آنژیوپلاستی عروق پا و دست چگونه انجام می شود؟

عمل آنژیوپلاستی قلب یا نفوذ در عروق کرونر از راه پوست، عملی است که برای باز کردن شریان های بسته قلب استفاده می شود. در این عمل با وارد کردن و باد کردن بالون کوچکی در شریان مسدود شده، به باز کردن آن شریان کمک می شود.

اغلب در آنژیوپلاستی عروق قلب یک لوله تور مانند بسیار کوچک به نام استنت به صورت دائم در شریان مسدود شده گذاشته می شود تا علاوه بر باز کردن شریان، احتمال تنگ شدن دوباره آن کم شود.

استنت ها به دو دسته تقسیم می شوند. برخی از آن ها روکشی از داروی باز نگهدارنده قلب دارند (استنت های شوینده با دارو) و برخی دیگر فاقد آن هستند (استنت های کاملا فلزی).

آنژیوپلاستی علائم شریان های مسدود شده مانند درد قفسه سینه و تنگی نفس را کم می کند. هم چنین برای باز کردن رگ ها بعد از حمله قلبی و کاهش میزان آسیب به قلب از آن استفاده می شود.

چرا از آنژیوپلاستی قلب استفاده می شود؟

برای درمان نوعی بیماری قلبی به نام تصلب شرایین ( آترواسکلروز ) از این عمل استفاده می شود. آترواسکلروز به ساخته شدن تدریجی پلاک های چربی در رگ های قلب می گویند.

در صورتی که مصرف دارو یا تغییرات سبک زندگی برای درمان تصلب شرایین کافی نبوده، یا حمله قلبی و نشانه هایی مثل درد شدید قفسه سینه در فرد دیده شود، پزشک از  آنژیوپلاستی استفاده می کند.

آنژیوپلاستی جایگزین عمل جراحی باز قلب

یک آنژیوپلاستی موفقیت آمیز بدین معنا است که شما دیگر نیاز به انجام عمل بای پس نخواهید داشت. در این عمل رگ یا شریانی از قسمتی از بدن جدا شده و روی قلب دوخته می شود تا بجای شریان قلبی مسدود شده عمل کند. این عمل نیاز به یک شکاف روی قفسه سینه دارد و معمولا دوره بهبودی آن طولانی تر و همراه با درد بیش تر است.

آنژیوپلاستی برای همه افراد توصیه نمی شود. اگر شریان اصلی قلب که وظیفه خون رسانی به سمت چپ قلب را بر عهده دارد تنگ باشد، یا اگر عضلات قلب ضعیف باشند یا بیماری دیگری مربوط به رگ های خونی قلب داشته باشید، عمل بای پس یا عبور از شریان کرونر گزینه بهتری است. در این عمل، یک رگ خون در جایی از بدن، به جای قسمت مسدود شده شریان گذاشته می شود.

آمادگی های لازم قبل از عمل آنژیوپلاستی

قبل از عمل آنژیوپلاستی، پزشک به بررسی سابقه بیماری های شما پرداخته و شما را معاینه می کند. سپس با انجام یک آزمایش تصویربرداری به نام آنژیوگرافی مطمئن می شود که گرفتگی وجود دارد یا خیر. آنژیوگرافی به پزشک کمک می کند تشخیص دهد چه میزان شریان های قلب تنگ یا مسدود شده اند.

برای انجام آنژیوگرافی، مایع رنگی به وسیله کاتتر که از مچ، بازو یا ران شما عبور می کند به داخل شریان های قلب فرستاده می شود. کاتتر لوله ای بسیار باریک و دراز است. به محض پر شدن شریان ها از رنگ، تصویر یا فیلم آن ها را می توان دید.

به همین ترتیب پزشک متوجه هر گونه گرفتگی شریانی شده و تصمیم بعدی را جهت انجام آنژیوپلاستی می گیرد. گاهی سریعا بعد از این عمل (که هنوز کاتتر در قلب وجود دارد) پزشک اقدام به استنت گذاری و انجام انژیوپلاستی می کند.

دستورات لازم جهت خوردن و نوشیدن قبل از عمل به شما داده می شود. معمولا از شش تا هشت ساعت قبل از عمل نباید چیزی خورد. اگر قبل از عمل در بیمارستان بستری هستید ممکن است دستور متفاوتی به شما داده شود.

شب قبل از عمل آنژیوپلاستی باید:

 •  طبق دستور پزشک داروهای فعلی خود را مصرف کنید. گاهی پزشک دستور می دهد مصرف داروهایی مانند داروی دیابت را قطع کنید.
 •  تمامی داروهایی که مصرف می کنید را با خود به بیمارستان ببرید.
 •  داروهایی که مجاز به مصرف هستید را همراه مقدار کمی آب بخورید.
 •  آنژیوپلاستی نیاز به یک شب بستری در بیمارستان دارد. برای برگشتن به خانه شما نمی توانید رانندگی کنید. بنابراین بهتر است از قبل برای این مساله هم برنامه ریزی کنید.

فیلم آنژیوپلاستی عروق قلب

مراحل عمل آنژیوپلاستی

شکافی روی بدن شما ایجاد نمی شود مگر برش بسیار کوچکی روی ران، مچ یا بازو که کاتتر از آن عبور کند. بسته به نوع و تعداد گرفتگی ها عمل تا چند ساعت طول می کشد.

آنژیوپلاستی در آزمایشگاه کاتترگذاری قلبی و توسط متخصص یا جراح قلب، تیم پزشکی و پرستاران قلب و عروق انجام می گیرد.

معمولا از شریان داخل ران پا برای انجام آنژیوپلاستی ( آنژیوپلاستی عروق پا ) استفاده می کنند. قبل از عمل قسمت مورد نظر بدن ضد عفونی شده و پارچه ای استریل روی آن قرار داده می شود.

قسمتی که کاتتر وارد می شود را بی حسی موضعی می کنند. سپس الکترودهای کوچکی روی قفسه سینه قرار داده می شود تا بر ضربان قلب حین عمل نظارت شود.

بیهوشی عمومی لازم نبوده و کمی آرامبخش به شما داده می شود، بنابراین در طول عمل شما بیدارید. هم چنین داروهای رقیق کننده خون از طریق کاتتر وارد جریان خون شما می شود. سپس عمل شروع می شود.

 • بعد از بی حس کردن محل برش، سوزن بسیار کوچکی وارد شریان ران یا دست می شود. این برش بسیار سطحی بوده و فقط روی پوست است.
 • سپس پزشک سیم ظریفی همراه با کاتتر داخل شریان کرده تا به محل گرفتگی برسد.
 • ممکن است در قسمتی که کاتتر وارد می شود کمی فشار احساس کنید، اما فشار خود کاتتر را متوجه نمی شوید. درد شدید به هیچ وجه وجود ندارد. در صورتیکه درد تیزی حس کردید به پزشکتان بگویید.
 • سپس کمی رنگ داخل کاتتر تزریق شده تا گرفتگی ها را از طریق تصویر یا فیلم نشان دهد.
 • بالون کوچکی انتهای کاتتر زده شده تا شریان مسدود شده را باز کند. بعد از باز شدن شریان، بالون کوچک شده و خارج می شود. برای باز کردن تدریجی شریان، پزشک بالون را چندین بار باز و بسته می کند.

چنانچه چند گرفتگی داشته باشید، این پروسه برای هر گرفتگی تکرار می شود. به دلیل اینکه بالون هر بار جلوی جریان خون را به قسمتی از قلب می گیرد، احساس کمی درد عادی است.

درد قفسه ی سینه بعد از استنت گذاری

استنت گذاری عروق

اکثر افرادی که آنژیوپلاستی انجام می دهند، استنت هم در شریان مسدوده شده می گذارند. معمولا بعد از باز شدن شریان توسط بالون، استنت گذاری صورت می گیرد. استنت از دیواره شریان محافظت کرده تا پس از آنژیوپلاستی دوباره تنگ نشود. استنت شبیه یک سیم حلقه ای کوچک است. مراحل استنت گذاری بدین شرح است:

 •  استنت دور بالون و سر کاتتر گذاشته شده و داخل شریان قلب رفته تا به گرفتگی برسد.
 •  در محل گرفتگی، بالون باز شده و استنت کش می آید تا اینکه داخل شریان گیر کند.
 •  استنت بصورت دائم در شریان مانده تا آن را باز نگه دارد و خونرسانی قلب را بهبود بخشد. در برخی موارد به بیش از یک استنت نیاز است.
 •  با قرار گرفتن استنت در محل مورد نظر، بالون و کاتتر خارج شده و تصاویر یا آنژیوگرام های بیش تری گرفته می شود تا خونرسانی بهتر مشاهده شود.
 •  در آخر کاتتر خارج شده و عمل تمام می شود.

دوام استنت قلب چقدر است؟

استنت های قلبی دارای پوشش ضد رسوب هستند و تا حد ممکن از رسوب مجدد چربی در آن موضع از شریان جلوگیری می کند. ولی این جلوگیری از رسوب گذاری دائمی نیست.

دوام استنت قلبی و عدم نیاز به استنت گذاری مجدد رابطه مستقیمی با سبک زندگی بیمار پس از عمل و تغذیه او دارد. معمولا عمل آنژیوپلاستی برای بیماران قلبی مثل زنگ هشداری برای تغییر عادت های زندگی و غذایی است.

بیمار می تواند با اصلاح رژیم غذایی خود، بهبود عادت های فردی مثل ورزش و پیاده روی، ترک دخانیات و … به فنر قلب بی نیاز شود.

رژیم بعد از آنژیوپلاستی

با انجام انژیوپلاستی جریان خون به قسمت هایی از قلب که قبلا تنگ شده بودند خون بیش تری می رسد. لازم است عادات و سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید و  داروهایتان را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

رژیم بعد از آنژیوپلاستی

اگر علائمی که قبلا داشتید، مثل نفس تنگی یا درد قفسه سینه دوباره سراغتان آمد، به پزشک مراجعه کنید. در صورتیکه درد شدید قفسه سینه یا دردی که به نیتروگلیسرین پاسخ ندهد، دارید سریعا با اورژانس تماس بگیرید. جهت مراقبت و حفظ سلامت خود پس از آنژیوپلاستی لازم است که:

 •  سیگار را ترک کنید.
 •  وزن مناسبی داشته باشید.
 •  دیابت، فشار خون یا شرایط اینچنین دیگر را کنترل کنید.
 •  مرتبا ورزش کنید.
 •  کلسترولتان را پایین بیاورید.

مراقبت های پرستاری بعد از آنژیوپلاستی

در صورتیکه عمل شما اورژانسی نباشد، یک شبانه روز در بیمارستان بستری می شوید تا وضعیت قلبتان تحت نظر قرار گیرد. عمدتا بعد از یک هفته استراحت می توانید کار و برنامه روزانه خود را از سر بگیرید. اگر عمل آنژیوپلاستی به دلیل حمله قلبی برایتان انجام شده است، احتمالا مدت بیش تری نیاز به بستری شدن و استراحت کردن دارید.

بعد از مرخص شدن بهتر است مایعات زیادی بنوشید تا مایع رنگی از بدنتان خارج شود. از انجام ورزش های سنگین و بلند کردن اشیا سنگین حداقل تا یک روز بپرهیزید. از پرستار یا پزشک خود در مورد کارهایی که نباید انجام دهید مشورت بگیرید. در موقعیت های زیر سریعا با کادر پزشکی تماس بگیرید:

 •  اگر محل ورود کاتتر دچار ورم یا خونریزی شد.
 •  اگر در محل ورود کاتتر دچار درد یا ناراحتی شدید.
 •  چنانچه نشانه های عفونت، قرمزی، التهاب، ترشح یا تب داشتید.
 •  در صورتیکه دما یا رنگ دست یا پایتان (که در آن کاتتر وارد شده است) تغییر کرد.
 •  اگر احساس ضعف یا از هوش رفتن داشتید.
 •  در صورتیکه دچار درد قفسه سینه یا نفس تنگی شدید.

👈 مطلب مرتبط: برای دانستن علت درد بعد از آنژیوپلاستی برروی لینک زیر کلیک کنید

درد بعد از آنژیوپلاستی 

داروی بعد از استنت قلب

بعد از استنت گذاری نیاز است برای مدتی طولانی داروهایی مانند آسپرین و کلوپیدوگرل جهت جلوگیری از لخته شدن خون در استنت مصرف شود.

لازم است که حتما توصیه ها و دستورات پزشک مبنی بر مصرف داروهایی مثل آسپرین یا کلوپیدوگرل را جدی بگیرید. بیش تر افرادی که آنژیوپلاستی همراه با یا بدون استنت گذاری انجام می دهند نیاز به مصرف آسپرین دارند.

معمولا بیمارانی که استنت گذاری داشته اند ملزم اند تا یکسال یا بیش تر از دارو هایی چون کلوپیدوگرل استفاده کنند. در صورت وجود هر گونه سؤال یا نیاز به جراحی غیر قلبی با متخصص قلب مشورت کنید تا از مصرف یا قطع داروهای فعلی اطمنیان حاصل کنید.

عوارض آنژیوپلاستی قلب

با وجود اینکه آنژیوپلاستی نسبت به عمل بای پس قلب کم تر تهاجمی است، برخی خطرات را به دنبال دارد. برای نمونه می توان به این موارد اشاره کرد:

۱. تنگ شدن مجدد شریان ها (restenosis)

در آنژیوپلاستی بدون گذاشتن استنت، ۳۰ درصد از بیماران دچار تنگ شدن مجدد شریان ها می شوند. برای جلوگیری از این مساله، از استنت گذاری استفاده می کنند.

در آنژیوپلاستی هایی که استنت کاملا فلزی استفاده می شود، این میزان به ۱۵ درصد رسیده و در آنژیوپلاستی های شوینده با دارو این مشکل در ۱۰ درصد افراد رخ می دهد.

۲. لخته شدن خون

لخته های خون در استنت و حتی بعد از عمل ممکن است شکل بگیرند. این لخته ها سبب بسته شدن شریان شده و در آخر منجر به حمله قلبی می شوند.

جهت کاهش احتمال لخته شدن خون در استنت باید از داروهای تجویز شده ای نظیر آسپرین (پلاویکس) و پراسوگرل (افینت) کمک گرفت. حتما در مورد مدت زمان مصرف این داروها با پزشک خود مشورت کرده و سر خود مصرف دارو را قطع نکنید.

۳. خونریزی

گاهی در قسمتی از پا یا دست که کاتتر وارد می شود، خونریزی ایجاد شده و بعد به شکل کوفتگی در می آید. البته ممکن است این خونریزی شدید شود و شما به تزریق خون یا جراحی دیگری نیاز پیدا کنید.

خطرات دیگر آنژیوپلاستی که احتمال روی دادن آن ها کم است، عبارتند از:

۴. حمله قلبی

احتمالرخ دادن سکته قلبی کم است، اما گاهی در طول عمل فرد دچار سکته قلبی می شود.

۵. آسیب شریان کرونر

ممکن است شریان کرونر دچار پارگی شود. این مشکلات سریعا باید با جراحی بای پس حل شوند.

۶. مشکلات کلیه

در افرادی که از قبل دچار بیماری های کلیوی هستند و گاهی در افراد سالم، احتمال صدمه رسیدن به کلیه توسط رنگ موجود در استنت وجود دارد.

اگر احتمال این خطرات در شما زیاد باشد، پزشک رنگ تزریقی در کلیه ها را ملایم تر کرده، یا از کم آب نشدن بدن حین عمل اطمینان حاصل می کند.

۷. سکته

اگر حین وارد کردن کاتتر در آئورت پلاک ها شل شوند، خطر روی دادن سکته وجود دارد. هم چنین ممکن است خون در کاتتر لخته شود و به مغز برود. البته سکته از موارد بسیار نادر بوده و پزشکان برای پیشگیری از این مساله از رقیق کننده های خون کمک می گیرند.

۸. ضربان غیرعادی قلب

در طول عمل گاهی قلب بسیار تند یا کند می زند. این مساله معمولا زودگذر است و پزشک می تواند از آرامبخش یا داروی دیگری جهت کنترل آن استفاده کند.

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر بروی لینک مشاوره پزشکی کلیک کنید.

 

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید غیرفعال می‌باشد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حبيب شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  من فشارم معمولا بین ۱۴تا ۱۶ روی ۸ است
  عمل استنت هم انجام داده ام ایا این نوع فشار نرمال و طبیعی است یا اینکه باید داروی بخصوصی مصرف کنم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۴ تیر ۹۹( 4 سال پیش)
   سلام و عرض ادب شما نیاز به مصرف لوزارتان یا والزارتان دارید و در صورتی که این داروها را مصرف می‌کنید آملودیپین را به داروهای مصرفی اضافه کنید
 • تصویر کاربر مهناز یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 320 مشاهده پرسش
  باسلام وعرض ادب ..یکسال پیش به علت تغیرات نوار قلبی حین انجام اسکن قلب به بخش انزیوگرافی رفتم ویکی از عروق با بالن باز شد روز بعد مجددا در حالی که فکر میکردم مرخص هستم مجددا مرا به انزیوگرافی بردند ودر انجا متوجه شدم برای باز کردن رگ دیگر قلب انزیو میشوم ..متاسفاتنه در حین انجام انزیو پلاستی پارگی رگ ایجاد شد ودکتر استنت گرافت گذاشتند ...حال سوالم این است اول از بعد از این زمان حال عمومی بسیار بدی دارم اصلا قادر به انجام هیچ کاری نیستم وسرفه های شدیدی دارم ایا این مربوط به قلبم میباشد ..ودوم میخواستم بدانم پارگی رگ قلب من جزقصور پزشکی است یا نه ...در ضمن برای بررسی قلب که مراجعه کردم گفتند باید دوباره انژیو بشوم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   سرفه ممکن است به علت مصرف داروهایی نظیر کاپتوپریل باشد و پاسخ دقیق به سوال شما نیاز به شرح حال دقیق تری از سایر علائم شما و همچنین لیست داروهای مصرفی دارد
   پارگی رگ در حین آنژیوپلاستی یکی از عوارض کار است و قصور پزشکی محسوب نمی‌شود.

 • تصویر کاربر الی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 279 مشاهده پرسش
  سلام شوهرم یه هفته پیش انزیو انجام داد گفتن سه رگ بسته س ولی یکی رو که اصلی بوده باز کردن دوتای دیگه رو گفتن هنوز اورزانسی نیس و باید یه ماه دیگه اتجام بده
  میخواستم ببینم بازم از دست میشه انجام بشه از دست دیگه ش و اینکه ایا امکانش نیس با دارو باز بشه ؟ البته یه معجون سیر لیمو هم گفتن که باز میکنه میخواستم ببینم اثر داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   بله امکان آنژیوپلاستی مجدد از طریق رگ دست وجود دارد در مورد نیاز و ضرورت آنژیوپلاستی و یا کفایت درمان دارویی با توضیحات ارائه شده پاسخی نمی توان داد و نیاز به رایت سی دی دارم
   معجون سیر و لیمو کاملاً بی اثر است و جایگزین دارو و یا اقدامات تهاجمی نظیر تعبیه استنت نخواهد بود

 • تصویر کاربر نبی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  سلام ضمن عرض ادب و ارادت خدمت دکتر ارجمند
  بعرض می‌رسانم ۵ سال پیش دو عدد اشتنت در کرونر اصلی کار گذاشتم حالیه بدلیل داشتن هموروئید نیاز به عمل جراحی پیدا کرده وبرابر اعلام دکتر جراح، بایستی ۲۴ ساعت قبل ازعمل جراحی تا ۵ روز بعد از عمل، آسپرین استفاده نکنم ، این در شرایطی است که برابر ویزیت دکتر قلب ،روزانه ،یک عددآسپرین میخورم
  آیا در صورت قطع آن بطور موقت ، مشکلی برایم ایجاد نمی‌شود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر مشکلی پیش نخواهد آمد و می توانید آسپیرین را به طور موقت قطع کنید

 • تصویر کاربر نبی شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 316 مشاهده پرسش
  سلام ضمن عرض ادب و ارادت خدمت دکتر ارجمند بعرض ۱
  می‌رسانم ۵ سال پیش دو عدد اشتنت در کرونر اصلی کار گذاشتم حالیه بدلیل داشتن هموروئید نیاز به عمل جراحی پیدا کرده وبرابر اعلام دکتر جراح، بایستی ۲۴ ساعت قبل لز عمل جراحی تا ۵ روز بعد از عمل، آسپرین استفاده نکنم این در شرایطی است که برابر ویزیت دکتر قلب ،روزانه ،یک عددآسپرین میخورم
  آیا در صورت قطع آن بطور موقت ، مشکلی برایم ایجاد نمی‌شود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۴ دی ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر مشکلی پیش نخواهد آمد و می توانید آسپیرین را به طور موقت قطع کنید

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 306 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر؛
  پدر من حدود یک ماه پیش (۲۸ شهریور) دچار Ant MI شدن و دکتر درون رگ LAD ایشون ۲ عدد استنت دارویی گذاشتن؛ البته ef ایشون موقع اکو حمله (قبل آنژیو) ۲۵ شده بود که می دونم بسیار کمه و هنوز اکو مجدد نشدن.
  حال عمومی و بالینیشون بسیار خوب هست و تقریبا برگشتن به زندگی عادی بدون درد، نفس تنگی و...
  یه نکته ای که از زمان مرخصی ایشون از بیمارستان تا کنون من و نگران کرده که البته نمی دونم استرس و حساسیت خودم هست یا خیر اینه که به نظرم زیاد خمیازه می کشن، مثلا شاید ساعتی ۱-۳ تا یا بیشتر یا حتی کمتر؛ می خواستم ببینم جای نگرانی داره یا من حساس شدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۴ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   جای نگرانی نیست و بیشتر به نظر میاد که در مورد مسائلی که اهمیتی ندارند خیلی حساس شده اید

  2. تصویر کاربر علی یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 4 سال پیش)
   سپاس فراوان از حسن توجه شما،
   متاسفانه دقیقا همینطور هست که سعی می کنم دیگر این وسواس را کنترل کنم؛ سوال دیگری داشتم که آیا استخر و آب درمانی برای ایشان محدودیت دارد؟ البته نه حتما شنا، راه رفتن درون آب استخر.
  3. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۶ آبان ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب

   خیر محدودیتی ندارد

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 383 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر یزدان خواه
  سلام هشت روزقبل دو استند در عروق کرنری گذارده ام اواخر روزها هنوز سوزش خفیف وخارش درکشاله ها وپشت کمرم دارم ممکن است حساسیت به پلاویکس باشد
  درمورد کوهنوردی آیا محودودیت درارتفاع قله دارم ؟
  ممنون از راهنمایی
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفاً تصویر گزارش اکوی خود را بفرستید

  2. تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   باسلام گزارش اکو چند ساعت قبل از زدن استند دارم ارسال میکنم باتشکر
  3. تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   باسلام گزارش اکو مربوط به چند ساعت قبل از گذاردن استند خدمتتان ارسال میشود باتشکر
  4. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   دوست عزیز این تصویر گزارش اکو نیست بلکه تصویر گزارش سونو گرافی است لطفاً گزارش اکو خود را بفرستید

  5. تصویر کاربر شاهین یکشنبه ۱۴ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   با عرض سلام مجدد
   درپوشه گزارش اکو نبود ولی دکتر درودگر انجام داد وبه من گفت مشکلی ندارید ولی مقداری فشار داخلی قلبت بالا است که برای آن قرض کنکورکو ۲.۵ دادند درصورت لزوم باید بروم بیمارستان درخواست جواب کنم ممنون وبا تشکر
  6. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   به احتمال خیلی زیاد مشکل جدی ندارید و فعالیت های معمول ورزشی برای شما بلامانع است در صورت تمایل به کوهنوردی با مشاهده هر گونه شواهد تنگی نفس و یا درد سینه از ادامه مسیر اجتناب کنید و حتماً قرص زیر زبانی همراه داشته باشید

  7. تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   سلام خدمت جناب دکتر یزدان خواه
   متاسفانه پاسخ را بیمارستان همراه مستندات تحویل نداده است ولی دکتر درودگر که اکو را انجام میدادند گفتند مشکلی در فعالیت قلبی نداری ولی مقداری فشار قلبم بالا است ودر داروها قرص کنکور کو دادند باتشکر مجدد
  8. تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   گزارش اکو راندادند ولی دکتر درودگر گفتند مشکلی نداشتید فقط کمی فشار قلب دارید باتشکر
  9. تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   چند بارپاسخ داده ام ولی حسب ظاهر ثبت نمیکند ممنون
  10. تصویر کاربر شاهین دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 4 سال پیش)
   باسلام وعرض ارادت
   پاسخ شما را دریافت کردم ممنون محبت کردید
   درمورد خارش وسوزش پوست خصوصا شکم وکمر واطراف کشاله ران بعد از ۱۲ روز ازعمل لطفا راهنمایی فرمایید باتشکرمجدد
  11. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۵ مهر ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   شما می توانید برای راهنمایی بیشتر در مورد مراقبت بعد از آنژیو، مقاله به همین نام در سایت مطالعه کنید.

   به طور خلاصه با مراقبت های ذکر شده در مقاله احتمالا خارش شما التیام می یابد. در صورت ادامه به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

  12. نمایش سایر 10 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرداد شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 623 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  آقای دکتر : به دلیل سکته ایسکمیک و گرفتگی عروق کرونری( در شهریور 1397 آنژیوپلاستی شدم) قدرت برون دهی بطن چپ قلب من در حال حاضر حدود 30-25% است در حال حاضر با رعایت رژیم غذایی و کنترل فعالیت های شدید بدنی و استفاده از چند قلم دارو بدون هیچ مشکلی در حال فعالیت روزانه و کاری هستم. راستش! پایین بودن EF اثر روانی بدی در من به جا گذاشته است؛ کمی از خانواده دور شده ام.
  سئوال: آیا تاثیر مکمل ویتامین D باعث بهبود نارسایی قلب می شود( مقاله پیوست)؟ برای بالابردن EF بطن چپم چه راهکاری پیشنهاد می کنید؟

  با تشکر از بزرگواری شما - مهرداد رادمهر
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۳۰ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر با مصرف ویتامین دی نمی توان مقدار برون ده قلب را افزایش داد و در مورد اینکه چه داروهایی می‌توانند این کارو انجام دهند اگر افت عملکرد قلبی به علت سکته قلبی بوده باشه و بعد از گذشت یک سال هنوز در همین حد باقی مانده است متاسفانه برای بالا بردن میزان افت کار خاصی نمی شه کرد ولی با توجه به اینکه علامتی ندارید جای نگرانی نیست

 • تصویر کاربر حسين چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 344 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  خدمت آقاى دكتر يزدان خواه
  بنده يك ماه قبل در المان به علت درد شديد قلبى به بيمارستان منتقل شدم و بعد از آنژيو ٥ عدد استنت برايم در سه رگ اصلى و لفت قرار دادند و الان كه به ايران آمده ام دست چپ درد دارم و فشار خونم هم ١٠روى ٦ و ضربان قلبم صبح ها ٥٤ و بهد از صبحانه ٦٤ هست خواهش ميكنم لطفا بفرماييد اين درد و فشار خون طبيعى هست؟ ممنونم از بزرگواريتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   معمولاً تا یکی دو هفته بعد از آنژیوپلاستی ممکن است دردهای مختصری در سینه حس شود ولی بعد از یک ماه این درد ها دیگر به علت آنژیوپلاستی نیست و ممکن است که به دلیل گرفتگی عروق کوچکی بوده باشد که قابلیت آنژیوپلاستی نداشته بود
   میتوانید از نیتروکانتین 2.6 میلی گرم روزانه دو بار استفاده کنید

 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 358 مشاهده پرسش
  باسلام
  62 ساله هستم 2 سال پیش آنژیوپلاستی کردم در حال حاضر هیچ مشکلی ندارم آیا امکان هایفوتراپی صورت و گزدن به جهت رفع افتادگی پوست صورت برایم می باشد ؟
  با تشکر و خسته نباشید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۶ شهریور ۹۸( 4 سال پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتی که هنگام فعالیت و ورزش مشکلی نداشته باشید انجام هایفوتراپی اشکالی ندارد

درحال دریافت اطلاعات