نامنظم بودن ضربان قلب | ضربان قلب خطرناک چند است؟

فیبریلاسون‌ دهلیزی یا ضربان نامنظم قلب در نتیجه ی اختلال در سیستم الکتریکی قلب اتفاق می افتد. به طور طبیعی جریان الکتریکی قلب از دهلیز به سمت بطن، موجب انقباض نرمال قلب می‌شود. در فیبریلاسون‌ قلبی اما جریان الکتریکی نامنظم موجب ضربان نامنظم قلب می‌گردد.

نبض نامنظم

همان‌طور که گفته شد فیبریلاسون‌ باعث ضربان نامنظم می‌شود. از این رو اگر دستتان را روی نبض خود قرار دهید، متوجه این بی نظمی خواهید شد. تند بودن و بی نظمی ضربان قلب در صورت عدم درمان و کنترل به موقع، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

ضربان قلب خطرناک چند است؟

ضربان قلب به خودی خود خطرناک نیست. در حالت کلی تعداد ضربان بیشتر از ۱۰۰ ضربان در دقیقه بالا در نظر گرفته می شود. با این حال چنین ضربان قلبی نشان دهنده ی خطر برای قلب نیست. چرا که به عنوان مثال، یک پیاده روی سریع ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ای به طور معمول ضربان قلب را به ۱۱۰ تا ۱۲۰ ضربان در دقیقه افزایش می دهد. بنابراین مهم این است که چه عاملی سبب افزایش چنین ضربان قلبی شده است؟!

علائم ضربان قلب نامنظم

در صورت ابتلا به تپش نامنظم قلب، فرد ممکن است علائم خطرناکی را تجربه کند. ضربان نامنظم می‌تواند باعث بروز علائمی از قبیل موارد زیر گردد:

👈 مطلب مرتبط: بسیاری از افراد دردهای قفسه سینه را در نتیجه ی حملات قلبی می دانند، اما درد در ناحیه قفسه سینه به دلایل متعددی می تواند اتفاق افتد. در این مقاله ۹ راهکار خانگی جهت درمان درد قفسه سینه به شما پیشنهاد می شود.

درمان درد قفسه سینه

نامنظم بودن ضربان قلب و سکته

مهم است که افراد ضربان قلب نرمال داشته باشند. نامنظم زدن قلب یکی از علائم جدی سکته است و حدود ۱۵ درصد از افراد مبتلا به این نوع عارضه، دچار سکته می‌شوند. جریان نامنظم خون در قلب باعث تشکیل لخته های خونی کوچکی در حفره قلبی می‌شود. لخته های خونی از طریق جریان خون وارد مغز شده و در نهایت موجب سکته می‌شوند. از این رو معمولا برای افراد مبتلا به ضربان نامنظم قلبی شدید، داروهای رقیق کننده خون تجویز می‌گردد.

‼ توجه: در صورت ابتلا به ضربان نامنظم و مشاهده علائمی همچون درد قفسه سینه، احساس ضعف و بی حالی، ضربان تند قلب (بیش از ۱۰۰ بار در دقیقه) و همچنین هرگونه علائم سکته به سرعت شماره ۱۱۵ را شماره گیری نمایید.

علت نامنظم بودن ضربان قلب چیست؟

نامنظم بودن ضربان و ریتم قلب نوعی ناهنجاری رایج است و برخی از موارد می‌تواند موجب تشدید آن گردد. این موارد عبارت‌اند از:

 • فشار خون بالا
 • اختلالات دریچه قلب
 • اختلالات کرونری
 • مصرف بیش ازحد مشروبات الکلی
 • اضافه وزن و چاقی
 • احساس خفگی در خواب
 • اختلالات تیروئیدی
 • عمل جراحی قلب : عمل جراحی قلب باز و بای پس قلب از جمله موارد جدی در بروز ضربان نامنظم هستند.

👈 مطلب مرتبط: عمل بای پس قلب چگونه انجام میشود؟ مراقبت های لازم بعد از عمل بای پس قلب کدامند؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

عمل بای پس قلب

عوامل خطرزا در نامنظم زدن قلب

داشتن سابقه خانوادگی ابتلا به ریتم نامنظم قلب، یکی از موارد جدی و غیرقابل پیشگیری در ابتلا به این اختلال است. همچنین افزایش سن باعث افزایش خطر ابتلا به این اختلال می‌شود. علاوه بر این افراد سفید پوست در مقایسه با دیگر افراد، بیشتر در معرض خطر هستند.

رعایت بعضی موارد مانند داشتن رژیم غذایی سالم، کنترل وزن، عدم مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و همچنین اجتناب از مصرف دخانیات، در کنترل و پیشگیری از نامنظم زدن قلب بسیار مؤثر هستند.

 ضربان نامنظم قلب مفرد

ضربان نامنظم قلب مفرد زمانی اتفاق می افتد که افراد زیر ۶۰ سال بدون علت خاصی دچار این عارضه گردند. ورزش و فعالیت، خوردن، خوابیدن و نوشیدن مشروبات الکلی از جمله موارد تشدید کننده آن است. ضربان نامنظم قلب مفرد گاهی نیاز به درمان ندارد و خود به خود بهبود می یابد. در این زمینه باید با توجه به نظر پزشک عمل کرد.

تشخیص نامنظم زدن قلب

تشخیص ضربان و تپش نامنظم قلب از طریق بررسی نوار قلب توسط پزشک صورت می‌گیرد. در صورتی که ضربان نامنظم قلب منقطع باشد، برای تشخیص این عارضه مستلزم استفاده از دستگاه کنترل هولتر Holter خواهد بود.

پس از تشخیص ضربان نامنظم قلب، برخی آزمایش های دیگر به منظور بررسی دریچه و عضلات قلب و همچنین تشخیص لخته خون توسط پزشک تجویز می‌گردد. آزمایش های دیگر شامل الکتروکاردیوگرام، بررسی میزان استرس و حتی گاهی میل زدن به منظور بررسی انسداد های عروقی می‌باشد.

👈 مطلب مرتبط: نحوه ی نصب هولتر قلب چگونه است؟ هولتر قلب چه چیزی را نشان می دهد؟ برای یافتن پاسخ برروی لینک زیر کلیک کنید.

هولتر قلب

دوره فیبریلاسون‌ دهلیزی

ضربان نامنظم قلب گاهی به صورت منقطع اتفاق می افتد. تپش نامنظم قلب به دلیل فیبریلاسون‌ دهلیزی ممکن است آغاز شود، ادامه یابد و علائم آن به حدی تشدید شود که نیازمند کنترل و درمان باشد.

درمان ضربان نامنظم قلب

کاردیو ورژن

در مواردی درمان نامنظم زدن قلب به وسیله شوک الکتریکی مؤثر است و به آن کاردیو ورژن گفته می‌شود. در موارد بسیار حاد، تنها گزینه کنترل این عارضه شوک الکتریکی است.

پیش از انجام کاردیو ورژن برای بیمار چند نمونه دارو تجویز می‌شود. در صورتی که مصرف دارو مؤثر واقع نگردد و تپش نامنظم قلب بیش از ۴۸ ساعت ادامه یابد، کاردیو ورژن در مورد فرد بیمار انجام نمی‌شود. دلیل انجام ندادن این عمل به خاطر لخته های خون است زیرا ممکن است منجر به سکته گردد.

عمل جراحی

در مواردی نیز درمان این اختلال مستلزم عمل جراحی است. ماز Maze نوعی عمل جراحی است که با ایجاد شکاف های کوچکی روی دهلیز باعث کنترل ضربان نامنظم قلب می‌شود. این عمل از طریق فرستادن رشته های کوچک به قلب انجام می‌شود.

دارو

معمولاً برای بیماران مبتلا به تپش نامنظم قلب به منظور پیشگیری از عوارض و خطرات، دارو تجویز می‌شود. داروهای رقیق کننده خون و ضد انعقاد خون موجب پیشگیری از خطر سکته می‌گردد. علاوه بر این داروهای تنظیم کننده میزان ضربان قلب مانع از ضربان قلب بسیار تند می‌شوند. همچنین برخی داروها به منظور کنترل ضربان الکتریکی قلب طراحی شده اند و مانع از بی نظمی آن می‌شوند.

ابلیشن قلبی

در موارد خاصی مصرف دارو و کاردیو ورژن ممکن است مؤثر واقع نگردد. از این رو عمل آبلِیشن توسط پزشک الکتروفیزیولوژیست به منظور رفع این مشکل ممکن است انجام شود.

در این روش جریان برق با ولتاژ پایین و فرکانس بالا از طریق میله رشته ای که در قلب قرار می‌گیرد، به محدوده ای از قلب که موجب ضربان نامنظم قلب می‌شود فرستاده می‌شود. این روش باعث از بین رفتن قسمتی از بافتی که موجب ضربان نامنظم قلب می‌شود، می‌گردد.

مطلب مرتبط: عمل ابلیشن قلب چگونه انجام می شود؟ مراقبت های لازم بعد از عمل ابلیشن کدامند؟ آیا سوزاندن رگ قلب خطرناک است؟ برای دانستن کلیک کنید.

عمل ابلیشن قلب

پیس میکر

در موارد بسیار نادری پس از انجام آبلیشن، ممکن است پیس میکر توسط پزشک در قلب قرار داده شود. پیس میکر برای درمان نامنظم زدن قلب طراحی نشده است بلکه به منظور درمان ضربان اندک قلب ساخته شده است. به همین دلیل در این مورد با پزشک کاردیولوژیست خود صحبت کنید.

پیشگیری از ابتلا به نبض نامنظم

داشتن رژیم غذایی سالم و پرهیز از برخی عادت های نادرست غذایی می‌تواند سبب کاهش ابتلا به ریتم نامنظم شود. فعالیت ورزشی مستمر، پرهیز از مصرف دخانیات، کنترل فشار خون و مصرف غذاهای کم چرب و کم نمک نیز در پیشگیری از ابتلا به این عارضه بسیار حائز اهمیت است.

توصیه پزشک

در صورت تشخیص و درمان به موقع، نامنظم زدن قلب بهبود می یابد. مصرف دارو به خصوص داروهای رقیق کننده خون برای افراد مبتلا به ضربان قلب نامنظم شدید ضروری است. برخی از این داروها نیز ممکن است همراه با عوارض طولانی مدت باشد که در این مورد توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت نمایید.

 

دکتر سعید یزدانخواه متخصص قلب و عروق و فوق تخصص آنژیوپلاستی

برای پرسش از دکتر روی مشاوره پزشکی کلیک کنید.

۱
۰

.برای ارتقاء کیفیت مطالب امتیاز دهید

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

برای ثبت پرسش خود از دکتر می توانید از این قسمت استفاده کنید.پاسخ شما تا 5روز از طریق پیامک و ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال خودتون و نمایش آن کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید.
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام من ۲۱ سالمه بعضی مواقع حس میکنم قلبم میلرزه و ضعف و سرگیجه ی خفیفی بهم دست میده .یه بار این موقع نبضم رو گرفتم و دیدم که تعدادش عادیه(۷۰تادر دقیقه)و فقط موقع تپیدن میلرزه و حس میکنم نامنظم میزنه و نفسم تند تر میشه.این علائم میتونه از عوارض ادامس کافئین داریا شکلات تلخ باشه باشه؟یا علایم بیماری قلبیه ؟اگه میشه راهنماییم کنیدممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه پنجشنبه ۵ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب بله میتواند از عوارض کافئین و یا قهوه باشد توصیه می‌کنم که یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر فتاحی سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  دو ماهیه که وقتی غذا میخورم قلبم ریپ میزنه انگار نظمشو از دست میده و متوجه میشم که هر چند دقیقه یکبار یه ریپ میزنه
  فاصله ریپ ها منظم نیست و اول زیاده و هرچی از غذا خوردن میگذره کمتر میشه
  ممنون میشم وقت میذارید و کمک میکنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه سه شنبه ۲۰ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر نوار قلب ۲۴ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با درود به محضرتان
  عضو هیات علمی هستم حدود ۴۵ سال سن دارم، وزنم هم ۸۰ کیلو است در خانواده هم سابقه بیماری نداریم، رژیم غذایی هم مراعات می کنم. منظم فعالیت های استقامتی ورزشی شدیددارم به طوری که ۱۶۰۰ متر را طی ۶ دقیقه میدوم. حین فعالیت مشکل قلبی ندارم و حتی شرایطم بهتر است. در حالت استراحت درازکش ضربان قلبم بین ۴۸ تا ۵۵ ضربه است. در زمان استراحت ضربان قلبم منظم است اما هر از گاهی یک ضربه نمی زند مثلا ۷۰ تا می زند یکی نمی زند بعد ۱۲۰ تا می زند یکی نمی زند بعد ۳۰ تا می زند یکی نمی زند و الی آخر سه چهار ماهی هست که به این صورت است، و اون زمان هم حالت بدی بهم دست میده و در زمان هایی که در خواب هستم با حالت بدتری بیدار می شم. برخی مواقع هم بلند میشم سر پا حالت سرگیجه دارم و باید توقعی کنم که نرمال شوم. هر از گاهی هم در سمت چپ سینه ام درد می کند. ممنون میشم راهنمایی کنید.
  با سپاس و احترام
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۱۹ خرداد ۹۹( 3 هفته پیش)
   سلام و عرض ادب لطفاً یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته انجام دهید
 • تصویر کاربر فریبا چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر.
  56ساله. دو ونیم ساله ک پیس میکر دارم.از4ماه قبل تشخیص afگذاشتند.ودستور فلکایینید100 دوباردر روز و اسپیرین.
  پس از 3ماه مصرف نوارقلب انجام شد گفتن موج اضافه برطرف شده ولی ضربان بالاست و دستورمتورال دادن.ازمایشات همه نرمال .ضربان قلبم در استراحت 60-77 و با ورزش هوازی ده دقیقه در روزبه حدود 110 میرسه.
  سوال ایا ورزش ضرر نداره؟ ایا لازم هست متورال مصرف کنم؟میشه صبر کنم تا انالیز بعدی؟(میونه ای با دارو ندارم)سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)
   سلام و عرض ادب ورزش کردن بلامانع است فعلا مصرف متورال رو ادامه دهید
 • تصویر کاربر دنیا دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام بنده خانمی 36 ساله هستم که ضربان قلبم در پایین ترین حالت روز48 و در هنگام ورزش فیتنس 170 میزنه البته تقریبا هر روز ورزش میکنم درد و تنگی نفس هم ندارم فشار خونم معمولا روی 12 است الان نگرانیم برای ضربان استراحت 48 تاست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   با توجه به بالا رفتن تعداد ضربان قلب شما در حین فعالیت جای نگرانی وجود ندارد و نیاز به اقدام خاصی ندارید

 • تصویر کاربر لاری چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  مادر باطری تک حفره ای دارد چند روز پیش زمین خوردند.دکتر قرص ناپروکسن داد تا روزی 3 عدد.الان کمر دردشان کم شده ولی تنفس نا منظم و نبض بین 57تا 60 .البته فشار خون هم دارند که با دارو کنترل می شود
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب بله طبیعی است

 • تصویر کاربر افسانه چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من حدود پنج ساله فشارخون دارم و نامنظمی ضربان قلب چندبارپیش آمده ک وقتی فشارم بالا میره خون دماغ میشم و قلبم میسوزه وسرگیجه شدید دارم ولی بعلت شرایطی ک براثربیماری کرونا پیش آمده نمی تونم دکتر برم لازم ب ذکراست ک کلیه راستم براثرفشار خون کوچیک شده میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   برای راهنمایی شما نیاز به اطلاع از لیست داروهای مصرفی شما دارم که متاسفانه ارسال نکرده اید لطفاً لیست داروهای مصرفی و میانگین فشار خون روزانه خود را بفرمایید

 • تصویر کاربر سوره چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. حدود یکماه است متوجه شدم قلبم نامرتب می زند. یعنی گاهی محکم تر می زند و انگار می خواد از جایش کنده شود و حالت ارتعاشی دارد. احساس خوبی ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   پیشنهاد می کنم که یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعت انجام دهید

 • تصویر کاربر علی جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر من مدتی هست احساس میکنم قلبم بعضی وقتها نامنظم میزنه هولتر بستم دکتر گفت چیزی نیست ولی الان حدود دوماه هست ادامه داره این بی نظمی خواستم بدونم علت چیست
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه جمعه ۱۵ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می‌کنم که در حین طپش قلب نوار قلب بگیرید
   با توضیحات ارائه شده نمیتوان در مورد بی نظمی اظهار نظر دقیقی کرد

 • تصویر کاربر بهنام یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من ی مدتی بود معده درد داشتم و در گیر همین بودم ک تپش قلبم گرفتم به دکتر مراجعه کردم اکو انجام دادم گفتن مشکلی نداری فقط کمی نرمی دریچه میترال داری ی دوماهی گذشت ک نامنظمی قلبم بهش اضاف شده باز به دکتر مراجعه کردم برام تست ورزش نوشتن انجام دادم گفتن مشکلی نداره ولی باید ابیلیشن انجام بدم ک احتمال داره یکی از رگ های قلبم تحرک اضافی داره بسوزوننش برام قرص متورال تجویز کردن ک مصرف میکنم چند روز خوبم و میبینی باز تپش قلب با نامنظمی میگیرم فشارمم 9/6اومده و سرگیجه و حس میکنم بدنم میلرزه باید چیکار کنم؟ایا انجام ابلیشن خطرناک نیست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر سعید یزدانخواه یکشنبه ۳ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام و عرض ادب
   توصیه می کنم که یک هولتر نوار قلب ۴۸ ساعته بگیرید و بر اساس اطلاعات به دست آمده از آن در مورد نیاز تا عدم نیاز به ابلیشن تصمیم‌گیری شود

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر