مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب

بسیاری از افراد ظرف مدت یک الی دو هفته پس از انجام عمل استنت گذاری قلب ، قادر به انجام فعالیت های روزمره خود خواهند شد. در این مقاله به بررسی مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب خواهیم پرداخت.

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی انجام می دهند، در شریان مسدوده شده استنت نیز می گذارند. معمولا بعد از باز شدن شریان توسط بالن، استنت گذاری انجام می شود. استنت از دیواره شریان ها محافظت کرده تا پس از آنژیوپلاستی دوباره تنگ نشوند. استنت شبیه یک سیم حلقه ای کوچک است.

دستورالعمل های جزئی در مورد ورزش کردن، مصرف دارو، زمان مراجعات بعدی و مراقبت از زخم، قبل از مرخص شدن از بیمارستان به بیمار داده می‌شود.

رژیم غذایی پس از استنت گذاری قلب

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از استنت گذاری ، داشتن رژیم غذایی سالم است. داشتن رژیم غذایی سالم باعث تسریع بهبود و کاهش برخی خطرات احتمالی می‌شود. کاهش خطر رسوب مجدد در داخل دیواره عروق را می توان به عنوان یکی دیگر از مزایای رژیم غذایی سالم نام برد.

بر اساس مطالعات فراوان می‌توان ادعا کرد، رژیم غذایی سالم شامل میوه، سبزی، غلات، مغزها و آجیل می‌شود. این مواد غذایی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

رژیم غذایی سالم مواد مغذی مورد نیاز بدن از قبیل ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرهای لبنی و آنتی اکسیدان ها را تأمین می‌کند. رژیم غذایی ایده آل باید در برگیرنده مواد غذایی زیر باشد:

رژِیم غذایی سالم

✅ گوشت

یا مواد غذایی جایگزین گوشت مانند تخم مرغ، بقولات و آجیل

✅ ماهی

مصرف ماهی به خصوص ماهی های سالمون، ماکرل‌ و ساردین که سرشار از امگا ۳ هستند به صورت دو بار در هفته به شدت توصیه می‌شود.

✅ غلات

از قبیل نان، کراکر، برنج قهوه ای، پاستا و جو

✅ لبنیات

مصرف لبنیات به خصوص لبنیات کم چرب، از جمله شیر و پنیر کم چرب

✅ آب

مصرف زیاد آب و پرهیز از نوشیدن نوشابه های قندی و مشروبات الکلی

✅ چربی های مفید

آجیل ها، آووکادو و برخی از ماهی ها دارای این نوع چربی ها هستند.

دو نمونه دیگر از موارد مرتبط با رژیم غذایی عبارت‌اند از:

✅ کاهش مصرف نمک 

کاهش مصرف نمک باعث کاهش فشار خون بالا می‌شود.

✅ پرهیز از مصرف مواد غذایی شیرین

مصرف مواد غذایی شیرین، مضرات بسیاری دارند که یکی از آن‌ها افزایش وزن و چاقی است.

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب ، یکی دیگر از مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب است، که باعث کاهش عوارض ناشی از بیماری های قلبی می‌شود.

باید توجه داشت مصرف دارو زمانی مؤثر است که همراه با ورزش، پرهیز از مصرف دخانیات و داشتن رژیم غذایی سالم باشد. به طور کلی مصرف انواع داروهای ذیل برای بیمار تجویز می‌شود:

دارو

❇ داروهای ضد پلاکت

این داروها مانع از انعقاد خون در داخل استنت می شوند و موجب پیشگیری از حمله قلبی می‌شوند.

❇ داروهای کاهش دهنده کلسترول

این داروها علاوه بر این که موجب کاهش کلسترول یا چربی خون می‌شوند، همچنین بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده سبب کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی مانند سکته و حملات قلبی می‌شوند.

👈 مطلب مرتبط: تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی است. اما برای کاهش کلسترول چی بخوریم؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

کاهش کلسترول

❇ داروهای فشار خون

در صورت داشتن سابقه ی مشکلات قلبی، بیمار ممکن است از داروهایی مانند بتابلاکرها استفاده نماید، این داروها باعث کنترل فشار خون بالا و پیشگیری از آنژین قلبی و حملات قلبی می‌شوند.

داروهای ضد انعقاد خون، سبب نازک شدن رگ‌های خونی می‌شوند. از این رو ممکن است این داروها باعث بروز مشکلاتی از قبیل موارد زیر شوند:

 • کبودی
 • خونریزی

برنامه مصرف دارو برای هر بیمار مختص خود اوست. به همین دلیل هرگونه سؤال و مشکل در این زمینه باید با پزشک در میان گذاشته شود.

کنترل فشار خون

پیشگیری از خطرات ناشی از مشکلات قلبی پس از استنت گذاری

داشتن سبک زندگی سالم پس از عمل استنت گذاری و رعایت برخی نکات به منظور کاهش خطرات احتمالی مجدد، بسیار حائز اهمیت است. موارد ذیل نیز از جمله مواردی هستند که پس از عمل استنت گذاری باید آنها را کاملاً جدی گرفت:

 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری می توان به ضرورت کنترل فشار خون بالا اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب می توان به ضرورت کنترل کلسترول بالا اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب می توان به ضرورت کنترل قند خون و دیابت اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری می توان به کاهش اضافه وزن اشاره کرد.
 • عدم مصرف دخانیات، که فرد باید بعد از عمل استنت گذاری قلب آن را جدی بگیرد.
 • باید فرد کم تحرکی را کنار بگذارد و فعالتر از گذشته به زندگی خود ادامه دهد.

انجام برخی آزمایشات از قبیل آزمایش خون، نوار قلب و عکس‌برداری توسط اشعه ایکس در سال اول پس از انجام عمل آنژیوپلاستی نیز ممکن است توسط پزشک برای بیمار تجویز گردد.

در بعضی اوقات ممکن است ناراحتی در ناحیه قفسه سینه احساس شود. این ناراحتی ممکن است منقطع و به صورت سوزش در این ناحیه باشد که علت آن مربوط به عمل آنژیوپلاستی می‌شود و هیچ جای نگرانی ندارد.

⚠ نکته: در صورتی که دردهای قفسه سینه بیش از ۱۰ دقیقه طول بکشد، باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

پیاده روی

ورزش بعد از استنت گذاری

ورزش باعث تسریع در روند بهبودی بیمار شده و همچنین باعث کنترل فشار خون، وزن و کلسترول می‌شود. برای انجام فعالیت های ورزشی توصیه می‌شود ابتدا با حرکات ساده آغاز کرده و سپس شدت و زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید.

پیاده روی یکی از ورزش های ایده آل برای هر فرد است. علاوه بر این نیز می‌توان هرگونه سؤال راجع برنامه ورزشی را از پزشک خود سؤال کرد.

انجام فعالیت های روزمره پس از انجام فنر گذاشتن قلب

بعد از آنکه بهبودی حاصل شد، فرد نیز به مرور قادر به انجام فعالیت هایی روزمره خود خواهد شد، از قبیل:

# رانندگی

در صورتی که فرد بیمار دچار حملات قلبی نشده باشد، پس از گذشت دو روز از عمل، قادر به رانندگی خواهد بود. اما در غیر این صورت، رانندگی باید با توجه به نظر پزشک انجام شود.

# برداشتن اجسام سنگین

پس از عمل باید از برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین تر از ۵ کیلوگرم خودداری کرد. انجام فعالیت و ورزش که مستلزم بلند کردن اجسام سنگین است نیز باید بر اساس نظر پزشک انجام شود.

👈 مطلب مرتبط: بالون زدن قلب ( آنژیوپلاستی ) چگونه انجام میشود؟ آیا بالون زدن قلب با خطر همراه است؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک  کنید.

بالون زدن قلب

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر سعید یزدانخواه برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به مطلب امتیازدهید
۴ (۰%) ۱ رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. پدرشوهرم دو روزه نژیو انجام دادن و بعلت گرفتگی رگ اصلی فنر هم گذاشتن. از دیشب قفسه سینش میسوزه و گاهی هم رنگش تغییر میکنه و نفس کم میاره به ظرتون امر طبیعیه؟؟ ممنون دکتر خیییلی نگرانشیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۳ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر لطفا در اولین فرصت به پزشک محترم معالج مراجعه کنند

 • تصویر کاربر سام یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر .آقای دکتر بابام الان 68 سالشه در تاریخ 97/11/15 بخاطر سکته قلبی آنژیوگرافی شد که نتیجه جواب آنژیوگرافی رو براتون ارسال میکنم در این آنژیوگرافی یکی از رگهاش بنام proximal lcx به اندازه 50 تا 70 درصد بسته بود که دکترش گفت نیازی نیست که باز بشه بهمین خاطر پدرمو از بیمارستان ترخیص کرد ولی سه روز پیش دوباره بابام رو همین رگش سکته کرد میخواستم بدونم که آیا این رگ رو میشه با آنژیوپلاستی باز کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   نیاز به رویت سی دی آنژیوگرافی دارم و گزارش کافی نیست.

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سال 93 پس از آنژئو گرافی مشخص شد که از سه رگ اصلی قلب دو رگ به صورت diffused گرفتگی دارد و رگ LAD نیز بیش از 80 درضص گرفته. تشخیص پزشک بر استفاده از دارو به دلیل عدم توفیق عمل قلب برای رگهای گرفتگی انتشاری بود. با توجه به اینکه سالهاست دیابت نوع دو دارم دکتر اخیرا پیشنهاد نصب استنت برای رگ LAD داده، آیا دیابت مزمن که خیلی هم تحت کنترل نیست می تواند ریسک بالایی را برای نصب استنت ایجاد نموده و استنت خود عمالی برای ایجاد لخته و متعاقب آن سکته شود.
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   صرف وجود دیابت ریسکی برای تعبیه استنت نیست و شکل درگیری و طول تنگی و قطر رگ‌و... در تصمیم گیری موثر هستند
   یکی از عوارض استنت ایاد لخته در استنت و سکته قلبی متعاقب آن هست که تابع عوامل مختلفی از جمله نوع استنت ، مهارت اپراتور، مصرف داروهای مناسب و مقاومت بدن به این داروها و...است.

 • تصویر کاربر هاجر دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وخسته نباشين پدرم دوماه پیش فنر گذاشتن چون یکی از رگهاشون بسته بود وبعد ازدوهفته چون ضربان قلبش،پایین بود وبه زیر سی و هشت رسیده بود براش باتری گذاشتن و داروهای،مصرفيش زيلت ااس ا اتورستاستين کاپتوپريل ونيترو کارنتين میباشد وچون پدرم پروستاتش هم مشکل داشت داروهای مصرفيش،شامل فينوپروست تامسولور فنازوپيريدن وپروستاتان میباشد به نظر شما قرص چربی وکاپتوپريلش رو همیشه بهش بدیم یا زماني که فشارش بالاس چون ماشهرستانيم و دسترسی به دکتر زیاد نداریم الان پدرم شبها استرس و کم.خوابه و کلا استخواناش درد داره باید چیکار کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله مصرف این دو دارو بصورت مادام العمر هست و فقط در صورتیکه فشار خون سیستولی کمتر از ۱۰۰ میلی متر جیوه باشه کاپتوپریل رو مصرف نکنند.

 • تصویر کاربر نبی دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام علیکم
  پس از عرض ادب و استعلام حالات شریف بعرض میرسانم
  اینجانب در ۵ سال پیش در ۴۷ سالگی بعلت گرفتگی کرونر اصلی در دورگ اصلی قلبم استنت نصب کرده و متاسفانه به توصیه پزشکم که عدم انجام ورزش با وزنه بود گوش نداده و حدود یکسال است با وزنه های سبک در حد ۲۰ تا ۳۰ کیلو به ورزش،بدنسازی میپردازم این در حالی است در کنار آن هر روز ۴۰ دقیقه پیاده روی میکنم
  الحمدالله تا ۲۰ روز پیش هیچ مشکلی نداشتم تا اینکه بدلیل سرگیجه و استرس و گر کرفتگی بدن،به بیمارستان مراجعه و پس از انجام معاینات متوجه شدم که فشار خونم به ۱۵ رسیده که تا اون لحظه بی سابقه بوده است و از اون موقع روزی یک عدد قرص لوراز ۲۵ میخورم
  خواستم بپرسم که علتش چی بوده و آیا میتونم به ورزشم ادامه بدم یا نه واینکه تا کی باید قرص فشار خون بخورم
  پیشاپیش از الطاف بی پایان شما سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بیماری فشارخون در ۹۵ درصد موارد علت شناخته شده ای نداره و در ۵درصد موارد برای آن علتی پیدا خواهد شد و لذا نیاز به انجام یکسری آزمایش اولیه دارید و در صورت عدم وجود یا پیدا شدن علت مصرف داروها بصورت مادام العمر هست
   انجام ورزشهای هوازی و ایزوتونیک مفید است و از ورزشهای ایزومتریک اجتناب کنید.

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  من یک ماه هست یک فنر در رگ اصلیم انداختم تازه گیها سوزش تو سینم حس میکنم گاهی تنگی نفس هم دارم البته ورزش کم میکنم پیاده روی نیم ساعت میرم و رژیم غذایی هم رعایت میکنم متاسفانه دیابت خفیف هم دارم بصورت ارثی و روزی یک قرض متفورمین میخورم و طبق عادت روزی یک نوبت مصرف با بافور دارم میخواستم ببینم ضرر این کارم حیاتی هست یا نه
  البته از وقتی قند دارم درگیر کشیدن شدم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در این مورد اتفاق نظر وجود نداره ولی توصیه کلی ترک این عمل بعلت عوارضی است که در سیستم گوارشی و سایر نقاط بدن ایجاد میکنه

 • تصویر کاربر مجید سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من حدود یک هفته پی‌ اَستنت گذاری کردم وبعدا آن درزمان قدم زدن آرام یاصحبت کردن احساس درد درطول جناق سینه وزیر سینه ها آرم وباادامه راه رفتن یا حرف زدن دردم هم تام تی ادامه دارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   درد سینه تا یکی دو هفته بعد از تعبیه استنت قابل قبول و انتظار هست

 • تصویر کاربر 69 دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدرم اسفند ماه آنژیوپلاستی شدن خدا رو شکر تا به الان خوبن فقط یکی از مشکلاتی که الان داره خارش ناحیه گلو هست از وقتی آنژیو شده دچار خارش و گلو درده میخواستم ببینم این مربوط به آنژیو پلاستیه ؟البته باید بگم که پدرم قبلا سیگاری بودن بعد آنزیو کنار گذاشتن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر ناشی از آنژیوپلاستی نیست ولی میتونه بعلت داروهای مصرفی ایشون باشه

    

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۸ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. سوالم راجع به این بود که داروی سیرولیموس و پاکلیتاکسل که در استنت های دارویی وجود دارند چه کاربردی در درمان گرفتگی عروق دارند؟ و این که درد قفسه سینه پس از استنت گذاری به چه دلیل هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۸ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   این داروها به کاهش میزان تنگی مجدد استنت کمک میکنند و درد سینه تا یکی دو هفته بعد از تعبیه استنت قابل قبول و بعد از آن غیر طبیعی است

 • تصویر کاربر 55 یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدرم دو روز پیش فنر انجام دادن ولی از پایی که فنر انجام دادن درد دارد علت چیست و آیا رفع میشود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت تورم و درد زیاد توصیه میکنم که یک سونوگرافی رنگی از ناحیه محل آنژیوگرافی انجام بدید و برای کاهش درد هم از مسکن هایی مثل ژلوفن استفاده کنند

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر