ایا تنگی دریچه میترال خطرناک است ؟ [ + درمان ]

در این مقاله به بررسی علائم، علل، روش تشخیص و درمان تنگی دریچه میترال می پردازیم.

دریچه میترال در سمت چپ قلب بین دو حفره ی دهلیز و بطن چپ قرار دارد. دهلیز حفره  بالایی و بطن حفره پایینی است. خون از دهلیز چپ از طریق دریچه میترال به بطن چپ و سپس به آئورت پمپ می شود.

دریچه میترال سالم اجازه می دهد تا خون عبور کند، اما مانع از بازگشت آن می شود. تنگی دریچه میترال زمانی رخ می دهد که دریچه میترال تنگ شده باشد. این بدان معنی است که خون کافی نمی تواند از طریق آن جریان یابد. تنگی دریچه میترال می تواند منجر به مسائل مختلفی از قبیل خستگی، تنفس دشوار، لخته شدن خون و نارسایی قلبی شود.

زخم ناشی از تب روماتیسمی علت اصلی تنگ شدن دریچه میترال است. گرچه تب روماتیسمی در بعضی از کشورها رایج است، اما خوشبختانه به دلیل تشخیص زودهنگام و درمان عفونت های استرپتوکوکی، نادر است.

علل تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال معمولا به علت تب روماتیسمی ایجاد می شود که یک بیماری در دوران کودکی است. تب روماتیسمی ناشی از پاسخ ایمنی بدن به عفونت باکتری استرپتوکوک است که یک عارضه جدی از گلودرد استرپتوکوکی و یا تب زرد است.

مفاصل و قلب ارگان هایی هستند که بیشتر تحت تاثیر تب های روماتیسمی حاد قرار می گیرند. مفاصل ممکن است بسیار ملتهب شوند و می توانند منجر به ناتوانی موقتی و گاهی اوقات مزمن شوند. در طی تب روماتیسمی حاد، ممکن است قسمت های مختلف قلب دچار التهاب شوند و در نهایت منجر به شرایط زیر شود:

#اندوکاردیت

این اختلال بر روی پوشش قلب تاثیر می گذارد (به نام اندوکارد).

# میوکاردیت

این بیماری عضله قلب (به نام میوکارد) را تحت تاثیر قرار می دهد.

# پریکاردیت

این بیماری بر روی غشای اطراف قلب تاثیر می گذارد (به نام پریکارد).

هنگامی که دریچه میترال یا هر دریچه قلب درگیر می شود، منجر به یک بیماری قلبی مزمن می شود که به نام بیماری روماتیسمی قلبی شناخته می شود. علائم و نشانه های بالینی این بیماری ممکن است تا ۵ الی ۱۰ سال پس از دوره تب روماتیسمی رخ ندهد.

عوامل خطر این وضعیت نامشخص هستند. با این حال برآورد شده است که زنان دو تا سه برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند.

نقص مادرزادی قلب ممکن است سبب ایجاد تنگی دریچه میترال در کودک شود. طبق گزارشات، نوزادان متولد شده با این بیماری معمولا به جراحی نیاز دارند.

در موارد نادر، ممکن است کلسیم ایجاد و منجر به تنگ شدن دریچه میترال شود. سایر علل نادر تنگی دریچه میترال عبارتند از:

 • تومورها
 • لخته های خون
 • رادیوتراپی ها

علائم تنگی دریچه میترال

تنگی دریچه میترال معمولا منجر به تنگی نفس، به خصوص در هنگام ورزش یا دراز کشیدن می شود.

سایر علائم معمول عبارتند از:

 • سرفه، با یا بدون خون
 • درد قفسه سینه
 • خستگی
 • تورم در مچ پا یا پا
 • عفونت های تنفسی
 • گونه های صورتی یا ارغوانی
 •  تپش قلب

در موارد نادر، ممکن است در قفسه سینه احساس ناراحتی کنید. ممکن است احساس تنگی یا سوزش در قفسه سینه داشته باشید، یا ممکن است دردى را احساس کنید که از قفسه سینه به نواحی دیگر منتشر می شود.

در بعضی موارد، تنگی دریچه میترال ممکن است باعث نشانه یا علامتی نشود، یا علائم ممکن است فقط در طی ورزش ظاهر شوند. ممکن است علائم زمانی که بدن شما تحت فشار است مانند عفونت یا حاملگی ظاهر شوند. علاوه بر نشانه های رایج، کودکان مبتلا به تنگی دریچه میترال ممکن است رشد کندتری نیز داشته باشند.

تشخیص تنگی دریچه میترال

آزمایش های متعددی وجود دارد که پزشک ممکن است برای تشخیص تنگی دریچه میترال از آن ها استفاده کند.

#معاینه فیزیکی

پزشک  با استتوسکوپ ( گوشی پزشکی ) به قلب شما گوش می دهد. در افراد مبتلا به این بیماری، اغلب صداهای غیرعادی در قلب شنیده می شود . مور مور قلب، آریتمی و وجود مایع در ریه ها شاخص های تنگی دریچه میترال هستند.

#آزمایشات تصویربرداری

پزشک ممکن است از انواع آزمایش های تصویربرداری برای تایید تشخیص استفاده کند و همچنین علت اصلی مشکل را بیابد. این آزمایش ها ممکن است شامل موارد زیر باشند:

❇ اکوکاردیوگرام

این آزمایش با استفاده از امواج اولتراسوند، تصاویر زنده از ساختار و عملکرد قلب ایجاد می کند. این آزمایش از نظر تشخیصی برای تنگی دریچه میترال بسیار رایج و معمول است.

❇ عکس قفسه سینه با اشعه ایکس

این تست تصویربرداری با استفاده از میزان کمی اشعه، تصاویری از قلب و ریه ایجاد می کند.

❇ اکوکاردیوگرام از طریق مری

در این آزمایش تصویربرداری، پزشک یک دستگاه کوچک را وارد مری شما می کند که امواج فراصوت تولید می کند. این روش تصاویر دقیق تری از اکوکاردیوگرام را ایجاد می کند، زیرا مری درست در سمت راست قلب قرار دارد.

❇ کاتتریزاسیون قلبی

در این روش، پزشک یک لوله بلند و نازک را از طریق بازو، ران یا گردن وارد بدن می کند و آن را به قلب می فرستد. پزشک می تواند از این لوله برای انجام انواع آزمایشات استفاده کند، از جمله گرفتن تصویر از عروق خونی قلب. این روش بیشتر تهاجمی و خطرناک است، اما دقیق ترین روش می باشد.

تست های بی نظمی ریتم قلب

تست هایی که می توانند بر روی ریتم قلب نظارت کنند، الکتروکاردیوگرام و هولتر می باشند.  الکتروکاردیوگرام یا ای کی جی، فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند . هولتر روشی است که فعالیت الکتریکی قلب با استفاده از یک دستگاه مانیتورینگ قابل حمل ثبت می شود. شما معمولا به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت تحت نظارت قرار می گیرید.

✳ تست استرس

پزشک ممکن است از شما بخواهد فعالیت هوازی متوسط انجام دهید و سپس در هنگام تمرین بر روی فعالیت قلب نظارت کند.

دریچه میترال

درمان تنگی دریچه میترال

درمان تنگی دریچه میترال می تواند بسته به علائم و شدت بیماری متفاوت باشد. اگر شما هیچ علامتی نداشته باشید و فقط تنگی دریچه میترال خفیف داشته باشید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید.

#داروها

اگر تنگی دریچه میترال باعث ایجاد علائم شود، پزشک ممکن است داروهایی را تجویز کند. اگرچه داروها مشکل دریچه میترال را حل نمی کنند، اما می توانند به بهبود علائم شما کمک کنند. انواع داروهایی که ممکن است پزشک شما تجویز کند عبارتند از:

 • دارو های ضد انعقاد، یا رقیق کننده های خون، برای کاهش خطر لخته شدن خون
 • دیورتیک ها برای کاهش تولید مایع از طریق افزایش تولید ادرار
 • دارو های ضد آریتمی برای درمان آریتمی های قلبی
 • مسدود کننده های بتا یا بتا بلوکر ها برای کاهش ضربان قلب

#والوولوپلاستی

اگر  بیمار علاوه بر دارو به درمان نیاز داشته باشد، پزشک ممکن است انجام والووپلاستی بالونی میترال را انتخاب کند. در صورتیکه دریچه میترال شما به اندازه ای آسیب دیده نیست که نیاز به جراحی قلب داشته باشید، این روش یک گزینه محسوب می شود.

در طی این روش، پزشک یک کاتتر با یک بالون متصل به آن را از طریق ورید به قلب شما می فرستد. هنگامی که در دریچه میترال قرار می گیرد، پزشک بالون را باد می کند تا دریچه را باز کند. در بعضی موارد، ممکن است لازم باشد که بیش از یک بار این روش را انجام دهید.

#عمل جراحی

در برخی موارد ممکن است جراحی ضروری باشد. پزشک ممکن است دریچه میترال را با جراحی ترمیم کند تا عملکرد خود را به درستی انجام دهد. اگر این کار ممکن نیست، پزشک ممکن است دریچه میترال را تعویض کند.

 دریچه جایگزین ممکن است بیولوژیکی باشد، به این معنی که از گاو، خوک و یا انسان گرفته شده باشد. یا ممکن است مکانیکی باشد، به این معنی که دریچه یک یک دستگاه ساخته شده توسط انسان است.

عوارض ناشی از تنگی دریچه میترال

اگر تنگی دریچه میترال درمان نشود، می تواند منجر به عوارض جدی شود. شایعترین عارضه ی آن آریتمی است. فیبریلاسیون دهلیزی، که در آن حفره های بالایی قلب به ارتعاش در می آیند، یکی از عوارض آن است. اندوکاردیت و نارسایی قلبی نیز ممکن است رخ دهد.

تنگی دریچه میترال بر روی ریه ها نیز تاثیر می گذارد. ادم ریوی و فشار خون بالا شریان ریوی ممکن است نتیجه ی تنگ شدن دریچه میترال باشند.

بهترین روش ها برای بهبود علائم

اگرچه تغییر در شیوه زندگی نمی تواند تنگی دریچه میترال را اصلاح کند، اما ممکن است علائم شما را تسکین دهد یا از بدتر شدن آن ها جلوگیری کند. پزشک ممکن است تغییراتی در رژیم غذایی را پیشنهاد کند. بهتر است مصرف موارد زیر را کم کنید:

 • الکل
 • کافئین
 • محرک های دیگر مانند دارو های سرفه و سرماخوردگی
 • نمک

شما باید وزن خود را در محدوده ی سالم نگه دارید. ورزش منظم و رژیم غذایی سالم به شما کمک می کند. ورزش بیش از حد شدید می تواند باعث بدتر شدن علائم شما شود.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

 

 

 

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر طاهره چهارشنبه ۸ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا با تنگی میترال در حد متوسط تا شدید بدون علامت بارز و خاصی با MVA=1.5 نیاز به عمل جراحی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۸ خرداد ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت کنترل علائم با دارو و طبیعی بودن فشارخون ریوی و عدم نیاز به مداخله برای سایر دریچه ها ، نیازی به اقدام دیگری نیست

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام درمان تنگی دریچه میترال باداروی گیاهی امکان پزید است اگر هست اون دارو گیاهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر مطلقا برای درمان تنگی دریچه دارویی وجود نداره و درمان اون با جراحی و یا بالن هست ولی برای کنترل علائم از داروهای مدر ( گیاهی یا طبی) و در صورت بی نظمی قلبی از داروهای مناسب کنترل ضربان قلب و در صورت ضرورت رقیق کننده خون استفاده میشه و بطور کلی داروهای گیاهی در درمان این بیماری جایگاه جدی ندارند

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترچند سال پیش قلبم در گرفت برادرم منو رسوند بیمارستان طبق آزمایشاتی که گرفتن بهم گفتن دریچه قلبم تنگه و غلظت خون دارم، الان تقریبا 5 ماهه که شب ها یا موقع های که کارزیادی انجام میدم قلبم تیر میکشه و درد میگیره میشه بهم بگین بهترین راه درمان واسه غلظت خون وقلبم چیه چه داروهایی گیاهی مصرف کنم و چه چیزهایی مضرر هستن واسم ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   برای پاسخ دقیق به سوال شما نیاز به رویت مستندات و مدارک بویژه اکو دارم

 • تصویر کاربر عقیل دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر باتوجه به گزارش اکودررابطه باتنگی دریچه میترال ایابجزتعویض دریچه راه درمان دیگری دارد ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۳ اسفند ۹۷( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   جراحی انتخاب مناسبی برای بیمار شما است مگر اینکه بعلت بیماری های مختلف همراه نظیر بیماریهای ریوی ، نارسائی کلیوی، مشکلات مغزی و... ریسک جراحی بالا باشه که در این صورت تعویض دریچه از راه پوست جایگزین مناسبی است
   توصیه میکنم قبل از جراحی اکو رو توسط یک فلوشیپ فوق تخصص اکوکاردیوگرافی تکرار کنید.

 • تصویر کاربر شمالی یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  نوزاد بنده روز نهم بهمن به دنیا اومد و روز دهم بهمن اکو قلب شد که گفتن نارسایی خفیف دریچه میترال و سوراخ رگ بالای قلب. نتیجه اکو براتون میفرستم. دارم دق میکنم. تو رو خدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۴ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   این سوراخ براحتی توسط کویل قابل بستن هست و جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکتر یک سوال داشتم ازتون. مهم ترین دریچه قلب میترال است یا دریچه سینی آئورت؟؟
  دلیلش چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳ بهمن ۹۷( 5 ماه پیش)

   هر دو تقریبا به یک میزان اهمیت دارند و اشکال در هر کدام میتونه موجب بزرگی و نارسایی قلبی بشه

 • تصویر کاربر Mohdse شنبه ۱۵ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دوسال پیش عمل رینوپلاسی کردم دکتربیهوشی برام عملوکنسل کرد گفت باید به دکترقلب مراجعه کنی و مراجعه کردم گفتن ک میتونی عمل کنی ولی دریچه میترال قلبت بازه مادرزادی هستش و باید سه ماه بعد عمل و هرسال تحت نظرباشی و من دوسال ک نرفتم الان هم که تنگی نفس دارم خیلی سخت میتونم نفس بکشم البته یه پله تایی هم میرن بالا تپش قلبم خیلی از حدمیزنه لطفاپاسخگوی سوالم باشین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   تنگی نفس شما میتونه ناشی از مسائل هم قلبی و هم ریوی و هم اشکالات بینی باشه لطفا بفرمائید که چند سال دارید و برای اظهار نظر قاطعانه نیز لطفا گزارش اکو رو بفرستید.

  2. تصویر کاربر Mohdse دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 6 ماه پیش)
   باعرض خسته نباشید،۲۰سالمه،نمیتونم نفس عمیق بکشم و معمولا موقع ای بیشتز میشه ک شب هنگام خواب،قلبمم گاهی وقتا تیر میکشه،و زمانی که نوار قلب انجام دادم ۱۲۷بار تپش قلب داشتم و نرمال نبود.اگه مشکل جدی هست من به پزشک مراجعه کنم..
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۵ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   تنگی نفس شما میتونه ناشی از مسائل هم قلبی و هم ریوی و هم اشکالات بینی باشه لطفا بفرمائید که چند سال دارید و برای اظهار نظر قاطعانه نیز لطفا گزارش اکو رو بفرستید

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Mohdse دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دوسال پیش عمل رینوپلاسی کردم دکتربیهوشی برام عملوکنسل کرد گفت باید به دکترقلب مراجعه کنی و مراجعه کردم گفتن ک میتونی عمل کنی ولی دریچه میترال قلبت بازه مادرزادی هستش و باید سه ماه بعد عمل و هرسال تحت نظرباشی و من دوسال ک نرفتم الان هم که تنگی نفس دارم خیلی سخت میتونم نفس بکشم البته یه پله تایی هم میرن بالا تپش قلبم خیلی از حدمیزنه لطفاپاسخگوی سوالم باشین
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ دی ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   تنگی نفس شما میتونه ناشی از مسائل هم قلبی و هم ریوی و هم اشکالات بینی باشه لطفا بفرمائید که چند سال دارید و برای اظهار نظر قاطعانه نیز لطفا گزارش اکو رو بفرستید.

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 6 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکترمن 3سال پیش قلبم درد کمی داشت.پیش پزشک رفتم وگفت که دریچه قلبم اندازه سرسوزن گرفته شده واین مشکل بخاطرلاغری من است(25کیلو بودم و14سال داشتم).الان هم 17سال دارم و دردقلب بسیارکمتری دارم و وزن من هم 40کیلواست ایا مشکلم جدی است ؟ایا من نمیتوانم ورزش هایی مثل فوتبال رابازی کنم؟
  خواهش میکنم پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا گزارش اکو رو بفرستید تا بتونم دقیقتر پاسخ بدم.

  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۷ آذر ۹۷( 6 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا گزارش اکو رو بفرستید تا بتونم دقیقتر پاسخ بدم.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 7 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام تپش قلب دارم رفتم دکتر گفتن دریچه ی قلبم تنگه آیا خطر ناک هست خیلی تپش دارم به حدی که نمی تونم نفس بکشم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۱ آذر ۹۷( 7 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت دقیق بودن اطلاعات ارائه شده بله نیاز به اکو توسط یک فلوشیپ فوق تخصص اکوکاردیوگرافی و نیز مصرف دارو دارید

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر