بیماری acs چیست و چگونه درمان می شود؟

هر وضعیت قلبی که سبب افت ناگهانی یا انسداد جریان خون به قلب شود، به عنوان سندرم کرونری حاد ( بیماری acs ) شناخته می شود. در این مقاله به بررسی علائم بیماری acs در زنان و مردان و همچنین روش های درمان این بیماری می پردازیم.

در صورتی که فرد احساس درد قفسه سینه (آنژین) یا فشاری مانند حمله قلبی در قفسه سینه خود داشته باشد، تصور بر این است که فرد به سندرم کرونری حاد ( بیماری acs ) ابتلا یافته است، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود. بیماری acs وضعیتی جدی است که نیاز به توجه و درمان فوری دارد.

بیماری acs چیست؟

بیماری acs یک اصطلاح عمومی برای توصیف وضعیتی است که جریان خون به هر کدام از قسمت های قلب به طور ناگهانی کاهش یافته و یا مسدود شود. این سندرم وضعیتی اورژانسی است که نیازمند درمان فوری می باشد.

به محض آنکه این وضعیت تشخیص داده شد، فرد درمانی فوری دریافت خواهد کرد که می تواند شامل فرایندهایی از قبیل کاتتر گذاری قلبی، آنژیوپلاستی یا حتی جراحی قلب باشد. هنگامی که شرایط فرد پایدار شد، درمان های بعدی شامل مصرف دارو، تغییر سبک زندگی، و مراقبت های متعاقب می شوند.

سندرم کرونری حاد

عوامل موثر در ایجاد بیماری acs

رایج ترین علت سندرم کرونری حاد، بیماری یا تنگی شریان های کرونری می باشد. این عروق رگ هایی هستند که عضله قلب را به وسیله خون تغذیه می کنند. این تنگی معمولا توسط تشکیل پلاک های کلسترول در دیواره شریان ها ایجاد شده و به تصلب شرایین یا سفت شدن شریان ها منجر می شود.

مطلب مرتبط: علائم تصلب شرایین یا آترواسکلروز چیست؟ تصلب شرایین چگونه درمان میشود؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.
آترواسکلروز

در برخی موارد، بیماری acs زمانی اتفاق می افتد که پلاک های موجود به ناگهان در جریان خون شکسته می شوند. در این حالت یک لخته خون در اطراف این پلاک تشکیل شده و سبب تنگ شدن شریان می شود که به طور کامل یا نسبی جریان خون را مسدود می کند.

کاهش ناگهانی جریان خون به سلول های عضله قلب سبب مرگ آنها می شود. وضعیت های مختلفی وجود دارند که تحت عنوان سندرم کرونری حاد توصیف می شوند.

آنژین ناپایدار

این وضعیت هنگامی رخ می دهد که پلاک موجود در شریان به صورت ناگهانی شکسته می شود. یک لخته خون در اطراف این پلاک تشکیل می شود و تنگ شدن ناگهانی شریان را رقم می زند. هنگامی که این اتفاق می افتد، درد قفسه سینه یا آنژین می تواند به دفعات بیشتر، همراه با تحرک کم تر یا به مدتی طولانی تر از حد معمول رخ دهد. این تغییر در الگوی آنژین، آنژین ناپایدار خوانده می شود و فرد را در معرض خطر بالای حمله قلبی قرار می دهد.

حمله قلبی

اگر قلب شدیدا نیازمند خون باشد و به مدت بیش از ۲۰ دقیقه به آن اکسیژن کافی نرسد، قسمتی از قلب می میرد و سبب به وجود آمدن آسیبی دائمی می شود.

حمله های قلبی (انفارکتوس میوکارد نیز نامیده می شوند) توسط آزمایشات خون و یا آزمایشی به نام الکتروکاردیوگرام ( نوار قلب) که فعالیت الکتریکی قلب را نشان می دهد، تایید می شوند.

برخی حمله های قلبی ناحیه کوچکی از قلب را تحت تاثیر قرار داده و می توانند به وسیله درمان های پزشکی استاندارد در بیمارستان مدیریت شوند.

در صورتی که شریان کرونری مورد نظر به وسیله لخته ها، کاملا مسدود شود، جریان خون به طور کلی متوقف شده و کل ناحیه­ عضله قلب که توسط آن شریان تغذیه می شود، آسیب می بیند. این وضعیت سبب تغییری خاص در نوار قلب به نام STEMI شده و نیازمند درمانی فوری می باشد.

درمان درد قفسه سینه

علائم سندرم کرونری حاد

بیماری acs می تواند در هنگام استراحت یا فعالیت رخ دهد. علائم می توانند شامل موارد زیر شوند:

 • درد قفسه سینه که معمولا به عنوان تنگی یا سنگینی قفسه سینه توصیف می شود.
 • درد در ناحیه بالایی شکم
 • درد در کمر، گردن، فک یا بازو
 • تنگی نفس
 • تعریق
 • حالت تهوع
 • از دست دادن هوشیاری

برخلاف مردان، در برخی زنان درد قفسه سینه ممکن است اولین نشانه مشکل قلب نباشد. این زنان علائمی کمتر رایج مانند خستگی غیر عادی، مشکل در خوابیدن، سو هاضمه و اضطرابی از یک ماه قبل از حمله قلبی را بیان می کنند.

علائم بیماری سندرم حاد کرونری در مردان

 • درد در کمر، گردن و فک
 • احساس سنگینی، تنگی یا درد در قفسه سینه
 • تنگی نفس
 • از دست دادن هوشیاری
 • تعریق
 • درد شانه یا بازو
 • سو هاضمه
 • حالت تهوع
 • درد شکم

علائم سکته قلبی در زنان

علائم بیماری سندرم حاد کرونری در زنان

 • درد شانه یا بازو
 • تنگی نفس
 • ناراحتی، فشار یا درد قفسه سینه
 • کمر درد
 • خستگی
 • مشکل در خوابیدن
 • اضطراب
 • تعریق
 • سو هاضمه

تشخیص سندرم حاد کرونری

جهت انجام تشخیصی سریع و دقیق، پزشک انجام آزمایش هایی را درخواست داده و از فرد در ارتباط با هرگونه علائم و سابقه پزشکی او سوال می پرسد. آزمایش های رایج شامل موارد زیر می شوند:

الکتروکاردیوگرام (ECG)

این آزمایش فعالیت الکتریکی قلب را به وسیله الکترود هایی که به پوست وصل می شوند، اندازه می گیرد. ضربانات غیر عادی یا نامنظم می توانند بیانگر عملکرد ضعیف قلب در اثر کمبود اکسیژن باشند. برخی الگوهای سیگنال های الکتریکی می توانند به تعیین محل انسداد کمک کنند.

آزمایش های خون

در صورتی که مرگ سلولی منجر به آسیب بافت قلبی شود، می توان برخی آنزیم ها را در خون تشخیص داد.

👈 مقاله مرتبط: بالا بودن آنزیم های قلبی نشانه ی چیست؟ برای دانستن روی لینک زیر کلیک کنید.
بالا بودن آنزیم های قلب

اسکن پرفیوژن قلب

این آزمایش قادر است رسیدن مقدار کافی جریان خون به قلب را بیان کند. همچنین می تواند نواحی آسیب دیده پس از حمله قلبی را نیز بررسی کند. اطلاعات بدست آمده از این آزمایش ها همانند علائم و نشانه ها برای کمک به تشخیص سندرم کرونری حاد استفاده می شوند. همچنین، این موارد تعیین کننده قرارگیری این وضعیت در دسته حمله قلبی یا آنژین ناپایدار می باشند.

پزشکان می توانند از دیگر آزمایش ها نیز جهت تعیین مورد نیاز بودن درمان یا وجود مشکلات قلبی دیگر استفاده کنند. برخی پزشکان ممکن است از بیمار بخواهند تا یک پایشگر هولتر به خود وصل کند. این پایشگر فعالیت الکتریکی قلب را به مدت ۲۴ ساعت ثبت کرده و به تشخیص وجود ضربان های غیر عادی یا دوره های نارسایی جریان خون کافی که بدون علامت نیز می باشند کمک می کند. احتمال دارد انجام آزمایش هایی دیگر برای درمان بهتر بیمار و مطمئن شدن از عدم وجود عوامل دیگر تجویز شود.

اورژانسی

⚠توجه : سندرم کرونری حاد یک وضعیت پزشکی اورژانسی است و به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد.

درمان سندرم حاد کرونری

این وضعیت یک اورژانس پزشکی بوده و برای سندرم حاد کرونری درمان و مراقبت فوری درخواست می شود. اهداف کوتاه مدت شامل تسکین درد و بهبود جریان خون جهت احیای هر چه سریع تر عملکرد قلب می باشند.

اهداف بلند مدت شامل بهبود عملکرد کلی قلب، مدیریت عوامل خطر و کاهش خطر حمله قلبی می شوند. درمان معمول شامل ترکیبی از داروها و فرایند های جراحی است. دارو ها شامل موارد زیر می شوند:

 • نیتروگلیسرین
 • دارو های ضد پلاکت
 • بتا بلاکر ها
 • مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE inhibitors)
 • بلاک کننده های گیرنده آنژیوتانسین
 • استاتین ها

به افرادی که با سرویس های اورژانس تماس می گیرند توصیه می شود که در آمبولانس یک آسپرین مصرف کرده یا به آن ها داده شود. در صورتی که صرف دارو ها قادر به رفع مشکل و احیای عملکرد مناسب خون نباشد، ممکن است آنژیوپلاستی، استنت گذاری یا عمل جراحی بای پس شریان های کرونری مورد نیاز باشد.

تغییرات سبک زندگی

در برخی افراد می توان از بروز سندرم حاد کرونری پیشگیری کرد. بیماری قلبی می تواند مستقیما به سندرم کرونری حاد منجر شود اما افرادی که به بیماری قلبی مبتلا نیستند می توانند با داشتن یک سبک زندگی سالم خود را در برابر این خطر محافظت کنند.

 • پیروی از یک رژیم غذایی مناسب برای قلب

این رژیم غذایی شامل میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین حاصل از گوشت کم یا بدون چربی می باشد.

 • عدم مصرف سیگار

افرادی که سیگار مصرف می کنند می توانند جهت ترک آن از مصرف دارو و گرفتن مشاوره کمک گیرند.

 • داشتن فعالیت

این مورد به معنای انجام ورزش به صورت معمول جهت متناسب بودن از نظر فیزیکی است. افراد باید هدف خود را انجام ورزش متعادل حداقل ۲ یا ۳ بار در هفته قرار دهند.

 • توجه به اعداد و ارقام

افراد باید میزان فشار خون خود، کلسترول خود، تفسیر و محدوده طبیعی اعداد این دو مورد را بدانند.

 • مصرف مدیریت شده الکل

مصرف بیش از یک یا دو نوشیدنی الکلی در روز می تواند فشار خون را افزایش دهد.

 • حفظ وزنی متناسب

داشتن وزنی مناسب می تواند به پیشگیری از سندرم حاد کرونری کمک کند.

ممکن است به افرادی که سابقه ابتلا به مشکلاتی مانند یک حمله قلبی را دارند توصیه شود که علاوه بر دارو های خود یک قرص آسپرین کودکان (آسپرین بچه) نیز مصرف کنند.

آسپرین به جلوگیری از تشکیل لخته های خون به وسیله پلاکت ها کمک کرده و احتمال بروز حمله قلبی ثانویه را در حدود ۲۲ درصد کاهش می دهد.

با انجام تغییراتی در سبک زندگی و مصرف داروهای صحیح جلوگیری یا درمان سندرم کرونری حاد امکان پذیر است و این کار به داشتن یک زندگی عادی منجر می شود.

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر س.ی شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  خانمی هستم 39 ساله با پرولاپس دریچه میترال به همراه نارسایی خفیف دریچه. چند ماهی هست زیر سینه چپ دچار درد تیز بسیار وحشتناکی می شوم دو الی سه بار این اتفاق افتاده و حدودا بیست دقیقه ای طول می کشد طوری که با کوچکترین تکان یا نفس عمیق کشیدن یا سرفه یا به عقب و جلو خم شدن درد شدیدتر می شود و امکان حرف زدن و نفس کشیدن عمیق وجود ندارد باید فقط نفس های کوتاه بکشم تا درد برطرف گردد و در روزهایی هم که درد شدید ندارم مرتب دور قلبم درد میگیرد که در زمان استرس شدیدتر می شود و به زیر بغل و دست چپ و جناغ سینه و پشت جناغ سینه منتقل می شود البته خس خس سینه و صدای سوت مانندی هم گتاهی در زمان دم یا نفس عمیق می شنوم به نظر شما اینها علایم اسپاسم عضلانیست یا تشدید نارسایی یا مشکل ریوی یا می تواند کلا از اضطراب باشد؟ فشار خون من همیشه 9 است نهایت 10. به نظر شما این مسیله به قلب ربطی دارد یا خیر ؟ چند سالیست که مراجعه به پزشک نداشته ام آیا نیاز به نوار قلب و اکوی مجدد هست؟
  با تشکر از راهنمایی شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۵ تیر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب با توجه به توضیحات شما به احتمال بسیار زیاد منشاء درد سینه شما قلبی نیست لطفاً با یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای ریوی مشورت بفرمایید
 • تصویر کاربر معصومه پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دکتر من قفسه سینم درد میکرد سیتی آنژیو انجام دادم مشکلی نداشت تشخیص شما معدم بود پنتو پرازول برام نوشتید تا یه مدت خوب بودم ولی الان معدم ترش میکنه غذا هضم نمیشه اذیت میشم البته من روزانه ۳عدد قرص متفورمین ۵۰۰دوعدد پروژسترون و ۱عدد ید میخورم امکان داره ب خاطر قرصهایی باشه که مصرف میکنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۰ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر لطفاً پنتوپرازول را حداقل بمدت شش ماه ادامه دهید
 • تصویر کاربر Masey چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خواهش میکنم زودتر جوابم بدین اجرتون باخدا، من دیروز واکسن کزاز زدم الان یکم تب خفیف و بدن درد دارم و خستگی، ضمنا امروز ورزش کوهنوردی داشتم و از کوه بالا رفتم دچار رگ اضاف قبل هستم و داروی مصرفی بیزوپرولول 2ونیم میلی هستش که صبح ها مصرف میکنم آیا نیاز به مصرف دوز شب هست؟ فشارخون 10رو6 سن 25و سوال بعدم اینکه من بیزوپرولول و کپسول آموکسی سیلین دکتر برام تجویز کردن هرصبح باید هر2روبخورم اگه همزمان واکسن هاری بزنم مشکلی برام پیش نمیاد و تداخل دارویی ایجاد نمیشه؟ ، سپاس از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض جای نگرانی نیست خیر دوز شب را مصرف نکنید. تزریق واکسن هاری نیز مشکلی ندارد
  2. تصویر کاربر Masey چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   ببخشید برای منکه دچار رگ اضاف آیا مصرف فلفل شیرین مشکلی هست
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۲ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   خیر
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر 10101 چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید.
  ببخشید آقای دکتر من تپش قلب دارم و چند روزه احساس بیحالی میکنم و گاهی وقتا احساس گرگرفتگی دارم انگار دمای بدنم میره بالا و سرم سنگین میشه در ضمن اکثر اوقات با تپش قلب دستام درد میگیرن.قفسه سینم هم میسوزه البته نه همیشه. گاهی موقع ها.به نظرتون مشکل از چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض احتمالاً عصبی است
 • تصویر کاربر 21 دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من 15 سالم هست نمیتوانم نفس عمیق بکشم انکار چیزی در فقسه سینه ام جلوگیر تفس کشیدنم هست بعضی وقت ها هم قلبم تیر میکشه و درد فقسه سینه هم دارم تا صدای بلندم هم میکنم گلوم درد میگیره و صدام میکیره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً از مسکن هایی نظیر ژلوفن استفاده بفرمائید
 • تصویر کاربر Fgu یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام با مصرف ازیپم 20ده روز اول مشکلی نداشتم الان خیلی خمیازه میکشم و بی انرژی هستم مشکل رگ اضاف قلب, البته کمی کم خون هستم از وقتی پریود شدم اینجورم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً سوال خود را بصورت واضح مطرح بفرمائید
  2. تصویر کاربر Fgu یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   سلام قرص ازیپم 20مصرف میکنم متخصص قلب به علت رگ اضاف توصیه کردن 10روز اول مصرف مشکل نداشتم فقط انرژیم رو ازدست داده بودم، کمی کم خون هم هستم 2روزه پریود شدم تواین 2روز خیلی خمیازه میکشم و کسل تر شدم
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   سوال چیست؟
  4. تصویر کاربر Fgu یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   اینکه کسل شدم و خمیازه میکشم مشکلی نیست؟
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 ماه پیش)
   خیر مشکلی نیست
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  آقای دکتر تورخدا تو رو به امام حسین اگه راهی هست کمکم کنید یه بالن برای من بزنیدمن بچمو دوسدارم نمیخام از دستش بدم آقای دکتر بخدا کارم شده فقط گریه .خواهش میکنم التماس میکنم منو درمان کنید به مسعولیت خودمو شوهرم.بعدش دست خداست.خواهش میکنم اقای دکتر 😪
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   نظر خود را عرض کردم
 • تصویر کاربر ش_م جمعه ۶ فروردین ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 65 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ببخشید مادر من بعلت pvc تحت درمان با متوهگزال ۲۳/۵ بود یکی صبح یکی شب ولی الان چون متوهگزال تو بازار پیدا نمیشه میخواد قرص کنکور بخوره.میخواستم بدونم با چه دزی باید کنکور بخوره؟ آیا کنکور ۵ یکی صبح یکی شب خوب است یا باید نصف شود.چون ضربان قلبش هم معمولا۵۰ تا ۵۵ است.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۶ فروردین ۰( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر از دوز روزانه ۲٫۵ میلی گرم شروع کنند
 • تصویر کاربر مژده سه شنبه ۳ فروردین ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  اقای دکتر نمیتونم جواب سوالتونو بخونم هم میگه کد رهگیریتون اشتباس
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۳ فروردین ۰( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب درصورتیکه اکوکاردیوگرافی شما طبیعی باشد مشکل را از طریق همکاران محترم متخصص بیماریهای ریوی پیگیری بفرمائید
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر آقای دکتر بنده خانمی 42 ساله هستم شبی یک عددلوزارتان 50 میخورم ودیلتیازم 60 نصف صب و نصف شب...فشار خونم صب ک بیدارمیشم 11هست عصر هم تقریبا 11 هست لطفا بفرمایید میتونم دیلتیازم 60 کلا استفاده نکنم چون نصف صب و شب برام دغدغه شده چون شاغلم بیشتر مواقع فراموش میکنم بخورم واینک دیلتیازم 60 چ کارایی داره...درضمن دیواره قلبم هم ضخیم شده...ب نظر شما بنده تا آخر عمر باید دارو مصرف کنم سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲ اسفند ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب میتوانید یک هفته بعد از قطع دیلتیازم یک هولتر فشارخون ۲۴ ساعته انجام دهید و بر اساس اطلاعات بدست آمده از آن در مورد نیاز به ادامه مصرف دیلتیازم و یا داروهای دیگر تصمیم گیری کرد. بله نیاز به مصرف دائمی دارو برای کنترل فشار خون دارید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر