیعی است و فشار خون معمولا پس از زایمان به سطح قبل از بارداری می رسد.

بیماری قلبی و فشار خون پایین

برخی از بیماری های قلبی که می توانند منجر به فشار خون پایین شوند شامل ضربان قلب بسیار پایین (برادی کاردی)، اشکال در دریچه های قلب، حمله قلبی شدید و نارسایی قلبی است.

مشکلات غدد درون ریز

بیماری های تیروئید مانند بیماری پاراتیروئید، نارسایی آدرنال (بیماری آدیسون)، قند خون پایین (هیپوگلیسمی) و در برخی موارد دیابت می توانند فشار خون پایین را تحریک کنند.

دهیدراتاسیون (کم آبی)

هنگامی که بدن آب زیادی از دست می دهد، می تواند موجب ضعف، سرگیجه و خستگی شود. تب، استفراغ، اسهال شدید، مصرف بیش از حد دیورتیک ها و ورزش شدید می تواند منجر به کم آبی شود.

از دست دادن خون

از دست دادن مقدار زیادی خون در آسیب های عمده و یا خونریزی داخلی، مقدار خون بدن را کاهش می دهد و منجر به کاهش شدید فشار خون می شود.

عفونت شدید (سپتی سمی)

هنگامی که عفونت در بدن وارد جریان خون می شود، می تواند منجر به کاهش خطرناک فشار خون به نام شوک سپتیک شود.

واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی)

عوامل محرک این واکنش شدید و تهدید کننده زندگی عبارتند از غذاها، داروهای خاص، زهر حشرات و لاتکس. آنافیلاکسی می تواند مشکلات تنفسی، کهیر، خارش، گلودرد و کاهش خطرناک فشار خون ایجاد کند.

کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی

فقدان ویتامین های B-12 و فولات می تواند جلوی بدن را از تولید گلبول های قرمز خون (کم خونی) بگیرد و باعث فشار خون پایین شود.

خطرات افت فشار خون

​​فشار خون پایین می تواند موجب سرگیجه، ضعف، خستگی و غش شود. فشار خون به شدت پایین می تواند بدن را از اکسیژن کافی برای انجام عملکردهای طبیعی خود محروم کند، که باعث آسیب به قلب و مغز می شود.

درمان فشار خون پایین در طب سنتی

فشار خون پایینی که علامت ایجاد نمی کند یا تنها علائم خفیفی دارد به ندرت به درمان نیاز دارد. اگر علامت دارید، درمان بستگی به علت اصلی ایجاد آن دارد. به عنوان مثال، هنگامی که فشار خون پایین توسط داروها ایجاد می شود، درمان معمولا شامل تغییر یا توقف دارو یا کاهش دوز می باشد. اگر فشار خون پایین شما علامت نداشته باشد، نیازی به درمان نیست و بهتر است با روش های زیر فشارخون خود را بالا ببرید:

درمان فشار خون

از نمک بیشتری استفاده کنید.

کارشناسان معمولا توصیه می کنند که نمک را در رژیم غذایی خود محدود کنید زیرا سدیم می تواند فشار خون را افزایش دهد. برای افراد مبتلا به فشار خون پایین، این امر می تواند مفید باشد، اما چون سدیم زیاد می تواند به نارسایی قلبی منجر شود، به خصوص در افراد مسن، قبل از افزایش نمک در رژیم غذایی، با پزشک خود مشورت کنید.

آب بیشتری بنوشید.

مایع در بدن حجم خون را افزایش می دهد و به جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کند که هر دو در درمان هایپوتانسیون موثر هستند.

جوراب های واریس

جوراب های الاستیکی معمولا برای از بین بردن درد و تورم وریدهای واریسی استفاده می شود که می تواند به کاهش ورود خون به پاها کمک کند.

مطلب مرتبط: فعالیت جسمی منظم می‌تواند شانس ابتلا به واریس را کاهش دهد. حتی اگر در حال حاضر به این عارضه مبتلا هستید، ورزش و تمرین می‌توانند نشانه‌های این عارضه را سبک‌تر و از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنند.

درمان واریس پا با ورزش

داروهای فشار خون پایین

برای درمان فشار خون پایین ارتوستاتیک می توانید از داروهای متعددی استفاده کنید. به عنوان مثال فلودروکورتیزون، دارویی که حجم خون را افزایش می دهد اغلب برای درمان این نوع فشار خون پایین استفاده می شود.

پزشکان اغلب از میدودرین برای بالا بردن سطح فشار خون در افراد مبتلا به هیپوتانسیون مزمن ارثی استفاده می کنند. این کار با محدود کردن توانایی گشاد شدن عروق خونی، باعث افزایش فشار خون می شود.

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۱۱ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 271 مشاهده پرسش
  با سلام عرض ادب خدمت اقای دکتر وقتی فشارم میافتد دست و پا و قلبم شدید میشه بعداز چند دقیقه ضریانم ضعیف وتوان حرکت تکلم ندارم بعد از این حالت دو روز ضعف دارم وقفسه سینم درد میکنه وقرص میدودرین روزی 5تا میخورم تست تیلت که دادم مثبت است حالم که بد میشه فشارم تا 6هم میاد ولی تغییر حالت که میدم فشارم تا 13 میره تازگی ها هم نفسم تو سینم حبس میشه نمیتونم نفس عمیق بکشم لطفا راهنماییم کنید نوارقلب و اکو وسی تی انژیو هم همه سالم تست ورزش هم سالم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۱ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۱۱ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 272 مشاهده پرسش
  با سلام عرض ادب خدمت اقای دکتر وقتی فشارم میافتد دست و پا و صورتم خیلی سرد میشود وضربان قلبم شدید میشه بعداز چند دقیقه ضریانم ضعیف وتوان حرکت تکلم ندارم بعد از این حالت دو روز ضعف دارم وقفسه سینم درد میکنه وقرص میدودرین روزی 5تا میخورم تست تیلت که دادم مثبت است حالم که بد میشه فشارم تا 6هم میاد ولی تغییر حالت که میدم فشارم تا 13 میره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۱ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب از نمک بیشتری استفاده بفرمایید و جوراب واریس بپوشید و به محض شروع علائم دراز کشیده و پاهای خود را بالا ببرید
 • تصویر کاربر الینا شنبه ۱۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 280 مشاهده پرسش
  سلام.من دختری ۱۵ ساله هستم‌.امروز به طور ناگهانی وقتی نشسته بودم سرگیجه شدید و تاری دید گرفتم.احساس کردم فشارم پایین اومد.عدم تعادل و تمرکز هم داشتم.علتش چیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه با توضیحات ارائه شده نمی توان اظهار نظر کرد
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 574 مشاهده پرسش
  سلام من۶۶ سال دارم احساس سرگیجه دارم این مربوط به چی میشود با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه با اطلاعات ارائه شده نمی توان اظهار نظر کرد
 • تصویر کاربر ملودی یکشنبه ۱۲ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  فشار ۱۱.۵ روی ۸.۵ بالا حساب میشه؟ نیاز به دارو داره؟ ۳۷ سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر رضوان پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید. خانمی 38 ساله هستم و اضافه وزن هم ندارم. مدتی افت فشار داشتم (9 روی 6) و گاهی ضمن فعالیت و حتی در حالت نشسته دچار تنگی نفس می شدم. به متخصص قلب مراجعه کردم و ایشان پس از نوار قلب و اکو بیزوپرولول 2.5 (نصف قرص صبح و نصف عصر) را برای تنظیم ضربان بعلاوه اس سیتالوپرام برای دوماه نوشتن که دارم مصرف می کنم. ولی هنوز اون حالت تنگی نفس رو دارم به طوری که وقتی شروع بشه بین دو کتفم هم درد می گیره و فشارم هم به دلیل مصرف بیزوپرولول همون قدر و حتی پایینتره. با توجه به اینکه ایشون مشکلی رو ذکر نکردن می خواستم ببینم اصلا مشکل قلبیه؟ آیا نیازه دوماه بعد دوباره مراجعه کنم. ممنون از وقتی که می گذارید. تصاویر اکو و نوار قلب رو هم خدمتتون می فرستم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۵ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً جهت ویزیت به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای ریوی مراجعه کنید
 • تصویر کاربر ریگی چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 255 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین میخواستم بگم که پدرم ۷۲سال سن ش هست و دیابت هم‌دارن و استند قلب هم گذاشتن البته دو سال پیش و چند شب گذشته پدرم رو سنگ شکن کردیم و الان فشار خونش بالا و پایین میشه ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نوسانات فشارخون ایشان می تواند ناشی از تغییرات ایجاد شده در اثر سنگ شکن باشد و جای نگرانی نیست و فقط نیاز به کنترل موردی فشارخون بالا دارد ولی در صورت ادامه این حالت نیاز به بازنگری در داروهای مصرفی دارند
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۲۰ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشیدخدمت آقای دکتر باعرض پوزش قبلاهم مزاحم شماشدیم تنگی نفس ناگهانی درحالت نشسته گاهی دارم وجدیدا فشارم روی ۱۲تا۱۴تغییرمیکنه اکو انجام دادم فقط افتادگی دریچه قلب مادرزادی داشتم اسکن هسته ای وتست ورزش هم انجام دادم ظاهرا مشکل خاصی نبود کم خونی مادر ادی هم دارم وبه تشخیص متخصص ریه آسم ملایم ممنون میشم راهنمایی بفرماییدعلت بالارفتن فشارخون ممکنه چی باشه
  عکس اسکن قلب واکو روخدمت تون ارسال میکنم ممنون ازلطف شما خداخیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بالا رفتن فشار در نود درصد موارد علت قابل کشفی ندارد و و در ایجاد ده درصد باقیمانده مشکلات کلیوی بیشترین نقش را دارند
 • تصویر کاربر زارعی چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام. حدودا یک و ماه و نیمه دچار سردرد و حالت تهوع شدید و گاهی سبکی سر هستم. البته دو سال و نیمه به کرات این علایمو داشتم. طی دو سه روز گذشته فشارمو چند نوبت گرفتم. اوقاتی که علایم فوق رو دارم فشارم ۹ روی ۶ بوده. اون حالات ممکنه بعلت فشار پایین باشه؟ ژلوفن که میخورم تا یه مدت بهتر میشه سردرد. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ آذر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب احتمالاً دچار میگرن می باشید توصیه می‌کنیم که جهت ویزیت به یکی از همکاران محترم نورولوژیست مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر آنا یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 476 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برادرم ۳۹ سال سن دارد و امروز از صبح فشارخون رو اندازه گیری کردند روی ۲۰ بوده آمپول تزریق شده دو بار پایین نیامده و همچنین پزشک به جای لوزارتان قرص والزومیکس تجویز کردند آیا به دلیل سرماخوردگی جزئی ممکن است این اتفاق بیفتد و فشار خون پایین نیامده باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر سرما خوردگی نمی تواند چنین کاری کند لطفاً از عدم ابتلا ایشان به کرونا اطمینان حاصل فرمائید
درحال دریافت اطلاعات