علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

هر گاه ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه شود، او به فشار خون دیاستولیک مبتلا شده است. بالا بودن مینیمم فشار خون یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب میشود که فرد برای درمان آن باید هر چه سریعتر اقدام کند. در این مقاله به بررسی علت بالا بودن مینیمم فشار خون می پردازیم.

مینیمم فشار خون بالا

فشار خون بالا یک مشکل رو به رشد در جهان است. در اکثر افرادى که مبتلا به فشار خون دیاستولیک بالا هستند، دلیل خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

اما تقریبا به طور معمول، فشار خون دیاستولیک به دلیل بروز اختلالات دیگری مانند بیماری تیروئید، بیماری آپنه خواب یا بیمارى هاى کلیوی به وجود مى آید.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون شامل دو شماره است که شماره بالا (سیستولیک) و شماره پایین (دیاستولیک) نامیده می شوند. بنابراین، سه نوع فشار خون بالا وجود دارد.

 • فشار خون دیاستولیک بالا  (فشار خون دیاستولیک): زمانى رخ مى دهد که شماره پایین، بالاى ٨٠ mmHg باشد.
 • فشار خون سیستولیک بالا ( فشار خون سیستولیک ): زمانى رخ مى دهد که شماره بالا، بالاى ١٣٠ mmHg باشد.
 • فشار خون مخلوط: زمانى رخ مى دهد که هر دو شماره بالا باشند.

👈 مطلب مرتبط: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون نرمال

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

فشار خون دیاستولیک منفرد (IDH) اغلب در جوانان مشاهده مى شود. در اکثر افرادى که به فشار خون دیاستولیک منفرد مبتلا هستند دلیل خاصى براى بروز آن به دست نیامده است.

بالا بودن مینیمم فشار خون

این فشار خون، به نوعى عمده، اولیه و ضرورى محسوب مى شود. گاها فرد به دلیل ابتلا به بیمارى هایى چون مشکلات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و یا بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا مى شود.

فشار خون اولیه

این نوع از فشار خون دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد. پزشکان بر این عقیده اند که فشار خون اولیه زمانی رخ می دهد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه بیشتر در افراد جوان و بزرگسال مشاهده می شود و دلیل خاصی برای بروز آن وجود ندارد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

تیروئید کم کار و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى است که علت بالا بودن مینیمم فشار خون است. همانند فشار خون اولیه، فشار دیاستولیک بالا هم نتیجه تنگى شدید مویرگ ها است.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن دارند، دچار خستگى مفرد مى شوند، و یا به راحتى سرما مى خورند بیشتر است، اما براى تایید وجود این بیمارى نیاز به آزمایش خون است.

بیمارى هاى غدد درون ریز سطح موادى چون آلدوسترون، هورمون پاراتیروئید و کورتیکواستروئیدها را بالا مى برد و این موضوع باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا مى شود.

اکثر بیماری هایی که به کلیه آسیب می رسانند ممکن است باعث کاهش توانایی کلیه ها برای حذف مایعات از بدن یا افزایش تولید آنژیوتانسین شوند.

بروز فشار خون رینو واسکولار به دلیل تنگ شدگى شریان اصلى که به کلیه ها وصل مى شود، یکی دیگر از علل احتمالی بروز فشار خون دیاستولیک بالا است.

 آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب – توقف های اپیزودیک در تنفس در حین خواب – ممکن است باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود. اکثرا در افراد مبتلا به این سندرم افزایش ضربان قلب دیده می شود، چرا که این عارضه ممکن است فواصل بین ضربان هاى قلب را کوتاه تر کند، بنابراین رگ های خونی بیشتر در معرض جریان خون اضافی قرار مى گیرند.

خواب بیش از حد در طول روز، نشانگر سندرم آپنه خواب است، اما برای تشخیص این اختلال، الگوى خواب فرد باید مورد بررسى قرار گیرد.

 سیگار و نوشیدنی های الکلی

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز می تواند باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود.

فشار خون بالا

امکان بروز این مساله، هنگامى که کلیه ها آسیب دیده باشند بیشتر خواهد بود، چرا که آنژیوتانسین معمولا در کبد تجزیه می شود. فشار خون دیاستولیک بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن به وجود آید.

عوامل خطر براى فشار خون دیاستولیک بالا

برخى از عوامل خطر برای فشار خون دیاستولیک بالا شناسایی شده اند. آنها به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، اما بروز برخى از آنها احتمال بروز فشار خون دیاستولیک بالا را افزایش مى دهد.

ریسک فاکتورهایى که در مطالعه قلب فریمینگام ارائه شد شامل مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بود؛ این مقاله در مارس ٢٠٠۵ در نشریه سیرکولیشن چاپ شد.

در واقع، هم این مطالعه و هم دیگر تحقیقات نشان می دهند که فشار مینیمم بالا به نسبت بیشتر از فشار خون مخلوط یا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان زیر ۴٠ سال شیوع دارد.

از دیگرریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش شده در مطالعات منتشر شده در ژوئیه ٢٠١٢ مجله قلب هند مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • سطح کلی کلسترول بالا
 • مصرف قهوه یا چای زیاد

راههای کاهش فشار خون مینیمم

صرف نظر از علت پدید آمدن این عارضه، فشار مینیمم بالا نباید نادیده گرفته شود. در بسیاری از افراد، فشار سیستولیک در طول زمان افزایش می یابد.

در مطالعه قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از افراد مبتلا به فشار مینیمم بالا، بیمارى فشار خون بالا را ١٠ سال بعد تجربه کردند. حتی اگر پیشرفت هم نکند، عارضه فشار خون دیاستولیک بالا احتمال بروز عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال فشار خون منتشر شد، بزرگسالان مبتلا به فشار مینیمم بالا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیمارى هاى قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با قلب)، در مقایسه با افراد بزرگسال با فشار طبیعى، قرار دارند.

طبق دستورالعمل هاى به روز شده به وسیله کالج آمریکایی Cardiology و انجمن قلب آمریکا در سال ٢٠١٧، توصیه شده است که  دیاستولیک ۸۰ mmHg و یا بیشتر باید تحت درمان قرار بگیرند، خواه فرد به فشار مینیمم بالا یا فشار خون مخلوط  بالا مبتلا باشه و خواه نباشد.

استراتژی هاى مربوط  به کاهش فشار خون ممکن است شامل کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشد. همچنین کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند کنترل قند خون و میزان کلسترول نیز اهمیت دارد.

نکاتی برای بالا بودن مینیمم فشار خون

عارضه فشار خون دیاستولیک بالا معمولا علائمى ندارد. سردرد، خونریزی بینی و علائم دیگر گاهی اوقات به فشار خون بالا نسبت داده می شود، اما این علائم در افرادی که فشار عادی دارند نیز ممکن است رخ دهد.

اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف ناگهانی، تغییر در گفتار یا کاهش سطح آگاهی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشدارى براى بروز یک عارضه تهدید کننده حیاتی مرتبط با فشار خون دیاستولیک بالا  مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر طاهره دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 393 مشاهده پرسش
  با سلام من از قرص تریامترن اچ استفاده میکنم نصف صبح ونصف شب بعصی اوقات با اینکه قرصم را خوردم ولی ناگهان جلو چشمم خطوط ضرب دری می اید مقداری استراحت میکنم بهتر میشوم وقتی این حالت بوجود میاید مینیم فشار خون ۸/۸ وبالایی ۱۰/۵ هست لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً با یکی از همکاران محترم نرولوژیست یا نروافتالمولوژیست مشورت بفرمایید
 • تصویر کاربر ی دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 401 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من باردارم وفشارخون دارم روزی دوعددمتیل دوپا با اسپرین مصرف میکردم چند روزی هست ک دکتر گفت روزی ی دونه متیل دوپا بخور سه شب ک همش پشت سرم درد میکنه فشارمم دوبار گرفتم ی بار ۱۲ روی ۹ و۱۲ روی ۸/۵بود به نظر شما فشار دیاستولیکم بالاست چون گوشم بندمیشه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب با این میزان فشارخون نیازی به مصرف دارو ندارید
 • تصویر کاربر عفت دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 376 مشاهده پرسش
  سردرد شدید دارم وگاهی درد خفیف در قفسه سینه
  فشار بالا 11 وفشار پایین 9هست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب سردرد شما ناشی از فشار خون بالا نیست لطفاً با یکی از همکاران محترم نرولوژیست مشورت بفرمایید و برای فشار خون نیز به مدت یک هفته ضربان قلب و فشارخون خود را روزانه دو بار صبح قبل از صبحانه و شب قبل از شام و هر دو بار با مثانه خالی اندازه گیری و ثبت بفرمایید
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 354 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر خانم ۳۹ ساله هستم، ک فشارم همیشه بین ۹ تا ۱۰ نوسان داشته، یکهفته شده با سردرد شدید، تهوع، تاری دید، متوجه شدم فشار خونم مدام طی این یکهفته بالا میره، طوری ک دیروز حس کردم همراه با این علایم گردنم هم گرفته، دکتر عمومی رفتم فشارمو گرفت گفت ۱۵ روی ۱۰ هست طول یکهفته مدام فشارم همین عدد بوده، بهم قرص فشار دادند گفتن هر ۲۴ ساعت ب مدت یکهفته مصرف کنم، لطفا نظر بدید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً قبل از شروع دارو یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته و آزمایش های اولیه فشارخون را انجام دهید
 • تصویر کاربر عباس دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 353 مشاهده پرسش
  با سلام ببخشید دکتر من 32 سالمه و اهل ورزش و فوتسالم. اتفاقی که دوبار درسال واسم میفته اینکه درحالت استراحت احساس می‌کردم هر لحظه هوشیاری م داره کم میشه دارم غش میکنم. خیلی ترسیدم ولی بعدش رفع شد.فشارم ک گرفتم 12رو 10وبود ک بعد ی ربع اومد رو 8. درد قفسه سینم ب تناوب گاهی دارم .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک تست تیلت انجام دهید و با یکی از همکاران محترم نرولوژیست نیز مشورت بفرمایید
  2. تصویر کاربر عباس جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   مشکلم قلبی هست یا عصبی دکتر جان
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۶ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   هیچ کدام. عروقی است
  4. تصویر کاربر عباس شنبه ۱۶ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   ببخشید دکتر عزیز من تو ی شهر مرزی و محروم هستم الان من چند دفعه رفتم اکو و نوار دادم ولی گفتن چیزی نیست.. الان دارو چیزی بایس مصرف کنم یا کار دیگه باید انجام بدم
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   خیر فعلا نیاز به مصرف دارو نیست و فقط از مایعات و نمک بیشتری استفاده بفرمایید و در صورت تکرار این حالت یک تست تیلت انجام دهید
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر م.طاهری دوشنبه ۱۱ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 330 مشاهده پرسش
  باعرض سلام مجدد.
  آزماریش هولترچه نوع آزمایشی است لطفاراهنمایی بفرمائید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۱ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   در هولتر با نصب دستگاهی ریتم قلبی و یا فشارخون فرد درحالیکه وی در حال انجام فعالیتهای روزانه خود است، در بازه زمانی حداقل ۲۴ ساعت یا بیشتر ثبت شده و اطلاعات آن برای کمک به تشخیص و نحوه درمان مناسب مورد استفاده قرار می گیرد
 • تصویر کاربر م.طاهری جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 381 مشاهده پرسش
  باعرض سلام.جناب آقای دکتردرموردبالابودمینیمم سوال کردم اکثراوقات14رو10میباشددکترهم مراجعه کردم سنم 57ساله هستم خانم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
 • تصویر کاربر م.طاهری یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 345 مشاهده پرسش
  باسلام.آقای دکترمدتی است فشارخونم14 رو10میباشدهرچی هم به دکترمراجعه کردم نتیجه نداده.خواهشمندم بنده راهنمایی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً آزمایش های اولیه فشارخون و یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته را انجام دهید
  2. تصویر کاربر م.طاهری جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   باعرض سلام مجدد.آزمایشهای اولیه شامل چی میشه؟هولترچیه آقای دکتر.
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   آزمایش خون و ادرار و هولتر ثبت فشارخون در ۲۴ ساعت توسط دستگاه مخصوص است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر ندارم جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 303 مشاهده پرسش
  باعرض سلام ادب واحترام فشاردیاستولیک همسرم بیشتراوقات به ۹و۱۰ میرسد سیستولیکش ۱۲.۵ علت چیست سنش ۶۰ ساله باتشکرفراوان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب علت بالا بودن فشارخون سیستولی و دیاستولی یکسان است و در بیش از نود درصد موارد علتی برای آن یافت نمی شود
 • تصویر کاربر براتی پنجشنبه ۷ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 336 مشاهده پرسش
  سلام مادرم حدود چهل روز پیش دچار سکته مغزی وسیع شدن ولی شکر خدا برگشتن الان سمت راست بدن از کار افتاده
  ایشون دیابت تحت کنترل دارن و فشار خون بالا داشتن که قرص لوزارتان استفاده میکنند
  چکاپ های اخیر فشار خون دیاستولیک ایشون رو بالا نشون میده آیا می‌تونه دلیل بروز سکته مغزی دوباره باشه ؟ باید چکاری انجام بدیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۷ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله می تواند منجر به سکته مغزی مجدد شود. توصیه می‌کنم که یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهند
درحال دریافت اطلاعات