طریقه آنژیوگرافی قلب از طریق دست

آنژیوگرافی قلب از طریق دست عملی است که با استفاده از عکسبرداری، رگ های خونی را قابل دیدن می کند. معمولا از این آزمایش برای تشخیص گرفتگی های عروق که مانع عبور خون به قلب می شوند، استفاده می شود. در این مقاله با آنژیوگرافی از دست بیشتر آشنا می شوید.

آنژیوگرافی از راه دست جزو دسته ای از عمل ها است که با نام کاتترگذاری قلبی شناخته می شود.

در طول این عمل، نوع خاصی از رنگ که به وسیله ماشین های تصویربرداری قابل رؤیت است، به رگ های قلب تزریق می شود. سپس ماشین عکسبرداری یک سری عکس پشت سر هم گرفته و به پزشک این امکان را می دهد تا وضعیت شریان ها را از نزدیک ببیند و در صورت گرفتگی، آن را با آنژیوپلاستی باز کند.

چرا آنژیوگرافی قلب انجام می شود؟

در صورتیکه یکی از موارد زیر شامل حال شما شود، پزشک درخواست آنژیوگرافی می کند:

 • علائم بیماری عروق کرونر مثل درد قفسه سینه
 • درد قفسه سینه، فک، گردن یا دست که علتش در آزمایش های دیگر مشخص نشود.
 • درد قفسه سینه که جدید باشد یا رو به افزایش باشد.
 • مشکل قلبی که مادرزادی باشد.
 • نتایج غیر عادی تست غیر تهاجمی فشار قلب
 • مشکلات دیگر مربوط به رگ های خونی یا جراحت قفسه سینه
 • مشکل دریچه قلب که نیاز به جراحی داشته باشد.

معمولا به دلیل خطر کمی که انجام آنژیوگرافی قلب از طریق دست به دنبال دارد، قبل از آن تست های دیگری مانند تست فشار قلب، الکتروکاردیوگرام و اکوکاردیوگرام انجام می شود.

آنژیوگرافی

آیا آنژیوگرافی قلب خطرناک است؟

بسیاری از من می پرسند که عوارض آنژیوگرافی چیست؟ آنژیوگرافی قلب در کل بی خطر است. هر چند، هر آزمایشی خطراتی دارد. خونریزی، عفونت و بی نظمی در ضربان قلب ممکن است به وجود بیایند. همچنین عوارض خطرناک تری، مانند حمله قلبی ، سکته مغزی و مرگ ممکن است ایجاد شوند، اما آنها شایع نیستد.

اگر به iodine یا رنگ حاجب حساسیت دارید، باید به متخصص آنژیوگرافی و پرستار خون اطلاع دهید، تا از داروهایی استفاده کنند که باعث بروز واکنش حساسیتی نشوند.

ماده ای که در طول آزمایش استفاده میشود دارای iodine است. بعضی از بیماران یک واکنش کوچک به ماده تزریقی دارند، مانند راش های پوستی و خارش.

این ماده ندرتا سبب عوارض جدی کلیوی می شود، به خصوص اگر عملکرد کلیه قبل از فرآیند طبیعی باشد. در صورتی که عملکرد کلیه فرد به دلیل فشار خون یا دیابت مختل باشد، خطر بزرگتری برای ابتلا به عوارض او را تهدید می کند. اگر این عارضه ایجاد شود، صدمات اغلب موقت هستند اما بعضی اوقات می توانند دائمی باشند.

آنژیوگرافی قلب از راه دست

در این روش کاتتر از طریق دست به سیستم گردش خون شما وارد شده و توسط متخصص آنژیوگرافی به سمت محل مشکوک به گرفتگی عروق هدایت می شود.

فیلم آنژیوگرافی قلب

قبل از آنژیوگرافی قلب

متخصص قلب یا پرستار شما دستورالعمل هایی برای آماده شدن جهت آنژیوگرافی قلب را به شما می دهد.

 • اگر دارویی مصرف می کنید، مانند رقیق کننده های خون، با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است لازم باشد مصرف دارو را قلب از آنژیوگرافی قطع کنید.
 • از شما خواسته می شود چند ساعت قبل از فرآیند چیزی نخورید و ننوشید.
 • شمارش سلول های خونی شما، عملکرد کلیوی و آزمایش انعقاد خون ممکن است قبل از فرآیند برای شما درخواست شود.
 • قبل از فرآیند به شما داروهایی می دهند تا آرامش خود را حفظ کنید.

این فرآیند در بیمارستان و اتاق های خاصی انجام می شود که دارای ابزار های مخصوصی هستند.

آنژیو قلب چقدر طول میکشد؟

آنژیوگرافی قلب به طور معمول ۴۵ دقیقه تا یک ساعت زمان میبرد.

تصاویر آنژیوگرافی

طریقه آنژیوگرافی قلب

با شروع فرآیند آنژیوگرافی، پرستار یک آنژیوکت را به درون ورید بازوی شما وارد می کند تا از طریق آن مایعات و داروها را به راحتی برای شما تزریق کند. اگر در طی آنژیوگرفی مضطرب شوید، برای آرامش بیشتر شما داروهایی به شما می دهند.

در طی آنژیوگرافی درحالی که روی میز دراز شده اید، هوشیاری شما را کمتر می کنند، اما در تمام مراحل فرآیند بیدار می مانید. یک متخصص آنژیوگرافی قلب این کار را انجام می دهد.

بعد از آرام شدن شما، پزشک از یک سوزن کوچک برای تزریق لیدوکایین استفاده می کند، که یک بی حس کننده ی موضعی است و ناحیه ی مدنظر را بی حس می کند. وارد شدن این سوزن ممکن است تنها دردی باشد که شما در تمام فرآیند متوجه خواهید شد. این فرآیند معمولا بدون درد است.

آنژیوگرافی از پا

در آنژیوگرافی قلب از طریق پا ،شریان رانی در ناحیه ی کشاله ران، یکی از متداول ترین رگ های خونی است که پزشک برای وارد کردن کاتتر از آن استفاده می کند. در آنژیوگرافی پا تمام مراحل آنژیو از طریق کشاله ی ران بیمار انجام می شود.

آنژیوگرافی قلب از طریق دست

ممکن است پزشک تصمیم بگیرد به جای شریان رانی از شریان بازویی برای وارد کردن کاتتر استفاده کند.

از طریق این نقطه ی دستیابی که می تواند در ران یا بازو باشد، کاتتر از طریق شریان ها به قلب می رسد. به این دلیل که شریان ها عصبی ندارند، شما از عبور کاتتر در عروق خونی چیزی احساس نمی کنید.

دوربین اشعه ی ایکس به پزشک کمک میکند تا کاتتر را به سمت قلب برساند. وقتی که کاتتر به درستی جایگذاری شد، متخصص  آنژیوگرافی رنگ حاجب را از طریق کاتتر به قلب و عروق آن تزریق خواهد کرد. بیشتر افراد هیچ احساسی در مورد این تزریق نخواهند داشت. هرچند بعضی افراد ممکن است یک ناراحتی کوچک در قفسه سینه خود احساس کنند که معمولا چند ثانیه طول می کشد. ممکن است کمی احساس سرگیجه و حالت تهوع داشته باشید.

هنگامی که اشعه ی ایکس از آن رنگ عبور می کند، شریان ها به عنوان سایه های سیاه روی یک زمینه ی سفید ظاهر می شوند. اگر شما دچار انسداد باشید، در یک ناحیه ی سفید ظاهر می شود. دوربین اشعه ی ایکس یک فیلم را از حفرات قلبی و شریان های آن ضبط می کند. این فیلم به عنوان یک تصویر دیجیتال پزشکی ضبط می شود. متخصص قلب با مشاهده جریان خون، اندازه، شکل انسداد و طول آن می تواند بهترین روش درمانی را اتخاذ کند.

تفسیر نتایج آنژیوگرافی قلب

۱- اگر آنژیوگرافی انسداد جدی نشان دهد، ممکن است متخصص قلب مداخلات فوری مانند آنژیوپلاستی یا استنت گذاری را برای بازگشایی انسداد و برگرداندن جریان خون به مقدار طبیعی را در دستور کار قرار دهد،

۲- ممکن است پزشک بر اساس گرفتگی رگ های قلب، عمل قلب باز را پیشنهاد دهد.

۳- اما اگر آنژیوگرافی چیز خاصی را نشان ندهد، پزشک تغیرات سبک زندگی و یا داروهای مصرفی شما را پیشنهاد می دهد.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب

مراقبت های پس از آنژیوگرافی

مراقبت بعد از آنژیوگرافی برای بهبودی سریع تر بیمار و جلوگیری از عوارض آنژیوگرافی بسیار مهم هستند.
با رعایت نکات مراقبت بعد از آنژیوگرافی به راحتی می توان دوران بهبودی و نقاهت را بدون مشکل پشت سر گذاشت و از عوارضی چون مثل لخته، تپش قلب، کبودی و ورم محل ورود کاتتر جلوگیری کرد.

برای آشنایی با مراقبت های بعد از آنژیوگرافی مقاله زیر را بخوانید

مراقبت بعد از آنژیوگرافی

⚠ توجه: 
اگر موارد زیر را متوجه شدید باید به پزشک اطلاع دهید:
✳ خونریزی، ترشحات یا تورم دردناک در ناحیه ای که کاتتر وارد شده است.
✳ تورم یا ضعف و بیحسی در ناحیه ای که کاتتر وارد شده است.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر سعید یزدانخواه برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

۵ (۱۰۰%) ۱ رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا در حین آنژیو از بیمار خون میرود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۳ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله به میزان بسیار کمی خون از بدن خارج میشه

 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  اقای دکتر مادر من سه ماه پیش دچار یه حمله قلبی خفیف شدن دست و قلبش دچار تیر کشیدن شد بعد ازون ما بردیم دکتر بعد از نوار قلبی گفتن که یکی از رگ هاش ضربانش مناسب نیست برای همین نوشتن به اسکن هسته و ازمایش کامل در جوابش گفتن نیاز به انژیو داره ولی ما پیش دوتا دکتر دیگه هم بردیم گفتن نه نیازی نیست با دارو حل میشه یکی از رگ هاش یه خورده رسوب داره برای اطمینان نوشت سی تی انژیو اونم ۲۰ شهریور وقت داره ولی از اون روز مادرم تپش قلب های ناگهانی و تنگی نفس داره برا همین امروز یه دکتر دیگه هم بردیم اولش گفته نیازی نیست ولی وقتی مامانم گفت تنگی نفس دارم نوشته انژیو
  اقای دکتر حالا ما چیکار باید کنیم من از انژیو خیلی میترسم به نظرتون مادر نیاز به انژیو داره مشکل قلبش چیه با توجه به این علائم و اینکه در چه صورت باید انژیو کرد
  سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۲ شهریور ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که پزشک معالج با بررسی شرح حال و معاینه و رویت نوار قلب، نتیجه اکو و اسکن قلبی متقاعد شود که بیمار نیاز به آنژیوگرافی دارد از انجام آنژیوگرافی ترسی نداشته باشید
   آنژیوگرافی امروزه به تعداد زیاد انجام میشود و همکاران ما در این زمینه تجربه بسیار خوبی دارند
   اینکه در چه موردی بیمار نیاز به آنژیوگرافی دارد همان گونه که قبلاً عرض کردم مجموعه علائم و نشانه ها و یافته های معاینه قلب و اطلاعاتی که از نوار قلب ، تست ورزش، اسکن هسته ای و سایر موارد پاراکلینیکی به دست می‌آید تعیین کننده این است که آیا بیمار نیاز به آنژیوگرافی دارد یا خیر

 • تصویر کاربر پیمان سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام خواهرزاده ام ۷ ساله ۵ ماه قبل در زاهدان در منزل یهو ایست قلبی کرد و بعد از اعزام به بیمارستان بعد ۲۰ دقیقه تلاش احیا شد و بعد آن آسیب مغزی دید که خدا را شکر الان خیلی عالی شده.برای چکاب مجدد به تهران آمدند که دکتر مغز راضی بود ولی دکتر قلب گفتند باید عمل شود و چند رگ را بسوزانند که دوباره این مشکل پیش نیاید.از شما سوال داشتم که آیا این جراحی خطری ندارد و معمولا خوب جواب میدهد البته نسبت به سن و سال و اینکه هزینه این جراحی حدودا چقدر میشود.باتشکر از پاسخ گویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۲ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا مدارک و مستندات بیمارستانی مربوط به قلب ایشون رو بفرستید

 • تصویر کاربر شیوا چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب مادر من ۷۴ ساله دیروز توسط یک متخصص آنژیوپلاستی آنژیوگرافی شد موقع انجام آنژیو دچار لرزش بدن ودرد در مسیر عبور کاتتر شده متاسفانه دکترش توضیحی دراینمورد به ما نمیده الان حالش خوبه ولی خیلی آنژیو براش دردناک وسخت بوده ممنون میشوم اگر
  علت را برای من توضیح دهید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۹ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   گاهی بعلت نازک بودن رگ دست یا اسپاسم رگ و یا انومالی های رگ‌دست آنژیوگرافی دردناک هست که در صورت عدم ایجاد عارضه مهم نیست و جای نگرانی نیست و در صورت درد شدید میتونند از مسکن هایی مثل آستامینوفن کودئین استفاده کنند

 • تصویر کاربر عادل یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم دیروز انژیوگرافی قلب انجام داده الان هنوز دست و پاش بی حس هست مشکل چیه ؟؟ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت عدم بروز عارضه انجام آنژیوگرافی منجر به بیحسی دست و پا نخواهد شد.

 • تصویر کاربر غزل سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و‌عرض ادب دکتر جان من به دکتر قلب مراجعه کردم و در اکو تشخیص داد یک رگ گرفتی داره و برایم سیتی آنژیو نوشتن در بیمارستان پیامبران انجام دادم و خدا رو شکر مشکل نداشتم ولی دو روز بعد از سیتی کهیر پوستی زدم و خارش دارم به نظرتون ممکن هست از مواد تزریقی سیتی باشه و با حساسیت به قرص فنو فیبرات چون تری گلیسیریدم ۴۰۰هست ولی از مصرف قرص تا بروز حساسیت ۵روز گذشته ممنون میشم راهنمایی کنید و آیا سیتی آنژیو عوارض زیادتری داره یا اسکن هسته ای
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   با احتمال بیشتر حساسیت به ماده حاجب است و به احتمال کمتر ناشی از حساسیت به فنوفیبرات
   در صورت اول معمولا طی ۵ تا ۷ روز خودبخود برطرف خواهد شد و در صورت دوم تا زمان مصرف فنوفیبرات ادامه خواهد داشت
   عوارض سی تی آنژیوگرافی بیشتر از اسکن هسته ای است

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب احترام خدمت اقای دکتر.بنده 73سالمه دچارحمله قلبی شدم به علت گرفتی رگ انژوکردم ولی بعدازعمل انژو وگذاشتن فنرخوب نمیشم عرق گرم وسرمیکنم نوک انگشتان دستم سوزن سوزن میشودپاهام هم قدرت اولیه راندارن سرم هم گیج میرود بنده قرص پلاویکس 75هم استفاده میکنم دکترجان ممنون میشم راهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   علائم شما میتونه ناشی از مصرف داروها باشه لطفا در زمان بروز علائم فشارخون رو کنترل کنید

 • تصویر کاربر آنایار دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،مادر شوهرم انژیو و فنر قلب گذاشته تا چه زمانی نمیتواند وسایل سنگین بردارد؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   ممنوعیتی بجز عدم توانایی برای برداشتن وسایل سنگین صرف انجام آنژیوپلاستی وجود ندارد

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر مادرم نزدیک به ده روزه انژیوگرافی کرده وموفقیت امیزبوده اماالان تقریباروزی یه بار فشارش میله بالا و خودش میگه از داخل لرزش شدید دارم سرم سنگین میشه و سرگیجه ورنگ پریدگی دخترش میگه احتمالاازغده فوق کلیش باشه براش ازمایش نوشته نظرشماچیه ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   نیاز به رویت مستندات و مدارک پزشکی ایشون دارم

 • تصویر کاربر سعید سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  لطف کنید بفرمایید آیا آنژو گرافی وسیتی آنژو به لحاظ تشخیصی تفاوت دارند اگر پاسخ مثبت هست کدام یک دقیق تر است.
  با تشک واحترام
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۷ اردیبهشت ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله متفاوت هستند
   در صورت طبیعی بودن سی تی آنژیوگرافی دقت بسیار خوبی داره و نیازی به آنژیوگرافی نیست ولی در صورت غیر طبیعی بودن دقت زیادی نداره و در اکثر اوقات نیاز به آنژیوگرافی است برای دیدن جزئیات بیشتر و دقیق تر توسط آنژیوگرافی بنابراین سی تی آنژیوگرافی رو در افرادی توصیه میکنیم که بیشتر احتمال بدیم مشکلی ندارند و طبیعی هستند توضیحات فوق مشخص شد که آنژیوگرافی از سی تی آنژیوگرافی دقیق تر هست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر