مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب

بسیاری از افراد ظرف مدت یک الی دو هفته پس از انجام عمل استنت گذاری یا فنر گذاشتن قلب ، قادر به انجام فعالیت های روزمره خود خواهند شد. در این مقاله به بررسی مراقبت بعد از فنر زدن قلب خواهیم پرداخت.

بیشتر افرادی که آنژیوپلاستی انجام می دهند، در شریان مسدود شده استنت نیز می گذارند. معمولا بعد از باز شدن شریان توسط بالن، استنت گذاری انجام می شود. مراقبت های بعد از استنت گذاری از گرفتگی مجدد عروق جلوگیری می کند.

استنت از دیواره شریان ها محافظت کرده تا پس از آنژیوپلاستی دوباره تنگ نشوند. استنت شبیه یک سیم حلقه ای کوچک است.

دستورالعمل های جزئی در مورد ورزش کردن، مصرف دارو، زمان مراجعات بعدی و مراقبت از زخم، قبل از مرخص شدن از بیمارستان به بیمار داده می‌شود.

رژیم غذایی پس از استنت گذاری قلب

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از استنت گذاری، داشتن رژیم غذایی سالم است. داشتن رژیم غذایی سالم باعث تسریع بهبود و کاهش برخی خطرات احتمالی می‌شود. کاهش خطر رسوب مجدد در داخل دیواره عروق را می توان به عنوان یکی دیگر از مزایای رژیم غذایی سالم نام برد.

بر اساس مطالعات فراوان می‌توان ادعا کرد، رژیم غذایی سالم شامل میوه، سبزی، غلات، مغزها و آجیل می‌شود. این مواد غذایی خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهند.

رژیم غذایی سالم مواد مغذی مورد نیاز بدن از قبیل ویتامین ها، مواد معدنی، فیبرهای لبنی و آنتی اکسیدان ها را تأمین می‌کند. رژیم غذایی ایده آل باید در برگیرنده مواد غذایی زیر باشد:

رژِیم غذایی سالم

✅ گوشت

یا مواد غذایی جایگزین گوشت مانند تخم مرغ، بقولات و آجیل

✅ ماهی

مصرف ماهی به خصوص ماهی های سالمون، ماکرل‌ و ساردین که سرشار از امگا ۳ هستند به صورت دو بار در هفته به شدت توصیه می‌شود.

✅ غلات

از قبیل نان، کراکر، برنج قهوه ای، پاستا و جو

✅ لبنیات

مصرف لبنیات به خصوص لبنیات کم چرب، از جمله شیر و پنیر کم چرب

✅ آب

مصرف زیاد آب و پرهیز از نوشیدن نوشابه های قندی و مشروبات الکلی

✅ چربی های مفید

آجیل ها، آووکادو و برخی از ماهی ها دارای این نوع چربی ها هستند.

دو نمونه دیگر از موارد مرتبط با رژیم غذایی عبارت‌اند از:

✅ کاهش مصرف نمک

کاهش مصرف نمک باعث کاهش فشار خون بالا می‌شود.

✅ پرهیز از مصرف مواد غذایی شیرین

مصرف مواد غذایی شیرین، مضرات بسیاری دارند که یکی از آن‌ها افزایش وزن و چاقی است.

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب

مصرف دارو پس از فنر گذاشتن قلب ، یکی دیگر از مراقبتهای بعد از فنر گذاشتن قلب است، که باعث کاهش عوارض ناشی از بیماری های قلبی می‌شود.

مراقبت های بعد از استنت گذاری - دارو

باید توجه داشت مصرف دارو زمانی مؤثر است که همراه با ورزش، پرهیز از مصرف دخانیات و داشتن رژیم غذایی سالم باشد. به طور کلی مصرف انواع داروهای ذیل برای بیمار تجویز می‌شود:

❇ داروهای ضد پلاکت

این داروها مانع از انعقاد خون در داخل استنت می شوند و موجب پیشگیری از حمله قلبی می‌شوند.

❇ داروهای کاهش دهنده کلسترول

این داروها علاوه بر این که موجب کاهش کلسترول یا چربی خون می‌شوند، همچنین بر اساس نتایج تحقیقات انجام شده سبب کاهش خطر بیماری های قلبی و عروقی مانند سکته و حملات قلبی می‌شوند.

👈 مطلب مرتبط: تغییر سبک زندگی و رژیم غذایی، یکی از ساده‌ترین راه‌های کاهش کلسترول و پیشگیری از بیماری‌های قلبی است. اما برای کاهش کلسترول چی بخوریم؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

کاهش کلسترول

❇ داروهای فشار خون

در صورت داشتن سابقه ی مشکلات قلبی، بیمار ممکن است از داروهایی مانند بتابلاکرها استفاده نماید، این داروها باعث کنترل فشار خون بالا و پیشگیری از آنژین قلبی و حملات قلبی می‌شوند.

داروهای ضد انعقاد خون، سبب نازک شدن رگ‌های خونی می‌شوند. از این رو ممکن است این داروها باعث بروز مشکلاتی از قبیل موارد زیر شوند:

 • کبودی
 • خونریزی

برنامه مصرف دارو برای هر بیمار مختص خود اوست. به همین دلیل هرگونه سؤال و مشکل در این زمینه باید با پزشک در میان گذاشته شود.

کنترل فشار خون

❇ مصرف آسپرین بعد از استنت گذاری

برای بسیاری از بیمارانی که آنژیوپلاستی شده و در رگ های ایشان استنت تعبیه می شود، دو داروی آسپیرین و پلاویکس تجویز می گردد.

بسیاری از بیماران در مورد مدت زمان لازم مصرف آسپرین بعد از استنت گذاری عروق قلب پرسیده بودند، دکتر یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی در پاسخ به این پرسش می گویند :

رعایت مصرف منظم داروها پس از تعبیه استنت در عروق کرونر به جهت جلوگیری از تکرار گرفتگی عروق بسیار اهمیت دارد. برای بیمار آنژیوپلاستی شده، مصرف قرص آسپیرین روزانه باید مادام العمر ادامه داشته باشد.

❇مصرف پلاویکس بعد از استنت

در مورد پلاویکس نیز حداقل تا ۶ ماه بعد از عمل بیمار باید روزانه آن را مصرف کند و پس از اتمام دوره، با نظر پزشک معالج تصمیم به قطع یا ادامه مصرف دارو بگیرد.

مصرف آسپرین بعد از فنر گذاری قلب

مراقبت بعد از فنر زدن قلب

داشتن سبک زندگی سالم پس از عمل استنت گذاری و رعایت برخی نکات به منظور کاهش خطرات احتمالی مجدد، بسیار حائز اهمیت است. موارد ذیل نیز از جمله مواردی هستند که پس از عمل استنت گذاری باید آنها را کاملاً جدی گرفت:

 • کنترل فشار خون بالا
 • کنترل کلسترول بالا
 • کنترل قند خون و دیابت
 • کاهش اضافه وزن
 • عدم مصرف دخانیات
 • انجام فعالیت ورزشی

انجام برخی آزمایشات از قبیل آزمایش خون، نوار قلب و عکس‌برداری توسط اشعه ایکس در سال اول پس از انجام عمل آنژیوپلاستی نیز ممکن است توسط پزشک برای بیمار تجویز گردد.

در بعضی اوقات ممکن است ناراحتی در ناحیه قفسه سینه احساس شود. این ناراحتی ممکن است منقطع و به صورت سوزش در این ناحیه باشد که علت آن مربوط به عمل آنژیوپلاستی می‌شود و هیچ جای نگرانی ندارد.

⚠ نکته: در صورتی که دردهای قفسه سینه بیش از ۱۰ دقیقه طول بکشد، باید به سرعت به پزشک مراجعه کرد.

مراقبت های بعد از استنت گذاری - پیاده روی

ورزش بعد از استنت گذاری

ورزش باعث تسریع در روند بهبودی بیمار شده و همچنین باعث کنترل فشار خون، وزن و کلسترول می‌شود. برای انجام فعالیت های ورزشی توصیه می‌شود ابتدا با حرکات ساده آغاز کرده و سپس شدت و زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید.

پیاده روی یکی از ورزش های ایده آل برای هر فرد است. علاوه بر این نیز می‌توان هرگونه سؤال راجع برنامه ورزشی را از پزشک خود سؤال کرد.

علت درد بعد از گذاشتن فنر در قلب

در ارزیابی درد سینه بعد از آنژیوپلاستی زمان شروع درد اهمیت دارد در صورتی که آنژیوپلاستی بصورت موفقیت آمیز انجام شده باشد و درد در زمان بین سه تا شش ماه بعد از آنژیوپلاستی شروع شده باشد احتمال تنگی مجدد داخل استنت هست و در صورتی که زمان شروع درد در فاصله زمانی کمی بعد از آنژیوپلاستی باشد معمولا در این افراد عروق حساستر بوده و تمایل بیشتری به اسپاسم عروقی دارند.

حالت اخیر در بیست درصد افرادی که آنژیوپلاستی می‌شوند دیده می‌شود. علت دیگر این دردها میتواند بعلت اتساع زیاد رگ توسط استنت باشد.

انجام فعالیت های روزمره پس از انجام فنر گذاشتن قلب

بعد از آنکه بهبودی حاصل شد، فرد نیز به مرور قادر به انجام فعالیت هایی روزمره خود خواهد شد، از قبیل:

◼ رانندگی

در صورتی که فرد بیمار دچار حملات قلبی نشده باشد، پس از گذشت دو روز از عمل، قادر به رانندگی خواهد بود. اما در غیر این صورت، رانندگی باید با توجه به نظر پزشک انجام شود.

◼ برداشتن اجسام سنگین

پس از عمل باید از برداشتن و بلند کردن اجسام سنگین تر از ۵ کیلوگرم خودداری کرد. انجام فعالیت و ورزش که مستلزم بلند کردن اجسام سنگین است نیز باید بر اساس نظر پزشک انجام شود.

👈 مطلب مرتبط: بالون زدن قلب ( آنژیوپلاستی ) چگونه انجام میشود؟ آیا بالون زدن قلب با خطر همراه است؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک  کنید.

بالون زدن قلب

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی
برای پرسش از دکتر سعید یزدانخواه برروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عزت شنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام. آقای دکترمادرم ۴روز است که فنر گذاشته میگه دیشب تاصبح خواب نرفته احساس نفس تنگی داره میگه تا می خوابم حالت نفس تنگی پیدا میکنم وسردردوبدنم مور مور میشه فشارشم خوبه. علت چی می تونه باشه ممنون از راهنمایی شما.
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۷ دی ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه با میزان اطلاعات ارائه شده نمی توان اظهار نظر کرد
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با عرض سلام. من شش ماه پیش بالن زدن دوتا از رگهامو. الان حدود یک هفته میشه قلبم از پشت قفسه سینه درد گرفته و فقط در حالت خوابیده اروم میشه، در هر حالت دیگه به اندازه یک سکه در میکنه. میخواستم بدونم دلیلش چیه؟ ممنون از راهنمایتون
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که این درد مشابه دردهای قبل از بالن زدن باشد و یا با فعالیت تشدید شود نیاز به بررسی از نظر تنگی مجدد استنت دارید بویژه اگر درد با تنگی نفس نیز همراه باشد
  2. تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   من سکته قلبی کردم که متوجه شدن دوتا از رگام گرفته. قبل سکته درد خاصی نداشتم بک دفعه درد شدید گرفت و سکته کردم. الان هم کمی تنگی نفس دارم. اما با تحرک بیشتر نمیشه دردم. در حالت نشسته بیشتر درد میگیره.
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   احتمالاً این دردها منشاء قلبی ندارند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام پدرم سابقه مصرف سیگار داشتن. و فشار خون داشتن ، سکته قلبی کردن و آنژیو کردن و استنت گذاشتن. الان مدت ۳ هفته است مرخص شدن اما ۵۰ متر که پیاده روی میکنن نفسشون میگیره دلیلش چیه نیاز به مراجعه مجدد به دکتر دارن؟؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب احتمالاً بعلت نارسایی قلبی ناشی از سکنه قلبی است. لطفاً در صورت دسترسی تصاویر نوار قلب و گزارش اکوکاردیوگرافی و آنژیوگرافی و آنژیوپلاستی ایشان را بفرستید
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   همچنین لیست و دوز داروهای مصرفی و میزان فشار خون ایشان را هم بفرمایید
  3. تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   این لیست داروهاشون هستش
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   نوار قلب؟ اکو؟ آنژیوگرافی؟ آنژیوپلاستی؟ فشارخون؟ دوز دارو؟
  5. تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   .
  6. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   ؟
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر موسوی جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  باعرض سلام حدود 40 روزقبل 3 عدد فنرویک رگ قلبم توسط بالن باز شد ازان تاریخ بدنم خارش داردقرسهای مصرفی تیکرال 90ورزورکسین 20وپنتو پرازول 40وکارودیول 6/25وواسپرین 80 ولوزار25 که مرتب طبق دستور پزشک محترم مصرف میکنم مشکل من خارش بدنم است لطفا راهنمایی فرماهید چه کار کنم تا خارش بدنم قطع گردد قبلا تشکرمیکنم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۶ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب فعلاً روزاواستاتین رو با آتورواستاتین روزانه ۴۰ میلی گرم جایگزین بفرمایید
 • تصویر کاربر M چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر پدر من سکته کرد بو د و۳ تا رگ هاشون گرفت بود که دوتا از رگ ها طی آنژیو پلاستی باز شد ویک رگ دیگه که دوبار انژیو شد وباز نشد دلیلش کمبود امکانت گفتن میخواستم بپرسم برای باز شدن رگ به کجا مراجعه کنیم واگر رگ انژیو نکنه دارو هاشون مصرف کن مشکل پیش نمیادو هزینه که بخواد بیمارستان خصوصی برن ندارن
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۶ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   در صورتی که بیمه شده تامین اجتماعی هستند آقای دکتر جلال نوروزی در بیمارستان میلاد را پیشنهاد میکنم
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۲۲ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  خوردن عسل برای کسی که آنژیوپلاست رگ LAD انجام داده ضرر دارد یا مفید است؟ یا اینکه در مصرف عسل باید از اصولی پیروی کنند یا خیر؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۲ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که مبتلا به دیابت نباشند منعی ندارد و اصول خاصی ندارد
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  یکسال پیش استنت گذاشته ام. دراین مدت مشکلی نداشته ام. روزی دوقرص تیکاگرلور (صبح وشب یکعدد ) بهمراه آسپرین 80 وآترووستاتین 40 وداروهای فشارخون ونیتروکانتین میخورم. تیکاگرلور را ادامه دهم یا روزی یکعدد کنم یا قطع کنم. از پاسخ شما سپاسگزارم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت سپری شدن یکسال میتوانید تیکاگرلور را قطع کنید
 • تصویر کاربر سمیرا یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پدر من ۵۶ سالشه و ۳ماه پیش دچار MIشدن و طبق اکو EF35_40 بود و بعد انژیوپلاستی کردن و دوتا استنت تعبیه شد.حدود ۱۰ روزه که بدون فعالیت ناگهان دچار خالی شدن قلب و احساس ضعف بدن میکنن.اون لحظه فشار نرمال(۱۱)و ریت نرمال( ۵۵تا ۶۰) می باشد.مجدد اکو انجام دادن EF حدود ۴۰ ۴۵ تخمین زده شد و ECGنرمال بود.ازمایشاتشونم نرمال بود و مشکلی نداشتن.۲۴ساعت هولتر گذاشتن و در اون لحظه ک دچار این حال میشدن اریتمی نداشتن.
  درهنگام فعالیت خستگی و تپش قلب و مشکل خاصی ندارن.
  بنظر شما علت چیه؟قلبی یا اعصاب؟
  چون اون لحظه دچار ترس مرگ میشن.
  عکس های هولتر و داروهاشونم براتون فرستادم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   در صورتی که در زمانی که هولتر انجام شده آن حالت وجود داشته است جای نگرانی وجود ندارد و مسئله مهمی نیست و احتمالا منشأ روحی و عصبی دارد
  2. تصویر کاربر سمیرا یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   بله حول و حوش ۱۰.۲۰الی ۱۱ صب بود ک اون حالتو داشتن و ثبت شده
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۹ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   پس مشکلی نیست
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سمیرا چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پدر من ۵۶ سالشه و ۳ماه پیش دچار MIشدن و طبق اکو EF35_40 بود و بعد انژیوپلاستی کردن و دوتا استنت تعبیه شد.حدود ۱۰ روزه که بدون فعالیت ناگهان دچار خالی شدن قلب و احساس ضعف بدن میکنن.اون لحظه فشار نرمال(۱۱)و ریت نرمال( ۵۵تا ۶۰) می باشد.مجدد اکو انجام دادن EF حدود ۴۰ ۴۵ تخمین زده شد و ECGنرمال بود.ازمایشاتشونم نرمال بود و مشکلی نداشتن.۲۴ساعت هولتر گذاشتن و در اون لحظه ک دچار این حال میشدن اریتمی نداشتن.
  درهنگام فعالیت خستگی و تپش قلب و مشکل خاصی ندارن.
  بنظر شما علت چیه؟قلبی یا اعصاب؟
  چون اون لحظه دچار ترس مرگ میشن.
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً در مورد لیست داروهای مصرفی، وجود علایم دیگر توضیحات بیشتری دهید و همچنین تصاویر هولتر ایشان را بفرستید
 • تصویر کاربر پرویز دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید بنده درنیمه بهمن ماه 1398درتهران انژیوپلاستی انجام دادم وتمام مراحل طی دستورالعمل دکترمحترم انجام دادم جدیدآدرمورخ 5مردادماه 1399دردخفیف درسینه سمت چپ ازساعت 2ونیم شب الی بعدازظهرساعت 6ونیم الی 7غروب یکم دردضعیف شده وتاامروزمورخ 6مردادماه 1399به همین حالت هست لطفآ علت درد مربوط به چه می باشد وباتوجه به وضعیت ناجورکرونا نمی توانم به تهران بیایم ازلطف جنابعالی تشکردارم لطفآجواب ارسال شود سپاسگزارم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۶ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب درد میتواند منشاء قلبی و یا گوارشی داشته باشد. توصیه می‌کنم که یک نوار قلب بگیرید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر