آنژیوپلاستی عروق کرونری تا چه اندازه در درمان من موثر است؟

آنژیوپلاستی عروق کرونری فرآیندی است که به درمان بیماری کرونری قلبی و آنژین کمک می کند.

شریان کرونری شما نقشی حیاتی در سلامت قلبتان بازی می کند. اما در بعضی افراد، شریان کرونری به دلیل رسوب چربی که در دیواره ی شریان تشکیل می شود، تنگ یا مسدود می شود که به آن آتروما می گویند. آنژیوپلاستی عروق کرونری با برطرف کردن تنگی و برقرار کردن دوباره ی جریان خون به خونرسانی عضلات قلبی کمک می کند.

آنژیوپلاستی عروق کرونری می تواند به بهبود علائم آنژین کمک کند و همچنین به عنوان درمانی اورژانسی برای افرادی که حمله قلبی داشته اند، استفاده شود.

فرق آنژیوگرافی با آنژیوپلاستی چیست؟

فرق آنژیوگرافی با آنژیوپلاستی

قبل از انجام آنژیوپلاستی عروق کرونری باید یک آنژیوگرافی انجام دهید تا درون شریان های شما را مشاهده کنند و مقدار انسداد و محل انسداد را ارزیابی نمایند. آنژیوگرافی اغلب به عنوان قسمتی از فرآیند مشابه استفاده می شود.

آنژیوپلاستی عروق کرونری چقدر طول می کشد؟

آنژیوپلاستی به طور معمول بین 30 دقیقه تا دو ساعت زمان می برد، گرچه می تواند طولانی تر نیز شود.

روش آنژیوپلاستی عروق کرونری قلب چگونه است؟

در شروع فرآیند آنژیوپلاستی قلب یک بیحسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه مربوط به شما داده می شود. بعد از آن یک کاتتر (یک لوله توخالی) انعطاف پذیر و نرم از طریق شریان مچ دست یا کشاله ی ران شما وارد عروق خونی می شود. در راس کاتتر یک بالن کوچک و یک لوله ی توری از جنس فولاد ضدزنگ که به آن استنت می گویند، قرار دارد.

مقداری رنگ (عامل کنتراست) به درون کاتتر تزریق می شود که در نتیجه آن شریان های شما با اشعه ی ایکس قابل مشاهده خواهند بود. این کار به پیدا کردن محل تنگی و شدت آن در شریان کمک می کند. در هنگام تزریق رنگ، این طبیعی است که شما احساس گرگرفتگی داشته باشید.

استنت گذاری

بعد از آن، کاتتر به سمت قلب شما فرستاده و به درون شریان کرونری وارد می شود تا راس آن به قسمت تنگی یا انسداد برسد.

در مرحله بعد،  که در انتهای کاتتر وجود دارد به آرامی باد میشود سپس رسوب چربی (آتروما) را به سمت دیواره ی شریان می فشارد و آن را گشاد میکند.

با گشاد شدن بالن، استنتی که روی بالن قرار گرفته بود باز میشود پس مثل یک داربست عمل کرده و شریان را باز نگه میدارد. بالن را جمع میکنند و برمیدارند، و استنت در محل باقی میماند.

بعضی از افراد ممکن است دچار تپش قلب شوند و ممکن است شما حالتی شبیه به آنژین احساس کنید. اگر احساس ناراحتی کردید، یا در هنگام فرآیند درد داشتید، به دکتر قلب خود بگویید.

زمانی که آنژیوپلاستی تمام شود، کاتتر برداشته می شود. بعضی اوقات ممکن است در هنگام خارج کردن کاتتر مقدار کوچکی خونریزی ایجاد گردد. پزشک یا پرستار، آن ناحیه را برای مدتی فشار خواهد داد یا ممکن است یک پلاک روی آن قرار دهد تا خونریزی را متوقف کند، به این پلاگ آنژیوسیل می گویند. بعد از فرآیند، نیاز است که مدتی در تخت بمانید.

در ساعت های نخست بعد از فرآیند آنژیوپلاستی عروق کرونری ممکن است دچار کمی ناراحتی در قفسه سینه خود شوید. اگر این اتفاق افتاد، به پزشک یا پرستار خود خبر دهید.

ترخیص از بیمارستان بعد از آنژیوپلاستی

بیشتر افراد در همان روز یا فردای روز آنژیوپلاستی می توانند به خانه بازگردند، اما اگر شما آنژیوپلاستی اورژانسی داشته اید، ممکن است نیاز باشد مدت طولانی تری در بیمارستان بمانید.

مراقبتهای پس از آنژیوپلاستی

عوارض بعد از آنژیوپلاستی عروق کرونر

وقتی به خانه بازگشتید، ناحیه ای که کاتتر از آن جا وارد شده بود را ارزیابی کنید. انتظار کمی کبودی و حساسیت را داشته باشید، اما اگر قرمزی یا تورم وجود داشت، یا سوزشی داشت که بدتر میشد، با پزشک خود مشورت کنید.

قبل از ترک کردن بیمارستان، پرستار با شما در مورد دوره ی بهبودی و کارهایی که باید انجام دهید یا انجام ندهید، صحبت می کند. طبیعی است که تا چند روز بعد، احساس خستگی داشته باشید، اما بیشتر افراد بعد از چند روز به زندگی طبیعی باز می گردند. اگر شما دچار حمله قلبی شده اید، زمان بیشتری طول می کشد تا بهبود یابید.

مراقبت های پس از آنژیوپلاستی عروق کرونری قلب چیست؟

✅ بهتر است از انجام فعالیت های سخت مانند بلند کردن وزنه سنگین، تا چند هفته یا بیشتر پرهیز کنید.

✅ حداقل تا یک هفته بعد از آنژیوپلاستی نباید رانندگی کنید، اگر حمله قلبی داشته اید، این مدت طولانی تر است.

✅ اگر یک آنژیوپلاستی برنامه ریزی شده بدون عوارض جانبی داشته اید، ممکن است بتوانید چند روز بعد به شغل خود بازگردید، بسته به این که شغل شما چه باشد!

✅ اگر آنژیوپلاستی اورژانسی بعد از حمله قلبی داشته اید، ممکن است نیاز باشد چند هفته استراحت کنید.

مراقبت از بیماران قلبی

✅ بهتر است در برنامه های بازتوانی قلبی شرکت کنید، یک دوره ورزش و جلسات آموزشی که به بهبود سریع تر شما کمک می کند.

✅ اگر برای شما استنت گذاری شد، باید از داروهای ضد پلاکتی خاصی (مانند آسپرین یا کلوپیدوگرل) برای کمک به کاهش خطر تشکیل لخته در داخل یا اطراف استنت استفاده کنید.

✅ استنت در سیستم امنیتی فرودگاه و یا ام آر آی تاثیری ندارد.

اگر بعد از رفتن به خانه دچار درد در قفسه سینه شدم چه کاری کنم؟

اگر دچار درد قفسه سینه شدید، استراحت کنید و طبق دستور پزشک داروهایتان را مصرف کنید. اگر درد کمتر نشد، با اورژانس تماس بگیرید. ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید!

روش آنژیوپلاستی تا چه حد در درمان موثر است؟

در بیشتر افراد (بیشتر از 9 نفر از هر ده نفر) جریان خون شریان بهبود می یابد. خیلی از افراد درمی یابند که علائمشان بهتر شده و می توانند کارهای بیشتری انجام دهند. هر چند آنژیوپلاستی عروق کرونری برای تمام افرادی که دچار آنژین شده اند قابل انجام نیست و علت آن این است که در بعضی افراد تعداد نقاط تنگی و انسداد بسیار زیاد است یا قسمت تنگ شده یا مسدود شده بسیار وسیع میباشد.

گرفتگی عروق قلب

بعضی اوقات شریان می تواند دوباره تنگ شود و باعث تکرار آنژین شود؛ اما پیشرفتی که در تکنولوژی استنت گذاری به وجود آمده است به این معنی می باشد که خطر این اتفاق کاهش یافته است. اکنون خیلی از افراد برای مدتی طولانی علائمی ندارند.

تعدادی کمی بعد از این فرآیند دچار عوارض می شوند. خطر ایجاد عوارض متفاوت است و به سلامت کلی و شرایط قلبی فرد بستگی دارد. با پزشک خود درمورد فواید و ضرر های احتمالی آنژیوپلاستی و نگرانی های ممکنه درباره ی آن صحبت کنید.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستیسیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
کبودی و توده سفت محل ورود برای آنژیو

سلام من 97/7/8 آنژیو قلب گرفتگی در ناحیه رگ LAD که استنت گذاری شد و گرفتگی باز شد
سوالم این بود که در ناحیه ورودی در کشاله ران مقداری کبودی و یک نقطه توده سفت که با انگشت قابل لمس است دیده می شود آیا مشکل خاصی و باید درمان شود؟
لطفا راهنمایی فرمایید.
با تشکر (امروز 17 مهر است )
مشاهده پاسخ دکتر
2
تنگی دریچه میترال

سلام وخسته نباشید مادرمن 49ساله است تنگی دریچه میترال دارد وگشادی آئورت خیلی خفیف .علت تنگی دریچه میترال هم تب رماتیسمی یعنی رماتیسم قلبی تشخیص داده شده است.میخواستم بپرسم آیا میشود تنگی دریچه میترال رابابالون بازتر کرد وچندسال بعد عمل کرد البته علائم هم نداردواین اکو مری هم جدیداازقلب مادرگرفته شده است البته مادرم بیماری فشارخون بالا هم دارد.باتشکرازشما مشاهده پاسخ دکتر
3
نا منظم بودن ضربان قلب

با سلام
من وقتی صبحانه میخورم اگر بلافاصه شروع به راه رفتن یا کار کردن کنم ضربان قلبم بالا میره و شروع میکنم به خمیازه کشیدن و با کوچیکترین چیز میترسم و قلبم طوری میزنه که دستم رو روی نبض گلوم میذارم یک الی دو ثانیه نمیزنه و بعد شدید میزنه، خیلی نگرانم متخصص قلب رفتم متخصص گوارش رفتم ولی نتیجه نگرفتم
لطفا منو راهنمایی کتید
مشاهده پاسخ دکتر
4
دردقفسه سینه

سلام جناب اقای دکتر یزدان خواه.***من 19سالم است و الان چند ماهی است ک قفسه سینه من بیشتر به هنگام خواب دچار درد میشود و گاهی اوقات قلب هم به همین شکل درد میکند بطوری که انگارحالت مرگ دست میدهد اما درنوارقلب مشکلی دیده نشد و دکترعلت رو اختلال اظطرابی تشخیص داده ولی هنوزاین مشکلم برطرف نشده یا چندوقت بعد دوباره سراغم میاد...میخواستم بدونم مشکلم چی میتونه باشه؟باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
5
درد قفسه سینه و پشت

سلام و عرض ارادت خدمت آقای دکتر
من 34 سال سن دارم و حدود 4 سال هست دچار درد فقسه سینه شدم. 20 روز پیش احساس درد شدید ناحیه پشت کمر و سنگینی شدید قفسه سینه شدم. با مراجعه به متخصص و نصب هولتر و تست ورزش و اکو گفتند که نارسایی دریچه میترال دارید و کاری که باید انجام داد کنترل درد هست. و البته نوار قلب بعد از این درد یک ایسکمی خفیف رو نشان میداد. یک متخصص دیگه گفتند که ربطی به دریچه نداره و احتمال ماسل بریج هست. به نظر شما با توجه به اینکه درد قفسه سینه و کمر که فقط در حین استراحت در 24 ساعت اتفاق می افته چی هست. البته گفتند چون 15 ساله ورزشکاری احتمال گرفتگی عروق نداری. و آیا اینکه این یک حمله قلبی بوده و آیا خطرناکه یا خیر و میتونه بیماری اسپاسم کرونری باشه؟
خیلی متشکرم
مشاهده پاسخ دکتر
6
آنژیوگرافی

سلام اقای دکتر من ۴۱ ساله هستم عمل بای پس تعویض ۲ رگ در کشور بلژیک انجام دادم که ۲ ماه بعد از عمل درد داشتم مجدد ۲ تا استنت برام گذاشتن هنوز هم پس از پیاده روی قلب درد دارم البته در فقسه سینه و دست ندارم فقط درد ماهیجه ای قلبی دارم ار عملم ۶ ماه و از انژیو ۴ ماه میگذرد داروها را کامل میخورم میشه راهنمایی کنید ترس از عمل مجدد دارم ممنون = دارویی خاص به نام coruno یا مولسیدومین میخورم میگن به باز شدن عروقم کمک میکنه چون هنوز ۲ رگ مشکوک به گرفتگی دارم ممنون مشاهده پاسخ دکتر
7
گرفتگی عروق

با عرض سلام و احترام. مردی 65 ساله هستم. بیماری دیابت نوع دو هم دارم. دو سال پیش (1395) در درون یکی از رگ های قلبم استنت گذاشتم. داروهای قند و یک سری داروهای مرتبط با قلب رو هم تا به الان مصرف میکنم. پلاویکس هم تا الان مصرف میکنم. مدتی احساس خفیف سوزش سینه داشتم و به دکتر مراجعه کردم. تست ورزش دادم و جواب مشکلی نشان نداد اما گاه گاه سوزش خفیف داشتم. همچنین دکترم گفتند که آنزیم های قلبم بالاست. دکتر گفته بود برای جواب دقیق تر آنژیوگرافی انجام بدم. من هم با کمی بهتر شدن و احساس رد کردن این سوزش چکاب رو پشت گوش انداختم. امروز عرق سرد در حد خیس شدن شدید بدن کردم و سوزش سینه داشتم که توسط اورژانس به بیمارستان انتقال پیدا کردم. اونجا متوجه شدند یکی دیگر از رگ های قلبم هم دچار گرفتگی شده و یک استنت دیگه گذاشتند. میخواستم از خدمتتون سوال کنم که این گرفتگی رگ ها به فاصله یک سال چه دلیلی میتونه داشته باشه؟ آیا این مشکل هر سال تکرار خواهد شد؟ با اینکه قرص هم مصرف میکنم و طبیعتا نباید به این زودی رگهای دیگر مشکل پیدا کنند. اگر محبت کنید علت اصلی این مشکل رو بفرمایید ممنون میشم. سپاس فراوان مشاهده پاسخ دکتر
8
تپش قلب

باسلام. برادر من 19 سالشه تپش قلب داره و به دکتر مراجعه کرده وگفتن که یه رگ اضافه تو قبش داره و با دارو برطرف نمیشه وباید بسوزونه .میخواستم بدونم که خطری براش نداره مشاهده پاسخ دکتر
9
لكه هاي قرمز روي دست بعد از آنژيوگرافي

سلام جناب دكتر يزدان خواه
مادرم ٦٢ سال دارن و حدود پنج روز پيش آنژيوگرافي شدن بدليل انسداد يكي از رگ ها امروز لكه هاي قرمز رنگ زير پوست دستشون مشاهده كرده و ميخواستم بدونم مشكلي نداره و يا اينكه علت خاصي داره كه بايد درمان بشود يا خير
با تشكر از حضرتعالي
مشاهده پاسخ دکتر
10
درد

با سلام خدمت دکتر گرامی حدود 10 روز است که در ناحیه سینه احساس درد و سنگینی می کنم تا جناق و بالای شکم درد پخش میشود با تشکر مشاهده پاسخ دکتر