علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

هر گاه ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه شود، او به فشار خون دیاستولیک مبتلا شده است. بالا بودن مینیمم فشار خون یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب میشود که فرد برای درمان آن باید هر چه سریعتر اقدام کند. در این مقاله به بررسی علت بالا بودن مینیمم فشار خون می پردازیم.

مینیمم فشار خون بالا

فشار خون بالا یک مشکل رو به رشد در جهان است. در اکثر افرادى که مبتلا به فشار خون دیاستولیک بالا هستند، دلیل خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

اما تقریبا به طور معمول، فشار خون دیاستولیک به دلیل بروز اختلالات دیگری مانند بیماری تیروئید، بیماری آپنه خواب یا بیمارى هاى کلیوی به وجود مى آید.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون شامل دو شماره است که شماره بالا (سیستولیک) و شماره پایین (دیاستولیک) نامیده می شوند. بنابراین، سه نوع فشار خون بالا وجود دارد.

 • فشار خون دیاستولیک بالا  (فشار خون دیاستولیک): زمانى رخ مى دهد که شماره پایین، بالاى ٨٠ mmHg باشد.
 • فشار خون سیستولیک بالا ( فشار خون سیستولیک ): زمانى رخ مى دهد که شماره بالا، بالاى ١٣٠ mmHg باشد.
 • فشار خون مخلوط: زمانى رخ مى دهد که هر دو شماره بالا باشند.

👈 مطلب مرتبط: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون نرمال

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

فشار خون دیاستولیک منفرد (IDH) اغلب در جوانان مشاهده مى شود. در اکثر افرادى که به فشار خون دیاستولیک منفرد مبتلا هستند دلیل خاصى براى بروز آن به دست نیامده است.

بالا بودن مینیمم فشار خون

این فشار خون، به نوعى عمده، اولیه و ضرورى محسوب مى شود. گاها فرد به دلیل ابتلا به بیمارى هایى چون مشکلات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و یا بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا مى شود.

فشار خون اولیه

این نوع از فشار خون دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد. پزشکان بر این عقیده اند که فشار خون اولیه زمانی رخ می دهد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه بیشتر در افراد جوان و بزرگسال مشاهده می شود و دلیل خاصی برای بروز آن وجود ندارد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

تیروئید کم کار و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى است که علت بالا بودن مینیمم فشار خون است. همانند فشار خون اولیه، فشار دیاستولیک بالا هم نتیجه تنگى شدید مویرگ ها است.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن دارند، دچار خستگى مفرد مى شوند، و یا به راحتى سرما مى خورند بیشتر است، اما براى تایید وجود این بیمارى نیاز به آزمایش خون است.

بیمارى هاى غدد درون ریز سطح موادى چون آلدوسترون، هورمون پاراتیروئید و کورتیکواستروئیدها را بالا مى برد و این موضوع باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا مى شود.

اکثر بیماری هایی که به کلیه آسیب می رسانند ممکن است باعث کاهش توانایی کلیه ها برای حذف مایعات از بدن یا افزایش تولید آنژیوتانسین شوند.

بروز فشار خون رینو واسکولار به دلیل تنگ شدگى شریان اصلى که به کلیه ها وصل مى شود، یکی دیگر از علل احتمالی بروز فشار خون دیاستولیک بالا است.

 آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب – توقف های اپیزودیک در تنفس در حین خواب – ممکن است باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود. اکثرا در افراد مبتلا به این سندرم افزایش ضربان قلب دیده می شود، چرا که این عارضه ممکن است فواصل بین ضربان هاى قلب را کوتاه تر کند، بنابراین رگ های خونی بیشتر در معرض جریان خون اضافی قرار مى گیرند.

خواب بیش از حد در طول روز، نشانگر سندرم آپنه خواب است، اما برای تشخیص این اختلال، الگوى خواب فرد باید مورد بررسى قرار گیرد.

 سیگار و نوشیدنی های الکلی

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز می تواند باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود.

فشار خون بالا

امکان بروز این مساله، هنگامى که کلیه ها آسیب دیده باشند بیشتر خواهد بود، چرا که آنژیوتانسین معمولا در کبد تجزیه می شود. فشار خون دیاستولیک بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن به وجود آید.

عوامل خطر براى فشار خون دیاستولیک بالا

برخى از عوامل خطر برای فشار خون دیاستولیک بالا شناسایی شده اند. آنها به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، اما بروز برخى از آنها احتمال بروز فشار خون دیاستولیک بالا را افزایش مى دهد.

ریسک فاکتورهایى که در مطالعه قلب فریمینگام ارائه شد شامل مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بود؛ این مقاله در مارس ٢٠٠۵ در نشریه سیرکولیشن چاپ شد.

در واقع، هم این مطالعه و هم دیگر تحقیقات نشان می دهند که فشار مینیمم بالا به نسبت بیشتر از فشار خون مخلوط یا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان زیر ۴٠ سال شیوع دارد.

از دیگرریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش شده در مطالعات منتشر شده در ژوئیه ٢٠١٢ مجله قلب هند مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • سطح کلی کلسترول بالا
 • مصرف قهوه یا چای زیاد

راههای کاهش فشار خون مینیمم

صرف نظر از علت پدید آمدن این عارضه، فشار مینیمم بالا نباید نادیده گرفته شود. در بسیاری از افراد، فشار سیستولیک در طول زمان افزایش می یابد.

در مطالعه قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از افراد مبتلا به فشار مینیمم بالا، بیمارى فشار خون بالا را ١٠ سال بعد تجربه کردند. حتی اگر پیشرفت هم نکند، عارضه فشار خون دیاستولیک بالا احتمال بروز عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال فشار خون منتشر شد، بزرگسالان مبتلا به فشار مینیمم بالا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیمارى هاى قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با قلب)، در مقایسه با افراد بزرگسال با فشار طبیعى، قرار دارند.

طبق دستورالعمل هاى به روز شده به وسیله کالج آمریکایی Cardiology و انجمن قلب آمریکا در سال ٢٠١٧، توصیه شده است که  دیاستولیک ۸۰ mmHg و یا بیشتر باید تحت درمان قرار بگیرند، خواه فرد به فشار مینیمم بالا یا فشار خون مخلوط  بالا مبتلا باشه و خواه نباشد.

استراتژی هاى مربوط  به کاهش فشار خون ممکن است شامل کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشد. همچنین کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند کنترل قند خون و میزان کلسترول نیز اهمیت دارد.

نکاتی برای بالا بودن مینیمم فشار خون

عارضه فشار خون دیاستولیک بالا معمولا علائمى ندارد. سردرد، خونریزی بینی و علائم دیگر گاهی اوقات به فشار خون بالا نسبت داده می شود، اما این علائم در افرادی که فشار عادی دارند نیز ممکن است رخ دهد.

اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف ناگهانی، تغییر در گفتار یا کاهش سطح آگاهی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشدارى براى بروز یک عارضه تهدید کننده حیاتی مرتبط با فشار خون دیاستولیک بالا  مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

۵
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صادق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 روز پیش) مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام
  ضمن سپاس فراوان از وقت و زمانی که برای پاسخ به پرسش ها، ۴۲ سال سن دارم و وزنم ۸۵ کیلو گرم است.
  نزدیک به سه سال است که فشار دیاستولیک بنده بین ۹.۵ تا ۱۰.۲ متغیر است البته به ندرت کمتر و بیشتر از بازه ذکر شده می شود. بعد از مراجعه به دکتر قرص های متورال (نصف شب نصف صبح)، لوزارتان و هیدرو کلراتیازید تجویز کرده اند که متاسفانه جواب نمیده و همچنان فشار دیاستولیک در بازه ذکر شده میباشد
  بزرگواری می کنید راهنمایی کنید. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 3 روز پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً بفرمایید که معمولاً فشارخون سیستولی شما چقدر است؟
  2. تصویر کاربر صادق شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 روز پیش)
   باسلا م مجدد
   ضمن عرض ادب و سپاس فراوان از پیگیری شما
   فشار سیستولیک بنده نرمال است یعنی ۱۲ و به ندرت تا ۱۳ بالا می رود.
   همچنین قد بنده 172cm و وزن 85kg است ؛ وقتی دیدم فشار دیاستولیک پایین نیامد خودسرانه به جای مصرف یک نصفه قرص یک قرص کامل مصرف کردم که فایده ای نداشت و فقط باعث شد قرص های مصرفی فشار سیستولیک را بیشتر پایین بیاورن که گاهی باعث افت فشار بنده میشن یعنی سیستولیک تا۱۱ و گاهی تا ۱۰ پایین میاد
   همچنین لازم به ذکر است که متورال را یک متخصص و لوزارتان را دکتر عزیز دیگری تجویز نمودند. اما متاسفانه تاکنون فشار دیاستولیک پایین نیامده

   با سپاس فراوان
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ مرداد ۹۹( 2 روز پیش)
   داروهای مورد اشاره را با والزومیکس 5/80 جایگزین بفرمایید و در صورت عدم پاسخ مناسب یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 6 روز پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.39سال دارم قد 185و وزن 103کیلوگرم. سابقه فشار خون بالا در خانواده داریم و شخصاً از سه سال قبل تحت نظر پزشک داروی لوزار 25 در دو نوبت استفاده میکنم. اما فشار خون دیاستولیک من همیشه بالا،در اعداد 8و9هست. گاهی سردرد میگیرم و چک میکنم که فشار خونم بالاست. اسید اوریک خونم کمی بالاست.الوپرانول مصرف میکنم.با توجه به شرایط کنونی امکان رفتن ب دکتر ندارم. ممنون میشم بفرمایید چه دارویی برای کم شدن فشار دیاستولیک ترجیحاً خارجی استفاده کنم که عوارض جانبی کمتری داشته باشه.؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب پیشنهاد میکنم که ضمن کاهش وزن و استفاده از رژیم غذایی کم کالری‌ و کم نمک لوزارتان را با اکسفورج ۵/۱۶۰ جایگزین بفرمایید
  2. تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سپاسگزارم از توجه شما. لازم به ذکر است در چکاپ کامل شهریور 98فقط اوریک اسید و آنزیم های کبدی مقدار کمی نامتعادل بود. برای این موارد پیشنهاد خاصی دارید جناب دکتر؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 6 روز پیش)
   احتمالاً مبتلا به کبد چرب می‌باشید و اختلال آنزیم های کبدی به آن علت است ولی سایر احتمالات نیز وجود دارند لذا توصیه می‌کنم که یک سونوگرافی کبد و مجاری صفراوی انجام دهید و در صورت تایید کبد چرب مجدداً ضمن کاهش وزن از داروهای خانواده استاتین استفاده کنید. در مورد اسید اوریک هم مصرف آلوپورینول کافی است
  4. تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 6 روز پیش)
   بسیار ممنونم از محبت شما. برای ویزیت این سونوگرافی به چه متخصصی باید مراجعه کنم؟
   آیا اگر با توجه به مسئله فشار خون به پزشک متخصص قلب و عروق مراجعه کنم ایشان این مورد را هم ویزیت و تجویز مینمایند؟
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ مرداد ۹۹( 6 روز پیش)
   سونوگرافی توسط همکاران رادیولوژیست انجام می‌شود و درخواست سونوگرافی توسط همه پزشکان قابل انجام است
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر کلسترول ۱۱۰ برای یک مرد ۶۴ ساله میتواند موجب خستگی زود هنگام شود آیا کلسترول مینی موم هم دارد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۳ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  به علت گرمازدگی اب بدنم خشک شده و افت فشار داشتم و الان سه روزه که سرم میگیرم و کلا فشار پایین هستم وداعم مایعات می خورم .ولی دهانم همچنان خشکه و با کمی فعالیت افت شدید فشار و تپش قلب میگیرم نمیدونم باید چیکار کنم راهنماییم میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۹ مرداد ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت صحت اطلاعات و توضیحات نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارید
 • تصویر کاربر آزیتا شنبه ۴ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وعرض ادب
  آقای دکتر مینیموم بالا فشارخون علائمی داره؟
  یا فقط با گرفتن فشار خون مشخص میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۴ مرداد ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب تنها راه اطلاع از ابتلا به فشارخون بالا اندازه گیری فشار خون است و علایم و یا عدم وجود علایم قابل اعتماد نیستند
 • تصویر کاربر مینا یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درود و سلام
  ۵۱ ساله هستم با قد ۱۷۳ و وزن ۶۷ با فعالیت بدنی تقریبا مناسب حدود ۵ سال پیش یک دکتری به علت یک بار فشار گرفتن من روی ۱۴ به من قرص فشار داد و من هم خوردم
  از اون به بعد به تناوب در ماه من یه کشیدگی را روی پشت سر دارم
  چندین دکتر رفتم
  اکو و تست ورزش همه چی دادم و همه چی خوبه
  الان مدتی فشار خونم روی ۱۳ بزرگه ولی کوچیکه روی ۸ و ۹ و گاهی نزدیک ۱۰
  آیا باید فشارم را هی بگیرم
  آیا میتونه همین چندبار فشار در روز گرفتن موجب استرس و بالا رفتن باشه

  پی نوشت
  ۱_سیگار روزی ۱۵ عدد میکشم
  ۲_ قرص آملو پرس ۵ الرز دارو را هرشب یک عدد مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب پیشنهاد میکنم که در حالیکه داروی نامبرده را مصرف می‌کنید یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید و سیگار را ترک کنید
  2. تصویر کاربر مینا یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   تکرار درود و سلام
   ضمن تشکر از پاسخ سریع جنابعالی
   ۱_ چشم ادامه مصرف دارو را خواهم داشت
   ۲_ یکبار دو سال گذشته هولتر ۲۴ ساعته فشار خون را داشتم ولی اینکه آیا تشخیص درستی داده شد یا نه نمیدانم و فقط گفتند همین قرص را ادامه بده
   ۳_ شدید به سیگار وابسته هستم و امکان روحی ترک آن را ندارم
   ۴_ الان با توجه به وضعیت کرونا و ریسک بالای مراجعه به مراکز درمانی آیا باز هم دستور میدهید از هولتر ۲۴ ساعته فشار خون با مراجعه به بیمارستان قلب استفاده کنم یا اینکه جای دیگری را پیشنهاد میفرمایید که کم ریسک تر باشد

   ممنونم از شما
   سربلندیتان پایدار
   آمین
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۹ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   محل انجام تفاوتی ندارد و بسته به تمایل شما است. در صورت رعایت فاصله و استفاده از ماسک مراکز دولتی هم کم خطر هستند ولی به دلیل ماهیت دولتی بودن زمان بیشتری برای ویزیت و درخواست هولتر صرف خواهید کرد
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  بنده ۴۱ سال دارم اخیرا بعضی اوقات فشار مینیمم بالا دارم مثلا ۹ تا ۹/۲ و گاهی هم فشار ماکزیمم روی ۱۴
  البته افتادگی دریچه میترال هم به صورت مادرزادی دارم
  مشکلم بی حالی و کرختی و اخیرا افت شدید تمایل جنسی هست
  البته سیگار هم به تعداد کم مصرف میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً داروهای مصرفی را بفرمایید
  2. تصویر کاربر علی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   هیچ دارویی مصرف نمیکنم
  3. تصویر کاربر علی جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   نمیدونم پاسخم ارسال شد یا خیر
   هیچ دارویی تاکنون مصرف نکردم
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 3 هفته پیش)
   جهت بررسی فشارخون نیاز به انجام آزمایشات اولیه فشارخون و همچنین انجام هولتر فشار خون ۲۴ ساعته دارید. در مورد افت تمایل جنسی نیز احتمالا ناشی از افسردگی است ولی توضیحات شما کافی نیست لذا پیشنهاد میکنم که ابتدا با یکی از همکاران محترم اورولوژیست مشورت بفرمایید و بر اساس توصیه های ایشان پیگیر این مشکل باشید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر محدثه یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر روزتون بخیر
  همسرم ۳۱ سال دارند..مدت زیادی هست که هر موقع فشار میگیرن، فشار خون مینیمم شون روی ۹ و۱۰ هست و فشار خونشون معمولا روی ۱۴
  سابقه ی خانوادگی هم دارن
  دکتر رفتیم قرص والزمکس دادن روزی یکی
  پیشنهاد شما چی هست؟؟ خیلی نگرانم😔
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که با والزومیکس فشارخون کنترل شود داروی مناسبی است. ایشان نیاز به بررسی علل ایجاد کننده فشارخون بویژه مشکلات کلیوی نیز دارند
 • تصویر کاربر رقیه یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام با عرض خسته نباشین من 38سالمه چن 10ساله فشار دارم تپش قلب شدید استراس دارم الان چن ماهی هست مینمم فشار 10فشار 14میشه خیلی سردردت که بیشترفشار روی چشامم هست البته تیرویید دارم دارو استفاده میکنم قبلا فقط فشارم بالا میرفت ولی تازه گیا مینمم بالا میره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۵ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب پیشنهاد میکنم که یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر صهبا چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، من ۴۵ سالمه و وزن ۱۰۶ کیلو، دارای بیماری افتادگی دریچه میترال هستم و چند سالی هست پروپرانول مصرف میکنم،قبلا پرکاری تیروئید داشتم و درمان شد.۵ سالی هم هست که آرتریت روماتوئید دارم.مدتی هست که فشار دیاستولم روی ۹ و ۱۰ هست و با قرص هم گاهی پایین نمیاد گاهی در خواب هم دچار تنگی نفس شدید میشم..بعلت کرونا نمیتونم بیمارستان مراجعه کنم راهنماییم میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب احتمالاً مبتلا به آپنه انسدادی می‌باشید. لطفاً لیست داروهای مصرفی را بفرستید
  2. تصویر کاربر صهبا سه شنبه ۱۰ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   پراپرانولول ۲۰ یک عدد و متورال ۵۰ هنگامی ک فشار بالاس یک عدد و روزی یک عدد اسپرین ۸۰
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۱ تیر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ترکیب دارویی بسیار نامناسبی است. نیاز به مصرف آسپرین نیست. پروپرانولول را قطع کنید و یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر