آیا آمبولی ریه درمان می شود؟

آمبولی ریه به یک لخته خون گفته می شود که در ریه ها به وجود می آید. این لخته خون می تواند به بخشی از ریه آسیب برساند. این آسیب به وسیله ی محدود شدن جریان خون آن قسمت، کاهش سطوح اکسیژن در خون و تاثیر بر دیگر اندام ها صورت می گیرد.

لخته های خونی بزرگ یا متعدد می توانند کشنده باشند. این نوع انسداد می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. طبق تحقیقات، این انسداد سبب مرگ یک سوم افرادی می شود که در آن ها تشخیص یا درمان لخته صورت نمی گیرد. با این حال، درمان اورژانسی و فوری آمبولی ریه به شدت احتمال ابتلا به آسیب دائمی ریوی را کاهش می دهد.

علت آمبولی ریه

لخته های خون می توانند به دلایل متعددی تشکیل شوند. آمبولی های ریوی اغلب توسط ترومبوز ورید های عمقی صورت می گیرند.

در این مورد، لخته های خون در سیاهرگ هایی تشکیل می شوند که در عمق بدن وجود دارند. لخته های خونی که اغلب سبب آمبولی های ریوی می شوند در پاها یا لگن تشکیل می شوند. لخته های خون در ورید های عمقی بدن می توانند چندین عامل مختلف داشته باشند که شامل موارد زیر می شوند:

# آسیب یا جراحت

جراحاتی مانند شکستگی های استخوانی یا پارگی های عضلانی می توانند سبب آسیب به عروق خونی شده و منجر به تشکیل لخته خون شوند.

# بی تحرکی

در دوره های طولانی بی تحرکی، جاذبه سبب می شود تا خون در پایین ترین قسمت های بدن جمع شود که این حالت منجر به تشکیل لخته خون می شود.

این اتفاق می تواند هنگامی رخ دهد که فرد در یک سفر طولانی مدت دائما نشسته و یا در دوره بهبودی پس از یک بیماری در تخت دراز کشیده است.

# شرایط پزشکی

برخی وضعیت های سلامتی می توانند لخته شدن خون را بسیار آسان کنند که این در نهایت به آمبولی ریه منجر می شود. برخی روش های درمانی بیماری ها مانند جراحی یا شیمی درمانی برای سرطان نیز می توانند سبب تشکیل لخته های خون شوند. عوامل خطر دیگری هم وجود دارند که احتمال ابتلای فرد به نوعی از لخته های خونی را افزایش داده و سبب آمبولی ریه می شوند.

درد قفسه سینهعوامل خطر آمبولی ریه

عواملی که خطر ابتلا به ترومبوز ورید های عمقی و آمبولی ریوی را افزایش می دهند شامل موارد زیر می شوند:

 • سرطان
 • سابقه خانوادگی آمبولی
 • شکستگی های استخوان پا یا لگن
 • حالات پر انقعادی یا اختلالات ژنتیکی در انعقاد خون از جمله فاکتور V leiden، جهش ژنی پروترومبین و افزایش میزان هموسیستئین
 • داشتن سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی
 • عمل جراحی بزرگ
 • چاقی
 • سبک زندگی کم تحرک
 • سن بالای ۶۰ سال
 • مصرف استروژن یا تستوسترون

علائم آمبولی ریه

علائم آمبولی ریوی به اندازه لخته و محل انسداد ریه بستگی دارند. شایع ترین علامت آمبولی ریه تنگی نفس است. این تنگی نفس می تواند ناگهانی و یا تدریجی باشد. دیگر علائم آمبولی ریوی شامل موارد زیر می شوند:

 • اضطراب
 • سردی یا آبی رنگ شدن پوست
 • درد در قفسه سینه که می تواند تا به بازو، فک، گردن و شانه منتشر شود.
 • غش کردن
 • ضربان غیر عادی قلب
 • احساس سبکی در سر
 • تنفس سریع
 • ضربان سریع قلب
 • بی قراری
 • بالا آوردن خون
 • ضعیف بودن نبض

⚠نکته: در صورتی که فرد یک یا بیش از یک مورد از این علائم و مخصوصا تنگی نفس را داشته باشد، باید فورا پیگیر مراقبت پزشکی باشد.

انواع آمبولی ریه

 شایع ترین نوع آمبولی ریوی یک لخته خون می باشد. امکان دارد هر چیزی که در جریان خون وارد شده و سبب انسداد شریان های کوچک تر شود یک آمبولی ریوی باشد. برای نمونه می توان به چربی مغز یک استخوان شکسته شده، بخشی از یک تومور یا بافت دیگر و حباب های هوا اشاره کرد.

یک نوع نادر از آمبولی در دوران بارداری اتفاق می افتد که معمولا در حین زایمان یا فورا پس از تولد نوزاد رخ می دهد. در این مورد، مقداری از مایع آمنیوتیک (مایعی که نوزاد را احاطه کرده است) به درون جریان خون مادر وارد شده و به ریه ها می رسد.

تشخیص آمبولی ریه

تشخیص آمبولی ریه

در برخی موارد، تشخیص یک آمبولی ریوی می تواند دشوار باشد. این مخصوصا زمانی صادق است که فرد به یک بیماری زمینه ای قلبی یا ریوی مانند آمفیزم یا فشار خون بالا مبتلا باشد.

هنگامی که فرد برای علائم خود به دکتر مراجعه می کند، او در ارتباط با سلامت عمومی فرد و هرگونه بیماری که از قبل به آن ابتلا دارد سوال می پرسد. پزشک معمولا یک مورد یا بیش تر از آزمایش های زیر را برای تشخیص علت علائم فرد انجام می دهد:

#تصویر برداری اشعه ایکس از قفسه سینه

این آزمایش استاندارد و غیر تهاجمی پزشک را قادر می سازد تا قلب، ریه و هرگونه مشکل در استخوان های اطراف ریه را به همراه جزئیات مشاهده کند.

#الکترو کاردیوگرافی (ECG)

آزمایش الکتروکاردیوگرافی فعالیت الکتریکی قلب را سنجش می کند.

#MRI

این آزمایش با استفاده از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی تصاویری با جزئیات به وجود می آورد.

#سی تی اسکن

این آزمایش تصویر برداری پزشک را قادر می سازد تا تصاویری را از چند مقطع (زاویه دید) ریه مشاهده کند. همچنین، احتمال دارد انجام یک آزمایش خاص به نام اسکن V/Q درخواست شود.

#آنژیوگرافی ریوی

این آزمایش شامل ایجاد یک برش کوچک می شود که از آن طریق پزشک می تواند یک ابزار مخصوص را به درون سیاهرگ های فرد هدایت کند. پزشک یک نوع رنگ مخصوص را تزریق خواهد کرد تا عروق خونی ریه قابل دیدن شوند.

#سونوگرافی داپلکس عروقی

این آزمایش از امواج رادیویی استفاده می کند تا جریان خون و وجود لخته ها را در پاها بررسی و قابل دیدن کند.

#ونوگرافی (رگ نگاری)

این مورد یک تصویر برداری ویژه از سیاهرگ های پا به وسیله اشعه ایکس است.

#آزمایش دی دایمر

آزمایش دی دایمر یک نوع آزمایش خون است.

جراحی

درمان آمبولی ریه

درمان آمبولی ریوی به اندازه لخته و موقعیت آن بستگی دارد.

#درمان دارویی

در صورتی که مشکل جزئی بوده و زود هنگام تشخیص داده شود پزشک می تواند مصرف برخی دارو ها را به عنوان درمان برای فرد در نظر گیرد. برخی دارو ها می توانند لخته های خونی را تجزیه کنند. دارو هایی که پزشک می تواند تجویز کند شامل موارد زیر می شوند:

✔ضد انعقادها

نمونه هایی از این داروها که بنام رقیق کننده های خون نیز شناخته می شوند، هپارین و وارفارین هستند. این داروها مانع از تشکیل لخته های خونی جدید شده و می توانند در مواقع اورژانسی جان بیمار را نجات دهند.

✔تجزیه کننده های لخته خون (ترومبولیتیک ها)

این داروها سرعت تجزیه لخته خون را افزایش می دهند. این داروها معمولا برای مواقع اورژانسی استفاده می شوند، زیرا عوارض جانبی آن ها می تواند شامل مشکلات خونریزی خطرناکی شود.

#جراحی

ممکن است جهت برداشتن لخته های خونی مشکل ساز، مخصوصا آن هایی که جریان خون قلب یا ریه را محدود می کنند به جراحی نیاز باشد. طبق تحقیقات، برخی فرایند های جراحی که ممکن است پزشک در موارد آمبولی ریوی استفاده کند شامل موارد زیر می شوند:

✔فیلتر وریدی

در این روش، پزشک یک برش کوچک ایجاد کرده و سپس از یک سیم نازک استفاده می کند تا یک فیلتر کوچک را در بزرگ سیاهرگ زیرین بیمار قرار دهد. بزرگ سیاهرگ زیرین، وریدی اصلی است که از پاها به سمت راست قلب منتهی می شود. این فیلتر مانع رفتن لخته های خون از پاها به سمت ریه ها می شود.

✔برداشت لخته

یک لوله باریک به نام کاتتر لخته های خونی بزرگ را از درون شریان به بیرون مکش می کند. این روش کاملا موثر نیست زیرا دشواری هایی به همراه داشته و همواره روش درمانی نیست که بر دیگر روش ها ترجیح داده شود.

✔جراحی باز

پزشکان تنها در مواقع اورژانسی از جراحی باز استفاده می کنند. در این مواقع شخص در شوک قرار داشته یا داروهای تجزیه کننده لخته پاسخگو نیستند.

مراقبت پس از درمان

پس از اینکه فرد درمان مناسب را برای آمبولی ریوی در بیمارستان دریافت کرد، به او توصیه می شود که عامل زمینه ای این مشکل را درمان کند، این عامل معمولا ترومبوز وریدهای عمقی می باشد.

فرد احتمالا شروع به مصرف داروهای ضد انعقاد مانند هپارین و وارفارین خواهد کرد تا از تشکیل دوباره لخته های خونی جلوگیری شود. احتمالا بیمار نیاز داشته باشد تا جوراب های فشاری (مانند جوراب هایی تنگ هستند) پوشیده یا از وسیله دیگری برای جلوگیری از تشکیل لخته در پاهای خود استفاده کند.

ورزش دادن پاها به طور منظم یک مورد کلیدی، پس از آمبولی ریه می باشد. پزشک دستورالعمل های کامل را در ارتباط با چگونگی مراقبت از خود جهت پیشگیری از لخته های خونی در آینده به بیمار خواهد داد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. 36 سالمه و بعلت عمل زانو در یکماه پیش، هفته گذشته امبولی ریه کردم و 6روز بستری بودم. داروهای تجویز شده بعد ترخیص شامل آ اس آ و ریواروکسابان هست. سوال اینه که آیا با این درمان لخته خون از بین میره یا فقط خونو رقیق میکنه؟ اگر باقی میمونه خطری در آینده ایجاد نمیکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب داروهای تجویزی مانع تشکیل لخته جدید خواهد شد و لخته های ایجاد شده بمرور زمان و توسط مکانیزم های حل کردن لخته در داخل بدن بطور کامل و یا نسبی از بین خواهند رفت. در صورت باقی ماندن بخشی از لخته ها در ریه احتمال بالا رفتن فشارخون ریوی وجود دارد
  2. تصویر کاربر مرتضی جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   ممنونم از راهنمایی تون. سوال دیگه ای که برام ایجاد شد اینکه برای اطمینان نسبی از رفع خطر، درمان دارویی چند مدت باید ادامه پیدا کنه؟
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   یکسال
  4. تصویر کاربر مرتضی جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سپاس از وقتی که میگذارید و سریع پاسخ میدید. در پناه حق باشید.
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۱ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   خواهش میکنم امیدوارم که توانسته باشم کمکی کرده باشم
  6. نمایش سایر 4 پاسخ
 • تصویر کاربر عباس پنجشنبه ۲۰ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر مادرم بالای ۷۰ سال سن داره وفشارخونیه قبلا لوزارتان ۲۵ میخوره و بتازگی کاپتوپریل ۲۵ روزی ۲ تا به همراه آسپرین هیچ بیماری زمینه ای دیگه نداشته و فشار خون هم الان کنترل و علایم و مشکل خاصی نداره ضربان قلب ایشون حدود۴۰ عدد در دقیقه میزنه با توجه به جدول بالا که ضربان قلب استراحت در افراد ۷۰ ساله را ۳۵ تا ۶۵ ذکر کرده آیا طبیعی هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۰ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب خیر ایشان نیاز به انجام یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته دارند
 • تصویر کاربر اسلام یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام پدرم چند روز پیش عمل پروستات انجام داده بعد از سه روز احساس دردی در ناحیه سینه کرد .بعد دیدن پزشک قلب گفتن امبولی ریه است میخواستم بدونم ایا ممکن است ک امبولی ریه بعد از عمل پروستات به وجود بیاد و چقد طول میکشد ک امبولیش از بین بره
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۶ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب بله این امکان و احتمال وجود دارد و نیاز به مصرف داروهای ضد انعقادی بمدت یک سال دارند. آمبولی اتفاق افتاده ممکن است که بطور کامل ازبین بود و یا بخشی از آن باقی بماند و این مسئله در پیگیری بیماری مشخص خواهد شد
 • تصویر کاربر abbas جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر بنده به خاطر تپش قلب روزی یه قرص ۵ میلی گرم کنکور میخورم و الان متوجه شدم حجم ادرارم کم شده مشکلی نداره و خطرناک نیست؟
  ممنون از پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۴ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب مصرف کانکور در صورتی که موجب افت شدید فشارخون نشود موجب کاهش حجم ادرار نمیشود و باید بدنبال سایر علل بود.
 • تصویر کاربر اصلان یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب من چندماه پیش بذ از مشکلات عصبی وسط جناغ سینم سنگین شد گفتن عصبیه چند ماه گذشت نوار قلب دادم گفتن نرماله گفتن یه سندرومیه که تلقین میکنی ولی تپش قلب هم به علایم من اضافه شد رفتم پیش متخصص قلب نوار قلب دادم گفتن نرماله ضربان قلبم رو 80 بود گفتم تپش قلب دارم گفت عصبیع هر وقت از خواب بیدار میشم تپش قلب ندارم نبضمو میگیرم نسبتا تند میزنه ولی تپش قلب نداشتم و ندارم بعضی مواقع درد چرخشی و چند ثانیه ای دارم مشکلچیست ممنون میشم پاسخ دهید براآرامبخش هم هرشب پکساید میخورم مشکل چیست ممنون میشم پاسخ دهید سنم ۱۷ سال با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال بسیار زیاد شما مبتلا به بیماری اظطراب هستید و توصیه می‌کنم که حتماً با یکی از همکاران محترم روانپزشک مشورت بفرمایید
  2. تصویر کاربر اصلان یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
   میتونم پراپرانول ۱۰ مصرف کنم عوارضی داره آیا ؟ شما توصیه میکنید تو این سن ممنون میشم پاسخ دهید
  3. تصویر کاربر اصلان یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
   برای این ضربان قلبم باید چی مصرف کنم؟ که خوب بشم ممنون میشم پاسخ دهید
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 4 هفته پیش)
   بله میتوانید پروپرانولول را مصرف کنید و مشکلی برای مصرف در سن شما وجود ندارد. این دارو نیز طبیعتاً عوارض خود را دارد. ضربان قلب شما طبیعی است ولی توصیه می‌کنم که در صورت ادامه طپش قلب یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر ستاره جمعه ۷ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  آقای دکتر مدتیه به خاطر مرگ برادرم ناراحتم و همش استرس دارم رفتم متخصص قلب برام بوسپیرون و سیتالوپرام تجویز کردن و اکو هم انجام دادم پرولاپس دریچه میترال داشتم از طرفی نگران پرولاپسم از طرفی استرس و اضطرابم آیا این قرص ها رو مصرف کنم ؟ وابستگی یا عوارضی ندارن. ممنونم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۷ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب پرولاپس در صورتی که بدون نارسایی دریچه باشد جای نگرانی نیست. میتوانید داروهای مورد اشاره را ادامه دهید
 • تصویر کاربر هدی جمعه ۳۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وادب در ۳۷سالگی ابلیشن کردم خطای پزشکی باعث ایفیوژن پریکاردیت شد وبعد در پی ان انوریسم شدم عمل باز کردم از اون تاریخ تا الان پریکاردیت مزمن دارم چندین بار بستری سدم و از جهت بیماری های رماتیسمی بررسی شدم که منفی بود در نهایت با کرتون کنترل میشه ولی حدود یک سال ایت که ضربانم پایبن و بالا میشه و تعداد PVCحدود ۱۸۰۰۰تا در ۲۰ ساعت که هولتر بستم و صربان۴۸/۱۳۳است فشار خونم هم اصولا ۹۵/۶۵است کنکور ۲/۵ برام تحویز شده به نظر شما با توجه به شرایطم مصرف کنم؟ کم کاری تبرویید هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۳۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله استفاده کنید
 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من چندوقته از خواب بیدار میشم قلبم تندمیزنه ودچارتنگی نفس میشم تاخمیازه می کشم نفسم یکم بالا میاد احساس خستگی دارم همش دلم میخوادبخوابم مشکلم چیه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۱ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر نيلوفر سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد اقاي دكتر من تپش قلب و دل لرزه داشتم رفتم دكتر قرص پرپرانول20بهم داده يكي صبح يكي شب انگار وقتي ميخورم فشارم ميوفته هر لحظه گشنم ميشه ضعف شديد معده دارم چيكار كنم رفتم دكتر ويتامين و مولتي ويتامين بهم داد تاثيير نداشت ضعفم معده ام برا قرص پرپرانول يا نه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۳۱ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر بعلت مصرف پروپرانولول نیست
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقادکترقبلابراتون فرستادم گفتین. نوارقلب دیگه بفرستین انشاالله که این همون نوارباشدکه گفتم مادرممتولد1333است وفشار خون هم داردوریه اش همخراب است که اکسیژن خونش پایین می آ یدکه اکسیژن استفاده میکندممنون میشم جوابم رابدین.بازم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۲۷ تیر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت عدم کنترل ضربان قلب با دارو نیاز به ابلیشن با یا بدون تعبیه پیس میکر دارند. جهت انجام این عمل لطفاً با یکی از همکاران محترم الکتروفیزولوژیست مشورت بفرمایید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر