آیا آنژیوگرافی قلب بی خطر است؟

آنژیوگرافی قلب نوعی فرآیند تشخیصی است که در طی آن یک تصویر اشعه ی ایکس از قلب و عروق گرفته می شود و به تشخیص درست بیماری های قلبی کمک می کند.


آنژیوگرافی موارد زیر را نشان می دهد:

1) جریان خون به قلب شما توسط انسداد محدود نشده است، که این نتایج به شما و پزشکتان کمک می کند بدانید علائم شما به قلبتان مربوط نیست.

2) شریان هایی که به قلب شما خونرسانی میکنند تنگ شده یا مسدود شده باشند. محل دقیق انسداد و اندازه ی آن را نشان میدهد. این اطلاعات به متخصص قلب کمک می کند که یک برنامه برای درمان شما طراحی کند.

مراقب از قلب

کاربرد آنژیوگرافی قلب چیست؟

متخصص قلب شما برایتان یک آنژیوگرافی قلب درخواست می کند تا هرگونه انسداد در مسیر شریان های قلبی(عروق کرونر) شما را مشاهده کند، یعنی همان عروق هایی که از طریق آن خون به عضله قلب شما می رسد. برای ایجاد این نمای ویژه، یک کاتتر (یک لوله کوچک و منعطف) به درون عروق خونی بزرگ در بالای ران یا بازو وارد می شود، و بعد از آن به سمت شریان های قلبی فرستاده می شود. یک رنگ حاجب خاص به درون کاتتر تزریق میشود و به شریان های قلبی و قلب وارد می شود.

این رنگ باعث می شود که دوربین اشعه ایکس یک فیلم از قلب و شریان های آن ضبط کند. این فیلم، که شما و پزشکتان می توانید آن را روی صفحه نمایش مشاهده کنید، جریان خون شریان های قلبی و محل هر گونه انسداد در مسیر آن را نشان می دهد.  آنژیوگرافی همچنین اطلاعاتی در مورد اندازه و شکل انسداد به پزشک می دهد. این اطلاعات بسیار مهم هستند زیرا به متخصص قلب کمک می کنند تا بهترین طرح درمانی را برای برطرف کردن انسداد طراحی کند.

آنژیوگرافی

آیا آنژیوگرافی قلب بی خطر است؟

آنژیوگرافی قلب درکل بی خطر است. هرچند، هر آزمایشی خطراتی دارد. خونریزی، عفونت و بی نظمی در ضربان قلب ممکن است به وجود بیاید. عوارض خطرناک تر، مانند حمله قلبی، سکته مغزی و مرگ ممکن است ایجاد شود، اما آنها شایع نیستد.

اگر به iodine یا رنگ حاجب حساسیت دارید، باید به پزشک و پرستار خون اطلاع دهید، تا از داروهایی استفاده کنند که باعث بروز واکنش حساسیتی نشود. ماده ای که در طول آزمایش استفاده میشود دارای iodine است. بعضی از بیماران یک واکنش کوچک به ماده تزریقی دارند، مانند راش های پوستی و خارش. این ماده ندرتا سبب عوارض جدی کلیوی می شوند، به خصوص اگر عملکرد کلیه قبل از فرآیند طبیعی باشد. در صورتی که اگر عملکرد کلیه فرد به دلیل فشار خون یا دیابت مختل باشد، خطر بزرگتری برای ابتلا به عوارض او را تهدید می کند. اگر این عارضه ایجاد شود، صدمات اغلب موقت هستند اما بعضی اوقات می توانند دائمی باشند.

آنژیوگرافی قلب چگونه انجام می شود؟

قبل از آنژیوگرافی قلب

متخصص قلب یا پرستار شما دستورالعمل هایی برای آماده شدن جهت آنژیوگرافی قلب را به شما می دهد.

 • اگر دارویی مصرف می کنید، مانند رقیق کننده های خون، با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است لازم باشد مصرف دارو را قلب از آنژیوگرافی قطع کنید. مصرف آسپرین باید ادامه یابد.
 • از شما خواسته می شود چند ساعت قبل از فرآیند چیزی نخورید و ننوشید.
 • شمارش سلول های خونی شما، عملکرد کلیوی و آزمایش انعقاد خون ممکن است قبل از فرآیند برای شما درخواست شود.
 • قبل از فرآیند به شما داروهایی می دهند تا آرامش خود را حفظ کنید.

این فرآیند در بیمارستان و اتاق های خاصی انجام می شود که دارای ابزار های مخصوصی هستند.

تصاویر آنژیوگرافی

در هنگام آنژیوگرافی قلب

آنژیوگرافی به طور معمول 45 دقیقه تا یک ساعت زمان میبرد. با شروع فرآیند، پرستار یک آنژیوکت را به درون ورید بازوی شما وارد می کند تا از طریق آن مایعات و داروها را به راحتی برای شما تزریق کند. اگر در طی آنژیوگرفی مضطرب شوید، برای آرامش بیشتر شما داروهایی به شما می دهند.

درطی آنژیوگرافی درحالی که روی میز دراز شده اید، هوشیاری شما را کمتر می کنند اما در تمام مراحل فرآیند بیدار می مانید. یک متخصص قلب خاص آنژیوگرافی را انجام می دهد.

بعد از آرام شدن شما، پزشک از یک سوزن کوچک برای تزریق لیدوکایین استفاده می کند، که یک بیحس کننده ی موضعی است و ناحیه ی مدنظر را بیحس می کند. وارد شدن این سوزن ممکن است تنها دردی باشد که شما در تمام فرآیند متوجه خواهید شد. این فرآیند معمولا بدون درد است.

شریان رانی در ناحیه ی کشاله ران، یکی از متداول ترین رگ های خونی است که پزشک برای وارد کردن کاتتر از آن استفاده می کند و آنژیوگرافی را از طریق شریان انجام می دهند. ممکن است پزشک شما تصمیم بگیرد به جای شریان رانی از شریان بازویی برای وارد کردن کاتتر استفاده کند.

از طریق این نقطه ی دستیابی که می تواند در ران یا بازو باشد، کاتتر از طریق شریان ها به قلب می رسد. به این دلیل که شریان ها عصبی ندارند، شما از عبور کاتتر در عروق خونی چیزی احساس نمی کنید.

دوربین اشعه ی ایکس به پزشک کمک میکند تا کاتتر را به سمت قلب برساند. وقتی که کاتتر به درستی جایگذاری شد، متخصص قلب رنگ حاجب را از طریق کاتتر به قلب و عروق آن تزریق خواهد کرد. بیشتر افراد هیچ احساسی در مورد این تزریق نخواهند داشت. هرچند بعضی افراد ممکن است یک ناراحتی کوچک در قفسه سینه خود احساس کنند که معمولا چند ثانیه طول می کشد. ممکن است کمی احساس سرگیجه و حالت تهوع داشته باشید.

هنگامی که اشعه ی ایکس از آن رنگ عبور می کند، شریان ها به عنوان سایه های سیاه روی یک زمینه ی سفید ظاهر می شوند. اگر شما دچار انسداد باشید، در یک ناحیه ی سفید ظاهر می شود. دوربین اشعه ی ایکس یک فیلم را از حفرات قلبی و شریان های آن ضبط می کند. این فیلم به عنوان یک تصویر دیجیتال پزشکی ضبط می شود. متخصص قلب با مشاهده جریان خون، اندازه، شکل انسداد و طول آن می تواند بهترین روش درمانی را اتخاذ کند.

بعد از آنژیوگرافی قلب

اگر آنژیوگرافی انسداد جدی نشان دهد، ممکن است متخصص قلب مداخلات فوری را در دستور کار قرار دهد، مانند استنت گذاری یا بالون آنژیوپلاستی، برای بازگشایی انسداد و برگرداندن جریان خون به مقدار طبیعی. یا ممکن است پزشک شما برای شما جراحی بای پس عروقی را توصیه کند، یک فرآیند جراحی که جریان خون را به حالت اول برمی گرداند. اگر آنژیوگرافی یک پلاکی را نشان دهد که نیاز به توجه فوری نداشته باشد، پزشک تصویر شما را مرور میکند و اطلاعات بیشتری قبل از تصمیمات درمانی بدست خواهد آورد، مانند تغیرات سبک زندگی و داروهای مصرفی شما.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب

☑ مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب در بیمارستان

زمانی که فرآیند به پایان رسید، کاتتر خارج خواهد شد و ممکن است محل آن را بخیه بزند. درغیر این صورت، پزشک یا پرستار بعد از خارج کردن کاتتر محل آن را تا 20 دقیقه فشار می دهد.

بعد از پوشاندن زخم، و درصورتی که کاتتر از طریق پا وارد شده باشد، باید بپرسید که آیا باید همچنان دراز بکشید و از خم کردن پاها و بلند کردن سرتان اجتناب کنید یا خیر. ممکن است نیاز باشد دو تا شش ساعت بعد از خارج کردن کاتتر در همان حالت بمانید.

☑ مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب در خانه

بعد از آنکه به خانه بازگشتید، ممکن است متوجه یک کبودی در ناحیه ای که کاتتر از آن وارد شده است بشوید. این کبودی در اثر خونی که زیر پوست مانده است ایجاد میشود. یک کبودی کوچک یا کمی بزرگ میتواند طبیعی باشد. نیازی نیست کبودی به پزشک گزارش شود، هرچند ناحیه کبودی کمی بزرگ باشد. معمولا بعد از یک تا سه هفته این کبودی از بین میرود.

اگر موارد زیر را متوجه شدید باید به پزشک اطلاع دهید:

 • خونریزی، ترشحات یا تورم دردناک در ناحیه ای که کاتتر وارد شده است.
 • تورم یا ضعف و بیحسی در ناحیه ای که کاتتر وارد شده است.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر t.Alaei دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکتر .مامان من 72ساله. دو سال پیش اسکن قلب شدند و بر اثر تزریق برای اسکن ننیدونم بر اثر حساسیت بود یا نه. دچار لرزش بدن وپرت شدن شدند و روی عصب شون تاثیر گذاشته بود و با کوچک ترین استرس ارژانس میشوند و همون حالت بدست میداد تا اینک بهتر شدند . نتیجه اسکن .انژ و بود و دکترشون تشخیص دادند که دریچه قلب شل هست .. و دو سال هست که مرتب دارو نصرف میکنن و داروهای خارجی . و خوب بوده . بر اثر اکو شدن. تا اینک مدتی پیش درد سینه شدند براثر ناراحتی که براشون میش اومده بود . دوتر بیمارستان گفتند چرا انژو نشدند و ستی انژو دستور دادند . دیشب که نتیجه سی دی توسط دکتر دیگه ای بررسی شد و اکو و نوار گرفتند . دکتر گفتند که دریجه قلب شل هست و یک رگ تنگی شدید داره و نیاز به فنر . البته رگ اصلی نبود . به مدت یک ناه دارو تجویز کردند . و داروها نسبت به قبل چند تای عوض شده . و در بیمارستان که بستری بودند دکتر و بعد هم دکترخودشون هم داروی پلاریسم تجویز کرده بودند با توجه به گرفتگی . اما حالا تجویز نشده. لطفا راهنمایی کنید که وضعیتشون را. چنددتا عکس فرستادم جز سی دی . با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۵ شهریور ۹۷( 6 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب
   برای اظهارنظر دقیق باید کلیه مدارک و سی دی آنژیوگرافی و گزارش سی تی آنژیوگرافی رو ببینم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر