علائم، تشخیص و درمان سکته قلبی شدید

 زمانی که صحبت از سکته قلبی شدید می شود ، احتمالاً شخصی را تصور می کنید که ناگهان قفسه سینه خود را می گیرد و به زمین  می افتد . اما سناریو یک حمله قلبی شدید همیشه این گونه  نیست. اگرچه برخی از حملات قلبی چشمگیرتر هستند ، اما حمله قلبی همیشه جدی است. حمله قلبی چه خفیف چه  شدید باشد ، اگر بدانید چه کاری باید انجام دهید ، می توانید شانس زندگی طولانی تر و سالم تر خود را افزایش دهید.

انواع حملات قلبی

سه نوع حمله قلبی  وجود دارد که عبارتند از:

 • انفارکتوس میوکارد با صعود قطعه ST (STEMI )
 • انفارکتوس میوکارد بدون صعود قطعه ST (NSTEMI )
 • اسپاسم عروق کرونر یا آنژین ناپایدار

“قطعه ST” به الگویی که در الکتروکاردیوگرام ظاهر می شود ، اشاره دارد که نمایش دهنده  ضربان قلب شما است. فقط در انفارکتوس میوکارد با صعود قطعه ST  قسمت های بالا رفته را نشان می دهد. انفارکتوس میوکارد با صعود قطعه ST  و انفارکتوس میوکارد بدون صعود قطعه ST هر دو می توانند باعث ایجاد آسیب های  قلبی مهم شوند.

سکته قلبی شدید چیست؟

سکته قلبی شدید بخش بزرگی از ماهیچه های قلب را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث آسیب شدیدی به قلب می شود. این حالت ممکن است با انسداد شریان کرونر که بخش بزرگی از خونرسانی قلب را تأمین می کند ، اتفاق بیافتد. این حالث باعث می شود جریان خون به قلب کاملا مسدود شود .

سکته قلبی شدید می تواند منجر به غش کردن ، ایست و مرگ سریع یا آسیب دائمی قلب شود. همچنین می تواند منجر به نارسایی قلبی، آریتمی های قلبی و افزایش خطر حمله قلبی دوم شود.

علائم سکته قلبی شدید

علائم سکته قلبی شدید

حمله شدید قلبی که شامل  انفارکتوس میوکارد با صعود قطعه و انفارکتوس میوکارد بدون صعود هستند، عبارتند از:

انفارکتوس میوکارد با صعود قطعه ST

علامت کلاسیک انفارکتوس میوکارد با صعود قطعه ST  درد در مرکز قفسه سینه است. این ناراحتی در قفسه سینه ممکن است به عنوان یک فشار یا تنگی به جای درد شدید توصیف شود. برخی افرادی که آن را تجربه می کنند ، احساس درد در یک یا هر دو بازو یا پشت ، گردن یا فک خود را نیز توصیف می کنند.

علائم دیگری که ممکن است همراه با درد قفسه سینه باشند عبارتند از:

در صورت بروز علائم حمله قلبی ، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. بیشتر افرادی که دچار حمله قلبی می شوند ، دو یا چند ساعت منتظر کمک می مانند. این تاخیر می تواند منجر به صدمات قلبی پایدار یا حتی مرگ شود.

انفارکتوس میوکارد بدون صعود قطعه ST

برخلاف انفارکتوس میوکارد با صعود قطعه ST  ، در انفارکتوس میوکارد بدون صعود قطعه ST  شریان کرونر فقط در قسمتی مسدود می شود. انفارکتوس میوکارد بدون صعود قطعه ST  هیچ تغییری در بخش ST در الکتروکاردیوگرام را نشان نمی دهد.

آنژیوگرافی عروق کرونر میزان انسداد شریان را نشان می دهد. در آزمایش خون نیز میزان پروتئین تروپونین بالا را نشان می دهد. اگرچه ممکن است آسیب قلبی کمتری داشته باشد ، اما انفارکتوس میوکارد بدون صعود قطعه ST  نیز یک وضعیت جدی است.

چگونه حمله قلبی تشخیص داده می شود؟

برای تعیین علت علائم ممکن است نیاز به آزمایش های مختلفی داشته باشید.

الکتروکاردیوگرام

الکتروکاردیوگرام فعالیت الکتریکی قلب شما را ثبت می کند. این کار می تواند به تشخیص مشکلات ریتم قلب کمک کند. همچنین می تواند آسیب ناشی از کاهش جریان خون را پیدا کند.

آزمایش خون

هنگامی که جریان خون کاهش می یابد ، پروتئین های ویژه ای در خون نشت می کنند. آزمایش خون می تواند این پروتئین ها را تشخیص دهد. پزشک شما طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از شروع علائم ، چندین بار خون شما را آزمایش می کند.

آزمایش ‌های دیگر برای تشخیص حملات قلبی

تست های دیگری که پزشک ممکن است درخواست کند شامل موارد زیر است:

 • اکوکاردیوگرام
 • عکس اشعه ایکس از قفسه سینه
 • تصویربرداری هسته ای
 • آنژیوگرافی عروق کرونر

درمان سکته قلبی شدید

درمان سکته قلبی شدید

درمان به علت ایجاد علائم بستگی دارد. در صورت بروز آنژین حاد (درد قفسه سینه) ، احتمالاً پزشک به شما نیتروگلیسیرین و آسپیرین می دهد. نیتروگلیسیرین جریان خون به قلب شما را بهبود می بخشد. این کار می تواند با گسترش شریان هایی که خون را به قلب منتقل می کنند ، علائم شما را به طور موقت تسکین دهد.

اگر دچار حمله قلبی شدید، پزشک می تواند کارهای زیر را انجام دهد :

دارو برای سکته قلبی

به داروی مورد نظر ترومبولیتیک می گویند. این دارو می تواند به حل شدن لخته خونی که باعث انسداد شریان کرونر شده است ، کمک کند.

انجام آنژیوگرافی عروق کرونر

که به معنای عکساز عروق خونی با اشعه ایکس است

آنژیوپلاستی یا استنت گذاری

آنژیوپلاستی شامل قرار دادن یک بالون کوچک در شریان بازو یا پا می باشد. بالون از طریق شریان به قلب فرستاده می شود . این بالون شریان های مسدود شده عروق کرونر را باز می کند. میله فلزی کوچکی به نام استنت ممکن است در شریان گذاشته شود تا شریان مسدود را باز نگه دارد.

جراحی بای پس عروق کرونر

اگر آنژیوپلاستی یا استنت گذاری مناسب نباشد ، ممکن است شما به این جراحی بزرگ بای پس عروق کرونر احتیاج داشته باشید. پزشک یک ورید سالم از پا یا بالاتنه شما را خارج می کند. او می تواند انسداد عروق کرونر را با این رگ دور بزند . این کار اجازه می دهد تا خون در اطراف انسداد جریان یابد.

داروهای پس از سکته قلبی

درمان سکته قلبی  شدید هم چنین شامل داروهایی است که حتی پس از ترخیص از بیمارستان باید آن ها را مصرف کنید. این داروها به بهبود جریان خون به قلب ، جلوگیری از لخته شدن و کاهش خطرات حمله قلبی دیگر کمک می کنند. این داروها شامل موارد زیر است:

 • آسپرین
 • مسدود کننده های بتا
 • استاتین
 • مهار کننده های ACE
 • روغن ماهی

پزشک شما داروهای مناسب برای شما تجویز می کند. اگر دچار حمله قلبی شده اید ، پزشک نیز در مورد تغییرات سبک زندگی با شما صحبت خواهد کرد. برای جلوگیری از بروز علائم بیماری قلبی بیشتر می توانید این تغییرات را ایجاد کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ستار یکشنبه ۲۵ مهر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام
  53 سال،سیگاری،اکو وتست نرمال،فشارزیر12، افتادگی میترال خفیف، ارلی ریپلازیزاسیون مادر زادی دارم.
  گاها مواقع خوشحال و نارحتی یک تپش شدید اضافی دارم بعضی مواقع بیش از یکی در دقیقه میشه که از ترس و اضطراب ضربانم بالا میره.
  دکترم متورال50 داده.
  این میتونه خطرناک باشه؟
  مشکل چی هست؟
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۵ مهر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر ریتم ۴۸ ساعت انجام دهید
 • تصویر کاربر سپیده پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من دختری هفده ساله هستم وقتی یهویی بلند میشم ضربان قلب میگیرم و قلبم خیلی تند میزنه و بعضی وقت ها جلوی چشمم سیاهی میره البته خیلی وقته این طوری هستم چند روز یه که یهویی برای چند ثانیه انگار که قلبم عجیب میزنه طوری که انگار یه ضرباتی و جا میندازه یا تند میزنه مثل لرزش هم هست نمیدونم چطور توصیفش کنم میشه علتش و بهم بگید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر حیدری دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و ارادت
  پدرم چندسالی است عمل قلب باز انجام داده و قرص لیزینوپریل ۵ مصرف مینموده اما در حال حاضر در هیچ داروخانه ای یافت نمی‌شود لطفا راهنمایی فرمایید جهت جایگزین این قرص چی استفاده نمایند . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۹ شهریور ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب از انالاپریل بعنوان جایگزین لیزینوپریل و با همان دوز مصرفی استفاده کنند
 • تصویر کاربر مینا پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  آیا ریفلاکس مری خطرناک هست؟؟ومن دو شب هست از داروی گیاهی به نام زنجبیل استفاده میکنم ایا استفاده از این دارو مضر هست یا برای برطرف کردن سوزش مفیده؟؟
  وقتی خم میشم سوزش شدت میگیره یا موقع غذا خوردن درد میگیره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۴ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر مسئله خیلی نگران کننده ای نیست در صورت تمایل به استفاده از داروهای گیاهی از شیرین بیان استفاده بفرمایید
 • تصویر کاربر عبدالعظیم شنبه ۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من برای فشار خون از آتنولول ۵۰ نصف قرص و ترازوسین ۲ برای بزرگی پروستات استفاده میکنم سنم ۵۳ سال است. پرولاپس خفیف میترال هم دارم. فشارم کنترل است از نظر جنسی هم با مصرف آتنولول مشکلی ندارم. یک مدت بیزوپرولول ۲/۵ نصف مصرف میکردم و فسارم کنترل بود. با کدام دارو موافق تر هستید. نصف آتنولول ۵۰ یا نصف بیزوپرولول ۲/۵ ؟ با مصرف آتنولول ضربانم تا زیر ۵۰ میاد ولی با بیزوپرولول حدود ۷۰ است. بسیار سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۹ مرداد ۰( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب مصرف آتنولول را کنار گذاشته و بیزوپرولول را مصرف بفرمایید
 • تصویر کاربر Zs پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام خواهش میکنم زود جواب بدین من رگ اضاف دارم و بیزو پرولول و لگزاتال مصرف میکنم اگه آمپول نوربین بزنم مشکلی نیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر مشکلی ندارد
 • تصویر کاربر سیف یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر من یه دختر 15 ساله هستم که حدود یک ماه قلبم درد میکنه و به پشت و بعد به بازو و به رگ دست چپ میزنه و همینطور گاهی قفسه سینم درد میگیره وگاهی گردنم از سمت چپ درد میگیره و احساس تپش قلب هم میکنم وهمینطور بعضی وقتها سرگیجه هم دارم
  میخواستم بدونم که من مشکل قلب دارم یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳۰ خرداد ۰( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال زیاد خیر مشکل قلبی ندارید ولی توصیه می‌کنم که جهت ویزیت و بررسی بیشتر به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق مراجعه فرمایید
 • تصویر کاربر مها سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  سلام دکتر مادرم اسکن قلب انجام داده نمیدونیم باید انژیو بشن یا اصلا این درد قفسه سینه و نفس کم میارن موقع حرف.زدن و راه رفتن مربوط ب ریه هست؟این عکس اسکن رو میفرستم لطفا بهم بگید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۰( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب با توجه به توضیحات شما و نتیجه اسکن هسته‌ای نیاز به انجام آنژیوگرافی عروق قلب دارند
 • تصویر کاربر رادین دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  ایا داروی خاصی هست برای جلوگیری از درد وناراحتی ناشی از عارضه؟هزینه جراحی ترمیم چقدر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 6 ماه پیش)
   خیر دارویی برای جلوگیری از پیشرفت بیماری نیست در مورد هزینه نیز باید از مرکز مورد نظر استعلام بفرمایید
 • تصویر کاربر Ghj شنبه ۲۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام خواش میکنم زودتر جواب بدین من بیزو پرولول 2ونیم میلی هرصبح مصرف میکردم و صربانم از60بالا نمی‌رفت الان نوبت دکتر دارم ازاسترس ضربان قلبم 69هست آیا یک دوز 2ونیم دیگه مصرف کنم؟ مشکل رگ اضاف قلب
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۱ فروردین ۰( 6 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر