آیا آمبولی ریه درمان می شود؟

آمبولی ریه به یک لخته خون گفته می شود که در ریه ها به وجود می آید. این لخته خون می تواند به بخشی از ریه آسیب برساند. این آسیب به وسیله ی محدود شدن جریان خون آن قسمت، کاهش سطوح اکسیژن در خون و تاثیر بر دیگر اندام ها صورت می گیرد.

لخته های خونی بزرگ یا متعدد می توانند کشنده باشند. این نوع انسداد می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. طبق تحقیقات، این انسداد سبب مرگ یک سوم افرادی می شود که در آن ها تشخیص یا درمان لخته صورت نمی گیرد. با این حال، درمان اورژانسی و فوری آمبولی ریه به شدت احتمال ابتلا به آسیب دائمی ریوی را کاهش می دهد.

علت آمبولی ریه

لخته های خون می توانند به دلایل متعددی تشکیل شوند. آمبولی های ریوی اغلب توسط ترومبوز ورید های عمقی صورت می گیرند.

در این مورد، لخته های خون در سیاهرگ هایی تشکیل می شوند که در عمق بدن وجود دارند. لخته های خونی که اغلب سبب آمبولی های ریوی می شوند در پاها یا لگن تشکیل می شوند. لخته های خون در ورید های عمقی بدن می توانند چندین عامل مختلف داشته باشند که شامل موارد زیر می شوند:

# آسیب یا جراحت

جراحاتی مانند شکستگی های استخوانی یا پارگی های عضلانی می توانند سبب آسیب به عروق خونی شده و منجر به تشکیل لخته خون شوند.

# بی تحرکی

در دوره های طولانی بی تحرکی، جاذبه سبب می شود تا خون در پایین ترین قسمت های بدن جمع شود که این حالت منجر به تشکیل لخته خون می شود.

این اتفاق می تواند هنگامی رخ دهد که فرد در یک سفر طولانی مدت دائما نشسته و یا در دوره بهبودی پس از یک بیماری در تخت دراز کشیده است.

# شرایط پزشکی

برخی وضعیت های سلامتی می توانند لخته شدن خون را بسیار آسان کنند که این در نهایت به آمبولی ریه منجر می شود. برخی روش های درمانی بیماری ها مانند جراحی یا شیمی درمانی برای سرطان نیز می توانند سبب تشکیل لخته های خون شوند. عوامل خطر دیگری هم وجود دارند که احتمال ابتلای فرد به نوعی از لخته های خونی را افزایش داده و سبب آمبولی ریه می شوند.

درد قفسه سینهعوامل خطر آمبولی ریه

عواملی که خطر ابتلا به ترومبوز ورید های عمقی و آمبولی ریوی را افزایش می دهند شامل موارد زیر می شوند:

 • سرطان
 • سابقه خانوادگی آمبولی
 • شکستگی های استخوان پا یا لگن
 • حالات پر انقعادی یا اختلالات ژنتیکی در انعقاد خون از جمله فاکتور V leiden، جهش ژنی پروترومبین و افزایش میزان هموسیستئین
 • داشتن سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی
 • عمل جراحی بزرگ
 • چاقی
 • سبک زندگی کم تحرک
 • سن بالای ۶۰ سال
 • مصرف استروژن یا تستوسترون

علائم آمبولی ریه

علائم آمبولی ریوی به اندازه لخته و محل انسداد ریه بستگی دارند. شایع ترین علامت آمبولی ریه تنگی نفس است. این تنگی نفس می تواند ناگهانی و یا تدریجی باشد. دیگر علائم آمبولی ریوی شامل موارد زیر می شوند:

 • اضطراب
 • سردی یا آبی رنگ شدن پوست
 • درد در قفسه سینه که می تواند تا به بازو، فک، گردن و شانه منتشر شود.
 • غش کردن
 • ضربان غیر عادی قلب
 • احساس سبکی در سر
 • تنفس سریع
 • ضربان سریع قلب
 • بی قراری
 • بالا آوردن خون
 • ضعیف بودن نبض

⚠نکته: در صورتی که فرد یک یا بیش از یک مورد از این علائم و مخصوصا تنگی نفس را داشته باشد، باید فورا پیگیر مراقبت پزشکی باشد.

انواع آمبولی ریه

 شایع ترین نوع آمبولی ریوی یک لخته خون می باشد. امکان دارد هر چیزی که در جریان خون وارد شده و سبب انسداد شریان های کوچک تر شود یک آمبولی ریوی باشد. برای نمونه می توان به چربی مغز یک استخوان شکسته شده، بخشی از یک تومور یا بافت دیگر و حباب های هوا اشاره کرد.

یک نوع نادر از آمبولی در دوران بارداری اتفاق می افتد که معمولا در حین زایمان یا فورا پس از تولد نوزاد رخ می دهد. در این مورد، مقداری از مایع آمنیوتیک (مایعی که نوزاد را احاطه کرده است) به درون جریان خون مادر وارد شده و به ریه ها می رسد.

تشخیص آمبولی ریه

تشخیص آمبولی ریه

در برخی موارد، تشخیص یک آمبولی ریوی می تواند دشوار باشد. این مخصوصا زمانی صادق است که فرد به یک بیماری زمینه ای قلبی یا ریوی مانند آمفیزم یا فشار خون بالا مبتلا باشد.

هنگامی که فرد برای علائم خود به دکتر مراجعه می کند، او در ارتباط با سلامت عمومی فرد و هرگونه بیماری که از قبل به آن ابتلا دارد سوال می پرسد. پزشک معمولا یک مورد یا بیش تر از آزمایش های زیر را برای تشخیص علت علائم فرد انجام می دهد:

#تصویر برداری اشعه ایکس از قفسه سینه

این آزمایش استاندارد و غیر تهاجمی پزشک را قادر می سازد تا قلب، ریه و هرگونه مشکل در استخوان های اطراف ریه را به همراه جزئیات مشاهده کند.

#الکترو کاردیوگرافی (ECG)

آزمایش الکتروکاردیوگرافی فعالیت الکتریکی قلب را سنجش می کند.

#MRI

این آزمایش با استفاده از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی تصاویری با جزئیات به وجود می آورد.

#سی تی اسکن

این آزمایش تصویر برداری پزشک را قادر می سازد تا تصاویری را از چند مقطع (زاویه دید) ریه مشاهده کند. همچنین، احتمال دارد انجام یک آزمایش خاص به نام اسکن V/Q درخواست شود.

#آنژیوگرافی ریوی

این آزمایش شامل ایجاد یک برش کوچک می شود که از آن طریق پزشک می تواند یک ابزار مخصوص را به درون سیاهرگ های فرد هدایت کند. پزشک یک نوع رنگ مخصوص را تزریق خواهد کرد تا عروق خونی ریه قابل دیدن شوند.

#سونوگرافی داپلکس عروقی

این آزمایش از امواج رادیویی استفاده می کند تا جریان خون و وجود لخته ها را در پاها بررسی و قابل دیدن کند.

#ونوگرافی (رگ نگاری)

این مورد یک تصویر برداری ویژه از سیاهرگ های پا به وسیله اشعه ایکس است.

#آزمایش دی دایمر

آزمایش دی دایمر یک نوع آزمایش خون است.

جراحی

درمان آمبولی ریه

درمان آمبولی ریوی به اندازه لخته و موقعیت آن بستگی دارد.

#درمان دارویی

در صورتی که مشکل جزئی بوده و زود هنگام تشخیص داده شود پزشک می تواند مصرف برخی دارو ها را به عنوان درمان برای فرد در نظر گیرد. برخی دارو ها می توانند لخته های خونی را تجزیه کنند. دارو هایی که پزشک می تواند تجویز کند شامل موارد زیر می شوند:

✔ضد انعقادها

نمونه هایی از این داروها که بنام رقیق کننده های خون نیز شناخته می شوند، هپارین و وارفارین هستند. این داروها مانع از تشکیل لخته های خونی جدید شده و می توانند در مواقع اورژانسی جان بیمار را نجات دهند.

✔تجزیه کننده های لخته خون (ترومبولیتیک ها)

این داروها سرعت تجزیه لخته خون را افزایش می دهند. این داروها معمولا برای مواقع اورژانسی استفاده می شوند، زیرا عوارض جانبی آن ها می تواند شامل مشکلات خونریزی خطرناکی شود.

#جراحی

ممکن است جهت برداشتن لخته های خونی مشکل ساز، مخصوصا آن هایی که جریان خون قلب یا ریه را محدود می کنند به جراحی نیاز باشد. طبق تحقیقات، برخی فرایند های جراحی که ممکن است پزشک در موارد آمبولی ریوی استفاده کند شامل موارد زیر می شوند:

✔فیلتر وریدی

در این روش، پزشک یک برش کوچک ایجاد کرده و سپس از یک سیم نازک استفاده می کند تا یک فیلتر کوچک را در بزرگ سیاهرگ زیرین بیمار قرار دهد. بزرگ سیاهرگ زیرین، وریدی اصلی است که از پاها به سمت راست قلب منتهی می شود. این فیلتر مانع رفتن لخته های خون از پاها به سمت ریه ها می شود.

✔برداشت لخته

یک لوله باریک به نام کاتتر لخته های خونی بزرگ را از درون شریان به بیرون مکش می کند. این روش کاملا موثر نیست زیرا دشواری هایی به همراه داشته و همواره روش درمانی نیست که بر دیگر روش ها ترجیح داده شود.

✔جراحی باز

پزشکان تنها در مواقع اورژانسی از جراحی باز استفاده می کنند. در این مواقع شخص در شوک قرار داشته یا داروهای تجزیه کننده لخته پاسخگو نیستند.

مراقبت پس از درمان

پس از اینکه فرد درمان مناسب را برای آمبولی ریوی در بیمارستان دریافت کرد، به او توصیه می شود که عامل زمینه ای این مشکل را درمان کند، این عامل معمولا ترومبوز وریدهای عمقی می باشد.

فرد احتمالا شروع به مصرف داروهای ضد انعقاد مانند هپارین و وارفارین خواهد کرد تا از تشکیل دوباره لخته های خونی جلوگیری شود. احتمالا بیمار نیاز داشته باشد تا جوراب های فشاری (مانند جوراب هایی تنگ هستند) پوشیده یا از وسیله دیگری برای جلوگیری از تشکیل لخته در پاهای خود استفاده کند.

ورزش دادن پاها به طور منظم یک مورد کلیدی، پس از آمبولی ریه می باشد. پزشک دستورالعمل های کامل را در ارتباط با چگونگی مراقبت از خود جهت پیشگیری از لخته های خونی در آینده به بیمار خواهد داد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آزاده سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  وقت بخیر..من مشکل افتادگی دریچه دارم..طبق گفته های پزشکم خون برمیگرده داخل قلب و باعث تنگی نفسم میشه و ضربان قلب نامنظم دارم..هر6ماه برا چکاپ میرم..این اواخر تنگی نفسام بیشتر شده..میخاستم بدونم ایا عمل جراحی انجام بدم برای همیشه خوب میشه این مشکلم یا موقتِ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر گزارش آخرین اکوکاردیوگرافی خود را بفرستید
  2. تصویر کاربر آزاده سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   20210720_090735.jpg20210720_090735.jpg
  3. تصویر کاربر آزاده سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   20210720_090719.jpg
   20210720_090735.jpg
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   ظاهراً میزان نارسایی دریچه زیاد یا متوسط است لطفاً تصویر گزارش و نه پرینت ها را بطور کامل (و نه به صورتی که نیمی از آن توسط پرینت ها پوشیده شده باشد) را بفرستید
  5. تصویر کاربر آزاده سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   20210720_142541.jpg
  6. تصویر کاربر آزاده سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   20210720_143200.jpg
  7. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۹ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب با جراحی درمان خواهید شد
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر یوسف شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام واحترام
  جناب دکتر 66 سال دارم مدتی هست موقع بلند شدن از زمین سرم گیج میره وباید یک مکث چند ثانیه ای داشته باشم تا حالت عادی پیدا کنم. گاهی اوقات هم ضربان نامنظم دارم وخود بخود رفع میشه. البته فشار خون ودیابت وسایر مشکلات‌ را ندارم. حدود شش ماه پیش هم اسکن قلب ونوارقلب و.. توسط دکتر متخصص انجام دادم که مشکلی نداشتم. اما تری گلیسرید وکلسترول نه خیلی بالا وتا مرز دارم وداروی هاش را میخورم. اما حدود سه ماهه بخاطر آلرژی ایجاد شده‌ توسط داروها آنها را قطع کردم. لطفا راهنمایی بفرمایید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب آیا از داروهای درمان بزرگی پروستات استفاده می کنید؟
  2. تصویر کاربر یوسف شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام مجدد
   نه خیر
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   جای نگرانی نیست از مایعات بیشتر استفاده بفرمایید و تغییر وضعیت از حالت نشسته به ایستاده را در زمان طولانی‌تری انجام دهید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهران شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر بنده حدود هفت ماه پیش آمبولی ریه کردم والان داروی وارفارین واسید فولیک مصرف می کنم به نظر جنابعالی تزریق واکس کرونا برای افرادی مثل بنده چگونه خواهد بود.با تشکر از راهنمایی جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً بفرمائید که آمبولی ریه در زمینه کدام بیماری یا وضعیت مستعد کننده ای بوده است؟
  2. تصویر کاربر مهران پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   سلام ضمن تشکربی کران از شما دکتر پاک نهاد به عرض می رسانم در اثر درد کمر وسیاتیک پای چپ به علت عدم تحرک کافی وهمچنینین هموسیستیین بالا دپار ترومبوز ورید عمقی ومتعاقب آن آمبولی ریه شده بودم سپاسگزارم از انسانیت ومهربانی جنابعالی
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۶ تیر ۰( 1 هفته پیش)
   محدودیتی برای تزریق واکسن کرونا ندارید
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر عسل یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  چند وقت بعد از عمل ابلیشن میشه پرواز انجام داد( سوار هواپیماشد)؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که به کشاله ران فشار زیادی وارد نشود سفر هوایی بلامانع است و خود پروسه ابلیشن منعی برای سفر هوایی ندارد (بجز مورد ذکر شده فوق)
 • تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. فردی 66 ساله و سالهاست مبتلا به واریس گسترده و پیشرفته پا هستند. دو ماه قبل با علایم خلط خونی و ضربان قلب حدود 130 و اکسیژن 60 و کاهش هشیاری و لرز و افت فشار و درد قفسه سینه به بیمارستان رفتیم. بستری شد و تشخیص عفونت ریه دادند که انتی بیوتیک دادند و مرخص شد. دو هفته بعد مجددا با این علایم به بیمارستان مراجعه کردیم و بعد از یکهفته بستری، دوباره انتی بیوتیک دادند و ترخیص کردند. امروز دوباره حالش بسیار بد شد بردیم اورژانس سرویس ریه، سی تی آنژیو و اکو و نوار قلب گرفتن و گفتند فشار داخل ریه اش بسیار بالاست و امبولی ریه است.
  به سرعت هم اکسیژن خونش افت میکنه.
  اگر میشه در شهر اراک یک دکتر خوب برای درمان امبولی ریه معرفی کنید. من به تهران دسترسی ندارم. خیلی ممنون میشم اگر ما رو از سرگردانی دربیارید چون بعد از چندین بار مراجعه تازه الان تشخیص دادند بیماری چی هست.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه در شهر اراک پزشکی را در این ارتباط نمی شناسم
  2. تصویر کاربر زهرا پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   بسیار متشکرم از توجه شما.
   کدامیک از این دو تخصص میتونن درمانش کنن؟
   فلوشیپ جراح قلب و عروق یا فوق تخصص ریه؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۷ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   در صورتی که افت فشار خون و علائم افت عملکرد سیستولی بطن راست در اکوکاردیوگرافی مشاهده شود جراح قلب و عروق و در غیر اینصورت فوق تخصص ریه
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فرزانه چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  پسرم مادر زادی بین دهلیزش یه سوراخ کوچک داشت که خوشبختانه تا 6 ماهگی بسته شد اما الان که 6 ساله میباشد به هنگام دویدن یا فعالیت زیاد تپش قلب و گاها زیر دنده هاش دچار درد میشه با انجام اکو نشون داده شد که mrو TR خفیف دارن دکترشون گفت جای نگرانی نیست و فقط چکاپ سالیانه میخواد اما خودم خیلی استرس و نگرانی دارم چون بنده هم دچار روماتیسم قلبی بودم آیا امکان داره پیشرفت کنه؟ فعالیت بدنی زیاد براش ضرر نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب نگران نباشید مشکل جدی نیست و نیاز به تکرار سالیانه اکوکاردیوگرافی دارند و محدودیت فعالیت ندارند
 • تصویر کاربر محمدامین سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام من فشار بالا هستم دکتر هولتر فشار گفت نصب کن فشارم با مصرف قرص روی ۱۶ تا ۱۹ بود
  الان دکتر برام نصف پیزوپیرانول و والسارتان روزی دوتا گذاشته‌.فشارم اومده روی ۱۳ تا۱۴ ولی شب موقع خواب خیس عرق میشم گرمم نیست ولی لباسام کلا خیس میشه.آیا احتمال داره عوارض قرص باشه؟؟ یا مشکل حادی نیست؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب خیر ناشی از مصرف دارو نیست
 • تصویر کاربر زهرابهمنی جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکتر من تو این ماه و ماه قبلی دوبار تپش قلب شدید گرفتم ۲۳ سال دارم علتشو خواستم بدونم تا حالا این مشکل برام پیش نیومده بود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۱ تیر ۰( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر نوار قلب حین طپش قلب خود را بفرستید
 • تصویر کاربر م پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام من یه نوجوان هستم و مدتی هست که قلبم درد میگیره و گاهی اوقات هم تپش قلب دارم. فکر میکنم بیشتر بخاطر استرس باشه. چیکار باید کنم؟ ممکنه خطرناک باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۷ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب از پروپرانولول ۱۰ میلی گرم روزانه دو بار استفاده بفرمائید
 • تصویر کاربر حلیمه سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  مادر من ۷۰ سال دارد ۳ ماه پیش با علائم حالت تهوع بردیم بیمارستان دکتر گفت ریه آب آورده که با دارو رفع کردن بعد ۱۰ روز مجدد حالش بد شد بردیم بیمارستان گفتن دریچه قلب بزرگ شده ریه آمبولی کرده ولخته خون دیده شده ایا با وجود فشار بالا وسن مادر کاری میشه کرد البته ده سال پیش هم سکته مغزی کرده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۵ خرداد ۰( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب متاسفانه بدون رویت مستندات بیمارستانی و مدارک و ویزیت بیمار نمی توان اظهار نظر کرد
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر