آیا آنژیوگرافی قلب بی خطر است؟

آنژیوگرافی عروق کرونر عملی است که با استفاده از عکسبرداری، رگ های خونی را قابل دیدن می کند. معمولا از این آزمایش برای تشخیص گرفتگی های عروق که مانع عبور خون به قلب می شوند، استفاده می شود. در این مقاله با این عمل بیشتر آشنا می شوید.

آنژیوگرافی جزو دسته ای از عمل ها است که با نام کاتترگذاری قلبی شناخته می شوند. این عمل ها شامل تشخیص و درمان مشکلات قلبی می باشد.

در طول این عمل، نوع خاصی از رنگ که به وسیله ماشین های تصویربرداری قابل رؤیت است، به رگ های قلب تزریق می شود. سپس ماشین عکسبرداری یک سری عکس پشت سر هم گرفته و به پزشک این امکان را می دهد تا وضعیت شریان ها را از نزدیک ببیند و در صورت گرفتگی، آن را با آنژیوپلاستی باز کند.

چرا آنژیوگرافی انجام می شود؟

در صورتیکه یکی از موارد زیر شامل حال شما شود، پزشک درخواست آنژیوگرافی می کند:

 • علائم بیماری عروق کرونر مثل درد قفسه سینه
 • درد قفسه سینه، فک، گردن یا دست که علتش در آزمایش های دیگر مشخص نشود.
 • درد قفسه سینه که جدید باشد یا رو به افزایش باشد.
 • مشکل قلبی که مادرزادی باشد.
 • نتایج غیر عادی تست غیر تهاجمی فشار قلب
 • مشکلات دیگر مربوط به رگ های خونی یا جراحت قفسه سینه
 • مشکل دریچه قلب که نیاز به جراحی داشته باشد.

معمولا به دلیل خطر کمی که انجام آنژیوگرافی به دنبال دارد، قبل از آن تست های دیگری مانند تست فشار قلب، الکتروکاردیوگرام و اکوکاردیوگرام انجام می شود.

آنژیوگرافی

آیا انجام آنژیوگرافی قلب خطرناک است؟

آنژیوگرافی قلب در کل بی خطر است. هر چند، هر آزمایشی خطراتی دارد. خونریزی، عفونت و بی نظمی در ضربان قلب ممکن است به وجود بیایند. همچنین عوارض خطرناک تری، مانند حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ ممکن است ایجاد شوند، اما آنها شایع نیستد.

اگر به iodine یا رنگ حاجب حساسیت دارید، باید به پزشک و پرستار خون اطلاع دهید، تا از داروهایی استفاده کنند که باعث بروز واکنش حساسیتی نشوند.

ماده ای که در طول آزمایش استفاده میشود دارای iodine است. بعضی از بیماران یک واکنش کوچک به ماده تزریقی دارند، مانند راش های پوستی و خارش.

این ماده ندرتا سبب عوارض جدی کلیوی می شود، به خصوص اگر عملکرد کلیه قبل از فرآیند طبیعی باشد. در صورتی که عملکرد کلیه فرد به دلیل فشار خون یا دیابت مختل باشد، خطر بزرگتری برای ابتلا به عوارض او را تهدید می کند. اگر این عارضه ایجاد شود، صدمات اغلب موقت هستند اما بعضی اوقات می توانند دائمی باشند.

آنژیوگرافی قلب چگونه انجام می شود؟

☑ قبل از آنژیوگرافی قلب

متخصص قلب یا پرستار شما دستورالعمل هایی برای آماده شدن جهت آنژیوگرافی قلب را به شما می دهد.

 • اگر دارویی مصرف می کنید، مانند رقیق کننده های خون، با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است لازم باشد مصرف دارو را قلب از آنژیوگرافی قطع کنید.
 • از شما خواسته می شود چند ساعت قبل از فرآیند چیزی نخورید و ننوشید.
 • شمارش سلول های خونی شما، عملکرد کلیوی و آزمایش انعقاد خون ممکن است قبل از فرآیند برای شما درخواست شود.
 • قبل از فرآیند به شما داروهایی می دهند تا آرامش خود را حفظ کنید.

این فرآیند در بیمارستان و اتاق های خاصی انجام می شود که دارای ابزار های مخصوصی هستند.

تصاویر آنژیوگرافی

☑ در هنگام فرآیند آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی به طور معمول 45 دقیقه تا یک ساعت زمان میبرد. با شروع فرآیند، پرستار یک آنژیوکت را به درون ورید بازوی شما وارد می کند تا از طریق آن مایعات و داروها را به راحتی برای شما تزریق کند. اگر در طی آنژیوگرفی مضطرب شوید، برای آرامش بیشتر شما داروهایی به شما می دهند.

درطی آنژیوگرافی درحالی که روی میز دراز شده اید، هوشیاری شما را کمتر می کنند اما در تمام مراحل فرآیند بیدار می مانید. یک متخصص قلب خاص آنژیوگرافی را انجام می دهد.

بعد از آرام شدن شما، پزشک از یک سوزن کوچک برای تزریق لیدوکایین استفاده می کند، که یک بیحس کننده ی موضعی است و ناحیه ی مدنظر را بیحس می کند. وارد شدن این سوزن ممکن است تنها دردی باشد که شما در تمام فرآیند متوجه خواهید شد. این فرآیند معمولا بدون درد است.

شریان رانی در ناحیه ی کشاله ران، یکی از متداول ترین رگ های خونی است که پزشک برای وارد کردن کاتتر از آن استفاده می کند و آنژیوگرافی را از طریق شریان انجام می دهند. ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد به جای شریان رانی از شریان بازویی برای وارد کردن کاتتر استفاده کند.

از طریق این نقطه ی دستیابی که می تواند در ران یا بازو باشد، کاتتر از طریق شریان ها به قلب می رسد. به این دلیل که شریان ها عصبی ندارند، شما از عبور کاتتر در عروق خونی چیزی احساس نمی کنید.

دوربین اشعه ی ایکس به پزشک کمک میکند تا کاتتر را به سمت قلب برساند. وقتی که کاتتر به درستی جایگذاری شد، متخصص قلب رنگ حاجب را از طریق کاتتر به قلب و عروق آن تزریق خواهد کرد. بیشتر افراد هیچ احساسی در مورد این تزریق نخواهند داشت. هرچند بعضی افراد ممکن است یک ناراحتی کوچک در قفسه سینه خود احساس کنند که معمولا چند ثانیه طول می کشد. ممکن است کمی احساس سرگیجه و حالت تهوع داشته باشید.

هنگامی که اشعه ی ایکس از آن رنگ عبور می کند، شریان ها به عنوان سایه های سیاه روی یک زمینه ی سفید ظاهر می شوند. اگر شما دچار انسداد باشید، در یک ناحیه ی سفید ظاهر می شود. دوربین اشعه ی ایکس یک فیلم را از حفرات قلبی و شریان های آن ضبط می کند. این فیلم به عنوان یک تصویر دیجیتال پزشکی ضبط می شود. متخصص قلب با مشاهده جریان خون، اندازه، شکل انسداد و طول آن می تواند بهترین روش درمانی را اتخاذ کند.

☑ بعد از آنژیوگرافی قلب

اگر آنژیوگرافی انسداد جدی نشان دهد، ممکن است متخصص قلب مداخلات فوری را در دستور کار قرار دهد، مانند استنت گذاری یا بالون آنژیوپلاستی، برای بازگشایی انسداد و برگرداندن جریان خون به مقدار طبیعی. یا ممکن است پزشک شما برای شما جراحی بای پس عروقی را توصیه کند، یک فرآیند جراحی که جریان خون را به حالت اول برمی گرداند. اگر آنژیوگرافی یک پلاکی را نشان دهد که نیاز به توجه فوری نداشته باشد، پزشک تصویر شما را مرور می کند و اطلاعات بیشتری قبل از تصمیمات درمانی بدست خواهد آورد، مانند تغیرات سبک زندگی و داروهای مصرفی شما.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب

☑ مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب در بیمارستان

زمانی که فرآیند به پایان رسید، کاتتر خارج خواهد شد و ممکن است محل آن را بخیه بزند. درغیر این صورت، پزشک یا پرستار بعد از خارج کردن کاتتر محل آن را تا 20 دقیقه فشار می دهد.

بعد از پوشاندن زخم، و درصورتی که کاتتر از طریق پا وارد شده باشد، باید بپرسید که آیا باید همچنان دراز بکشید و از خم کردن پاها و بلند کردن سرتان اجتناب کنید یا خیر. ممکن است نیاز باشد دو تا شش ساعت بعد از خارج کردن کاتتر در همان حالت بمانید.

☑ مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب در خانه

بعد از آنکه به خانه بازگشتید، ممکن است متوجه یک کبودی در ناحیه ای که کاتتر از آن وارد شده است بشوید. این کبودی در اثر خونی که زیر پوست مانده است ایجاد میشود. یک کبودی کوچک یا کمی بزرگ میتواند طبیعی باشد. نیازی نیست کبودی به پزشک گزارش شود، هرچند ناحیه کبودی کمی بزرگ باشد. معمولا بعد از یک تا سه هفته این کبودی از بین میرود.

⚠ توجه: 
اگر موارد زیر را متوجه شدید باید به پزشک اطلاع دهید:
✳ خونریزی، ترشحات یا تورم دردناک در ناحیه ای که کاتتر وارد شده است.
✳ تورم یا ضعف و بیحسی در ناحیه ای که کاتتر وارد شده است.

نتایج حاصله از آنژیوگرافی

آنژیوگرافی مشکلات رگ های قلبی را نشان می دهد:

 • تعداد شریان هایی که توسط پلاک های چربی مسدود شده را نشان می دهد.
 • محل انسداد را نشان می دهد.
 • میزان خونی که از رگ ها عبور می کند را نشان می دهد.
 • جریان خون داخل قلب را بررسی می کند.
 • نتیجه عمل بای پس قبلی را نشان می دهد.

👈مطلب مرتبط:  برای دانستن نحوه ی انجام عمل بای پس قلب و عوارض آن برروی لینک زیر کلیک کنید.

بای پس قلب

دانستن این اطللاعات به پزشک کمک می کند درمان مناسب برای شما را انتخاب کند. برای مثال پزشک تصمیم می گیرد که استنت گذاری بهتر است یا آنژیوپلاستی. هم چنین ممکن است در صورت نیاز به آنژیوپلاستی یا استنت گذاری، همزمان این عمل ها انجام شوند.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر سعید یزدانخواه برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  لطف کنید بفرمایید آیا آنژو گرافی وسیتی آنژو به لحاظ تشخیصی تفاوت دارند اگر پاسخ مثبت هست کدام یک دقیق تر است.
  با تشک واحترام
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 5 روز پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله متفاوت هستند
   در صورت طبیعی بودن سی تی آنژیوگرافی دقت بسیار خوبی داره و نیازی به آنژیوگرافی نیست ولی در صورت غیر طبیعی بودن دقت زیادی نداره و در اکثر اوقات نیاز به آنژیوگرافی است برای دیدن جزئیات بیشتر و دقیق تر توسط آنژیوگرافی بنابراین سی تی آنژیوگرافی رو در افرادی توصیه میکنیم که بیشتر احتمال بدیم مشکلی ندارند و طبیعی هستند توضیحات فوق مشخص شد که آنژیوگرافی از سی تی آنژیوگرافی دقیق تر هست

 • تصویر کاربر t.Alaei دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر .مامان من 72ساله. دو سال پیش اسکن قلب شدند و بر اثر تزریق برای اسکن ننیدونم بر اثر حساسیت بود یا نه. دچار لرزش بدن وپرت شدن شدند و روی عصب شون تاثیر گذاشته بود و با کوچک ترین استرس ارژانس میشوند و همون حالت بدست میداد تا اینک بهتر شدند . نتیجه اسکن .انژ و بود و دکترشون تشخیص دادند که دریچه قلب شل هست .. و دو سال هست که مرتب دارو نصرف میکنن و داروهای خارجی . و خوب بوده . بر اثر اکو شدن. تا اینک مدتی پیش درد سینه شدند براثر ناراحتی که براشون میش اومده بود . دوتر بیمارستان گفتند چرا انژو نشدند و ستی انژو دستور دادند . دیشب که نتیجه سی دی توسط دکتر دیگه ای بررسی شد و اکو و نوار گرفتند . دکتر گفتند که دریجه قلب شل هست و یک رگ تنگی شدید داره و نیاز به فنر . البته رگ اصلی نبود . به مدت یک ناه دارو تجویز کردند . و داروها نسبت به قبل چند تای عوض شده . و در بیمارستان که بستری بودند دکتر و بعد هم دکترخودشون هم داروی پلاریسم تجویز کرده بودند با توجه به گرفتگی . اما حالا تجویز نشده. لطفا راهنمایی کنید که وضعیتشون را. چنددتا عکس فرستادم جز سی دی . با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 8 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب
   برای اظهارنظر دقیق باید کلیه مدارک و سی دی آنژیوگرافی و گزارش سی تی آنژیوگرافی رو ببینم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر