مراحل آنژیوپلاستی عروق پا چیست؟

آنژیوپلاستی عروق پا فرآیند درمانی است که برای باز کردن شریان‌های (رگ‌های خونی) باریک یا مسدود شده پا به کار می‌رود، تا بدین ترتیب جریان خون کلی در بدن بهبود پیدا کند. آنژیوپلاستی یکی از موفقیت آمیزترین درمان‌هایی است که برای بیماری سرخرگ محیطی تجویز می‌شود.

مراحل آنژیوپلاستی عروق پا

آنژیوپلاستی عروق پا معمولا در مدت زمان کوتاه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ای انجام می‌شود، اما این عمل می‌تواند بسته به این که وضعیت بیمار چقدر پیچیدگی داشته باشد زمان بیشتری طول بکشد. این عمل معمولا توسط متخصص رادیولوژی یا متخصص قلب و عروق انجام می‌شود.

در این عمل جراحی، پزشک از یک لوله ظریف (که اغلب با عناوینی نظیر کاتتر یا غلاف خوانده می‌شود) برای ورود به شریان آسیب دیده استفاده می‌کند، برای هدایت این لوله نیز پزشکان معمولا از اشعه ایکس بهره می‌برند. در ادامه این عمل، شریان مسدود یا باریک شده با استفاده از بالون کشیده یا باز می‌شود و در بعضی موارد یک استنت (فنر- لوله ای سیمی و شبکه ای) در درون رگ قرار داده می‌شود. این عمل معمولا با بی حسی موضعی انجام می‌شود، این یعنی بیمار در طول عمل بیدار خواهد بود، اما هیچ دردی در ناحیه عمل احساس نمی‌کند.

در ادامه مراحل انجام آنژیوپلاستی عروق پا به طور کامل شرح داده شده اند:

۱. شریان ایلیاک به وسیله پلاک‌ها باریک شده است.

آنژیوپلاستی عروق پا برای باز کردن شریان‌های باریک شده و بهبود جریان خون پر از اکسیژن به ماهیچه‌ها و بافت‌ها انجام می‌شود. تصاویر مطلب ما آنژیوپلاستی شریان ایلیاک را نشان می‌دهد. آنژیوپلاستی می‌تواند در شریان‌های فمورال، پاپلیتال و تیبیال نیز انجام شود.

۲. کاتتر وارد بدن می‌شود

برای انجام آنژیوپلاستی، تیم جراحی ابتدا به کمک بی حسی موضوعی، ناحیه جراحی را بی حس می‌کند. جراح یک لوله باریک و منعطف که کاتتر نام دارد را از طریق یک شریان فمورال (سرخرگ رانی) که در ران قرار دارد وارد بدن می‌کند و به دقت این لوله را به بخش باریک شده از شریان ایلیاک هدایت می‌کند. سیمی درون کاتتر وجود دارد که برای هدایت ابزارها در شریان به کار می‌رود. این سیم امکان هدایت بالون و استنت را به جراح می‌دهد.

۳. بالون باد می‌شود و استنت قرار داده می‌شود

جراح، کاتتر را به بخش باریک شده از شریان وارد می‌کند و بالون موجود در انتهای لوله را باد می‌کند. این بالون برای مدت کوتاهی باز باقی می‌ماند. اگر پزشک بخواهد از استنت (فنر) برای درون شریان استفاده کند، بالون در درون استنت باد می‌شود. فشار ناشی از بالون باد شده باعث باز شدن استنت می‌شود و این موضوع پلاک‌ها را به دیواره شریان‌ها فشرده می‌کند و در نتیجه فضای بیشتری برای جریان خون فراهم می‌شود.

۴. بالون خارج می‌شود و استنت در شریان باقی می‌ماند

در قدم بعدی، جراح بالون را از حالت باد شده خارج می‌کند و آن را از بدن بیمار بیرون می‌کند. این عمل باعث می‌شود استنت باد شده در محل خود باقی بماند و دیواره‌های شریان باز بمانند.

قبل و بعد از آنژیوپلاستی

قبل و بعد از آنژیوپلاستی عروق پا

آنژیوپلاستی می‌تواند بخش‌های باریک شده شریان را گشاد کند. این موضوع جریان خون پر از اکسیژن و مواد غذایی به پا را افزایش می‌دهد

آنژیوپلاستی عروق پا چه زمانی انجام می‌شود؟

پزشک معمولا زمانی آنژیوپلاستی را تجویز می‌کند که فرد گزینه‌های درمانی دیگر برای بیماری سرخرگ محیطی را امتحان کرده است و همچنان با درد پا مواجه است. گزینه‌های دیگری که معمولا تجویز می‌شوند اقداماتی نظیر ترک سیگار، مصرف دارو برای کاهش کلسترول و جلوگیری از لخته شدن خون و انجام برنامه‌های ورزشی منظم هستند.

آنژیوپلاستی تا چه حدی موفقیت آمیز است؟

آنژیوپلاستی عروق پا می‌تواند جریان خون را به حالت عادی باز گرداند و درد متناوب پا را از بین ببرد. آنژیوپلاستی می‌تواند به فرد کمک کند بدون درد پا قادر به راه رفتن مسافت بیشتری باشد. میزان موفقیت آنژیوپلاستی به اندازه سرخرگ، طول رگ آسیب دیده و میزان انسداد در شریان بستگی دارد. به طور کلی آنژیوپلاستی به میزان بیشتری برای شریان‌های زیر موفقیت آمیز است:

 • شریان‌های بزرگ تر
 • شریان‌های با نواحد باریک شده کوتاه تر
 • شریان‌های باریک شده (نه مسدود شده)

خطرات آنژیوپلاستی عروق پا

خطرات آنژیپولاستی عروق پا

خطرات مربوط به کاتتر شامل موارد زیر هستند:

 • درد، ورم کردن و دردناک شدن در محل قرار دادن کاتتر
 • تحریک وریدها (سیاه رگ‌ها) توسط کاتتر (ترومبوفلبیت سطحی)
 • خونریزی محل ورود کاتتر
 • ایجاد کبودی در محل قرار دادن کاتتر، این مسئله معمولا چند روز پس از جراحی برطرف می‌شود.

مشکلات حاد در آنژیوپلاستی به ندرت رخ می‌دهند. این مشکلات می‌توانند شامل موارد بعدی باشند:

 • مسدود شدن ناگهانی شریان
 • ایجاد لخته‌های خونی
 • ایجاد شکاف کوچکی در مسیر داخلی شریان
 • واکنش حساسیتی به ماده حاجبی که برای مشاهده درون شریان‌ها توسط پزشک به بدن فرد تزریق می‌شوند.
 • آسیب به کلیه. در موارد نادر، ماده حاجب می‌تواند به کلیه‌ها آسیب وارد کند و در نتیجه نارسایی کلیه ایجاد کند.

پس از آنژیوپلاستی فرد باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشد.

پس از انجام آنژیوپلاستی، فرد برای مدتی به استراحت در رخت خواب نیاز دارد، گاهی موارد فرد به چند ساعت استراحت نیاز دارد. این موضوع برای جلوگیری از خونریزی مجدد شریان انجام می‌شود.

فرد ممکن است پس از جراحی، در ناحیه ورود لوله احساس درد خفیفی داشته باشد، همچنین ممکن است در این ناحیه با کبودی‌هایی مواجه شود. فرد می‌تواند برای مدیریت شرایط خود از مسکن‌ها استفاده کند. همچنین ممکن است نیاز باشد فرد شب را در بیمارستان سپری کند، با این حال بیشتر افراد در همان روز عمل به خانه بازگردانده می‌شوند.

پیش از بازگشت به خانه، پزشک داروهایی را برای جلوگیری از ایجاد لخته‌های خونی در بدن فرد تجویز می‌کند. پزشک معمولا نتایج درمان را پیش از ارسال بیمار به خانه به وی اطلاع می‌دهد. همچنین برای پیگیری‌های بعدی، وقت بعدی با بیمار هماهنگ می‌شود.

دکتر سعید یزدان خواه، متخصص قلب و عروق در تهران

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر.حدودایکماه پیش داخل یکی ازرگهای قلب پدربنده یک عدداستنت دارویی کارگذاشتند.تقریباازیک هفته پیش هنگام راه رفتن دچارتنگی نفس میشن.دکترش میگه به خاطرضعف قلب وکمخونیه.قرص اسپیرونولاکتون25روزی یک عدد تجویز کردند بازهمون مشکل را دارند.خواهشمندم راهنمایی کنید
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی و لیست داروهای مصرفی ایشان را بفرستید
 • تصویر کاربر سجاد چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز. پدر من به علت مزدوری رگ پا انگشتانش سیاه شده و دکترا گفتن قانقرون هست .انژو گرافی کردن باز هم باز نشد گفتن باید پاشو قطع کنند به نظر شما چیکار باید بکنیم.خیلی ممنون میشم جواب بنده رو بدین
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که پا گانگرن شده باشد متاسفانه راهی برای حفظ عضو نیست
 • تصویر کاربر اشکان پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 50 مشاهده پرسش
  سلام دکتر قرص پلاویکس خارجی کمیاب شده از کجا میشه با دفترچه تامین اجتماعی خرید؟
  اگر میشناسید معرفی کنید ممنونم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 6 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب با عرض پوزش اطلاعی در این مورد ندارم
 • تصویر کاربر امجد چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  س دکتر
  میخواستم ازشما یک سوال
  درباره هزینه برای عمل باز قلب چقد میباشد درسال 99
  ممنو ومچکرم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۵ تیر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب هزینه‌های اعمال جراحی و یا آنژیوپلاستی را بسته به اینکه در کدام مرکز خصوصی یا دولتی انجام خواهید داد و بیمه تکمیلی شما چه بیمه ای است باید از همان مرکز استعلام بفرمایید
 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر محترم
  نه ماه است که آنژیوپلاستی شدم و از آن زمان تحت نظر هستم که شکر خدا مشکلی ندارم برای تخلیه ریشه ی باقی مانده دندان نیاز به در قطع پلاویکس میباشد.میخواستم لطف کنید و مرا راهنمایی فرمایید که آیا میتوانم موقت پلاویکس را کنم.
  STENT S IMPLANTED Resolute onyx
  22*3.5
  جناب دکتر عزیز شما لطف کردید و قبلا به أین سوال جواب دادید ولی با مراجعه به قسمت پیگیری سوال جواب را نمیتوانم ببینم.ممنون از زحمات شما
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 7 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب میتوانید پلاویکس را بطور موقت از پنج روز از جراحی دندان قطع کنید و سپس مجدداً شروع بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر