مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب

بسیاری از افراد ظرف مدت یک الی دو هفته پس از انجام عمل استنت گذاری قلب ، قادر به انجام فعالیت های روزمره خود خواهند شد. در این مقاله به بررسی مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب خواهیم پرداخت.

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی انجام می دهند، در شریان مسدود شده استنت نیز می گذارند. معمولا بعد از باز شدن شریان توسط بالن، استنت گذاری انجام می شود. مراقبت های بعد از استنت گذاری از گرفتگی مجدد عروق جلوگیری می کند.

استنت از دیواره شریان ها محافظت کرده تا پس از آنژیوپلاستی دوباره تنگ نشوند. استنت شبیه یک سیم حلقه ای کوچک است.

دستورالعمل های جزئی در مورد ورزش کردن، مصرف دارو، زمان مراجعات بعدی و مراقبت از زخم، قبل از مرخص شدن از بیمارستان به بیمار داده می‌شود.

رژیم غذایی پس از استنت گذاری قلب

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از استنت گذاری ، داشتن رژیم غذایی سالم است. داشتن رژیم غذایی سالم باعث تسریع بهبود و کاهش برخی خطرات احتمالی می‌شود. کاهش خطر رسوب مجدد در داخل دیواره عروق را می توان به عنوان یکی دیگر از مزایای رژیم غذایی سالم نام برد.

بر اساس مطالعات فراوان می‌توان ادعا کرد، رژیم غذایی سالم شامل میوه، سبزی، غلات، مغزها و آجیل می‌شود. این مواد غذایی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

رژیم غذایی سالم مواد مغذی مورد نیاز بدن از قبیل ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرهای لبنی و آنتی اکسیدان ها را تأمین می‌کند. رژیم غذایی ایده آل باید در برگیرنده مواد غذایی زیر باشد:

رژِیم غذایی سالم

✅ گوشت

یا مواد غذایی جایگزین گوشت مانند تخم مرغ، بقولات و آجیل

✅ ماهی

مصرف ماهی به خصوص ماهی های سالمون، ماكرل‌ و ساردین که سرشار از امگا 3 هستند به صورت دو بار در هفته به شدت توصیه می‌شود.

✅ غلات

از قبیل نان، کراکر، برنج قهوه ای، پاستا و جو

✅ لبنیات

مصرف لبنیات به خصوص لبنیات کم چرب، از جمله شیر و پنیر کم چرب

✅ آب

مصرف زیاد آب و پرهیز از نوشیدن نوشابه های قندی و مشروبات الکلی

✅ چربی های مفید

آجیل ها، آووکادو و برخی از ماهی ها دارای این نوع چربی ها هستند.

دو نمونه دیگر از موارد مرتبط با رژیم غذایی عبارت‌اند از:

✅ کاهش مصرف نمک

کاهش مصرف نمک باعث کاهش فشار خون بالا می‌شود.

✅ پرهیز از مصرف مواد غذایی شیرین

مصرف مواد غذایی شیرین، مضرات بسیاری دارند که یکی از آن‌ها افزایش وزن و چاقی است.

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب ، یکی دیگر از مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب است، که باعث کاهش عوارض ناشی از بیماری های قلبی می‌شود.

باید توجه داشت مصرف دارو زمانی مؤثر است که همراه با ورزش، پرهیز از مصرف دخانیات و داشتن رژیم غذایی سالم باشد. به طور کلی مصرف انواع داروهای ذیل برای بیمار تجویز می‌شود:

مراقبت های بعد از استنت گذاری - دارو

❇ داروهای ضد پلاکت

این داروها مانع از انعقاد خون در داخل استنت می شوند و موجب پیشگیری از حمله قلبی می‌شوند.

❇ داروهای کاهش دهنده کلسترول

این داروها علاوه بر این که موجب کاهش کلسترول یا چربی خون می‌شوند، همچنین بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده سبب کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی مانند سکته و حملات قلبی می‌شوند.

👈 مطلب مرتبط: تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی است. اما برای کاهش کلسترول چی بخوریم؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

کاهش کلسترول

❇ داروهای فشار خون

در صورت داشتن سابقه ی مشکلات قلبی، بیمار ممکن است از داروهایی مانند بتابلاکرها استفاده نماید، این داروها باعث کنترل فشار خون بالا و پیشگیری از آنژین قلبی و حملات قلبی می‌شوند.

داروهای ضد انعقاد خون، سبب نازک شدن رگ‌های خونی می‌شوند. از این رو ممکن است این داروها باعث بروز مشکلاتی از قبیل موارد زیر شوند:

 • کبودی
 • خونریزی

برنامه مصرف دارو برای هر بیمار مختص خود اوست. به همین دلیل هرگونه سؤال و مشکل در این زمینه باید با پزشک در میان گذاشته شود.

کنترل فشار خون

مصرف آسپرین بعد از استنت گذاری

برای بسیاری از بیمارانی که آنژیوپلاستی شده و در رگ های ایشان استنت تعبیه می شود، دو داروی آسپیرین و پلاویکس تجویز می گردد.

بسیاری از بیماران در مورد مدت زمان لازم مصرف آسپرین بعد از استنت گذاری عروق قلب پرسیده بودند، دکتر یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در پاسخ به این پرسش می گویند :

رعایت مصرف منظم داروها پس از تعبیه استنت در عروق کرونر به جهت جلوگیری از تکرار گرفتگی عروق بسیار اهمیت دارد. برای بیمار آنژیوپلاستی شده، مصرف قرص آسپیرین روزانه باید مادام العمر ادامه داشته باشد.

در مورد پلویکس نیز حداقل تا 6 ماه بعد از عمل بیمار باید روزانه آن را مصرف کند و پس از اتمام دوره، با نظر پزشک معالج تصمیم به قطع یا ادامه مصرف دارو بگیرد.

مصرف آسپرین بعد از فنر گذاری قلب

پیشگیری از خطرات ناشی از مشکلات قلبی پس از استنت گذاری

داشتن سبک زندگی سالم پس از عمل استنت گذاری و رعایت برخی نکات به منظور کاهش خطرات احتمالی مجدد، بسیار حائز اهمیت است. موارد ذیل نیز از جمله مواردی هستند که پس از عمل استنت گذاری باید آنها را کاملاً جدی گرفت:

 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری می توان به ضرورت کنترل فشار خون بالا اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب می توان به ضرورت کنترل کلسترول بالا اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب می توان به ضرورت کنترل قند خون و دیابت اشاره کرد.
 • از مراقبت های بعد از استنت گذاری می توان به کاهش اضافه وزن اشاره کرد.
 • عدم مصرف دخانیات، که فرد باید بعد از عمل استنت گذاری قلب آن را جدی بگیرد.
 • باید فرد کم تحرکی را کنار بگذارد و فعالتر از گذشته به زندگی خود ادامه دهد.

انجام برخی آزمایشات از قبیل آزمایش خون، نوار قلب و عکس‌برداری توسط اشعه ایکس در سال اول پس از انجام عمل آنژیوپلاستی نیز ممکن است توسط پزشک برای بیمار تجویز گردد.

در بعضی اوقات ممکن است ناراحتی در ناحیه قفسه سینه احساس شود. این ناراحتی ممکن است منقطع و به صورت سوزش در این ناحیه باشد که علت آن مربوط به عمل آنژیوپلاستی می‌شود و هیچ جای نگرانی ندارد.

⚠ نکته: در صورتی که دردهای قفسه سینه بیش از 10 دقیقه طول بکشد، باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

مراقبت های بعد از استنت گذاری - پیاده روی

ورزش بعد از استنت گذاری

ورزش باعث تسریع در روند بهبودی بیمار شده و همچنین باعث کنترل فشار خون، وزن و کلسترول می‌شود. برای انجام فعالیت های ورزشی توصیه می‌شود ابتدا با حرکات ساده آغاز کرده و سپس شدت و زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید.

پیاده روی یکی از ورزش های ایده آل برای هر فرد است. علاوه بر این نیز می‌توان هرگونه سؤال راجع برنامه ورزشی را از پزشک خود سؤال کرد.

انجام فعالیت های روزمره پس از انجام فنر گذاشتن قلب

بعد از آنکه بهبودی حاصل شد، فرد نیز به مرور قادر به انجام فعالیت هایی روزمره خود خواهد شد، از قبیل:

# رانندگی

در صورتی که فرد بیمار دچار حملات قلبی نشده باشد، پس از گذشت دو روز از عمل، قادر به رانندگی خواهد بود. اما در غیر این صورت، رانندگی باید با توجه به نظر پزشک انجام شود.

# برداشتن اجسام سنگین

پس از عمل باید از برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین تر از 5 کیلوگرم خودداری کرد. انجام فعالیت و ورزش که مستلزم بلند کردن اجسام سنگین است نیز باید بر اساس نظر پزشک انجام شود.

👈 مطلب مرتبط: بالون زدن قلب ( آنژیوپلاستی ) چگونه انجام میشود؟ آیا بالون زدن قلب با خطر همراه است؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک  کنید.

بالون زدن قلب

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر سعید یزدانخواه برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

1+

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر torabian دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب جناب دکتر یزدان خواه . پدر بنده حدود 1 ماه پیش درد در ناحیه قفس سینه داشت . به دکتر مراجعه کردیم و قرار شد آنژیوگرافی انجام بشه . بعد از آنژیوگرافی دکتر گفتند که یکی از رگ ها کامل گرفته و دو رگ هم حدود 50 درصد گرفتگی داره که باید عمل قلب باز انجام بده ولی پدر من واقعا به هیچ عنوان راضی به عمل باز نیست.
  می خواستم بدونم نظر شما چیه و نمیشه با آنژیوپلاستی درمان بشه؟؟؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً برای اظهار نظر قطعی سی دی آنژیوگرافی را در یکی از روزهای کاری به مطب بیاورید

 • تصویر کاربر فریبا- دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درود حضور جناب دکتر : همسر من۷۶ ساله، در دو تاریخ 30 بهمن و 3 اسفند انژیو پلاستی و بعد از مرخص شدن از بیمارستان ۲۴ ساعت بعد مجددا دچار درد قفسه سینه و بیهوشی گذرا گردید که مجددا در بیمارستان بستری شد و پس از مانیتور کردن و حتی گذاشتن هولتر ۴۸ ساعته اظهار کردند قلب مشکلی ندارد و بعد از منفی بودن تست کرونا نیز از بیمارستان ترخیص شد ولی کماکان درد دارد و مسکن استفاده میکند به علت شیوع ویروس وقت از پزشک نیز از طرف بیمارستان کنسل میشود همسرم خیلی بی رمق است و کماکان درد دارد شمارا به خدا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ اسفند ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که قبل از آنژیوپلاستی دچار سکته قلبی شده اند نیاز به انجام مطالعه EPS دارند
   متاسفانه بدون دیدن سی دی در مورد درد ایشان نمی توانم اظهار نظر کنم و همچنین در صورتی که سکته قلبی در یک ماه و نیم اخیر داشته اند از مصرف مسکن هایی نظیر بروفن و خانواده آن اجتناب کنند

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام مادر یک هفته هست که دوتا از رگها رو فنر گذاری کرده و پس از 6 روز که انجام داده پیاده روی رو دو سه روزه شروع کرده امروز زمان پیاده روی رو از 5 دقیقه به حدودا 10 دقیقه افزایش داده که یه کم قفسه سینش درد گرفت . نگران کننده است یا طبیعی است ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت تکرار این مسئله و بهتر شدن درد سینه با مصرف نیتروگلیسیرین زیر زبانی توصیه می کنم که در اسرع وقت توسط پزشک محترم معالج ویزیت شوند

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  بنده ۵۶ ساله ام و درتاریخ ۱۷ دیماه امسال آنژیوپلاستی شدم (یک رگ اصلی و یک رگ فرعی) آیا اجازه روزه گرفتن دارم یا خطر دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که داروهای دیگری که مصرف آنها نیاز به زمان بندی خاصی دارد که الزاماً باید در طول روز استفاده شود ندارید گرفتن روزه مانعی ندارد

 • تصویر کاربر ز. شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. مادرم 59 سال دارد. چند وقت قلب با شکایت از درد شانه و کتف سمت چپ به بیمارستان مراجعه کردیم بعد از گرفتن نوار قلب پی وی سی در نوار قلب مشاهده شد به دنبال آن اکو و هولتر انجام شد که در اکو کارایی قلب45 درصد و در هولتر تعداد ضربا نا منظم زیاد بود به دنبال آن آنژیوگرافی و استنت گذاری برای یکی از رگ های قلب انجام شد. الان حدود سه روز بعد از فنر گذاری مادرم هنوز از احساس ضعف شکایت دارد مدام سرفه می‌زند و گاهی احساس طپش قلب دارد. میخواستم بپرسم آیا این علائم بعد از فنر گذاشتن طبیعی؟ ممکن که فنر جواب نداده باشه؟. ببخشید که سوال طولانی شد.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ اسفند ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   سرفه ممکن است به علت داروهای مصرفی نظیر کاپتوپریل و یا انالاپریل باشد طپش قلب می تواند به علت پی وی سی های مورد اشاره باشد که در صورت نیاز باید با درمان دارویی مناسب و یا حتی ابلیشن درمان شود

 • تصویر کاربر شایان دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدر من چهار رگ گرفته داره دکتر تشخیص عمل باز داده است اما پدرم حالش خوب هست و شدیدا از عمل پرهیز میکند من واقعا به یک مشاوره خوب نیاز دارم امیدوارم سوالم رو جواب بدید چون واقعا برای پدرم میترسم که زیر دست دکتر خوبی عمل میشه یا خیر لطفا کمکم کنید!
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   برای پاسخ دقیق و قطعی به سوال شما نیاز به رویت سی دی آنژیوگرافی و گرفتن شرح حال کامل و معاینه خود بیمار دارم

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  پدرم یک سال پیش فنر گذاشتن الان دکتر میگه ۲۵ درصد قلبشون کار میکنه دریچه قلبشون باز شده قلب خیلی ارام کار می کنه راهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۴ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً تصویر گزارش اکو ایشان را بفرستید
   به احتمال بسیار زیاد در صورتی که علامتی (شامل درد قفسه سینه و تنگی نفس) نداشته باشند نیاز به اقدام خاصی نیست و درمان دارویی مناسب بهترین گزینه ادامه درمان است

 • تصویر کاربر صابری شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و با احترام
  مردی ۶۲ ساله هستم دیابت نوع ۲ دارم و مصرف دخانیات نداشته و ندارم.وزن بنده ۶۸ کیلوگرم است .به مدت ۲ ماه هست که سه رگ اصلی قلب را استنت قرار دادند هنگام را رفتن ناحیه ی سینه ام سنگین شده و نفسم حبس شده و دم و بازدم برایم سنگین شده است.لطفا راهنمایی بفرمائید.متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۵ بهمن ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که در حین تعبیه استنت ها شاخه های جانبی دچار مشکل نشده باشند نیاز به اقدام خاصی ندارید و در غیر این صورت نیاز به استفاده از قرص های نیتروکانتین و یا اضافه کردن دوز آن دارید

 • تصویر کاربر رازق چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.
  مادرم ۷۳ ساله ،دیابتیک و بیماری عروق کرونر دارند و استنت هم دارند.چاق هستند و اخیرا در اکو،تنگی شدید میترال دارند.انسولین مصرف میکنند و به علت حمله اخیر ،آسپیرین و پلاویکس مصرف میکنند؛آیا برای درمان تنگی دریچه میترال که باید آنژیوپلاستی بشود و بالون زده شود ،از کی آسپیرین و پلاویکس باید قطع شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۵ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در مورد تصمیم گیری برای انتخاب مناسب بالون یا جراحی نیاز به انجام اکوی مری دارند اگر شرایط تایید کننده مناسب بودن برای بالن زدن باشند نیاز به قطع آسپرین و پلاویکس نیست

 • تصویر کاربر عبداللهی سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان سوال بنده این است اولا کسی که استنت واسه قلبش می گذارند با کسی که استنت ندارد از نظر طول مدت عمر چه تفاوتی دارد ایا عمر این فرد استنت گذاشته کم میشود دوم ایا داروهای مصرفی برای اسنتنت گذاشته ودارد مصرف میکن برای میل جنسی ویا گوارش وسایر اعضای ان شخص تاثیر منفی می گذارد وسوم اینکه ایا اگر استنت دوباره گرفت میشه عوش کرد ویک استنت دیگه جایگزینش کرد ممنون میشم به هر سه سوالم پاسخ بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۴ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در شرایط یکسان مثلاً کسر جهشی یکسان طول عمر در فرد دارنده و فاقد استنت یکسان است
   عوارض داروهای بیماران قلبی از جمله دارندگان استنت میتواند ناتوانی جنسی و مشکلات گوارشی باشد
   احتمال گرفتگی مجدد استنت وجود دارد که در صورت بروز باید بر حسب جنس و محل استنت و گرفتگی آن تصمیم گرفت

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر