آنژیوپلاستی عروق کرونری تا چه اندازه در درمان من موثر است؟

آنژیوپلاستی عروق کرونری فرآیندی است که به درمان بیماری کرونری قلبی و آنژین کمک می کند.

شریان کرونری شما نقشی حیاتی در سلامت قلبتان بازی می کند. اما در بعضی افراد، شریان کرونری به دلیل رسوب چربی که در دیواره ی شریان تشکیل می شود، تنگ یا مسدود می شود که به آن آتروما می گویند. آنژیوپلاستی عروق کرونری با برطرف کردن تنگی و برقرار کردن دوباره ی جریان خون به خونرسانی عضلات قلبی کمک می کند.

آنژیوپلاستی عروق کرونری می تواند به بهبود علائم آنژین کمک کند و همچنین به عنوان درمانی اورژانسی برای افرادی که حمله قلبی داشته اند، استفاده شود.

فرق آنژیوگرافی با آنژیوپلاستی چیست؟

فرق آنژیوگرافی با آنژیوپلاستی

قبل از انجام آنژیوپلاستی عروق کرونری باید یک آنژیوگرافی انجام دهید تا درون شریان های شما را مشاهده کنند و مقدار انسداد و محل انسداد را ارزیابی نمایند. آنژیوگرافی اغلب به عنوان قسمتی از فرآیند مشابه استفاده می شود.

آنژیوپلاستی عروق کرونری چقدر طول می کشد؟

آنژیوپلاستی به طور معمول بین 30 دقیقه تا دو ساعت زمان می برد، گرچه می تواند طولانی تر نیز شود.

روش آنژیوپلاستی عروق کرونری قلب چگونه است؟

در شروع فرآیند آنژیوپلاستی قلب یک بیحسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه مربوط به شما داده می شود. بعد از آن یک کاتتر (یک لوله توخالی) انعطاف پذیر و نرم از طریق شریان مچ دست یا کشاله ی ران شما وارد عروق خونی می شود. در راس کاتتر یک بالن کوچک و یک لوله ی توری از جنس فولاد ضدزنگ که به آن استنت می گویند، قرار دارد.

مقداری رنگ (عامل کنتراست) به درون کاتتر تزریق می شود که در نتیجه آن شریان های شما با اشعه ی ایکس قابل مشاهده خواهند بود. این کار به پیدا کردن محل تنگی و شدت آن در شریان کمک می کند. در هنگام تزریق رنگ، این طبیعی است که شما احساس گرگرفتگی داشته باشید.

استنت گذاری

بعد از آن، کاتتر به سمت قلب شما فرستاده و به درون شریان کرونری وارد می شود تا راس آن به قسمت تنگی یا انسداد برسد.

در مرحله بعد،  که در انتهای کاتتر وجود دارد به آرامی باد میشود سپس رسوب چربی (آتروما) را به سمت دیواره ی شریان می فشارد و آن را گشاد میکند.

با گشاد شدن بالن، استنتی که روی بالن قرار گرفته بود باز میشود پس مثل یک داربست عمل کرده و شریان را باز نگه میدارد. بالن را جمع میکنند و برمیدارند، و استنت در محل باقی میماند.

بعضی از افراد ممکن است دچار تپش قلب شوند و ممکن است شما حالتی شبیه به آنژین احساس کنید. اگر احساس ناراحتی کردید، یا در هنگام فرآیند درد داشتید، به دکتر قلب خود بگویید.

زمانی که آنژیوپلاستی تمام شود، کاتتر برداشته می شود. بعضی اوقات ممکن است در هنگام خارج کردن کاتتر مقدار کوچکی خونریزی ایجاد گردد. پزشک یا پرستار، آن ناحیه را برای مدتی فشار خواهد داد یا ممکن است یک پلاک روی آن قرار دهد تا خونریزی را متوقف کند، به این پلاگ آنژیوسیل می گویند. بعد از فرآیند، نیاز است که مدتی در تخت بمانید.

در ساعت های نخست بعد از فرآیند آنژیوپلاستی عروق کرونری ممکن است دچار کمی ناراحتی در قفسه سینه خود شوید. اگر این اتفاق افتاد، به پزشک یا پرستار خود خبر دهید.

ترخیص از بیمارستان بعد از آنژیوپلاستی

بیشتر افراد در همان روز یا فردای روز آنژیوپلاستی می توانند به خانه بازگردند، اما اگر شما آنژیوپلاستی اورژانسی داشته اید، ممکن است نیاز باشد مدت طولانی تری در بیمارستان بمانید.

مراقبتهای پس از آنژیوپلاستی

عوارض بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر

وقتی به خانه بازگشتید، ناحیه ای که کاتتر از آن جا وارد شده بود را ارزیابی کنید. انتظار کمی کبودی و حساسیت را داشته باشید، اما اگر قرمزی یا تورم وجود داشت، یا سوزشی داشت که بدتر میشد، با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از ترک کردن بیمارستان، پرستار با شما در مورد دوره ی بهبودی و کارهایی که باید انجام دهید یا انجام ندهید، صحبت می کند. طبیعی است که تا چند روز بعد، احساس خستگی داشته باشید، اما بیشتر افراد بعد از چند روز به زندگی طبیعی باز می گردند. اگر شما دچار حمله قلبی شده اید، زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود یابید.

مراقبت های پس از آنژیوپلاستی عروق کرونری قلب چیست؟

✅ بهتر است از انجام فعالیت های سخت مانند بلند کردن وزنه سنگین، تا چند هفته یا بیشتر پرهیز کنید.

✅ حداقل تا یک هفته بعد از آنژیوپلاستی نباید رانندگی کنید، اگر حمله قلبی داشته اید، این مدت طولانی تر است.

✅ اگر یک آنژیوپلاستی برنامه ریزی شده بدون عوارض جانبی داشته اید، ممکن است بتوانید چند روز بعد به شغل خود بازگردید، بسته به این که شغل شما چه باشد!

✅ اگر آنژیوپلاستی اورژانسی بعد از حمله قلبی داشته اید، ممکن است نیاز باشد چند هفته استراحت کنید.

مراقبت از بیماران قلبی

✅ بهتر است در برنامه های بازتوانی قلبی شرکت کنید، یک دوره ورزش و جلسات آموزشی که به بهبود سریع تر شما کمک می کند.

✅ اگر برای شما استنت گذاری شد، باید از داروهای ضد پلاکتی خاصی (مانند آسپرین یا کلوپیدوگرل) برای کمک به کاهش خطر تشکیل لخته در داخل یا اطراف استنت استفاده کنید.

✅ استنت در سیستم امنیتی فرودگاه و یا ام آر آی تاثیری ندارد.

اگر بعد از رفتن به خانه دچار درد در قفسه سینه شدم چه کاری کنم؟

اگر دچار درد قفسه سینه شدید، استراحت کنید و طبق دستور پزشک داروهایتان را مصرف کنید. اگر درد کمتر نشد، با اورژانس تماس بگیرید. ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید!

روش آنژیوپلاستی تا چه حد در درمان موثر است؟

در بیشتر افراد (بیشتر از 9 نفر از هر ده نفر) جریان خون شریان بهبود می یابد. خیلی از افراد درمی یابند که علائمشان بهتر شده و می توانند کارهای بیشتری انجام دهند. هر چند آنژیوپلاستی عروق کرونری برای تمام افرادی که دچار آنژین شده اند قابل انجام نیست و علت آن این است که در بعضی افراد تعداد نقاط تنگی و انسداد بسیار زیاد است یا قسمت تنگ شده یا مسدود شده بسیار وسیع میباشد.

گرفتگی عروق قلب

بعضی اوقات شریان می تواند دوباره تنگ شود و باعث تکرار آنژین شود؛ اما پیشرفتی که در تکنولوژی استنت گذاری به وجود آمده است به این معنی می باشد که خطر این اتفاق کاهش یافته است. اکنون خیلی از افراد برای مدتی طولانی علائمی ندارند.

تعدادی کمی بعد از این فرآیند دچار عوارض می شوند. خطر ایجاد عوارض متفاوت است و به سلامت کلی و شرایط قلبی فرد بستگی دارد. با پزشک خود درمورد فواید و ضرر های احتمالی آنژیوپلاستی و نگرانی های ممکنه درباره ی آن صحبت کنید.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
فشار خون

با سلام و خسته نباشید پدرم 64 سالشه ده روز پیش استنت قلب گذاشته و الان دو یا سه روزه فشار خونش نامنظمه و تا 17 هم میرسه و بعد از نیم ساعت تنظیم میشه لطفا جواب مار بدین ممنون میشم مشاهده پاسخ دکتر
2
درد بعداز آنژیو

با سلام
میخواستم بدونم چرا دقیقا بعد از آنژیوگرافی که انجام دادم دچار درد دست چپ و شانه شده ام.به صورتیکه به حالت نشسته درد شدیدی دارم ولی زمان دراز کشیدن درد کمتری دارم
مشاهده پاسخ دکتر
3
اهدای خون و انجام عمل لیپولیز

استاد بزرگوارم سلام
با توجه به سابقه دوبار MI و انجام عمل آنژیوپلاستی جهت رفع انسداد عروق، آیا اهدای خون جهت کنترل غلطت خون و ... و همچنین انجام عمل لیپولیز را مجاز می دانید یا خیر؟ بسیار سپاسگزارم
مشاهده پاسخ دکتر
4
ناراحتی در استخوان پشت گوشچپ

سلام آقای دکتر من ۶۷سال سن دارم سه روز پیش آنژیوگرافی انجام دادم حالا نمیدانم استخوان است یا ورید گردن که درست در پشت گوش راست ناراحتی دارد ممنون می شوم اگر راهنمایی فرمایید
باتشکر
مشاهده پاسخ دکتر
5
rivaroxaban

با عرض سلام واحترام ببخشيد ايا همزمان ميشه ريوروكسابان ۱۵میلیگرم با اسپرین ۸۰ همزمان مصرف کرد بیمار فاقد حرکت میباشد همچنین زارلتو خارجی با زالربان با توجه به تفاوت قیمت خیلی زیاد ایا توعملکردشون متفاوت هستن؟ با تشکرازراهنماییتون مشاهده پاسخ دکتر
6
آنژین شبانه

سلام
من خانمی هستم 22 ساله.. چند سالیه که با دراز کشیدن سمت چپ قفسه سینم تیر میکشه و درد میگیره و به کتف سمت چپم هم انتشار پیدا میکنه و با تنفس هنگام دم دردش بیشتر میشه.. این علایم که گفتم با خوابیدم به پهلو راست و رو به بالا بیشتر ایجاد میشه و وقتی پهلو چپ میخابم یا بلند میشم بر طرف میشه. آیا مشکلی هست که باید پیگیری کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
7
پرولاپس میترال وضربان شکمی

سلام اقای دکترخسته نباشید 25 ساله ازتهران یک ساله که دچارافتادگی خفیف دریچه میترال شدم بیماری مادرزادی کلا توخانوادمون ندارم فقط من این طوری شدم رفتم دکتربهم قرص سواتالول 80 ووراپامیل 50 داد دوماه مصرف کردم وبعدیک روز صبحاحساس نبض درشکم کردم که بعد احساس نبض رفتم دکترقلب خوب بهم گفت این قرص ها رونخور این ها گشادی عروق خونی میاره وبعد گفت سونوگرافی ازرگ اعورت بگیر گرفتم گفت قطر14mmداردوپلاک واریسم نداردودکترقلب بهم متروپرالول 50 واسپیرین80 دادودوماهی هست مصرف میکنم گفت دکتربرو دکتراعصاب قرص گاباتین 100 وقرص ضداسترس وافسردگی داد ولی اثری ندیدم الانم نمیتونم زیاد راه برم بعد احساس این نبض شکمی فعالیت روزانه ام خیلی کم شده چون نمیتونم راه برم ممنونم راهنمایی کنید وبیماری من مادرزادی نیست ممکن هست من متاهل بشم بچه هم این مشکل روداشته باشه مشاهده پاسخ دکتر
8
علت تیر کشیدن قلب چیست؟

با سلام
خانمی مجرد و 27 ساله هستم. که چند روزی است قسمت پایین قلبم تیر میکشد و این تیر کشیدن در حدود 1 ثانیه طول می کشد. حال سوال من از شما این است که علت تیر کشیدن قلب چیست؟ و آیا من مشکل قلبی دارم؟
مشاهده پاسخ دکتر
9
مراقبت های بعد از استنت گذاری قلب

با سلام آقای مجرد و 31 ساله ای هستم که چندی قبل به دلیل گرفتگی یکی از رگ ها به تشخیص پزشکم استنت گذاری قلب شدم. لطفا در مورد آینده و باید ها و نبایدها در زندگی آینده ام توضیحاتی بفرمایید. مشاهده پاسخ دکتر
10
تشخیص درد قلب از درد معده

سلام،
من دختری 21 ساله هستم که هر چند وقت یکبار در سمت چپ قفسه سینه ام درد احساس می کنم و نمی توانم درد معده رو از درد قلب تشخیص بدم. هنگام این درد دست چپم و به خصوص در کتفم احساس ضعف و درد خفیفی دارم لطفا منو راهنمایی کنید.
مشاهده پاسخ دکتر