چرا ضربان قلب بالا دارم؟ [یهو تپش قلب گرفتم]

زمانی‌که احساس می‌کنید قلبتان در سینه می‌کوبد، می‌لرزد یا به‌نظر می‌رسد که برای لحظه‌ای نمی‌تپد، احتمالا فکر می‌کنید ضربان قلب بالا دارید. اگرچه این علائم می‌توانند خیلی ترسناک باشند ولی بیشتر آن‌ها جدی نیستند و نیازی به درمان ندارند. اگر دلایل ضربان قلب تند را بدانید به شما کمک می‌کند تا در هنگام وقوع این اتفاق، نترسید و بدانید که چه زمانی باید با فوق تخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

علت ضربان قلب بالا

زمانی که دچار ضربان قلب کوبنده و تند می شوید شاید در نگاه اول به یاد بیماری قلبی بی افتید اما همیشه اینگونه نیست و دلایل زیادی می توانند سبب ایجاد ضربان قلب بالا شوند:

⚠️ استرس و نگرانی

احساسات شدید می‌تواند باعث آزاد شدن هورمونی شوند که ضربان قلب را بالا می‌برد. در این شرایط حتی اگر در خطر نباشید، بدن خودش را برای رویارویی با شرایطی خطرناک آماده می‌کند. حمله‌های پانیک (وحشت‌زدگی) لحظه‌هایی هستند که در آن‌ها به‌شدت می‌ترسید و معمولا تا چند دقیقه ادامه پیدا می‌کنند. علائم آن شامل: تپش قلب، عرق‌کردن، یخ‌کردن، مشکل تنفسی و درد قفسه سینه می‌شود. زمانی‌که فردی دچار حمله پانیک می‌شود ممکن است فکر کند دچار حمله قلبی شده‌است. اگر در این شرایط مطمئن نیستید و یا به وضعیت طبیعی خود برنگشتید، به پزشک قلب مراجعه کنید.

⚠️ ورزش‌کردن

تمرینات ورزشی در هنگام آلودگی هوا

ورزش‌کردن برای شما مفید است. زمانی‌که به‌سرعت می‌دوید یا با دوچرخه ثابت به‌شدت تمرین می‌کنید، به‌طور طبیعی ضربان قلبتان افزایش می‌یابد. در طول ورزش، قلب شما برای تقویت عضلات خون بیشتری به آن‌ها پمپاژ می‌کند. اگر در این شرایط قلبتان کوبید یا به لرزش افتاد، شاید به این دلیل است که برای مدتی ورزش نکرده‌اید و بدنتان آمادگی لازم را نداشته‌است. ضربان قلب تند غیر عادی یا آریتمی قلب هم هنگام انجام تمراینات ورزشی می‌تواند باعث بروز تپش قلب شود.

⚠️ کافئین

آیا سرعت ضربان قلب شما بعد از نوشیدن قهوه روزانه افزایش می‌یابد؟ کافئین، محرکی است که ضربان قلبتان را افزایش می‌دهد و ممکن است بدن‌تان این مقدار کافئین را از قهوه، نوشابه، نوشابه انرژی‌زا، چایی، شکلات و یا خوراکی‌های دیگر دریافت کند. مطالعه‌ای در این مورد نشان می‌دهد که احتمال آن بسیار کم است که مصرف کافئین موجود در قهوه، چای و شکلات در افراد سالم منجر به تپش قلب شود ولی متخصصان نمی‌دانند که آیا ممکن است در افرادی که اختلال ریتم قلبی دارند، مصرف این خوراکی‌ها باعث تحریک‌شدن ضربان قلب شود یا خیر.

⚠️ نیکوتین

مواد شیمیایی اعتیادآور مثل نیکوتین که در انواع سیگار و دیگر محصولات تنباکو یافت می‌شود، فشار خون شما را بالا می‌برد و باعث تند شدن سرعت ضربان قلب می‌شود. ترک سیگار یکی از بهترین روش‌هایی است که می‌توانید برای سلامت قلبتان انجام دهید ولی این کار باعث نمی‌شود که بلافاصله تپش قلبتان آرام شود. چسب نیکوتین و دیگر جایگزین‌های نیکوتین هم می‌تواند باعث تپش قلب شود. تپش قلب می‌تواند یکی از علائم ترک مصرف نیکوتین باشد ولی این علائم بعد از سه تا چهار هفته از بین می‌روند.

⚠️ تغییرات هورمون‌ها

خانم‌ها ممکن است در زمان قائدگی، زمان بارداری، قبل از یائسگی یا در زمان یائسگی احساس کنند که ضربان قلبشان افزایش یافته‌است. دلیل این اتفاق، سطح هورمون است. افزایش ضربان قلب معمولا موقتی است و دلیلی برای نگرانی در مورد آن وجود ندارد. اگر حامله هستید، تپش قلب ممکن است به‌دلیل کم خونی اتفاق بیفتد که به این معنی است که شما به اندازه کافی گلبول قرمز ندارید که اکسیژن را در سراسر بدنتان حمل کند.

⚠️ تب

زمانی که به‌خاطر بیماری تب دارید، بدن شما نسبت به شرایط عادی انرژی بیشتری مصرف می‌کند که می‌تواند باعث ایجاد تپش قلب شود. معمولا دمای بدنتان باید بالاتر از ۳۸ درجه سانتی‌گراد باشد تا بر ضربان قلبتان تأثیر بگذارد.

⚠️ داروها

عوارض جانبی بعضی از داروهایی که پزشک تجویز می‌کند یا داروهای بدون نسخه می‌تواند شامل تپش قلب باشد، این داروها شامل موارد زیر است:

 • آنتی‌بیوتیک
 • داروهای ضد قارچ
 • داروهای ضد روان‌پریشی
 • اسپری‌های تنفسی آسم
 • داروهای سرماخوردگی و سرفه
 • قرص‌های رژیمی
 • داروهای فشار خون بالا
 • قرص‌های تیروئید

اگر یک یا چند نمونه از این داروها را مصرف می‌کنید، از پزشکتان در مورد تأثیر آن‌ها بر ضربان قلب بپرسید. تا زمانی که از سمت پزشک مطئن نشده‌اید، مصرف هیچ دارویی را قطع نکنید.

⚠️ فشار خون پایین

زمانی‌که یکی از وعده‌های غذایی‌تان را حذف می‌کنید، آیا تا به حال پیش آمده‌است که احساس کنید که بدنتان می‌لرزد، ضعف کرده‌اید و یا بدخلق شده‌اید؟ در این شراط هم ممکن است دچار تپش قلب شوید. زمانی‌که سطح قند خون‌تان کاهش پیدا می‌کند، بدن شما هورمون استرس مثل آدرنالین آزاد می‌کند تا خود را برای شرایط کمبود غذایی بدن آماده کند. آدرنالین باعث افزایش ضربان قلب می‌شود.

برای آشنایی با علائم فشار خون پایین و کنترل آن روی لینک زیر کلیک کنید:

علائم فشار خون پایین که جدی گرفته نمی شوند!

⚠️ پرکاری تیروئید

غده تیروئید در گردن قرار دارد و شکل آن شبیه به پروانه است. این غده، هورمون‌هایی تولید می‌کند که مسئولیت مدیریت متابولیسم و بعضی دیگر فعالیت‌ها را بر عهده دارد. تیروئید پرکار (هایپرتایرویدیزم) می‌تواند مقدار زیادی هورمون تیروئید تولید کند. در این شرایط ضربان قلب آنقدر افزایش می‌یابد که حس می‌کنید قلبتان در قفسه سینه‌تان می‌کوبد. مصرف بیش‌از حد داروی تیروئید برای درمان غده تیروئید کم‌کار (هیپوتیروئیدی) هم می‌تواند منجر به ایجاد ضربان قلب نامنظم شود.

⚠️ اختلال ریتم قلبی

بعضی مواقع ریتم غیرعادی قلب که آریتمی قلب نام دارد، باعث ایجاد تپش قلب می‌شود.

 • فیبریلاسیون دهلیزی (AFiB) زمانی اتفاق می‌افتد که حفره فوقانی قلب که دهلیز نام دارد، به‌جای ضربان عادی انگار به قفسه سینه ضربه می‌زند.
 • تند تپشی قلب، ضربان سریع و غیر عادی قلب است که از دهلیز بالایی قلب شروع می‌شود.
 • تند تپشی بطنی، ضربان سریع قلب است که به‌دلیل سیگنال‌های اشتباهی که در حفره‌های پمپاژ پایینی یا بطن‌ها رخ می‌دهد، ایجاد می‌شود.

⚠️ الکل

اگر الکل زیاد می‌نوشید و یا بیشتر از حد معمول مصرف می‌کنید، ممکن است احساس کنید که ضربان قلبتان سریع‌تر شده‌است و یا در سینه می‌کوبد. این اتفاق معمولا در تعطیلات یا آخر هفته‌ها رخ می‌دهد زیرا در این روزها افراد، بیشتر الکل مصرف می‌کنند. به اصطلاح به این اتفاق، «سندروم قلب تعطیلات» می‌گویند. حتی ممکن است زمانی‌که مقدار خیلی کمی الکل مصرف می‌کنید، دچار تپش قلب شوید.

⚠️ انقباضات زودرس بطنی

انقباضات زودرس بطنی (PVCs) زمانی اتفاق می‌افتد که قلب، بیش از حد ضربان دارد. این شرایط زمانی رخ می‌دهد که دهلیزهای قلب خیلی زود فشرده می‌شوند. ضربان بیش‌از‌حد، قلب شما را از ریتم عادی آن خارج می‌کند و باعث می‌شود که احساس کنید قلبتان می‌لرزد، می‌کوبد و یا در قفسه سینه جهش دارد. اگر قلب سالمی دارید، دفعات پایین انقباضات زودرس بطنی موضوع نگران‌کننده‌ای نیست ولی اگر مشکل قلبی دارید و بیشتر مواقع دچار ضربان بیش از حد قلب می‌شوید باید آن را درمان کنید.

⚠️ کوکائین و دیگر مواد مخدر غیرقانونی

مواد مخدر غیر قانونی مثل آمفتامین، کوکائین و اکستازی برای قلب بسیار خطرناک هستند. کوکائین باعث افزایش فشار خون، بالابردن ضربان قلب و آسیب‌رسیدن به ماهیچه‌های قلب می‌شود. آمفتامین، سیستم عصبی‌ را تحریک می‌کند و ضربان قلب را افزایش می‌دهد. اکستازی باعث آزاد‌شدن ماده شیمیایی به نام نوراپی‌نفرین می‌شود که باعث بالارفتن ضربان قلب می‌شود.

چه زمانی برای ضربان قلب باید به پزشک مراجعه کنید؟

دارو های رایج فشار خون برای سالمندان

اگر سالم هستید و بعضی مواقع دچار ضربان قلب می‌شوید که فقط چند ثانیه طول می‌کشد، احتمالا جای هیچ نگرانی نیست ولی اگر تعداد دفعات آن افزایش یافت و علائمی مثل موارد زیر داشتید، به پزشک مراجعه کنید:

 • درد قفسه سینه یا فشار آن
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • غش‌کردن

◼ چه موقع درد قفسه سینه ناشی از معده است؟ علائم درد قفسه سینه ناشی از معده

تشخیص علت ضربان قلب تند

 دکتر قلب می‌تواند از طریق آزمایش‌هایی که در ادامه می‌خوانید، دلیل تپش قلبتان را متوجه شود:

الکتروکاردیاگرام (ECG)

ای آزمایش به‌دنبال اختلال در سیگنال‌های الکتریکی است که ریتم قلبتان را کنترل می‌کند.

الکتروکاردیوگرام دینامیک یا هولتر

شما باید به‌مدت ۲۴ تا ۷۲ ساعت یک دستگاه التروکاردیاگرام قابل حمل بپوشید. این آزمایش می‌تواند اختلال‌های ریتم قلبی و هرگونه الگویی را که به آزمایش‌های بیشتر نیاز دارد، شناسایی کند.

دستگاه پایش ضربان قلب

شما باید این دستگاه را به‌مدت چند هفته بپوشید. هر زمان که علائمی را در خود مشاهده کردید با فشردن یک دکمه به دستگاه فرمان می‌دهید تا ریتم ضربان قلبتان را ضبط کند.

اکودیاگرام

این آزمایش برای ایجاد تصویری از قلب از امواج صوتی استفاده می‌کند و مشکلات قلبی مرتبط با ساختار قلب را شناسایی می‌کند.


دکتر سعید یزدانخواه فوق تخصص قلب و عروق در تهران

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر هانیتا دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 699 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر جناب دکتر. من مادرم 55سالشونه تازگیا چندباری ضربان قلبشون رفته بالا چندسری نوارقلب گرفتن ک گفتن سالمه مشکلی نیس ولی الان گهگداری ضربان میره بالا و یکم سرگیجه میگیرن وتپش قلبشون میره بالا. که وقتی قرص لوزارتان 25مصرف میکنن اوکی میشه میخواستم بدونم مشکلش ب چ صورته؟ خطر خاصی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب آیا نوار قلب در زمان طپش قلب گرفته شده است؟ در صورت منفی بودن پاسخ توصیه می کنم که یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهند
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۶ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 338 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید29سال سن دارم وزنم80قدم175
  استرس اضطرابم تقریبا بالاست فشادن خونم نرماله
  ضربان قلبم درحالت استراحت بین95تا110هست
  اکو ونوار قلب گرفتم گفت سالم هست بهم قرص پروپرونول10داد
  آیاضربان110خطرناک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب ضربان قلب ۱۱۰ در دقیقه کمی بالاتر از حد طبیعی است. لطفاً تصویر نوار قلب و اکوکاردیوگرافی خود را بفرستید
  2. تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام چشم
  3. تصویر کاربر مهدی جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   .
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۶ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی و نه تصاویر آن را بفرستید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۱۶ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 418 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ساکن گیلانم واسه همون امکان اومدن به مطب رو نداشتم
  حدود 4 ماهی میشه که من بعد اینکه اومدم خونه دچار تپش و کوبش قلبم شدم اول فکر کردم که از کردم که کرونا گرفتم یا اینکه از بین می‌ره ولی ادامه دار شد طوری که موقع فوتبال بصورت وحشتناکی قلبم میزد رفتم دکتر نوار قلبم رو 80 بود با اینکه همش رو 60 بودش اکو کردم گفتن افتادگی دریچه الان 4 ماهی هستش قرص پروپرانول 10
  1. تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۱۲ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   ادامشو اینجا نوشتم میخورم هروقت می‌خوام قطع کنم علایم برمیگرده اصلا خودم میترسم که قرص رو قطع کنم الان سوالم اینجاست قرص رو ادامه بدم این علایم از چی می‌تونه باشه چون دکتر هم میرم میگن قلبت سالمه مشکلم و حل نمیکنن گفتم که کوبش قلب دارم میگن که چون لاغری موقع هر ضربانت قلبت نمونه میخوره و متوجه میشی الان بهترین راه تشخیص مشکلم چی هستش تست ورزش یا هولتر اکو رو انجام دادم گفتن افتادگی دریچه ولی بهم گفت که افتادگی اینقدر تپش قلب نمیاره
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً فعلاً مصرف پروپرانولول ۱۰ میلی گرم روزانه دو بار را ادامه دهید و از کلردیازپوکساید ۵ میلی گرم هر شب نیز استفاده بفرمایید
  3. تصویر کاربر میلاد جمعه ۱۵ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   بعد یدونرو صبح بخورم یکی شب؟
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۶ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   بله
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 349 مشاهده پرسش
  سللم اقای دکتر خسته نباشید وقت بخیر، جناب دکتر من ۲۳ سالمه و اکثرا مشکل تپش قلب،گز گز دست سمت چپ،تپش قلب طوری که حس میکنم قلبم خیلی محکم میکوبد و حس میکنم و بعضی وقتا باعث تنگی نفسم میشه،پیش متخصص رفتم اکو نوار قلب و هولتر ۴۸ ساعته بستم گفتن مشکل قلبی خاصی ندارم فقط کمی شلی دریچه قلب دارم که گفتن مهم نیست و پرانول ۱۰ بهم دادن ولی هنوز این مشکل و دارم و نمیدونم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۴ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که در زمان انجام هولتر طپش قلب داشته اید جای نگرانی نیست و در غیر اینصورت نیاز به تکرار هولتر دارید
 • تصویر کاربر زینب یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 375 مشاهده پرسش
  سلام علیکم نتیجه هولتر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۰ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب تصویری ارسال نشده است. لطفاً سوال خود را نیز بطور کامل مجدداً مطرح بفرمائید
 • تصویر کاربر آتنا جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 310 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من یه دختر ۱۷ ساله هستم تقریبا یک ماهه دچار تپش قلب شدید شدم نوار قلب گرفتم اما دکتر گفت قلبم هیچ مشکلی نداره قرص داد اما اصلا اثر نداشت و الان دیگه این تپش های شدید باعث کلافگیم میشه نمیدونم باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر نوار قلب خود را بفرستید
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   و بفرمایید که آیا در زمان گرفتن نوار قلب هو طپش قلب داشتید یا خیر؟
  3. تصویر کاربر آتنا جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   بله داشتم اما نسبت به الان کم تر بود
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   از پروپرانولول ۱۰ میلی گرم روزانه دو بار استفاده بفرمایید
  5. تصویر کاربر آتنا جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   ممنون فقط اینکه تا چه مدت باید استفاده کنم؟؟
  6. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۸ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   تا زمانی که طپش قلب از بین رود
  7. نمایش سایر 5 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزانه پنجشنبه ۷ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 289 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض تشکربه منظورجوابدهی سئوال قبل

  آیامیتوانم بجای قرص متوهگزال که۳روزاست ناخواسته قطع کرده ام ازقرص کانکورکه تهیه کرده ام استفاده کنم؟
  هرچندکه فعلاتپش قلب ندارم)
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۷ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله می توانید
 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۴ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 285 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید در حالت عادی ضربان قلبم بالاست بعضی اوقات ضربان بالاتر به همراه سرفه و تنگی نفس لطفاً راهنمایی بفرمایید چکار باید بکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۴ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر نوار قلب و گزارش اکوکاردیوگرافی خود را بفرستید
 • تصویر کاربر شه پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 589 مشاهده پرسش
  چون دکترش گفت از قلبش نیست داروی اعصاب داد
  اونم خورد بهتر نشد قرص قلب ام داد خوب نشد چندان
  ما هم نمیدونم از اعصابعش است یا قلبش
  ولی قلب درد دست چپش کل ورم می‌کنه و تپش قلب
  اهووووم حالا چه کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۶ دی ۰( 2 سال پیش)
   توصیه می‌کنم که یک سی تی آنژیوگرافی عروق قلب انجام دهند
 • تصویر کاربر مینو دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 296 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.خدا قوت.18سالمه.من دیروز رفتم بیرون و احساس کردم هوای سرد یهو وارد ریه هام شد و ریه هام یخ کرد. بعد که برگشتم خونه احساس میکردم قلبم تندترمیزنه و از دیروز فعالیت که میکنم مثلا از پله بالا رفتن،احساس فشار روی قفسه سینه و حتی گردنم دارم بع علاوه ضربان بالا. به طور معمول ضربانم80-90 بود الان 105. میشه علت رو عرض بفرمایین؟باتشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۳ دی ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که حالات مورد اشاره مربوط به تماس با هوای سرد باشد موقتی و برای چند دقیقه و گذرا خواهد بود با توجه به طولانی شدن این وضعیت توصیه می‌کنم که سار علل غیر قلبی را نیز بررسی بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات