مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب

بسیاری از افراد ظرف مدت یک الی دو هفته پس از انجام عمل استنت گذاری قلب ، قادر به انجام فعالیت های روزمره خود خواهند شد. در این مقاله به بررسی مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب خواهیم پرداخت.

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی انجام می دهند، در شریان مسدوده شده استنت نیز می گذارند. معمولا بعد از باز شدن شریان توسط بالن، استنت گذاری انجام می شود. استنت از دیواره شریان ها محافظت کرده تا پس از آنژیوپلاستی دوباره تنگ نشوند. استنت شبیه یک سیم حلقه ای کوچک است.

دستورالعمل های جزئی در مورد ورزش کردن، مصرف دارو، زمان مراجعات بعدی و مراقبت از زخم، قبل از مرخص شدن از بیمارستان به بیمار داده می‌شود.

رژیم غذایی پس از استنت گذاری قلب

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از استنت گذاری ، داشتن رژیم غذایی سالم است. داشتن رژیم غذایی سالم باعث تسریع بهبود و کاهش برخی خطرات احتمالی می‌شود. کاهش خطر رسوب مجدد در داخل دیواره عروق را می توان به عنوان یکی دیگر از مزایای رژیم غذایی سالم نام برد.

بر اساس مطالعات فراوان می‌توان ادعا کرد، رژیم غذایی سالم شامل میوه، سبزی، غلات، مغزها و آجیل می‌شود. این مواد غذایی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

رژیم غذایی سالم مواد مغذی مورد نیاز بدن از قبیل ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرهای لبنی و آنتی اکسیدان ها را تأمین می‌کند. رژیم غذایی ایده آل باید در برگیرنده مواد غذایی زیر باشد:

رژِیم غذایی سالم

✅ گوشت

یا مواد غذایی جایگزین گوشت مانند تخم مرغ، بقولات و آجیل

✅ ماهی

مصرف ماهی به خصوص ماهی های سالمون، ماكرل‌ و ساردین که سرشار از امگا 3 هستند به صورت دو بار در هفته به شدت توصیه می‌شود.

✅ غلات

از قبیل نان، کراکر، برنج قهوه ای، پاستا و جو

✅ لبنیات

مصرف لبنیات به خصوص لبنیات کم چرب، از جمله شیر و پنیر کم چرب

✅ آب

مصرف زیاد آب و پرهیز از نوشیدن نوشابه های قندی و مشروبات الکلی

✅ چربی های مفید

آجیل ها، آووکادو و برخی از ماهی ها دارای این نوع چربی ها هستند.

دو نمونه دیگر از موارد مرتبط با رژیم غذایی عبارت‌اند از:

✅ کاهش مصرف نمک 

کاهش مصرف نمک باعث کاهش فشار خون بالا می‌شود.

✅ پرهیز از مصرف مواد غذایی شیرین

مصرف مواد غذایی شیرین، مضرات بسیاری دارند که یکی از آن‌ها افزایش وزن و چاقی است.

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب ، یکی دیگر از مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب است، که باعث کاهش عوارض ناشی از بیماری های قلبی می‌شود.

باید توجه داشت مصرف دارو زمانی مؤثر است که همراه با ورزش، پرهیز از مصرف دخانیات و داشتن رژیم غذایی سالم باشد. به طور کلی مصرف انواع داروهای ذیل برای بیمار تجویز می‌شود:

دارو

❇ داروهای ضد پلاکت

این داروها مانع از انعقاد خون در داخل استنت می شوند و موجب پیشگیری از حمله قلبی می‌شوند.

❇ داروهای کاهش دهنده کلسترول

این داروها علاوه بر این که موجب کاهش کلسترول یا چربی خون می‌شوند، همچنین بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده سبب کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی مانند سکته و حملات قلبی می‌شوند.

👈 مطلب مرتبط: تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی است. اما برای کاهش کلسترول چی بخوریم؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

کاهش کلسترول

❇ داروهای فشار خون

در صورت داشتن سابقه ی مشکلات قلبی، بیمار ممکن است از داروهایی مانند بتابلاکرها استفاده نماید، این داروها باعث کنترل فشار خون بالا و پیشگیری از آنژین قلبی و حملات قلبی می‌شوند.

داروهای ضد انعقاد خون، سبب نازک شدن رگ‌های خونی می‌شوند. از این رو ممکن است این داروها باعث بروز مشکلاتی از قبیل موارد زیر شوند:

 • کبودی
 • خونریزی

برنامه مصرف دارو برای هر بیمار مختص خود اوست. به همین دلیل هرگونه سؤال و مشکل در این زمینه باید با پزشک در میان گذاشته شود.

کنترل فشار خون

پیشگیری از خطرات ناشی از مشکلات قلبی پس از استنت گذاری

داشتن سبک زندگی سالم پس از عمل استنت گذاری و رعایت برخی نکات به منظور کاهش خطرات احتمالی مجدد، بسیار حائز اهمیت است. موارد ذیل نیز از جمله مواردی هستند که پس از عمل استنت گذاری باید آنها را کاملاً جدی گرفت:

 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری می توان به ضرورت کنترل فشار خون بالا اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب می توان به ضرورت کنترل کلسترول بالا اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب می توان به ضرورت کنترل قند خون و دیابت اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری می توان به کاهش اضافه وزن اشاره کرد.
 • عدم مصرف دخانیات، که فرد باید بعد از عمل استنت گذاری قلب آن را جدی بگیرد.
 • باید فرد کم تحرکی را کنار بگذارد و فعالتر از گذشته به زندگی خود ادامه دهد.

انجام برخی آزمایشات از قبیل آزمایش خون، نوار قلب و عکس‌برداری توسط اشعه ایکس در سال اول پس از انجام عمل آنژیوپلاستی نیز ممکن است توسط پزشک برای بیمار تجویز گردد.

در بعضی اوقات ممکن است ناراحتی در ناحیه قفسه سینه احساس شود. این ناراحتی ممکن است منقطع و به صورت سوزش در این ناحیه باشد که علت آن مربوط به عمل آنژیوپلاستی می‌شود و هیچ جای نگرانی ندارد.

⚠ نکته: در صورتی که دردهای قفسه سینه بیش از 10 دقیقه طول بکشد، باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

پیاده روی

ورزش بعد از استنت گذاری

ورزش باعث تسریع در روند بهبودی بیمار شده و همچنین باعث کنترل فشار خون، وزن و کلسترول می‌شود. برای انجام فعالیت های ورزشی توصیه می‌شود ابتدا با حرکات ساده آغاز کرده و سپس شدت و زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید.

پیاده روی یکی از ورزش های ایده آل برای هر فرد است. علاوه بر این نیز می‌توان هرگونه سؤال راجع برنامه ورزشی را از پزشک خود سؤال کرد.

انجام فعالیت های روزمره پس از انجام فنر گذاشتن قلب

بعد از آنکه بهبودی حاصل شد، فرد نیز به مرور قادر به انجام فعالیت هایی روزمره خود خواهد شد، از قبیل:

# رانندگی

در صورتی که فرد بیمار دچار حملات قلبی نشده باشد، پس از گذشت دو روز از عمل، قادر به رانندگی خواهد بود. اما در غیر این صورت، رانندگی باید با توجه به نظر پزشک انجام شود.

# برداشتن اجسام سنگین

پس از عمل باید از برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین تر از 5 کیلوگرم خودداری کرد. انجام فعالیت و ورزش که مستلزم بلند کردن اجسام سنگین است نیز باید بر اساس نظر پزشک انجام شود.

👈 مطلب مرتبط: بالون زدن قلب ( آنژیوپلاستی ) چگونه انجام میشود؟ آیا بالون زدن قلب با خطر همراه است؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک  کنید.

بالون زدن قلب

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر سعید یزدانخواه برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به مطلب امتیازدهید
4 (0%) 1 رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر،
  دکتر من همون موردی بودم که پدرم ۲۸ شهریور Ant MI شدن و چندبار مزاحمتون شدیم؛ همون طور که قبلا گفته بودم از لحاظ بالینی حالشون بسیار خوبه بدون علائم شایع و برگشتن به زندگی عادی.
  یه مورد دیگه که می خواستم ازتون مشورت بگیرم در رابطه به سرفه ایشون هست؛ در طول روز مخصوصا هنگام دراز کشیدن چندین بار سرفه خلط دار دارن (خلطشون عادی هست و به رنگ قرمز نیست) که البته اغلب تکرار پذیر هم نیست؛ البته ایشون تا قبل MI سیگاری بودن و بعد این قضیه سیگار گذاشتن کنار؛ می خواستم بیینم جای نگرانی داره یا باز من متاسفانه حساس شدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   خیر به احتمال زیاد مربوط به عفونت ریوی است

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام .مطلبی خوانده بودم کسی که استنت گذاشته نباید تا 6 ماه ام ار ای انجام دهد .من کارشناس ام ار ای هستم و استنت گذاشتم با توجه به نیاز لازم است به دستکاه مگنت ام ار ای خیلی نزدیک بشوم آیا این موضوع در هفته اول استنت گذاری ممکن است برایم مشکل آفرین باشد .با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ آبان ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   اگر دستگاه 1.5 تسلا یا کمتر باشد بعد از یک ماه اشکالی ندارد

 • تصویر کاربر بهزاد یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر
  من 46 ساله هستم حدود 2 ماه پیش پس از درد حین ورزش در قفسه سینه آنژیو و به علت گرفتگی 90 تا 99 در صد LAD آنژیو پلاستی و استنت گذاری شدم . الان بعد از 5 هفته مقدار ی درد در سمت قفسه سینه ودست چپ وبعضی وقتا سرگیجه دارم میخواستم بپرسم طبیعیه یا نه و سئوال دیگه اینکه میتونم مثل سابق کار روزانه و ورزش کنم
  ( ورزشهایی مثل والیبال کوهنوردی بارفیکس کار با وزنه سبک ) در ضمن قبل از عمل هم بطور منظم ورزش میکردم و رگ septal branches هم حدود 50 تا 70 درصد گرفتگی دارد که دکتر دخالت نکردن .

  با تشکر فراوان از اینکه وقت گرانبهایتان را در اختیار میگذارید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که درد های مورد اشاره خفیف باشد مسئله مهمی نیست ورزش بعد از استنت گذاری و این توصیه می شود ولی بیشتر ورزش های هوازی و طبیعت مناسب وضعیت شماست.

   از زدن وزنه و ورزش های ایزومتریک خودداری فرمایید

 • تصویر کاربر شاهین شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر یزدانخواه
  سه روز است استند زده ام مسیر عروق کرنری را
  ازچه زمان میتوانم کارهای سنگین کوهنوردی وکاردرمحیط آلوده را شروع کنم باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۷ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   انشاءالله از هفته آینده می توانید فعالیت های عادی را از سر بگیرید

  2. تصویر کاربر شاهین سه شنبه ۹ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   ممنون از لطفتان
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلامت باشید.

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز،
  پدر من (۵۴ ساله) هفته پیش پنجشنبه دچار Ant MI شدن به علت اسباب کشی و بلند کردن شی سنگین و به صورت اورژانسی آنژیوپلاستی شدن با PobA و ۲ استنت دارویی (در ۲ نوبت، نوبت دوم به علت Chest Pain مجدد بود که دکتر فرمودن رگ باز بودش و مشکلی نبود) درمان شدن.
  خداروشکر این هفته پنجشنبه مرخص شدن و بسیار سرحال هستن و تنگی نفس و علایم نارسایی مشابه ندارن، همچنین دکتر دارو درمانی شروع کرده و یک ماه بعد نوبت مراجعه مجدد داده، هنگام مطالعه پرونده پزشکیشون متوجه شدم که EF در زمان اکو قبل از آنژیوپلاستی ۲۵٪ بوده است و این عمر منو بسیار ترسونده، البته هنوز اکو مجدد گرفته نشده که نتیجه بعد از آنژیوپلاستی بدونم.
  همچنین کار ایشون لاستیک فروشی هست و می خواستم بدونم حدودا از کی می تونن فعالیت کاری مجدد شروع کنن و آیا اصلا به صلاح می دونید؟ همچنین در مورد استراحت نیاز هستش زیاد دراز بکشن و یا فعلا فقط باید کم راه برن چون خودشون آدم اکتیوی هستن و علایمی هم ندارن.
  1. تصویر کاربر علی شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   همچنین موردی که فراموش کردم بگم فشار خونشون هست که تقریبا بین ۹.۳۰/۶.۳۰ و ۱۰.۳۰/۶.۳۰ مونده، ایشون سابقه فشار خونم نداشتن و دارو هایی که براشون نوشتن به شرح ذیل است:
   آسپرین، پیلاویکس، لوزارتان، آتورواستاتین، پنتوپرازول و آلداکتون
   می خواستم بدونم این مورد هم طبیعی هست و یا نیاز به تجدید نظر داره؟
  2. تصویر کاربر علی شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)
   همچنین موردی که یادم رفت بگم فشارخون ایشون هست که روی ۹ نیم برروی ۶ تا ۱۰ برروی ۶ مونده، قرص هایی که براشون نوشتن به شرح ذیل است که می خواستم بدونم این شرایط نرماله یا نیاز به تجدید نظر در دارو ها داره:
   آسپرین، پیلاویکس، آتورواستاتین، لوزاتان، آلداکتون، پنتوپرازول
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در مورد ef منتظر نتیجه اکوی مجدد یک ماه بعد از آنژیوپلاستی باشید
   در مورد میزان فعالیت در صورتی که مشکلی ندارند می توانند به سرکار برگردند ولی حداقل تا یک ماه آتی پس از آنژیوپلاستی از بلند کردن اجسام سنگین و لاستیک اجتناب کنند ولی نیاز به استراحت بیش از حد متعارف و معمول نیست

  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۶ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   لطفاً دوز لوزارتان مصرفی رو به ۱۲/۵ میلی گرم روزانه کاهش دهید

  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر راد دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما دکتر عزیز
  پدر ۶۵ ساله بنده حدود ۵ سال پیش استنت در یکی از انشعابات رگ سمت چپ قلب هستند...اخیرا برای چکاب و بدون علایم درد برای سیتی آنژیو مراجعه کردند. عکس و پاسخ سیتی آنژیو پیوست می باشد.
  ۱- آیا تنگی و گرفتگی رگ استنت گذاری شده که متوسط به بالا گزارش شده جای نگرانی دارد؟ راه حل؟ امکان دارویی آن هست
  ۲_وضعیت رگ های دیگه به چه صورت است؟
  لطفا راهنمایی بفرمایین
  خیلی نگران هستیم
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب با توجه به بدون علامت بودن و یافته های سی تی آنژیوگرافی توصیه می کنم که ابتدا یک اسکن هسته ای و سپس آنژیوگرافی عروق قلب انجام شود و بر اساس اطلاعات به دست آمده از این دو در مورد نوع ادامه درمان تصمیم گیری شود در صورتی که تنگی شریان ال ای دی که در سی تی آنژیوگرافی شدت تنگی آن متوسط گزارش شده است متوسط و یا خفیف باشد ادامه درمان دارویی انتخاب مناسبی است

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مزاحم شدم ما خانوادگی عروق قلب هامون به گفته دکتر ظریفه و6 ماه قبل آنژیو کردم ویک بالو خورد ویک استنت ودوباره بعد از 6 ماه به خاطر درد سینه. و.. آنژیو دوباره شدم وهمون رگی که استنت خوده بود دوتا استنت دیگه طرفین استنت قبلی خورد. سوال من اینه که چون وابستگی به مصرف تریاک دارم آیا کشیدنش رو مثل سیگار منع میکنید. لطفا راهنمایی فرمایید متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در این مورد اختلاف نظر زیادی وجود داره و طبیعتاً توصیه به ترک می کنم

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  آیا خوردن گوشت مرغ هم بعد از آنژیوپلاستی و فنر گذاشتن مضر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ مهر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   گوشت سفید در صورتی که به صورت کبابی یا آبپز صرف شود مشکلی ندارد
   در این مقاله در مورد رژیم بعد از آنژیوپلاستی تمامی توصیه ها را گردآوری کرده ایم.
   https://dryazdankhah.com/1412/

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من به توصیه پزشک معالجم به علت گرفتگی رگ اصلی قلبم باید استنت بگذارم همسرم ویلچیری هستند و من در اغلب موارد ویلچیر ایشان را بلند می کنم و در ماشین می گذارم(ویلچیرحدود 20 کیلو وزن دارد)می خواستم بدونم پس از کار گذاشتن استنت مشکلی برای بلند کردن این وزن برایم پیش نمی آید.این جواب برای من خیلی خیلی مهم می باشد.ممنون از شما0
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله از این نظر مشکلی پیش نخواهد آمد

 • تصویر کاربر علیرضا چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب. من اول تیرماه رگاصلی سمت چپ قلبم گرفتگی ۹۰ درصد داشت که دکتر فیروزی دوعدد استنت گذاشتن و درحین عمل متوجه شدیم که رک پشت قلبم نیز گرفتگی ۲۰درصدی دارد وخیلی پیچ خورده است .حالم خوب شده بود ولی دیروز یه درگیری خانوادگی ایجاد شد و بعدش حالم یه ذره بد شد .داروهای مصرفی من پلاویکس .لوزارتان .و متورال و آسپرین بچه و در این مواقع کاپتوپریل ۲۵است الان فشارم ۱۴ روی ۱۰ با ضربان ۵۵ است به نظرتان به اورژانس مراجعه کنم یا نه .البته پریروز درگیر شدم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که علائم برطرف شده‌اند نیاز به مراجعه به اورژانس نیست

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر