ضربان نامنظم قلب نشانه ی چیست؟

فیبریلاسون‌ دهلیزی یا ضربان نامنظم قلب در نتیجه ی اختلال در سیستم الکتریکی قلب اتفاق می افتد. به طور طبیعی جریان الکتریکی قلب از دهلیز به سمت بطن، موجب انقباض نرمال قلب می‌شود. در فیبریلاسون‌ قلبی اما جریان الکتریکی نامنظم موجب ضربان نامنظم قلب می‌گردد.

نبض نامنظم

همان‌طور که گفته شد فیبریلاسون‌ باعث ضربان نامنظم می‌شود. از این رو اگر دستتان را روی نبض خود قرار دهید، متوجه این بی نظمی خواهید شد. تند بودن و بی نظمی ضربان قلب در صورت عدم درمان و کنترل به موقع، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

علائم ضربان قلب نامنظم

در صورت ابتلا به تپش نامنظم قلب، فرد ممکن است علائم خطرناکی را تجربه کند. ضربان نامنظم می‌تواند باعث بروز علائمی از قبیل موارد زیر گردد:

👈 مطلب مرتبط: بسیاری از افراد دردهای قفسه سینه را در نتیجه ی حملات قلبی می دانند، اما درد در ناحیه قفسه سینه به دلایل متعددی می تواند اتفاق افتد. در این مقاله ۹ راهکار خانگی جهت درمان درد قفسه سینه به شما پیشنهاد می شود.

درمان درد قفسه سینه

نامنظم بودن ضربان قلب و سکته

نامنظم زدن قلب یکی از علائم جدی سکته است و حدود ۱۵ درصد از افراد مبتلا به این نوع عارضه، دچار سکته می‌شوند. جریان نامنظم خون در قلب باعث تشکیل لخته های خونی کوچکی در حفره قلبی می‌شود. لخته های خونی از طریق جریان خون وارد مغز شده و در نهایت موجب سکته می‌شوند. از این رو معمولا برای افراد مبتلا به ضربان نامنظم قلبی شدید، داروهای رقیق کننده خون تجویز می‌گردد.

‼ توجه: در صورت ابتلا به ضربان نامنظم و مشاهده علائمی همچون درد قفسه سینه، احساس ضعف و بی حالی، ضربان تند قلب (بیش از ۱۰۰ بار در دقیقه) و همچنین هرگونه علائم سکته به سرعت شماره ۱۱۵ را شماره گیری نمایید.

علت نامنظم بودن ضربان قلب چیست؟

نامنظم بودن ضربان و ریتم قلب نوعی ناهنجاری رایج است و برخی از موارد می‌تواند موجب تشدید آن گردد. این موارد عبارت‌اند از:

 • فشار خون بالا
 • اختلالات دریچه قلب
 • اختلالات کرونری
 • مصرف بیش ازحد مشروبات الکلی
 • اضافه وزن و چاقی
 • احساس خفگی در خواب
 • اختلالات تیروئیدی
 • عمل جراحی قلب : عمل جراحی قلب باز و بای پس قلب از جمله موارد جدی در بروز ضربان نامنظم هستند.

👈 مطلب مرتبط: عمل بای پس قلب چگونه انجام میشود؟ مراقبت های لازم بعد از عمل بای پس قلب کدامند؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

عمل بای پس قلب

عوامل خطرزا در نامنظم زدن قلب

داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به ریتم نامنظم قلب، یکی از موارد جدی و غیرقابل پیشگیری در ابتلا به این اختلال است. همچنین افزایش سن باعث افزایش خطر ابتلا به این اختلال می‌شود. علاوه بر این افراد سفید پوست در مقایسه با دیگر افراد، بیشتر در معرض خطر هستند.

رعایت بعضی موارد مانند داشتن رژیم غذایی سالم، کنترل وزن، عدم مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و همچنین اجتناب از مصرف دخانیات، در کنترل و پیشگیری از نامنظم زدن قلب بسیار مؤثر هستند.

 ضربان نامنظم قلب مفرد

ضربان نامنظم قلب مفرد زمانی اتفاق می افتد که افراد زیر ۶۰ سال بدون علت خاصی دچار این عارضه گردند. ورزش و فعالیت، خوردن، خوابیدن و نوشیدن مشروبات الکلی از جمله موارد تشدید کننده آن است. ضربان نامنظم قلب مفرد گاهی نیاز به درمان ندارد و خود به خود بهبود می یابد. در این زمینه باید با توجه به نظر پزشک عمل کرد.

تشخیص نامنظم زدن قلب

تشخیص ضربان و تپش نامنظم قلب از طریق بررسی نوار قلب توسط پزشک صورت می‌گیرد. در صورتی که ضربان نامنظم قلب منقطع باشد، برای تشخیص این عارضه مستلزم استفاده از دستگاه کنترل هولتر Holter خواهد بود.

پس از تشخیص ضربان نامنظم قلب، برخی آزمایش های دیگر به منظور بررسی دریچه و عضلات قلب و همچنین تشخیص لخته خون توسط پزشک تجویز می‌گردد. آزمایش های دیگر شامل الکتروکاردیوگرام، بررسی میزان استرس و حتی گاهی میل زدن به منظور بررسی انسداد های عروقی می‌باشد.

👈 مطلب مرتبط: نحوه ی نصب هولتر قلب چگونه است؟ هولتر قلب چه چیزی را نشان می دهد؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

هولتر قلب

دوره فیبریلاسون‌ دهلیزی

ضربان نامنظم قلب گاهی به صورت منقطع اتفاق می افتد. تپش نامنظم قلب به دلیل فیبریلاسون‌ دهلیزی ممکن است آغاز شود، ادامه یابد و علائم آن به حدی تشدید شود که نیازمند کنترل و درمان باشد.

درمان ضربان نامنظم قلب

کاردیو ورژن

در مواردی درمان نامنظم زدن قلب به وسیله شوک الکتریکی مؤثر است و به آن کاردیو ورژن گفته می‌شود. در موارد بسیار حاد، تنها گزینه کنترل این عارضه شوک الکتریکی است.

پیش از انجام کاردیو ورژن برای بیمار چند نمونه دارو تجویز می‌شود. در صورتی که مصرف دارو مؤثر واقع نگردد و تپش نامنظم قلب بیش از ۴۸ ساعت ادامه یابد، کاردیو ورژن در مورد فرد بیمار انجام نمی‌شود. دلیل انجام ندادن این عمل به خاطر لخته های خون است زیرا ممکن است منجر به سکته گردد.

عمل جراحی

در مواردی نیز درمان این اختلال مستلزم عمل جراحی است. ماز Maze نوعی عمل جراحی است که با ایجاد شکاف های کوچکی روی دهلیز باعث کنترل ضربان نامنظم قلب می‌شود. این عمل از طریق فرستادن رشته های کوچک به قلب انجام می‌شود.

دارو

معمولاً برای بیماران مبتلا به تپش نامنظم قلب به منظور پیشگیری از عوارض و خطرات، دارو تجویز می‌شود. داروهای رقیق کننده خون و ضد انعقاد خون موجب پیشگیری از خطر سکته می‌گردد. علاوه بر این داروهای تنظیم کننده میزان ضربان قلب مانع از ضربان قلب بسیار تند می‌شوند. همچنین برخی داروها به منظور کنترل ضربان الکتریکی قلب طراحی شده اند و مانع از بی نظمی آن می‌شوند.

ابلیشن قلبی

در موارد خاصی مصرف دارو و کاردیو ورژن ممکن است مؤثر واقع نگردد. از این رو عمل آبلِیشن توسط پزشک الکتروفیزیولوژیست به منظور رفع این مشکل ممکن است انجام شود.

در این روش جریان برق با ولتاژ پایین و فرکانس بالا از طریق میله رشته ای که در قلب قرار می‌گیرد، به محدوده ای از قلب که موجب ضربان نامنظم قلب می‌شود فرستاده می‌شود. این روش باعث از بین رفتن قسمتی از بافتی که موجب ضربان نامنظم قلب می‌شود، می‌گردد.

مطلب مرتبط: عمل ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟ مراقبت های لازم بعد از عمل ابلیشن کدامند؟ آیا سوزاندن رگ قلب خطرناک است؟ برای دانستن کلیک کنید.

عمل ابلیشن قلب

پیس میکر

در موارد بسیار نادری پس از انجام آبلیشن، ممکن است پیس میکر توسط پزشک در قلب قرار داده شود. پیس میکر برای درمان نامنظم زدن قلب طراحی نشده است بلکه به منظور درمان ضربان اندک قلب ساخته شده است. به همین دلیل در این مورد با پزشک کاردیولوژیست خود صحبت کنید.

پیشگیری از ابتلا به نبض نامنظم

داشتن رژیم غذایی سالم و پرهیز از برخی عادت های نادرست غذایی می‌تواند سبب کاهش ابتلا به ریتم نامنظم شود. فعالیت ورزشی مستمر، پرهیز از مصرف دخانیات، کنترل فشار خون و مصرف غذاهای کم چرب و کم نمک نیز در پیشگیری از ابتلا به این عارضه بسیار حائز اهمیت است.

توصیه پزشک

در صورت تشخیص و درمان به موقع، نامنظم زدن قلب بهبود می یابد. مصرف دارو به خصوص داروهای رقیق کننده خون برای افراد مبتلا به ضربان قلب نامنظم شدید ضروری است. برخی از این داروها نیز ممکن است همراه با عوارض طولانی مدت باشد که در این مورد توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت نمایید.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

به مطلب امتیازدهید
۴ (۰%) ۱ رای

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر فرزین چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیراقای دکترخسته نباشید من شلی دریچه آئورت دارم که بعضاً روی قلبم یه درد خفیف میادومیره الان چند روز هست قلبم احساس میکنم زیر گلوم میزند اکثرا موقع خوابیدن یاهم وقتی که استرس بهم میاد نامنظم میزند که خیلی اذییتم میکنه ممنونم اگه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۶ مرداد ۹۸( 1 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب لطفا گزارش اکو رو بفرستید

 • تصویر کاربر قلب دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  من تقریبا چند ماهه قلبم بعضی وقتا خیلی تند میزنه به طوری که تمام بدنم گردنم تکون میخوره و تا چند دقیقه هی ضربان قلبم خیلی میره بالا احساس خفگی بهم دست میده بعد خیلی احساس خستگی سرگیجه سردرد میکنم. مشکل من از چی میتونه باشه خیلی عذاب میکشم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۳۱ تیر ۹۸( 3 هفته پیش)

   سلام و عرض ادب
   احتمالا دچار آریتمی هستید لطفا یک نوار حین طپش قلب بگیرید و یا در صورتیکه حملات مکرر هستند یک هولتر نوار قلب ۴۸یا ۷۲ساعته انجام بدید.

 • تصویر کاربر کاظم دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  باعرض پوزش بنده چند روزیست که ضربان قلبم نامنظم شده یعنی بعد از چندین ضربه یک ضربه قلب نمی زند و بطور نامنظم تکرار میگردد. چه توصیه می فرمایید و آیا باید عمل کنم البته قبلا یکی دوبار اینگونه شده بودم ولی برطرف شده بود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا یک هولتر نوار قلب ۴۸ساعته انجام بدید.

    

 • تصویر کاربر محمدعلی دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام .دکتر مادرم ۶۳سالش امروز ضربان قلبش شد ۳۷خطرناک .چه چیزی براش خوبه ذکتر راهنمایی کن
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۴ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورتیکه از داروهایی که موجب کندی ضربان قلب میشه مصرف میکنند مشکلی نیست و باید اون دارو قطع بشه و در غیر این صورت نیاز به هولتر نوار قلب ۴۸ساعته دارند و تصمیم گیری بعدی در مورد نیاز یا عدم نیاز به باطری( پیس میکر دائمی ) تابع نتیجه هولتر خواهد بود.

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید ، من یه دوره دو سال پیش خیلی استرس و اضطراب داشتم و تپش قلب و نفس تنگی میگرفتم از شدت اضطراب و استرس ... الان حدود دو هفته اس که تپش قلب نامنظم گرفتم و حالت بی حال و خستگی دارم میخواستم بدون علایم الان مال اون دوران پر استرس که گذروندم یا ربطی نداره ؟ دو دوران استرس ابین حالت الانم میشدم ولی بعد از یکی دوروز خوب میشدم الان ولی این حالت دو هفته مونده
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۸ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   لطفا یک هولتر نوار قلب ۴۸ساعته انجام بدید

 • تصویر کاربر ستار دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  افتلدگی خفیف مادر زادی دریچه قلب چقدر خطرناکه ؟
  تپش قلب ندارم ، فقط وقتی استرسی میشم قلبم نامنطم می زنه
  میخواستم ببینم چیز بدیه ؟
  چقدر خطرناکه ؟
  ممنون از زحماتتون و لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۰ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   جای نگرانی نیست در صورت وجود علائم شدید از داروهای ضد اظطراب استفاده بفرمائید

 • تصویر کاربر منتصر یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام.دختر۲۰ ساله هستم.ببخشید من ضربان قلبم تقریبا منظمه کمتر از۶۰ یا بیشتراز ۱۰۰ نیست. ولی همینطور که داره میزنه یه دفعه یه تپش قوی تر میشه دوباره عادی میشه.این حالت بعضی وقتامثلا استرس تشدید میشه. در حالت عادی شاید متوجهش نشم و باید بهش توجه کنم تا بفهمم.ولی بعضی وقتا کاملا مشخصه.مشکل من چیه میشه راهنمایی کنید ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   به احتمال زیاد آریتمی قلبی دارید لطفا یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام بدید

 • تصویر کاربر ابوالفضل یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  فردي 47 ساله و مدرس دانشگاه هستم. از يكسال پيش با افزايش ناگهاني فشار خون مواجه شدم كه البته هيچ سابقه فاملي ندارد. زير نظر متخصص تحث درمان قرار گرفتم و براي مدتي خيلي كم لوزار 25 استفاده كردم. بعد با ورزش وزن را كاهش دادم و فشار خون تنظيم شد و با نظر متخصص داروها را قطع كردم. اما گاه گويي به سبب استرس اندكي و به صورت مقطعي و لحظه اي فشار خون پيدا مي كنم و بعد تنظيم مي شود. همزمان گاه نفس كم مي آورم و نمي توانم نفس را كامل انجام دهم. و البته مقطعي است و تنفس تنظيم مي شود. در آبان ماه گذشته متوجه شدم كه تيروئيديت شده ام كه زير نظر متخصص برطرف گرديد. در زمان تيروئيديت وضعيت تنفس مختل مي شد و گاه ضربان قلب افزايش مي افت اما پس از درمان، همه چيز از اواخر سال گذشته تنظيم شده و فقط الان گاه صداي تيك تاك آرام قلب را مي شنوم و يكي دوبار در روز با كمبود نفس كشيدن مواجه مي شوم. تا كنون دكتر رياحي و به تازگي دكتر نجفي هم معاينه كرده اند. تست ورزش و اكو و ... را انجام داده ام كه همه چيز طبيعي است و به ضميمه او، توار قلب دكتر نجفي آمده است. در حال جستجو سايت شما را ديدم. ممنون مي شوم كه مرا از نگراني درآوريد. چيزهايي درباره افتادگي دريچه ميترال و.. خواندم و نگران شده ام. آيا لازم است شما را ملاقات كنم.
  عجالتا فقط گاهي يكي دو بار نفسم كامل نمي شود و گاه قلبم شروه به تيك تاك مي كند كه موقع دراز كشيدن صداي آن را بهتر مي شنوم اما بعد همه چيز عادي مي شود.
  با احترام
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۲ تیر ۹۸( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   در صورت عدم وجود پرولاپس دریچه میترال در اکو ( که در شما وجود نداره )از این بابت نگران نباشید
   پروپرانولول و متورال هر دو در یک خانواده دارویی قرار دارند و مصرف همزمان هر دو توصیه نمیشه
   در صورتیکه با پروپرانولول علائم کمتر هست میتونید بجای متورال از پروپرانولول استفاده کنید
   در علائم شما تا حدودی نشانه های اضطراب دیده میشه
   در صورت بالا بودن موردی فشارخون هم توصیه میکنم که یک هولتر فشارخون ۲۴ساعته انجام بدید

 • تصویر کاربر ابی دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مدتی است نبض من حدود هر چند نبض یکی نمی زند. مثلا سه تا می زند ولی چهارمی را نمی زند. یا ده تا می زند و یازدهمی نمی زند.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۳ خرداد ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   دچار بی نظمی یا آریتمی قلبی هستید و نیاز به انجام هولتر نوار قلب ۲۴ساعته دارید. برای آشنایی بیشتر با آریتمی قلبی برروری لینک زیر کلیک کنید.
   https://dryazdankhah.com/1105

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر یکی از عزیزان من به مدت دو روزه که تپش قلب داره و قفسه ی سینش خیلی درد میکنه و میگه احساس میکنم پشت بازوم میپره همش که با کوچکترین اتفاقی تپش قلبش تشدید میشه و این روزا استرس زیادی بهش وارد شده دو روز حالش بد میشه و میبرنش اورژانس نوار قلب هم ازش گرفتن و تا جایی که متوجه شدم و دیدم موج پی دیده نمیشه و sخیلی کشیده ای داره نوار قلبشون اگه لازم باشه تصویرشو براتون ایمیل میکنم لطفا بهم بگید چه اتفاقی افتاده کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۷ فروردین ۹۸( 4 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   نوار قلب ارسالی طبیعی است در صورت وجود فاکتورهای خطر برای بیماریهای قلب و عروق و ویژگی های درد در صورت تطابق به بیماری ایسکمیک قلب بررسی بیشتر از این نظر ضرروی است

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر