مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب

بسیاری از افراد ظرف مدت یک الی دو هفته پس از انجام عمل استنت گذاری یا فنر گذاشتن قلب ، قادر به انجام فعالیت های روزمره خود خواهند شد. در این مقاله به بررسی مراقبت بعد از فنر زدن قلب خواهیم پرداخت.

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی انجام می دهند، در شریان مسدود شده استنت نیز می گذارند. معمولا بعد از باز شدن شریان توسط بالن، استنت گذاری انجام می شود. مراقبت های بعد از استنت گذاری از گرفتگی مجدد عروق جلوگیری می کند.

استنت از دیواره شریان ها محافظت کرده تا پس از آنژیوپلاستی دوباره تنگ نشوند. استنت شبیه یک سیم حلقه ای کوچک است.

دستورالعمل های جزئی در مورد ورزش کردن، مصرف دارو، زمان مراجعات بعدی و مراقبت از زخم، قبل از مرخص شدن از بیمارستان به بیمار داده می‌شود.

رژیم غذایی پس از استنت گذاری قلب

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از استنت گذاری، داشتن رژیم غذایی سالم است. داشتن رژیم غذایی سالم باعث تسریع بهبود و کاهش برخی خطرات احتمالی می‌شود. کاهش خطر رسوب مجدد در داخل دیواره عروق را می توان به عنوان یکی دیگر از مزایای رژیم غذایی سالم نام برد.

بر اساس مطالعات فراوان می‌توان ادعا کرد، رژیم غذایی سالم شامل میوه، سبزی، غلات، مغزها و آجیل می‌شود. این مواد غذایی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

رژیم غذایی سالم مواد مغذی مورد نیاز بدن از قبیل ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرهای لبنی و آنتی اکسیدان ها را تأمین می‌کند. رژیم غذایی ایده آل باید در برگیرنده مواد غذایی زیر باشد:

رژِیم غذایی سالم

✅ گوشت

یا مواد غذایی جایگزین گوشت مانند تخم مرغ، بقولات و آجیل

✅ ماهی

مصرف ماهی به خصوص ماهی های سالمون، ماکرل‌ و ساردین که سرشار از امگا ۳ هستند به صورت دو بار در هفته به شدت توصیه می‌شود.

✅ غلات

از قبیل نان، کراکر، برنج قهوه ای، پاستا و جو

✅ لبنیات

مصرف لبنیات به خصوص لبنیات کم چرب، از جمله شیر و پنیر کم چرب

✅ آب

مصرف زیاد آب و پرهیز از نوشیدن نوشابه های قندی و مشروبات الکلی

✅ چربی های مفید

آجیل ها، آووکادو و برخی از ماهی ها دارای این نوع چربی ها هستند.

دو نمونه دیگر از موارد مرتبط با رژیم غذایی عبارت‌اند از:

✅ کاهش مصرف نمک

کاهش مصرف نمک باعث کاهش فشار خون بالا می‌شود.

✅ پرهیز از مصرف مواد غذایی شیرین

مصرف مواد غذایی شیرین، مضرات بسیاری دارند که یکی از آن‌ها افزایش وزن و چاقی است.

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب ، یکی دیگر از مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب است، که باعث کاهش عوارض ناشی از بیماری های قلبی می‌شود.

مراقبت های بعد از استنت گذاری - دارو

باید توجه داشت مصرف دارو زمانی مؤثر است که همراه با ورزش، پرهیز از مصرف دخانیات و داشتن رژیم غذایی سالم باشد. به طور کلی مصرف انواع داروهای ذیل برای بیمار تجویز می‌شود:

❇ داروهای ضد پلاکت

این داروها مانع از انعقاد خون در داخل استنت می شوند و موجب پیشگیری از حمله قلبی می‌شوند.

❇ داروهای کاهش دهنده کلسترول

این داروها علاوه بر این که موجب کاهش کلسترول یا چربی خون می‌شوند، همچنین بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده سبب کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی مانند سکته و حملات قلبی می‌شوند.

👈 مطلب مرتبط: تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی است. اما برای کاهش کلسترول چی بخوریم؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

کاهش کلسترول

❇ داروهای فشار خون

در صورت داشتن سابقه ی مشکلات قلبی، بیمار ممکن است از داروهایی مانند بتابلاکرها استفاده نماید، این داروها باعث کنترل فشار خون بالا و پیشگیری از آنژین قلبی و حملات قلبی می‌شوند.

داروهای ضد انعقاد خون، سبب نازک شدن رگ‌های خونی می‌شوند. از این رو ممکن است این داروها باعث بروز مشکلاتی از قبیل موارد زیر شوند:

 • کبودی
 • خونریزی

برنامه مصرف دارو برای هر بیمار مختص خود اوست. به همین دلیل هرگونه سؤال و مشکل در این زمینه باید با پزشک در میان گذاشته شود.

کنترل فشار خون

❇ مصرف آسپرین بعد از استنت گذاری

برای بسیاری از بیمارانی که آنژیوپلاستی شده و در رگ های ایشان استنت تعبیه می شود، دو داروی آسپیرین و پلاویکس تجویز می گردد.

بسیاری از بیماران در مورد مدت زمان لازم مصرف آسپرین بعد از استنت گذاری عروق قلب پرسیده بودند، دکتر یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در پاسخ به این پرسش می گویند :

رعایت مصرف منظم داروها پس از تعبیه استنت در عروق کرونر به جهت جلوگیری از تکرار گرفتگی عروق بسیار اهمیت دارد. برای بیمار آنژیوپلاستی شده، مصرف قرص آسپیرین روزانه باید مادام العمر ادامه داشته باشد.

❇مصرف پلاویکس بعد از استنت

در مورد پلاویکس نیز حداقل تا ۶ ماه بعد از عمل بیمار باید روزانه آن را مصرف کند و پس از اتمام دوره، با نظر پزشک معالج تصمیم به قطع یا ادامه مصرف دارو بگیرد.

مصرف آسپرین بعد از فنر گذاری قلب

مراقبت بعد از فنر زدن قلب

داشتن سبک زندگی سالم پس از عمل استنت گذاری و رعایت برخی نکات به منظور کاهش خطرات احتمالی مجدد، بسیار حائز اهمیت است. موارد ذیل نیز از جمله مواردی هستند که پس از عمل استنت گذاری باید آنها را کاملاً جدی گرفت:

 • کنترل فشار خون بالا
 • کنترل کلسترول بالا
 • کنترل قند خون و دیابت
 • کاهش اضافه وزن
 • عدم مصرف دخانیات
 • انجام فعالیت ورزشی

انجام برخی آزمایشات از قبیل آزمایش خون، نوار قلب و عکس‌برداری توسط اشعه ایکس در سال اول پس از انجام عمل آنژیوپلاستی نیز ممکن است توسط پزشک برای بیمار تجویز گردد.

در بعضی اوقات ممکن است ناراحتی در ناحیه قفسه سینه احساس شود. این ناراحتی ممکن است منقطع و به صورت سوزش در این ناحیه باشد که علت آن مربوط به عمل آنژیوپلاستی می‌شود و هیچ جای نگرانی ندارد.

⚠ نکته: در صورتی که دردهای قفسه سینه بیش از ۱۰ دقیقه طول بکشد، باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

مراقبت های بعد از استنت گذاری - پیاده روی

ورزش بعد از استنت گذاری

ورزش باعث تسریع در روند بهبودی بیمار شده و همچنین باعث کنترل فشار خون، وزن و کلسترول می‌شود. برای انجام فعالیت های ورزشی توصیه می‌شود ابتدا با حرکات ساده آغاز کرده و سپس شدت و زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید.

پیاده روی یکی از ورزش های ایده آل برای هر فرد است. علاوه بر این نیز می‌توان هرگونه سؤال راجع برنامه ورزشی را از پزشک خود سؤال کرد.

علت درد بعد از گذاشتن فنر در قلب

در ارزیابی درد سینه بعد از آنژیوپلاستی زمان شروع درد اهمیت دارد در صورتی که آنژیوپلاستی بصورت موفقیت آمیز انجام شده باشد و درد در زمان بین سه تا شش ماه بعد از آنژیوپلاستی شروع شده باشد احتمال تنگی مجدد داخل استنت هست و در صورتی که زمان شروع درد در فاصله زمانی کمی بعد از آنژیوپلاستی باشد معمولا در این افراد عروق حساستر بوده و تمایل بیشتری به اسپاسم عروقی دارند.

حالت اخیر در بیست درصد افرادی که آنژیوپلاستی می‌شوند دیده می‌شود. علت دیگر این دردها میتواند بعلت اتساع زیاد رگ توسط استنت باشد.

انجام فعالیت های روزمره پس از انجام فنر گذاشتن قلب

بعد از آنکه بهبودی حاصل شد، فرد نیز به مرور قادر به انجام فعالیت هایی روزمره خود خواهد شد، از قبیل:

◼ رانندگی

در صورتی که فرد بیمار دچار حملات قلبی نشده باشد، پس از گذشت دو روز از عمل، قادر به رانندگی خواهد بود. اما در غیر این صورت، رانندگی باید با توجه به نظر پزشک انجام شود.

◼ برداشتن اجسام سنگین

پس از عمل باید از برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین تر از ۵ کیلوگرم خودداری کرد. انجام فعالیت و ورزش که مستلزم بلند کردن اجسام سنگین است نیز باید بر اساس نظر پزشک انجام شود.

👈 مطلب مرتبط: بالون زدن قلب ( آنژیوپلاستی ) چگونه انجام میشود؟ آیا بالون زدن قلب با خطر همراه است؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک  کنید.

بالون زدن قلب

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر سعید یزدانخواه برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر اکبری دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 479 مشاهده پرسش
  سلام پدر من 7 ماه پیش آنژیو کرده و فنر در قلب ایشان گذاشتند اما پس از چند ماه لرزش‌های شدیدی بدن ایشان را می‌گیرد ک آزمایشات همه نشان از سلامت ایشان را می‌دهد آیا عمل فنر گذاری نباید انجام می‌شد وآیا می‌شود فنر را برداشت ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب این وضعیت با استنت گذاری ارتباطی ندارد و استنت تعبیه شده قابل درآوردن نیست
 • تصویر کاربر آریا جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 549 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.پدر بنده۶۲ ساله. ۱ماه پیش آنژیو پلاستی انجام داده و تعداد دو فنر تو رگهاشون گذاشتن.به دلیل نیاز مالی مجبورن کار کنن.کارشونم بنایی ساختمان هست.آیا میتونن کار سنگین انجام بدن.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت طبیعی بودن میزان EF انجام کار بدنی منعی ندارد
 • تصویر کاربر اع جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 305 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر میخواستم بپرسم آیا مصرف قهوه تلخ بعد از آانژیوپلاستی مضر است یا خیر در صورتی که مضر نباشد بعد از چه مدت زمانی میتوان مصرف کرد و چه مقدار ؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب ممنوعیتی ندارد و هر زمان که علاقمند باشید می‌توانید استفاده بفرمایید
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 493 مشاهده پرسش
  با سلام ‌ef قلب بنده ۲۵ است . آیا می توانم فعالیت ورزشی داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله ورزش های هوازی در حد تحمل مشکلی ندارد. توصیه می‌کنم که در صورت دسترسی با مراکز بازتوانی قلبی شروع بفرمایید
 • تصویر کاربر رسته یکشنبه ۲۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 513 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر پدر من 65 سال دارند یکبار در سن 44 یالگی CPR شدند پارسال به علت شکم درد ب دکتر قلب ارجاع داده شدند و 4 استنت و 6 تا بالن براشون گذاشتن امسال مجدد تنگی نفس داشتن و دوباره یک استنت دیگر براشون گذاشتن
  دکتر بهشون علاوه بر قرص های معمول استنت گذاری قرص فورزماید اسپیرونولاکتون سوستاک هم دادند بعد از خوردن این قرص ها ضعف و بی حالی پیدا می کنند خواستم بدونم آیا مصرف این داروها دائمی هستند؟ هنوز هم مشکل تنگی نفس رو پس از یک هفته استنت گذاری دارند
  سوال آخر اینکه با وجود پایین بودن سطح کلسترول خون در آزمایش باز هم باید قرص آترواستاتین ۴۰ مصرف کنند؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله مصرف داروهای مورد اشاره از جمله آتورواستاتین تقریباً دائمی است و ممکن است که گاهی بنا به ضرورت تغییر مختصری داشته باشند.
 • تصویر کاربر یگانه یکشنبه ۲۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 285 مشاهده پرسش
  سلام سال99 مادرم left main قلب استنت گذاشت سال1400 آنژیو کرد گفته شد استنت جمع شده مجددا براش رو همون استنت قبلی استنت جدید گذاشتن،علت جمع شدن استنت چه میتونه باشه؟مادرم74ساله هستن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بهتر بود که بار دوم جراحی باز انجام می شد. معمولاً علت عوامل تکنیکی است
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۱۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب محضر جناب آقای دکتر
  سوال من اینه که قبل از استنت گذاری دو دوز واکسن اسپوتنیک رو دریافت کرده ام الان از دوز دوم سه ماه و نیم گذشته و از استنت دوم سه هفته گذشته آیا می توانم برای دریافت دوزسوم اقدام کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله میتوانید ولی طبق پروتکل های توصیه شده تزریق دوز سوم کمی زود است
 • تصویر کاربر داریوش شنبه ۱۸ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 278 مشاهده پرسش
  باسلام محضر جناب دکتر یزدان خواه
  من‌۶۰ سال دارم‌ وده سال پیش سه تا سکته قلبی در یکساعت برام اتفاق افتاد چسبندگی پلاکت وغلضت خونپهم‌داشتم‌وسه تا از رگهای قلبم مسدود شده بود که بابالون واستنت رفع شد بعد از سکته سیگار رو‌هم‌ترک‌کردم واسپرین واتور واستاتین رو هنوز مصرف میکنم‌وتنگی نفس شدید دارم با چند قدم به نفس نفس وتپش قلب می افتم وسرفه هم‌دایم دارم به سمت چپ هم‌که خم‌میشم در قلبم احساس درد میکنم لطفا راهنمایی بفرمایید قرصهارو تا کی باید‌مصرف کنم‌وعلت عوارض فوق تز چیست .باکمال تشکر وقدر دانی از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب مصرف داروها بصورت دائمی است و نیاز به بررسی جدی قلبی و درصورت نیاز ریوی دارید. لطفاً جهت ویزیت و بررسی های لازم به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر ابراهیم پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 366 مشاهده پرسش
  ایا پیاده روی تند برای رگی که سه فنر گذاشتن خطری داره . و بسته شدن یا جابجا شدن استنت چه علامتی دارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر احسان پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 309 مشاهده پرسش
  سلام. قفسه سینه بعد از فنر گذاشتن در مدت بین 3تا 6ماه دردسینه و گرفتگی عضلات دوربرد سینه مثل دست چپ شانه. گردن لحظه ای مثلاً چند دقیقه دارد. راهنمایی کنید لطفاً. تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که این دردها مشابه دردهای قبل از آنژیوپلاستی است نیاز به بررسی از نظر گرفتگی مجدد داخل استنت دارید
درحال دریافت اطلاعات