مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب

بسیاری از افراد ظرف مدت یک الی دو هفته پس از انجام عمل استنت گذاری قلب ، قادر به انجام فعالیت های روزمره خود خواهند شد. در این مقاله به بررسی مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب خواهیم پرداخت.

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی انجام می دهند، در شریان مسدود شده استنت نیز می گذارند. معمولا بعد از باز شدن شریان توسط بالن، استنت گذاری انجام می شود. مراقبت های بعد از استنت گذاری از گرفتگی مجدد عروق جلوگیری می کند.

استنت از دیواره شریان ها محافظت کرده تا پس از آنژیوپلاستی دوباره تنگ نشوند. استنت شبیه یک سیم حلقه ای کوچک است.

دستورالعمل های جزئی در مورد ورزش کردن، مصرف دارو، زمان مراجعات بعدی و مراقبت از زخم، قبل از مرخص شدن از بیمارستان به بیمار داده می‌شود.

رژیم غذایی پس از استنت گذاری قلب

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از استنت گذاری ، داشتن رژیم غذایی سالم است. داشتن رژیم غذایی سالم باعث تسریع بهبود و کاهش برخی خطرات احتمالی می‌شود. کاهش خطر رسوب مجدد در داخل دیواره عروق را می توان به عنوان یکی دیگر از مزایای رژیم غذایی سالم نام برد.

بر اساس مطالعات فراوان می‌توان ادعا کرد، رژیم غذایی سالم شامل میوه، سبزی، غلات، مغزها و آجیل می‌شود. این مواد غذایی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

رژیم غذایی سالم مواد مغذی مورد نیاز بدن از قبیل ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرهای لبنی و آنتی اکسیدان ها را تأمین می‌کند. رژیم غذایی ایده آل باید در برگیرنده مواد غذایی زیر باشد:

رژِیم غذایی سالم

✅ گوشت

یا مواد غذایی جایگزین گوشت مانند تخم مرغ، بقولات و آجیل

✅ ماهی

مصرف ماهی به خصوص ماهی های سالمون، ماكرل‌ و ساردین که سرشار از امگا 3 هستند به صورت دو بار در هفته به شدت توصیه می‌شود.

✅ غلات

از قبیل نان، کراکر، برنج قهوه ای، پاستا و جو

✅ لبنیات

مصرف لبنیات به خصوص لبنیات کم چرب، از جمله شیر و پنیر کم چرب

✅ آب

مصرف زیاد آب و پرهیز از نوشیدن نوشابه های قندی و مشروبات الکلی

✅ چربی های مفید

آجیل ها، آووکادو و برخی از ماهی ها دارای این نوع چربی ها هستند.

دو نمونه دیگر از موارد مرتبط با رژیم غذایی عبارت‌اند از:

✅ کاهش مصرف نمک

کاهش مصرف نمک باعث کاهش فشار خون بالا می‌شود.

✅ پرهیز از مصرف مواد غذایی شیرین

مصرف مواد غذایی شیرین، مضرات بسیاری دارند که یکی از آن‌ها افزایش وزن و چاقی است.

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب ، یکی دیگر از مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب است، که باعث کاهش عوارض ناشی از بیماری های قلبی می‌شود.

باید توجه داشت مصرف دارو زمانی مؤثر است که همراه با ورزش، پرهیز از مصرف دخانیات و داشتن رژیم غذایی سالم باشد. به طور کلی مصرف انواع داروهای ذیل برای بیمار تجویز می‌شود:

مراقبت های بعد از استنت گذاری - دارو

❇ داروهای ضد پلاکت

این داروها مانع از انعقاد خون در داخل استنت می شوند و موجب پیشگیری از حمله قلبی می‌شوند.

❇ داروهای کاهش دهنده کلسترول

این داروها علاوه بر این که موجب کاهش کلسترول یا چربی خون می‌شوند، همچنین بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده سبب کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی مانند سکته و حملات قلبی می‌شوند.

👈 مطلب مرتبط: تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی است. اما برای کاهش کلسترول چی بخوریم؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

کاهش کلسترول

❇ داروهای فشار خون

در صورت داشتن سابقه ی مشکلات قلبی، بیمار ممکن است از داروهایی مانند بتابلاکرها استفاده نماید، این داروها باعث کنترل فشار خون بالا و پیشگیری از آنژین قلبی و حملات قلبی می‌شوند.

داروهای ضد انعقاد خون، سبب نازک شدن رگ‌های خونی می‌شوند. از این رو ممکن است این داروها باعث بروز مشکلاتی از قبیل موارد زیر شوند:

 • کبودی
 • خونریزی

برنامه مصرف دارو برای هر بیمار مختص خود اوست. به همین دلیل هرگونه سؤال و مشکل در این زمینه باید با پزشک در میان گذاشته شود.

کنترل فشار خون

مصرف آسپرین بعد از استنت گذاری

برای بسیاری از بیمارانی که آنژیوپلاستی شده و در رگ های ایشان استنت تعبیه می شود، دو داروی آسپیرین و پلاویکس تجویز می گردد.

بسیاری از بیماران در مورد مدت زمان لازم مصرف آسپرین بعد از استنت گذاری عروق قلب پرسیده بودند، دکتر یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در پاسخ به این پرسش می گویند :

رعایت مصرف منظم داروها پس از تعبیه استنت در عروق کرونر به جهت جلوگیری از تکرار گرفتگی عروق بسیار اهمیت دارد. برای بیمار آنژیوپلاستی شده، مصرف قرص آسپیرین روزانه باید مادام العمر ادامه داشته باشد.

در مورد پلویکس نیز حداقل تا 6 ماه بعد از عمل بیمار باید روزانه آن را مصرف کند و پس از اتمام دوره، با نظر پزشک معالج تصمیم به قطع یا ادامه مصرف دارو بگیرد.

مصرف آسپرین بعد از فنر گذاری قلب

پیشگیری از خطرات ناشی از مشکلات قلبی پس از استنت گذاری

داشتن سبک زندگی سالم پس از عمل استنت گذاری و رعایت برخی نکات به منظور کاهش خطرات احتمالی مجدد، بسیار حائز اهمیت است. موارد ذیل نیز از جمله مواردی هستند که پس از عمل استنت گذاری باید آنها را کاملاً جدی گرفت:

 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری می توان به ضرورت کنترل فشار خون بالا اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب می توان به ضرورت کنترل کلسترول بالا اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب می توان به ضرورت کنترل قند خون و دیابت اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری می توان به کاهش اضافه وزن اشاره کرد.
 • عدم مصرف دخانیات، که فرد باید بعد از عمل استنت گذاری قلب آن را جدی بگیرد.
 • باید فرد کم تحرکی را کنار بگذارد و فعالتر از گذشته به زندگی خود ادامه دهد.

انجام برخی آزمایشات از قبیل آزمایش خون، نوار قلب و عکس‌برداری توسط اشعه ایکس در سال اول پس از انجام عمل آنژیوپلاستی نیز ممکن است توسط پزشک برای بیمار تجویز گردد.

در بعضی اوقات ممکن است ناراحتی در ناحیه قفسه سینه احساس شود. این ناراحتی ممکن است منقطع و به صورت سوزش در این ناحیه باشد که علت آن مربوط به عمل آنژیوپلاستی می‌شود و هیچ جای نگرانی ندارد.

⚠ نکته: در صورتی که دردهای قفسه سینه بیش از 10 دقیقه طول بکشد، باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

مراقبت های بعد از استنت گذاری - پیاده روی

ورزش بعد از استنت گذاری

ورزش باعث تسریع در روند بهبودی بیمار شده و همچنین باعث کنترل فشار خون، وزن و کلسترول می‌شود. برای انجام فعالیت های ورزشی توصیه می‌شود ابتدا با حرکات ساده آغاز کرده و سپس شدت و زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید.

پیاده روی یکی از ورزش های ایده آل برای هر فرد است. علاوه بر این نیز می‌توان هرگونه سؤال راجع برنامه ورزشی را از پزشک خود سؤال کرد.

انجام فعالیت های روزمره پس از انجام فنر گذاشتن قلب

بعد از آنکه بهبودی حاصل شد، فرد نیز به مرور قادر به انجام فعالیت هایی روزمره خود خواهد شد، از قبیل:

# رانندگی

در صورتی که فرد بیمار دچار حملات قلبی نشده باشد، پس از گذشت دو روز از عمل، قادر به رانندگی خواهد بود. اما در غیر این صورت، رانندگی باید با توجه به نظر پزشک انجام شود.

# برداشتن اجسام سنگین

پس از عمل باید از برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین تر از 5 کیلوگرم خودداری کرد. انجام فعالیت و ورزش که مستلزم بلند کردن اجسام سنگین است نیز باید بر اساس نظر پزشک انجام شود.

👈 مطلب مرتبط: بالون زدن قلب ( آنژیوپلاستی ) چگونه انجام میشود؟ آیا بالون زدن قلب با خطر همراه است؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک  کنید.

بالون زدن قلب

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر سعید یزدانخواه برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رازق چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  مادرم ۷۳ ساله ،دیابتیک و بیماری عروق کرونر دارند و استنت هم دارند.چاق هستند و اخیرا در اکو،تنگی شدید میترال دارند.انسولین مصرف میکنند و به علت حمله اخیر ،آسپیرین و پلاویکس مصرف میکنند؛آیا برای درمان تنگی دریچه میترال که باید آنژیوپلاستی بشود و بالون زده شود ،از کی آسپیرین و پلاویکس باید قطع شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در مورد تصمیم گیری برای انتخاب مناسب بالون یا جراحی نیاز به انجام اکوی مری دارند اگر شرایط تایید کننده مناسب بودن برای بالن زدن باشند نیاز به قطع آسپرین و پلاویکس نیست

 • تصویر کاربر عبداللهی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان سوال بنده این است اولا کسی که استنت واسه قلبش می گذارند با کسی که استنت ندارد از نظر طول مدت عمر چه تفاوتی دارد ایا عمر این فرد استنت گذاشته کم میشود دوم ایا داروهای مصرفی برای اسنتنت گذاشته ودارد مصرف میکن برای میل جنسی ویا گوارش وسایر اعضای ان شخص تاثیر منفی می گذارد وسوم اینکه ایا اگر استنت دوباره گرفت میشه عوش کرد ویک استنت دیگه جایگزینش کرد ممنون میشم به هر سه سوالم پاسخ بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در شرایط یکسان مثلاً کسر جهشی یکسان طول عمر در فرد دارنده و فاقد استنت یکسان است
   عوارض داروهای بیماران قلبی از جمله دارندگان استنت میتواند ناتوانی جنسی و مشکلات گوارشی باشد
   احتمال گرفتگی مجدد استنت وجود دارد که در صورت بروز باید بر حسب جنس و محل استنت و گرفتگی آن تصمیم گرفت

 • تصویر کاربر جبی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده دوماه پیش برای یک رگ اصلی lad استنت گذاشتم ویک هفته پیش نیز برای یک رگ دیگه یعنی Lcdاستنت گذاشتندوالان دارم قرصهای پلاویکس 75 ااس آ80وپلی پل درکانتین 2.6وکنکور 5مصرف می کنم وپیش دکتر میرم می فرمایند شما این قرصها را بجز پلاویکس تا اخر عمر باید مصرف کنید درصورتیکه داداشم استنت گذاشته ولی فقط اسپرین با قرص لوارستات مصرف میکنه میشه برایم بفرمائید واسه من چرا اینطور ی می فرمایند وضما به من می گوید ته رگ دوم که استنت گذاشته حدودا 50درصد گرفتگی دارد خواهش می کنم راهنمایم کنی ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   شما نیاز به مصرف دائم العمر آسپرین، استاتین و کاپتوپریل یا لوزارتان دارید و سایر داروها تابع شرایط دیگر شما و زمان است. عدم مصرف این داروها در برادر شما دلیلی مبنی بر درست بودن آن نیست

 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۴ دی ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام، من32سالمه قلبم رو فنر گذاشتم، غذای بی نمک و کم چربی یا بدون چربی میخورم، خواستم بپرسم من تا کی باید کلا غذای بی نمک بخورم و اینکه من قبل از عمل قلب همیشه فشارم پایین بود،این بی نمک خوردن تا همیشه باید ادامه پیدا کنه،؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۴ دی ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت عدم ابتلا به نارسایی قلبی و فشار خون بالا نیازی به رعایت رژیم کم نمک نیست

 • تصویر کاربر ماری دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ، مادر من سه هفته از انژیوپلاستی شدنشون میگذره و یه استنت گذاشتن در رگ اصلی و چنرپزی هست تنگی نفس دارند و از بینیشون خون میاد میخواسم بپرسم طبیعیه این حالت؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که قبل از آنژیوپلاستی دچار یک حمله قلبی و سکته شده باشند این تنگی نفس می تواند از عوارض آن حمله باشد در مورد خونریزی از بینی هم می تواند عارضه ای از داروها و یا اشکالات مخاط بینی باشد لذا توصیه می کنم که حتماً توسط یکی از همکاران محترم بیماری های گوش و حلق و بینی ویزیت شوند

 • تصویر کاربر نازي چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  پدر من قلبشو فنر گذاشته الان فنرش كپ شده و گفتن دوباره بايد فنر بزاره، از اين طرف تومور غده هيپوفيز داره و بايد جراحي كنه ولي گفتن اگه فنر بزاره تا يك سال بعدش هيچ عمل جراحي نميتونه انجام بده.ميخواستم ببينم اينجوريه واقعا؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۰ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر نیازی به تأخیر جراحی برای یکسال نیست با انواع خاصی از استنت میتوان پس از یک ماه از انجام آنژیوپلاستی داروی پلاویکس را قطع کرد و جراحی را انجام داد

 • تصویر کاربر رفعتی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  پدرم کمتر از یک هفته است استنت گذاشتن. یکی دو روزه لرز دارن . امروز هم درد قفسه سینه گرفتن آیا طبیعیه یا باید به پزشک مراجعه کنیم .مننون از لطف بیکران شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   تب و لرز یک هفته پس از آنژیوپلاستی طبیعی نیست و نیاز به بررسی علت آن دارد درد قفسه سینه تا یکی دو هفته بعد از آنژیوپلاستی میتواند طبیعی باشد

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر،
  دکتر من همون موردی بودم که پدرم ۲۸ شهریور Ant MI شدن و چندبار مزاحمتون شدیم؛ همون طور که قبلا گفته بودم از لحاظ بالینی حالشون بسیار خوبه بدون علائم شایع و برگشتن به زندگی عادی.
  یه مورد دیگه که می خواستم ازتون مشورت بگیرم در رابطه به سرفه ایشون هست؛ در طول روز مخصوصا هنگام دراز کشیدن چندین بار سرفه خلط دار دارن (خلطشون عادی هست و به رنگ قرمز نیست) که البته اغلب تکرار پذیر هم نیست؛ البته ایشون تا قبل MI سیگاری بودن و بعد این قضیه سیگار گذاشتن کنار؛ می خواستم بیینم جای نگرانی داره یا باز من متاسفانه حساس شدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   خیر به احتمال زیاد مربوط به عفونت ریوی است

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .مطلبی خوانده بودم کسی که استنت گذاشته نباید تا 6 ماه ام ار ای انجام دهد .من کارشناس ام ار ای هستم و استنت گذاشتم با توجه به نیاز لازم است به دستکاه مگنت ام ار ای خیلی نزدیک بشوم آیا این موضوع در هفته اول استنت گذاری ممکن است برایم مشکل آفرین باشد .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   اگر دستگاه 1.5 تسلا یا کمتر باشد بعد از یک ماه اشکالی ندارد

 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر
  من 46 ساله هستم حدود 2 ماه پیش پس از درد حین ورزش در قفسه سینه آنژیو و به علت گرفتگی 90 تا 99 در صد LAD آنژیو پلاستی و استنت گذاری شدم . الان بعد از 5 هفته مقدار ی درد در سمت قفسه سینه ودست چپ وبعضی وقتا سرگیجه دارم میخواستم بپرسم طبیعیه یا نه و سئوال دیگه اینکه میتونم مثل سابق کار روزانه و ورزش کنم
  ( ورزشهایی مثل والیبال کوهنوردی بارفیکس کار با وزنه سبک ) در ضمن قبل از عمل هم بطور منظم ورزش میکردم و رگ septal branches هم حدود 50 تا 70 درصد گرفتگی دارد که دکتر دخالت نکردن .

  با تشکر فراوان از اینکه وقت گرانبهایتان را در اختیار میگذارید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که درد های مورد اشاره خفیف باشد مسئله مهمی نیست ورزش بعد از استنت گذاری و این توصیه می شود ولی بیشتر ورزش های هوازی و طبیعت مناسب وضعیت شماست.

   از زدن وزنه و ورزش های ایزومتریک خودداری فرمایید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر