آیا روماتیسم قلبی کشنده است؟

بیماری رومایسم قلبی (RHD) ممکن است بعد از یک بار ابتلا به تب روماتیسمی حاد (ARF) ایجاد شود. تب روماتیسمی حاد معمولا در دوران خردسالی بین سنین ۵ تا ۱۵ سال رخ می دهد.

بیماری روماتیسم قلبی می تواند به هر قسمتی از قلب از جمله؛ دریچه های قلبی، لایه های قلبی یا عضلات قلبی آسیب برساند. اما بیشتر به دریچه های قلبی آسیب می رساند، به خصوص دریچه هایی که سمت چپ قلب هستند.

عامل بیماری روماتیسم قلبی

بیماری رومایسم قلبی (RHD) ممکن است بعد از یک بار ابتلا به تب روماتیسمی حاد (ARF) ایجاد شود.  تب روماتیسمی حاد توسط عفونتی که عامل آن گروه A باکتری استرپتوکوکوس است، ایجاد می شود.

این عفونت معمولا شامل عفونت گروه A باکتری استرپتوکوکوس در گلو یا ” گلودرد استرپتوکوکوسی” است. بحث مداومی در مورد این که آیا تب روماتیسمی حاد به دلیل عفونت پوستی گروه A باکتری استرپتوکوکوس ایجاد می شود یا خیر وجود دارد.

❗توجه: بیماری روماتیسم قلبی در جوامع دورافتاده بومی شایع است.

روماتیسم قلبی

عوامل خطرزا برای بیماری رماتیسم قلبی

عوامل خطرزا شامل فقر، مناطق پرجمعیت و دسترسی کم به مراقبت های بهداشتی هستند. متوقف کردن دوره های راجعه ی تب روماتیسمی حاد می تواند از ایجاد بیماری روماتیسمی قلبی پیشگیری کند.

وقتی تب حاد روماتیسمی تشخیص داده شود، متوقف کردن دوره های اضافه تر تب روماتیسمی حاد می تواند پیشرفت بیماری را متوقف کند. درمان می تواند علائم را تسکین کرده و خطر ایجاد عوارض را کاهش دهد.

علائم بیماری رماتیسمی قلب

بیماری روماتیسمی قلب همیشه باعث ایجاد علائم نمی شود. اما وقتی علائم ایجاد شوند، ممکن است شامل موراد زیر باشند:

 • درد قفسه سینه
 • تپش قلب
 • کم آوردن نفس هنگام فعالیت
 • مشکلات تنفسی هنگام دراز کشیدن (ارتوپنه)
 • بیدار شدن از خواب به دلیل نیاز به نشستن یا ایستادن
 • تورم (ادم)
 • غش کردن (سنکوپ)
 • سکته مغزی
 • تب مرتبط با عفونت دریچه های آسیب دیده قلب
روماتیسم قلب عارضه ی تب روماتیسمی حاد درمان نشده است. فردی که در گذشته به تب روماتیسمی حاد مبتلا شده است در خطر بیشتری برای ابتلا به روماتیسم قلبی قرار دارد.

گلو درد

توضیح تب روماتیسمی

بدون درمان آنتی بیوتیکی، عفونت گلویی که توسط گروه A استرپتوکوکوس ایجاده شده باشد می تواند باعث ایجاد تب روماتیسمی حاد شود.

در افراد حساس، پاسخ ایمنی دو تا سه هفته بعد از عفونت درمان نشده گروه A استرپتوکوکی ایجاد می شود. این پاسخ ایمنی می تواند مغز، پوست، مفصل ها و قلب را هدف قرار دهد و می تواند باعث ایجاد التهاب شود.

تب روماتیسمی حاد می تواند تشخیص داده نشود و این می تواند پیشگیری یا شناخت بیماری روماتیسمی قلبی را با خطا رو به رو کند. عدم شناخت تب حاد روماتیسمی و محدودیت دستیابی به مراکز درمانی قلب می تواند منجر به به تب حاد روماتیسمی تشخیص داده نشده شود.

مطلب مرتبط: هر آنچه که باید درباره ی تب روماتیسمی بدانید.

روماتیسم قلبی

بیماری روماتیسمی قلب روی دریچه های قلبی تاثیر میگذارد؟

قلب یک پمپ دوگانه با چهار حفره است. هر حفره با یک دریچه بسته می شود. دریچه ها فقط در یک مسیر باز و بسته می شوند، از این رو خون نمی تواند برگردد.

بیماری روماتسیم قلبی اغلب شامل آسیب به دریچه های قلبی می شود. معمولا، دریچه آسیب دیده نمی تواند به طور مناسب باز یا بسته شود. این موضوع با جریان مناسب خونی که از قلب خارج می شود تداخل پیدا می کند. بدون درمان، دریچه آسیب دیده رو به بدتر شدن می رود.

این مشکل می‌تواند منجر به بروز علائم نارسایی قلبی شود. نارسایی قلبی به معنی آن است که قلب نمی تواند خون را به صورت موثر پمپ کند. نیروی بیش از حدی که قلب وارد می کند باعث بزرگ شدن آن می شود.

دیگر عوارض بیماری روماتیسم قلبی شامل عفونت دریچه قلبی آسیب دیده ( اندوکاردیت عفونی ) و سکته مغزی به دلیل لخته ای که در اثر بزرگی قلب یا آسیب دریچه ای ایجاد شده است می باشند. این لخته ( آمبولی ) سپس جدا شده و باعث انسداد عروق خونی مغز و سکته مغزی می شود.

معاینه

تشخیص بیماری روماتیسم قلبی

تشخیص ممکن است شامل موارد زیر باشد:

❇ معاینه

در حالی که سوفل قلبی ممکن است بیانگر بیماری روماتیسم قلبی باشد، بسیاری از بیماران مبتلا به روماتیسم قلبی سوفلی ندارند.

❇ پیشینه پزشکی

که شامل شواهدی از تب روماتیسمی حاد یا عفونت استرپتوکوکوسی در گذشته است.

❇ عکس قفسه سینه

برای بررسی بزرگ شدن قلب یا تجمع مایع در ریه ها

❇ نوار قلب

برای بررسی این که آیا حفرات قلبی بزرگ شده اند یا این که آیا ریتم قلبی غیرطبیعی (آریتمی) وجود دارد یا خیر.

❇ اکو قلب

برای بررسی هر گونه آسیب یا عفونت دریچه های قلبی یا و یا بررسی نارسایی قلبی در صورت وجود. این مفیدترین روش برای یافتن این که آیا بیماری روماتیسم قلبی وجود دارد یا خیر، می باشد.

درمان بیماری روماتیسم قلب

درمان روماتیسم قلبی بستگی به شدت آن دارد، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بستری در بیمارستان برای درمان نارسایی قلب
 • آنتی بیوتیک برای درمان عفونت ( به خصوص برای دریچه های قلب )
 • داروهای رقیق کننده خون برای پیشگیری از سکته مغزی یا رقیق کردن خون برای تعویض دریچه ها
 • جایگزاری بالون از طریق یک ورید برای باز کردن دریچه بسته شده
 • جراحی دریچه قلب برای ترمیم یا تعویض دریچه آسیب دیده

داروپیشگیری از بیماری روماتیسمی قلب

درمان دارویی روماتیسم قلبی شامل کاهش خطر ایجاد عوارض می باشد. گزینه ها شامل موارد زیر هستند:

✅ بررسی منظم توسط متخصص قلب برای پایش قلب

تزریق واکسن آنفولانزا و پنوموکوک

✅ مصرف آنتی بیوتیک منظم  برای پیشگیری از عفونت گروه A باکتری استرپتوکوکوس در گلو و تب روماتیسمی عودکننده

✅ تشخیص به موقع و در موقع مناسب درمان آنتی بیوتیکی گلودرد

✅ بهداشت دهان و دندان مناسب (مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، بررسی های دندان پزشکی و مکمل های مایع فلوراید)، زیرا ورود باکتری از طریق دهان به جریان خون می تواند خطر ایجاد عوارض مانند عفونت لایه درونی قلب را افزایش دهد.

✅ ممکن است به بعضی از افراد قبل از اقدامات دندان پزشکی یا اعمال جراحی برای پیشگیری از بروز عفونت باکتریایی قسمت آسیب دیده قلب، آنتی بیوتیک داده شود.

✅ مراقبت های پیش از بارداری مناسب؛ زیرا بارداری می تواند بیماری روماتیسم قلب را تشدید کند.

توصیه ی پزشک

روماتیسم قلب عارضه ی تب روماتیسمی حاد درمان نشده است. فردی که در گذشته به تب روماتیسمی حاد مبتلا شده است در خطر بیشتری برای ابتلا به روماتیسم قلبی قرار دارد.

تشخیص سریع تب روماتیسمی حاد و استفاده از آنتی بیوتیک پیشگیرانه می تواند از بروز روماتیسم قلبی پیشگیری کند. آنتی بیوتیک محافظت کننده تا زمانی که شخص به ۲۰ تا ۴۰ سالگی برسد ادامه پیدا می کند، این سن بستگی به زمان آخرین ابتلا به تب روماتیسمی حاد و این که آیا به روماتیسم قلبی تبدیل شده است یا خیر، دارد.

به صورت ایده آل، تب روماتیسمی حاد و روماتیسم قلبی قابل پیشگیری هستند. درمان آنتی بیوتیکی (مانند پنیسیلین) برای درمان عفونت گلو باکتریایی گروه A استرپتوکوک می تواند به صورت چشم گیری خطر ایجاد تب روماتیسمی حاد و عارضه آن که روماتیسم قلبی است را کاهش دهد. اگر تب روماتیسمی حاد یا روماتیسم قلبی رخ دهد، آنتی بیوتیک طولانی مدت می تواند از پیشرفت آن و تشدید بیماری پیشگیری کند.

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پ جمعه ۳ بهمن ۹۹( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخواستم ببینم پیج خاصی دارید که من بتونم ازاونجا تصاویر وگزارش اکوی خودمو براتون ارسال کنم؟چون نتونستم ازاینجا براتون بفرستم بلدنیستم،چون گفتید گزارش اکوی خودمو براتون بفرستم
  محمدی هستم ازخوزستان
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۳ بهمن ۹۹( 4 روز پیش)
   خیر. در قسمت تصاویر پیوست وارد شده و با استفاده از راهنمایی انجام شده تصاویر مورد نظر را آپلود بفرمایید
 • تصویر کاربر رامین چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام من درکودکی خیلی گلودرد میشدم شنیدم کسانی که گلودردمیشدن مشکلات رماتیسم قلبی پیدا میکنن. من حدود 6ساله ورزش بدنسازی کارمیکردم گاه گدالی قلیون میکشیدم الان 2ماه ویپ خریدم ازوقتی که ویپ کشیدم سوزش درکنارسمت چپ قلبم ویک درد بدی احساس میکنم فکر میکردم ریه هامه نمیدونم ازچیه ترسیدم ازقلبمه
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب برای آگاهی از ابتلا و یا عدم ابتلا به روماتیسم قلبی کافی است که یک اکوکاردیوگرافی انجام دهید. در مورد سوزش سمت چپ سینه نیز پنتوپرازول را امتحان کنید
 • تصویر کاربر لیدا شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام پسرم 3سالشه تقریبا از دو هفته پیش چند بار دستشو می ذاره رو؟قفسه سینش م گه درد می کنه بعد حدودا پنج دقیقه؟بعد اکی می شه خیلی نکرانم میترسم بخاطر کروناببرمش دکتر می شه راهنماییم کنید.
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً با یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب اطفال مشورت بفرمایید
 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب و احترام
  خسته نباشید اقای دکتر مادرم بیمار شماسن و فشار خون داره شما قبلا براش داروی اکسفورچ تجویز کردید بعدا به دلیل نبود این قرص در داروخانه ها ... فرمودید والزومیکس مصرف کنه ... این قرص والزومیکس اصلا بهش نمیسازه و دچار عوارض مثل سرگیجه ، خارش ، سر درد و ... میشه ... نمیشه قرص دیگه ای جایگزین کنید
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب قرص سینومیکس را امتحان کنند.
  2. تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   میشه دوزشم بفرمایید
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)
   همان دوز اکسفورج
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سید سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشید
  من ازسال1382 بیماریبهجت(نقص سیستم ایمنی) بادرگیری چشم چپ وبیماری کرون رودبزرگ دارم وبرای هرمورد تحت نظر پزشک جداگانه هستم داروهای سولفاسالازین-پردنیزولون 5 میلی-فولیک اسید-کلشی سین1میلی-
  کلسیم-املودیپین5 میلی(صبح وشب میخورم) چندروز پیش دچاردردقفسه سینه وتنگی نفس وسردردشدید میشدم وازلحاظ روحی مشکل داشتم که درایجاد این شرایط نقش داشت
  قبلاسابقه فشاربالا نداشتم امابه پزشک متخصص قلب مراجعه کردم نوارقلب واکو گرفتن وگفتن تپش قلب داریدوفشارتون بالا است وقرص کلروتیازید50میلی(صبح نصف وشب نصف)وبیزوپرولول فومارات5میلی(روزی یک عدد)وقتی استفاده کردم دچارگیجی وسنگینی وسردرد شدیدو بیخوابی شدم مجبورشدم قرص هاراقطع کنم امادوباره فشارم را که میگیرم بالاست بین 12 تا14 متغییرالبته علایم فشاربالا راندارم وگاهی وقت ها دچار تپش قلب میشوم
  خواستم ببینم ایالازم است دوباره قرص ها راشروع کنم؟
  ایا قرص ها بااملودیپین تداخل دارویی دارن؟
  ایا فشار12تا14 برای فردی مثل من عادی است؟
  ایاقرص جایگزینی است که عوارض کمتر داشته باشد؟
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب توصیه میکنم که قبل از شروع داروی جدید ابتدا یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید. مصرف داروهای مورد اشاره تداخلی با آملودیپین ندارند. خیر این میزان فشارخون طبیعی نیست. بهتر است که در مورد قرص جایگزین پس از هولتر فشار خون تصمیم گرفته شود
 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام بله فشارم ۱۳ رو ۱۱ بوده
  ممنون که پاسخ دادید.....
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب پاسخ شما در سوال قبلی داده شد.
 • تصویر کاربر مهلا دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام این برگه اکو که گرفتم سوالمو چند ساعت پیش فرستادم لطفاً راهنمایی کنید
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   در این گزارش اشاره ای به تنگی میترال و یا روماتیسم قلبی نشده است و یافته ها تقریباً در محدوده طبیعی هستند و جای نگرانی وجود ندارد. پیشنهاد می کنم که اکوکاردیوگرافی را توسط یکی از همکاران محترم فلوشیپ اکوکاردیوگرافی تکرار بفرمایید.
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   با این گزارش نیاز به اقدام خاصی از جمله جراحی نیست و استرس‌های روحی و عصبانیت نیز بر روی آن تاثیری ندارد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهلا دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما من چند سال که تنگی دریچه میترال دارم یه مدت تپش قلم شدید شده و درد دو تا دستم دارم دیروز متوجه شدم رماتیسم قلبی دارم دکتر به من امپول پنیسیلین و قرص سوتالول داده نمی‌دونم مشکلم شدید یا نه و احتیاج به عمل جراحی هست یا نه.استرس وفشار عصبی چه تاثیر میزاره؟
  ممنون میشم جواب بدین
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۲ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب سوتالول داروی مناسبی برای شما نیست. لطفاً تصویر گزارش اکوکاردیوگرافی خود را بفرستید
 • تصویر کاربر F یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من با بیمارستان نیکان غرب تماس گرفتم و گفتن که شما بیماری که مشکلش روماتیسم قلبی ویزیت نمی کنید راست گفتن؟
  من روماتیسم قلبی دارم و به چند پزشک مراجعه کردم ولی مشکلم متوجه نشدن و واقعا نمی دونم که پیش کدوم دکتر برم تا مشکلم برطرف بشه
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۱ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب اشتباه به اطلاع شما رسانده اند بیمار روماتیسم قلبی نیز مانند سایر بیماری های قلبی را ویزیت می‌کنم
 • تصویر کاربر لطف پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  من خانم49ساله هستم یک سکته مغزی گذرا داشتم وقرص لوزارتان 25صبح چسب مصرف میکنم بااینحال فشارم یهوبالای 18میره و معمولا هم شبا اکو تخصصی واکاوی کنتراست وسی تی انژیو انجام دادم که سالم بوده و مقدار کمی رسوب دارد و دریچه میترال و شل بوده اندکی نشتی دارد شبا هم گاهی درخواب 2 3ثانیه قطع میشود وقتی فشارم بالا میرود درد قفسه داشته وبیمارستانی میشوم
   برای دریافت خدمات بیشتر تماس با ما نوبت دهی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱ آبان ۹۹( 3 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب شما نیاز به انجام یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته و همچنین هولتر نوار قلب ۷۲ ساعت دارید. علاوه بر آن نیاز به بررسی جهت درد سینه خود نیاز دارید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر