علائم فشار خون پایین که جدی گرفته نمی شوند!

هنگامی که فشار خون برای رساندن خون لازم به اندام های بدن کافی نیست، ارگان ها به درستی کار نمی کنند و ممکن است به طور موقت یا دائمی آسیب ببینند. در این مقاله به بررسی علادم فشار خون پایین و روش های درمان آن می پردازیم.

نشانه های فشار خون پایین ناشی از بیماری ها، به علت آن ها بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر خون کافی به مغز نرسد، سلول های مغزی اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی دریافت نمی کنند و فرد ممکن است سرگیجه، سبکی سر و یا حتی ضعف را احساس کند.

علائم فشار خون پایین

شایع ترین علائم فشار خون پایین عبارتند از:

 • سبکی سر
 • سرگیجه
 • غش کردن (سنکوپ)

نشانه های فشار خون پایین به علت بیماری خاص عبارتند از:

فشار خون پایین در حالت ایستاده

اغلب، بلند شدن از صندلی یا تخت با کاهش فشار خون همراه است، علت آن فرو ریختن خون به ورید های اندام تحتانی در حالت ایستادن است. اگر فشار خون فردی کم باشد، ایستادن می تواند فشار پایین را بدتر کند، تا نقطه شروع علائم آن باشد.

پیشرفت سرگیجه، سبکی سر یا غش کردن در هنگام ایستادن ناشی از فشار خون پایین، فشار خون پایین در حالت ایستاده نامیده می شود. در افراد عادی افت فشار سریع جبران می شود و منجر به فشار خون پایین در حلت ایستاده نمی شود.

بیماری قلبی

درد قفسه سینه یا حتی حمله قلبی ممکن است زمانی رخ دهد که فشار خون کافی برای انتقال خون به شریان های عروق کرونر وجود نداشته باشد (شریان هایی که خون را به عضله قلب می رسانند).

فشار خون پایین و کلیه

هنگامی که خون کافی به کلیه ها نرسد، کلیه ها در دفع مواد زائد از بدن، به عنوان مثال، اوره (BUN و کراتینین) ناکام می مانند و سطح آن ها در خون افزایش می یابد.

شوک

شوک یک وضعیت تهدید کننده زندگی است که در آن فشار خون پایین باعث نارسایی اندام هایی نظیر کلیه، کبد، قلب، ریه و مغز می شود.

علت فشار خون پایین

فشار خون اندازه ی فشار موجود در شریان ها در طول مراحل فعالیت و استراحت هر ضربان قلب است.

 • فشار سیستولیک. عدد بالا در فشار خون، مقدار فشاری است که قلب هنگام فرستادن خون از شریان ها به بدن ایجاد می کند.
 • فشار دیاستولیک. عدد پایین در  فشار خون به مقدار فشار در شریان ها در زمان استراحت قلب اشاره می کند.

 فشارخون در طول روز متغیر است و به وضعیت بدن، ریتم تنفسی، سطح استرس، وضعیت فیزیکی، داروهای مصرفی، رژیم غذایی و زمان روز بستگی دارد.  فشار خون معمولا در شب کم تر است و هنگام بیدار شدن به شدت افزایش می یابد.

👈 نکته: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

جدول فشار خون

فشار خون پایین چند است؟

 فشار خون پایین در شما ممکن است در فرد دیگری عادی باشد.  اکثر پزشکان به علت وجود علائم، فشار خون پایین را تشخیص می دهند. برخی کارشناسان فشار خون پایین را با فشار سیستولیک کمتر از ۹۰ میلی متر جیوه یا دیاستولیک زیر ۶۰ میلی متر جیوه تعریف می کنند.

 کاهش ناگهانی فشار خون می تواند خطرناک باشد. تغییر ۲۰ میلی متر جیوه، به عنوان مثال افت فشار سیستولیک از  ۱۱۰ به ۹۰ میلی متر جیوه، می تواند باعث سرگیجه و غش کردن ناشی از عدم رسیدن خون کافی به مغز شود. افت شدید فشار خون مثلا در افراد با خونریزی غیر کنترل شده، عفونت های شدید و یا واکنش های آلرژیک، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

عوامل موثر در کاهش فشار خون

شرایط پزشکی که می تواند موجب فشار خون پایین شود عبارتند از:

بارداری و کاهش فشار خون

از آنجا که سیستم گردش خون به سرعت در دوران بارداری گسترش می یابد، فشار خون احتمالا کاهش پیدا می کند.  این روند طبیعی است و فشار خون معمولا پس از زایمان به سطح قبل از بارداری می رسد.

بیماری قلبی و فشار خون پایین

برخی از بیماری های قلبی که می توانند منجر به فشار خون پایین شوند شامل ضربان قلب بسیار پایین (برادی کاردی)، اشکال در دریچه های قلب، حمله قلبی شدید و نارسایی قلبی است.

مشکلات غدد درون ریز

بیماری های تیروئید مانند بیماری پاراتیروئید، نارسایی آدرنال (بیماری آدیسون)، قند خون پایین (هیپوگلیسمی) و در برخی موارد دیابت می توانند فشار خون پایین را تحریک کنند.

دهیدراتاسیون (کم آبی)

هنگامی که بدن آب زیادی از دست می دهد، می تواند موجب ضعف، سرگیجه و خستگی شود. تب، استفراغ، اسهال شدید، مصرف بیش از حد دیورتیک ها و ورزش شدید می تواند منجر به کم آبی شود.

از دست دادن خون

از دست دادن مقدار زیادی خون در آسیب های عمده و یا خونریزی داخلی، مقدار خون بدن را کاهش می دهد و منجر به کاهش شدید فشار خون می شود.

عفونت شدید (سپتی سمی)

هنگامی که عفونت در بدن وارد جریان خون می شود، می تواند منجر به کاهش خطرناک فشار خون به نام شوک سپتیک شود.

واکنش آلرژیک شدید (آنافیلاکسی)

عوامل محرک این واکنش شدید و تهدید کننده زندگی عبارتند از غذاها، داروهای خاص، زهر حشرات و لاتکس. آنافیلاکسی می تواند مشکلات تنفسی، کهیر، خارش، گلودرد و کاهش خطرناک فشار خون ایجاد کند.

کمبود مواد مغذی در رژیم غذایی

فقدان ویتامین های B-12 و فولات می تواند جلوی بدن را از تولید گلبول های قرمز خون (کم خونی) بگیرد و باعث فشار خون پایین شود.

خطرات افت فشار خون

​​فشار خون پایین می تواند موجب سرگیجه، ضعف، خستگی و غش شود. فشار خون به شدت پایین می تواند بدن را از اکسیژن کافی برای انجام عملکردهای طبیعی خود محروم کند، که باعث آسیب به قلب و مغز می شود.

درمان فشار خون پایین در طب سنتی

فشار خون پایینی که علامت ایجاد نمی کند یا تنها علائم خفیفی دارد به ندرت به درمان نیاز دارد. اگر علامت دارید، درمان بستگی به علت اصلی ایجاد آن دارد. به عنوان مثال، هنگامی که فشار خون پایین توسط داروها ایجاد می شود، درمان معمولا شامل تغییر یا توقف دارو یا کاهش دوز می باشد. اگر فشار خون پایین شما علامت نداشته باشد، نیازی به درمان نیست و بهتر است با روش های زیر فشارخون خود را بالا ببرید:

درمان فشار خون

از نمک بیشتری استفاده کنید.

کارشناسان معمولا توصیه می کنند که نمک را در رژیم غذایی خود محدود کنید زیرا سدیم می تواند فشار خون را افزایش دهد. برای افراد مبتلا به فشار خون پایین، این امر می تواند مفید باشد، اما چون سدیم زیاد می تواند به نارسایی قلبی منجر شود، به خصوص در افراد مسن، قبل از افزایش نمک در رژیم غذایی، با پزشک خود مشورت کنید.

آب بیشتری بنوشید.

مایع در بدن حجم خون را افزایش می دهد و به جلوگیری از کم آبی بدن کمک می کند که هر دو در درمان هایپوتانسیون موثر هستند.

جوراب های واریس

جوراب های الاستیکی معمولا برای از بین بردن درد و تورم وریدهای واریسی استفاده می شود که می تواند به کاهش ورود خون به پاها کمک کند.

مطلب مرتبط: فعالیت جسمی منظم می‌تواند شانس ابتلا به واریس را کاهش دهد. حتی اگر در حال حاضر به این عارضه مبتلا هستید، ورزش و تمرین می‌توانند نشانه‌های این عارضه را سبک‌تر و از پیشرفت این بیماری جلوگیری کنند.

درمان واریس پا با ورزش

داروهای فشار خون پایین

برای درمان فشار خون پایین ارتوستاتیک می توانید از داروهای متعددی استفاده کنید. به عنوان مثال فلودروکورتیزون، دارویی که حجم خون را افزایش می دهد اغلب برای درمان این نوع فشار خون پایین استفاده می شود.

پزشکان اغلب از میدودرین برای بالا بردن سطح فشار خون در افراد مبتلا به هیپوتانسیون مزمن ارثی استفاده می کنند. این کار با محدود کردن توانایی گشاد شدن عروق خونی، باعث افزایش فشار خون می شود.

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فخری جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر
  باسلام و احترام
  اینجانب مبتلا به فشارخون می باشم و عمل پیس میکر انجام داد هام حدود 5سال است که عمل کردم قرص آملوبر و تریامترن استفاده میکنم ولی همیشه فشار دیاستولیک 8 به بالا است 12/8,۱۳/۸بعضی اوقات هم روی ۹ می‌رود آیا خطرناکه و چه باید کرد؟خیلی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۱ آبان ۰( 2 سال پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
 • تصویر کاربر حسنوند سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 484 مشاهده پرسش
  سلام دختر من 19 سالشه و الان نزدیک به پنج ماه هست که مدام افت فشار خون و سردی دست و سرگیجه ،سیاهی چشم داره تمام دکتر ها رو بردم غدد مغز و قلب کلی آزمایش خون میگن سالمه اما همش فشارش میفته نمک و آب زیادی هم میخوره فایده نداره فلوروکورتیزون و میدورین هم روش تاثیر ندارن چیکار کنه سلامتیشو بدست بیاره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب فشارخون ایشان چه میزان است؟
  2. تصویر کاربر حسنوند دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 2 سال پیش)
   دکتر جان فشارش تعادل نداره یعنی اگه روی ده باشه دوباره میشه هفت ولی هروقت سرگیجه داره فشارش روی هشت و هفت بوده نمیتونه فعالیت داشته باشه متاسفانه دکتر ها همش به جنسیت ربط میدن با کلی قرص فشار و آب و نمک هیچ فایده ای نداره من دوست دارم دخترم برگرده مثل قبل بشه فشارش ثابت باشه 🙏
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۷ مهر ۰( 2 سال پیش)
   علاوه بر موارد فوق از جوراب واریس و ورزش کمک بگیرید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر معصومه جمعه ۲۳ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر

  مادرم 68 سالهشه فشار خونش 14 روی 6 است میخواستم بدونم که فشار خونش نرماله
  تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۳ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر مبتلا به فشارخون سیستولی هستند
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 205 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  مادرم 68 سالشونه امشب اتفاقی فشار خونش رو چک کردم خیلی بالا بود با اینکه سابقه فشار هم ندارن.عددش اولش حدود 155 بود بعد به 137 یا همین حدود رسید بعد باز بالای 17 اومد. خیلی نگران شدم
  ایشون حدود 1/5 ماه پیش کرونای خفیف گرفت و تازگی پدرم رو هم از دست دادیم. بهرحال شرایط روحی روانی خیلی مناسبی هم ندارن. ممکنه بخاطر فشار و استرس باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خود ابتلاء به کرونا می تواند موجب ناپایداری فشارخون شود توصیه می‌کنم که روزانه دو بار صبح قبل از صبحانه و شب قبل از شام فشارخون ایشان را به مدت یک هفته کنترل کنید تا در صورت لزوم درمان دارویی شروع شود
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 177 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من ۳ ماه پیش هم ازمایش ESR دادم لطفا جوابش رو برای من بفرستیدخواهش میکنم ازتون اقای دکتر همن خیلی مشکل ومریضی دارم همیشه دعاتون میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۵ مهر ۰( 2 سال پیش)
   ESR بالاتر از حد طبیعی است و نیاز به بررسی علت دارد
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 203 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر گرامی
  بنده چند مدتی هست که رگ های دست راستم نازک شده و یکم ورم در دستم می بینم در دست راستم عارضه پوستی دارم که چند سال پیش بخاطرش رفتم دکتر ولی نتیجه ای ندیدم الان برگه آزمایش براتون میفرستم دو روز پیش دکتر رفتم بهم گفتن که فشار خون پایینم بالاست ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب رگهای دست طبیعی هستند. در مورد مشکل پوستی نیز دستورات همکاران محترم متخصص بیماریهای پوست را ادامه دهید و در مورد آن نمی توانم اظهار نظر کنم. در آزمایش ها چربی خون بالا است که نیاز به رژیم غذایی بدون دارو دارد و پرکاری تیروئید دارید و توصیه می‌کنم که قبل از شروع درمان برای پرکاری تیروئید ابتدا آزمایش های تیروئید را تکرار بفرمایید
 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  اقای دکتر من فشار خون بالا دارم به نظر شما آیا ممکنه فشارخونم از ادرارم باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   ممکن است از مشکلات کلیوی باشد نه ادرار
 • تصویر کاربر یعقوب دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ارادت من 59 سالمه و 4 سال پیش آنژیو کردم گرفتگی سه تا رگ بود که به علت گرفتگی زیر 60درصد نیازی به استنت تشخیص ندادند و این داروها را تجویز کردند:اتورواستادین 20 1عدد-لوزار 25 یک عدد-متورال50 یک عدد (گفتند مادام العمر مصرف کنم)الان فشارخونم گاهی اوقات تا 14 میره اما مشکل اینه که گوش چپم همیشه صدا داره،تپش قلبم را شبها معمولا حس میکنم(درقسمت گوش بیشتر) البته قبلا سیتالوپرام + بوسپیرون 2سال و سرترالین هم 2 مصرف کردم (الان 2 سالی هست که هیچکدام را مصرف نمیکنم) و جدیدا اسم بعضی چیزها از جمله داروها یا هرچیزی که حتی هرروز سروکار دارم را فراموش میکنم 10-15 دقیقه دیگه یادم میاد -خسته ام وحال وحوصله زیادی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً به یکی از همکاران محترم نرولوژیست مراجعه بفرمایید. نگران صدایی که در گوش دارید نباشید و برای فشارخون توصیه می‌کنم که یک هولتر فشارخون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر فرانک چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  مدتی است که فشارم ۱۱ بر روی ۴ یا ۴.۸ یا ۴.۲ است. در این مواقع کمی احساس بی‌حالی و ضعف میکنم. گاهی اوقات با سردرد همراه است گاهی بدون سردرد. حس سبکی سر دارم. چشمانم تمایل به بسته شدن داره. البته من کلا میگرن دارم. ۴۰ سال سن دارم. چه اقدامی باید انجام دهم. قرص متفورمین روزی ۲ عدد به توصیه متخصص زنان مصرف میکنم نه برای دیابت (چون دیابت ندارم).
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک اکوکاردیوگرافی برای اطمینان از عدم وجود نارسایی دریچه آئورت انجام دهید. در صورت طبیعی بودن اکوکاردیوگرافی نیاز به اقدام خاصی ندارید. این میزان فشارخون در محدوده طبیعی است و نیاز به اقدام خاصی ندارد و علائم شما نیز مرتبط با این میزان فشار خون نیست
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 486 مشاهده پرسش
  اگر قرص توتن اثربخشی بهتر و عوارض کمتری دارد امکانش هست بجای اکسفورج مصرف بشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   نیاز به مصرف این دارو ندارید
درحال دریافت اطلاعات