والولوپلاستی : درمان مشکلات دریچه های قلب

والولوپلاستی که به نام  جراحی دریچه قلب نیز شناخته می شود یکی از اعمال جراحی است که برای درمان سفتی دریچه میترال و بسته شدن دریچه های قلب استفاده می شود.

دریچه های قلب را بشناسید

برای اینکه جریان خون به قلب حفظ شود، بین هر اتاقک پمپاژکننده قلب دریچه های مختلفی وجود دارد:

دریچه سه‌لتی: این دریچه بین دهلیز راست و بطن راست قرار دارد.

دریچه ریوی یا پولمونر: که بین بطن راست و سرخرگ ریوی قرار گرفته‌است.

دریچه میترال: این دریچه بین دهلیز چپ و بطن چپ قرار دارد.

دریچه آئورت: که بین آئورت و بطن چپ است.

دریچه های قلب

چه کسی به جراحی دریچه قلب احتیاج دارد؟

شرایط مختلفی ممکن است پزشک شما را مجاب کند تا برای بهبود سلامت قلبی شما، والولوپلاستی را توصیه کند. برخی از این شرایط عبارت اند از :

سفتی دریچه میترال

اگر دریچه قلب فردی سفت و باریک شده باشد، پزشک مجبور است دریچه قلبش را جراحی کند. در این شرایط دریچه سفت شده، استنوسیس دریچه، و باعث می شود جریان خون کمتری از دریچه عبور کند.

ولی همه کسانی دریچه قلبشان تنگ شده، با این روش درمان نمی شوند.

تنگی دریچه قلب

اگر دریچه های قلب آسیب دیده باشند یا بیمار باشند، خوب کار نمی کنند. شرایطی که ممکن است برای دریچه های قلب مشکل‌ساز باشد، تنگی دریچه قلب (سفتی دریچه) و نارسایی دریچه میترال (سوراخ شدن دریچه) هستند.

عوارض سفتی دریچه قلب

وقتی یک یا چندتا از دریچه های قلب سفت می شوند، ماهیچه قلب باید برای پمپاژ خون به داخل دریچه، تلاش بیشتری بکند. سفتی دریچه گاهی به دلیل بیماری (بیماری هایی مانند تب رماتیسمی و میکروب استافیلوکوکوس) و گاهی به خاطر کهولت سن یا به‌صورت مادرزادی ایجاد می شود.

اگر یک یا چند تا از دریچه های قلب سوراخ شوند، جریان خون به عقب برمی گردد و خون کمتری به سمت اندام های بدن پمپاژ می شود.

علائم بیماری دریچه قلب

بیماری های مربوط به دریچه قلب، ممکن است علائم زیر را از خود نشان دهند:

 • سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • دشواری در تنفس
 • تپش قلب
 • ورم (التهاب) پاها، قوزک پا و شکم
 • افزایش وزن بر اثر احتباس آب داخل بدن

البته جراحی دریچه قلب می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد.

جراحی دریچه قلب چیست؟

این جراحی برای باز کردن دریچه های تنگ و سفت قلب انجام می شود. در جراحی دریچه قلب، پزشک از داخل کشاله ران تیوبی بسیار کوچک، باریک و توخالی به نام میله کتتر را وارد رگ خونی بیمار (که به قلب متصل می شود) می کند و آن را تا آئورت قلب پیش می برد.

جراحی دریچه قلب

وقتی کتتر به دریچه قلب رسید، پزشک بالونی بزرگ سر کاتتر می گذارد و آن را پر از باد می کند (باد را به سمت قلب می فرستد)؛ تا جایی که باله های دریچه قلب با فشار باد باز شوند. بعد از باز شدن دریچه، پزشک بالون را خالی کرده و میله کتتر را از رگ خارج می کند.

خطرات جراحی دریچه قلب

ریسک های ناشی از جراحی دریچه قلب عبارتند از:

✅ خونریزی در ناحیه وارد کردن میله کتتر (کشاله ران)

✅ لخته شدن خون یا آسیب به رگ خونی هنگام وارد کردن میله

✅ از دست دادن خون زیاد (که در این صورت بیمار ممکن است به انتقال خون احتیاج پیدا کند)

✅ عفونت در محل وارد کردن میله

✅  ضربان قلب غیرمعمولی

✅ نارسایی کلیه

✅ سکته یا حمله قلبی

✅ سوراخ شدن بخش جدیدی از قلب یا وخیم تر شدن سوراخ قبلی

✅ شکاف یا پاره شدن دریچه (که در این صورت بیمار به عمل قلب باز نیاز پیدا می کند)

✅ مرگ

عمل دریچه قلب در بارداری

اگر باردار هستید یا احتمال می دهید باردار باشید، قبل از عمل مسئله را به پزشک اطلاع دهید چراکه ممکن است در این جراحی به جنین آسیب برسد. اگر در دوران بارداری در معرض اشعه قرار بگیرید، ممکن است جنین دچار عیب های مادرزادی شود. همچنین اگر در دوران شیردهی هستید، باید پزشک را در جریان بگذارید.

عوارض بعد از عمل دریچه قلب

بعضی از افراد به ماده حاجب پزشکی (ماده‌ای که برای افزایش کنتراست مایعات و ساختارها در تصویربرداری پزشکی به کار می‌رود) حساسیت دارند. اگر به مواد دارویی، ماده کنتراست‌زا، ید یا لاتکس آلرژی دارید، باید از قبل آن را با پزشک در میان بگذارید. همچنین اگر دچار نارسایی کلیه یا بیماری های دیگر مربوط به کلیه هستید، به پزشک بگویید.

علاوه بر این ها، بعضی از افراد ممکن است به علت خوابیدن روی تخت جراحی به مدت طولانی، احساس درد یا ناراحتی داشته باشند.

بسته به شرایط پزشکی بیمار، عمل دریچه قلب ممکن است خطرات دیگری هم داشته باشد. بنابراین قبل از عمل همه مشکلات و نگرانی هایتان را با پزشک در میان بگذارید.

آمادگی های قبل از والولوپلاستی

قبل از عمل پزشک فرایند جراحی را برایتان توضیح می دهد و از شما می خواهد هر سوالی دارید راجع به آن بپرسید.

یک برگه رضایت‌نامه به شما داده می شود تا به‌صورت کتبی اجازه انجام عملیات را به پزشک بدهید. قبل از امضای رضایت‌نامه باید آن را دقیق بخوانید و اگر قسمتی از آن برایتان واضح نبود، از پزشک سوال بپرسید.

اطلاعاتی که باید به دکتر بگویید

اگر نسبت به لاتکس، نوار مغناطیسی، داروی بیهوشی یا بیحسی موضعی و هر داروی دیگری حساسیت دارید، از قبل به پزشک خود بگویید.

اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، آن را با پزشک در میان بگذارید.

اگر در قسمت سینه یا شکمتان پیرسینگ دارید، به دکتر اطلاع دهید.

در مورد همه داروهایی که مصرف می کنید، چه داروهای درمانی و تجویزی و چه داروهای بدون نسخه (مانند مسکن یا مکمل) به پزشک اطلاع دهید.

اگر در قلبتان دستگاه تنظیم‌کننده ضربان دارید به دکتر بگویید.

اگر سابقه اختلال خونریزی دارید یا از داروهای ضدانعقاد (رقیق‌کننده خون) و آسپیرین (یا هر داروی دیگری که روی لخته شدن خون اثر می گذارد) استفاده می کنید، به پزشک بگویید. قبل از عمل ممکن است لازم باشد برای مدتی مصرف این داروها را متوقف کنید.

احتمال دارد دکتر قبل از عمل یک تست خون از شما بگیرد تا ببیند فرایند لخته شدن خونتان چقدر طول می کشد. همچنین ممکن است تست های خون دیگری هم از شما بگیرد.

قبل از عمل دریچه قلب

قبل از عمل باید برای چند ساعت غذا نخورید. پزشک مدت دقیق آن را به شما می گوید ولی معمولا فقط برای یک شب است.

پزشک قبل از عمل یک داروی آرامشبخش به شما می دهد تا هنگام عمل آرام باشید.

بسته به شرایط پزشکی‌تان دکتر از شما می خواهد آمادگی های لازم برای جراحی را انجام دهید.

مراحل عمل دریچه قلب

عمل دریچه قلب وقتی در بیمارستان بستری شده‌اید انجام می شود. بسته به شرایط بیمار و روش درمانی پزشک، فرایند جراحی دریچه قلب ممکن است متفاوت باشد.

در کل جراحی دریچه قلب شامل مراحل زیر می شود:

۱- هرگونه جواهرات یا وسایلی که ممکن است با فرایند تداخل داشته باشد را درمی‌آورید ولی اگر از سمعک یا دندان مصنوعی استفاده می کنید، می توانید آن ها را حین عمل داشته باشید.

۲- قبل از عمل باید مثانه‌تان را خالی کنید (دستشویی بروید) و لباس مخصوص جراحی بپوشید.

۳- یکی از پرستاران یا متخصصان سلامت به دست یا بازویتان سرم می زنند تا درصورت لازم بتوانند مواد دارویی و مایع داخل سرم را به داخل رگ هایتان تزریق کنند.

۴- اگر در ناحیه ورود میله کاتتر (کشاله ران) موی زائد زیادی وجود داشته باشد آن قسمت را شیو می کنند.

۵- سپس یکی از متخصصان شما را به دستگاه نوار قلب متصل می کنند تا فعالیت الکتریکی قلبتان را مشاهده کرده و روی آن نظارت داشته باشند. علائم حیاتی (مانند ضربان قلب، فشار خون، ضربان تنفس و سطح اکسیژن خون) هم در حین عمل کنترل می شود.

۶- در اتاق عمل صفحه مانیتورهای زیادی وجود دارد که وقتی دکتر لوله را وارد قلب می کند، علائم حیاتی، تصویر لوله کتتر (که داخل رگ و قلب حرکت می کنند) و ساختار قلب را نشان می دهند.

۷- قبل از شروع عمل از طریق سرم به شما داروی آرامشبخش تزریق می کنند تا آرام شوید ولی به احتمال زیاد همچنان هوشیار باقی می مانید.

۸- یک متخصص سلامت نبض شما را چک می کند و آن را زیر محل تزریق علامت می زند تا بعدا با ضربان های بعد از عمل مقایسه شود.

۹- کمی بیحسی موضعی به محل ورود لوله کتتر تزریق می شود که تا چند ثانیه بعد از تزریق در این ناحیه احساس سوزش خواهید داشت.

۱۰- وقتی داروی بیحسی عمل کرد، جراح یک غلاف (یا معرفی‌کننده) وارد رگ خونی‌تان می کند. معرفی‌‌کننده یک تیوب پلاستیکی است که کتتر از طریق آن وارد رگ خونی می شود و به قلب راه پیدا می کند.

۱۱- وقتی کتتر در محل خود قرار گرفت، دکتر کمی ماده حاجب پزشکی از طریق کتتر به داخل دریچه تزریق می کند تا بتواند آن ناحیه را با مانیتور ببیند. وقتی این ماده وارد سرم می شود، کمی حس متفاوتی خواهید داشت. این ماده ممکن است وارد دهانتان شود و مزه‌ای شبیه به فلز یا شور در دهانتان ایجاد کند یا اینکه باعث سردردی کوتاه شود. این اثرات معمولا فقط برای چند ثانیه اتفاق می افتند.

۱۲- اگر حین عمل مشکلی در تنفس داشتید، حس کردید زیاد عرق می کنید یا احساس بیحالی، خارش، یخی، حالت تهوع، استفراغ یا تپش قلب داشتید، سریع به پزشک بگویید.

۱۳- بعد از تزریق ماده حاجب پزشکی، دکتر از طریق مانیتور آن را مشاهده می کند و از شما می خواهد نفسی عمیق بکشید و برای چند ثانیه آن را حبس کنید.

۱۴- وقتی بالون به میله متصل می شود و جراح آن را باد می کند، برای چند لحظه کوتاه دچار سرگیجه یا حتی درد قفسه سینه می شوید. وقتی باد بالون خارج می شود، این عوامل باید از بین بروند. با این حال اگر حس درد زیادی داشتید و مواردی از جمله درد فک، درد بازو، کوتاهی تنفس یا دشواری در نفس کشیدن را تجربه کردید، به پزشک اطلاع دهید.

۱۵- دکتر ممکن است برای باز کردن دریچه قلب بالون را چندین بار فشار دهد (و باد آن را خالی و پر کند).
پروسه جراحی دریچه قلب

۱۶- وقتی دریچه به اندازه کافی باز شد، پزشک لوله کتتر را خارج می کند. سپس محل ورود لوله را با یک پوشش مخصوص می بندد. این پوشش برای اینکه بتواند راه سرخرگ را ببندد، از کلاژن استفاده می کند. همچنین پزشک می تواند با کمک بخیه یا فشار با دست، از بیرون ریختن خون جلوگیری کند. این پزشک است که تصمیم می گیرد بسته به شرایطتان از کدام روش استفاده کند.

۱۷- اگر دکتر تصمیم بگیرد از پوشش مخصوص استفاده کند، یک پارچه ضدعفونی شده و استریل روی محل سوراخ می گذارد ولی اگر از فشار دست استفاده کند، خودش یا دستیارش با دست محل ورود میله را فشار می دهند تا لخته‌ای خون در آن ناحیه شکل بگیرد. وقتی خونریزی قطع شد، چسب زخمی محکم روی آن می زنند تا سوراخ باز نماند.

۱۸- شاید پزشک تصمیم بگیرد معرفی‌کننده یا غلاف را برای چهار تا شش ساعت از محل خارج نکند. این کار، برای این است که تاثیر داروهای رقیق‌کننده تمام شود و خون به بیرون نریزد. در این مدت زمان باید دراز بکشید. اگر در این زمان درد داشتید یا راحت نبودید، پزشک برایتان دارو تجویز می کند تا آرام شوید.

۱۹- بعد از آن شما را به بخش ریکاوری می برد. توجه داشته باشید که اگر محل ورود کتتر روی رانتان باشد، نمی توانید برای چند ساعت پایتان را خم کنید. برای اینکه این موضوع را یادتان نرود و ناخواسته پایتان را خم نکنید، زانو و ساقه پای سمت چپتان را به زیر تشک متصل می کنند تا صاف باقی بماند و آسیب نبیند.

مراقبت بعد از جراحی دریچه قلب

این مراقبت ها به دو دسته مراقبت های در بیمارستان و مراقبت های خانگی تقسیم می شود. پس از عمل تا ساعاتی تحت نظارت هستید تا پزشک از صحت و سلامت شما اطمینان حاصل کند.

ممکن است نیاز به یک روز بستری در بیمارستان داشته باشید تا پزشک از نبود عوارض پس از عمل مطمئن شود.

در مراقبت های خانه مهم ترین گام مراقبت از زخم محل ورود کاتتر است. پزشک به شما دستوراتی می دهد که با رعایت آن ها بتوانید سریع تر به زندگی عادی باز گردید.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 1498 مشاهده پرسش
  لطفا نظرتون رو در مورد این بیمار بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نیاز به جراحی قلب باز دارند
  2. تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و تشکر بابت پاسخگویی، هزینه عمل چقدر میشه آقای دکتر با توجه به داشتن بیمه سلامت ؟
   دریچه پولمونری باید عوض بشه یا قابل ترمیم هست؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   لطفاً در مورد هزینه ها از مرکز مورد نظر استعلام بفرمایید.دریچه ترکوسپید نیاز به تعویض و دریچه پولمونر در صورت قابل ترمیم بودن نیاز به تعویض ندارد و در غیر اینصورت باید تعویض شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر نگران دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 466 مشاهده پرسش
  با سلام و درود
  آقایی هستم 36 ساله مجرد
  چند سالی هست قلبم گهگاهی درد میکنه بخاطر اینکه کارم به جراحی نرسه رژیم غذایی آبپز یا فقط با روغن زیتون و روزانه 15 دقیقه ورزش و دویدن در پارک دارم
  بنده دوباره قلبم درد گرفت رفتم پیش دکتر تست ورزش گفت نگاتیو و مشکلی نمیبینم
  حتی نمیتونم به شونه چپ بخوابم. نمیتونم غذای فست فود بخورم بعد ١ ساعت اثرشو رو قلبم حس میکنم
  حسی که دارم انگار رگهای دور قلبم استخونی شده و با تپیدن قلبم درد میکنه، نظرتون چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً از پنتوپرازول و پروپرانولول استفاده بفرمائید و با یکی از همکاران محترم متخصص طب فیزیکی نیز مشورت بفرمایید
 • تصویر کاربر مجتبی جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  بنده طی یک ماه گذشته چند سری دچار تپش قلب شدم ویک سری که تپش داشتم نزد متخصص قلب رفتم و نوار قلب گرفتم و چند روز پیش آزمایش خون دادم به نظرتون مشکل من از چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر ایوبی جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  سلام.دختر۲۲ساله.چهارشنبه دوز سوم واکسن زدم هر سه دوز استرا بودروز اول سرگیجه زیادی داشتم و بعدبرطرف شدامشب در بازوی چپ و همچنین شانه چپم احساس دردداشتم.بعد این درد به پای چپم نیز سرایت کرد وپای چپ بخصوص ران و زانو درد زیادی داره و مثل روز اول سرگیجه هم دارم.چند روزی احساس نفخ ودردهم شکم دارم.البته قبلا بیماری منیر هم داشتم و الان هم گه گاهی اذیت میکنه.در حال حاضر قرص پروپرانولول هم مصرف می کنم.به نظر شما این علائم درد و سرگیجه لخته خونه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۶ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب
  مادرم ۵۷ساله.سکته وسیع قلبی کردن.آنژیو وبالون زدن براش.گفتن رگ اصلی گرفته بوده.اما۲تارگ دیگه گرفتگی دارند.efشون هم گفتن۱۸هست.ریه شونم آب آوردکه گفتن اکثرش تخلیه شده.بعد از ۴روزمرخص کردن و دارو دادن.گاهی شبا تنگی نفس شدید دارن.گفتن وضع قلبشون خوب نیست وما خیلی نگرانیم.۱۰روزمرخص شدن.بایدچیکارکرد امکان بهبود پمپاژقلبشون هس بادارو؟گفتن ۲تارگ دیگه ترجیح میدن بادارو بازشه.دکترباتری یا پیوند یا هرچیز دیگه نیازمیشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۶ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   لطفاً تصاویر را باکیفیت مناسب تری ارسال بفرمایید
 • تصویر کاربر نیکنام یکشنبه ۲۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 527 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  مادرم دریچه ی میترال و آئورت قلبشون با توجه به تصویر اکو نارسایی داره. آیا امکان سفر با هواپیما دارند؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که تنگی نفس نداشته باشند سفر هوایی مانعی ندارد
 • تصویر کاربر ساناز پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  آقای دکتر من قرص متوهگزال آلمانی میخورم دیگه نتونستم پیدا کنم بهم این قرص رو معرفی کردم میخواستم ببینم فرقی ندارن؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب این دو دارو هر دو متورال ولی با دو ترکیب جداگانه هستند و اثر مشابهی دارند ولی کاملا یکسان نیستند. این دارو مشابه متورال 50 میلی گرمی موجود در بازار ایران است. در صورت تمایل به مصرف ترکیبات مشابه متوهگزال میتوانید از متازیرو و یا میوکارمت استفاده بفرمایید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 443 مشاهده پرسش
  سلام دکترعزیز فدات شم .قلبم درد گرفت رفتم دکتر قلب ازمن نوار قلب واکو گرفت به من گفت فشارت بالاست دارو نوشت تافشارمو کنترل بکنه بعداز سه روز تست ورزش بگیره ازمن .درضمن گفتن دیواره یا کنار قلب من ۵میلی آب هست میخواستم نظرتون دراین مورد بپرسم ممنونم ازلطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 سال پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد
 • تصویر کاربر شکرزهی شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 238 مشاهده پرسش
  بچه دوماهه دریچه قلبش دکتر زاهدان میگه مشکل داره قلبش هم میگه سوراخ داره فشار ریه اش بالاس چکارکنم ۲۰روزه زاهدان بستری هنوز نتیجه ای نگرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۱ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش نوزاد خود را بفرستید
 • تصویر کاربر م.م پنجشنبه ۹ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام . خانمی هستم چهل و یک ساله که با سابقه پرولاپس و نارسایی خفیف میترال به دلیل درد قلب تنگی نفس و درد پشت و شدت یافتن اون در زمان تنفس عمیق و حرکت به پزشک مراجعه کردم تشخیص اختلال پانیک دادن ولی با گرفتن نوارقلب و اکوگفتن مشکوک به asd هستم و گفتن با اکوی معمولی کاملا واضح نیست و نظرشان بر اگوی مری و اکو توسط پزشک دیگری بود میخواستم نظر جنابعالی را هم بدانم ممنون میشم راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۹ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی و نه تصاویر اکوکاردیوگرافی را بفرستید
درحال دریافت اطلاعات