مراحل آنژیوپلاستی عروق پا چیست؟

آنژیوپلاستی عروق پا فرآیند درمانی است که برای باز کردن شریان‌های (رگ‌های خونی) باریک یا مسدود شده پا به کار می‌رود، تا بدین ترتیب جریان خون کلی در بدن بهبود پیدا کند. آنژیوپلاستی یکی از موفقیت آمیزترین درمان‌هایی است که برای بیماری سرخرگ محیطی تجویز می‌شود.

مراحل آنژیوپلاستی عروق پا

آنژیوپلاستی عروق پا معمولا در مدت زمان کوتاه ۳۰ تا ۴۵ دقیقه ای انجام می‌شود، اما این عمل می‌تواند بسته به این که وضعیت بیمار چقدر پیچیدگی داشته باشد زمان بیشتری طول بکشد. این عمل معمولا توسط متخصص رادیولوژی یا متخصص قلب و عروق انجام می‌شود.

در این عمل جراحی، پزشک از یک لوله ظریف (که اغلب با عناوینی نظیر کاتتر یا غلاف خوانده می‌شود) برای ورود به شریان آسیب دیده استفاده می‌کند، برای هدایت این لوله نیز پزشکان معمولا از اشعه ایکس بهره می‌برند. در ادامه این عمل، شریان مسدود یا باریک شده با استفاده از بالون کشیده یا باز می‌شود و در بعضی موارد یک استنت (فنر- لوله ای سیمی و شبکه ای) در درون رگ قرار داده می‌شود. این عمل معمولا با بی حسی موضعی انجام می‌شود، این یعنی بیمار در طول عمل بیدار خواهد بود، اما هیچ دردی در ناحیه عمل احساس نمی‌کند.

در ادامه مراحل انجام آنژیوپلاستی عروق پا به طور کامل شرح داده شده اند:

۱. شریان ایلیاک به وسیله پلاک‌ها باریک شده است.

آنژیوپلاستی عروق پا برای باز کردن شریان‌های باریک شده و بهبود جریان خون پر از اکسیژن به ماهیچه‌ها و بافت‌ها انجام می‌شود. تصاویر مطلب ما آنژیوپلاستی شریان ایلیاک را نشان می‌دهد. آنژیوپلاستی می‌تواند در شریان‌های فمورال، پاپلیتال و تیبیال نیز انجام شود.

۲. کاتتر وارد بدن می‌شود

برای انجام آنژیوپلاستی، تیم جراحی ابتدا به کمک بی حسی موضوعی، ناحیه جراحی را بی حس می‌کند. جراح یک لوله باریک و منعطف که کاتتر نام دارد را از طریق یک شریان فمورال (سرخرگ رانی) که در ران قرار دارد وارد بدن می‌کند و به دقت این لوله را به بخش باریک شده از شریان ایلیاک هدایت می‌کند. سیمی درون کاتتر وجود دارد که برای هدایت ابزارها در شریان به کار می‌رود. این سیم امکان هدایت بالون و استنت را به جراح می‌دهد.

۳. بالون باد می‌شود و استنت قرار داده می‌شود

جراح، کاتتر را به بخش باریک شده از شریان وارد می‌کند و بالون موجود در انتهای لوله را باد می‌کند. این بالون برای مدت کوتاهی باز باقی می‌ماند. اگر پزشک بخواهد از استنت (فنر) برای درون شریان استفاده کند، بالون در درون استنت باد می‌شود. فشار ناشی از بالون باد شده باعث باز شدن استنت می‌شود و این موضوع پلاک‌ها را به دیواره شریان‌ها فشرده می‌کند و در نتیجه فضای بیشتری برای جریان خون فراهم می‌شود.

۴. بالون خارج می‌شود و استنت در شریان باقی می‌ماند

در قدم بعدی، جراح بالون را از حالت باد شده خارج می‌کند و آن را از بدن بیمار بیرون می‌کند. این عمل باعث می‌شود استنت باد شده در محل خود باقی بماند و دیواره‌های شریان باز بمانند.

قبل و بعد از آنژیوپلاستی

قبل و بعد از آنژیوپلاستی عروق پا

آنژیوپلاستی می‌تواند بخش‌های باریک شده شریان را گشاد کند. این موضوع جریان خون پر از اکسیژن و مواد غذایی به پا را افزایش می‌دهد

آنژیوپلاستی عروق پا چه زمانی انجام می‌شود؟

پزشک معمولا زمانی آنژیوپلاستی را تجویز می‌کند که فرد گزینه‌های درمانی دیگر برای بیماری سرخرگ محیطی را امتحان کرده است و همچنان با درد پا مواجه است. گزینه‌های دیگری که معمولا تجویز می‌شوند اقداماتی نظیر ترک سیگار، مصرف دارو برای کاهش کلسترول و جلوگیری از لخته شدن خون و انجام برنامه‌های ورزشی منظم هستند.

آنژیوپلاستی تا چه حدی موفقیت آمیز است؟

آنژیوپلاستی عروق پا می‌تواند جریان خون را به حالت عادی باز گرداند و درد متناوب پا را از بین ببرد. آنژیوپلاستی می‌تواند به فرد کمک کند بدون درد پا قادر به راه رفتن مسافت بیشتری باشد. میزان موفقیت آنژیوپلاستی به اندازه سرخرگ، طول رگ آسیب دیده و میزان انسداد در شریان بستگی دارد. به طور کلی آنژیوپلاستی به میزان بیشتری برای شریان‌های زیر موفقیت آمیز است:

 • شریان‌های بزرگ تر
 • شریان‌های با نواحد باریک شده کوتاه تر
 • شریان‌های باریک شده (نه مسدود شده)

خطرات آنژیوپلاستی عروق پا

خطرات آنژیپولاستی عروق پا

خطرات مربوط به کاتتر شامل موارد زیر هستند:

 • درد، ورم کردن و دردناک شدن در محل قرار دادن کاتتر
 • تحریک وریدها (سیاه رگ‌ها) توسط کاتتر (ترومبوفلبیت سطحی)
 • خونریزی محل ورود کاتتر
 • ایجاد کبودی در محل قرار دادن کاتتر، این مسئله معمولا چند روز پس از جراحی برطرف می‌شود.

مشکلات حاد در آنژیوپلاستی به ندرت رخ می‌دهند. این مشکلات می‌توانند شامل موارد بعدی باشند:

 • مسدود شدن ناگهانی شریان
 • ایجاد لخته‌های خونی
 • ایجاد شکاف کوچکی در مسیر داخلی شریان
 • واکنش حساسیتی به ماده حاجبی که برای مشاهده درون شریان‌ها توسط پزشک به بدن فرد تزریق می‌شوند.
 • آسیب به کلیه. در موارد نادر، ماده حاجب می‌تواند به کلیه‌ها آسیب وارد کند و در نتیجه نارسایی کلیه ایجاد کند.

پس از آنژیوپلاستی فرد باید انتظار چه چیزهایی را داشته باشد.

پس از انجام آنژیوپلاستی، فرد برای مدتی به استراحت در رخت خواب نیاز دارد، گاهی موارد فرد به چند ساعت استراحت نیاز دارد. این موضوع برای جلوگیری از خونریزی مجدد شریان انجام می‌شود.

فرد ممکن است پس از جراحی، در ناحیه ورود لوله احساس درد خفیفی داشته باشد، همچنین ممکن است در این ناحیه با کبودی‌هایی مواجه شود. فرد می‌تواند برای مدیریت شرایط خود از مسکن‌ها استفاده کند. همچنین ممکن است نیاز باشد فرد شب را در بیمارستان سپری کند، با این حال بیشتر افراد در همان روز عمل به خانه بازگردانده می‌شوند.

پیش از بازگشت به خانه، پزشک داروهایی را برای جلوگیری از ایجاد لخته‌های خونی در بدن فرد تجویز می‌کند. پزشک معمولا نتایج درمان را پیش از ارسال بیمار به خانه به وی اطلاع می‌دهد. همچنین برای پیگیری‌های بعدی، وقت بعدی با بیمار هماهنگ می‌شود.

دکتر سعید یزدان خواه، متخصص قلب و عروق در تهران

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مینا شنبه ۲۷ شهریور ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. مادر ۷۷ ساله‌ام، با سابقه‌‌ دیابت و عمل اسلیو که ده سال قبل انجام شده هفته پیش برای آنژیو عروق پا بستری شدن، که پزشک از اتاق عمل خارج شدن و گفتن سه تا از عروق قلبشون گرفتگی داره، باز کنم براشون یا نه، که گفتیم باز کنن و اون روز آنژیو پا انجام نشد. دو روز بعدش برای آنژیو پا اقدام کردن متاسفانه گفتن عروق کاملابسته س و باید جراحی عروق انجام بشه و تا سه ماه بعد از آنژیو قلب اجازه این کار رو نداریم. داروهای زیادی هم تجویز کردن و متاسفانه ایشون دچار حالت تهوع شدید هستن و سه روزه که اسهال هم اضافه شده. حتی داروها رو تحمل نمیکنن. دوبار با اورژانس تماس گرفتیم و گفتن بعد از کنترل فشار، قرص زیرزبانی بهشون بدیم. ممکنه این حالت ها بخاطر عوارض دارو باشه؟ داروهاشون شامل اینهاست: پنتوپرازول
  والزومیکس
  پلاویکس
  متی مازول
  گلکوفاژ
  نوروتک
  متفورمین
  آسپرین
  روپیکسون
  گاپانتین
  کوتریمازول
  پنتوکسی فیلین
  ریفامپین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۷ شهریور ۰( 4 روز پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً بفرمائید که علت مصرف کوتریموکسازول و ریفامپین چیست؟
 • تصویر کاربر شفق پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام ، روزتون بخیر
  پدرم چند‌ماهی هست دچار زخم دیابت شدند
  ۳ سال پیش هم پیوند کلیه انجام دادند
  تازگی سونو داپلر شریان و ورید پای چپ انجام دادند متاسفانه دو تا از رگهای پشت پاشون گرفتگی داره (significant)
  دکتر پیشنهاد آنژیوپلاستی دادند
  آیا با این روش رگهاشون باز میشه یا براشون خطرناکه‌؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله احتمال موفقیت زیاد است
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر یک ماه پیش ۴تاازرگهای قلبم گرفته بود که دوهفته پیش یکیشو فنرگذاشتن ویکیشو بابالن بازکردن دوتادیگشو دوروز پیش بازکردن وفنرگذاشتن الان دوروز سردرد دارم وسرگیجه وپشتم مورمورمیشه ممنون میشم علتشو بهم بگید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۲ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   با سلام و احترام احتمالاً ناشی از مصرف داروها است لطفاً لیست داروهای مصرفی را بفرمایید
 • تصویر کاربر منصورا دوشنبه ۴ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام مادرم بعد از سکته قلبی ب صورت اورژانسی دوتا از رگهاشون فنر گذاشتن الان بعد از گذشت شش روز طی خندیدن دچار سرفه های بسیار شدید شدن ابتدا بسیار بیحال شدن و بعد مجددا کمی روبداهتر آیا سرفه شدید ممکنه براشون مشکلی پیش میاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۴ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر Basi شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر من انژیو پلاستی انجام دادم و این داروهای استاتین ۴۰ و پنتوپرازول ۴۰ یک ماهه که مصرف میکنم امروز ازمایش دادم باتوجه به افزایش انزیم های کبدی و کاهش BUN نسبت به ازمایش قبل از خوردن داروها، میتونم دوز این داروها رو کمتر بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۵ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر نیاز به کاهش دوز دارو نیست
 • تصویر کاربر کامران شنبه ۲۹ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب، ابتدا از اینکه سوالات مردم رو بدون هیچ هزینه ای پاسخ میدید سپاسگزارم انشاالله خداوند اجر کار خیر شما را بده
  بنده 5 ماه قبل سکته کردم و متاسفانه یه استند گذاستم ، الان هم هر روز 1عدد پلاویکس، آس آ، نیتروکانتین، لوزار و کاپتوپریل و روزاستاتین میخورم ، 39 سال سن دارم و حال عمومیم خوبه (EF:55) سوالم اینه که دندون هام خراب شده میتونم با مصرف این داروها و شرایطم برم دندانپزشکی ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۹ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله مشکلی برای انجام اعمال دندانپزشکی ندارید
 • تصویر کاربر Meli یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام خانمی ۳۵ ساله هستم چند ماهی هست که موقع راه رفتن یا ایستادن رنگ پاهام به کبودی میزنه مخصوصا زانو و پایینتر از زانو. به محض نشستن رنگ پوستم به حالت عادی برمیگرده. سوالم اینه که ممکنه گرفتگیه عروق پا باشه؟ ضمنا باید بگم سیگار میگشم و در دوران کرونا تحرکم خیلی کمتر از قبل شده. ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر بعلت گرفتگی عروق نیست نیاز به ویزیت توسط یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق و یا داخلی دارید
 • تصویر کاربر فاطما یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من چهارماه ونیمه آنژیوپلاستی شدم الان میکروب معده داشتم با دارو رفع شده اما کم خونی شدید دارم و پلاویکس وآاس ولوزار وکاردیول وروپیکسون 5 میخورم صبحها هم لنسو پرازول میخورم کپسول فرفروت گاین هم میخورم. اما حالت ضعف و گاهی تهوع دارم. این ممکنه چه علتی داشته باشه. بخاطر قلبم هست یا بخاطر داروهاست ممنونم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب موارد فوق بعلت مشکلات قلبی تیست
 • تصویر کاربر احمدی شنبه ۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام. خسته نباشی . احمدی هستم از خوزستان.درسال۹۲ پیش دکتر یزدانخواه ۳تا فنرو یک بالن زدم. که تا الان الحمدوللهبه لطف خدا ولطف و محبت و درايت دکتر حالم خوب است. وخواستم بگم که آمپول کرونا برا قلبم ضرر داره یا نه.با تشکر آرزو دارم که یکبار دیگر دکتر را از نزدیک زیادت کنم.موفق باشید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر تزریق واکسن مانعی ندارد
 • تصویر کاربر Bahar دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  آقای دکتر پدرم سال ۹۷ ۲ تا استنت گذاشتن با مصرف داروها ضربان قلبشون بین ۵۳ تا۵۵ بود
  سال ۹۹ ام ۲ تا استنت قرار گرفت داخل رگاشون الان که ازشون فشار میگیرم ضربان قلبشون ۶۶ ۶۹ هست آیا طبیعیه ؟ به خاطر عملکرد صحیح قلب ؟ همچنان همان داروهای قبلی مصرف میشه
  پلاویکس آسپیرین رزوکسین و کنکور
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۰ فروردین ۰( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله طبیعی است
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر