علت بالا بودن مینیمم فشار خون چیست؟

هر گاه ضریب فشار خون پایین در فرد بیشتر از ۹۰ میلیمتر جیوه شود، او به فشار خون دیاستولیک مبتلا شده است. بالا بودن مینیمم فشار خون یک وضعیت پزشکی اورژانسی محسوب میشود که فرد برای درمان آن باید هر چه سریعتر اقدام کند. در این مقاله به بررسی علت بالا بودن مینیمم فشار خون می پردازیم.

مینیمم فشار خون بالا

فشار خون بالا یک مشکل رو به رشد در جهان است. در اکثر افرادى که مبتلا به فشار خون دیاستولیک بالا هستند، دلیل خاصى براى بروز این عارضه به دست نیامده است.

اما تقریبا به طور معمول، فشار خون دیاستولیک به دلیل بروز اختلالات دیگری مانند بیماری تیروئید، بیماری آپنه خواب یا بیمارى هاى کلیوی به وجود مى آید.

فشار خون بالا چند است؟

فشار خون شامل دو شماره است که شماره بالا (سیستولیک) و شماره پایین (دیاستولیک) نامیده می شوند. بنابراین، سه نوع فشار خون بالا وجود دارد.

 • فشار خون دیاستولیک بالا  (فشار خون دیاستولیک): زمانى رخ مى دهد که شماره پایین، بالاى ٨٠ mmHg باشد.
 • فشار خون سیستولیک بالا ( فشار خون سیستولیک ): زمانى رخ مى دهد که شماره بالا، بالاى ١٣٠ mmHg باشد.
 • فشار خون مخلوط: زمانى رخ مى دهد که هر دو شماره بالا باشند.

👈 مطلب مرتبط: فشار خون نرمال در سنین مختلف چند است؟ برای دانستن برروی لینک زیر کلیک کنید.

فشار خون نرمال

علت بالا بودن مینیمم فشار خون

فشار خون دیاستولیک منفرد (IDH) اغلب در جوانان مشاهده مى شود. در اکثر افرادى که به فشار خون دیاستولیک منفرد مبتلا هستند دلیل خاصى براى بروز آن به دست نیامده است.

بالا بودن مینیمم فشار خون

این فشار خون، به نوعى عمده، اولیه و ضرورى محسوب مى شود. گاها فرد به دلیل ابتلا به بیمارى هایى چون مشکلات تیروئیدى، بیمارى هاى کلیوى و یا بیمارى آپنه خواب به این نوع فشار خون مبتلا مى شود.

فشار خون اولیه

این نوع از فشار خون دلیل مشخص و خاصی ندارد و نمی توان آن را به فاکتور ویژه ای نسبت داد. پزشکان بر این عقیده اند که فشار خون اولیه زمانی رخ می دهد که ترکیبی از ژن ها و فاکتورهای محیط اطراف به همراه بسیاری دیگر از متغیرهای ژنتیکی منجر به بروز شرایط مذکور – فشار خون اولیه در فرد – شوند.

فشار خون اولیه بیشتر در افراد جوان و بزرگسال مشاهده می شود و دلیل خاصی برای بروز آن وجود ندارد، اما شاید به دلیل عدم تعادل هورمون غدد دروز ریز و یا انقباض نامناسب و بیش از حد رگ های خونی کوچک در دیواره عضلات اتفاق افتاده باشد.

دلایل مربوط به غدد درون ریز و کلیه

تیروئید کم کار و یا به اصطلاح هیپوتیروئیدی، یکى از بیمارى هایى است که علت بالا بودن مینیمم فشار خون است. همانند فشار خون اولیه، فشار دیاستولیک بالا هم نتیجه تنگى شدید مویرگ ها است.

بروز هیپوتیروئیدی در افرادى که اضافه وزن دارند، دچار خستگى مفرد مى شوند، و یا به راحتى سرما مى خورند بیشتر است، اما براى تایید وجود این بیمارى نیاز به آزمایش خون است.

بیمارى هاى غدد درون ریز سطح موادى چون آلدوسترون، هورمون پاراتیروئید و کورتیکواستروئیدها را بالا مى برد و این موضوع باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا مى شود.

اکثر بیماری هایی که به کلیه آسیب می رسانند ممکن است باعث کاهش توانایی کلیه ها برای حذف مایعات از بدن یا افزایش تولید آنژیوتانسین شوند.

بروز فشار خون رینو واسکولار به دلیل تنگ شدگى شریان اصلى که به کلیه ها وصل مى شود، یکی دیگر از علل احتمالی بروز فشار خون دیاستولیک بالا است.

 آپنه انسدادی خواب

آپنه خواب – توقف های اپیزودیک در تنفس در حین خواب – ممکن است باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود. اکثرا در افراد مبتلا به این سندرم افزایش ضربان قلب دیده می شود، چرا که این عارضه ممکن است فواصل بین ضربان هاى قلب را کوتاه تر کند، بنابراین رگ های خونی بیشتر در معرض جریان خون اضافی قرار مى گیرند.

خواب بیش از حد در طول روز، نشانگر سندرم آپنه خواب است، اما برای تشخیص این اختلال، الگوى خواب فرد باید مورد بررسى قرار گیرد.

 سیگار و نوشیدنی های الکلی

مصرف بیش از حد سیگار و الکل نیز می تواند باعث بروز فشار خون دیاستولیک بالا شود.

فشار خون بالا

امکان بروز این مساله، هنگامى که کلیه ها آسیب دیده باشند بیشتر خواهد بود، چرا که آنژیوتانسین معمولا در کبد تجزیه می شود. فشار خون دیاستولیک بالا نیز ممکن است به دلیل مصرف داروهایی مانند داروهای ضد بارداری خوراکی، کورتیکواستروئیدها یا داروهای ضد التهابی غیر استروییدی مانند ایبوپروفن به وجود آید.

عوامل خطر براى فشار خون دیاستولیک بالا

برخى از عوامل خطر برای فشار خون دیاستولیک بالا شناسایی شده اند. آنها به تنهایى دلائل اصلى بروز این عارضه نیستند، اما بروز برخى از آنها احتمال بروز فشار خون دیاستولیک بالا را افزایش مى دهد.

ریسک فاکتورهایى که در مطالعه قلب فریمینگام ارائه شد شامل مذکر بودن، جوان بودن و اضافه وزن داشتن بود؛ این مقاله در مارس ٢٠٠۵ در نشریه سیرکولیشن چاپ شد.

در واقع، هم این مطالعه و هم دیگر تحقیقات نشان می دهند که فشار مینیمم بالا به نسبت بیشتر از فشار خون مخلوط یا فشار خون سیستولیک بالا در بزرگسالان زیر ۴٠ سال شیوع دارد.

از دیگرریسک فاکتورهاى فشار مینیمم بالای گزارش شده در مطالعات منتشر شده در ژوئیه ٢٠١٢ مجله قلب هند مى توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شیوه زندگی کم تحرک
 • سیگار کشیدن
 • سطح کلی کلسترول بالا
 • مصرف قهوه یا چای زیاد

راههای کاهش فشار خون مینیمم

صرف نظر از علت پدید آمدن این عارضه، فشار مینیمم بالا نباید نادیده گرفته شود. در بسیاری از افراد، فشار سیستولیک در طول زمان افزایش می یابد.

در مطالعه قلب فریمینگام، ٨٣ درصد از افراد مبتلا به فشار مینیمم بالا، بیمارى فشار خون بالا را ١٠ سال بعد تجربه کردند. حتی اگر پیشرفت هم نکند، عارضه فشار خون دیاستولیک بالا احتمال بروز عوارض جدی قلبی عروقی را افزایش می دهد.

بر اساس مطالعه ای که در سال ٢٠١۴ در ژورنال فشار خون منتشر شد، بزرگسالان مبتلا به فشار مینیمم بالا دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به بیمارى هاى قلبی عروقی (از جمله حملات قلبی، سکته مغزی و مرگ و میر مرتبط با قلب)، در مقایسه با افراد بزرگسال با فشار طبیعى، قرار دارند.

طبق دستورالعمل هاى به روز شده به وسیله کالج آمریکایی Cardiology و انجمن قلب آمریکا در سال ٢٠١٧، توصیه شده است که  دیاستولیک ۸۰ mmHg و یا بیشتر باید تحت درمان قرار بگیرند، خواه فرد به فشار مینیمم بالا یا فشار خون مخلوط  بالا مبتلا باشه و خواه نباشد.

استراتژی هاى مربوط  به کاهش فشار خون ممکن است شامل کاهش وزن، تغییرات غذایی، ورزش و دارو باشد. همچنین کاهش دیگر ریسک فاکتورهاى بیماری قلبی عروقی مانند کنترل قند خون و میزان کلسترول نیز اهمیت دارد.

نکاتی برای بالا بودن مینیمم فشار خون

عارضه فشار خون دیاستولیک بالا معمولا علائمى ندارد. سردرد، خونریزی بینی و علائم دیگر گاهی اوقات به فشار خون بالا نسبت داده می شود، اما این علائم در افرادی که فشار عادی دارند نیز ممکن است رخ دهد.

اگر دچار درد قفسه سینه، تنگی نفس، سرگیجه یا ضعف ناگهانی، تغییر در گفتار یا کاهش سطح آگاهی شدید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

این علائم ممکن است هشدارى براى بروز یک عارضه تهدید کننده حیاتی مرتبط با فشار خون دیاستولیک بالا  مانند حمله قلبی یا سکته مغزی را نشان دهد.

 

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

۵
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صمد شنبه ۱۴ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من ۵۵ ساله هستم و ادم استرسی ای هستم. تقریبا دو سه ماهه که فشار دیاستولیکم بیشتر مواقع رو ۹ هستش و یکی دوبار هم رفت روی ۱۰. فشار سیستولیکم هم همیشه روی ۱۲ یا ۱۳ هستش. ۳ سال پیش یکبار انژیو انجام دادم. میخواستم بدونم بنظرتون علت فشار دیاستولیک بالام چی میتونه باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۴ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   شما نیاز به انجام آزمایشات اولیه مربوط به فشار خون دارید در صورت طبیعی بودن آنها در گروهی که به نام فشار خون اولیه یا فشار خون بدون علت مشخص نامیده می شوند قرار می‌گیرید
   لازم به ذکر است که در ۹۰ تا ۹۵ درصد از مبتلایان به فشار خون علت ایجاد کننده فشار خون روشن نمی شود به ویژه در مواردی که سابقه خانوادگی فشار خون بالا دارند

 • تصویر کاربر محمدرضا یکشنبه ۸ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.آقای دکتر جوانی هستم 36 ساله و کمی احساس سرگیجه دارم.فشار سیستولیک بین 12 تا 14 و فشار دیاستولیک بین 9 تا 11 نوسان داره و قد و وزنم ایده آله و ورزش رو هم به تازگی مجددا آغاز کردم دکتر قلب گفتن تا 6 ماه رژیم غذایی و ورزش.اما میترسم کلیه هام آسیب ببینن با این فشار دیاستولیک بالا. خواستم بدونم چکاری باید انجام دهم نیاز به آزمایش خاصی هست نظیر تیروئید یا اکو ؟ و میتونم موقتی وقتی فشارم بالاست از کاپتوپریل 25 استفاده کنم یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۸ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می‌کنم که آزمایش‌های روتین اولیه مربوط به فشار خون را انجام دهید و همچنین پس از انجام یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته در صورت تایید فشار خون بالا دارو را شروع بفرمایید

 • تصویر کاربر امیرحسین یکشنبه ۱ دی ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت شما دکترمحترم مدت ۴روز هست که افت فشار دارم وهربار دکتر مراجعه نمودم سرم تجویز نمودن فشارم روی ۹ می باشد ولرزش دست وپا گرفتم البته حدود یک ماه می باشد که قرص آتورواستاتین۱۰ودیلتیازم۶۰ طبق تجویز دکتر قلبم وشبی یک آسپرین۸۰مصرف میکنم خواستم دلیل این افت فشار را بدانم واینکه این چندروز معده ام سنگین شده ودرد میکند آیا میتواند از عوارض این قرصها باشد در ضمن جواب آزمایش خون به پیوست ارسال می گردد با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱ دی ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً پس از تکرار آزمایش CBCدر صورت تایید نتیجه آزمایش با یکی از همکاران محترم فوق تخصص بیماری های خون یا هماتولوژیست مشورت بفرمایید

 • تصویر کاربر رجبی شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چرا فاصله فشار خون سیستول و دیاستول خیلی کم است (یعنی ماکزیمم سیستول و ماکزیمم دیاستول نزدیک به هم است) مثلا یازده بر نه 11/9یا12.5/10 دوازده ونیم بر ده کلسترول از 20سال پیش 250 بوده و هست دارو و درمان چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   این حالت بیشتر در مواردی که فرد مبتلا به نارسایی قلبی است و برون ده قلبی کافی نیست دیده میشود

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام. هفته ۳۷ بارداری هستم مدت یک ماه است که فشار خونم معمولا ۱۳ روی ۹_۹.۵ است و قسمت بالای سرم درد داره. متیل دوپا صبح و شب مصرف میکنم ولی تاثیر چندانی روی مینیمم نداره. با دوتا پزشک مشورت کردم یک جا گفتن متیل دوپا دو به سه تا افزایش بدم. یک جا گفتن املودیپین ۵ شبی نصف اضافه کنم. لطفا راهنمایی کنید کدوم نظر بهتره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ آذر ۹۸( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   ابتدا مطمئن شوید که دچار مسمومیت حاملگی نشده‌اید و در صورت رد این تشخیص روزانه ۵ میلی گرم آملودیپین را به داروهای مصرفی اضافه بفرمایید

 • تصویر کاربر صادق شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام مادرم یک خانم 50 ساله مبتلا به فشار خون است
  الان دو روزه نوسان فشار خون پیدا کرده به صورتی که سر درد میشن و وقتی فشار رو چک میکنیم مینیمم فشار بالای 10 است
  دکتر ها جواب درستی نمیدهند و بستری هم نمیکنن
  فقط با قرص فشار رو پایین میارن و یه ساعت بعد دوباره میره بالا
  چیکار کنیم
  مادرم اضافه وزن شدید هم دارد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر مردی هستم 42ساله وزن 135دیابت دارم مصرف داروی متفورمین 500 و آلپرازلام نیم 1/4 وسیتالوپرام 20 1/4فقط شبا لوزاتان اچ 50میلی نصف صبح نصف شب گاها خیلی بی حال میشم وفشارم روی14روی10یا15روی 10/5فشارکوچیکم همیشه بالاست والزارتان هم مصرف کردم وهم متورال لطفاً کمکم کنید چه جوری فشارخون تنظیم کنم باتشکر از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   کاهش وزن یکی از راه‌های کنترل فشار خون است و با توجه به وجود دیابت و وزن شما جراحی چاقی را توصیه می کنم
   برای کنترل بهتر فشار خون هم انجام یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته ضروری است

 • تصویر کاربر ب.کریمی شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر؛ دختری ۳۰ ساله و مجرد هستم مدتی تقریبا دو سال بویژه فصول سرد و یا بعد از حمام قلبم درد میگیره و تا به جایی گرم تکیه ندم دردم خوب نمیشه.گاها دردم به قفسه سینه و زیر سینه هام و پشتم سرایت میکنه؛ این اواخر فشارخون پایینم زیاد شده و به ۱۲ روی ۹.۵ رسیده، در صورتی که قبلا فشار پایینم معمولا ۶ یا ۶.۵ بود. ممنون میشم اگه راهنماییم کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۵ آبان ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   توضیحات در مورد منشأ درد کافی نیست ولی احتمالاً منشاء اسکلتی عضلانی دارد و قلبی نیست
   در مورد بالا رفتن فشار خون هم نیاز به انجام آزمایشات مربوطه و در صورت تایید فشار خون مصرف دارو دارید

 • تصویر کاربر پریسا شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  سه سال است قرص لیزینوپریل 10 مصرف میکنم و مدام سر درد دارم و فشارم معمولا 13.5 رو 9.8 است 43 سال دارم واقعا خسته شدم از وضعیتم .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۸ آبان ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً کانکور2.5 میلی گرم هر شب به داروها اضافه شود

 • تصویر کاربر عليرضا شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام- مردي هستم 45 ساله - يكسالي هست كه متوجه شدم فشارخون دارم- مادرم 30 ساله قرص فشار ميخوره -يه دستگاه خريدم فشارش و كنترل كنم متوجه شدم خودم هم فشار دارم-در روزهاي مختلف 14 روي 9- 15 روي 10- و گاهي كه سردرد ميشم 16 روي 11 ميرسه. همه ازمايشي دادم - سونوگرافي كليه حتي رنگي دادم- هيچ مشكلي نداشتم- فقط تري گليسيريدم 400 ميباشد. يه متخصص قلب برام لوزارتان و متورال تجويز كرده تا حالا نخوردم- به نظر شما چكار كنم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۰ مهر ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   هرچه سریع تر مصرف دارو را طبق دوز پیشنهادی پزشک معالج شروع کنید، پس از سه ماه مصرف دارو اگر فشار خون شما تنظیم نشد نیاز به درمان های قوی تری دارید. اکیدا توصیه می شود سبک زندگی خود را مطابق توصیه پزشک اصلاح کنید. در مقاله زیر میتوانید توصیه های مرتبط با فشار خون بالا را مطالعه نمایید.

   https://dryazdankhah.com/28/

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر