بیماری acs چیست و چگونه درمان می شود؟

هر وضعیت قلبی که سبب افت ناگهانی یا انسداد جریان خون به قلب شود، به عنوان سندرم کرونری حاد ( بیماری acs ) شناخته می شود. در این مقاله به بررسی علائم بیماری acs در زنان و مردان و همچنین روش های درمان این بیماری می پردازیم.

در صورتی که فرد احساس درد قفسه سینه (آنژین) یا فشاری مانند حمله قلبی در قفسه سینه خود داشته باشد، تصور بر این است که فرد به سندرم کرونری حاد ( بیماری acs ) ابتلا یافته است، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود. بیماری acs وضعیتی جدی است که نیاز به توجه و درمان فوری دارد.

بیماری acs چیست؟

بیماری acs یک اصطلاح عمومی برای توصیف وضعیتی است که جریان خون به هر کدام از قسمت های قلب به طور ناگهانی کاهش یافته و یا مسدود شود. این سندرم وضعیتی اورژانسی است که نیازمند درمان فوری می باشد.

به محض آنکه این وضعیت تشخیص داده شد، فرد درمانی فوری دریافت خواهد کرد که می تواند شامل فرایندهایی از قبیل کاتتر گذاری قلبی، آنژیوپلاستی یا حتی جراحی قلب باشد. هنگامی که شرایط فرد پایدار شد، درمان های بعدی شامل مصرف دارو، تغییر سبک زندگی، و مراقبت های متعاقب می شوند.

سندرم کرونری حاد

عوامل موثر در ایجاد بیماری acs

رایج ترین علت سندرم کرونری حاد، بیماری یا تنگی شریان های کرونری می باشد. این عروق رگ هایی هستند که عضله قلب را به وسیله خون تغذیه می کنند. این تنگی معمولا توسط تشکیل پلاک های کلسترول در دیواره شریان ها ایجاد شده و به تصلب شرایین یا سفت شدن شریان ها منجر می شود.

مطلب مرتبط: علائم تصلب شرایین یا آترواسکلروز چیست؟ تصلب شرایین چگونه درمان میشود؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
آترواسکلروز

در برخی موارد، بیماری acs زمانی اتفاق می افتد که پلاک های موجود به ناگهان در جریان خون شکسته می شوند. در این حالت یک لخته خون در اطراف این پلاک تشکیل شده و سبب تنگ شدن شریان می شود که به طور کامل یا نسبی جریان خون را مسدود می کند.

کاهش ناگهانی جریان خون به سلول های عضله قلب سبب مرگ آنها می شود. وضعیت های مختلفی وجود دارند که تحت عنوان سندرم کرونری حاد توصیف می شوند.

آنژین ناپایدار

این وضعیت هنگامی رخ می دهد که پلاک موجود در شریان به صورت ناگهانی شکسته می شود. یک لخته خون در اطراف این پلاک تشکیل می شود و تنگ شدن ناگهانی شریان را رقم می زند. هنگامی که این اتفاق می افتد، درد قفسه سینه یا آنژین می تواند به دفعات بیشتر، همراه با تحرک کم تر یا به مدتی طولانی تر از حد معمول رخ دهد. این تغییر در الگوی آنژین، آنژین ناپایدار خوانده می شود و فرد را در معرض خطر بالای حمله قلبی قرار می دهد.

حمله قلبی

اگر قلب شدیدا نیازمند خون باشد و به مدت بیش از ۲۰ دقیقه به آن اکسیژن کافی نرسد، قسمتی از قلب می میرد و سبب به وجود آمدن آسیبی دائمی می شود.

حمله های قلبی (انفارکتوس میوکارد نیز نامیده می شوند) توسط آزمایشات خون و یا آزمایشی به نام الکتروکاردیوگرام ( نوار قلب) که فعالیت الکتریکی قلب را نشان می دهد، تایید می شوند.

برخی حمله های قلبی ناحیه کوچکی از قلب را تحت تاثیر قرار داده و می توانند به وسیله درمان های پزشکی استاندارد در بیمارستان مدیریت شوند.

در صورتی که شریان کرونری مورد نظر به وسیله لخته ها، کاملا مسدود شود، جریان خون به طور کلی متوقف شده و کل ناحیه­ عضله قلب که توسط آن شریان تغذیه می شود، آسیب می بیند. این وضعیت سبب تغییری خاص در نوار قلب به نام STEMI شده و نیازمند درمانی فوری می باشد.

درمان درد قفسه سینه

علائم سندرم کرونری حاد

بیماری acs می تواند در هنگام استراحت یا فعالیت رخ دهد. علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد قفسه سینه که معمولا به عنوان تنگی یا سنگینی قفسه سینه توصیف می شود.
 • درد در ناحیه بالایی شکم
 • درد در کمر، گردن، فک یا بازو
 • تنگی نفس
 • تعریق
 • حالت تهوع
 • از دست دادن هوشیاری

برخلاف مردان، در برخی زنان درد قفسه سینه ممکن است اولین نشانه مشکل قلب نباشد. این زنان علائمی کمتر رایج مانند خستگی غیر عادی، مشکل در خوابیدن، سو هاضمه و اضطرابی از یک ماه قبل از حمله قلبی را بیان می کنند.

علائم بیماری سندرم حاد کرونری در مردان

 • درد در کمر، گردن و فک
 • احساس سنگینی، تنگی یا درد در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • از دست دادن هوشیاری
 • تعریق
 • درد شانه یا بازو
 • سو هاضمه
 • حالت تهوع
 • درد شکم

علائم سکته قلبی در زنان

علائم بیماری سندرم حاد کرونری در زنان

 • درد شانه یا بازو
 • تنگی نفس
 • ناراحتی، فشار یا درد قفسه سینه
 • کمر درد
 • خستگی
 • مشکل در خوابیدن
 • اضطراب
 • تعریق
 • سو هاضمه

تشخیص سندرم حاد کرونری

جهت انجام تشخیصی سریع و دقیق، پزشک انجام آزمایش هایی را درخواست داده و از فرد در ارتباط با هرگونه علائم و سابقه پزشکی او سوال می پرسد. آزمایش های رایج شامل موارد زیر می شوند:

الکتروکاردیوگرام (ECG)

این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب را به وسیله الکترود هایی که به پوست وصل می شوند، اندازه می گیرد. ضربانات غیر عادی یا نامنظم می توانند بیانگر عملکرد ضعیف قلب در اثر کمبود اکسیژن باشند. برخی الگوهای سیگنال های الکتریکی می توانند به تعیین محل انسداد کمک کنند.

آزمایش های خون

در صورتی که مرگ سلولی منجر به آسیب بافت قلبی شود، می توان برخی آنزیم ها را در خون تشخیص داد.

👈 مقاله مرتبط: بالا بودن آنزیم های قلبی نشانه ی چیست؟ برای دانستن روی لینک زیر کلیک کنید.
بالا بودن آنزیم های قلب

اسکن پرفیوژن قلب

این آزمایش قادر است رسیدن مقدار کافی جریان خون به قلب را بیان کند. همچنین می تواند نواحی آسیب دیده پس از حمله قلبی را نیز بررسی کند. اطلاعات بدست آمده از این آزمایش ها همانند علائم و نشانه ها برای کمک به تشخیص سندرم کرونری حاد استفاده می شوند. همچنین، این موارد تعیین کننده قرارگیری این وضعیت در دسته حمله قلبی یا آنژین ناپایدار می باشند.

پزشکان می توانند از دیگر آزمایش ها نیز جهت تعیین مورد نیاز بودن درمان یا وجود مشکلات قلبی دیگر استفاده کنند. برخی پزشکان ممکن است از بیمار بخواهند تا یک پایشگر هولتر به خود وصل کند. این پایشگر فعالیت الکتریکی قلب را به مدت ۲۴ ساعت ثبت کرده و به تشخیص وجود ضربان های غیر عادی یا دوره های نارسایی جریان خون کافی که بدون علامت نیز می باشند کمک می کند. احتمال دارد انجام آزمایش هایی دیگر برای درمان بهتر بیمار و مطمئن شدن از عدم وجود عوامل دیگر تجویز شود.

اورژانسی

⚠توجه : سندرم کرونری حاد یک وضعیت پزشکی اورژانسی است و به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد.

درمان سندرم حاد کرونری

این وضعیت یک اورژانس پزشکی بوده و برای سندرم حاد کرونری درمان و مراقبت فوری درخواست می شود. اهداف کوتاه مدت شامل تسکین درد و بهبود جریان خون جهت احیای هر چه سریع تر عملکرد قلب می باشند.

اهداف بلند مدت شامل بهبود عملکرد کلی قلب، مدیریت عوامل خطر و کاهش خطر حمله قلبی می شوند. درمان معمول شامل ترکیبی از داروها و فرایند های جراحی است. دارو ها شامل موارد زیر می شوند:

 • نیتروگلیسرین
 • دارو های ضد پلاکت
 • بتا بلاکر ها
 • مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE inhibitors)
 • بلاک کننده های گیرنده آنژیوتانسین
 • استاتین ها

به افرادی که با سرویس های اورژانس تماس می گیرند توصیه می شود که در آمبولانس یک آسپرین مصرف کرده یا به آن ها داده شود. در صورتی که صرف دارو ها قادر به رفع مشکل و احیای عملکرد مناسب خون نباشد، ممکن است آنژیوپلاستی، استنت گذاری یا عمل جراحی بای پس شریان های کرونری مورد نیاز باشد.

تغییرات سبک زندگی

در برخی افراد می توان از بروز سندرم حاد کرونری پیشگیری کرد. بیماری قلبی می تواند مستقیما به سندرم کرونری حاد منجر شود اما افرادی که به بیماری قلبی مبتلا نیستند می توانند با داشتن یک سبک زندگی سالم خود را در برابر این خطر محافظت کنند.

 • پیروی از یک رژیم غذایی مناسب برای قلب

این رژیم غذایی شامل میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین حاصل از گوشت کم یا بدون چربی می باشد.

 • عدم مصرف سیگار

افرادی که سیگار مصرف می کنند می توانند جهت ترک آن از مصرف دارو و گرفتن مشاوره کمک گیرند.

 • داشتن فعالیت

این مورد به معنای انجام ورزش به صورت معمول جهت متناسب بودن از نظر فیزیکی است. افراد باید هدف خود را انجام ورزش متعادل حداقل ۲ یا ۳ بار در هفته قرار دهند.

 • توجه به اعداد و ارقام

افراد باید میزان فشار خون خود، کلسترول خود، تفسیر و محدوده طبیعی اعداد این دو مورد را بدانند.

 • مصرف مدیریت شده الکل

مصرف بیش از یک یا دو نوشیدنی الکلی در روز می تواند فشار خون را افزایش دهد.

 • حفظ وزنی متناسب

داشتن وزنی مناسب می تواند به پیشگیری از سندرم حاد کرونری کمک کند.

ممکن است به افرادی که سابقه ابتلا به مشکلاتی مانند یک حمله قلبی را دارند توصیه شود که علاوه بر دارو های خود یک قرص آسپرین کودکان (آسپرین بچه) نیز مصرف کنند.

آسپرین به جلوگیری از تشکیل لخته های خون به وسیله پلاکت ها کمک کرده و احتمال بروز حمله قلبی ثانویه را در حدود ۲۲ درصد کاهش می دهد.

با انجام تغییراتی در سبک زندگی و مصرف داروهای صحیح جلوگیری یا درمان سندرم کرونری حاد امکان پذیر است و این کار به داشتن یک زندگی عادی منجر می شود.

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ش_م جمعه ۶ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید مادر من بعلت pvc تحت درمان با متوهگزال ۲۳/۵ بود یکی صبح یکی شب ولی الان چون متوهگزال تو بازار پیدا نمیشه میخواد قرص کنکور بخوره.میخواستم بدونم با چه دزی باید کنکور بخوره؟ آیا کنکور ۵ یکی صبح یکی شب خوب است یا باید نصف شود.چون ضربان قلبش هم معمولا۵۰ تا ۵۵ است.ممنون
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۶ فروردین ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب خیر از دوز روزانه ۲٫۵ میلی گرم شروع کنند
 • تصویر کاربر مژده سه شنبه ۳ فروردین ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  اقای دکتر نمیتونم جواب سوالتونو بخونم هم میگه کد رهگیریتون اشتباس
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۳ فروردین ۰( 4 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب درصورتیکه اکوکاردیوگرافی شما طبیعی باشد مشکل را از طریق همکاران محترم متخصص بیماریهای ریوی پیگیری بفرمائید
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر بنده خانمی 42 ساله هستم شبی یک عددلوزارتان 50 میخورم ودیلتیازم 60 نصف صب و نصف شب...فشار خونم صب ک بیدارمیشم 11هست عصر هم تقریبا 11 هست لطفا بفرمایید میتونم دیلتیازم 60 کلا استفاده نکنم چون نصف صب و شب برام دغدغه شده چون شاغلم بیشتر مواقع فراموش میکنم بخورم واینک دیلتیازم 60 چ کارایی داره...درضمن دیواره قلبم هم ضخیم شده...ب نظر شما بنده تا آخر عمر باید دارو مصرف کنم سپاسگزارم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب میتوانید یک هفته بعد از قطع دیلتیازم یک هولتر فشارخون ۲۴ ساعته انجام دهید و بر اساس اطلاعات بدست آمده از آن در مورد نیاز به ادامه مصرف دیلتیازم و یا داروهای دیگر تصمیم گیری کرد. بله نیاز به مصرف دائمی دارو برای کنترل فشار خون دارید
 • تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من از ۶ بهمن ماه که سر انجام یه پروژه بودم وپشت لب تاب و در یه اتاق که خیلی سرد بود یهو سرگیجه گرفتم و احساس کردم که نفسم بالا نمیاد و دستام بی حرکت شدن جوری که حس میکردم نمیتونم حرف بزنم بلافاصله رفتم دکتر نوار قلب گرفت که گفت یکم تپش قلب دارید و برام پرانول نوشتن و اکسیژن خون من ۹۸ بود و فشارم روی ۱۴ بود که گفتند به دلیل استرس هست و گفتند مشکلی ندارید و بهتره که وقتی احساس تنگی نفس میکنید خودتون رو مشغول به کاری کنید و از اون روز تا به الان من چند بار تو خواب احساس تنگی نفس کردم و از خواب بیدار شدم تا چند روز خوب بودم و دیشب تو یک مهمونی سرگیجه گرفتم و حس کردم که همه چی داره میچرخه در عرض دو سه ثانیه و بعد خوب شدم و بعد از اون موقع غذا خوردن حس میکردم غذا تو گلوم گیر کرده و پایین نمیره و الان هم حس خوبی ندارم اصلا و حس سنگینی در طرف چپ قفسه سینه دارم و حس میکنم گردنم از طرف پشت و جلو گرفتگی داره
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً جهت ویزیت به یکی از همکاران محترم نورولوژیست مراجعه نمایید
 • تصویر کاربر زینب سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من برای هفته آینده وقت دارم برای نوار و اکو
  سابقه بیماری قلبی ندارم
  ولی چند وقت هست دچار حمله تپش قلب میشم
  درد هم دارم گاهی
  دیشب از درد سینه چند بار از خواب پریدم
  الان هم درد دارم
  تا وقتی که نوبت دکترم برسه آیا میتونم دارویی برای تسکین دردم مصرف کنم؟ خیلی آزاردهنده است
  ممنونم🙏🙏🙏
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۱ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر. لطفاً به اورژانس قلب یکی از بیمارستان های اطراف محل زندگی خود مراجعه بفرمایید
 • تصویر کاربر ازاده سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  با سلام مدت یک ماه است که شب ها به صورت ناگهانی فشار خون به عدد ۱۷رور۱۰با ضربان ۱۳۵میرسد و با خوردن قرص زیر زبانی یک ساعت بعد پایین می آید اکو انجام دادم گفتن طبیعی و شما فشار خون ندارید و دارو نیاز نیست تیرویید تست دادم مشکلی نداشته لطفا راهنمایی بفرمایید من باید چه اقدامی انجام بدم
  سپاس
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۳ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض لطفاً آزمایشات اولیه فشارخون و یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر ماهتاب دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مادرم یه یک ماه و خرده ای هست اکو کرده لازم هست دوباره اکو بکند؟آیا به جزء داروهایی که برای تنگی دریچه میترال گفتم دکتر قلب داده شما دارویی دیگر تجویز نمی کنید ؟آخه این داروها خیلی اثری نمی کند اگر دارویی هست معرفی کنید
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۵ دی ۹۹( 3 ماه پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
 • تصویر کاربر سعادتیار دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت اقای دکتر
  خانمم سه ماهه بارداره واسه غربالگری اولیه که بردمش بعدسونوگرافی به ماگفتن قلب بچه اب اورده بایدسقط بشه
  راه حلش چیه بایدچکارکنیم بعدش ما بایدچه جوری مطمن بشیم لطفا راهنمایی کنیدممنون
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش سونوگرافی ایشان را بفرستید.
  2. تصویر کاربر سعادتیار دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام سعادتیارهستم این عکس سونوگرافی
   ممنون
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 4 ماه پیش)
   تصویری ارسال نشده است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر جواد یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام
  چند روز پیش سوالاتی از آقای دکتر داشتم و حسب دستور در این صفحه وارد کردم ولی هیچ پاسخی دریافت نکردم اگر امکان پاسخ دادن ندارید لطفا اطلاع دهید
  ضمنا سوال دیگرم این است که مطب در این ایام باز هست یا خیر ؟
  اینهم ایمیل من
  jabadshahvaladi42@gmail.com
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ اسفند ۹۸( 1 سال پیش)
    

   سلام و عرض ادب
   در مورد فعالیت های روزمره در صورتی که ایجاد درد نکند محدودیتی وجود ندارد در مورد ورزش نیز همین موضوع مصداق دارد ولی از ورزشهای قدرتی و یا ایزو متریک اجتناب کنید در مورد غذا نیز غذاهای چرب نظیر کله پاچه، خامه، سرشیر، کره، جگر و غذاهایی از این دست را مصرف نفرمایید
   در صورت تمایل به مراجعه حضوری نیز می توانید در روزهای زوج همراه با سی دی آنژیوگرافی و سایر مدارک به کلینیک بنده که آدرس آن در https://dryazdankhah.com/%d8%aa%d9%85%d8%a7%d8%b3-%d8%a8%d8%a7-%d9%85%d8%a7/">سایت موجود است مراجعه فرمایید

 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  من ۲۶ ساله هستم درد تو قفسه سینه و فک داشتم که در حین استراحت اتفاق افتاد به پزشک مراجعه کردم و بعد از آزمایش و آنژیوگرافی و اکو گفتن سکته قلبی شدید بوده که زودگذر هم بوده وبعد از پنج روز بستری در بیمارستان تشخیص دادن به دلیل اسپاسم قلبی این اتفاق افتاده شغلم کارگریه میخواستم بدونم فعالیت سنگین مشکلی هست یا نه ممنون میشم جواب بدین با سپاس
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   پاسخ شما بستگی به میزان EF در اکو دارد در صورتی که این میزان خیلی پایین آمده باشد به احتمال زیاد قادر به انجام فعالیت های سنگین بدن نیستید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر