سی تی آنژیو قلب چگونه انجام می شود؟

سی تی آنژیو گرافی چیست؟

سی تی آنژیو عروق کرونر از اسکن توموگرافی کامپیوتری، جهت تصویر برداری از شریان های کرونری قلب در حال تپیدن، استفاده می کند.
این شریان ها، خون مورد نیاز عضله قلب را به آن می رسانند و بیماری این عروق (آترواسکلروز یا تصلب شرایین) عامل بسیاری از حملات قلبی می باشد.

مواد حاجب به درون ورید (معمولا بازو) تزریق می شوند. مواد حاجب غلظت خون در عروق را افزایش می دهند و ساختارهای درونی و بیرونی عروق خونی را در عکس برداری آنژیوگرام قابل مشاهده می کنند.

ممکن است داروهایی نیز جهت کاهش جریان خون و ضربان قلب به بیمار داده شود تا تصاویر واضح تر بوده و آسان تر تفسیر شوند. این دارو ها می توانند هم به صورت قرص داده شده و هم از طریق یک کانولای وریدی (یک لوله پلاستیکی باریک) به درون بازو تزریق شوند.

کی سی تی آنژیوگرافی انجام دهیم؟

چرا پزشک از بیمار می خواهد تا سی تی آنژیو عروق کرونر یا CTCA را انجام دهد؟

هنگامی که بیمار با علائم گرفتگی عروق به پزشک مراجعه می کند، پزشک برای اطمینان از ابتلا یا عدم ابتلا بیمار به تنگی عروق کرونری که می تواند عامل ایجاد علائم او باشد، انجام این آزمایش را از او درخواست کند.

علائم رایج گرفتگی عروق کرونر :

 • اضطراب شدید
 • درد قفسه سینه
 • سرفه کردن
 • احساس غش
 • تیر کشیدن قلب
 • استفراغ

آمادگی برای سی تی آنژیوگرافی

در این بخش به پاسخ این سوال می پردازیم که چگونه باید برای انجام آزمایش سی تی آنژیو آماده شد؟

تصویر های توموگرافی کامپیوتری (CT) در صورتی که ضربان قلب بیمار آرام باشد وضوح بهتری خواهند داشت. از این رو ممکن است قبل از انجام آزمایش جهت کاهش ضربان قلب بیمار به او دارو داده شود.

توصیه می شود که بیمار قبل از انجام این آزمایش از مصرف هرگونه چای (از جمله چای گیاهان دارویی)، قهوه، نوشابه، شکلات یا دیگر مواد محرک خودداری کند، زیرا این مواد حاوی کافئین هستند و می توانند ضربان قلب را افزایش دهند.

✅ ناشتا بودن قبل از آزمایش ضروری نیست اما پر بودن شکم بیمار توصیه نمی شود، زیرا پر بودن شکم و دادن ماده حاجب به بیمار می تواند سبب ایجاد حالت تهوع در بیمار شود.

✅ در صورتی که فرد به آسم، دیابت، هر گونه مشکل کلیوی و ضربان غیر عادی قلب ابتلا دارد یا سابقه حساسیت به مواد حاجب استفاده شده در فرایند رادیولوژی را دارد، ضروری است که کارکنان مرکز رادیولوژی را از این موضوع با خبر کند.

✅ در صورتی که فرد به هر کدام از وضعیت های گفته شده مبتلا باشد، احتمال دارد که انجام این آزمایش برای او ممکن نباشد. ممکن است پس از اینکه بیمار به مرکز درمانی رسید نیاز به ساعت ها آماده سازی قبل از انجام این آزمایش داشته باشد.

در صورتی که فرد برای بیماری دیابت خود داروی متفورمین مصرف می کند، بسته به عادی بودن یا نبودن عملکرد کلیه خود ممکن است نیاز باشد تا جهت انجام این آزمایش، مصرف دارو را قطع کند. فرد باید نتیجه آزمایش اخیر عملکرد کلیوی را با خود به همراه آورد تا این مورد بتواند بررسی شود.

✅ بسیاری از بیماران در هنگام آزمایش فردی دیگر را با خود به همراه می آورند تا بتواند آنها را به خانه برساند. با این وجود، ممکن است بیمار مجبور شود تا هنگام رفع شدن اثرات داروی کاهنده ضربان قلب در مرکز درمانی بماند. پس از آن نیز ممکن است فرد بیمار هنگام رانندگی یا راه رفتن مقداری احساس سبکی در سر داشته باشد.

در حین آزمایش سی تی آنژیو چه اتفاقی می افتد؟

مراحل سی تی آنژیو : آماده سازی، تصویربرداری و بهبودی (ریکاوری) نام دارند.

آماده سازی برای سی تی آنژیو

قبل از سی تی آنژیوگرافی ، از بیمار درباره سابقه پزشکی او (مشکلات یا علائمی که سبب شده اند پزشک عمومی یا متخصص، بیمار را برای انجام این تست ارجاع دهند) سوال پرسیده خواهد شد.

✅ ضربان قلب بیمار به وسیله یک دستگاه نوار قلب (الکتروکاردیوگرام) بررسی خواهد شد. حدودا ۴ قطعه الکترود بر روی پوست قفسه سینه فرد قرار داده می شود تا سیم ها بتوانند به این قطعات وصل شوند.

✅ پزشک متخصصی (رادیولوژیست یا متخصص قلب) که بر انجام فرایند آزمایش نظارت دارد نوار قلب بیمار را بررسی خواهد کرد. در صورتی که ضربان قلب بیمار عادی باشد، یک کانولای داخل رگی به یکی از ورید ها که معمولا جلوی چین آرنج است وارد خواهد شد.

✅ بسته به نوع دستگاه تصویربرداری CT که استفاده می شود، در صورتی که ضربان فرد بالای ۶۰ بار در دقیقه باشد ممکن است دارویی خوراکی یا درون رگی به نام بتا بلاکر جهت کاهش ضربان قلب به بیمار بدهند. کاهش ضربان قلب سبب واضح تر شدن تصاویر و آسان تر شدن تفسیر آنها می شود.

✅ فشار خون و ضربان بیمار بررسی خواهند شد و هنگامی که ضربان قلب او به حد لازم (ریتم عادی) رسید، بیمار به محل آماده سازی در اتاق تصویر برداری CT برده خواهد شد.

✅ چندین دقیقه قبل از انجام آزمایش، به وسیله یک اسپری مشابه با اسپری هایی که افراد مبتلا به آسم استفاده می کنند مقداری نیتروگلیسرین به پشت حلق فرد اسپری می شود. این کار جهت متسع کردن عروق کرونری جهت کمک به آزمایش استفاده خواهد شد.

در صورتی که فرد جهت درمان یا جلوگیری از آنژین صدری (درد قفسه سینه که به عضله قلب مربوط است) به طور معمول قرص یا برچسب نیتروگلیسرین استفاده نمی کند، این کار می تواند سبب سردرد یا احساس خفیف سبکی سر در او شود.

سی تی آنژیوگرافی

تصویر برداری سی تی آنژیوگرافی

پس از گذراندن گام های آمادگی، بیمار وارد مراحل سی تی آنژیو گرافی می شود.

✅ بیمار بر روی یک تخت دراز می کشد تا تصاویر به وسیله دستگاه تصویر برداری گرفته شوند. دستگاه سی تی اسکن، دستگاهی بزرگ و مربعی شکل است که یک سوراخ دایره وار را در خود جای داده است. گاهی اوقات این دستگاه به شکل یک دونات (یک نوع شیرینی) است.

تخت در هنگام تصویر برداری از قلب به داخل و بیرون سوراخ حرکت می کند. ضروری است که بیمار در حین عکس برداری حرکت نکند زیرا این کار بر روی کیفیت تصاویر تاثیر خواهد گذاشت.

✅ در برخی مراکز رادیولوژی، یک دوز آزمایشی از ماده حاجب به بیمار داده می شود تا زمان جا به جایی این ماده از بازو (جایی که تزریق شده است) تا به قلب اندازه گیری شود. این کار زمان دقیق شروع آزمایش را معین می کند. این کار می تواند توسط برخی دستگاه های سی تی اسکن درست قبل از شروع آزمایش اصلی انجام شود.

✅ درحالی که مریض بر روی تخت دراز کشیده است، ماده حاجب ید دار به وسیله یک دستگاه تزریق فشاری از طریق کانولا به ورید او تزریق می شود. این ماده گاهی به عنوان رنگ دهنده اشعه ایکس تصور می شود اما مایعی بی رنگ و شفاف است.

✅ هنگامی که ماده حاجب از طریق ورید ها به قلب می رسد تصویر برداری آغاز می شود. بیمار چرخش دستگاه سی تی اسکن را به دور خود احساس خواهد کرد. در هنگام تصویری برداری تخت به داخل و بیرون دستگاه حرکت می کند. در برخی دستگاه ها ممکن است تخت ثابت بوده یا مقدار کمی حرکت نماید.

✅ هر باری که تصویر برداری صورت می گیرد از بیمار خواسته می شود تا برای ۱۰ تا ۱۲ ثانیه نفس خود را حبس کند و حرکتی نکند، علت حبس نفس، تار شدن عکس ها در صورت حرکت کردن قفسه سینه است.

✅ دستگاه های اسکن یک سری عکس (برش مقطعی) از بالا تا پایین قلب می گیرند. همزمان با گرفته شدن این عکس ها نوار قلب بیمار نیز ثبت می شود.

دستگاه تصویر برداری از ثبت شدن پالس های الکتریکی توسط دستگاه نوار قلب بهره می برد و هر بار که قلب تپش می کند عکسی از قلب می گیرد.

✅ دستگاه سی تی اسکن با نوار قلب هماهنگ است و در بازه یا بازه هایی که قلب کمترین حرکت را دارد عکس هایی بدون حرکت از عروق کرونری قلب می گیرد و به همین ترتیب عکس ها به جای اینکه تار شوند شفاف به نظر می آیند.

سی تی آنژیوگرافی چه اطلاعاتی میدهد؟

✅ علائم و تنگی یا انسداد عروق کرونری که می توانند عامل حمله های قلبی باشند می توانند در این آزمایش تایید شوند. اطلاعات دیگری نیز در ارتباط با:

 • تغییرات عضله قلب
 • فضای داخلی چهار حفره قلب
 • دریچه ها
 • لایه های احاطه کننده قلب (پری کاردیوم)
 • شرایط قفسه سینه که خارج از محدوده قلب است

می تواند بدست آید.

ترخیص از سی تی آنژیو

هنگامی که تمامی عکس ها گرفته شدند (حدودا ۲۰ دقیقه بعد) قبل از اینکه فرد مرخص شود، جهت تحت نظر بودن و برداشتن کانولای وریدی از دست او به محل ریکاوری برده می شود.

در صورتی که جهت کاهش ضربان قلب به بیمار دارو داده شود، ممکن است از او خواسته شود تا رفع شدن اثرات این دارو منتظر بماند.

عوارض سی تی آنژیو چیست؟

✅ در صورتی که جهت کاهش ضربان قلب به بیمار دارو داده شود، معمولا او تا هنگام برطرف شدن هر گونه احساس سبکی در سر که معمولا تا نیم ساعت طول می کشد تحت نظر قرار می گیرد. البته این زمان می تواند بیش از نیم ساعت نیز به طول انجامد.

✅ اگر فرد در اثر مصرف نیتروگلیسرین دچار سردرد شود، این درد نسبتا سریع و ظرف مدت ۲۰ دقیقه و حتی کمتر از آن تسکین می یابد. همچنین ممکن است فرد نسبت به ماده حاجب حساسیت نشان دهد.

✅ این حساسیت می تواند از اثرات خفیف مانند عطسه، خارش، راش و کهیر تا واکنش های شدید را در بر گیرد. واکنش های شدید به ندرت اتفاق می افتند اما می توانند به سختی در تنفس، افت فشار خون و تورم بافت نرم صورت و گلو منجر شوند.

آیا سی تی آنژیو عواقبی در پی دارد؟

هنگامی که این وضعیت در راه های هوایی اتفاق می افتد می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. چنین واکنش هایی بسیار نادر هستند اما این واکنش ها باید به سرعت توسط کادر پزشکی که برای چنین شرایط اورژانسی آموزش دیده اند درمان شوند.

در صورتی که فرد سابقه واکنش حساسیتی به ماده حاجب را داشته یا یک زمینه ای قوی در ارتباط با حساسیت به موارد دیگر داشته باشد باید قبل از انجام آزمایش، کادر پزشکی مرکز رادیولوژی را از آن مطلع سازد.

دوز تشعشعات در این فرایند حدودا ۲ تا ۲۱.۵ میلی سیورت (یک معیار اندازه گیری دوز تشعشعات) است.

تصویر برداری سی تی آنژیو چقدر طول می کشد؟

تمام فرایند از جمله آماده سازی، تصویر برداری و بهبود مخصوصا اگر به فرد بتا بلاکر داده شود، می تواند حداکثر ۳ تا ۴ ساعت به طول انجامد. تصویر برداری به تنهایی حدودا ۲۰ دقیقه طول می کشد.آنژیوگرافی قلب

خطرات سی تی آنژیو

خطرات اصلی آزمایش سی تی آنژیو عبارتند از:

ماده حاجب ید دار

✅ پارگی رگ ناشی از کانولا که به ندرت اتفاق می افتد.

✅ تزریق سریع ماده حاجب متوسط به بافت های اطراف می تواند سبب پارگی دیواره ورید های کوچک شود.

✅ تزریق شدن هوا به درون ورید که امروزه با تدابیر ایمنی دستگاه های تزریق کننده پیشرفته این اتفاق رخ نمی دهد.

✅ واکنش حساسیتی به ماده حاجب که می تواند شامل عطسه، خارش، راش و کهیر شود. این مورد نیز در درصد کمی از بیماران اتفاق می افتد.

این موارد معمولا در عرض چند دقیقه پس از تزریق اتفاق می افتند. واکنش های شدید تر به ندرت اتفاق افتاده و شامل افت فشار خون و تورم بافت های نرم می شوند که می توانند زندگی فرد را تهدید کنند. این واکنش ها نیازمند درمان فوری هستند. در صورت رخ دادن واکنش های شدید، کادر پزشکی در مرکز رادیولوژی (جایی که از بیمار آزمایش گرفته می شود) برای درمان آنها آموزش دیده اند.

بیماران مبتلا به نقص کلیوی ممکن است پس از مصرف ماده حاجب ید دار، بدتر شدن عملکرد کلیه را تجربه کنند. این وضعیت معمولا پس از گذشت چند روز بهبود می یابد. در صورتی که نقص کلیوی شدید باشد، تا زمانی که اطلاعاتی که از تصویر برداری که به این روش بدست می آیند مهم تر از خطر افزایش زوال عملکرد کلیوی نباشند این آزمایش انجام نخواهد شد.

✅ دارو های بتا بلاکر می توانند در افراد مبتلا به آسم سبب برونکو اسپاسم (تنگ شدن راه های هوایی بزرگ) شوند. این دارو ها به افرادی که باید جهت حفظ کارکرد طبیعی قلب، ضربان قلبشان بالا باشد داده نخواهند شد.

نیتروگلیسرین می تواند سبب ایجاد سر درد و افت فشار خون شود.

✅ بیماران مبتلا به دیابت که داروی مت فورمین مصرف می کنند بسته به عادی بودن یا نبودن عملکرد کلیوی شان ممکن است مجبور به قطع مصرف آن باشند. در صورتی که بیمار مت فورمین مصرف می کند باید نتایج تست اخیر عملکرد کلیوی خود را جهت بررسی با خود به همراه آورد.

سی تی آنژیوگرافی در بارداری

✅ این آزمایش به دلیل قرار گرفتن جنین در معرض تشعشعات برای خانم های باردار انجام نمی شود.

✅ در بیمارانی که به فرزندان خود شیر می دهند، ماده حاجب می تواند وارد شیر شود اما به اندازه ای نیست که کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

مزایای سی تی آنژیو

این روش برای بیمارانی که مشکل بهبودی در محل زخم دارند توصیه می شود، اما به هر صورت به عنوان روشی نسبتا نوپا هنوز به تکامل روش معمول آنژیوگرافی نرسیده است.

مزیت آزمایش این است که حتی در صورتی که آترواسکلروز (یک بیماری که سبب انسداد جریان خون در عروق می شود) سبب انسداد جریان خون نشود، این تست قادر به نشان دادن وسعت و محل آن در شریان های کرونری می باشد.

برای آشنایی با آنژیوگرافی عروق قلب از طریق دست کلیک کنید : آنژیوگرافی قلب

تفسیر سی تی آنژیوگرافی قلب

اطلاعات منتشر شده بیان دارند که اگر آزمایش صورت گرفت و هیچگونه بیماری عروق کرونری تشخیص داده نشد، پزشک می تواند از این اطلاعات استفاده کرده و علائم بیمار را درمان کند.

هنگامی که عروق کرونری ناهنجاری هایی را نشان می دهند، پزشک درمان بیمار را بر اساس اطلاعات نشان داده شده از ناهنجاری ها تغییر می دهد.

سی تی آنژیو آزمایشی نسبتا جدید است و روش های انجام آن به دلیل توسعه سریع تجهیزات جدید در حال تکامل هستند. هنوز هم در ارتباط با مزایای این آزمایش بین پزشکان متخصص (متخصصان قلب و رادیولوژیست ها) اختلاف نظر وجود دارد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر گل سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام ،من بچه شیری یکساله دارم آیا میتتونم سی تی آنژیو بدم ؟اختلالی برا بچه بوجود نمیاره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۴ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله میتونید انجام بدید و مشکلی پیش نخواهد آمد هر چند که با توجه به سن شما که احتمالا زیاد نیست باید در مورد ضرورت انجام آن هم مطمئن بود

 • تصویر کاربر علیرضا یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با عرض سلام مادری ۶۲ ساله دارم که جهت انجام چکاپ قلب تست ورزش انجام دادند و دکتر معالج عنوان نمودند کمی مشکوک به گرفتگی عروق هستند و باید انژیو انجام دهند و بنده در مورد سی تی انژیو از ایشان سوال کردم و عنوان نمودند جهت افراد با سن بالا کارایی ندارد میخواستم صحت و سقم این مطلب و میزان دقت سی تی انژیو را از شما سوال نمایم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتیکه شک کمی به انسداد عروق داشته باشیم سی تی آنژیوگرافی روش مناسبی است و تابع سن و سال نیست و در صورت وجود بیماری روش تشخیصی مناسب و دقیقی است

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  جناب دکتر سلام وعرض ادب 42ساله هستم سال گذشته برج 9 بواسطه حمله قلبی در بیمارستان قلب کوثر شیرازآنژیو پلاستی شدم که گزارش رو خدمتتون ارسال میکنم منتهی علیرغم گذشت 7ماه همچنان دچار آنژین های وقت وبی وقت ودردناک هستم که گاها به بیمارستان کشیده میشه وجناب دکتر زندگیم رو مختل کرده. بناچار اسکن هسته ای شدم که گزارشش رو خدمتتون ارسال میکنم خواهشا اظهار نظر بفرمایید با توجه به گزارش اسکن که اسکمی عنوان شده و و دردهای آنژینی که علیرغم اینکه داروهای آنتی آنژین رو فول دوز شامل صبحها کنکور2.5.ادانکور10.دیلتیازم 30 وسوستاک 2.6و پلاویکس .وعصرها ادانکور و سوستاک و دیلتیازیم. وشبها رزو استاتین 20.اس ا 80 والپروزولام 5 استفاده میکنم نظرتخصصیتون رو بفرمایید چکارکنم . و اینکه به نظرتون نیاز به آنژیو مجددهست یا با دارو مشکلم قابل حل هست.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۹ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   آنژیوگرافی رو تکرار بفرمائید

 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام_
  من سالهای زیادی هست که واریس خیلی شدیدی طنابی دارم که به دفعات خونریزی خارجی هم دارم_رگهای روی مچ پاهام سوراخ ریز ایجاد میکنه و خون با فشار خیلی زیاد به بیرون فوران میکنه_
  بهترین درمان چیست_آیا این بیماری من قابل درمان هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   درمان با لیزر یا تزریق رو در مورد شما توصیه میکنم

 • تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  با سلام
  من ۵۳ ساله هستم و در سال ۸۴ و ۹۱ هر بار یک استنت و هر دو استنت در یک رگ دریافت کرده ام و یکی دیگر از رگها بمیزان ۶۰ درصد گرفتگی در سال ۹۱ داشته ام. هفته گذشته برای معاینات دوره ای ببه پزشک مراجعه کردم، و ایشان با توجه به اظهاراتم (که بعداز غذا خوردن اگر پیاده روی کنم تا حدودی تنفسم به شماره می افتد) آنژیوگرافی را تجویز کردند. من از ایشتن در مورد سی تیآنژیو پرسیدم که آیا این روش از آنژیو گرافی بهتر هست یا نه؟ و ایشان در پاسخ گفتند که سی تی آنژیو برای بیمارانی که دارای استنت هستند، چون داخل استنت را نشان نمیدهد مفید نیست.
  نظر شما در این مورد چیست؟ سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۵ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   صحبت ایشون در مورد استنت های با قطر کمتر از ۳ میلی متر صحیح است

 • تصویر کاربر ایمان چهارشنبه ۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام استاد.مردی 40 ساله هستم بدون هیچ بیماری زمینه ای نزدیک به 7 ساله بین هر چند وقت یکبار درد قفسه سینه که تا پشت کتف چپ ودست چپ امتداد پیدا میکنه توی این چند سال هر چه نوار و اکو وتست ورزش دادم همگی نرمال بود الان دوباره 3 روزه درد دارم پیش دکتر رفتم برام متورال 50 وآسپرین 80 نوشت ولی گفت باید سی تی آنژیو انجام بدی در ضمن فشار خونم همیشه نرماله مادرم سابقه آنژیو داره که مشکلی نداشت پدرم هم فشار خونیه و سابقه تاکی کاردی و AFداره.خواستم راهنمایی بفرمایید.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱ خرداد ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   سی تی آنژیوگرافی رو انجام بدید و همزمان با یک متخصص بیماریهای گوارشی هم مشورت بفرمائید

 • تصویر کاربر مجید شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  جناب دکتر با سلام
  یک ماه پیش بخاطر مسمومیت ذغال قلیان دچار تپش قلب شدم(به ۱۳۰ رسیده بود) الان هم گاهی تپش دارم . اسکن هسته ای دادم که چیزی رو مشخص نکرد . دکتر گفت اگر سی تی انجام بدی بهتره . خواستم نظر شما رو هم بدونم .
  وزن ۹۸ قد ۱۸۰ سن ۴۲
  ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت عدم وجود درد سینه و یا تنگی نفس انجام سی تی آنژیوگرافی کمکی نخواهد کرد
   انجام هولتر نوار قلب ۲۴ساعته رو توصیه میکنم

 • تصویر کاربر سهرابی شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام مادر من 4ماه پیش به تشخیص پزشک قلب آنژیو شد بعد از آنژیو گهگاهی درد در قفسه سینه یا قلب دارد علت درد قلب مادرم چیست؟ بابت این موضوع خیلی نگران است لطفا راهنمایی کنید.ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۱ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت طبیعی بودن نتیجه آنژیوگرافی نیاز به بررسی سایر علل درد سینه از جمله مشکلات گوارشی و اسکلتی و عضلانی است

 • تصویر کاربر نسرین دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام.جناب دکتریزدان خواه.سوال بنده این هست که کارکرد قلب چه میزان در خشکیدگی رگها اثرداره.واینکه اگه قلبی که ضعیف شده وباعمل کاراییش بهبود یابد ایا این رگها خصوصن پشت دست میشه بهبود یابند.مشکل خون هم به نوبه ی خود میتونه باعث اینهابشن.وایامیزان سن فرد به این هت بستگی داره.مادرم که ازقبل سنین قبلی تاالان ۶۶ساله هست داروهای قلبی و چندین عمل انجام شدن که تصویر ازمایش خونشون هم هست.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا بفرمائید که منظور شما از خشکیدگی رگها چیست و جه نوع مشکل خونی مد نظر شما است

 • تصویر کاربر میترا دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام، خانمی 55 ساله مبتلا به آسم و آلرژی هستم که حدود یکسال هست فشار خون 15 رو 9 دارم و جدیدا حدود دو ماه هست که ضربان قلبم بین 100 و 110 می شود، یک ماه قبل پزشک متخصص قلب قرص آمیلودیپین 5 را روزانه دو نوبت داد که فشارم تحت کنترل هست ولی ضربانم همچنان روی 100 هست. هفته پیش اسکن پرفیوژن قلب را انجام دادم و مشکلی اعلام نشده. ولی شنیدم که این اسکن فقط ماهیچه قلب را نشان میده و باید سی تی آنژیو انجام میشد. ولی پزشک متخصص انجام سی تی آنژیو را برای من خطرناک اعلام کردند و انجام ندادند. الان به کدام نظر میتوان اعتماد کرد. ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت عدم وجود درد و یا عوامل خطر قلبی نیازی به سی تی آنژیوگرافی ندارید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر