آنژیوپلاستی عروق پا و دست چگونه انجام می شود؟

عمل آنژیوپلاستی قلب یا نفوذ در عروق کرونر از راه پوست، عملی است که برای باز کردن شریان های بسته قلب استفاده می شود. در این عمل با وارد کردن و باد کردن بالون کوچکی در شریان مسدود شده، به باز کردن آن شریان کمک می شود.

اغلب در آنژیوپلاستی عروق قلب یک لوله تور مانند بسیار کوچک به نام استنت به صورت دائم در شریان مسدود شده گذاشته می شود تا علاوه بر باز کردن شریان، احتمال تنگ شدن دوباره آن کم شود.

استنت ها به دو دسته تقسیم می شوند. برخی از آن ها روکشی از داروی باز نگهدارنده قلب دارند (استنت های شوینده با دارو) و برخی دیگر فاقد آن هستند (استنت های کاملا فلزی).

آنژیوپلاستی علائم شریان های مسدود شده مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس را کم می کند. هم چنین برای باز کردن رگ ها بعد از حمله قلبی و کاهش میزان آسیب به قلب از آن استفاده می شود.

چرا از آنژیوپلاستی قلب استفاده می شود؟

برای درمان نوعی بیماری قلبی به نام تصلب شرایین ( آترواسکلروز ) از این عمل استفاده می شود. آترواسکلروز به ساخته شدن تدریجی پلاک های چربی در رگ های قلب می گویند.

در صورتی که مصرف دارو یا تغییرات سبک زندگی برای درمان تصلب شرایین کافی نبوده، یا حمله قلبی و نشانه هایی مثل درد شدید قفسه سینه در فرد دیده شود، پزشک از  آنژیوپلاستی استفاده می کند.

آنژیوپلاستی جایگزین عمل جراحی باز قلب

یک آنژیوپلاستی موفقیت آمیز بدین معنا است که شما دیگر نیاز به انجام عمل بای پس نخواهید داشت. در این عمل رگ یا شریانی از قسمتی از بدن جدا شده و روی قلب دوخته می شود تا بجای شریان قلبی مسدود شده عمل کند. این عمل نیاز به یک شکاف روی قفسه سینه دارد و معمولا دوره بهبودی آن طولانی تر و همراه با درد بیش تر است.

آنژیوپلاستی برای همه افراد توصیه نمی شود. اگر شریان اصلی قلب که وظیفه خون رسانی به سمت چپ قلب را بر عهده دارد تنگ باشد، یا اگر عضلات قلب ضعیف باشند یا بیماری دیگری مربوط به رگ های خونی قلب داشته باشید، عمل بای پس یا عبور از شریان کرونر گزینه بهتری است. در این عمل، یک رگ خون در جایی از بدن، به جای قسمت مسدود شده شریان گذاشته می شود.

آمادگی های لازم قبل از عمل آنژیوپلاستی

قبل از عمل آنژیوپلاستی، پزشک به بررسی سابقه بیماری های شما پرداخته و شما را معاینه می کند. سپس با انجام یک آزمایش تصویربرداری به نام آنژیوگرافی مطمئن می شود که گرفتگی وجود دارد یا خیر. آنژیوگرافی به پزشک کمک می کند تشخیص دهد چه میزان شریان های قلب تنگ یا مسدود شده اند.

برای انجام آنژیوگرافی، مایع رنگی به وسیله کاتتر که از مچ، بازو یا ران شما عبور می کند به داخل شریان های قلب فرستاده می شود. کاتتر لوله ای بسیار باریک و دراز است. به محض پر شدن شریان ها از رنگ، تصویر یا فیلم آن ها را می توان دید.

به همین ترتیب پزشک متوجه هر گونه گرفتگی شریانی شده و تصمیم بعدی را جهت انجام آنژیوپلاستی می گیرد. گاهی سریعا بعد از این عمل (که هنوز کاتتر در قلب وجود دارد) پزشک اقدام به استنت گذاری و انجام انژیوپلاستی می کند.

دستورات لازم جهت خوردن و نوشیدن قبل از عمل به شما داده می شود. معمولا از شش تا هشت ساعت قبل از عمل نباید چیزی خورد. اگر قبل از عمل در بیمارستان بستری هستید ممکن است دستور متفاوتی به شما داده شود.

شب قبل از عمل آنژیوپلاستی باید:

 •  طبق دستور پزشک داروهای فعلی خود را مصرف کنید. گاهی پزشک دستور می دهد مصرف داروهایی مانند داروی دیابت را قطع کنید.
 •  تمامی داروهایی که مصرف می کنید را با خود به بیمارستان ببرید.
 •  داروهایی که مجاز به مصرف هستید را همراه مقدار کمی آب بخورید.
 •  آنژیوپلاستی نیاز به یک شب بستری در بیمارستان دارد. برای برگشتن به خانه شما نمی توانید رانندگی کنید. بنابراین بهتر است از قبل برای این مساله هم برنامه ریزی کنید.

فیلم آنژیوپلاستی عروق قلب

مراحل عمل آنژیوپلاستی

شکافی روی بدن شما ایجاد نمی شود مگر برش بسیار کوچکی روی ران، مچ یا بازو که کاتتر از آن عبور کند. بسته به نوع و تعداد گرفتگی ها عمل تا چند ساعت طول می کشد.

آنژیوپلاستی در آزمایشگاه کاتترگذاری قلبی و توسط متخصص یا جراح قلب، تیم پزشکی و پرستاران قلب و عروق انجام می گیرد.

معمولا از شریان داخل ران پا برای انجام آنژیوپلاستی ( آنژیوپلاستی عروق پا ) استفاده می کنند. قبل از عمل قسمت مورد نظر بدن ضد عفونی شده و پارچه ای استریل روی آن قرار داده می شود.

قسمتی که کاتتر وارد می شود را بی حسی موضعی می کنند. سپس الکترودهای کوچکی روی قفسه سینه قرار داده می شود تا بر ضربان قلب حین عمل نظارت شود.

بیهوشی عمومی لازم نبوده و کمی آرامبخش به شما داده می شود، بنابراین در طول عمل شما بیدارید. هم چنین داروهای رقیق کننده خون از طریق کاتتر وارد جریان خون شما می شود. سپس عمل شروع می شود.

 • بعد از بی حس کردن محل برش، سوزن بسیار کوچکی وارد شریان ران یا دست می شود. این برش بسیار سطحی بوده و فقط روی پوست است.
 • سپس پزشک سیم ظریفی همراه با کاتتر داخل شریان کرده تا به محل گرفتگی برسد.
 • ممکن است در قسمتی که کاتتر وارد می شود کمی فشار احساس کنید، اما فشار خود کاتتر را متوجه نمی شوید. درد شدید به هیچ وجه وجود ندارد. در صورتیکه درد تیزی حس کردید به پزشکتان بگویید.
 • سپس کمی رنگ داخل کاتتر تزریق شده تا گرفتگی ها را از طریق تصویر یا فیلم نشان دهد.
 • بالون کوچکی انتهای کاتتر زده شده تا شریان مسدود شده را باز کند. بعد از باز شدن شریان، بالون کوچک شده و خارج می شود. برای باز کردن تدریجی شریان، پزشک بالون را چندین بار باز و بسته می کند.

چنانچه چند گرفتگی داشته باشید، این پروسه برای هر گرفتگی تکرار می شود. به دلیل اینکه بالون هر بار جلوی جریان خون را به قسمتی از قلب می گیرد، احساس کمی درد عادی است.

درد قفسه ی سینه بعد از استنت گذاری

استنت گذاری عروق

اکثر افرادی که آنژیوپلاستی انجام می دهند، استنت هم در شریان مسدوده شده می گذارند. معمولا بعد از باز شدن شریان توسط بالون، استنت گذاری صورت می گیرد. استنت از دیواره شریان محافظت کرده تا پس از آنژیوپلاستی دوباره تنگ نشود. استنت شبیه یک سیم حلقه ای کوچک است. مراحل استنت گذاری بدین شرح است:

 •  استنت دور بالون و سر کاتتر گذاشته شده و داخل شریان قلب رفته تا به گرفتگی برسد.
 •  در محل گرفتگی، بالون باز شده و استنت کش می آید تا اینکه داخل شریان گیر کند.
 •  استنت بصورت دائم در شریان مانده تا آن را باز نگه دارد و خونرسانی قلب را بهبود بخشد. در برخی موارد به بیش از یک استنت نیاز است.
 •  با قرار گرفتن استنت در محل مورد نظر، بالون و کاتتر خارج شده و تصاویر یا آنژیوگرام های بیش تری گرفته می شود تا خونرسانی بهتر مشاهده شود.
 •  در آخر کاتتر خارج شده و عمل تمام می شود.

دوام استنت قلب چقدر است؟

استنت های قلبی دارای پوشش ضد رسوب هستند و تا حد ممکن از رسوب مجدد چربی در آن موضع از شریان جلوگیری می کند. ولی این جلوگیری از رسوب گذاری دائمی نیست.

دوام استنت قلبی و عدم نیاز به استنت گذاری مجدد رابطه مستقیمی با سبک زندگی بیمار پس از عمل و تغذیه او دارد. معمولا عمل آنژیوپلاستی برای بیماران قلبی مثل زنگ هشداری برای تغییر عادت های زندگی و غذایی است.

بیمار می تواند با اصلاح رژیم غذایی خود، بهبود عادت های فردی مثل ورزش و پیاده روی، ترک دخانیات و … به فنر قلب بی نیاز شود.

رژیم بعد از آنژیوپلاستی

با انجام انژیوپلاستی جریان خون به قسمت هایی از قلب که قبلا تنگ شده بودند خون بیش تری می رسد. لازم است عادات و سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید و  داروهایتان را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

رژیم بعد از آنژیوپلاستی

اگر علائمی که قبلا داشتید، مثل نفس تنگی یا درد قفسه سینه دوباره سراغتان آمد، به پزشک مراجعه کنید. در صورتیکه درد شدید قفسه سینه یا دردی که به نیتروگلیسرین پاسخ ندهد، دارید سریعا با اورژانس تماس بگیرید. جهت مراقبت و حفظ سلامت خود پس از آنژیوپلاستی لازم است که:

 •  سیگار را ترک کنید.
 •  وزن مناسبی داشته باشید.
 •  دیابت، فشار خون یا شرایط اینچنین دیگر را کنترل کنید.
 •  مرتبا ورزش کنید.
 •  کلسترولتان را پایین بیاورید.

مراقبت های پرستاری بعد از آنژیوپلاستی

در صورتیکه عمل شما اورژانسی نباشد، یک شبانه روز در بیمارستان بستری می شوید تا وضعیت قلبتان تحت نظر قرار گیرد. عمدتا بعد از یک هفته استراحت می توانید کار و برنامه روزانه خود را از سر بگیرید. اگر عمل آنژیوپلاستی به دلیل حمله قلبی برایتان انجام شده است، احتمالا مدت بیش تری نیاز به بستری شدن و استراحت کردن دارید.

بعد از مرخص شدن بهتر است مایعات زیادی بنوشید تا مایع رنگی از بدنتان خارج شود. از انجام ورزش های سنگین و بلند کردن اشیا سنگین حداقل تا یک روز بپرهیزید. از پرستار یا پزشک خود در مورد کارهایی که نباید انجام دهید مشورت بگیرید. در موقعیت های زیر سریعا با کادر پزشکی تماس بگیرید:

 •  اگر محل ورود کاتتر دچار ورم یا خونریزی شد.
 •  اگر در محل ورود کاتتر دچار درد یا ناراحتی شدید.
 •  چنانچه نشانه های عفونت، قرمزی، التهاب، ترشح یا تب داشتید.
 •  در صورتیکه دما یا رنگ دست یا پایتان (که در آن کاتتر وارد شده است) تغییر کرد.
 •  اگر احساس ضعف یا از هوش رفتن داشتید.
 •  در صورتیکه دچار درد قفسه سینه یا نفس تنگی شدید.

👈 مطلب مرتبط: برای دانستن علت درد بعد از آنژیوپلاستی برروی لینک زیر کلیک کنید

درد بعد از آنژیوپلاستی 

داروی بعد از استنت قلب

بعد از استنت گذاری نیاز است برای مدتی طولانی داروهایی مانند آسپرین و کلوپیدوگرل جهت جلوگیری از لخته شدن خون در استنت مصرف شود.

لازم است که حتما توصیه ها و دستورات پزشک مبنی بر مصرف داروهایی مثل آسپرین یا کلوپیدوگرل را جدی بگیرید. بیش تر افرادی که آنژیوپلاستی همراه با یا بدون استنت گذاری انجام می دهند نیاز به مصرف آسپرین دارند.

معمولا بیمارانی که استنت گذاری داشته اند ملزم اند تا یکسال یا بیش تر از دارو هایی چون کلوپیدوگرل استفاده کنند. در صورت وجود هر گونه سؤال یا نیاز به جراحی غیر قلبی با متخصص قلب مشورت کنید تا از مصرف یا قطع داروهای فعلی اطمنیان حاصل کنید.

عوارض آنژیوپلاستی قلب

با وجود اینکه آنژیوپلاستی نسبت به عمل بای پس قلب کم تر تهاجمی است، برخی خطرات را به دنبال دارد. برای نمونه می توان به این موارد اشاره کرد:

۱. تنگ شدن مجدد شریان ها (restenosis)

در آنژیوپلاستی بدون گذاشتن استنت، ۳۰ درصد از بیماران دچار تنگ شدن مجدد شریان ها می شوند. برای جلوگیری از این مساله، از استنت گذاری استفاده می کنند.

در آنژیوپلاستی هایی که استنت کاملا فلزی استفاده می شود، این میزان به ۱۵ درصد رسیده و در آنژیوپلاستی های شوینده با دارو این مشکل در ۱۰ درصد افراد رخ می دهد.

۲. لخته شدن خون

لخته های خون در استنت و حتی بعد از عمل ممکن است شکل بگیرند. این لخته ها سبب بسته شدن شریان شده و در آخر منجر به حمله قلبی می شوند.

جهت کاهش احتمال لخته شدن خون در استنت باید از داروهای تجویز شده ای نظیر آسپرین (پلاویکس) و پراسوگرل (افینت) کمک گرفت. حتما در مورد مدت زمان مصرف این داروها با پزشک خود مشورت کرده و سر خود مصرف دارو را قطع نکنید.

۳. خونریزی

گاهی در قسمتی از پا یا دست که کاتتر وارد می شود، خونریزی ایجاد شده و بعد به شکل کوفتگی در می آید. البته ممکن است این خونریزی شدید شود و شما به تزریق خون یا جراحی دیگری نیاز پیدا کنید.

خطرات دیگر آنژیوپلاستی که احتمال روی دادن آن ها کم است، عبارتند از:

۴. حمله قلبی

احتمالرخ دادن سکته قلبی کم است، اما گاهی در طول عمل فرد دچار سکته قلبی می شود.

۵. آسیب شریان کرونر

ممکن است شریان کرونر دچار پارگی شود. این مشکلات سریعا باید با جراحی بای پس حل شوند.

۶. مشکلات کلیه

در افرادی که از قبل دچار بیماری های کلیوی هستند و گاهی در افراد سالم، احتمال صدمه رسیدن به کلیه توسط رنگ موجود در استنت وجود دارد.

اگر احتمال این خطرات در شما زیاد باشد، پزشک رنگ تزریقی در کلیه ها را ملایم تر کرده، یا از کم آب نشدن بدن حین عمل اطمینان حاصل می کند.

۷. سکته

اگر حین وارد کردن کاتتر در آئورت پلاک ها شل شوند، خطر روی دادن سکته وجود دارد. هم چنین ممکن است خون در کاتتر لخته شود و به مغز برود. البته سکته از موارد بسیار نادر بوده و پزشکان برای پیشگیری از این مساله از رقیق کننده های خون کمک می گیرند.

۸. ضربان غیرعادی قلب

در طول عمل گاهی قلب بسیار تند یا کند می زند. این مساله معمولا زودگذر است و پزشک می تواند از آرامبخش یا داروی دیگری جهت کنترل آن استفاده کند.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر بروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آترین جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 404 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما:
  خواسته بودید توضیح بیشتری درباره بیماری خودم بدم.من با علایم درد شدید قفسه سینه و تعریق و پایی آمدن ضربان قلب در بیمارستان بستری شدم اما بعد از سه روز با بهبود علایم دستور ترخیص من صادر شد که درست یک ساعت قبل از ترخیص سکته قلبی کردم که به علت نبودن دستگاه آنژیو گرافی به شهرستان رشت ارجاع داده شدم در آنجا گفتن که یکی از رگهای قلب من بسته شده و تحت
  عمل قرار گرفتم و یک استند سمت چپ قلب گذاشتم
  بعد از ترخیص از بیمارستان حالم خوب بود و چون به پزشکی که مرا عمل کرده بود دسترسی نداشتم به پزشکی در شهرستان خودم مراجعه کردم
  ایشان قرص نیتروکانتین رو قطع کردن به جای قرص دیلتیازیم نیز قرص متورال تجویز کردن تا شش ماه حالم خوب بود اما درست در یک سالگی عمل آنژیو گرافی با همون علایم(درد قفسه سینه -تعریق زیاد-افت ضربان) از خواب بیدار شده و راهی بیمارستان شدم که بعد از
  تزریق نیتروگلیسیرین دوباره بهبود پیدا کردم . جالب اینجا بود که تمام آزمایشات اعم از خون و اکو و نوار قلب نرمال بود و دکتر مجبور شد دستور سی تی آنژیو بده که اون هم نرمال از آب درومد (به گفته پزشک معالجم)
  بنابر این ایشان به اسپاسم قلبی شک بردن و گفتن مشکل تو اسپاسم قلبی است
  من مدارکی که خواسته بودید رو براتون می فرستم
  بسیار ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب با توجه به توضیحات احتمال اسپاسم مطرح است. در صورتی که در نوار قلب حین درد سینه شما بالا رفتن قطعه ST وجود داشته باشد این مسئله اثبات می شود و در این صورت از ادیلتیازم و نیتروکانتین استفاده بفرمایید و در غیر اینصورت از پنتوپرازول استفاده کنید
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۰ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   در گزارش سی تی آنژیوگرافی اثری از استنت گزارش نشده است
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر آترین چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 524 مشاهده پرسش
  سلام:
  من پارسال دی ماه(98) عمل آنژیوگرافی کردم و یک استند قسمت چپ قلبم گذاشتم.بعد از ششماه برای چکاپ رفتم متاسفانه به دلیل عدم دسترسی به دکتر معاجم به دکتر دیگه مراجعه کردم و ایشون قرص دیلتیازیم رو قطع وبه جاش متورال تجویز کرد حالم خوب بود تا اینکه درست در یک سالگی عمل قلبم دوباره با همون عوارض و حتی شدیدتر به بیمارستان مراجعه کردم در بیمارستان تمام آزمایشاتم خوب بود.اما دکتر گفت برای اطمینان یک سی تی آنژیو نیز انجام بده که اون هم خوب از آب درامد و من پس از سه روز به خانه مراجعه کردم اما بعد از یک ماه(سه روز قبل)دوباره با همان علایم بستری شدم و اینبار دکتر گفت که احتمالا مشکل من اسپاسم قلبی هستش
  نظر شما چیه؟
  اگه حدس ایشون درسته چه جوری باید این مشکل رو حل کرد؟
  سپاس فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۸ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصاویر گزارش انژیوپلاستی و سی تی آنژیوگرافی خود را بفرستید و علایم خود توضیح بیشتری دهید
 • تصویر کاربر Bahar پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 713 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  علت خس خس سینه با سوت کشیدن چیه ؟؟
  ۲ ماه از آنژیو پدرم میگذره و ۲ تا استنت گذاشتن
  خس خس کردن ربطی به قلب داره ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب حالت فوق معمولاً مربوط به مشکلات ریوی است ولی در نارسایی قلبی و همچنین افراد چاق نیز دیده می‌شود
  2. تصویر کاربر Bahar پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   وقتی راه هم میرن نفس نفس میوفتن، همین علائم قبل آنژیو هم داشتن ، سی تی اسکن ریه قبل از آنژیو پلاستی انجام دادن و مشکلی نداشتن، دکتر گفتن ۳ ماه دیگه باز ویزیت بشن ، ممکنه استنت ها مشکل پیدا کرده باشن ؟؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۵ فروردین ۰( 3 سال پیش)
   این احتمال خیلی کم مطرح است
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 299 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت سرکار خانم دکترخسروی
  بنده 39 سال سن دارم دوماه پیش متاسفانه تو اداره دچار درد قفسه سینه شدم و با اورژانس به بیمارستان منتقل شدم و در نهایت گفتم گرفتگی رگ داشتم و استند گذاری کردم ، ولی بسیار حالم خوب بود در طول این مراحل و بعد از استند هم همنیطور، نه قند خون و نه چربی و نه فشار و .. دارم
  وزنم 84 کیلوگرم و قدم 180 سانت
  بنده از سن 20 سالگی تا 30 سالگی ورزش حرفه ای کردم ولی ده سال گذشته ورزش نکردم میخواستم بدون آیا بنده با این شرایط (سکته قلبی و استند) میتونم دوباره ورزش حرفه ای کنم ؟
  با سپاس از وقت گرانقدر شما که در اختیار بنده میزارید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی یک ماه پس از استنت گذاری خود را بفرستید
  2. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام ممنونم از پیگیریتون، جسارت بنده رو ببخشید که اسمتون رو اشتباه تایپ کردم
   متشکر
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   انجام ورزش‌های ایزوتونیک بلامانع است
  4. تصویر کاربر سعید یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   ممنونم از پاسخ سریع شما خداوند اجر کار خیر شما را بدهد
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سلامت باشید امیدوارم که مفید بوده باشد
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 352 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و آرزوی سلامتی برای شما
  بعد از استند قلب و تجویز آسپرین و پلاویکس ۷۵ شخص میتونه از مولتی ویتامین استفاده بکنه ؟ به دلیل وجود ویتامین کا که تو انعقاد خون تاثیر داره میپرسم ؟ آیا تاثیر منفی میگذاره مولتی ویتامین تو عملکرد صحیح پلاویکس و آسپرین ؟ ممنون از توجه شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب مصرف مولتی ویتامین همزمان با آسپیرین و پلاویکس بلامانع است
 • تصویر کاربر مرشدی پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 348 مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقای دکتر پزدانخواه ، مرشدی زاده هستم
  در تاریخ 11/مرداد/99 با معرفی از طرف خانم دکتر منشی زاده ، خدمت شما آنژیوپلاستی انجام دادم و بعد از چند مرحله که به صورت حضوری خدمت شما رسیدم ، نوبت بعدی بنده برای ویزیت در آذر ماه تععین شد ، با توجه به اینکه طبق دستور شما ، آزمایش خون را به صورت کامل در تاریخ 12/آذر/99 انجام دادم و با توجه به شیوع بیماری کرونا و توصیه وزارت بهداشت به نرفتن به مراکز درمانی و بیمارستانی ، برای رسیدن خدمت شما برای معاینه حضوری ، چه دستوری می فرمایید ( برگه آزمایش را می شود از طریق اینترنتی خدمت شما ارسال کنم ؟ ) و جناب دکتر ، بنده قرص پلاویکس را 2 ساعت بعد از ناهار مصرف می کنم و از نظر گوارش و معده دچار مشکل شده ام آیا امکان تغییر زمان مصرف این قرص وجود دارد و با تغییر زمان مصرف ، تاثیر و کارایی آن تغییر می کند
  با تشکر مرشدی زاده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۳ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله از همین طریق بفرستید. پلاویکس را بعد از یکی از وعده های غذایی مصرف کنید.
 • تصویر کاربر Mina.shni پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 9600 مشاهده پرسش
  باسلام و ادب مادرم پارسال طی یه عمل دچار سکته شدن ...بعدازسکته انژیوپلاستی شدن ودرگیری سه رگ،یک رگ کلا کات قدیمی بود.یک رگ استنت گرفت.الان یکسال و دوماه شده که قرص پلاویکس و اسپرین میخورد داروهای دوروکانتین2.6 متورال راهم یکساله مداوم میخورد متفورمین و اتورواستاتین هم پنج سالی میشود چربی و قندش کنترل هست.پزشکش مرخصی زایمان است و ما هم شهرستانیم دسترسی حضوری بشما امکانش برامون نیست.لطفا بفرمایید داروی پلاویکس را ادامه دهد تا کی ؟یا قطع کند؟؟ اینم عرض کنم در نبود پلاویکس خارجی یکروز قرص نداشت زیر بغل سمت چپش درد گرفته بود و تپش قلب هم شبانه داشت.الان هم یک ماهی میشه پلاویکس ایرانی میخورد .شدیدا به پاسختون نیاز داریم لطفا کمکمان نمایید.گزارش انژیوپلاستی پیوست گردید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام و عرض ادب گزارش ارسالی تصویر گزارش آنژیوگرافی است نه آنژیوپلاستی. در صورتی که بیش از یک سال از انجام آنژیوپلاستی گذشته است نیازی به مصرف پلاویکس نیست. مصرف پلاویکس تاثیری در کنترل درد و یا طپش قلب ندارد.
  2. تصویر کاربر Mina.shni پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   باسلام تشکر از پاسخگویی .چگونه قطع کند یکباره مشکلی ندارد؟ اسپرین و دیگر داروهایی که ذکر شد. ادامه دهد؟ نظرتون را درباره وضعیت رگهای قلبی مادرم از گزارش نیز اگر ممکن هست میخواهیم بدانیم سپاسگذاریم.
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   بله پلاویکس را می‌توانند قطع کنند و سایر داروها باید ادامه یابند احتمالاً به لوزارتان و یا کاپتوپریل هم نیاز دارند. در مورد رگ سمت راست نیاز به رویت تصویر نوار قلب و احتمالا اسکن هسته ای قلب و نیز اطلاع از علایم ایشان دارم
  4. تصویر کاربر Mina.shni پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   باتشکر از پاسخگویی.چگونه قطع نماید یکباره مشکلی نمیشود؟ بقیه قرص های قلبی که ذکر شد را ادامه دهد؟ نظرتون رو درباره وضعیت رگهای قلبی در گزارش اگر ممکن هست بدانیم .سپاسگذارم
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 3 سال پیش)
   قطع یکباره مشکلی ایجاد نخواهد کرد در مورد رگها در قسمت قبل توضیح دادم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر اشکان چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 447 مشاهده پرسش
  دلیل خوب نشدن جای عمل انژیو بعد یک ماهدچیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۲ مرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   در صورت عدم بروز عارضه دلیل مرتبط با آنژیوگرافی برای عدم بهبود محل آنژیوگرافی و یا آنژیوپلاستی بعد از یک ماه وجود ندارد و باید بدنبال سایر علل و مشکلات بود
 • تصویر کاربر امجد پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 353 مشاهده پرسش
  سلامی دوباره دکتر جان عزیز

  سوالم این بود دکتر جان
  هزینه عمل باز قلب درسال 99 چقدر میباشد
  باتشکر از بنده همیشه تندرست سلامت باشید
  🌷🌷🌻🌻
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۶ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام و عرض ادب همانطور که در پاسخ سوال قبلی شما عرض کردم بدلیل تفاوت زیادی که در مراکز مختلف و همچنین نوع عمل جراحی، مدت اقامت در بیمارستان و وسایل و داروهای مصرف شده وجود دارد نمیتوان مبلغ واحدی را اعلام کرد و بهتر است که از مرکز مورد نظر استعلام کنید
 • تصویر کاربر بهزاد شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 285 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما دکتر محترم
  نه ماه است که آنژیوپلاستی شدم و از آن زمان تحت نظر میباشم که شکر خدا مشکلی ندارم.برای تخلیه ریشه ی باقی مانده دندان نیاز به قطع پلاویکس میباشد.
  میخواستم لطف کنید و مرا راهنمایی فرمایید که آیا میتوانم موقت پلاویکس را قطع کنم؟
  STENT S IMPLANTED Resolute onyx
  ۲۲_۳.۵
  با تشکر فراوان امیدوارم همیشه سلامت و تندرست باشید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام و عرض ادب بله میتوانید پلاویکس را بطور موقت از پنج روز قبل از جراحی دندان قطع کنید
درحال دریافت اطلاعات