علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

هر گاه ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه شود، او به فشار خون دیاستولیک مبتلا شده است. بالا بودن مینیمم فشار خون یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب میشود که فرد برای درمان آن باید هر چه سریعتر اقدام کند. در این مقاله به بررسی علت بالا بودن مینیمم فشار خون می پردازیم.

مینیمم فشار خون بالا

فشار خون بالا یک مشکل رو به رشد در جهان است. در اکثر افرادى که مبتلا به فشار خون دیاستولیک بالا هستند، دلیل خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

اما تقریبا به طور معمول، فشار خون دیاستولیک به دلیل بروز اختلالات دیگری مانند بیماری تیروئید، بیماری آپنه خواب یا بیمارى هاى کلیوی به وجود مى آید.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون شامل دو شماره است که شماره بالا (سیستولیک) و شماره پایین (دیاستولیک) نامیده می شوند. بنابراین، سه نوع فشار خون بالا وجود دارد.

 • فشار خون دیاستولیک بالا  (فشار خون دیاستولیک): زمانى رخ مى دهد که شماره پایین، بالاى ٨٠ mmHg باشد.
 • فشار خون سیستولیک بالا ( فشار خون سیستولیک ): زمانى رخ مى دهد که شماره بالا، بالاى ١٣٠ mmHg باشد.
 • فشار خون مخلوط: زمانى رخ مى دهد که هر دو شماره بالا باشند.

👈 مطلب مرتبط: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون نرمال

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

فشار خون دیاستولیک منفرد (IDH) اغلب در جوانان مشاهده مى شود. در اکثر افرادى که به فشار خون دیاستولیک منفرد مبتلا هستند دلیل خاصى براى بروز آن به دست نیامده است.

بالا بودن مینیمم فشار خون

این فشار خون، به نوعى عمده، اولیه و ضرورى محسوب مى شود. گاها فرد به دلیل ابتلا به بیمارى هایى چون مشکلات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و یا بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا مى شود.

فشار خون اولیه

این نوع از فشار خون دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد. پزشکان بر این عقیده اند که فشار خون اولیه زمانی رخ می دهد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه بیشتر در افراد جوان و بزرگسال مشاهده می شود و دلیل خاصی برای بروز آن وجود ندارد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

تیروئید کم کار و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى است که علت بالا بودن مینیمم فشار خون است. همانند فشار خون اولیه، فشار دیاستولیک بالا هم نتیجه تنگى شدید مویرگ ها است.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن دارند، دچار خستگى مفرد مى شوند، و یا به راحتى سرما مى خورند بیشتر است، اما براى تایید وجود این بیمارى نیاز به آزمایش خون است.

بیمارى هاى غدد درون ریز سطح موادى چون آلدوسترون، هورمون پاراتیروئید و کورتیکواستروئیدها را بالا مى برد و این موضوع باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا مى شود.

اکثر بیماری هایی که به کلیه آسیب می رسانند ممکن است باعث کاهش توانایی کلیه ها برای حذف مایعات از بدن یا افزایش تولید آنژیوتانسین شوند.

بروز فشار خون رینو واسکولار به دلیل تنگ شدگى شریان اصلى که به کلیه ها وصل مى شود، یکی دیگر از علل احتمالی بروز فشار خون دیاستولیک بالا است.

 آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب – توقف های اپیزودیک در تنفس در حین خواب – ممکن است باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود. اکثرا در افراد مبتلا به این سندرم افزایش ضربان قلب دیده می شود، چرا که این عارضه ممکن است فواصل بین ضربان هاى قلب را کوتاه تر کند، بنابراین رگ های خونی بیشتر در معرض جریان خون اضافی قرار مى گیرند.

خواب بیش از حد در طول روز، نشانگر سندرم آپنه خواب است، اما برای تشخیص این اختلال، الگوى خواب فرد باید مورد بررسى قرار گیرد.

 سیگار و نوشیدنی های الکلی

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز می تواند باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود.

فشار خون بالا

امکان بروز این مساله، هنگامى که کلیه ها آسیب دیده باشند بیشتر خواهد بود، چرا که آنژیوتانسین معمولا در کبد تجزیه می شود. فشار خون دیاستولیک بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن به وجود آید.

عوامل خطر براى فشار خون دیاستولیک بالا

برخى از عوامل خطر برای فشار خون دیاستولیک بالا شناسایی شده اند. آنها به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، اما بروز برخى از آنها احتمال بروز فشار خون دیاستولیک بالا را افزایش مى دهد.

ریسک فاکتورهایى که در مطالعه قلب فریمینگام ارائه شد شامل مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بود؛ این مقاله در مارس ٢٠٠۵ در نشریه سیرکولیشن چاپ شد.

در واقع، هم این مطالعه و هم دیگر تحقیقات نشان می دهند که فشار مینیمم بالا به نسبت بیشتر از فشار خون مخلوط یا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان زیر ۴٠ سال شیوع دارد.

از دیگرریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش شده در مطالعات منتشر شده در ژوئیه ٢٠١٢ مجله قلب هند مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • سطح کلی کلسترول بالا
 • مصرف قهوه یا چای زیاد

راههای کاهش فشار خون مینیمم

صرف نظر از علت پدید آمدن این عارضه، فشار مینیمم بالا نباید نادیده گرفته شود. در بسیاری از افراد، فشار سیستولیک در طول زمان افزایش می یابد.

در مطالعه قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از افراد مبتلا به فشار مینیمم بالا، بیمارى فشار خون بالا را ١٠ سال بعد تجربه کردند. حتی اگر پیشرفت هم نکند، عارضه فشار خون دیاستولیک بالا احتمال بروز عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال فشار خون منتشر شد، بزرگسالان مبتلا به فشار مینیمم بالا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیمارى هاى قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با قلب)، در مقایسه با افراد بزرگسال با فشار طبیعى، قرار دارند.

طبق دستورالعمل هاى به روز شده به وسیله کالج آمریکایی Cardiology و انجمن قلب آمریکا در سال ٢٠١٧، توصیه شده است که  دیاستولیک ۸۰ mmHg و یا بیشتر باید تحت درمان قرار بگیرند، خواه فرد به فشار مینیمم بالا یا فشار خون مخلوط  بالا مبتلا باشه و خواه نباشد.

استراتژی هاى مربوط  به کاهش فشار خون ممکن است شامل کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشد. همچنین کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند کنترل قند خون و میزان کلسترول نیز اهمیت دارد.

نکاتی برای بالا بودن مینیمم فشار خون

عارضه فشار خون دیاستولیک بالا معمولا علائمى ندارد. سردرد، خونریزی بینی و علائم دیگر گاهی اوقات به فشار خون بالا نسبت داده می شود، اما این علائم در افرادی که فشار عادی دارند نیز ممکن است رخ دهد.

اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف ناگهانی، تغییر در گفتار یا کاهش سطح آگاهی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشدارى براى بروز یک عارضه تهدید کننده حیاتی مرتبط با فشار خون دیاستولیک بالا  مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر m.b دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  بنده ۴۲ ساله هستم صبح به علت سرگیجه فشارم رو گرفتم مینمم من بالای ۹۰ بود چند روزی هم پشت کتف سمت چپم هم کمی درد میکرد و گاهی هم احساس تپش قلب داشتم یک کلیه دارم آیا ممکنه مشکل خاصی داشته باشم ؟

  و اینکه هنوز واکسن کرونا رو نزدم با توجه به این حالت ها و تک کلیه بودن آیا برای زدن واکسن نیاز به مشورت پزشک خاصی دارم یا خیر ممنون میشم جواب بدید جناب دکتر💙
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 2 روز پیش)
   سلام و عرض ادب با توجه به تک کلیه بودن بالا بودن فشار خون شما می تواند ناشی از مشکلات کلیوی باشد و در صورت تایید بالا بودن فشار خون در اندازه گیری های مکرر علاوه بر انجام آزمایش های اولیه فشارخون نیاز به مصرف دارو نیز دارید
 • تصویر کاربر حمیرا چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 6 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین اقای دکتر فشار خون مینیمم بنده صبح ناشتا ۱۲۷ بود راهکار درمانی برا کاهش فشار خون مینیمم میخواستم ممنون میشم سنم ۴۵ هست بینهایت ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۴ شهریور ۰( 6 روز پیش)
   سلام و عرض ادب در تصویر ارسالی فشارخون طبیعی و حتی کمی پایین نیز هست ولی در صورت بالا بودن فشارخون فعلا فقط از رژیم غذایی کم نمک و ورزش و کاهش وزن (در صورت لزوم) کمک بگیرید
 • تصویر کاربر سعید پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام دکتر یزدانخواه ممنون ازپاسخگویی ب سوال قبلم
  شما پرسیده بودید اگه فشار خون ثابت باشه تغییری در دز مصرفی قرص های ایجاد نشود در صورتی که اصلا با خوردن قرص فشار ، فشار پایین نمی آید و min 10/5و max 13/5 دیشب با خوردن قرص کاپتوتیریل هم خورد ولی فشار پایین نیامد ضربان قلب هم 88 تا 90 هست بعد از تزریق دز اول واکسن در تاریخ 19 مرداد به بعد این سر دردها ایجاد شده است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۵ شهریور ۰( 5 روز پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت کنترل نبودن فشارخون Diovan را با اکسفورج 5/80 جایگزین بفرمایید
 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر بنده حدود سی و جهار روزه کرونا گرفتم بادرگیری ریه الان فشار خونم ۱۳ روی ۱۰ است قبلا هم سابقه فشار خون داشتم و سه سال پیش استنت گذاشتم به علت گرفتگی عروق پزشک رفتم اکو گرفتند و گفتند مشکلی نیست و همه چی نرماله و برتم قرص لوزارتان ۲۵ روزی دوتا کاردیلول ۱۲ برای صبح و ۶/۲۶ برای عصر تحویز گردند ولی نگرانی من بالا بودن فشار خون مینیم است باید جکار کنم که بیاد پایین ضمنا من مجبور شدم آمپول رمدیسیور هم تزریق کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب نوسانات فشارخون می تواند ناشی از ابتلاء به کرونا باشد لوزارتان را با والزومیکس ۵٫۱۶۰ جایگزین بفرمایید
 • تصویر کاربر سوسن یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. فشار خون مینیمومم ۱۱ هست . چیکار کنم؟ راههای درمانی کاهش ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۱ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب خدمت لطفاً ۱- رژیم غذایی کم نمک ۲-رسیدن به وزن ایده‌آل ۳- ورزش ۴- دارو
 • تصویر کاربر G شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام،وقتتون بخیر.
  من ۵۱ سال دارم،
  و هر روز نصف قرص تریامترن اچ مصرف میکنم
  ولی فشارم ۱۱ روی ۹ هست
  ایا ۹ خطرناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ شهریور ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب بله فشار دیاستولی ۹۰ میلی متر جیوه بالا است
 • تصویر کاربر ماهین دوشنبه ۱۵ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید خدمت جناب آقای دکتر ببخشید من هر روز صبح وشب پروپرانول 20 می خورم به علت استرس و فشار خون بعد خودم الان یه هفته ای است که دیگه صبحها نمی خورم و شبها یه دونه قرص می خورم می خواستم ببینم اشکالی نداره این طور قرص را می خورم چون بعضی وقتها که فشارم میره بالا (بیشتر وقتها 13 یا 14 رو 10 ) هست والزامیکس می خورم برای قلب ضررری نداره چون ما خانوادره پدری همه شون مشکل قلبی داشته اند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۵ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که تمایل به قطع دارو ندارید حداقل دوز مصرفی دارو دو بار در روز است
 • تصویر کاربر بیمار یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب بنده ۳۸ سالمه و قبلا سابقه فشار خون نداشتم تقریبا از یک هفته پیش و به دنبال شروع پریود دچار فشار خون بالا ۱۶ روی ۱۰ شدم با سردرد وحشتناک به طوری که چشمانم قرمز شده بود واحساس میکردم از حدقه در میاد اورژانس بیمارستان یه سرازیر زبانی برام گذاشت و گفت به پزشک متخصص قلب مراجعه کنم متخصص قلب قرص متورال دوتا در روز و املو پرس ۵ یکی در روز تجویز کرد با توجه به اینکه الان دوسه روزه فشارم بین ۱۲روی ۵ و ۱۳ روی ۷ هستش من چه دوز از دارو رو باید مصرف کنم ایا باید به همین منوال ادامه بدم یا دوزداروها رو کاهش بدم ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمائید چون واقعا نمیدونم باید چیکار کنم منتظر پاسختون هستم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب نوع و دوز داروی تجویزی مناسب است لطفاً داروها به همین روال ادامه دهید
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین.فشار مینیمم من ۱۰و۹هستش علتش چه میباشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در نود درصد از موارد فشارخون بالا نمی توان علتی را مشخص کرد
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  پدرم حدود 80 سال سن دارند. نیتروکانتین 2.6 مصرف می کنند بعلاوه یک سری داروهای قلبی دیگر مثل وارفارین. دو سه هفته ای است که مینیموم فشارشون عدد 10 رو نشون می ده. ماکسیمم هم حدود 12.8 هست. لطفا بفرمایید راهکار چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۰ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً لیست کامل داروهای مصرفی ایشان را به همراه دوز مصرفی دارو ها را بفرستید
  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   نیتروکانتین 2.6= یکعدد صبح یکعدد عصر
   آتورواستاتین 10= یکعدد عصر
   آسپیرین= یکعدد صبح
   وارفارین= روزهای زوج نصف قرص، روزهای فرد و جمعه یکعدد قرص کامل عصر
   آتنولول50= یکعدد صبح

   ممنون از پیگیری شما
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   در صورت عدم منع مصرف لوزارتان ۲۵ میلی گرم روزانه را به داروهای مصرفی ایشان اضافه بفرمائید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر