از گشادی قلب تا دریچه های آن

گشادی قلب یک اصطلاح کاملاً عامیانه است که واژه ی درست آن به دو حالت ممکن استبه چند حالت زیر اطلاق شود:

– هیپرتروفی بطن چپ

– هیپرتروفی بطن راست

– بزرگ شدن دهلیز چپ

– بزرگ شدن دهلیز راست

– بزرگ شدن حفرات بطن چپ

– بزرگ شدن حفرات بطن راست 

در ادامه نقش هر یک از موارد فوق را در گشاد شدن قلب بررسی می کنیم.

هیپرتروفی بطن چپ (LVH)

هایپرتروفی بطن چپ (LVH) که به عنوان قلب بزرگ شده نیز شناخته می شود، وضعیتی است که در آن دیواره عضله ی حفره ی پمپاژ سمت چپ قلب (بطن) ضخیم می شود (هایپرتروفی)

سایر بیماری ها مانند حمله قلبی، بیماری دریچه ای و کاردیومیوپاتی دیلاته می تواند باعث بزرگتر شدن قلب (یا حفره قلب) شوند. این حالت همانند هایپرتروفی بطن چپ نیست.

🟪 عوامل ایجاد هیپرتروفی بطن چپ

قلب یک عضله است پس مانند سایر عضلات، اگر به مرور زمان سخت کار کند، بزرگتر می شود. چندین بیماری باعث می شوند قلب شما سخت تر از حد طبیعی کار کند. شایع ترین علت هایپرتروفی بطن چپ، فشار خون بالا است. علل دیگر شامل: هایپرتروفی ورزشی (یک بیماری مربوط به ورزش)، بیماری دریچه ای، کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک (HOCM) و بیماری های مادرزادی قلب می باشند.

🟪 علائم هیپرتروفی بطن چپ

هایپرتروفی بطن چپ ممکن است سال ها بدون علامت قابل توجهی وجود داشته باشد. با بدتر شدن شرایط، علائمی که ایجاد می شوند شامل موارد زیر است:

⚠️ تنگی نفس

⚠️ خستگی

⚠️ درد قفسه سینه (خصوصاً با ورزش)

⚠️ تپش قلب

⚠️ سرگیجه یا غش

اگر هر یک از این علائم را تجربه کردید، بلافاصله با پزشک قلب خود صحبت کنید تا مشکل شما شناسایی و درمان شود.

🟪 تشخیص هیپرتروفی بطن چپ

هیپرتروفی بطن چپ ممکن است برای اولین بار در الکتروکاردیوگرام مشاهده شود. اگر پزشک شواهد ابتلا به هایپرتروفی بطن چپ  را در الکتروکاردیوگرام شما مشاهده کند، برای تعیین تشخیص، انجام اکوکاردیوگرام را توصیه می کند. این تست به پزشک شما امکان می دهد دیواره های بطن را اندازه گیری کند.

اندازه ی بیشتر از ۱.۵ سانتی متر، بزرگی در نظر گرفته می شود. اندازه دیواره های بطن بیماران مبتلا به هیپرتروفی ورزشی معمولاً کمتر از ۱.۵ سانتی متر است و دیواره پس از تمرین به اندازه طبیعی برمی گردد. اگر هیچ یک از دلایل معمولی هایپرتروفی بطن چپ ندارید و سابقه خانوادگی کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک  را دارید، پزشک ممکن است تشخیص دهد که شما کاردیومیوپاتی هایپرتروفیک دارید.

🟪 درمان هیپرتروفی

هیپرتروفی بطن چپ غالباً با درمان بیماری که باعث شده قلب سخت کار کند، برطرف شود. بسته به نوع آسیب وارد شده، اقدامات درمانی ممکن است شامل مصرف دارو و شیوه زندگی سالم باشد که به کاهش فشار بر روی قلب کمک می کند. اگر هیپرتروفی بطن چپ ناشی از اشکال در دریچه قلب باشد، ممکن است برای ترمیم یا تعویض دریچه به عمل جراحی نیاز باشد.

هیپرتروفی بطن راست RVH

هیپرتروفی بطن راست هنگامی رخ می دهد که دیواره بطن راست به دلیل فشار مزمن بیش از حد ضخیم شود درست مشابه هیپرتروفی بطن چپ

🟪 آیا هیپرتروفی بطن راست جدی است؟

هیپرتروفی بطن راست همیشه علامتی ایجاد نمی کند، به این معنی که اغلب تا مراحل بعدی آن تشخیص داده نمی شود. در صورت عدم درمان، می تواند منجر به برخی عوارض جدی از جمله نارسایی قلبی شود.

عوامل نارسایی قلبی
نارسایی قلبی

🟪 شایع ترین علت هایپرتروفی بطن راست

این بیماری معمولاً به دلیل بیماری مزمن ریوی یا نقص ساختاری قلبی ایجاد می شود. یکی از شایع ترین علل RVH، فشار خون ریوی (PH) است که به عنوان افزایش فشار خون در عروق خون دهنده ریه ها تعریف می شود.

بزرگی دهلیز راست

بزرگی دهلیز راست (RAE) نوعی کاردیومگالی یا بزرگی قلب محسوب می شود. آن را می توان به سه دسته ی هایپرتروفی (RAH)، رشد بیش از حد یا گشادی دهلیز راست طبقه بندی کرد.

🟪بزرگی دهلیز راست تا چه میزان جدی است؟

هنگامی که بزرگی دهلیز راست اتفاق می افتد، مدت کمی طول می کشد تا پتانسیل های عملکرد قلبی از طریق میوکارد دهلیزی (مانند بزرگی دهلیز چپ) طی شود. این حالت به عنوان فشار ریوی شناخته می شود زیرا بیماری ریوی می تواند باعث فشار شدید بر روی قلب راست و بزرگ شدن دهلیز راست شود.

🟪عوامل ایجاد بزرگی دهلیز راست 

بزرگی دهلیز راست می تواند ناشی از شرایط زیر باشد:

 • افزایش فشار بطن راست، فشارخون دهلیزی ریوی،کورپولمونر
 • بیماری دریچه ای، نارسایی دریچه سه لتی، تنگی دریچه سه لتی، ناهنجاری ابشتین
 • نقص سپتوم دهلیزی (ASD)
 • فیبریلاسیون دهلیزی (AF)
 • کاردیومیوپاتی دیلاته

بزرگی دهلیز چپ

بزرگی دهلیز چپ به اتساع دهلیز چپ اشاره دارد که ناشی از بیماری هایی است که می توانند فشار دهلیز چپ را به طور مزمن افزایش دهند. این موارد شامل نارسایی احتقانی قلب، کاردیومیوپاتی، نقص مادرزادی قلبی و بیماری دریچه ای قلب می باشند.

🟪 قلب بزرگ شده چگونه احساس می شود؟

قلب بزرگ شده یا “گشاد شده” یکی از رایج ترین انواع کاردیومیوپاتی است. شایع ترین علائمی که بیماران مبتلا به کاردیومیوپاتی تجربه می کنند تنگی نفس و تورم مچ پا می باشد. علائم نادری شامل سرگیجه و درد قفسه سینه نیز ممکن است رخ دهند. میوکاردیت  عفونت قلب است که به طور کلی توسط یک ویروس ایجاد می شود.

🟪 آیا بزرگی دهلیز چپ طبیعی است؟

بزرگی دهلیز چپ اغلب در افراد مبتلا به فشار خون بالا مشاهده می شود. با بررسی ۱۵ مطالعه در طول ۱۲ سال گذشته، مشخص شده است که بزرگی دهلیز چپ در ۱۶ تا ۸۳ درصد افراد مبتلا به فشار خون بالا تحت درمان یا درمان نشده، وجود دارد.

🟪درمان بزرگی دهلیز چپ

هیچ درمانی برای بزرگی دهلیز چپ وجود ندارد. با این حال، پزشکان بر شناسایی و درمان علت اصلی تمرکز خواهند کرد. درمان فشار خون ممکن است شامل موارد زیر باشد:

مصرف داروهایی از جمله مسدود کننده های بتا، دیورتیک ها، مهار کننده های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین و مسدود کننده های کانال کلسیم برای درمان فشار خون بالا

 بزرگی بطن راست

هیاپرتروفی بطن راست (که به آن بزرگی بطن راست نیز گفته می شود) زمانی اتفاق می افتد که عضله سمت راست قلب شما ضخیم و بزرگ می شود. همچنین ممکن است هایپرتروفی بطن چپ نیز داشته باشید، اما این حالت معمولاً به دلیل افزایش فشار خون یا مشکلی در دریچه آئورت است.

🟪 در صورت نارسایی بطن راست چه اتفاقی می افتد؟

نارسایی قلب سمت راست به این معنی است که حفره ی سمت راست توانایی پمپاژ خود را از دست داده است. پس قلب شما نمی تواند با خون کافی پر شود و خون به رگ ها بازگردد. اگر این اتفاق بیفتد، پاها، مچ پا و شکم شما اغلب متورم می شوند.

🟪 چه عواملی باعث بزرگی بطن راست می شوند؟

هیپرتروفی بطن راست معمولاً در اثر بیماری ریوی یا مشکل در ساختار یا عملکرد قلب ایجاد می شود. بیماری ریوی مرتبط با هایپرتروفی بطن راست به طور کلی باعث فشار خون شریان ریوی می شود که سبب باریک شدن شریان های حامل خون به ریه های شما می گردد.

🟪 علائم بزرگی دهلیز راست

تقریباً نیمی از بیماران (۴۸٪) دارای بزرگی مادرزادی دهلیز راست، علامتی ندارند. در صورت بروز علامت، تنگی نفس (۲۸٪ موارد)، تپش قلب (۱۷٪)، آریتمی (۱۲٪) و در موارد نادر، نارسایی قلبی راست و خستگی شدید وجود دارد.

🟪 درمان بزرگی بطن راست

درمان هایپرتروفی بطن راست بستگی به علت اصلی آن دارد. اگر علت فشار خون دهلیزی ریوی باشد، ممکن است برای کمک به عملکرد شریان ریوی، داروهایی مانند سیلدنافیل کمک کننده باشند. داروهای دیگری که پزشک ممکن است برای بهبود عملکرد قلب تجویز کند عبارتند از: مهار کننده های  آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین

چه غذاهایی برای قلب بزرگ شده مفید هستند؟

شما می توانید از صدمه های بعدی به قلب که می توانند باعث بزرگی آن شوند، پیشگیری کنید: یک رژیم غذایی سالم با میوه و سبزیجات، مرغ بدون چربی، ماهی، لبنیات کم چرب و غلات سبوس دار، محدود کردن مصرف نمک، چربی های اشباع شده  و چربی ترانس و همین طور اجتناب از استعمال دخانیات و مصرف الکل نقش مهمی در پیگشیری از علائم خطرناک قلبی دارند.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر . تعویض دریچه میترال ل. پیس میکر واخیراسوزاندن مویرگ های قلب انجام دادم . خودسرانه اقدام بخورند قرص کونکورنموده ام صبح و شب دوونیم . گیجی ومنگی خیلی آزارم میدهد چطورقطع کنم . ممنون میشم راهنمائی بفرمائید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۶ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب ابتدا دوز مصرفی را به روزانه ۲٫۵ میلی گرم کاهش داده و پس از ۱ هفته دوز مصرفی را مجدداً به ۱٫۲۵ میلی گرم کاهش دهید و پس از یک هفته دارو را قطع بفرمایید
 • تصویر کاربر معصومه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خانم ۳۱ ساله هستم که ضربان قلبم همیشه ۸۰ هستش و وقتی که در طول روز فعالیت زیادی بکنم شب احساس میکنم تپش قلب دارم یعنی میتونم بدون گرفتن نبض دست ضربان قلبم رو بشمارم ووقتی ضربان قلبم رو میگیرم ۸۷ هستش سوالم این هستش که ایا این ضربان زیاد ضرر نداره یا نه طبیعی هستش واینکه افتادگی دریچه میترال هم دارم و چند سال پیش دکتر قلب پرانول رو تجویز کرده بودند که به خاطر بارداری خود دکتر مصرفش رو قطع کردن الان برای این تپش قلب میتونم پرانول مصرف کنم واگه بخوام مصرف کنم روش مصرف چطوره چون سه سال پیش مصرف میکردم.ممنون از لطف شما.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ شهریور ۰( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب ضربان قلب شما طبیعی است و نیازی به درمان ندارد ولی اگر طپش قلب آزارنده است از پروپرانولول ۱۰ میلی گرم روزانه دو بار استفاده بفرمائید
 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خدا قوت
  من پسر ۲۵ ساله هستم اقای دکتر احساس تتگی نفس دارم عرق خیلی زیاد میکنم و برای این که بتونم نفس عمیق بکشم و بهتر نفس بکشم خیلی خمیازه میکشم خاستم بپرسم مشکل از چیه مشکل قلبی دارم یا مشکل ریه پارسال اکو قلب انجام دادم دکتر قلب فرمودن پرولاپس دریچه میترال دارم و مشکل دیگه ای نیس باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳ شهریور ۰( 4 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً پس از فروکش کردن پیک کرونا به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای ریوی مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۲ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر
  بند از بچگی سوراخ مادر زادی دارم که گفتن نیاز به عمل نیست ریز هست و دریچه آئورت mild نوشته تو اکو
  و تو این ۳۰ سال عمرم‌هیچ وقت مشکلی نداشتم خداروشکر حالا سوالم‌اینه من کارمندم کارمم سنگینه و بدنسازی هم ورزش که علاقه دارم و م مقاممم اوردم و دوست دارممم ادامه ورزش بدنسازی بدم واسه خوشتیپیم فقط
  مشکلی نداره من ادامه بدنسازی با وزنه بالا ۵۰ کیلو بزنم
  یه دکتری خیلی ترسوندم‌ میگه گشاد میشه سوراخ قلبت نا امیدم کرده از زندگی کردن در حالی که من هیچ وقت از لحاظ قلب دردی نداشتم نفس تنگی هم نداشتم دوست ندارم هی فکرمو درگیرش کنم هر ماه
  اکو و مدارک پزشکی هم ارسال کردم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲ شهریور ۰( 4 هفته پیش)
   پاسخ شما در سوال قبلی داده شد لطفاً اکوکاردیوگرافی خود را سالیانه یک بار توسط همکاران محترم فلوشیپ اکوکاردیوگرافی تکرار بفرمایی. علامت این بیماری درد نیست
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۱ شهریور ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام من سزارین زایمان کردم ۵۰ روز گذشته و سمت چپ پشت قفسه سینم درد میکنه دست چپم رو نمیتوانم عقب ببرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱ شهریور ۰( 4 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب از مسکن هایی نظیر ژلوفن استفاده بفرمائید
 • تصویر کاربر Amini شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  پدربزرگم با فشار بالا مراجعه کردن به پزشک که ارجاعشون داد به متخصص قلب ، که فرمودن قلبشون بسیار ضعیف عمل میکنه و دارو براشون تجویز کردن که به مدت ۱۵روز مصرف کنن و بعد بستری بشن برای عمل باز
  متاسفانه براشون مقدور نیست که بیان تهران تا بتونن حضورا به شما مراجعه کنن
  اگر ممکنه مدارکشون رو چک بفرمایید و نیازی هست که دکتر دیگه‌ای مراجعه کنند
  1. تصویر کاربر Amini شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   .
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی و اسکن هسته ای ایران نیز بفرستید
  3. تصویر کاربر Amini شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   بفرمایید
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   لطفاً گزارش اکوکاردیوگرافی و اسکن را هم بفرستید نه فقط تصاویر اسکن را. این تصاویر را در سری اول هم فرستاده بودید
  5. تصویر کاربر Amini شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   موردی جز اینا هم هست !؟
  6. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی را بصورت کامل بفرستید
  7. تصویر کاربر Amini شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   درسته !؟
  8. تصویر کاربر Amini شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   این هم پشت برگشون نوشته شده
  9. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر در صورت کنترل علائم داروهای تجویزی مناسب و کافی هستند ولی بهتر است که قبل از آنژیوگرافی ابتدا یک ام آر آی قلب گرفته شود تا تصمیم گیری بعد از آنژیوگرافی در مورد روش درمانی مناسب (جراحی قلب باز یا آنژیوپلاستی) دقیق تر و درست تر باشد
  10. نمایش سایر 8 پاسخ
 • تصویر کاربر م دوشنبه ۴ مرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر ایا رگ های بدن فقط دراثر بیماری های خودایمنی دچار التهاب و عفونت میشوند؟وسوال دیگری که دارم دررابطه باازمایش crpچه زمانی از کیفی وچه زمانی از کمی استفاده میشود؟باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۴ مرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر بیماریهای اولیه عروقی که بافت همبند اشکال دارد و عمدتاً ژنتیک بوده نیز در ایجاد بیماری های عروقی موثر هستند. اندازه گیری کیفی سی آر پی بدلیل توانایی مقایسه دقیق تر با آزمایش های قبلی و بعدی بهتر است و امروزه کمتر از روش کیفی استفاده می‌شود
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  جناب دکتر بنده ۳۲ ساله هستم که حدود ۴ساله به pvcقلب دچار شدم.و در طول ۴سال یه موقع ۳ماه هیچ اثری از pvcندارم ولی یه موقع نهایتا در طول روز ۲۰بار حس میکنم.بیشتر اوغات بلافاصله بعد مصرف ناهار و شام تا نیم ساعت بعد این علایم برام پیش میاد.
  خواهشا راهنمایی بفرمایید خطرناک هست یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۳۱ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی و هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته خود را بفرستید
 • تصویر کاربر رها سه شنبه ۸ تیر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر همسر من ۶۰ساله هستن چند بار تپش قلب بالا گفتن که آنژیو بشه و آنژیو انجام داد گفتن گره سینوسی داشته که سوزوندن بعد از این عمل متاسفانه میگه لرزش قلب انگار دارم و ضربان قلب تا ۴۹میره و فشار خون خیلی نوسان پیدا کرده لطفا راهنمایی کنین ممنون🙏
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۴ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض لطفاً لیست داروهای مصرفی ایشان را بفرمایید
  2. تصویر کاربر رها یکشنبه ۶ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   Candesartan16میلی و برای فشار خون دادن ولی بعد از خوردن فشارش خیلی پایین میره مثلا ۱۰روی ۵وقرص بیزوپرولول برای لرزش قلب دادن که یک روز خوب بود ولی باز لرزش قلب و دارن ولرزش قلب طوریه که از خواب بیدار میشه و کلا نمیتونه راحت بخوابه ممنون از همراهیتون
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۸ تیر ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً دوز مصرفی کانداسرتان را نصف کرده و یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهند
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سالاری سه شنبه ۱ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  با سلام
  دختری دارم۷ ساله چند وقتی هست که همش میگه قلبم تیر میکشه و علائم دیگه ای هم نداره البته سر درد هم میگیره خیلی نگرانم ممنون میشم راهنمایی کنین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً جهت نوار قلب و اکوکاردیوگرافی به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب اطفال مراجعه بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر