آنژیو قلب از راه دست چقدر طول میکشد؟

آنژیوگرافی عروق کرونر قلب از طریق دست یا رادیال عملی است که توسط متخصص قلب و عروق برای تشخیص انسداد و گرفتگی های عروقی که مانع عبور خون به قلب می شوند، به کار می رود. در این مقاله با آنژیو قلب از دست بیشتر آشنا می شوید.

مزایای آنژیوگرافی از راه دست

آنژیوگرافی جزو دسته ای از عمل ها است که با نام کاتترگذاری قلبی شناخته می شود. در آنژیوگرافی قلب رادیال، کاتتر از طریق دست به سیستم گردش خون شما وارد شده و توسط متخصص آنژیوگرافی به سمت محل مشکوک به گرفتگی عروق هدایت می شود.

در طول این عمل، نوع خاصی از رنگ که به وسیله ماشین های تصویربرداری قابل رؤیت است، به رگ های قلب تزریق می شود. سپس ماشین عکسبرداری یک سری عکس پشت سر هم گرفته و به پزشک این امکان را می دهد تا وضعیت شریان ها را از نزدیک ببیند و در صورت گرفتگی، آن را با آنژیوپلاستی باز کند.

برای کسب اطلاعات در خصوص آنژیوپلاستی می‌توانید به مقاله «آنژیوپلاستی» مراجعه کنید

آنژیوگرافی از راه دست به راحتی می تواند علت اصلی هر یک از بیماری های زیر را شناسایی کند:

 • علائم بیماری عروق کرونر مثل درد قفسه سینه
 • درد قفسه سینه، فک، گردن یا دست که علتش در آزمایش های دیگر مشخص نشود.
 • درد قفسه سینه که جدید باشد یا رو به افزایش باشد.
 • مشکل قلبی که مادرزادی باشد.
 • نتایج غیر عادی تست غیر تهاجمی فشار قلب
 • مشکلات دیگر مربوط به رگ های خونی یا جراحت قفسه سینه
 • مشکل دریچه قلب که نیاز به جراحی داشته باشد.

معمولا به دلیل خطر کمی که انجام آنژیوگرافی از طریق دست به دنبال دارد، قبل از آن تست های دیگری مانند تست فشار قلب، الکتروکاردیوگرام و اکوکاردیوگرام انجام می شود.

آنژیوگرافی

 چگونه باید برای انجام آنژیوگرافی  از دست آماده شد؟

متخصص قلب یا پرستار شما دستورالعمل هایی برای آماده شدن جهت آنژیوگرافی قلب را به شما می دهد.

 • اگر دارویی مصرف می کنید، مانند رقیق کننده های خون، با پزشک خود صحبت کنید زیرا ممکن است لازم باشد مصرف دارو را قلب از آنژیوگرافی قطع کنید.
 • از شما خواسته می شود چند ساعت قبل از فرآیند چیزی نخورید و ننوشید.
 • شمارش سلول های خونی شما، عملکرد کلیوی و آزمایش انعقاد خون ممکن است قبل از فرآیند برای شما درخواست شود.
 • قبل از فرآیند به شما داروهایی می دهند تا آرامش خود را حفظ کنید.

این فرآیند در بیمارستان و اتاق های خاصی انجام می شود که دارای ابزار های مخصوصی هستند.

روش انجام آنژیوگرافی از راه دست

در ادامه به بررسی مراحل آنژیوگرافی از دست می پردازیم.

۱. وارد کردن آنژیوکت به بازو

با شروع فرآیند آنژیوگرافی، پرستار یک آنژیوکت را به درون ورید بازوی شما وارد می کند تا از طریق آن مایعات و داروها را به راحتی برای شما تزریق کند. اگر در طی آنژیوگرفی مضطرب شوید، برای آرامش بیشتر شما داروهایی به شما می دهند.

۲. کاهش هوشیاری بیمار

در طی آنژیوگرافی درحالی که روی میز دراز شده اید، هوشیاری شما را کمتر می کنند، اما در تمام مراحل فرآیند بیدار می مانید. یک متخصص آنژیوگرافی قلب این کار را انجام می دهد.

۳. تزریق لیدوکایین

بعد از آرام شدن شما، پزشک از یک سوزن کوچک برای تزریق لیدوکایین استفاده می کند، که یک بی حس کننده ی موضعی است و ناحیه ی مدنظر را بی حس می کند.

وارد شدن این سوزن ممکن است تنها دردی باشد که شما در تمام فرآیند متوجه خواهید شد. این فرآیند معمولا بدون درد است.

از طریق این نقطه ی دستیابی که می تواند در ران یا بازو باشد، کاتتر از طریق شریان ها به قلب می رسد. به این دلیل که شریان ها عصبی ندارند، شما از عبور کاتتر در عروق خونی چیزی احساس نمی کنید.

۴. اشعه ایکس

دوربین اشعه ایکس به پزشک کمک میکند تا کاتتر را به سمت قلب برساند.

۵. تزریق رنگ حاجب

وقتی که کاتتر به درستی جایگذاری شد، متخصص  آنژیوگرافی رنگ حاجب را از طریق کاتتر به قلب و عروق آن تزریق خواهد کرد.

تصاویر آنژیوگرافی

بیشتر افراد هیچ احساسی در مورد این تزریق نخواهند داشت. هرچند بعضی افراد ممکن است یک ناراحتی کوچک در قفسه سینه خود احساس کنند که معمولا چند ثانیه طول می کشد. ممکن است کمی احساس سرگیجه و حالت تهوع داشته باشید.

هنگامی که اشعه ی ایکس از آن رنگ عبور می کند، شریان ها به عنوان سایه های سیاه روی یک زمینه ی سفید ظاهر می شوند. اگر شما دچار انسداد باشید، در یک ناحیه ی سفید ظاهر می شود.

۶. ضبط فیلم

دوربین اشعه ایکس یک فیلم را از حفرات قلبی و شریان های آن ضبط می کند. این فیلم به عنوان یک تصویر دیجیتال پزشکی ضبط می شود. متخصص قلب با مشاهده جریان خون، اندازه، شکل انسداد و طول آن می تواند بهترین روش درمانی را اتخاذ کند.

مدت بستری آنژیوگرافی قلب

اگر وضعیت بیمار مناسب باشد و نیاز به مراقبت های ویژه نباشد، معمولا همان روز یا نهایتا فردای روز آنژیوگرافی شریان رادیال، مرخص خواهد شد.

فیلم آنژیوگرافی قلب

فیلم آنژیوگرافی قلب از طریق دست که توسط دکتر یزدان خواه انجام می‌شود را در ویدیو زیر میتوانید مشاهده کنید.

عوارض آنژیوگرافی

بسیاری از من می پرسند که عوارض آنژیوگرافی چیست؟ آنژیوگرافی قلب در کل بی خطر است. هر چند، هر آزمایشی خطراتی دارد.

خونریزی، عفونت و بی نظمی در ضربان قلب ممکن است در صورت آنژیو قلب از دست به وجود بیایند. همچنین عوارض خطرناک تری، مانند حمله قلبی ، سکته مغزی و مرگ ممکن است ایجاد شوند، اما آنها شایع نیستد.

اگر به iodineیا رنگ حاجب حساسیت دارید، باید به متخصص آنژیوگرافی و پرستار خون اطلاع دهید، تا از داروهایی استفاده کنند که باعث بروز واکنش حساسیتی نشوند.

iodine چیست
ماده ای که در طول آزمایش استفاده میشود دارای iodine است. بعضی از بیماران یک واکنش کوچک به ماده تزریقی دارند، مانند راش های پوستی و خارش.

این ماده ندرتا سبب عوارض جدی کلیوی می شود، به خصوص اگر عملکرد کلیه قبل از فرآیند طبیعی باشد. در صورتی که عملکرد کلیه فرد به دلیل فشار خون یا دیابت مختل باشد، خطر بزرگتری برای ابتلا به عوارض او را تهدید می کند. اگر این عارضه ایجاد شود، صدمات اغلب موقت هستند اما بعضی اوقات می توانند دائمی باشند.

در حالی که احتمال بروز خطرات جدی پایین است، اما امکان بروز خطراتی مرتبط با فرایند آنژیوگرافی قلب از طریق دست نیز وجود دارد. رایج ترین خطرات این فرایند کبودی یا تورم در محل ورود کاتتر  می باشد. خطرات غیر رایج شامل موارد زیر می شوند:

 • واکنش حساسیتی به رنگ مخصوص اشعه ایکس و داروهایی که در حین فرایند داده می شوند.
 • حمله قلبی یا سکته مغزی
 • خونریزی
 • عفونت
 • ضربان های غیر عادی قلب که آریتمی قلبی نامیده می شوند.
 • آسیب دیدن شریان
 • کاهش عملکرد کلیوی

احتمال مرگ در آنژیوگرافی

باید بگوییم احتمال مرگ در اثر آنژیو فرایند نادری است. قبل از گرفتن رضایت عمل جراحی از بیمار، پزشک تمامی خطرات را به همراه جزئیات برای بیمار شرح می دهد. به بیمار توصیه می شود تا هر گونه سوال یا نگرانی خود را با تیم پزشکی مطرح کند. پزشک از بیمار درخواست می کند تا جهت اعلام رضایت خود از انجام فرایند، برگه ای را امضا کند.

آنژیو قلب چقدر طول میکشد

آنژیوگرافی قلب به طور معمول ۴۵ دقیقه تا یک ساعت زمان می برد. در آنژیوگرافی از مچ دست، بیمار دوره بستری کوتاهی دارد و معمولا پس از ۲ ساعت با تشخیص پزشک ترخیص می شود.

آنژیوگرافی از ران

آنژیوگرافی از راه پا

در آنژیوگرافی قلب از طریق پا ،شریان رانی در ناحیه ی کشاله ران، یکی از متداول ترین رگ های خونی است که پزشک برای وارد کردن کاتتر از آن استفاده می کند. در آنژیوگرافی پا تمام مراحل آنژیو از طریق کشاله ی ران بیمار انجام می شود.

آنژیوگرافی از طریق پا

گاهی اوقات پزشک آنژیوگرافی از راه عروق پا را به بیمار توصیه می کند. این عمل نیز کلیاتی مشابه آنژیو از طریق دست دارد ولی معمولا دوران بستری طولانی تری در بیمارستان دارد. برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید.

آنژیوگرافی از طریق پا

آنژیو از دست بهتره یا پا

گاهی ممکن است پزشک تصمیم بگیرد به جای شریان رانی از شریان بازویی برای وارد کردن کاتتر استفاده کند. در رابطه با اینکه آنژیو دست بهتر است یا پا باید متخصص قلب شما تصمیم بگیرد. این موضوع بسته به شرایط بیمار دارد و دکتر باید تشخیص دهد.

تفسیر نتایج آنژیوگرافی قلب

اگر آنژیوگرافی انسداد جدی نشان دهد:

 • ممکن است متخصص قلب مداخلات فوری مانند آنژیوپلاستی یا استنت گذاری را برای بازگشایی انسداد و برگرداندن جریان خون به مقدار طبیعی را در دستور کار قرار دهد،
 • ممکن است پزشک بر اساس گرفتگی رگ های قلب، عمل قلب باز را پیشنهاد دهد.

اما اگر آنژیوگرافی چیز خاصی را نشان ندهد، پزشک تغیرات سبک زندگی و یا داروهای مصرفی شما را پیشنهاد می دهد.

مراقبت های بعد از آنژیوگرافی قلب

مراقبت بعد از آنژیوگرافی

مراقبت بعد از آنژیوگرافی برای بهبودی سریع تر بیمار و جلوگیری از عوارض آنژیوگرافی بسیار مهم هستند.
با رعایت نکات مراقبت بعد از آنژیوگرافی به راحتی می توان دوران بهبودی و نقاهت را بدون مشکل پشت سر گذاشت و از عوارضی چون مثل لخته، تپش قلب، کبودی و ورم محل ورود کاتتر جلوگیری کرد.

برای آشنایی با مراقبت های بعد از آنژیوگرافی مقاله زیر را بخوانید

مراقبت بعد از آنژیوگرافی

⚠ توجه: 
اگر موارد زیر را متوجه شدید باید به پزشک اطلاع دهید:
✳ خونریزی، ترشحات یا تورم دردناک در ناحیه ای که کاتتر وارد شده است.
✳ تورم یا ضعف و بیحسی در ناحیه ای که کاتتر وارد شده است.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر سعید یزدانخواه برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ابراهیم چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام ببخشید آقای دکتر یک هفته پیش از راه دست آنژیو گرافی وآنژیو پلاستی انجام دادم بعد از عمل دستم دچار هماتوم ودرد شدید شد که هنوز متورم وخون مردگی زیاد همراه بادرد غیر قابل تحمل داردبه دکترم که میگم میگه طبیعیه به حدی دردم شدید هست که نمیتونم دستم حرکت بدم لطفا میتونید راهنمایم کنید که باید چکار کنم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر آن را بفرستید
 • تصویر کاربر مرجان جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من ۱۷ مهر ۱۴۰۰ از دست آنژیو انجام دادم ولی بعضا هنوز دستم از محل آنژیو تا بازو درد میگیره که بناچار مسکن استفاده میکنم این درد چرا و چطور برطرف خواهد شد یا ادامه دار میماند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۳ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب از حوله گرم استفاده بفرمایید و مسکن را ادامه دهید
 • تصویر کاربر الاهم چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام..آیا عمل انژیوگرافی برای فرد مسن 69 ساله با قلب 25 درصد و بیماری لوسمی از نوع CML به صلاح است یا نه؟دکتر گفتن باید آنژیو انجام شود یکی از رگ های اصلی به شکل خفیف تا متوسط گرفتگی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۱ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب توصیه می‌کنم که ابتدا یک اسکن هسته‌ای برای ارزیابی بافت زنده انجام داده شود و بر اساس اطلاعات بدست آمده از آن در مورد نیاز به آنژیوگرافی تصمیم گیری شود
 • تصویر کاربر جمیل یکشنبه ۱۸ مهر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز،۳۹سالمه اکو انوار قلب سالمه دکتر باتوجه به تست ورزش آنژیوگرافی پیشنهاد دادن عکس تست ورزش خدمتتون ارسال میکنم
  1. تصویر کاربر جمیل یکشنبه ۱۸ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   عکسهای تست ورزش بنده
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۸ مهر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب بخشهای ارسالی تست ورزش منفی است ولی گزارش تست ورزش مثبت است. این امکان وجود دارد که تست در سایر صفحات مثبت شده باشد ولی بطور کلی تصمیم گیری برای انجام آنژیوگرافی فقط بر مبنای تست ورزش نیست و مجموعه ای از اطلاعات بالینی و پاراکلینیکی است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۹ مهر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من۳۴ سالمه ۱۰روز پیش آنژیو کردم ازدست موقع آنژیو درد زیادی داشتم درد دستم ادامه داره از همون روز میخواستم ببینم این درد طبیعیه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۹ مهر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که کبودی و سفتی زیادی در دست ندارید از مسکن هایی نظیر ژلوفن استفاده بفرمائید. گاهی حتی بدون بروز عارضه نیز تا یکی دو هفته در دست احساس درد می کنید
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت دکتر من جوانی ۲۵ ساله هستم سه ماه پیش تو خیابون ماشین بهم زد ساق پای راستم از نی کوچیک شکست بعد ۲۰ روز ک گچ پامو باز کردم پام ورم کرد و رفتم دکتر گفت امبلی کردی خون تو پات لخته کرده بعد ده روز تو بیمارستان بستری شدم روز دهم من تنگی نفس پیدا کردم سی تی انژیو دادم از ریه هام گفتن زده ب ریه هام ۵ روز دیگ هم بستری شدم با وارفارین منو مرخص کردن الان سه ماه وارفارین روزی یکو نصفی میخورم .خواستم بدونم من ک قبل تصادف سالم بودم و مشکلی تو خون بدنم نبوده الان باید تا کی دارو بخورم این دارو واس بعدا واسم مشکل ساز نمیشه . دکترم گفت تا اخر عمرت باید دارو رو بخوری یجای دیگ رفتم ی دکتر دیگ گفت ۶ ماه بخور نمیدونم چیکا کنم الانم تنگی نفس اینا ندارم و حالم خوبه ممنون میشم کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب تا یک سال دارو باید ادامه یابد
 • تصویر کاربر احسان جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام.من۳۵ سالمه الان مدت زیادی کی سمت چپم نزدیک به قلبم وزیر بغلم درد میگیره مدام این دردو دارم بعضی اوقات هم وسط جناق سینم هم درد میگیره .اکو و نوارقلب دادم دکتر گفت مشکلی نداری قرص پنتو پرازول ۴۰ داده .الان ۴روزه که قرص میخورم ولی مدام درد دارم البته من دیسک گردن هم دارم دکتر گفته که سی تی انژیوگرافی باید بدی من میترسم تو این موقعیت بد کرونابرم سی تی بدم لطفا راهنمایم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که درد شما با فعالیت تشدید نمی شود. ریسک فاکتورهای قلبی ندارید و تست ورزش هم طبیعی است برای انجام سی تی آنژیوگرافی عجله ای نیست. پیگیر سایر علل درد سینه نیز باشید
 • تصویر کاربر محمود دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام.آیا میشود به غیر از عمل باز قلب .رگ کرونر را باز کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله با آنژیوپلاستی ولی توجه داشته باشید که هر آناتومی روش درمان مناسب خود را دارد
 • تصویر کاربر مهدیه جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید، می خواستم ازتون بپرسم به غیر از بیمارستان نیکان اقدسیه بیمارستانهای دیگری هم آنژیوگرافی انجام میدین؟؟با تشکر🙏🙏
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله بیمارستان های نیکان غرب و پیامبران
 • تصویر کاربر abbas شنبه ۲۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده ۵۵ سال سن دارم در خرداد ماه در قفسه سینه ام درد بدی احساس کردم که بعد زد به پشتم و بعد کمبود اکسیژن نفسم به سختی بالا می‌آمد.زیر نظر پزشک متخصص فلوشیپ قلب بودم ایشان بعد از تست ورزش و اکو گفت مشکلی نداری اما آحساس بالا مرا اذیت می‌کرد. و ایشان توصیه کردن آنژیو شوم بنده پذیرفتم و در یکی از بیمارستانه از ناحیه دست آنژیو شدم و ایشان تشخیص دادن استنت بگذارند.. اما هم اکنون که ۱۲ روز از آنژیو می‌گذرد.من با تنگی نفس و درد قفسه سینه گاهی درد خود قلب و درد ران پای سمت چپ روبرو هستم. و باوجود پلاویکس هم مصرف میکنم. با دکتر خود مشورت کردم و ایشان بعد از معاینه گفت.مشکلی وجود ندارد ممکن است بر اثر استرس باشد.البته این دردهای بالا که گفتم. مقطعی است. می‌گیرد و ول می‌کند. لطفا راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۹ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که درد شما حین فعالیت نیست نگران نباشید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر