والولوپلاستی : درمان مشکلات دریچه های قلب

والولوپلاستی که به نام  جراحی دریچه قلب نیز شناخته می شود یکی از اعمال جراحی است که برای درمان سفتی دریچه میترال و بسته شدن دریچه های قلب استفاده می شود.

دریچه های قلب را بشناسید

برای اینکه جریان خون به قلب حفظ شود، بین هر اتاقک پمپاژکننده قلب دریچه های مختلفی وجود دارد:

دریچه سه‌لتی: این دریچه بین دهلیز راست و بطن راست قرار دارد.

دریچه ریوی یا پولمونر: که بین بطن راست و سرخرگ ریوی قرار گرفته‌است.

دریچه میترال: این دریچه بین دهلیز چپ و بطن چپ قرار دارد.

دریچه آئورت: که بین آئورت و بطن چپ است.

دریچه های قلب

چه کسی به جراحی دریچه قلب احتیاج دارد؟

شرایط مختلفی ممکن است پزشک شما را مجاب کند تا برای بهبود سلامت قلبی شما، والولوپلاستی را توصیه کند. برخی از این شرایط عبارت اند از :

سفتی دریچه میترال

اگر دریچه قلب فردی سفت و باریک شده باشد، پزشک مجبور است دریچه قلبش را جراحی کند. در این شرایط دریچه سفت شده، استنوسیس دریچه، و باعث می شود جریان خون کمتری از دریچه عبور کند.

ولی همه کسانی دریچه قلبشان تنگ شده، با این روش درمان نمی شوند.

تنگی دریچه قلب

اگر دریچه های قلب آسیب دیده باشند یا بیمار باشند، خوب کار نمی کنند. شرایطی که ممکن است برای دریچه های قلب مشکل‌ساز باشد، تنگی دریچه قلب (سفتی دریچه) و نارسایی دریچه میترال (سوراخ شدن دریچه) هستند.

عوارض سفتی دریچه قلب

وقتی یک یا چندتا از دریچه های قلب سفت می شوند، ماهیچه قلب باید برای پمپاژ خون به داخل دریچه، تلاش بیشتری بکند. سفتی دریچه گاهی به دلیل بیماری (بیماری هایی مانند تب رماتیسمی و میکروب استافیلوکوکوس) و گاهی به خاطر کهولت سن یا به‌صورت مادرزادی ایجاد می شود.

اگر یک یا چند تا از دریچه های قلب سوراخ شوند، جریان خون به عقب برمی گردد و خون کمتری به سمت اندام های بدن پمپاژ می شود.

علائم بیماری دریچه قلب

بیماری های مربوط به دریچه قلب، ممکن است علائم زیر را از خود نشان دهند:

 • سرگیجه
 • درد قفسه سینه
 • دشواری در تنفس
 • تپش قلب
 • ورم (التهاب) پاها، قوزک پا و شکم
 • افزایش وزن بر اثر احتباس آب داخل بدن

البته جراحی دریچه قلب می تواند دلایل دیگری هم داشته باشد.

جراحی دریچه قلب چیست؟

این جراحی برای باز کردن دریچه های تنگ و سفت قلب انجام می شود. در جراحی دریچه قلب، پزشک از داخل کشاله ران تیوبی بسیار کوچک، باریک و توخالی به نام میله کتتر را وارد رگ خونی بیمار (که به قلب متصل می شود) می کند و آن را تا آئورت قلب پیش می برد.

جراحی دریچه قلب

وقتی کتتر به دریچه قلب رسید، پزشک بالونی بزرگ سر کاتتر می گذارد و آن را پر از باد می کند (باد را به سمت قلب می فرستد)؛ تا جایی که باله های دریچه قلب با فشار باد باز شوند. بعد از باز شدن دریچه، پزشک بالون را خالی کرده و میله کتتر را از رگ خارج می کند.

خطرات جراحی دریچه قلب

ریسک های ناشی از جراحی دریچه قلب عبارتند از:

✅ خونریزی در ناحیه وارد کردن میله کتتر (کشاله ران)

✅ لخته شدن خون یا آسیب به رگ خونی هنگام وارد کردن میله

✅ از دست دادن خون زیاد (که در این صورت بیمار ممکن است به انتقال خون احتیاج پیدا کند)

✅ عفونت در محل وارد کردن میله

✅  ضربان قلب غیرمعمولی

✅ نارسایی کلیه

✅ سکته یا حمله قلبی

✅ سوراخ شدن بخش جدیدی از قلب یا وخیم تر شدن سوراخ قبلی

✅ شکاف یا پاره شدن دریچه (که در این صورت بیمار به عمل قلب باز نیاز پیدا می کند)

✅ مرگ

عمل دریچه قلب در بارداری

اگر باردار هستید یا احتمال می دهید باردار باشید، قبل از عمل مسئله را به پزشک اطلاع دهید چراکه ممکن است در این جراحی به جنین آسیب برسد. اگر در دوران بارداری در معرض اشعه قرار بگیرید، ممکن است جنین دچار عیب های مادرزادی شود. همچنین اگر در دوران شیردهی هستید، باید پزشک را در جریان بگذارید.

عوارض بعد از عمل دریچه قلب

بعضی از افراد به ماده حاجب پزشکی (ماده‌ای که برای افزایش کنتراست مایعات و ساختارها در تصویربرداری پزشکی به کار می‌رود) حساسیت دارند. اگر به مواد دارویی، ماده کنتراست‌زا، ید یا لاتکس آلرژی دارید، باید از قبل آن را با پزشک در میان بگذارید. همچنین اگر دچار نارسایی کلیه یا بیماری های دیگر مربوط به کلیه هستید، به پزشک بگویید.

علاوه بر این ها، بعضی از افراد ممکن است به علت خوابیدن روی تخت جراحی به مدت طولانی، احساس درد یا ناراحتی داشته باشند.

بسته به شرایط پزشکی بیمار، عمل دریچه قلب ممکن است خطرات دیگری هم داشته باشد. بنابراین قبل از عمل همه مشکلات و نگرانی هایتان را با پزشک در میان بگذارید.

آمادگی های قبل از والولوپلاستی

قبل از عمل پزشک فرایند جراحی را برایتان توضیح می دهد و از شما می خواهد هر سوالی دارید راجع به آن بپرسید.

یک برگه رضایت‌نامه به شما داده می شود تا به‌صورت کتبی اجازه انجام عملیات را به پزشک بدهید. قبل از امضای رضایت‌نامه باید آن را دقیق بخوانید و اگر قسمتی از آن برایتان واضح نبود، از پزشک سوال بپرسید.

اطلاعاتی که باید به دکتر بگویید

اگر نسبت به لاتکس، نوار مغناطیسی، داروی بیهوشی یا بیحسی موضعی و هر داروی دیگری حساسیت دارید، از قبل به پزشک خود بگویید.

اگر باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید، آن را با پزشک در میان بگذارید.

اگر در قسمت سینه یا شکمتان پیرسینگ دارید، به دکتر اطلاع دهید.

در مورد همه داروهایی که مصرف می کنید، چه داروهای درمانی و تجویزی و چه داروهای بدون نسخه (مانند مسکن یا مکمل) به پزشک اطلاع دهید.

اگر در قلبتان دستگاه تنظیم‌کننده ضربان دارید به دکتر بگویید.

اگر سابقه اختلال خونریزی دارید یا از داروهای ضدانعقاد (رقیق‌کننده خون) و آسپیرین (یا هر داروی دیگری که روی لخته شدن خون اثر می گذارد) استفاده می کنید، به پزشک بگویید. قبل از عمل ممکن است لازم باشد برای مدتی مصرف این داروها را متوقف کنید.

احتمال دارد دکتر قبل از عمل یک تست خون از شما بگیرد تا ببیند فرایند لخته شدن خونتان چقدر طول می کشد. همچنین ممکن است تست های خون دیگری هم از شما بگیرد.

قبل از عمل دریچه قلب

قبل از عمل باید برای چند ساعت غذا نخورید. پزشک مدت دقیق آن را به شما می گوید ولی معمولا فقط برای یک شب است.

پزشک قبل از عمل یک داروی آرامشبخش به شما می دهد تا هنگام عمل آرام باشید.

بسته به شرایط پزشکی‌تان دکتر از شما می خواهد آمادگی های لازم برای جراحی را انجام دهید.

مراحل عمل دریچه قلب

عمل دریچه قلب وقتی در بیمارستان بستری شده‌اید انجام می شود. بسته به شرایط بیمار و روش درمانی پزشک، فرایند جراحی دریچه قلب ممکن است متفاوت باشد.

در کل جراحی دریچه قلب شامل مراحل زیر می شود:

۱- هرگونه جواهرات یا وسایلی که ممکن است با فرایند تداخل داشته باشد را درمی‌آورید ولی اگر از سمعک یا دندان مصنوعی استفاده می کنید، می توانید آن ها را حین عمل داشته باشید.

۲- قبل از عمل باید مثانه‌تان را خالی کنید (دستشویی بروید) و لباس مخصوص جراحی بپوشید.

۳- یکی از پرستاران یا متخصصان سلامت به دست یا بازویتان سرم می زنند تا درصورت لازم بتوانند مواد دارویی و مایع داخل سرم را به داخل رگ هایتان تزریق کنند.

۴- اگر در ناحیه ورود میله کاتتر (کشاله ران) موی زائد زیادی وجود داشته باشد آن قسمت را شیو می کنند.

۵- سپس یکی از متخصصان شما را به دستگاه نوار قلب متصل می کنند تا فعالیت الکتریکی قلبتان را مشاهده کرده و روی آن نظارت داشته باشند. علائم حیاتی (مانند ضربان قلب، فشار خون، ضربان تنفس و سطح اکسیژن خون) هم در حین عمل کنترل می شود.

۶- در اتاق عمل صفحه مانیتورهای زیادی وجود دارد که وقتی دکتر لوله را وارد قلب می کند، علائم حیاتی، تصویر لوله کتتر (که داخل رگ و قلب حرکت می کنند) و ساختار قلب را نشان می دهند.

۷- قبل از شروع عمل از طریق سرم به شما داروی آرامشبخش تزریق می کنند تا آرام شوید ولی به احتمال زیاد همچنان هوشیار باقی می مانید.

۸- یک متخصص سلامت نبض شما را چک می کند و آن را زیر محل تزریق علامت می زند تا بعدا با ضربان های بعد از عمل مقایسه شود.

۹- کمی بیحسی موضعی به محل ورود لوله کتتر تزریق می شود که تا چند ثانیه بعد از تزریق در این ناحیه احساس سوزش خواهید داشت.

۱۰- وقتی داروی بیحسی عمل کرد، جراح یک غلاف (یا معرفی‌کننده) وارد رگ خونی‌تان می کند. معرفی‌‌کننده یک تیوب پلاستیکی است که کتتر از طریق آن وارد رگ خونی می شود و به قلب راه پیدا می کند.

۱۱- وقتی کتتر در محل خود قرار گرفت، دکتر کمی ماده حاجب پزشکی از طریق کتتر به داخل دریچه تزریق می کند تا بتواند آن ناحیه را با مانیتور ببیند. وقتی این ماده وارد سرم می شود، کمی حس متفاوتی خواهید داشت. این ماده ممکن است وارد دهانتان شود و مزه‌ای شبیه به فلز یا شور در دهانتان ایجاد کند یا اینکه باعث سردردی کوتاه شود. این اثرات معمولا فقط برای چند ثانیه اتفاق می افتند.

۱۲- اگر حین عمل مشکلی در تنفس داشتید، حس کردید زیاد عرق می کنید یا احساس بیحالی، خارش، یخی، حالت تهوع، استفراغ یا تپش قلب داشتید، سریع به پزشک بگویید.

۱۳- بعد از تزریق ماده حاجب پزشکی، دکتر از طریق مانیتور آن را مشاهده می کند و از شما می خواهد نفسی عمیق بکشید و برای چند ثانیه آن را حبس کنید.

۱۴- وقتی بالون به میله متصل می شود و جراح آن را باد می کند، برای چند لحظه کوتاه دچار سرگیجه یا حتی درد قفسه سینه می شوید. وقتی باد بالون خارج می شود، این عوامل باید از بین بروند. با این حال اگر حس درد زیادی داشتید و مواردی از جمله درد فک، درد بازو، کوتاهی تنفس یا دشواری در نفس کشیدن را تجربه کردید، به پزشک اطلاع دهید.

۱۵- دکتر ممکن است برای باز کردن دریچه قلب بالون را چندین بار فشار دهد (و باد آن را خالی و پر کند).
پروسه جراحی دریچه قلب

۱۶- وقتی دریچه به اندازه کافی باز شد، پزشک لوله کتتر را خارج می کند. سپس محل ورود لوله را با یک پوشش مخصوص می بندد. این پوشش برای اینکه بتواند راه سرخرگ را ببندد، از کلاژن استفاده می کند. همچنین پزشک می تواند با کمک بخیه یا فشار با دست، از بیرون ریختن خون جلوگیری کند. این پزشک است که تصمیم می گیرد بسته به شرایطتان از کدام روش استفاده کند.

۱۷- اگر دکتر تصمیم بگیرد از پوشش مخصوص استفاده کند، یک پارچه ضدعفونی شده و استریل روی محل سوراخ می گذارد ولی اگر از فشار دست استفاده کند، خودش یا دستیارش با دست محل ورود میله را فشار می دهند تا لخته‌ای خون در آن ناحیه شکل بگیرد. وقتی خونریزی قطع شد، چسب زخمی محکم روی آن می زنند تا سوراخ باز نماند.

۱۸- شاید پزشک تصمیم بگیرد معرفی‌کننده یا غلاف را برای چهار تا شش ساعت از محل خارج نکند. این کار، برای این است که تاثیر داروهای رقیق‌کننده تمام شود و خون به بیرون نریزد. در این مدت زمان باید دراز بکشید. اگر در این زمان درد داشتید یا راحت نبودید، پزشک برایتان دارو تجویز می کند تا آرام شوید.

۱۹- بعد از آن شما را به بخش ریکاوری می برد. توجه داشته باشید که اگر محل ورود کتتر روی رانتان باشد، نمی توانید برای چند ساعت پایتان را خم کنید. برای اینکه این موضوع را یادتان نرود و ناخواسته پایتان را خم نکنید، زانو و ساقه پای سمت چپتان را به زیر تشک متصل می کنند تا صاف باقی بماند و آسیب نبیند.

مراقبت بعد از جراحی دریچه قلب

این مراقبت ها به دو دسته مراقبت های در بیمارستان و مراقبت های خانگی تقسیم می شود. پس از عمل تا ساعاتی تحت نظارت هستید تا پزشک از صحت و سلامت شما اطمینان حاصل کند.

ممکن است نیاز به یک روز بستری در بیمارستان داشته باشید تا پزشک از نبود عوارض پس از عمل مطمئن شود.

در مراقبت های خانه مهم ترین گام مراقبت از زخم محل ورود کاتتر است. پزشک به شما دستوراتی می دهد که با رعایت آن ها بتوانید سریع تر به زندگی عادی باز گردید.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوگرافی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر س چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من خیلی تپش قلب دارم دریچه ام کشاده فیبریلاسیون دهلیزی هم دارم خیلی هم درد دارم پیش هر دکتری میرم بازم خوب نمیشم ب نظر شما عمل کنم خوب میشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   احتمال عود فیبریلاسیون دهلیزی و عدم پاسخ فیبریلاسیون دهلیزی به جراحی بسیار زیاد است بنابراین جراحی دریچه برطرف کننده فیبریلاسیون دهلیزی نیست
   ضمن آنکه جهت بررسی علل درد سینه نیاز به بررسیهای لازم از جمله بررسی از نظر احتمال گرفتگی عروق دارید

 • تصویر کاربر احمدی شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام من دختر هجده ساله هستم از دو سال پیش به دلیل درد قفسه سینه و دست چپ و تنگی نفس و گیجی و تپش قلب و ضربان بالا و نامنظم بودن تپش قلبم به پزشک مراجعه کردم . اکو انجام دادن و گفتن پرولاپس میترال دارم و گفتن نصف متوپرولول صبح و نصف شب بخورم . تقریبا یک ماه پیش شروع به ورزش شنای سوئدی کردم و از یک هفته بعد علائمم خیلی بیشتر شد به طوری که دو هفته فعالیت های عادیم رو هم نمیتونستم انجام بدم . بعد حدس زدم ممکنه بخاطر ورزش باشه و ورزشو ادامه ندادم . با این کار بهتر شدم ولی در مقایسه با دو ماه پیش علائمم خیلی شدید شده . وقتی تکون میخورم یا بلند میشم احساس می کنم قلبم خالی میشه . نفش تنگیم بیشتر شده ، فشار خونم تا ۷ روی ۵ پایین اومده و سرگیجه دارم . تقریبا تا یک ساعت بعد از خوردن نصف قرص متوپرولول تپش قلب شدید و سرگیجه پیدا می کنم و بعدش تا چند ساعت دقیقا در قلبم درد احساس می کنم . البته اضطراب و فشار روحی ندارم و این ها ناشی از استرس نیست . ممکنه پرولاپسم بد تر شده باشه یا اینکه قلبم مشکل دیگه ای پیدا کرده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۲ بهمن ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   داروی تجویزی برای شما مناسب نیست، به متخصص دیگری مراجعه کنید تا داروهای شما را عوض کنند. می توانید همراه با مدارک پزشکی و نتیجه اکوکاردیوگرافی خود حضوری به مطب مراجعه نمایید.

 • تصویر کاربر arash یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام
  قصد ازدواج دارم و نگران اینده ایا نارسایی خفیف میتواند مشگل جدی شود نیاز به جراحی پیدا کند
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۵ دی ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر این نارسایی پیشرفت نمی کند، توصیه بنده مانند سوالات قبلی شما بر تکرار اکوی قلب هر دو سال یک بار است.
   مانند همه افراد نیز توصیه می کنم رژیم غذایی مناسب و همین طور تحرک و ورزش مداوم داشته باشید تا از بیماری قلبی دور بمانید.

 • تصویر کاربر فرشته دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  فشار خون بالا
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۳ آبان ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   اطلاعات کافی برای پاسخگویی را ارائه نکردید اما در این مقاله هر آنچه در مورد فشار خون بالا و درمان آن نیاز دارید را گردآوری کرده ام.

   فشار خون بالا

 • تصویر کاربر روزخاتون یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  با سلام 41 سال سن دارم.اکو و نوار قلب گرفتم مشکلی نداشت.تقریبا دو سال است دست چپ درد میکرد.ولی این دو سه روز است درد و سوزش شدید در ناحیه شانه و کتف و بازو و قفسه سینه دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   برای معاینات دقیق تر حضوری مراجعه کنید، لطفا گزارش اکو و نوارقلب خود را ارسال کنید.

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  با سلام دو سال پیش در عمل قلب باز و دریچه های میترال و آئورت قلبم را تعویض کردم و دریچه ی مصنوعی گذاشتند,قبل از عمل متخصص قلب گفت که به علت داشتن رماتیسم قلبی باید تا آخر عمر ماهی یک پنی سیلین 1200تزریق کنی,حال سوال بنده این است که آیا واقعا باید تا آخر عمر پنی سیلین را بزنم؟ یاخیر , بعد تعویض دریچه های قلبم , دیگر نیازی به تزریق دارم یا خیر
  ممنون میشوم پاسخ دهید
  این بار دوم است که سوالم را میپرسم,متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۳ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   پاسخ شما پیش از این ارسال شده است، دوباره برای شما ارسال میکنم
   سلام و عرض ادب
   بله نیاز به ادامه تزریق پنی سیلین یک میلیون و دویست هزار واحد به صورت مادام العمر دارید
   احتمالا منظور شما اسفند ماه ۹۷ بوده است

 • تصویر کاربر مینا شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  من هفته پیش در مورد نا منظمی ضربان قلب دخترم سوال پرسیده بودم ولی متاسفانه خیلی منتظر جواب موندم اما پاسخی دریافت نکردم کد رهگیری سوال بنده z20st61285 هست. بی نهایت خوشحال میشم اگه بتونم نظرتون رو‌ دریافت کنم.
  بسیار سپاسگزارم از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۳ شهریور ۹۸( 2 سال پیش)

   پاسخ شما ارسال شد

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید درد درقفسه سینه وپشت. ضربان قلبم بالا است دو بار تست اکو دادم اکو است. زمان حرکت میکنم ضربانم تند تند میزند
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۶ مرداد ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب.

   لطفا سوال خود را کاملتر بپرسید تا بهتر بتوانم شما را راهنمایی کنم.

 • تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 263 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر.
  به علت گرفتگي عروق كرونري و سكته قلبي؛ EF بطن چپ قلب ام قبل از آنژيوپلاستي و كاشت استنت دحدود 20-25% و بعد از آنژيوپلاستي و كاشت استنت به حدود 25-30% رسيده است، آيا راه هاي براي افزايش بيشتر Ef نظير استفاده از ورزش و دارو وجود دارد؟ داروي خاصي پيشنهاد نمي كنيد؟
  با تشكر - مهرداد
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۹ اردیبهشت ۹۸( 2 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   متاسفانه دارویی برای این منظور وجود نداره ولی ورزش برنامه ریزی شده در صورت وجود تنگی نفس به از بین رفتن علائم کمک خواهد کرد

 • تصویر کاربر مرجان یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 567 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  خواهر من به بیماری افتادگی دریچه میترال مبتلا است. می خواستم بدونم آیا این بیماری مادرزادی است؟ آیا احتمال این وجود دارد که من هم به این بیماری مبتلا باشم؟ علائم این بیماری کدام است و چگونه درمان می شود؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۹۷( 3 سال پیش)
   افتاد گی دریچه میترال یا پرولاپس دریچه میترال، یک اختلال شایع دریچه قلب می باشد. این بیماری مادرزادی است و بیشتر در خانم ها دیده می شود. پرولاپس دریچه در اکثر موارد، در تمام عمر، بدون علامت است و هیچ نشانه ای ندارد. افتادگی دریچه میترال در صورتی که علائمی نداشته باشد، نیاز به درمان ندارد، اما در صورتی که علائم ایجاد شوند، پزشک می‌تواند برای درمان درد، اختلال ریتم قلبی و یا سایر عوارض، دارو تجویز کند.
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر