آیا آمبولی ریه درمان می شود؟

آمبولی ریه به یک لخته خون گفته می شود که در ریه ها به وجود می آید. این لخته خون می تواند به بخشی از ریه آسیب برساند. این آسیب به وسیله ی محدود شدن جریان خون آن قسمت، کاهش سطوح اکسیژن در خون و تاثیر بر دیگر اندام ها صورت می گیرد.

لخته های خونی بزرگ یا متعدد می توانند کشنده باشند. این نوع انسداد می تواند تهدید کننده زندگی فرد باشد. طبق تحقیقات، این انسداد سبب مرگ یک سوم افرادی می شود که در آن ها تشخیص یا درمان لخته صورت نمی گیرد. با این حال، درمان اورژانسی و فوری آمبولی ریه به شدت احتمال ابتلا به آسیب دائمی ریوی را کاهش می دهد.

علت آمبولی ریه

لخته های خون می توانند به دلایل متعددی تشکیل شوند. آمبولی های ریوی اغلب توسط ترومبوز ورید های عمقی صورت می گیرند.

در این مورد، لخته های خون در سیاهرگ هایی تشکیل می شوند که در عمق بدن وجود دارند. لخته های خونی که اغلب سبب آمبولی های ریوی می شوند در پاها یا لگن تشکیل می شوند. لخته های خون در ورید های عمقی بدن می توانند چندین عامل مختلف داشته باشند که شامل موارد زیر می شوند:

# آسیب یا جراحت

جراحاتی مانند شکستگی های استخوانی یا پارگی های عضلانی می توانند سبب آسیب به عروق خونی شده و منجر به تشکیل لخته خون شوند.

# بی تحرکی

در دوره های طولانی بی تحرکی، جاذبه سبب می شود تا خون در پایین ترین قسمت های بدن جمع شود که این حالت منجر به تشکیل لخته خون می شود.

این اتفاق می تواند هنگامی رخ دهد که فرد در یک سفر طولانی مدت دائما نشسته و یا در دوره بهبودی پس از یک بیماری در تخت دراز کشیده است.

# شرایط پزشکی

برخی وضعیت های سلامتی می توانند لخته شدن خون را بسیار آسان کنند که این در نهایت به آمبولی ریه منجر می شود. برخی روش های درمانی بیماری ها مانند جراحی یا شیمی درمانی برای سرطان نیز می توانند سبب تشکیل لخته های خون شوند. عوامل خطر دیگری هم وجود دارند که احتمال ابتلای فرد به نوعی از لخته های خونی را افزایش داده و سبب آمبولی ریه می شوند.

درد قفسه سینهعوامل خطر آمبولی ریه

عواملی که خطر ابتلا به ترومبوز ورید های عمقی و آمبولی ریوی را افزایش می دهند شامل موارد زیر می شوند:

 • سرطان
 • سابقه خانوادگی آمبولی
 • شکستگی های استخوان پا یا لگن
 • حالات پر انقعادی یا اختلالات ژنتیکی در انعقاد خون از جمله فاکتور V leiden، جهش ژنی پروترومبین و افزایش میزان هموسیستئین
 • داشتن سابقه حمله قلبی یا سکته مغزی
 • عمل جراحی بزرگ
 • چاقی
 • سبک زندگی کم تحرک
 • سن بالای ۶۰ سال
 • مصرف استروژن یا تستوسترون

علائم آمبولی ریه

علائم آمبولی ریوی به اندازه لخته و محل انسداد ریه بستگی دارند. شایع ترین علامت آمبولی ریه تنگی نفس است. این تنگی نفس می تواند ناگهانی و یا تدریجی باشد. دیگر علائم آمبولی ریوی شامل موارد زیر می شوند:

 • اضطراب
 • سردی یا آبی رنگ شدن پوست
 • درد در قفسه سینه که می تواند تا به بازو، فک، گردن و شانه منتشر شود.
 • غش کردن
 • ضربان غیر عادی قلب
 • احساس سبکی در سر
 • تنفس سریع
 • ضربان سریع قلب
 • بی قراری
 • بالا آوردن خون
 • ضعیف بودن نبض

⚠نکته: در صورتی که فرد یک یا بیش از یک مورد از این علائم و مخصوصا تنگی نفس را داشته باشد، باید فورا پیگیر مراقبت پزشکی باشد.

انواع آمبولی ریه

 شایع ترین نوع آمبولی ریوی یک لخته خون می باشد. امکان دارد هر چیزی که در جریان خون وارد شده و سبب انسداد شریان های کوچک تر شود یک آمبولی ریوی باشد. برای نمونه می توان به چربی مغز یک استخوان شکسته شده، بخشی از یک تومور یا بافت دیگر و حباب های هوا اشاره کرد.

یک نوع نادر از آمبولی در دوران بارداری اتفاق می افتد که معمولا در حین زایمان یا فورا پس از تولد نوزاد رخ می دهد. در این مورد، مقداری از مایع آمنیوتیک (مایعی که نوزاد را احاطه کرده است) به درون جریان خون مادر وارد شده و به ریه ها می رسد.

تشخیص آمبولی ریه

تشخیص آمبولی ریه

در برخی موارد، تشخیص یک آمبولی ریوی می تواند دشوار باشد. این مخصوصا زمانی صادق است که فرد به یک بیماری زمینه ای قلبی یا ریوی مانند آمفیزم یا فشار خون بالا مبتلا باشد.

هنگامی که فرد برای علائم خود به دکتر مراجعه می کند، او در ارتباط با سلامت عمومی فرد و هرگونه بیماری که از قبل به آن ابتلا دارد سوال می پرسد. پزشک معمولا یک مورد یا بیش تر از آزمایش های زیر را برای تشخیص علت علائم فرد انجام می دهد:

#تصویر برداری اشعه ایکس از قفسه سینه

این آزمایش استاندارد و غیر تهاجمی پزشک را قادر می سازد تا قلب، ریه و هرگونه مشکل در استخوان های اطراف ریه را به همراه جزئیات مشاهده کند.

#الکترو کاردیوگرافی (ECG)

آزمایش الکتروکاردیوگرافی فعالیت الکتریکی قلب را سنجش می کند.

#MRI

این آزمایش با استفاده از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی تصاویری با جزئیات به وجود می آورد.

#سی تی اسکن

این آزمایش تصویر برداری پزشک را قادر می سازد تا تصاویری را از چند مقطع (زاویه دید) ریه مشاهده کند. همچنین، احتمال دارد انجام یک آزمایش خاص به نام اسکن V/Q درخواست شود.

#آنژیوگرافی ریوی

این آزمایش شامل ایجاد یک برش کوچک می شود که از آن طریق پزشک می تواند یک ابزار مخصوص را به درون سیاهرگ های فرد هدایت کند. پزشک یک نوع رنگ مخصوص را تزریق خواهد کرد تا عروق خونی ریه قابل دیدن شوند.

#سونوگرافی داپلکس عروقی

این آزمایش از امواج رادیویی استفاده می کند تا جریان خون و وجود لخته ها را در پاها بررسی و قابل دیدن کند.

#ونوگرافی (رگ نگاری)

این مورد یک تصویر برداری ویژه از سیاهرگ های پا به وسیله اشعه ایکس است.

#آزمایش دی دایمر

آزمایش دی دایمر یک نوع آزمایش خون است.

جراحی

درمان آمبولی ریه

درمان آمبولی ریوی به اندازه لخته و موقعیت آن بستگی دارد.

#درمان دارویی

در صورتی که مشکل جزئی بوده و زود هنگام تشخیص داده شود پزشک می تواند مصرف برخی دارو ها را به عنوان درمان برای فرد در نظر گیرد. برخی دارو ها می توانند لخته های خونی را تجزیه کنند. دارو هایی که پزشک می تواند تجویز کند شامل موارد زیر می شوند:

✔ضد انعقادها

نمونه هایی از این داروها که بنام رقیق کننده های خون نیز شناخته می شوند، هپارین و وارفارین هستند. این داروها مانع از تشکیل لخته های خونی جدید شده و می توانند در مواقع اورژانسی جان بیمار را نجات دهند.

✔تجزیه کننده های لخته خون (ترومبولیتیک ها)

این داروها سرعت تجزیه لخته خون را افزایش می دهند. این داروها معمولا برای مواقع اورژانسی استفاده می شوند، زیرا عوارض جانبی آن ها می تواند شامل مشکلات خونریزی خطرناکی شود.

#جراحی

ممکن است جهت برداشتن لخته های خونی مشکل ساز، مخصوصا آن هایی که جریان خون قلب یا ریه را محدود می کنند به جراحی نیاز باشد. طبق تحقیقات، برخی فرایند های جراحی که ممکن است پزشک در موارد آمبولی ریوی استفاده کند شامل موارد زیر می شوند:

✔فیلتر وریدی

در این روش، پزشک یک برش کوچک ایجاد کرده و سپس از یک سیم نازک استفاده می کند تا یک فیلتر کوچک را در بزرگ سیاهرگ زیرین بیمار قرار دهد. بزرگ سیاهرگ زیرین، وریدی اصلی است که از پاها به سمت راست قلب منتهی می شود. این فیلتر مانع رفتن لخته های خون از پاها به سمت ریه ها می شود.

✔برداشت لخته

یک لوله باریک به نام کاتتر لخته های خونی بزرگ را از درون شریان به بیرون مکش می کند. این روش کاملا موثر نیست زیرا دشواری هایی به همراه داشته و همواره روش درمانی نیست که بر دیگر روش ها ترجیح داده شود.

✔جراحی باز

پزشکان تنها در مواقع اورژانسی از جراحی باز استفاده می کنند. در این مواقع شخص در شوک قرار داشته یا داروهای تجزیه کننده لخته پاسخگو نیستند.

مراقبت پس از درمان

پس از اینکه فرد درمان مناسب را برای آمبولی ریوی در بیمارستان دریافت کرد، به او توصیه می شود که عامل زمینه ای این مشکل را درمان کند، این عامل معمولا ترومبوز وریدهای عمقی می باشد.

فرد احتمالا شروع به مصرف داروهای ضد انعقاد مانند هپارین و وارفارین خواهد کرد تا از تشکیل دوباره لخته های خونی جلوگیری شود. احتمالا بیمار نیاز داشته باشد تا جوراب های فشاری (مانند جوراب هایی تنگ هستند) پوشیده یا از وسیله دیگری برای جلوگیری از تشکیل لخته در پاهای خود استفاده کند.

ورزش دادن پاها به طور منظم یک مورد کلیدی، پس از آمبولی ریه می باشد. پزشک دستورالعمل های کامل را در ارتباط با چگونگی مراقبت از خود جهت پیشگیری از لخته های خونی در آینده به بیمار خواهد داد.

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد جمعه ۷ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  دکتر عزیز ببخشیدباعرض پوزش نوار قلب نرماله تست ورزش دادم نرمال بود اکو که به شما گفتم
  بااین مدارک باز میتوانم پیوند کنم
  ممنون دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۷ خرداد ۰( 2 سال پیش)
   با توجه به نارسایی کلیه بهتر است که اسکن هسته ای انجام شود ولی در صورت اصرار شما به عدم انجام اسکن هسته ای، با توجه به نرمال بودن تست ورزش میتوان پیوند کلیه را انجام داد.
 • تصویر کاربر خانم دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  آقای دکتر سلام خسته نباشید من خانمی ۳۳ ساله هستم که چند سالی بود گهگاهی تپش قلب داشتم که خودش بعد یکی دو دقیقه خوب میشد همیشه هم نداشتم تا اینکه هفته گذشته به خاطر مصرف زیاد دمنوش های گیاهی خصوصا زنجبیل تپش قلب شدید گرفتم و با سوزش قفسه سینه دکتر اورژانس پروپانولول داد و قطع شد چند روز بعدش اکوی قلب دادم گفت سینوسی هست و اینکه دچار psvt هستم خواستم از شما سوال بکنم چیکار بکنم آیا نیاز به مصرف دارو دارم یا نه و تو رژیم غذایی چه پرهیزاتی داشته باشم خواهش میکنم راهنماییم بکنید .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب ابلیشن را توصیه میکنم
 • تصویر کاربر خلیق پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 527 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب.خانمی 30 ساله با سابقه پرولاپس و نارسایی خفیف میترال و ضربانات نابجای دهلیزی هستم.چندماهیست مبتلا به حملات مکرر سنکوپ وازوواگال نیزبا تست تیلت مثبت هستم که بامصرف متورال 23/75و گوترون دوونیم (تا سه بار در روز بسته به حالم)آریتمی هاوحملات سنکوپ تاحدی کنترل شده است.به فاصله دو هفته دوهولتر انجام دادم که در هولتر اولی حدود3000ضربان ناقص دهلیزی ثبت شدولی هولتر دوم تقریبانرمال بود.اگرقبل خواب بالش زیرسریا پا نگذارم، بعدازمدت کمی با سرگیجه و لرزازخواب میپرم.گاهی با بالش یا به محض بستن چشمانم هم دچار این حالت میشوم.سوالم این است آیاحملات سنکوپ درحالت خوابیده نیز رخ می دهد یا این مشکل بیانگر اریتمی دیگری است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب خیر حملات سنکوپ در حالت خوابیده رخ نمی دهند
 • تصویر کاربر HIH سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 173 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید.
  من قبلا تپش قلب داشتم ولی گاهی اتفاق میفتاد ولی الان بیشتر شده و همراه با اون قفسه سینم هم درد میگیره.
  به نظر شما مشکل از قلبم هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً در مورد مشخصات درد توضیح بیشتری دهید
  2. تصویر کاربر HIH دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   معمولا درد قفسه سینم موقع تپش قلب به وجود میاد و بعضی وقتا به صورت سوزش و گاهی هم تیر میکشه و همراه با اون شانه و کتفم هم درد میگیره.
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   از پروپرانولول ۱۰ میلی گرم روزانه دو بار استفاده بفرمائید
  4. تصویر کاربر HIH دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   ببخشید میتونم بپرسم به خاطر استرس هست یا نه؟
  5. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۶ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   می تواند به علت استرس هم باشد
  6. تصویر کاربر HIH سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام آقای دکتر ببخشید شما دیروز به من گفتید که روزی دوبار از پروپرانولول 10 استفاده کنم ولی من شنیدم که این قرص باعث خواب آلودگی میشه و چون مجبورم زیاد درس بخونم نمیتونم از این دارو استفاده کنم.به نظر شما من چکار کنم بهتر شدن تپش قلبم و درد قفسه سینه ام؟
  7. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۷ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   خیر این دارو موجب خواب آلودگی نمی‌شود
  8. نمایش سایر 6 پاسخ
 • تصویر کاربر Ly شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 202 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشید.من خیلی وقته که تپش قلب دارم و هرچه که میگذره بیشتر میشه و اغلب اوقات تپش قلب دارم و گاهی قفسه سینه ام و دستم درد میگیرن.ولی خب ضربان قلبم خیلی بالا نیست.میخواستم بدونم چه مشکلی دارم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً تصویر نوار قلب خود را بفرستید
 • تصویر کاربر کورش شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند روز قبل باهاتون حرف زدم گفتید متابولیسم دارو در من سریع هست و بهتر دارو متورال رو قطع کنم
  من دوجا اکو دادم میشه دوتا نتیجه اکو من رو ببینید؟ من به کدوم اکو اعتماد کنم ؟؟؟
  1. تصویر کاربر کورش شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   آقای دکتر هر دوتا فایل اکو اومد براتون؟؟
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب نمی توان از روی گزارش در مورد دقت انجام اکوکاردیوگرافی ها قضاوت کرد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Nkl جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 349 مشاهده پرسش
  سلام دکتر لطفا زود تر پاسخم بدین برای کسی که بیزوپرولول میخوره و ازیپم و رگ اضاف قلب داره در درد های قاعدگی چه مسکن هایی میتونه استفاده کنه که تداخل ایجادنکنه
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۳ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   استفاده از انواع مسکن‌ها نظیر ژلوفن، ناپروکسن، دیکلوفناک سدیم و مفنامیک اسید بلامانع است
 • تصویر کاربر ژیلا چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 148 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من نیاز به ابلیشن مجدد بجهت آریتمی afدارم چون 4ماه قبل ابلیشن ناموفق بوده امکان داره یه مرکز معتبر تو تهران بهم معرفی کنید از عمل اولم راضی نیستم چون شرح ابلیشن رو خوندم موقع ابلیشت فلوتر وفیبریلاسیون دهلیز رو گزارش کرده ولی هیچ کاره برای این قسمت نکرده فقط ناحیه سوپراونتریکولار رو ابلیت کرده وبرای همینم من از وماه بعداز ابلیشن همش afمیکنم وبستری میشم لطفا یه پزشک خوب مث خودتون تو زمینه آریتمی بهم معرفی کنید من تواهواز از دانشجوها ومردان شما بودم والانم بدون قید وشرط پاسخگوی سوالات من وبقیه بیماران هستید ازخدا براتون بهترینها و آرزو میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب از لطف شما بسیار سپاسگزارم در مراکز خصوصی آقایان دکتر افتخار زاده و اورعی و در مراکز دولتی آقای دکتر حق جو در بیمارستان شهید رجایی را پیشنهاد می کنم
 • تصویر کاربر Cvc سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 499 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بیزو پرولول برای رگ اضاف میخورم دستور دادین مصرف آب رو زیاد کنم دچار تکرر ادرار زیاد شدم ادرارم رنگ آب هستش البته سابقه قند خون لب مرز هم دارم چه دستوری میفرمایید متشکرم وزن 52قد 160فشار 10روی 5 فشارم معمولا همیشه پایین بوده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   سلام و عرض ادب به همین روال ادامه دهید
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 449 مشاهده پرسش
  آقای دکتر الان بچه خیلی کوچیکه چرا نمیشه عمل کنم ؟یعنی اگه عمل کنم خطرش برای خودم هست یا برای بچه؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۳۱ فروردین ۰( 2 سال پیش)
   پاسخ شما داده شد
درحال دریافت اطلاعات