علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

هر گاه ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه شود، او به فشار خون دیاستولیک مبتلا شده است. بالا بودن مینیمم فشار خون یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب میشود که فرد برای درمان آن باید هر چه سریعتر اقدام کند. در این مقاله به بررسی علت بالا بودن مینیمم فشار خون می پردازیم.

مینیمم فشار خون بالا

فشار خون بالا یک مشکل رو به رشد در جهان است. در اکثر افرادى که مبتلا به فشار خون دیاستولیک بالا هستند، دلیل خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

اما تقریبا به طور معمول، فشار خون دیاستولیک به دلیل بروز اختلالات دیگری مانند بیماری تیروئید، بیماری آپنه خواب یا بیمارى هاى کلیوی به وجود مى آید.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون شامل دو شماره است که شماره بالا (سیستولیک) و شماره پایین (دیاستولیک) نامیده می شوند. بنابراین، سه نوع فشار خون بالا وجود دارد.

 • فشار خون دیاستولیک بالا  (فشار خون دیاستولیک): زمانى رخ مى دهد که شماره پایین، بالاى ٨٠ mmHg باشد.
 • فشار خون سیستولیک بالا ( فشار خون سیستولیک ): زمانى رخ مى دهد که شماره بالا، بالاى ١٣٠ mmHg باشد.
 • فشار خون مخلوط: زمانى رخ مى دهد که هر دو شماره بالا باشند.

👈 مطلب مرتبط: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون نرمال

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

فشار خون دیاستولیک منفرد (IDH) اغلب در جوانان مشاهده مى شود. در اکثر افرادى که به فشار خون دیاستولیک منفرد مبتلا هستند دلیل خاصى براى بروز آن به دست نیامده است.

بالا بودن مینیمم فشار خون

این فشار خون، به نوعى عمده، اولیه و ضرورى محسوب مى شود. گاها فرد به دلیل ابتلا به بیمارى هایى چون مشکلات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و یا بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا مى شود.

فشار خون اولیه

این نوع از فشار خون دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد. پزشکان بر این عقیده اند که فشار خون اولیه زمانی رخ می دهد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه بیشتر در افراد جوان و بزرگسال مشاهده می شود و دلیل خاصی برای بروز آن وجود ندارد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

تیروئید کم کار و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى است که علت بالا بودن مینیمم فشار خون است. همانند فشار خون اولیه، فشار دیاستولیک بالا هم نتیجه تنگى شدید مویرگ ها است.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن دارند، دچار خستگى مفرد مى شوند، و یا به راحتى سرما مى خورند بیشتر است، اما براى تایید وجود این بیمارى نیاز به آزمایش خون است.

بیمارى هاى غدد درون ریز سطح موادى چون آلدوسترون، هورمون پاراتیروئید و کورتیکواستروئیدها را بالا مى برد و این موضوع باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا مى شود.

اکثر بیماری هایی که به کلیه آسیب می رسانند ممکن است باعث کاهش توانایی کلیه ها برای حذف مایعات از بدن یا افزایش تولید آنژیوتانسین شوند.

بروز فشار خون رینو واسکولار به دلیل تنگ شدگى شریان اصلى که به کلیه ها وصل مى شود، یکی دیگر از علل احتمالی بروز فشار خون دیاستولیک بالا است.

 آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب – توقف های اپیزودیک در تنفس در حین خواب – ممکن است باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود. اکثرا در افراد مبتلا به این سندرم افزایش ضربان قلب دیده می شود، چرا که این عارضه ممکن است فواصل بین ضربان هاى قلب را کوتاه تر کند، بنابراین رگ های خونی بیشتر در معرض جریان خون اضافی قرار مى گیرند.

خواب بیش از حد در طول روز، نشانگر سندرم آپنه خواب است، اما برای تشخیص این اختلال، الگوى خواب فرد باید مورد بررسى قرار گیرد.

 سیگار و نوشیدنی های الکلی

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز می تواند باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود.

فشار خون بالا

امکان بروز این مساله، هنگامى که کلیه ها آسیب دیده باشند بیشتر خواهد بود، چرا که آنژیوتانسین معمولا در کبد تجزیه می شود. فشار خون دیاستولیک بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن به وجود آید.

عوامل خطر براى فشار خون دیاستولیک بالا

برخى از عوامل خطر برای فشار خون دیاستولیک بالا شناسایی شده اند. آنها به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، اما بروز برخى از آنها احتمال بروز فشار خون دیاستولیک بالا را افزایش مى دهد.

ریسک فاکتورهایى که در مطالعه قلب فریمینگام ارائه شد شامل مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بود؛ این مقاله در مارس ٢٠٠۵ در نشریه سیرکولیشن چاپ شد.

در واقع، هم این مطالعه و هم دیگر تحقیقات نشان می دهند که فشار مینیمم بالا به نسبت بیشتر از فشار خون مخلوط یا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان زیر ۴٠ سال شیوع دارد.

از دیگرریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش شده در مطالعات منتشر شده در ژوئیه ٢٠١٢ مجله قلب هند مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • سطح کلی کلسترول بالا
 • مصرف قهوه یا چای زیاد

راههای کاهش فشار خون مینیمم

صرف نظر از علت پدید آمدن این عارضه، فشار مینیمم بالا نباید نادیده گرفته شود. در بسیاری از افراد، فشار سیستولیک در طول زمان افزایش می یابد.

در مطالعه قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از افراد مبتلا به فشار مینیمم بالا، بیمارى فشار خون بالا را ١٠ سال بعد تجربه کردند. حتی اگر پیشرفت هم نکند، عارضه فشار خون دیاستولیک بالا احتمال بروز عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال فشار خون منتشر شد، بزرگسالان مبتلا به فشار مینیمم بالا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیمارى هاى قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با قلب)، در مقایسه با افراد بزرگسال با فشار طبیعى، قرار دارند.

طبق دستورالعمل هاى به روز شده به وسیله کالج آمریکایی Cardiology و انجمن قلب آمریکا در سال ٢٠١٧، توصیه شده است که  دیاستولیک ۸۰ mmHg و یا بیشتر باید تحت درمان قرار بگیرند، خواه فرد به فشار مینیمم بالا یا فشار خون مخلوط  بالا مبتلا باشه و خواه نباشد.

استراتژی هاى مربوط  به کاهش فشار خون ممکن است شامل کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشد. همچنین کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند کنترل قند خون و میزان کلسترول نیز اهمیت دارد.

نکاتی برای بالا بودن مینیمم فشار خون

عارضه فشار خون دیاستولیک بالا معمولا علائمى ندارد. سردرد، خونریزی بینی و علائم دیگر گاهی اوقات به فشار خون بالا نسبت داده می شود، اما این علائم در افرادی که فشار عادی دارند نیز ممکن است رخ دهد.

اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف ناگهانی، تغییر در گفتار یا کاهش سطح آگاهی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشدارى براى بروز یک عارضه تهدید کننده حیاتی مرتبط با فشار خون دیاستولیک بالا  مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرنگ پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید.بنده خانم ۴۵ساله هستم بادیابت۲ باسابقه جربی خون بالاچندسالیه که فشارخون دارم امابیشترفشارمینیمم بالاس مثلا۱۲رو۹ حتی تا۱۰هم میره دکترلوزارتان ۲۵صبح وشب نصفی برام تجویزکرده همجنان گیجی وسنگینی قفسه سینه دارم چکارکنم.هربارنوارقلب گرفتم گفتن ضربان قلبت بالاس کمتراز۹۰نمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به بررسی از نظر گرفتگی عروق قلب دارید
 • تصویر کاربر ام پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 187 مشاهده پرسش
  سلام خدمت اقای دکتر بنده ۴۱ سال سن دارم معمولا فشارم ۱۴ روی ۹ است دکتر رفتم اکو و نوار قلب گرفتن و ضمنا ورزش کار حرفه ای هستم هیچ داروی تجویز نکردن ایا با این اوصاف دارو لازمه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال بسیار زیاد نیاز به مصرف دارو نیز دارید لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  مینمم بالا چیکارکنیم بیادپایین آخه هم آبغوره خوردم هم آبلیمو قرقورت یه حب سیر ولی پایین نیومد مجبور شدم برم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب موارد مورد اشاره تاثیری در کاهش فشارخون ندارند و پایین نیامدن فشارخون با آنها جای تعجب ندارد. لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر حسن جمعه ۱۰ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 209 مشاهده پرسش
  سلام .حدود دو ماهی هشت که فشار خون مینیمم من بین ۱۰ و۱۱ است قرص املوپرس میخورم حدود ۷ساعت بعد دوباره بالا میره البته چند سالی هست که فشار خون داشتم و به صورت تا منظم قرص می‌خوردم سنم ۴۸سال استرس ندارم اهل دود ومشروب نیستم ورزش میکنم فوتسال کوهنوردی دیگه نمی دونن چه توضیحاتی باید بدم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۰ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر محبوبه پنجشنبه ۹ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 176 مشاهده پرسش
  سرگیجه دارم فشارم ۱۲ بررسی ۸
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۹ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً با یکی از همکاران محترم نرولوژیست مشورت بفرمایید
 • تصویر کاربر الناز پنجشنبه ۹ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 182 مشاهده پرسش
  با سلام - فشار دیاستول من معمولا بین ۸/۵ تا ۹ است وقتی عصبانی می شوم به ۱۲ هم می رسد ۴۷ سال دارم بیماری خاصی هم ندارم . نظر متخصص قلب این بود که فعلا نیاز به دارو نیست. ولی خودم نگرانم . آیا واقعا نیاز به دارو ندارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۹ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب توصیه می کنم که یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید تا بر اساس اطلاعات بدست آمده از آن در مورد نیاز به مصرف دارو و درمان مناسب تصمیم گیری شود
 • تصویر کاربر as چهارشنبه ۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  یک ماه است متوجه شدم فشار خونم بالاست فشار max بین12 تا15 و فشار min بین 9تا10 است سن 40 سال به نظرتون نیاز به مصرف دارو دارم؟ بیشتر فشار Min بالاست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله نیاز به مصرف دارو دارید
 • تصویر کاربر حسینی سه شنبه ۷ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر.من خانم ۳۵ ساله هستم .حدود۵ماهی است که دچار افزایش فشارخون شدم.فشارم ۱۳ یا ۱۴ به روی ۸ یا ۹ میشه.بنده ۱۲ سال پیش کیسه صفرایم را برداشته ام .وکمی آنزیمهای کبدی بالا بود.کم کاری تیرویید هم دارم.خواستم راهنمایی بفرمایید.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۷ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده 39دارم کم کاری تیرویئد دارم و جدیدا احساس میکنم خون با فشار وارد مغزم میشه و قلبم هم چند مدت هست درد میگیره چند روز پیش علائم سردرد شدید داشتم فشارم بود 13/5روی 10/5و احساس میکنم دوباره همون علائم رو روز بعد داشتم وبعد دوروز فشارم بود 12رو 8ممنون میشم راهنمایی بفرمایید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً به مدت یک هفته روزانه دو بار صبح قبل از صبحانه و شب قبل از شام و هر دو بار با مثانه خالی فشار خون خود را اندازه‌گیری و ثبت کرده و نتیجه را ارسال بفرمائید
 • تصویر کاربر ملودی دوشنبه ۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من چهارماهه زایمان کردم و فشار خونم ۱۱ الی ۱۲ هست ولی فشار دیاستولیک بین ۸ و ۹.۵ نوسان داره، آیا مبتلا به فشارخون هستم؟ امکان مراجعه حضوری ندارم، چه دارویی بخورم برای شیردهی ضرر نداشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
درحال دریافت اطلاعات