نامنظم بودن ضربان قلب | ضربان قلب خطرناک چند است؟

فیبریلاسون‌ دهلیزی یا ضربان نامنظم قلب در نتیجه ی اختلال در سیستم الکتریکی قلب اتفاق می افتد. به طور طبیعی جریان الکتریکی قلب از دهلیز به سمت بطن، موجب انقباض نرمال قلب می‌شود. در فیبریلاسون‌ قلبی اما جریان الکتریکی نامنظم موجب ضربان نامنظم قلب می‌گردد.

نبض نامنظم

همان‌طور که گفته شد فیبریلاسون‌ باعث ضربان نامنظم می‌شود. از این رو اگر دستتان را روی نبض خود قرار دهید، متوجه این بی نظمی خواهید شد. تند بودن و بی نظمی ضربان قلب در صورت عدم درمان و کنترل به موقع، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

ضربان قلب خطرناک چند است؟

ضربان قلب به خودی خود خطرناک نیست. در حالت کلی تعداد ضربان بیشتر از ۱۰۰ ضربان در دقیقه بالا در نظر گرفته می شود. با این حال چنین ضربان قلبی نشان دهنده ی خطر برای قلب نیست. چرا که به عنوان مثال، یک پیاده روی سریع ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای به طور معمول ضربان قلب را به ۱۱۰ تا ۱۲۰ ضربان در دقیقه افزایش می دهد. بنابراین مهم این است که چه عاملی سبب افزایش چنین ضربان قلبی شده است؟!

علائم ضربان قلب نامنظم

در صورت ابتلا به تپش نامنظم قلب، فرد ممکن است علائم خطرناکی را تجربه کند. ضربان نامنظم می‌تواند باعث بروز علائمی از قبیل موارد زیر گردد:

👈 مطلب مرتبط: بسیاری از افراد دردهای قفسه سینه را در نتیجه ی حملات قلبی می دانند، اما درد در ناحیه قفسه سینه به دلایل متعددی می تواند اتفاق افتد. در این مقاله ۹ راهکار خانگی جهت درمان درد قفسه سینه به شما پیشنهاد می شود.

درمان درد قفسه سینه

نامنظم بودن ضربان قلب و سکته

مهم است که افراد ضربان قلب نرمال داشته باشند. نامنظم زدن قلب یکی از علائم جدی سکته است و حدود ۱۵ درصد از افراد مبتلا به این نوع عارضه، دچار سکته می‌شوند. جریان نامنظم خون در قلب باعث تشکیل لخته های خونی کوچکی در حفره قلبی می‌شود. لخته های خونی از طریق جریان خون وارد مغز شده و در نهایت موجب سکته می‌شوند. از این رو معمولا برای افراد مبتلا به ضربان نامنظم قلبی شدید، داروهای رقیق کننده خون تجویز می‌گردد.

‼ توجه: در صورت ابتلا به ضربان نامنظم و مشاهده علائمی همچون درد قفسه سینه، احساس ضعف و بی حالی، ضربان تند قلب (بیش از ۱۰۰ بار در دقیقه) و همچنین هرگونه علائم سکته به سرعت شماره ۱۱۵ را شماره گیری نمایید.

علت نامنظم بودن ضربان قلب چیست؟

نامنظم بودن ضربان و ریتم قلب نوعی ناهنجاری رایج است و برخی از موارد می‌تواند موجب تشدید آن گردد. این موارد عبارت‌اند از:

 • فشار خون بالا
 • اختلالات دریچه قلب
 • اختلالات کرونری
 • مصرف بیش ازحد مشروبات الکلی
 • اضافه وزن و چاقی
 • احساس خفگی در خواب
 • اختلالات تیروئیدی
 • عمل جراحی قلب : عمل جراحی قلب باز و بای پس قلب از جمله موارد جدی در بروز ضربان نامنظم هستند.

👈 مطلب مرتبط: عمل بای پس قلب چگونه انجام میشود؟ مراقبت های لازم بعد از عمل بای پس قلب کدامند؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

عمل بای پس قلب

عوامل خطرزا در نامنظم زدن قلب

داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به ریتم نامنظم قلب، یکی از موارد جدی و غیرقابل پیشگیری در ابتلا به این اختلال است. همچنین افزایش سن باعث افزایش خطر ابتلا به این اختلال می‌شود. علاوه بر این افراد سفید پوست در مقایسه با دیگر افراد، بیشتر در معرض خطر هستند.

رعایت بعضی موارد مانند داشتن رژیم غذایی سالم، کنترل وزن، عدم مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و همچنین اجتناب از مصرف دخانیات، در کنترل و پیشگیری از نامنظم زدن قلب بسیار مؤثر هستند.

 ضربان نامنظم قلب مفرد

ضربان نامنظم قلب مفرد زمانی اتفاق می افتد که افراد زیر ۶۰ سال بدون علت خاصی دچار این عارضه گردند. ورزش و فعالیت، خوردن، خوابیدن و نوشیدن مشروبات الکلی از جمله موارد تشدید کننده آن است. ضربان نامنظم قلب مفرد گاهی نیاز به درمان ندارد و خود به خود بهبود می یابد. در این زمینه باید با توجه به نظر پزشک عمل کرد.

تشخیص نامنظم زدن قلب

تشخیص ضربان و تپش نامنظم قلب از طریق بررسی نوار قلب توسط پزشک صورت می‌گیرد. در صورتی که ضربان نامنظم قلب منقطع باشد، برای تشخیص این عارضه مستلزم استفاده از دستگاه کنترل هولتر Holter خواهد بود.

پس از تشخیص ضربان نامنظم قلب، برخی آزمایش های دیگر به منظور بررسی دریچه و عضلات قلب و همچنین تشخیص لخته خون توسط پزشک تجویز می‌گردد. آزمایش های دیگر شامل الکتروکاردیوگرام، بررسی میزان استرس و حتی گاهی میل زدن به منظور بررسی انسداد های عروقی می‌باشد.

👈 مطلب مرتبط: نحوه ی نصب هولتر قلب چگونه است؟ هولتر قلب چه چیزی را نشان می دهد؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

هولتر قلب

دوره فیبریلاسون‌ دهلیزی

ضربان نامنظم قلب گاهی به صورت منقطع اتفاق می افتد. تپش نامنظم قلب به دلیل فیبریلاسون‌ دهلیزی ممکن است آغاز شود، ادامه یابد و علائم آن به حدی تشدید شود که نیازمند کنترل و درمان باشد.

درمان ضربان نامنظم قلب

کاردیو ورژن

در مواردی درمان نامنظم زدن قلب به وسیله شوک الکتریکی مؤثر است و به آن کاردیو ورژن گفته می‌شود. در موارد بسیار حاد، تنها گزینه کنترل این عارضه شوک الکتریکی است.

پیش از انجام کاردیو ورژن برای بیمار چند نمونه دارو تجویز می‌شود. در صورتی که مصرف دارو مؤثر واقع نگردد و تپش نامنظم قلب بیش از ۴۸ ساعت ادامه یابد، کاردیو ورژن در مورد فرد بیمار انجام نمی‌شود. دلیل انجام ندادن این عمل به خاطر لخته های خون است زیرا ممکن است منجر به سکته گردد.

عمل جراحی

در مواردی نیز درمان این اختلال مستلزم عمل جراحی است. ماز Maze نوعی عمل جراحی است که با ایجاد شکاف های کوچکی روی دهلیز باعث کنترل ضربان نامنظم قلب می‌شود. این عمل از طریق فرستادن رشته های کوچک به قلب انجام می‌شود.

دارو

معمولاً برای بیماران مبتلا به تپش نامنظم قلب به منظور پیشگیری از عوارض و خطرات، دارو تجویز می‌شود. داروهای رقیق کننده خون و ضد انعقاد خون موجب پیشگیری از خطر سکته می‌گردد. علاوه بر این داروهای تنظیم کننده میزان ضربان قلب مانع از ضربان قلب بسیار تند می‌شوند. همچنین برخی داروها به منظور کنترل ضربان الکتریکی قلب طراحی شده اند و مانع از بی نظمی آن می‌شوند.

ابلیشن قلبی

در موارد خاصی مصرف دارو و کاردیو ورژن ممکن است مؤثر واقع نگردد. از این رو عمل آبلِیشن توسط پزشک الکتروفیزیولوژیست به منظور رفع این مشکل ممکن است انجام شود.

در این روش جریان برق با ولتاژ پایین و فرکانس بالا از طریق میله رشته ای که در قلب قرار می‌گیرد، به محدوده ای از قلب که موجب ضربان نامنظم قلب می‌شود فرستاده می‌شود. این روش باعث از بین رفتن قسمتی از بافتی که موجب ضربان نامنظم قلب می‌شود، می‌گردد.

مطلب مرتبط: عمل ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟ مراقبت های لازم بعد از عمل ابلیشن کدامند؟ آیا سوزاندن رگ قلب خطرناک است؟ برای دانستن کلیک کنید.

عمل ابلیشن قلب

پیس میکر

در موارد بسیار نادری پس از انجام آبلیشن، ممکن است پیس میکر توسط پزشک در قلب قرار داده شود. پیس میکر برای درمان نامنظم زدن قلب طراحی نشده است بلکه به منظور درمان ضربان اندک قلب ساخته شده است. به همین دلیل در این مورد با پزشک کاردیولوژیست خود صحبت کنید.

پیشگیری از ابتلا به نبض نامنظم

داشتن رژیم غذایی سالم و پرهیز از برخی عادت های نادرست غذایی می‌تواند سبب کاهش ابتلا به ریتم نامنظم شود. فعالیت ورزشی مستمر، پرهیز از مصرف دخانیات، کنترل فشار خون و مصرف غذاهای کم چرب و کم نمک نیز در پیشگیری از ابتلا به این عارضه بسیار حائز اهمیت است.

توصیه پزشک

در صورت تشخیص و درمان به موقع، نامنظم زدن قلب بهبود می یابد. مصرف دارو به خصوص داروهای رقیق کننده خون برای افراد مبتلا به ضربان قلب نامنظم شدید ضروری است. برخی از این داروها نیز ممکن است همراه با عوارض طولانی مدت باشد که در این مورد توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت نمایید.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

[wp_ulike]

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 2 روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر بهمن یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من فشار خونم تا ۱۷ ویا ۱۸ میاد دکتر بهم قرض اکسفورچ ۵/۸۰ بهم داد الان ترکیه هستم قرص ۵/۸۰ پیدا نشد ۱۰/۱۶۰ گرفتم دو روز هست که نصف قرص می خورم ولی فشار خون کنترل نمیشه چکاری میتونم بکنم
  یک نصفش صبح خوردم نصفش شب باز هم کنترول نشد
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۷ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب در صورتی که با این دوز فشارخون شما کنترل نمی‌شود توصیه می‌کنم که حتما یک هولتر فشار خون ۲۴ ساعته انجام دهید.
 • تصویر کاربر سیدی شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید همسرم 20ساله سیگار مصرف می‌کنند اگربخواهند یکباره ترک کنندآیا مشکل قلبی براش پیش میاد؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۷ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير دختري هستم ٣٦ساله بابت سردرد و فشار خون بالا به دكتر مراجعه كردم و چكاپ كامل برام نوشتن مشكلي نداشتم فقط مقداري اهن خون و d3ام پايين بود چونكه جنبه ارثي هم بابت فشار خون نداريم دكتر خواستن طي ده روز فشارمو يادداشت كردم روزي دو نوبت كه به دفعات تقريبا مساوي ١٣روي ٨،٩و ١٢روي٨،٩بوده فشارم و دكتر قرص متوهگزال و نصف صبح نصف شب تجويز كردن كه گير نيوردم ميخواستم بپرسم فقط رژيم غذايي و پياده روي كافيه يا بايد حتما تهيه كنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۱۰ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در مرحله اول استفاده از رژیم غذایی کم نمک و سرشار از سبزیجات و لبنیات کم چرب و کاهش وزن و ورزش توصیه می‌شود و در صورت عدم پاسخ مناسب نیاز به مصرف دارو هم هست
 • تصویر کاربر Mehrad دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام من پسر ۱۷ ساله ای هستم وزنم ۸۶ کیلو هست احساس میکنم قلبم مثل ویبره موبایل میلرزه واقعا میترسم فیبرلاسیون دهلیزی داشته باشم الان که دارم اینو تایپ میکنم ۴ روز پیش نوار قلب دادم نرمال بود تا الان حدود ۴ بار نوار دادم از تابستان تا الان دلی دارم اینو ترسو همش میترسم از ایست قلبی و‌... به خاطر همین دور سرعت انجام میدم مشکلی ندارم خود ارضایی میکنم آیا مشکل من قلبیه سابقه قلبی در پدر و مادر نیست .تشکر از پاسختان
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۸ مهر ۹۹( 2 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال زیاد مشکل جدی وجود ندارد ولی برای اطمینان از وجود و یا عدم وجود آریتمی توصیه می‌کنم که یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر علیرضا پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر. من حدود ۴ روز هست که احساس میکنم قلبم عجیب تپش میکنه. اینطوری حس میکنم که انگار یه توده رو میخواد پمپاژ کنه. مثلا فرض کنید لخته خون رو بخواد پمپاژ کنه یه حالتی انگار با فشار رد میکنه. البته اینم بگم که تپش قلبم نامنظم نیست.
  ممنون از توجهتون
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۱۳ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً ضمن مراجعه به یکی از همکاران محترم متخصص بیماریهای قلب و عروق یک نوار قلب بگیرید و بر اساس اطلاعات بدست آمده از آن و ویزیت اقدامات تشخیصی لازم بعدی را انجام دهید
 • تصویر کاربر وحید سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت آقای دکتر.بنده هیچ زمانی در فعالیت ها مشکل تنگی نفس نداشتم ولی امروز ناگهان احساس تنگی نفس شدید در حین پیاده روی دست داد ۳۰ سال دارم و مشکل قند و چربی هم ندارم.به نظر شما تعداد تنفس بین ۱۵ تا ۱۸ در دقیقه به تنهایی نشان دهنده ریه سالم است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 4 ماه پیش)
   تعداد تنفس طبیعی است ولی این به معنای سالم بودن ریه نیست
 • تصویر کاربر سعید شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  باسلام خدمت آقای دکتر. من 39 سالمه و از مشهدم. 6 ماهه نامنظمی ضربان( جا انداختن ضربان قلب ) دارم که رفتم پیش متخصص قلب و برام سوتاکیم 80 تجویز نمودن روزی یکبار و نصف صبح و نصف شب ودوماهی خوب بودم که دوباره همون pvc اومد سراغم با دکتر تماس گرفتم گفتن که صبح رو به یک قرص کامل افزایش بدم و شب هم همون نصفه که یک ماهه استفاده میکنم ولی بازم pvc دارم . و عوارض قرص رو در اینترنت خوندم خیلی زیاده. خواهش میکنم راهنمایی ام کنین چیکار کنم . قرص جایگزین ندارهبخاطر عوارضش؟ استفاده کنم همین قرص رو؟ ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر سعید شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام مجدد . اینم بگم اقای دکتر ابتدا پیش متخصص قلب رفتم و برام کنکور2/5 روزی یکی تجویز کردن که یک هفته استفاده کردم ولی چون پی وی سی داشتم رفتم پیش متخصص الکتروفیزیولوژی که برام سوتالول تجویز کردن
  2. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه شنبه ۲۵ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب در صورت عدم پاسخ مناسب به دارو میتوان PVC ها را به روش ابلیشن از بین برد
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر وحید پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب اقای دکتر بنده مدت یک هفته هست که دجار استرس شدید کاری شدم و بعد از اون نبضم از لحاظ تعداد منظم است بین ۷۰ تا ۸۰ ضربان دارد ولی ضربان نامرتب است بخصوص وقتی که استرس زیادی دارم در دقیقه مصلا ۵ تا ۶ بار نمیزد و یک ثانیه بعد مثلا دوبار میزند.بنظر شما ناشی از استرس و موقتیست؟سن من هم ۳۰ سال است و مشکل تنگی نفس ندارم و در فعالیت ها هم دردی حس نمیکنم.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۲۳ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب بله احتمال اینکه ناشی از استرس باشد وجود دارد. پیشنهاد میکنم که پس از برطرف شدن شرایط استرس، در صورت ادامه این مسئله یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.بنده چند روز است که احساس تپش قلب دارم ولی تعداد ضربان مناسب است حدودا ۷۰ تا ۸۰ ضربان در دقیقه.ولی نبضم را که میگیرم نامنظم است مثلا ۱ثانیه نمیزند و ثانیه بعد ۲تا سریع میزند.یک مقدار هم احساس ناراحتی در قفسه سینه دارم در حین فعالیت هم مشکلی ندارم و نفس تنگی هم ندارم.ممنون میشوم من را راهنمایی کنید آیا ضربان نامنظرم قلب خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۰ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب به احتمال زیاد دچار آریتمی از نوع PVC و یا PAC شده اید پیشنهاد میکنم که یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر حمیدرضا یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام.۲۶سالمه .پسرهستم.ضربان قلبم زیره ۶۰بار دردقیقه میزنه .با فعالیت ورزشی میره بالا ۶۰ولی بعد چندروز دوباره میاد زیره ۶۰.رو۵۵.۵۶بار.علاعم که فقط دچار سوزش میشه بعضی وقتا واینکه سردم میشه که جوری که ۲تا شلوار میپوشم از سردی .گاهی وقتام چشمام درد میگیره .علاعم دیگری ندارم .قرص الپروزلام شبا نصف قرص میخورم .آیا اقدامی لازم است .
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۱۲ مرداد ۹۹( 5 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب خیر نیاز به اقدام خاصی نیست
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر