آیا روماتیسم قلبی کشنده است؟

بیماری رومایسم قلبی (RHD) ممکن است بعد از یک بار ابتلا به تب روماتیسمی حاد (ARF) ایجاد شود. تب روماتیسمی حاد معمولا در دوران خردسالی بین سنین 5 تا 15 سال رخ می دهد.

بیماری روماتیسم قلبی می تواند به هر قسمتی از قلب از جمله؛ دریچه های قلبی، لایه های قلبی یا عضلات قلبی آسیب برساند. اما بیشتر به دریچه های قلبی آسیب می رساند، به خصوص دریچه هایی که سمت چپ قلب هستند.

توقف دوره های راجعه تب روماتیسمی حاد می تواند از ایجاد بیماری روماتیسم قلبی پیشگیری کند. تب روماتیسمی حاد توسط عفونتی که عامل آن گروه A باکتری استرپتوکوکوس است، ایجاد می شود.

این عفونت معمولا شامل عفونت گروه A باکتری استرپتوکوکوس در گلو یا ” گلودرد استرپتوکوکوسی” است. بحث مداومی در مورد این که آیا تب روماتیسمی حاد به دلیل عفونت پوستی گروه A باکتری استرپتوکوکوس ایجاد می شود یا خیر وجود دارد.

❗توجه: بیماری روماتیسم قلبی در جوامع دورافتاده بومی شایع است.

روماتیسم قلبی

عوامل خطرزا برای بیماری روماتیسم قلبی

عوامل خطرزا شامل فقر، مناطق پرجمعیت و دسترسی کم به مراقبت های بهداشتی هستند. متوقف کردن دوره های راجعه ی تب روماتیسمی حاد می تواند از ایجاد بیماری روماتیسمی قلبی پیشگیری کند. وقتی تب حاد روماتیسمی تشخیص داده شود، متوقف کردن دوره های اضافه تر تب روماتیسمی حاد می تواند پیشرفت بیماری را متوقف کند. درمان می تواند علائم را تسکین کرده و خطر ایجاد عوارض را کاهش دهد.

علائم بیماری روماتیسمی قلب

بیماری روماتیسمی قلب همیشه باعث ایجاد علائم نمی شود. اما وقتی علائم ایجاد شوند، ممکن است شامل موراد زیر باشند:

 • درد قفسه سینه
 • تپش قلب
 • کم آوردن نفس هنگام فعالیت
 • مشکلات تنفسی هنگام دراز کشیدن (ارتوپنه)
 • بیدار شدن از خواب به دلیل نیاز به نشستن یا ایستادن
 • تورم (ادم)
 • غش کردن (سنکوپ)
 • سکته مغزی
 • تب مرتبط با عفونت دریچه های آسیب دیده قلب

گلو درد

توضیح تب روماتیسمی

بدون درمان آنتی بیوتیکی، عفونت گلویی که توسط گروه A استرپتوکوکوس ایجاده شده باشد می تواند باعث ایجاد تب روماتیسمی حاد شود.

در افراد حساس، پاسخ ایمنی دو تا سه هفته بعد از عفونت درمان نشده گروه A استرپتوکوکی ایجاد می شود. این پاسخ ایمنی می تواند مغز، پوست، مفصل ها و قلب را هدف قرار دهد و می تواند باعث ایجاد التهاب شود.

تب روماتیسمی حاد می تواند تشخیص داده نشود و این می تواند پیشگیری یا شناخت بیماری روماتیسمی قلبی را با خطا رو به رو کند. عدم شناخت تب حاد روماتیسمی و محدودیت دستیابی به مراکز درمانی قلب می تواند منجر به به تب حاد روماتیسمی تشخیص داده نشده شود.

مطلب مرتبط: هر آنچه که باید درباره ی تب روماتیسمی بدانید.

روماتیسم قلبی

بیماری روماتیسمی قلب روی دریچه های قلبی تاثیر میگذارد؟

قلب یک پمپ دوگانه با چهار حفره است. هر حفره با یک دریچه بسته می شود. دریچه ها فقط در یک مسیر باز و بسته می شوند، از این رو خون نمی تواند برگردد.

بیماری روماتسیم قلبی اغلب شامل آسیب به دریچه های قلبی می شود. معمولا، دریچه آسیب دیده نمی تواند به طور مناسب باز یا بسته شود. این موضوع با جریان مناسب خونی که از قلب خارج می شود تداخل پیدا می کند. بدون درمان، دریچه آسیب دیده رو به بدتر شدن می رود.

عوارض شامل نارسایی قلبی است، چیزی که به معنی آن است که قلب نمی تواند خون را به صورت موثر پمپ کند. نیروی بیش از حدی که قلب وارد می کند باعث بزرگ شدن آن می شود.

دیگر عوارض بیماری روماتیسم قلبی شامل عفونت دریچه قلبی آسیب دیده ( اندوکاردیت عفونی ) و سکته مغزی به دلیل لخته ای که در اثر بزرگی قلب یا آسیب دریچه ای ایجاد شده است می باشند. این لخته ( آمبولی ) سپس جدا شده و باعث انسداد عروق خونی مغز و سکته مغزی می شود.

معاینه

تشخیص بیماری روماتیسم قلبی

تشخیص ممکن است شامل موارد زیر باشد:

❇ معاینه

در حالی که سوفل قلبی ممکن است بیانگر بیماری روماتیسم قلبی باشد، بسیاری از بیماران مبتلا به روماتیسم قلبی سوفلی ندارند.

❇ پیشینه پزشکی

که شامل شواهدی از تب روماتیسمی حاد یا عفونت استرپتوکوکوسی در گذشته است.

❇ عکس قفسه سینه

برای بررسی بزرگ شدن قلب یا تجمع مایع در ریه ها

❇ نوار قلب

برای بررسی این که آیا حفرات قلبی بزرگ شده اند یا این که آیا ریتم قلبی غیرطبیعی (آریتمی) وجود دارد یا خیر.

❇ اکو قلب

برای بررسی هر گونه آسیب یا عفونت دریچه های قلبی یا و یا بررسی نارسایی قلبی در صورت وجود. این مفیدترین روش برای یافتن این که آیا بیماری روماتیسم قلبی وجود دارد یا خیر، می باشد.

درمان بیماری روماتیسم قلب

درمان بستگی به شدت روماتیسم قلبی دارد، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بستری در بیمارستان برای درمان نارسایی قلب
 • آنتی بیوتیک برای درمان عفونت ( به خصوص برای دریچه های قلب )
 • داروهای رقیق کننده خون برای پیشگیری از سکته مغزی یا رقیق کردن خون برای تعویض دریچه ها
 • جایگزاری بالون از طریق یک ورید برای باز کردن دریچه بسته شده
 • جراحی دریچه قلب برای ترمیم یا تعویض دریچه آسیب دیده

داروپیشگیری از بیماری روماتیسمی قلب

درمان دارویی روماتیسم قلبی شامل کاهش خطر ایجاد عوارض می باشد. گزینه ها شامل موارد زیر هستند:

✅ بررسی منظم توسط متخصص قلب برای پایش قلب

✅ تزریق واکسن آنفولانزا و پنوموکوک

✅ مصرف آنتی بیوتیک منظم  برای پیشگیری از عفونت گروه A باکتری استرپتوکوکوس در گلو و تب روماتیسمی عودکننده

✅ تشخیص به موقع و در موقع مناسب درمان آنتی بیوتیکی گلودرد

✅ بهداشت دهان و دندان مناسب (مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، بررسی های دندان پزشکی و مکمل های مایع فلوراید)، زیرا ورود باکتری از طریق دهان به جریان خون می تواند خطر ایجاد عوارض مانند عفونت لایه درونی قلب را افزایش دهد.

✅ ممکن است به بعضی از افراد قبل از اقدامات دندان پزشکی یا اعمال جراحی برای پیشگیری از بروز عفونت باکتریایی قسمت آسیب دیده قلب، آنتی بیوتیک داده شود.

✅ مراقبت های پیش از بارداری مناسب؛ زیرا بارداری می تواند بیماری روماتیسم قلب را تشدید کند.

توصیه ی پزشک

روماتیسم قلب عارضه ی تب روماتیسمی حاد درمان نشده است. فردی که در گذشته به تب روماتیسمی حاد مبتلا شده است در خطر بیشتری برای ابتلا به روماتیسم قلبی قرار دارد.

تشخیص سریع تب روماتیسمی حاد و استفاده از آنتی بیوتیک پیشگیرانه می تواند از بروز روماتیسم قلبی پیشگیری کند. آنتی بیوتیک محافظت کننده تا زمانی که شخص به 20 تا 40 سالگی برسد ادامه پیدا می کند، این سن بستگی به زمان آخرین ابتلا به تب روماتیسمی حاد و این که آیا به روماتیسم قلبی تبدیل شده است یا خیر، دارد.

به صورت ایده آل، تب روماتیسمی حاد و روماتیسم قلبی قابل پیشگیری هستند. درمان آنتی بیوتیکی (مانند پنیسیلین) برای درمان عفونت گلو باکتریایی گروه A استرپتوکوک می تواند به صورت چشم گیری خطر ایجاد تب روماتیسمی حاد و عارضه آن که روماتیسم قلبی است را کاهش دهد. اگر تب روماتیسمی حاد یا روماتیسم قلبی رخ دهد، آنتی بیوتیک طولانی مدت می تواند از پیشرفت آن و تشدید بیماری پیشگیری کند.

 

دکتر سعید یزدان خواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر کلیک کنید.

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نادر چهارشنبه ۸ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.بنده ۳۵ سالمه مبتلا به فشارریوی بالا و نارسایی قلب هستم.نفس تنگی در سربالایی بسیار زیاد دارم و بیماری لوپوس دارم.داروهای فروزماید.بوسنتان.اپلرون ۲۵ وارفارین.تادالافیل ۲۰ استفاده میکنم و زیر نظر دکتر امین هستم که جدیدا آمپول ایلومدین هم تجویز کردن.می خواستم ببینم برای درمان میتونم بیام خدمت شما؟سرفه های خیلی زیادی هم میکنم که علتش رو هیچ کس نفهمیده.ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۸ خرداد ۹۸( 2 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   نیاز به مراجعه به بنده نیست آقای دکتر امین از بهترین ها در این زمینه هستند

 • تصویر کاربر نیما دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  اقای دکتر من یک پسر 14ساله ام که تب من هی میرفت ومی امدوسرفه هم میکردممیخواستم بدونم ایا روماتیسم است
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۶ فروردین ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   خیر محتملترین تشخیص عفونت تنفسی است ولی در صورت ادامه و تکرار احتمال روماتیسم هم وجود داره

 • تصویر کاربر مژگان شنبه ۲۹ دی ۹۷( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من 43 ساله هستم و بیماری رماتیسم قلبی و مفصلی دارم در روز هم قرص چرک خشک کن و لیمو و شلغم میخورم تا بهتر شوم وشرایط رفتن به دکتر را ندارم در وسط خواب از خواب بیدار میشوم و نمیتوانم فعالیتی بکنم
  لطفا بهم بگین باید چیکار کنم تا خوب شوم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۹ دی ۹۷( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب
   لطفا نوع روماتیسم ( و نه روماتیسم مفصلی ) رو بفرمائید و اینکه آیا علت بیدار شدن از خواب تنگی نفس هست یا چیز دیگری است و همچنین بفرمائید که علت اینکه بعد از بیدار شدن از خواب نمی تونید کاری انجام بدید درد مفاصل هست یا چیز دیگری است
    
    
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  آیا در سن ۷۳سالگی. لازم هست دریچه قلب بدلیل روماتیسم قلبی تعویض شود یا با دار ودرمان ومراقبت حل می شود اگر عمل شود چقدر طول عمر بعد از عمل خواهد بود واگر عمل نشود چقدر ؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   نیاز به جراحی تابع اثراتی است که اختلال دریچه بر روی ابعاد و عملکرد قلب و فشار خون ریوی ایجاد کرده و نه تابعی از سن و سال و میزان طول عمر بعد از جراحی هم تابعی از عوامل فوق هست.

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۸ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما

  الان 2 سالی هستش که فهمیدم ذماتیسم قبلی دارم و دارو مصرف میکنم و ماهی یکی پنی سلین 120000 میزنم الان چند وقتی هستش که دست چپم هم درد میکنه و قلبم دردش بیشتر شده و قرص میخورم قلبم خوب میشه ولی دست چپم خیلی زود بی حس میشه و خواب میره و درد میگیره میخواستم ببینم غلت اصلی این بی حس و خواب رفتن و دردش از چیه درد هم از قلبم میزنه به شونه سمت چپم و دستم رو هم در گیر میکنه و بعضی وقتا یه تیر کوچیک و خفیف هم داره این چی هستش اگه میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۸ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   برای پاسخ دقیق به سوال شما ابتدا بفرمائید که چند سال دارید و آیا دیابت یا چربی خون و سابقه خانوادگی بیماریهای قلبی یا فشار خون بالا یا سابقه مصرف دخانیات دارید یا خیر و آیا در هنگام فعالیت بویژه پله بالا رفتن درد سینه شروع میشود یا بدتر میشه یا خیر و آیا در هنگام فعالیت بویژه پله بالا رفتن دچار تنگی نفس می شوید یا نه و نیز در روماتیسم قلبی شما کدام دریچه ها بیمارند و آیا دچار تنگی دریچه هستید یا نارسائی دریچه و به چه شدتی؟

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۸ دی ۹۷( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما

  الان 2 سالی هستش که فهمیدم ذماتیسم قبلی دارم و دارو مصرف میکنم و ماهی یکی پنی سلین 120000 میزنم الان چند وقتی هستش که دست چپم هم درد میکنه و قلبم دردش بیشتر شده و قرص میخورم قلبم خوب میشه ولی دست چپم خیلی زود بی حس میشه و خواب میره و درد میگیره میخواستم ببینم غلت اصلی این بی حس و خواب رفتن و دردش از چیه درد هم از قلبم میزنه به شونه سمت چپم و دستم رو هم در گیر میکنه و بعضی وقتا یه تیر کوچیک و خفیف هم داره این چی هستش اگه میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۸ دی ۹۷( 5 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب برای پاسخ دقیق به سوال شما ابتدا بفرمائید که چند سال دارید و آیا دیابت یا چربی خون و سابقه خانوادگی بیماریهای قلبی یا فشار خون بالا یا سابقه مصرف دخانیات دارید یا خیر و آیا در هنگام فعالیت بویژه پله بالا رفتن درد سینه شروع میشود یا بدتر میشه یا خیر و آیا در هنگام فعالیت بویژه پله بالا رفتن دچار تنگی نفس می شوید یا نه و نیز در روماتیسم قلبی شما کدام دریچه ها بیمارند و آیا دچار تنگی دریچه هستید یا نارسائی دریچه و به چه شدتی؟

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر